I Steunt 320000 an de Vereen.v. Nation. Veiligheid AGENDA. DE WREKENDE GOD. [ANTRACIET) ■BREEMEN DONDERDAG 11 MEI 1939 HAARDE M'S DAGBLAD 2 De inbraak in de jnwelierszaak te Amsterdam. Aanhouding verricht. AMSTERDAM. 11 Mei. Reeds spoedig na de inbraak in den juwelierswinkel van den heer J. W. van Lifcsenburg, Eerste Constantijn Huy- gensstraat 74, gisternacht gepleegd, waarbij voor ongeveer tweeduizend gulden aan goud en diamanten uit de étalage werd buit ge blaakt. had de politie van het bureau Leidsche plein aanwijzingen in de goede richting. Naar twee mannen, goede bekenden van de politie, werd een onderzoek ingesteld, met het gevolg dat gistermiddag één der verdachten, een 52- jarige werkman wonende in West, in zijn wo ning werd aangehouden. Op het bureau verklaarde hij niets van den diefstal te weten en den geheelen nacht thuis te zijn geweest. Doch met deze verklaring had hij buiten een rechercheur gerekend, die hem dienzelfden nacht in de nabijheid van de plaats waar de inbraak is gepleegd, gezien heeft en den man langen tijd was gevolgd, om dat hij zich op eenigszins verdachte wijze in deze buurt ophield. Dit was korten tijd voordat de inbraak was gepleegd. Bij zijn komst gisteravond op het bureau herkende de rechercheur, die van den diefstal niets af wist, den man en deze kon toen de be wering dat hij dien nacht thuis was geweest niet langer volhouden. Van het gestolene is nog niets teruggevon den. De politie zoekt thans nog naar den twee den verdachte. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM Voortaan (aanvangende 15 Mei) worden op alle Maandagen voor de recruten schietoefenin gen gehouden op de banen te Overveen van 7.159 uur. De schutters moeten precies 7.15 uur n.m. aanwezig zijn. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt te Amsterdam gaf heden morgen de gebruikelijke normale omzetten te zien. En opvallende transacties vielen niet op te merken De prijzen van de vreemde deviezen war^n ten opzichte van gisteren iets aange trokken. Het Britsche pond, dat op omstreeks 3.73 werd ingezet, zakte vrij spoedig in tot. 8.72 doch nadien werd weer een opwaartsche lijn gevolgd, zoodat later in den ochtend werd ge handeld omstreeks 8.72 3 4. De Amerikaansche dollars werden eveneens iets hooger afgedaan en bewogen zich tusschen 1.86 1 4 en 1.86 1/2. Voor deze kleine prijsverbetering waren geen direct aanwijsbare oorzaken aan te geven. In de politieke situatie was geen verandering ge komen. en ook anderszins hadden zich geen omstandigheden voorgedaan welke aanleiding tot groote mutaties konden geven. Waarschijn lijk moesten de koersverschillen worden toege schreven aan dekkingsaankoopen voortsprui tende uit de afwikkeling van op korten termijn aangegane kleine posities, zoodat de fluctua ties op rekening konden worden gesteld van factoren van zuiver .technischen aard. De prij zen van de overige ruilmiddelen regelden zich geheel in overeenstemming met het pond ster ling en den dollar. De prijzen welke werden vernomen, waren voor Fransche francs 4.93 1/2 a 4.94, voor Belga's 31.63 a 31.72, voor Zwitser- sche francs 41.87 a 41.91. voor Duitsche mar ken 74.70 a 74.75. De Scandinavische deviezen kwamen mede iets hooger te liggen. De effectenhandel op de' niet-officieele vroeg- beurs bleef van kleine afmetingen. De locale aandeelen waren weinig veranderd. De Ameri kaansche shares golden iets lager in navolging van Wallstreet (K ludtoerdedigingsbnds Post'qiro denHqaq (Adv. Ingez Med.) Heden: DONDERDAG 11 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Fordtentoon stelling, 1010 uur. Stadsschouwburg: 38ste leerlingenuitvoering Haarlem's Muziekinstituut. 7.30 uur. Frans Hals Theater: Elisabeth Bergner in „Gestolen Leven". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De wereld in vlam men" en „De aanhouder wint". 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Gunga Din" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jongensstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „De Kribbebijter". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. VRIJDAG 12 MEI Gem. Concertgebouw- Fordtentoonstelling 1010 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. HAARLEMSCHE HYPOTHEEK- BANK. Toonde in 1938 een goed weerstandsvermogen. NOG GEEN DIVIDENDUITKEERING. In het 47e verslagjaar (over 1938) van de N V. De Haarlemsche Hypotheekbank, zegt de directie o.a. het volgende: Ook in het afgeloopen jaar waren wij ge noodzaakt onze aandacht vóór alles te rich ten op verdere conversie van onze pandbrie ven. Voor zoover de aflossingsvoorwaarden dit veroorloofden, werden de 4 pet. pandbrieven aflosbaar gesteld en voor het overgroote deel omgezet in 3V_- pet. stukken. Tevens boden wij aan. de 4 pet. pandbrieven (welke op 1 Januari 1940 versterkt aflosbaar zijn) met behoud van 4 pet. rente tot dien datum om te wisselen in 31/* pet. pandbrie ven Blijkens de mate waarin van deze aan bieding werd gebruik gemaakt, kwamen wij hiermede aan veler wensch tegemoet. Hoewel in geringere mate dan in 1937, is de bedrijfsomvang weder ingekrompen o.m. door dat belangrijke bedragen niet voor hypo- theekverleening konden worden aangewend, doch liquide moesten worden gehouden voor het geval de conversie mocht stagneeren. Niet temin werd een grooter aantal posten tot een hooger totaal bedrag dan ten vorigen jare afgesloten. Verdere voortgang werd gemaakt met het toepassen van renteverlagingen, waardoor ve len onzer debiteuren de aanpassing aan de soms sterk gewijzigde omstandigheden werd vergemakkelijkt. Ten opzichte van de rentebetaling kunnen wij met genoegen vermelden, dat deze in het algemeen vlotter verliep. Daarnevens kwam een belangrijk bedrag aan reeds afgeschre ven rente alsnog binnen. Het aan rente-ach terstand af te schrijven bedrag verminderde ten gevolge van een en ander met pl.m. 70 pet. vergeleken bij het vorige verslagjaar. Ook de executies hadden een gunstiger ver loop, zoodat het uit dien hoofde af te schrijven verlies aanzienlijk minder bedroeg dan over 1937 het geval was. Neemt men in aanmerking, dat in 1938 de internationale politieke onzekerheid een al- lesoverheerschende rol speelde en alom het vertrouwen bleef ontbreken, dan mag wor den getuigd, dat onze instelling een alleszins bevredigend weerstandsvermogen aan den dag heeft gelegd. De nog steeds voortdurende on zekerheid geeft ons evenwel aanleiding ook al heeft het in verschillende opzichten gunstiger aspect hervatting van de dividend- uitkeering in overweging doen nemen niettemin voor te stellen alle beschikbare middelen in het bedrijf te houden, ten einde het weerstandsvermogen der bank nog te ver sterken. Op 31 December 1938 was het kapitaal ver deeld over 1318 (v.j. 1308) aandeelhou ders. De rente-achterstand over 1938 bedroeg' op 31 December f 95.959,16 (v.j. f 119.519.03) ten laste van 176 'v.j. 234) leeningen. Bij het af drukken van dit verslag bedraagt deze ach terstand f 53,170.89 op 82 leeningen. Ten laste der winst- en verliesrekening wordt afgeschreven een bedrag van f 13.711,68 (v.j. f 47,429. 49), waardoor per 31 December op geen leening meer dan 9 maanden aan ver schenen en loopende rente op de balans voor komt. Van in vorige jaren afgeschreven posten kwam nog f 30.700.96 (v.j. f 11.269) binnen, waarmede het af te schrijven bedrag werd verminderd. Het aantal executies bedroeg dit jaar 32 (v.j. 30). In 7 (v.j. 8) gevallen moest hier toe worden overgegaan wegens faillissement of beslag, in 25 (v.j.) 22), wegens wanbeta ling. De oorspronkelijke vorderingen bedroegen in totaal f 331.000, (v.j. f 648,940) en waren door aflossingen teruggebracht tot f 267,790 (v.j. f 492.240). De opbrengst was f 276.521 (v.j. f 463.539.58). Voor een bedrag van f 148,328, werd door derden aangekocht, het restant ad f 128,193, kochten wij zelf in. Op deze leeningen werd een verlies geleden van* f 13.796.52 (v.j. f 41,024.67), hetwelk wordt afgeschreven. Daar van de inkoopen alsnog voor f 91,941 weder werd verkocht, bleven per saldo de on derpanden van 6 leeningen ad in totaal f 36,252 in ons bezit. Buiten executie werden ingekocht de onder panden van 5 leeningen, welke in hetzelfde boekjaar met eenig verlies weder werden ver kocht. Uit ingekochte onderpanden werd verkocht voor een bedrag van f 229.659,30 (v. j. f 391.914.33) met een verlies van f 21,142.99 (v.j. winst f 2.798,39) op de boekwaarde. Wij boekten dit bedrag af en stellen voor, uit de winst bovendien nog f 58,450.21 (,v. j. f 46.180.11) voor afschrijving te bestemmen. De rekening „ingekochte onderpanden" wijst daarna een saldo aan van f 714.558,03 (V.j. f 820.224.92). Bedrijfsresultaten. Volgens de winst- en verliesrekening be droeg het winstsaldo over 1938 f 199.613.55 (v. j. f 191.105.81 in cl. onverd. saldo ad fl7.094.60U De directie geeft in overweging na toe passing van de afschrijvingen ten bedrage van f 129.029.78 de extra-reserve te doteeren met f 59.283.36, van het daarna resteerende f5.057.38 uit te trekken voor rente (incl. be lasting t op de onverplichte stortingen van aandeelhouders en f6.248.03 op nieuwe reke ning te doen overgaan. Hoewel de directe conversie-kosten (f 52.560.22 tegen v. j. f 135.955.59) wederom rechtstreeks uit de extra-reserve zijn afgeschreven en daar op dus in twee jaren tijds f 18.515.81 in min dering werd gebracht, zullen de gezamenlijke reserves na de voorgestelde dotatie f 1.100.000.- bedragen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.73. Berlijn 74.75. Parijs 4.93 3/4. Brussel 41.73. Zwitserland 41.90. New-York 1.86V2. 12.— uur. Londen 8.72 3/4. Berlijn 74.73. Parijs 4.94. Brussel 31.70. Zwitserland 41.89. Kopenhagen 39.05. Stockholm 45.05. Oslo 32.87. New-York 1.86 3/8. Italië: a. vrije lire 9.85. b. reislire 9. S. bankpapier 6.25. Verwachting geldig van hedenavond lot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Afwisselend be wolkt, droog weer, koude nacht, met mogelijk plaatselijk een weinig nacht vorst, overdag iets kouder. Zwakke tot matigen, Noordoostelijken tot Noorde lijken wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren 58 F. Laagste hedennacht 52 F. Hoogste heden 54 F. De ondiepe depressie, die gisteren ais een afgesnoerd minimum op de Noorsche zee lag, trok in diepte afnemende, naar Zuid-Noor- wegen. Terwijl het luchtdruk-maximum in het Noordoosten geleidelijk afneemt, kwam in het Noordwesten en Westen een langgerekte rug van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling, die reikt van het Poolgebied tot aan de kust van Portugal. De ontwikkeling der luchtdrukverdeeling in het Noorden is gunstig voor het tot stand komen van den koude-inval der ijsheiligen. In Zuidoost-Europa en het Westelijke Middel- landsche zeegebied blijft de luchtdruk het laagst. Het gebied met betrokken weer. met lichten regen, dat de Noordelijke en Weste lijke begrenzing vormt van de continentale depressie, is nog aanwezig, doch verplaatste zich, met het gebied van den lagen luchtdruk, iets naar het Oosten. In geheel Centraal-Europa is de luchtdruk verdeeling uiterst zwak. De Oceaan-depressies blijven op grooten afstand en ten Westen van den dertigsten lengtegraad. BAROMETERSTAND: Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN. Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 9.01 uur; n.m. 21.38 uur. Strand berijdbaar van 14.0019.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Van 1 Aug. 1932 lot 1 Aug. 1938 toename in Ne derland met niet minder dan 570 pet. Toename in Nederland over hetzelfde tijdvak van alle merken personen-automobielen slecht 15 pet. (Cijfers ontleend aan het Centraal Bureau v. d. Statistiek.) EEN DERGELIJKE VOORKEUR MOET TOCH GEMOTIVEERD ZIJN Besluit daarom niet een automobiel te koopen, zonder vooraf geheel vrijblijvend een proefrit met OPEL te maken en offerte te vragen. Official Dealer GEBR. H. F. KIMMAN N.V. WAGENWEG 8—10 - Telef. 13850 (Adv. Ingez. Med.) Bakkersactie. Gezellen hebben zich tot 15 patroons gewend. Nadat de conferentie met de besturen van de drie arbeidersorganisaties in het bakkersbedrijf tot geen resultaat leidden, is in overleg met de respectievelijke Hoofdbesturen dier ganisaties aan de Haarlemsche patroons individueel ken baar gemaakt dat de arbeidsvoorwaarden in alle bakkerijen worden ingevoerd. De werkgevers hebben daarop schriltelijk medegedeeld, dat op de door de arbeiders orga nisaties ingediende voorstellen niet kan worden ingegaan. Hierin hebben de arbeiders organisaties, daar bij gesteund door een uitspraak van hun respec tievelijke ledenvergaderingen, aanleiding gevon den, aan een 15-tal patroons mede te deelen, dat er op gerekend wordt dat de te elage loonen ii de volgende week tot het gewenschte peil wor den opgevoerd. Indien dit onverhoopt niet ge schiedt, zal met de personeelen vergaderd wor den om de te nemen maatregelen te bespreken. NAT. VER. TOT BEVORDERING VAN HARMONISCHE LICHAAMS ONTWIKKELING. Men schrijft ons: In de vergadering van het werkcomité voor Haarlem en omstreken van de Nationale Ver- eeniging tot Bevordering van Harmonische Lichaamsontwikkeling is besloten het comité uit te breiden. Het bestaat thans uit de heeren A. M. M. van Loon, commandant van het Corps Motordienst. voorzitter: E. H. Tenckinck, commissaris van politie; mejuffrouw D. Roos, leerares lichamelijke opvoeding M.O.: S. A. Wil son, voorzitter van den Kon. Nederlandschen Korf halbond: K Rijpma. inspecteur van poli tie en A. Overmeer, sportredacteur van de Oprechte Haarlemsche Courant. Met belangstelling nam de vergadering ken nis van de resultaten, die enkele weken geleden bereikt zijn, toen de militairen van het Corps Motordienst in de gelegenheid waren gesteld, de proeven af te leggen. De propaganda heeft vruchten afgeworpen en de belangstelling voor de harmonische lichaamsontwikkeling groeit. Besprekingen werden gevoerd over de aan staande proeven. Er hebben zich thans meel den tweehonderd candidaten aangemeld Zij zullen 9. 10 en 11 Juni de proef kunnen afleg gen. Indien Zondag 11 Juni voor een aantal candidaten een bezwaar mocht zijn, zal een andere datum op een werkdag aan het einde der maand worden vastgesteld. De Inschrijving sluit 1 Juni. Zij, die inlich tingen wenschen of zich willen laten inschrij ven. kunnen zich vervoegen tot den secretaris van het comité, den heer P Rijpma. Heussens- straat 22, Haarlem. De jaarvergadering van de vereeniging werd in Amsterdam gehouden. De secretaris, dr. S. Sturkop, bracht het jaarverslag uit. waarin hij constateert, dat aan het einde van het eerste lustrum de H. L. O. een periode van ge stadige en krachtige ontwikkeling achter zich heeft en de verwachting volkomen wettigt, dat de H. L. O. tusschen de vele vereenigingen en bonden, die de lichamelijke opvoeding bevor deren, ook in de toekomst een vooraanstaande en zeer speciale plaats zal blijven innemen Het aantal comités in den lande breidde zich van negen en twintig uit tot vijf en veertig. In 1938 legden ruim tweeduizend (vorig jaar duizend) candidaten de proeven af, verdeeld over vier en twintig (vorig jaar vijftien) comités. 80 pCt. der candidaten slaagde voor de proeven. ^klN/T IN UTTIKN^j HET TOONEEL CENTRAAL TOONEEL. Onze tooneeldirecties maken in het laatst van het seizoen tenminste iets goed tegenover de Nederlandsche tooneelschrijvers voor wie zij overigens niet de minste aandacht dit jaar hadden getoond. Het Residentie Tocaieel gaf als laatste stuk ,JDe dwaze Don Juan" van Broedelet, Het Nederlandsch Tooneel sloot met „De on dergang van De Vrijheid" van J. de Hartog Het Centraal Tooneel bracht in het laatst van April „Hoe was 't ook weer?", van Her man Roelvink en kwam nu zoo waar nog in Mei met De Wrekende God van Eduard Veterman, de thriller, die 15 jaar geleden een zoo groot succes heeft gehad in Den Haag bij het gezelschap, dat toen onder leiding van Jan Fabricius stond. De maand Mei is bij Het Centraal Tooneel doorgaans gereserveerd voor de griezelstuk ken. Wallace kwam er in de laatste maand van het seizoen nog al eens aan te pas en in- plaats van jonge liefde, die wij in de bloei maand toch zouden mogen verwachten, zijn het meestal moordenaars, inbrekers en detec tives, die dan het Centraal Theater onveilig maken. Veterman heeft zeker recht op de plaats die man thans voor hem heeft ingeruimd, want zijn Wrekende God is nog altijd de beste thriller, ooit in Nederland geschreven Ook zonder zijn mystificatie Veterman introduceerde dit stuk indertijd als een Engelsch stuk en verschool zich zelf achter een Engelsch klinkenden naam zou het stuk ook zeker zijn succes hebben gehad. Veterman kende precies de elementen, welke men in een thriller verwacht en hij heeft ze alle in zijn stuk te pas gebracht. De van misdaad verdachte butler, de edelmoedige jeune premier, het onschuldige meisje, de ge heimzinnige Oosterling. de aartsdomme duchess, als vertegenwoordigster van de socie ty. de handige inspecteur van Scotland Yard, zij ontbreken geen van allen in dit detective- spel en wij zijn ook voordat het eerste bedrijf geëindigd ia, getuige van een prachtig geën- sceneerden moord. Veterman zorgt ook voor de noodige portie spanning, en verzuimt niet, dat wij ons op onzen tijd weer amuseeren om de bétises van de hertogin of de schranderheid van den detective. Hij geeft zijn publiek dus alles, wat het in een goede thriller mag verwachten. Een reprise van De Wrekende God was dan ook althans in de daarvoor gereserveerde Mei maand volkomen gerechtvaardigd. Kwam het door de vermoeienissen van het seizoen, dat de voorstelling de spanning en het geraffineerde samenspel miste, die wij anders bij dit gezelschap gewoon zijn? Als ge heel lag er een zekere matheid over de opvoe ring, welke ik bijwoonde en zij stond dan ook niet op een zoo hoog peil als die van het Haag- sche gezelschap in 1924. Zoo moest Jan van Ees in de rol van Mr. Kingston het in alle op zichten afleggen tegen Nico de Jong, die dezen inspecteur van Scotland Yard met veel meer verve en komisch effect speelde. De Jong vulde indertiid het tooneel, wat wij van Jan van Ees moeilijk kunnen zeggen. En van dezen speur der hangt het succes van het stuk toch voor namelijk af. Ook Sophie Stein kon ons als de Drechess of Kantingsmark mevrouw De VosPoolman niet doen vergeten. Sophie Stein zei haar bétises wel grappig, maar zij miste de distinc tie. welke mevr. De Vos ondanks de dom heid van deze hertogin mee op het tooneel bracht. Joan Remmelts speelde nu Maikaffo, den geheimzinnigen kaffer, de rol, die inder tijd door Cees Laseur werd gecreëerd. Het was uiterlijk een waardige, prachtig gegri meerde oude kaffer, maar ik meen mij te herinneren, dat Laseur hartstochtelijker was en zijn verhaal in III minder moe en met meer spanning gaf. Laseur zelf was nu Lord Henry Wulton- shire, en hij maakte er iets voortreffelijks van. Jammer, dat de Wrekende God het nu juist op hem gemunt had en hij reeds in het eerste bedrijf moest sneven. Cor Hermus was de professor in de chamitische talen en verzamelaar van Oostersche schatten. Ook hem vond ik minder dan Louis Chris- pijn, die meer kleur in zijn verhalen wist te brengen en de rol ook aan het slot sterker speelde. Kleinere rollen werden vervuld door Jan Teulings, Chris Baay. Gerard Schild, Arend Hauer, Sara Heyblom, Peronne Hosang en Elly Weller, van wie de laatste als de jonge Mabelen Highbill nog al te kort schoot. Het publiek leefde anders genoeg mee met de handeling. Het griezelde en lachte beur telings en amuseerde zich blijkbaar best met deze Hollandsche thriller. J. B. SCHUIL. CRICKET EN ENGELAND. De stand van de Woensdag begonnen wedstrij den is als volgt: Essex sloeg op den eersten dag, door centu ries van Avery (121) en O'Connor (138), tegen Middlesex het hooge totaal van 356-6 bijeen, Hampshire 441-7 deed liet tegen Northamp tonshire nog beter en sneller. Creese met 209 not out is de eerste batsman die in dit seizoen een dubbele century scoort. Surrey's eerste in nings tegen Worcestershire, op den Oval, le verde 396 runs op. Thans maakte Squires een century en behoorden Fishlock en Parker (80) tot de batsmen die wederom fraai batten lieten zien. Cambridge University scoorde dank zij een goeden stand tusschen Blake en Studd die 119 runs opleverde tegen Notts 239, waarvan de ge noemde batsmen er 140 voor hun rekening na men. Notts 38-2. De Oxford-studenten faalden op Copson die 5 voor 12 nam. Het totaal werd slechts 72 tegen Derbyshire 210, waarvan Rho des 80. De fastbowler Wellard (6-76) bleek voor de Sussex batsmen groote moeilijkheden op te leveren. Het totaal van 173 werd door Somerset met 116-6 beantwoord. Lancashire 226 tegen West-Indië 38-0. GYMNASTIEK. WEDSTRIJDEN TURNLUST. Woensdagavond hadden onder leiding van den directeur voor de dames- en heerenaf- deelingen van de Beverwijksche G.V. Turn- lust. wedstrijden plaats, die tevens golden als tweede en laatste gedeelte van de wed strijden om de jubileum-bekers. Houders van de jubileum-bekers waren reeds mej. D. Tabak en K. Leguit. In het HAARLEM - TELEFOON 10070 HEEMSTEDE - TELEFOON 29280 (Adv. Ingez. Med.) athletisch gedeelte werden zij beiden no. 2 en den vorigen keer no. 1, zoodat nu de waarschijnlijkheid groot was, dat de bekers in andere handen zouden overgaan. Voor alle deelnemenden was aan de hand van de Finsche tabel het voor athletiek be haalde totaal herleid tot een maximum van 40 punten, omdat dit maximum nu ook gold voor het gymnastisch gedeelte. Voor laatstgenoemd gedeelte worden Woens dagavond oefeningen naar keuze ingevoerd. De uitslag bij de dames werd: 1. A. v. d. Voort 34 p., 2. D. Tabak 32 p., 3. R. Los 31.25 p., 4 A. Los 27.25 p., 5. T. Schaap 26.50 p. Door de dames en ook door de heeren werd in één ge lid gewerkt, om een resultaat voor de voor allen geldende bekers te krijgen. Door verhindering van enkele goede krach ten had bij de heeren J. Dibbets geen con currentie van beteekenis. Inderdaad gelulkte het dezen bijna 50- jarigen veteraan, op de eerste plaats beslag te leggen. De uitslag luidde: 1. J. Dibbets 34.25 p., 2. H. Thomas 29.50 p.. 3. P. Olthoff en K. Leguit 29.25 p.. 4. K. van Leeuwen 26.25 p„ 5. M. Kluft 25.75 p. Voor de jubileum-bekers (gymnastiek en athletiek dus samen) bleek nu het resultaat te zijn:: Dames: 1. A. v. d. Voort 61.04 p., 2. D. Tabak 58.80 p. Heeren 1. M. Kluft 55.61 p., 2. K. Leguit 51.25 p., 3. H. Thomas 50.88 p. De bekers kwamen nu dus in bezit vau mej. A. v. d. Voort en M. Kluft, SCHAKEN. De internationale zeskamp. Na een rustpoos van eenige dagen werd Woens dagavond te Hilversum de zeskamp hervat. Bijzonder interessant verliep de partij Euwe Landait. Door de fraaie offerwendingen kon het publiek volop genieten. In een orthodox dame-gambiet probeerde Euwe, door 6. Tel te spelen nog voor hij zijn koningspaard ontwik keld had, aan de partij een ongewoon karakter te verleenen. Landau, die reeds een dergelijke speelwijze tegen Pirc in het tournooi te Noord- wijk te behandelen kreeg, vreesde dat Euwe deze variant geprepareerd had en ging derhalve de gebruikelijke methode uit den "weg. Hij koos een opstelling als in de Tartakower variant en drong vroegtijdig op den vijandelijken damevleugel in. Euwe, die in ontwikkeling nog achter stond, offerde een pion om vervolgens een aanval op den koningsvleugel te ondernemen. Door goed verdedigingsspel slaagde Landau er in, zijn mate rieel overwicht te handhaven, totdat wit door een tweeden pion te offeren, zijn vastgeloopen aanval kon hervatten. Inplaats van zijn stelling te consolideeren en het eindspel in te gaan, ging Landau op het rooven van een derden pion uit. Hierdoor kreeg Euwe gelegenheid, door een fraaie torenmanoeuvre remise te houden, door herhaling van zetten. Een gemakkelijke zege behaalde Szabo tegen Cortlever, die de partij zwak behandelde. De Amsterdammer koos in een Spaansche partij een variant, welke Euwe tegen Botwinnik eens toe paste. Hij zette echter verkeerd voort, zoodat Szabo positioneel in het voordeel kwam. Deze nam echter te vroeg een pion, zoodat na dame- ruil een eindspel ontstond, waarin Cortlever den pion kon terugwinnen. In plaats daarvan offerde hij nog een pion om remise te maken. Dit bleek echter op een misrekening te berusten. Szabo hield de twee pionnen en kon het resteerende torenspel gemaldcelijk in winst omzetten. Nog minder moeilijk had Flohr het tegen Fon tein. De Rotterdammer, die de theorie goed be- heerscht, koos de Neo Meraner variant, een op stelling welke Kashdan eens tegen Flohr toe paste. Doch op den 14den zet kon Fontein het niet nalaten, zijn koningsvleugel door g7g5 te compromitteeren, in het hoop zijn tegenstander mat te kunnen zetten. Koelbloedig sloeg de grootmeester den aanval af en nam en passant een pion weg. Eenige zetten verder waren de rollen omgekeerd. Flohr was de aanvallende partij en Fontein de verdediger. Toen nog een stuk van Fontein verloren ging, gaf deze zich gewonnen. De afgebroken partij SzaboEuwe wordt Vrijdagavond voortgezet: de vierde ronde heeft Zaterdagavond plaats. De uitslagen waren als volgt: FlohrFontein 10 SzaboCortlever 10 Dr. EuweLandau >/2 De stand is thans als" volgt: 1. S. Flohr 3 punten, 2. en 3. Dr. M. Euwe en L. Szabo beiden met IV2 punt, en een afgebroken partij, 4. en 5. S. Landau en J. H. C. Fontein, beiden met 1 punt, 6. N. Cortlever 0 punten. De partij EuweLandau. De partij tusschen dr. M. Euwe en S. Landau had het volgende verloop: Wit: Dr. M. Euwe. Zwart: S. Landau. Damegambiet. 1. d2d4 d7d5 17. Pe2—f4 Da6—b7 2. c2—c4 e7e6 18. Dd3—f5 c7—c6 3. Pblc3 Pg8—f6 19. Pf4h5 Dd7—e7 4. Lel—g5 Lf8e7 20. Df5—g4 De7—g5 5. e2e3 0—0 21. Dg4—h3 f7—f5 6. Tal—cl h7—h6 22. Tel—c3 a7—a5 7. Lg5h4 b7—bG 23. e3—e4 f5f4 8. c4xd5 Pf6xd5 24. e4xd5 Dg5xd5 9. Pc3xd5 e6xd5 25. Tc3f3 Dd5xd4 10. Lh4xe7 Dd8xe7 26. Dh3—e6f Kg8—h8 11. Ddlc2 De7—b4t 27. De6—e7 Pb8—a6 12. Dc2—c3 Db4—a4 28. Tf3—d3 Dd4xb2 13. Lfl—d3 Lc8a6 29. Td3—d2 Db2—c3 14. Pgl—e2 La6xd3 30. Td2—c2 Dc3—d4 15. Dc3xd3 Da4xa2 31. Tc2c4 Dd4—b2 16. 00 Da2a6 Remise.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2