IBIS SHAG DE NACHTEGAAL h.C.ANDEI?S Rubriek voor Vragen DONDERDAG 11 ME-Ï 1930 HA'ARCEM'S DAGBEAD 4 Dansende en zingende jeugd. Leerlingenuitvoering: van Cor Tevcs. Wat zijn dansende en zingende jongens en meisjes toch een aardige verschijningen op het tooneel. Het zijn geen artisten met een groote A, en tochhoezeer weten zij de menschen in de zaal bezig te houden. Ook bij de leerlingenuitvoering van Cor Teves Woens dagavond in „De Leeuwerik" bleek dat weer eens. Hoe ongekunsteld klonk het „Tralalala'" in „Lief Lijsjé" en hoe aardig werd dit num mer uitgevoerd. Ook „Van een kikkertje" was leuk. Was in de eerste nummers het gezang 't belangrijkste in „Klaas Vaak" begon het dansen een woordje mee te spreken. Een ka boutertje met een vervaarlijk grooten baard en een kleine stem, waarin we dadelijk den bewusten Klaas Vaak herkenden, susde met zijn liedjes alle meisjes in slaap. De „Straat acrobaten" vertoonden hun kunsten en z< bleken den agent, die hun kwam bekeuren, te vlug af te zijn. Aardig en frisch was de marsch ook, en met name de kleine sprïng-in-het-veld uit het voorste gelid gaf door het onnoemelijk groote plezier dat ze in de beweginkjes had aanleiding tot menig vroolijk oogenblik. Het is bij zoo'n leerlingenavond aardig te constateeren hoe of de allerjongsten soms zoo met hun eigen dansje en hun liedje ingeno men zijn dat ze totaal vergaten wat om hen heen is. De grootere meisjes letten meer op elkaar, het gemeenschapsgevoel, heeft zich daarbij ontwikkeld. Er is voor kindervrienden op zoo'n avond veel te genieten en te bestu- deeren. Fijntjes was de „Echodans"; het echomotief was in de bewegingen en in de kleeding verwerkt. We gingen op bezoek bij de boeren, en we genoten van hun landelijken dans. „De kwa jongensstreken" waren aanleiding tot veel jolijt. Een lieflijk tafreel werd geboden door den bruiloftsstoet, en een zeer elegant uitgevoerde wals besloot het deel voor de pauze. De zaal was geheel gevuld en het vaak aan houdende applaus was er de oorzaak van dat eenige nummers gebisseerd werden. En te recht. Na de pauze droeg eerst Marco Gans, een oud-leerling, verdienstelijk voor, zulks bij wijze van intermezzo. Voordat de krijgsdans werd uitgevoerd kre gen Cor Teves en de dames F. Sprokkreef, H. Munneke en Jansje Heiligers, zoomede de heer de Bock, die allen aan de uitvoering medewerkten, fraaie bloemen. Voor Cor Teves werd daarna het „Lang zal ze leven gezon- gen". De Krijgsdans werd door heldhaftig uitge doste krijgers volvoerd. Het nummer, dat voor 't laatst bewaard was, vormde het hoogtepunt van den avond, het alleraardigste zangspel „Visite in het poppen huis". Eén der grootere meisjes met een lief lijke stem speelde voor poppenmoeder en zij ontving de visite. Een guitige negerpop droeg vlot en raak een versje voor en een Japansche pop schonk ons de bekoring van de Oostersche poppenwereld. Het verloop van dit heele zang spel was harmonisch en vloeiend. Er ging charme van uit, en 't vormde dan ook een treffend besluit van een avond, die men niet licht vergeten zal. Omdat ze zoo vervuld was van jeugdig jolijt, in banen geleid en tot uiting gebracht in zang en dans onder de lei ding van Cor Teves en haar staf, PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE VRIJDAG 12 MEI Progr. 1: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 9.40 Radio PTT Nord 11.20 Ned. Brussel 1.20 Keulen 2.20 Motala of Diversen 3.20 Keulen 4.20 Ned. Brussel 5.50 Fransch Brussel 6.20 Keulen 7.35 Droitwich 8.20 Keulen 9.20 Ned. Brussel, 9.30 Fr. Brussel 10.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.Ned. Brussel 8.20 Parijs Radio 8.30 Radio PTT Nord 8.50 Diversen 9.35 London Regional 11".35 Droitwich 12.40 Radio PTT Nord pLm. 1.— London Regional 4.20 Droitwich, 5.40 London Regional 6.20 Droitwich 7.35 London Regional 8.20 Droitwich 8.40 Londen Regional pl.m. 9.15 Droitwich. 11.20 Diversen. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Populaire gramofoon- platen. 1. Der Pfeifer und sein Hund, Elite Orkest. 2. Der Ritter vom Steckenpferd, Orkest met xylophoon. 3. Leise klingt eine Melodie, Adalbert Lutter 4. Indian Love Call, George Boulanger. 5. Miami Shore, Paradise Island Trio. 6. Communityland, Frank Westfield. 7. Night in the desert, Gino Bordin. 8. Home on the range, Comm. Singing. 9. Zum gliicklich sein, Richard Korn. 10. Standchen aus alter Zeit, Balalaika Quintet 11. Auf einem Pex-sischen Markt, Odeon Künstlerorkest. 12. Teddy Bars Picknick, Eliteorkest 13. Vergiss mein nicht, Adalbert Lutter. 14. II Bacio, George Boulanger. 15. My isle of golden dreams, Paradise Is land Trio. 16. Flowery Path, Gio Bordin 17. Did your mother come from Ireland, In the chapel in the moonlight, Comm. Sin ging. 18. Ohne Liebe war das Leben wie ein Veil- chen ohne Duft, Richard Korn. 8.00—12.00 Diversen. PRIJSVRAAG TOT 1 JULI fl. 8000.- PRIJZEN (Adv. Ingez. Med.) WEEKEINDE OVER ZIELKUNDE EN HET WAARHEIDSPROBLEEM. Zaterdag 20 en Zondag 21 Mei zal te Bent veld in het gebouw der Arbeidersgemeenschap door het Cultuurfilosofisch Werkverband der Vereeniging „Woodbrokers in Holland" een weekeinde gehouden worden, waarvoor wel velen belangstelling zullen hebben. Zater dagavond spreekt Dr. Oldewelt ovèr „Persoon lijkheid en waarheid"; Zondagmorgen spreekt Prof. Pos over „Zielkunde en wijsbegeerte" en de Zondagmiddag wordt gevuld met muziek; zang van Bodi Rapp, met Felix de Nobel aan den vleugel en declamatie door mevrouw Mea MeesVerwey. Het streven van bovengenoemd Werkver band. is zich rekenschap te geven van de menschelijke waardigheid, ten einde in deze voor velen zoo donkere tijden tot levensmoed op te wekken en den adel van het mensche lijke leven te verdedigen. Het gezamenlijk bij een zijn in een sfeer van waarheid en ernst, het gezamenlijk bespreken van vragen, welke ons levensinzicht en onze levenshouding diep beroeren, en de schoonheid der muziek kun nen een groote steun zijn voor onze zoekende' gedachten. Men. hoopt dan ook dat velen aan dezen korten cursus zullen deelnemen. 'n mooi overhemd een IA HL O shirt van TRICOLINE TRICOLINEunl i 5.50 en woven i 6,50 eden met 2 Trubenlji boorden en 2 peer menchetlen I 5.90 WEMCOLUX4.90 WEMCOREXprinted 3.90 en woven 4.25 J (Adv. Ingez. Med.) Ford-tentoonstelling in Haarlem. In het Gcm. Concertgebouw. De N.V. Haarlemsche Autocentrale, Official Ford Dealer te Haarlem, organiseert van 11 t.m. 13 Mei in het Gem. Concertgebouw een tentoonstelling van Ford-modellen. Het nieuwste product der Ford-organisatie, de Mercury 3 kunt u hier bezichtigen en verder is een complete serie van Ford V-3 de Luxe, Ford V-8 Standaard, Lincoln Zephyr V-12, Ford Junior en Ford Vier de Luxe geëxpo seerd. Al deze wagens zijn op een smaakvolle wijze in de groote zaal van het Concertgebouw opgesteld, en de bezoekers zijn in staat zich rustig en volledig van hetgeen de Fordfabriek levert op de hoogte te stellen. In den tuin staan Ford V 8 trucks en bestelwagens. Aan de hand van een doorsnee chassis kun nen technische details bestudeerd worden. Eiken middag en avond zullen films vertoond worden, n.l. „De Oogst", welke een duidelijk beeld geeft van de ontwikkeling en den hui- digen stand van de Fordfabrieken en „Van de Kaap naar Cairo", een voortreffelijke re portage van een Fordreis door Carol Schade Op de Fordfabrieken in Amsterdam werken 400 a 500 arbeiders naar gelang van het seizoen. Op deze tentoonstelling zien we re sultaten van hun arbeid. Grondstoffen welke Nederland niet kan leveren voor de fabricatie worden uit het buitenland betrokken, doch bijv. de Nederlandsche textielindustrie vindt een belangrijke afzet in de bekleeding der Fordauto's. Ons land telt 100 Official Ford Dealers, waar van de Haarlemsche Autocentrale er één is en 350 service dealers, die op hun beurt weer personeel in dienst hebben, zoodat de Ford organisatie in ons land aan duizenden men schen werk geeft. PERSONALIA. Bij beschikking van den directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie is met ingang van 1 Augustus 1939 als directeur van het post- en telegraafkantoor te Enschedé aangewezen de referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie, de heer F. Smit, thans aangewezen als adjunct inspecteur der poste rijen, telegrafie en telefonie te Haarlem. Heropening zaak Albert Heijn. Een der oudste filialen in ons land van de be kende firma Albert Heijn, in de Groote Hout straat 59, heeft zoowel van buiten als van bin nen een geduchte verandering ondergaan, waar voor het noodig was. het bedrijf tijdelijk in een noodwinkel aan de Groote Houtstraat 47 uit te oefenen. In dien tijd heeft de Oostzaanscne aan nemer C. Onrust naar de plannen van zijn broer architect G. Onrust kans gezien, den winkel ge heel te moderniseeren. De grootste zorg was hierbij op de strengst mogelijke hygiëne gericht. Dat kunnen trouwens de klanten al bij den eer sten oogopslag zien als zij in den winkel ko men. Artikelen, die vroeger zoo maar in open bakken lagen, liggen nu stofvrij achter glas. Alle artikelen staan in den aanzienlijk vergrooten winkel zóó opgesteld, dat men direct kan vin den wat gezocht wordt en alles staat geprijsd, wat het koopen natuurlijk ten zeerste verge makkelijkt. Er staan nu lange, geheel marmeren toonban ken. Aan den anderen kant van den winkel is een geheel aparte kaasafdeeling gekomen, zoo dat alle kaassoorten achter fraai geslepen glas zorgvuldig van de andere artikelen gescheiden zijn. Het geheele intérieur is vernieuwd. Achter in den winkel staat een waar sieraad, namelijk een groote vitrine, geheel vol met alle soorten, smakelijk uitziende fijne vleeschwaren. Dit is een automatisch koelende vitrine, die le vens als étalage kan dienst doen. Men kan hier de temperatuur zelf regelen, waardoor de vleeschsoorten in de beste conditie blijven. On der de vele artikelen nemen koffie en thee hier een voorname plaats in. Zoo keurig als de winkel, zijn ook de twee ge moderniseerde étalages ingericht. Vooral 's avonds zal een en ander door de 6000 kaarsen sterke kunstverlichting uitstekend tot zijn recht komen. Woensdagmiddag is de vernieuwde winkel on der veel belangstelling geopend. Ter gelegenheid van de opening krijgt iedere kooper tot en met a.s. Zaterdag, die voor f 1.50 aan waren koopt (suiker en boter uitgesloten), gratis een fraaien trommel met koekjes. We wenschen aan de firma veel succes toe. NIEUWE UITGAVEN. De heer J. W. A. C. van Loenen, oud secre taris der gemeente Beverwijk, heeft een ver handeling geschreven over „De Gemeentewet", waarvan de vijfde gewijzigde en aangevulde druk is verschenen bij de N.V. N. Samson, uitgeverij te Alphen a. d. Rijn. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het Openbaar Onderwijs te Haarlem. „Waarheen stuur ik mijn kind na het verlaten der Lagere School?" Deze vraag zal dezer dagen "bij menig vader of moeder opkomen en zonder te willen tre den in elk speciaal geval meent het bestuur van „Volksonderwijs" er goed aan te doen meer bekendheid te moeten geven aan de verschillende onderwijsinrichtingen in onze stad. Onbekendheid met de verschillende schooltypen is oorzaak, tenminste meer dan eens, dat men verkeerd kiest. Voorop zouden wij willen stellen: ouders, moet uw kind van school veranderen, raad pleeg dan eerst den onderwijzer van uw kind en bespreek met hem, wat, onder de gegeven omstandigheden, de beste school voor uw kind is. Haarlem is gelukkig in het bezit van goede onderwijsinrichtingen waar met succes ge werkt wordt en daarom durven wij met ge rustheid hieronder vermelden de volgende gemeentelijke onderwijsinrichtingen. Allereerst krijgen we dan de Centrale Scholen met hun 7e en 8e leerjaren. Deze scholen zijn bestemd voor de leerlingen der gewone lagere scholen en bieden met hun verschillende klassen (ambachtschoolklasse, opleidingsklasse, meisjesklasse enz.) vele mo gelijkheden. Onze gemeente telt 3 openbare Centrale Scholen n.l.: School I, Weltevreden plein, School n, Linschotenstraat; School in, Friesche Varkensmarkt 22. Naast de Centrale Scholen noemen we de drie openbare U.L.O. scholen, die zich een goeden naam hebben verworven en met succes opleiden voor diploma's A en B. Men vindt ze: U.L.O. A Jacobstraat 2; U.L.O. B Junoplantsoen 58, U.L.O. C Parklaan 108. Hoewel geen gemeentelijke opleidingsinrich tingen noemen we hierbij de Huishoudschool voor meisjes aan de Schneevoigtstraat met haar vele mogelijkheden en de Ambachtschool aan den Kleverparkweg met haar verschil lende opleidingsmogelijkheden. Ook voor leerlingen, die het Middelbaar Onderwijs zullen volgen telt Haarlem vol doende en goede openbare inrichtingen van onderwijs. Allereerst wijzen we op het Gymnasium, de H.B.S. a en de twee HB.S.'en b en de Middel bare School voor Meisjes. Elke onderwijzer A I I C V7 A kJ A I ICCDCflAI ICTCK1 OLIE VAN OLIESPECIALISTEN (Adv. Ingez. Med.) Copyright P. I, B. Box 6 Copenhagen 9p e«ft gotten ciag weM er aan het paAeis een groot pek afgegeven voor den keizer, waarop stond»? „t>e nachtegaal4', „©ear is weel een boek over onzen beroemden vogel", zei de keizer. Maar er zat geen boek in, neen het was een doos, met een kunst werk er in, een nagemaakte nachtegaal, die op den levenden moest lijken. De nagemaakte nachtegaal was echter bezet met diaman ten, robijnen en saffieren. Wond men hem op, dan kon hjj één van de stukjes zingen, die de echte nachtegaal ook wel eens zong. Dan ging zijn staartje op en neer en glansde het zilver en het goud. Om zijn hals hing een lintje, waarop geschreven was: „De nachte gaal van den keizer van Japan is armzalig, vergeleken bij dien van den keizer van China". „O, o, wat is dat mooi, wat is dat een beeldige vogel", zei iedereen. En de man, die den nagemaakten nachtegaal aan het paleis had gebracht, werd onmiddellijk oeloond. Hij kreeg zelfs den titel van „Opperkeizerlrjk nachtegaalbrenger". .(Wordt vervolgd). Met Ibis en een pijp kan ik gelukkig wezen En zelfs vandaag den dag mijn krant blijmoedig lezen VOORDE PIJP Dobbelmannlekker, man (Adv. Ingez. Med.) zal gaarne de ouders van zijn leerlingen inlich ten omtrent deze scholen. Als wij nu nog noemen de Middelbare Technische School aan den Kle ver pan-k weg en die te bereiken is via het M.U.L.O.-diploma B of via 3 klassen H.B.S.dan meenen wij de openbare inrich tingen van onderwijs, die te kiezen zijn na het verlaten der lagere school, genoemd te hebben. Uit het bovenstaande blykt duidelijk dat onze gemeente wat inrichtingen vooor open baar onderwijs betreft, goed voorzien is, dat de keuze voldoende is. Het kiezen van een goed schooltype voor zijn kind kan niet an ders dan bevorderlijk zijn voor het latere levensgeluk van dat kind. De keuze is voor de ouders moeilijk. Wij herhalen dan ook onzen raad: raadpleeg bij het verlaten der school den onderwijzer van uw kind omtrent het te volgen onderwijs, maar daarnaast meenen wij goed te doen met het publiceeren van het bovenstaande, omdat het ons bij herhaling gebleken is, dat velen niet op de hoogte zijn met de verschillende inrichtingen van openbaar onderwijs in eigen gemeente. Het bestuur van Volksonderwijs: Mr. L. G. VAN DAM, wnd. voorzitter. E. GEERTS Wzn., secretaris. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden xoorden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. PLANTEN. VRAAG: M'n azalea heeft tot nu toe prachtig gebloeid, maar nu vallen de bloesems eraf. Kan ik haar overhouden? Hoe moet ik haar behan delen ANTWOORD: Zeer zeker kunt u haar over houden. De uitgebloeide bloemen moet u er af nemen. De plant tot het einde van Mei binnen houden op een zeer lichte plaats. Daarna buiten, niet in de scherpe zon. Flink bemesten; om de veertien dagen met pokon en gieten. Bij droog weer eenige keeren bespuiten met gewoon water. Half September de plant weer binnen brengen. RECHTSZAKEN VRAAG: Ik heb een hediende die 10 p. w, verdient. Nu is hij ongeveer een week ziek ge weest. Ik ben vanwege de ziektewet aangesloten bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid te Haarlem. Hij heeft verzuimd melding te doen van zijn ziekte, zoodat hij niets vergoed krijgt. Ben ik nu verplicht zijn loon gewoon door te be talen ANTWOORD: Alleen voorzoover gij, als hij wel aangifte had gedaan, ook tot betaling verplicht waart geweest, te weten, het volle loon over de eerste 3 dagen en de ontbrekende 20 pCt. over de verdere dagen. DIEREN. VRAAG: Ik heb zeven witte leghorns, die vee! windeieren leggen. Wat is een middel daartegen? Ochtendvoer met krijt of eierdoppen er doorheen wordt gevoerd en er staat een bak met gebrande oesterschelpen in de ren. En 's middags en '8 avonds krijgen ze gemengd voer. ANTWOORD: Meng door het ochtendvoer (warm uitgestrooid) goed door elkaar 1 dessertlepel Je- covitol levertraan en 1 dessertlepel lactas calcicus (melkzure kalk) en y2 dessertlepel gemalen krijt. Het harde voer moet u met een hark in den loop onderwerken, zoodat de kippen moeten „schar ren". Het klaarzetten van een bak schelpen heeft geen nut: ook deze (eens per maand y2 k.g.) moeten ondergewerkt worden. DIVERSEN. VRAAG: Is u een middel bekend om mieren te erdelgen? ANTWOORD: Vermeng twee klontjes versche bakkersgist met ]/2 eetlepel honing of een afge streken theelepel gedroogde biergist (bij den dro gist verkrijgbaar) met. een eetlepel stroop. Op schoteltjes neerzetten en om de twee dagen ver- verschen. VRAAG: Hoe kan ik ketelsteen uit een water ketel verwijderen? Een kiezelsteen inleggen baat niet meer. ANTWOORD: Eenige keeren uitkoken met caustieke soda. Dan kunt u het ketelsteen er ge makkelijk met een stomp stukje ijzer uitstoten. Doet u in het vervolg een steentje in den ke tel. (Voorzichtig met caustieke soda. Wollen stof fen en kleuren worden direct vernietigd als ze met caustie in aanraking komen). VRAAG: Waar kan ik krijgen: 1. een pas; 2. een bewijs van Nederlanderschap: 3. een touris- tenkaart voor België? Wat zijn de kosten? Hebben wij nog iets noodig als wij terug komen (een trouwacte of iets derg. ANTWOORD: 1. Eerst moet u gaan naar het Bevolkingsregister Zijlstraat, daarna naar de le afd. ten stadhulze. Kosten 8. 2. Ais 1. Kosten 2.50 3. Touristenkaarten moeten worden aange raasd bij den Belgischen consul te Amsterdam of IJmuiden. Ze zijn niet meer gemakkelijk te krijgen: u moet een bewijs van Nederlander schap of een oude pas overleggen; trouwboekje e. d. zijn niet meer voldoende,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6