Haarlem's Dagblad NOODLOTTIGE BRAND IN HAARLEM-NOORD. De Camera Obscura. Ochtendbeurs Amsterdam Bewoner om het leven gekomen. Attentie. Het Belamii 56e Jaargang No. 17146 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algcm. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. DrnkkerijZuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 12 Mei 1939 Abonnementen per week f 0.25 p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertenticn1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 035. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnemenlstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod l-l regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Het jaar 1839 kenmerkte zich door een zeer groote uitvinding. Want het was in dat jaar dat de Franschman Daguerre de wereld in ver bazing bracht met de mededeeling aan de Académie des Sciences, dat het hem gelukt was in zijn camera obscura, donkere kamer, beelden te ontwikkelen. De fotografie was uit gevonden. En in den herfst van datzelfde jaar verscheen bij de Erven Bohn te Haarlem het boek „Camera Obscura", waarin de vijfentwin tigjarige student Hildebrand zijn portretten- reeks van den Nederlandschen volksaard ont wikkeld had met niet minder toewijding en be gaafdheid dan Daguerre de kunstschilder Daguerre zijn technischen arbeid had vol tooid. Ook Hildebrand's werk zou dan ook blij ven leven. En nu, honderd jaar later, maakt men zich op om zijn jubileum te vieren. Na tuurlijk moet Haarlem het centrum van die viering worden en de Vereeniging Haarlem's Bloei, geschraagd door de medewerking van het gemeentebestuur, zet grootsche plannen op touw. Daarvan heeft wethouder Van Liemt, als voorzitter, gisteravond een uiteenzetting gege ven in een vergadering met de leden van het voorloopig comité en de vertegenwoordigers van vele Haarlemsche vereenigingen. Dat was een bijzonder geslaagde bijeenkomst, waarin Hildebrand's Camera het volle recht werd ge daan. Want twee anderen deden haar voor ons leven: dr. P. H. Schroder, die haar waarde kenschetste en eenige harer zuiverste fragmen ten voordroeg met de ontroering van den lit terator, wien dit boek zeer na aan het hart ligt en de schilder Herman Moerkerk, die zijn Camera-optocht, het hoofdnummer van het ontworpen programma, zoo plastisch en kleurrijk vertelde, telkens weer de juiste ac centen aangevend, dat wij hem voor ons voor bij zagen trekken. Het was heel boeiend: de litterator en de schilder beiden in hun eigen karakteristieke uitbeelding. En zij hebben bij de aanwezigen dan ook zeker geestdrift voor het plan gewekt. Die zal het in deze tijden van schrale finan- ciëele middelen en velerlei nijpende zorgen moeten doen slagen. Tóch moeten doen slagen! Er wordt veel toewijding en ontzaglijk veel me dewerking voor vereischt, maar het doel is het waard. De gemeente zal een subsidie geven maar lang niet alles kunnen betalen: dus zal er financieele medewerking uit de burgerij noo- dig zijn. En die optocht, de deelneming van vijfhonderd gecostumeerden vergend, ver eischt hulp van vele vereenigingen, niet het minst van de tooneelvereenigingen, want hij zal niet slechts „geloopen en gere den", maar vooral ook „gespeeld" moeten worden. Het samenvallen van het eeuwfeest der Camera met dat van de Nederlandsche Spoor wegen, dat hoofdzakelijk te Amsterdam door een tentoonstelling wordt herdacht, heeft bij Haarlem's Bloei tot de aardige en oorspron kelijke gedachte geleid, een groep gecostu meerden uit Haarlem naar de Hoofdstad te doen rijden. Daar worden officieele ontvang sten door de gemeentebesturen van Haarlem en Amsterdam aan verbonden. Beide hebben hun instemming betuigd en het schijnt een heel gelukkige oplossing van dat lastige vraagstuk: hoe kunnen twee zulke ongelijk soortige herdenkingen in contact met elkaar gebracht worden. Er zijn nog meer plannen: voor een ten toonstelling betreffende de Camera, voor een marktplein, voor de opvoering ^an een tooneel- stuk. Wat dat laatste betreft heb ik eenige vrees hooren uiten: een poging tot herschep ping van de Camera, die haar schoonheid juist in eigen typeering en vorm vindt, door een tooneelbewerking het zou natuurlijk een „bewerking" worden werd gevaarlijk geacht. Ik geloof het ook: ik geloof dat men beter een stuk uit dien tijd zou kunnen opvoeren, een stuk dat zichzelf zou zijn en de periode uit beelden, maar niet het gebeuren in de Camera bewerken. Misschien heeft 't nut dat nog eens even naar voren te brengen, nu het nog tijd is om er zich op te bezinnen. Dit Camera-jubileum in Haarlem zal geen Haarlemsch, maar een Nederlandsch feest moeten worden. Dat legt bijzondere verplich tingen op. En dit besef heerscht in de kringen der ontwerpers, die kennelijk op den goeden weg zijn met hun plannen. R. P. De eerste haring gevangen. SCHEVENINGEN, 12 Mei. Hedenoch tend hebben de haringschepen, die Woensdag j.l. ter baringvisscherij zijn vertrokken hun netten gehaald. De resultaten waren volgens radiografische berichten van hedenochtend 5 uur, als volgt: KW. 151, met 5 kantjes. IJM. 490 met 2^ kantje, de „Prinses Juliana" met 1 mand en eie „Henny" met 2 kantjes. Volgens de KW. 151 was de telling van 1 kantje: 1150 stuks. Als vangstplaats werd op gegeven 57 gr., 15 min. N.B. en 4 gr. 20 min. O.L. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 298—Va- Vergde Vorstenl. 86Vz. Philips 192—3. AKU 37. Beth. Steel 42 1:4—3 8. U.S. Steel 36 18—5'S. Republic Steel 12 14. Anaconda 18 7 8. Een felle brand verwoestte Donderdagavond te Groningen het warenhuis T.A.N.T.E. Een overzicht tij'dens den brand Bovenhuis prooi der vlammen. Brandend petroleumstel stortte door de vloer in het benedenhuis. Hedenmorgen omstreeks 4 uur is het bovenhuis, Hertzogstraat 16 rood in Haarlem-Noord geheel uitgebrand. De bewoner, de 25-jarige F. de la Cham- bre verloor hierbij het leven. Nadat de brand grootendeels gebluscht was werd zijn verkoold lijk in de keuken gevonden. Waarschijnlijk heeft de man in de keuken ge tracht om den daar ontstanen brand te blusschen. De keukenkraan liep namelijk; dit feit wijst er op, dat de man met het water het vuur heeft willen bestrijden; doch daarbij is hij de prooi der vlammen geworden. Een brandend petroieumstel is door den vloer naar beneden gevallen in de slaapkamer van den benedenbuur. Deze werd gewekt doordat er gebeld werd; nauwelijks was hij er zich van bewust aan het geknetter van het vuur kon hij dat natuurlijk hooren dat er brand boven was of een petroleumstel zakte met luid geraas door de zoldering en plofte midden in de slaap kamer. De vonken spatten om den verschrikten bewoner heen, die onmiddellijk het huis uit- snelde en alle huisraad, wat hij bezat ijlings naar buiten bracht; hij leed veel waterschade aan zijn meubilair enz. en is daartegen niet ver zekerd. Een surveilleerende agent was de eerste, die door het hooren van geknetter den brand ont dekte. Onverwijld waarschuwde hij de brand weer, die spoedig met een motorspuit ter plaatse was en de vlammen, die aan den achterkant van het bovenhuis, waar zich de keuken en de slaap kamer bevinden, naar buiten sloegen, met wa terstralen via slangen op de waterleiding be streed. Voor dat de brandweer arriveerde werd de voordeur van het brandende huis reeds door omwonenden geopend door de ruitjes stuk te slaan en aan het touw te trekken. Een der bu ren begaf zich met een bijl de trappen op, doch het vuur woedde zoo hevig dat hij niet ver kon komen. De brand was tegen half vijf zoo goed als ge bluscht. Tot dien tijd had men door ver klaringen der buren in de meening verkeerd dat zich niemand in het brandende huis bevond; de vrouw lag in het ziekenhuis, waar zij één dezer dagen bevallen was, en de man was in Amsterdam, zoo werd gezegd. De brandweer mannen hadden bovendien in de slaapkamer kunnen zien dat er daar niemand op bed lag. In de keuken kon men langen tijd onmogelijk binnen komen, want daar bevond zich de vuur haard. Toen echter de vlammen ook daar in kracht begonnen af te nemen deed men bij het betreden dezer totaal uitgebran de ruimte een ontstellende ontdekking; een verkoold lijk, met den rug op den vloer gelegen, werd ontdekt. De beenen en armen waren verbrand. Naar de ligging van het lijk te oordeelen ver onderstelt men dat het slachtoffer niet levend verbrand is, doch eerst stikte. Later kon men ook de slaapkamer inspecteeren, en toen bleek dat het dek van het bed opengeslagen was. Het bed bleek echter niet beslapen. Dit klopt ook met het feit dat het slachtoffer een motor jekker aan had toen het vuur hem aantastte. De resten van den jekker werden op het lijk aangetroffen. Buren verklaren omstreeks elf uur nog stemmen in het huis te hebben gehoord, zoodat het slachtoffer nog laat bezoek gehad moet hebben. Aangenomen wordt dat de man nadien nog uit is gegaan en pas in den nacht weergekeerd is. Waarschijnlijk heeft hij toen het petroleum stel aangestoken om warmte te krijgen of nog iets te bereiden. Doordat het stel omviel of door eenig ander ongeluk moet de brand toen ont staan zijn. De commissaris van politie verzoekt degenen, die nog nadere inlichtingen kunnen verschaffen, met name met betrekking tot de late visite, zich bij het politiebureau te willen vervoegen. De bewering dat de vrouw van den om het leven gekomen man in het zie kenhuis lag, en daar één dezer dagen bevallen was, bleek naderhand juist Dit is wel een zeer tragische omstandigheid. Het gebeurde wekte in de buurt natuurlijk de grootste beroering. Allerwege stonden de men- schen, velen nog in nachttoilet met inderhaast omgeslagen jassen, het werk van de brandweer gade te slaan. De Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck was op het terrein van den brand aanwezig. Het geheele interieur van het bovenhuis werd totaal uitgebrand. Het front waar zich de zitka mer bevindt, bleek van buiten onaangetast, doch de achterzijde met de keuken en de slaap kamer was geheel vernield. De balustrade was gedeeltelijk verbrand. De benedenbuur de heer Portman kreeg aanzienlijke waterschade. Bo vendien was in zijn slaapkamer, waar boven zich de keuken bevindt, waar de vuurhaard was, een groot gat gebrand, waar eerst liet petroleumstel en naderhand nog eenig huisraad, verbrand hout enz. door heen viel. Het lijk van het slachtoffer werd per zieken auto naar het ziekenhuis vervoerd. Belcmmeringenwet privaatrecht. Wijziging door de Eerste Kamer verworpen. 's-GRAVENHAGE, 12 Mei. De Eerste Kamer heeft heden liet wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de belemmeringenwet privaat recht (hetwelk beoogde opheffing mogelijk te maken van die overeenkomsten, welke de pu bliekrechtelijke lichamen belemmeren hun onroerende goederen te gebruiken op de wijze die door het openbaar belang wordt gevorderd) met 19 tegen 14 stemmen verworpen. In den afgeloopen nacht omstreeks 4 uur is in de Herzogstraat in Haarlem-Noord een bovenhuis uitgebrand. De bewoner kwam hier bij om het leven. Op bovenstaande toto ziet U de achterzijde van de uitgebrande verdie ping. Rechts is de keuken, waarin het vuur ontstond: daar werd het verkoolde lijk van den bewoner gevonden. Springstof in brievenbussen. Vijf ontploffingen in het centrum van Manchester. MANCHESTER. 12 Mei Reuter). In den afgeloopen nacht hebben zich in het centrum van Manchester vijf ontploffingen voorge daan. waardoor wel materieele schade werd aangericht, doch geen mcnschcn werden ge troffen In alle vijf gevallen was de spring stof, geligniet, in een brievenbus gedaan. Het hoeft heusch niet groot te wezen, Daverend noch imposant, Het hoeft geen kleinood te wezen, Vol met goud en diamant. 't Hoeft geen offer te verraden. Van een schraal voorziene kas, Dat zou soms het doel maar schaden. Waar het om begonnen was. 't B'ijve strict binnen de krachten. Waardoor het is voortgebracht. Want hier geldt slechts de gedachte, Tjadat er aan is gedacht. 't Moet een glans in 't oog verwekken, In het hart een warm gevoel, En een lach op lieve trekken, Dan treft het volmaakt zijn doel. 't Hoeft geen groot cadeau te wezen, 't Mag eenvoudig zijn en klein, 't Hoeft alleen maar zoo te wezen, Dat het een symbool kan zijn 'k Hoef u wel niet uit te leggen, Waar dit over gaat maar ach, Laat ik 't toch maar zachtjes zeggen; Zondag is het Moederdag! Heden verklaring van Chamberlain over de overeenkomst met Turkije. Engelsche regeering bereid mede te werken aan vestiging van emigranten in Guyana. LONDEN 12 Mei (Reuter). Minis ter-president Chamberlain heeft van ochtend in het Lagerhuis verklaard, dat hij bereid is vanmiddag even voor vier uur een verklaring af te leggen in zake de overeenkomst met Turkije. Verder zeide de minister-president dat de regeering bereid is de meest vergaande facili teiten te verleenen voor iedere vestiging van emigranten in Britseh Guyana, waartoe de vluchtelingen-organisaties zouden besluiten. De regeering hoopt, dat maatregelen zullen worden genomen tot het beginnen met vestigen in het najaar van 1939 en dat, met goeden wil en mede werking van alle betrokkenen een vestiging op groote schaal mogelijk zal blijken, hetgeen aan merkelijk zou bijdragen tot het oplossen van het moeilijke vraagstuk der vluchtelingen. De minister-president voegde hieraan toe, dat de regeering aanneemt, dat deze poging tot vesti ging zal worden gefinancierd uit particuliere bronnen en wordt geleid door deskundigen, die worden aangewezen door de vluchtelingen organisaties, die op de eerste plaats verantwoor delijk zijn. De regeering van Britseh Guyana is bereid tot volledige samenwerking en zal administratieve krachten ter beschikking stellen en de Britsche regeering zal eveneens de vluchtelingen-organi saties de noodige medewerking verleenen. De Britsche regeering is van meening, dat iedere mogelijkheid van vestigen op groote schaal afhankelijk is van de mogelijkheid van industrieele ontwikkeling en zij zal zooveel in haar vermogen is, medewerken tot het scheppen van werkgelegenheid in industrie voor de vluch telingen. „Empress of Australia" beeft met mist te kampen. Het schip ligt thans voor de tweede maal stil. De „Empress of Australia", waar mede het Engelsche koningspaar zich op weg naar Canada bevindt, heeft met zwaren mist te kampen. Naar United Press meldt heeft het schip Donderdag en in den afgeloopen nacht twintig uur achtereen stil gele gen. Vanmorgen voer het schip gedurende een kwartier verder met een snelheid van 2 knoopen. doch daarna werd de mist weer dikker en moest het schip opnieuw worden stil gelegd. De Canadeesche torpedojagers „Skeena" en ..Saguenay" zijn van Halifax vertrokken om op een vooraf bepaalde plaats en tijd de „Empress of Australia" te verwelkomen. Gisteravond heeft het koningspaar de beide vertegenwoordigers van de Britsche pers, den vertegenwoordiger van Reuter Gordon Young, en den officieelen fotograaf Horton, aan 't diner genoodigd. In den avond woonden de koning en de koningin een filmvoorstelling aan boord bij. Het woord is aan Bishop Creighton: Paradoxen zijn nuttig om de aandacht op denkbeelden te vestigen. Japan bemiddelaar tusschen Duitschland en Polen? Totnogtoe echter geen stappen gedaan. TOKIO, 12 Mei (Domei-A.N.P.) In ver band met een bericht van de „Asahi" dat Japan zijn goede diensten zou hebben aan geboden om tusschen Duitschland en Polen te bemiddelen, verklaart de woordvoerder van het departement van buitenlandschc zaken: Het is waar, dat Japan oprecht wenscht, dat Duitschland en Polen hun geschil op vriend schappelijke wijze regelen en daardoor bij dragen tot den vrede in Europa en in de wereia, maar het is niet waar dat de Japan- sche regeering reeds eenigen stappen onder nomen heeft om haar bemiddeling tusschen beide landen aan te bieden. Het blad had bovendien gemeld, dat de Japansche regeering haar ambassadeurs in Warschau en Berlijn zal opdragen definitieve besprekingen te openen, ingeval Duitschland en Polen de Japansche voorstellen zouden aanvaarden. Het in Frankrijk verongelukte Duitscbe vliegtuig. Vier mitrailleurs aan boord. Bij het onderzoek, dat ingesteld werd naar het in de buurt van Pontarlier verongelukte Duitsche vliegtuig een Me^sesschmidt is gebleken dat zich vier mitrailleurs, een fotoapparaat en een radiozender aan boord van het toestel bevonden. Oorzaak van don brand te Groningen nog niet bekend. Brandweer vanmorgen te 10 uur ingerukt. GRONINGEN. 12 Mei. Omtrent de oor zaak van den brand in het warenhuis „T.A.N.T.E." aan de Vischmarkt te Gronin gen wordt ons medegedeeld, dat deze oorzaak nog niet is vastgesteld. Een ontploffing van Buta-gas is niet de oorzaak, daar dit gas niet in het gebouw aanwezig was. Aan een ontplof fing van dit gas is gedacht doordat dc verte genwoordiger van de onderneming, welke het Buta-gas in den handel brengt, zijn zaak naast het Warenhuis gevestigd heeft en tij dens den brand de bij hem aanwezige fles- schen gas in veiligheid bracht. Ook een ontploffing van een cylinder kool zuur. waaraan gedacht werd, moet uitgeslo ten worden geacht. De politie zet het onderzoek naar de oor zaak voort- Na 15 uur van ingespannen arbeid zijn de Groningsche brandweer en de haar assistee- rende militairen er in geslaagd den brand in het warenhuis T.A.N.T.E, vanmorgen om on geveer tien uur volledig onder de knie te krij gen. waarna de brandweer de militairen waren reeds eerder naar de kazerne terugge keerd is ingerukt. De voorgevel staat wel iswaar nog steeds overeind doch aangezien het instortingsgevaar zeer groot is. zal hij in den loop van den dag worden omvergetrok ken. Het gebouw, waarin T.A N.T.E. was onder gebracht behoorde nog steeds toe aan de NV Galeries Modern, hoewel deze maat schappij het zelve niet meer exploiteerde om dat dit niet rendabel bleek te zijn. Het gebouw is bij een groote Amsterdamsche Assurantie maatschappij verzekerd voor een bedrag van f 100.000. Men heeft niet den indruk, dat er weer een nieuw warenhuis zal verrijzen. HEDEN 20 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Hildebrandt-herdcnking in Haarlem neemt vasten vorm aan. BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft de wet inzake ver eeniging en vergadering aangenomen. 3 Te Groningen heeft een zeer zware waren- huisbrand gewoed. 3 BUITENLAND. In zijn rede voor de Fransche Kamer heeft Daladier gezegd dat Frankrijk den vrede wenscht, maar gereed is krachtig tegen agressie op te treden. 5 Chamberlain zeide in een te Londen gehou den rede dat Duitschland het geschokte vertrouwen dient te herstellen, alvorens Engeland tot voortzetting der handelsbe sprekingen kan overgaan. 5 Het beroep van Wcidemann en Million is verworpen. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De Camera obscura. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Ncd. O.-Indie hoopt op groote theeconsumptie. 2 H. D. Vertelling: Oorlogsinvalide. 11 J. H. de Bois: Schilderijen door Doeser in het Frans Halsmuseum. 11 K. de Jong: Leerlingenuitvoering Haarlem's Muziekinstituut. 11 Van onzen Bcrlijnsclien correspondent: De eerste volkstelling In Duitschland. lfi Voor de Jeugd. 17 De Burgerlijke Stand van Haarlem ls opge nomen op 14

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1