Rijkspolitie-apparaat wordt geheel gereorganiseerd. MILITAIREN COLORADOKEVER Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 17 MEI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 3 Nauw aan Juslilie verbonden. Ceen nieuw personeel in dienst. Naar het zich laat aanzien zal van de sedert eenigen tijd bij het departement van justitie bestaande plannen op het gebied van reorgani satie van het rijkspolitieapparaat binnenkort een eerste gedeelte werkelijkheid worden. Te bevoegder plaatse deelde men ons mede, dat. wanneer niet alle teekenen bedriegen, reeds vrij spoedig, d. w. z. binnen enkele maanden, zal worden overgegaan tot in werking stelling van de z.g.n. rijksrecherchecentrale, voorloopig nog op beperkte schaal, doch met welomlijnde plan nen voor verderen uitbouw. De zaak bevindt zich in een ver gevorderd stadium van voorbe reiding. Met het in het leven roepen van deze rijksrecherchecentrale beoogt de minister van justitie te komen tot een voor het geheele land werkzame instantie, die belast zal zijn met de gecentraliseerde behandeling van bepaalde ge specialiseerde verrichtingen op politiegebied. Voor een zeer belangrijk deel zal deze taak be staan in de verzorging van een centrale-docu- mentatie en registratuur omtrent verschillende aangelegenheden, waarvan meerdere rijksdiens ten, alsmede de locale politieinstanties profijt zullen kunnen trekken, en voorts in uitwisseling van gegevens met buitenlandsche autoriteiten, alsmede in het geven van leiding van hulp waar noodig bij de uitoefening van bepaalde stukken rijkspolitiezorg door de rijks- en plaat selijke 'politie. Met de rijksrecherchecentrale hoopt de mi nister in de eerste plaats te komen tot een reor ganisatie van reeds bestaande diensten, waardoor meer eenheid en meer efficiency zal worden bereikt. Dat de bestaande toestand gebrekkig is, zal duidelijk zijn, wanneer men bedenkt, dat b.v. de rijksvreemdelingendienst, de rijks- indentificatiedienst (het z.g.n. centraal depot der signalementskaarten) en de Nederlandsche centrale betreffende internationale misdadigers zelfstandige diensten vormen, die niet met elkan der zijn gecoördineerd. Dergelijke versnippe ring kan niet anders dan tot verspilling van energie leiden. In de tweede plaats zal de reor ganisatie moderniseerïng mogelijk maken van hetgeen verouderd of achtergebleven is, terwijl het nooit moeilijkheden zal behoeven op te leve ren tot gecentraliseerde behandeling te komen van aangelegenheden, ten aanzien van welke de noodzaak daa«van ontstaat: het daartoe aange wezen instituut zal er immers zijn. Ter voorkoming van misverstand zij er met nadruk op gewezen, dat geen onttrekking aan de plaatselijke politie van op haar weg liggende werkzaamheden wordt beoogd, het gaat slechts om reorganisatie en verbetering van rijksdiens ten. Wel zijn er van die rijksdiensten thans in strijd met een goede organisatie enkele bij grootstedelijke politiekorpsen ondergebracht. De rijksrechcrchecentrale zal ten nauwste worden verbonden met het departement van justitie en daarvan feitelijk een onderdeel uitmaken. Aan dit departement zullen mitsdien de noo- dige politieambtenaren meoteli worden verbonden. Deze versterking van den „staf" zal tevens ten goede kunnen ko men aan de uitoefening door den minis ter van justitie van zijn gezag over de rijkspolitiezorg. 'In dit verband is het wellicht nuttig tevens mede te deelen, dat het in het voornemen ligt voor de nieuwe functies bij de centrale alleen personen in aanmerking te brengen, die reeds thans, hetzij bij het rijk, hetzij bij plaatselijke politiekorpsen, met dergelijke werkzaamheden als bij de centrale zullen vallen te verrichten, zijn belast en ter zake over volledige kennis en ervaring beschikken. Naar men ons mededeel de, zou het noodig maar ook zeer wel mogelijk zijn uit te komen met niet meer personeel dan thans reeds in dienst is. Sollicitaties van werk zoekenden zullen derhalve, ook voor wat betreft lagere functies, geen kans van slagen hebben. De rijksrecherchecentrale met een slag in vollen omvang te doen werken ware onuitvoerbaar. Daarom zal de opbouw geleidelijk voortgang vinden en zullen de verschillende onderdeelen achter eenvolgens in het leven worden geroe pen. Het staat thans wél vast, dat een der belangrijkste, de vreemdelingen dienst, de eerste zal zijn. Daarna zal vermoedelijk de indentificatiedienst aan de beurt komen en zoo vervolgens. Stemmen bij volmacht door militairen. Van b'evoegde zijde wordt medegedeeld, dat in de Staatscourant van heden zullen worden gepubliceerd de uitvoeringsvoorschriften, ver band houdende met het op 16 Mei jl. door de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen wetsontwerp, houdende voorschriften betreffen de het stemmen bij volmacht door militairen bij de in 1939 te houden verkiezingen voor de ge meenteraden. De aandacht van de kiesgerechtigde militairen bij de zee- en landmacht wordt er op gevestigd, dat, voor zoover zij buiten hun woonplaats in werkelijken dienst zijn, voor hen thans gelegen heid bestaat bij de in 1939 te houden gemeente raadsverkiezingen bij volmacht te stemmen. Het hangt dus van henzelf af ol zij al of niet aan die verkiezingen zullen kunnen deelnemen. Een vlotte gang van zaken zal worden bevorderd, indien de militairen zich onmiddellijk bij den door of vanwege den minister van Defensie voor de uitvoering der wettelijke regeling aangewezen officier melden en formulieren voor indiening van het verzoekschrift om bij volmacht te stem men aanvragen. Wordt niet binnen enkele da gen van de door den wetgever geboden gelegen heid gebruik gemaakt door de wettelijke forma liteiten te vervullen, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het door den militair in te dienen verzoek om bij volmacht te mogen stemmen, het beoogd effect niet zal sorteeren. Vervanging van in dienst zijnde reserve-officieren. Als uitvloeisel van de actie van het departe ment van defensie om het in werkelijken dienst opgeroepen personeel, voor zoover het in het be drijfsleven bezwaarlijk kan worden gemist, door anderen, niet in deze omstandigheden verkee- rende. te vervangen, is thans ook aan een groot aantal reserve-officieren, die met groot verlof zijn. dc vraag voorgelegd, of zij bereid zijn in «firkeliiken dienst op te komen. Inval in juridisch adviesbureau. Directeur in arrest gesteld. De Justitie heeft Dinsdagmiddag een inval gedaan in het kantoor van een juridisch adviesbureau aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam. De politie vermoedde namelijk, dat door dit kantoor pogingen werden aange wend om langs onrechtenatigen weg verblijfsvergunningen te verkrijgen voor hier te lande vertoevende emi granten. De directeur van het kantoor en een in Zuid wonende emigrant, waar eveneens een huis zoeking werd verricht, zijn naar het hoofd bureau van politie overgebracht, waar zij aan een uitvoerig verhoor werden onderworpen. De directeur werd na afloop van dit verhoor in arrest gesteld ERNSTIGE DIERENMISHANDELING. De politierechter te Middelburg veroor deelde overeenkomstig den eisch van den of ficier van Justitie, tot 14 dagen gevangenis straf den landbouwer V.. wonende aan den Lageweg te Koudekerke, die een vijftal hon den in een onderdeel van een schuur opsloot en deze dieren vrijwel liet uithongeren en ver vuilen. Het was voor dierenbescherming aan leiding, in samenwerking met de politie in te grijpen. V. nam in de rechtzaal ook een zeer onverschillige houding aan. EERSTE KAMER. kunnen bij volmacht laten stemmen. DEN HAAG Dinsdag. Terwijl de Tweede Kamer debatloos het ont- werpje had aangenomen, waardoor de buiten gewoon onder dienst zijnde militairen bij volmacht aan de gemeenteraadsverkiezingen zullen deelnemen, werd er in de Eerste Kamer nog wel over gesproken. Mr. v. V e s s e m (nat. soc.) achtte het voorstel in strijd met den geest van de Grondwet en verder zocht hij er tegen de N. S. B?'gerichte politiek achter. Minister v. B o e y e n wees er op, dat de Grondwet (Art. 83) de militairen alleen van het kiesrecht wilde uitsluiten vepr zoover de wetgever zulks noodig zou achten; Aldus een be paling dateerende uit 1387 en vrijwel onveran derd in 1917 overgenomen, toen vrijwel tegelij kertijd het huidige art. 4 van de Kieswet werd vastgesteld. Uit dat artikel nu valt onmogelijk te lezen, dat het de plicht van de Regeering zou wezen om het kiesrecht voor de militairen te schorsen; het artikel in kwestie houdt geen enkele verplichting en alleen een bevoegdheid in. De Regeering nu meende, dat er geen reden voor schorsing van de uitoefening van het kies recht aanwezig was en hier van uitgaande moest men om zeer redelijke, louter gemeende motie ven, voor bedoelde militairen de gelegenheid scheppen bij volmacht te laten stemmen. Ten slotte wierp de Minister verre van zich af, dat politiek in het spel zou zijn geweest bij het ont werpen van de onderhavige aanvulling dei- Kieswet. Met aanteekening van het „tegen" dei- nat. soc. fractie gaat 't voorstel er z. h. st. door. De rest der agendapunten behoorde tot de categorie hamerstukken. E. v. R. (Adv. Ingez. Med.) Huurbelasting en huiseigenaar. In verband met de vraag of de op 't onroe rend goed drukkende zakelijke belastingen, zooals grondbelasting en straatgeld al of niet in aanmerking komen als post, waarvan de huiseigenaar als compensatie voor het feit, dat hij in plaats van de netto-huur, van de bruto-huur huurbelasting moet betalen, 2c'c voor zichzelf mag inhouden, heeft de Tel. zich tot het ministerie van Financiën gewend, dat deze vraag ontkennend beantwoordde. Wel is. aldus het ministerie van Financiën, bij de uitwerking van het wetsontwerp met deze zakelijke belastingen rekening gehouden, doch dit geschiedde in dezen vorm, dat deze belastingen beschouwd worden te vallen onder de 20 pCt. onkosten, die de huiseigenaar van de bruto-huur mag aftrekken en op grond waarvan hij in plaats van 2 pCt. slechts 1.6 pCt. van de bruto-huur als huurbelasting be hoeft te betalen. FINSCHE GEZANT OVERLEDEN. Dinsdag is plotseling te Brussel op 56-jarigen leeftijd overleden de bij H. M. de Koningin ge accrediteerde buitengewoon gezant en gevol machtigd minister der republiek Finland, Z.Exc. A. L. Aström. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. In de Schoolstraat te Musselkanaal (gem. Onstweddeï is Dinsdagmiddag om drie uur bij het z.g. „Sapsverlaat" de 40-jarige D. Sanders met zijn driewïelige motorbakfiets door een personenauto, bestuurd door een inwoner van Stadskanaal, aangereden. S. sloeg tegen den grond en bleef dood liggen. De motor-bakfiets werd geheel vernield. Het slachtoffer was raadslid voor de SJD.A.P. te Onstwedde en zou bij de komende verkiezin gen weder lijstaanvoerder zijn. Engelsck reis- en informatie bureau in gebruik genomen. Het eerste Engelsche reis- en informatie bureau in Nederland is Dinsdagmiddag in te genwoordigheid van vele bekende persoon lijkheden op het gebied van vreemdelingen verkeer officieel in gebruik genomen. Dit bu reau, gesticht door „The travel and in dustrial development association of Great Britain and Ireland" is gevestigd in de Leid- schestraat te Amsterdam. wordt krachtig bestreden Regeering wil er f 350.000 voor bes ch ik baar stellen. Op de vragen van den heer Droegen, lui dende: 1. Is het den minister bekend, dat er onder de aardappeltelers onzekerheid heerscht om trent het al of niet opleggen van de verplich ting tot preventieve bespuitingen van alle aardappelgewassen ten zuiden van Rijn. Lek en Nieuwe Maas. ter bestrijding van den Colo radokever? 2. Wil de minister mededeelen of naar zijn meening de bestaande wetgeving bevoegd heid geeft tot het opleggen van een zoo ruime verplichting, als bedoeld in vraag 1? 3. Acht de minister het niet gewenscht, dat soedig officieel bekend gemaakt wordt welke maatregelen van overheidswege zullen worden getroffen tegen het Coloradokever gevaar? 4. Is de minister ook van oordeel, dat de thans noodzakelijke bestrijding van den Colo- rado-kever. gezien de bedreiging van den ex port van tuinbouwproducten en aardappelen uit het heele land, veel meer een landsbelang is dan een belang van de eventueel tot be spuiting verplichte aardappeltelers? 5. Zoo ja, is de minister dan bereid zijn be voegdheid ex art. 9 van de wet van den 27sten December 1934, houdende bepalingen tot be strijding van den Coloradokever. St.bl. 687. zoo te gebruiken, dat de kosten dier bespuitin gen in dit geval geheel uit 's Rijks was wor den vergoed? heeft de minister van Economische Zaken als volgt geantwoord: 1. Deze vraag wordt ontkennend beant woord. 2. Het opleggen van de verplichting, be doeld in vraag 1, vindt zijn wettelijken grond slag in de wet van 28 December 1934, Staats blad no. 687, houdende bepalingen tot be strijding van den Coloradokever, en wel in artikel 3 van die wet, dat het hoofd van den plantenziektekundigen dienst het voorschrij ven van bestrijdingsmaatregelen oplegt ten aanzien van perceelen, waarop door hem de aanwezigheid van den Coloradokever wordt vermoed. 3. Gegevens, als in deze vraag bedoeld, zijn reeds bekend gemaakt in berichten nos. 470 en 475 van den plantenziektenkundigen dienst, die in Maart 11. op groote schaal, o.a. ook in de Nederl. pers zijn verspreid.Bovendien zijn reeds op 9 Febr. 1.1. de burgemeesters per circulaire op de hoogte gesteld van de dit jaar in den strijd tegen den'Coloradokever te ne men maatregelen. Een dezer dagen zal de op grond van arti kel 3 der onder 2 genoemde wet vereischte mededeeling van het hoofd van den planten ziektenkundigen dienst aan de betrokken burgemeesters uitgaan. 4. De bestrijding van den Coloradokever is zoowel een landsbelang als een belang van de tot bespuiting verplichte aardappeltelers, voor wie hét toch van de grootste beteekenis is. dat de in hun perceelen vermoedelijk aanwe zige kevers geen gelegenheid kunnen krijgen zich krachtig te vermenigvuldigen en te ver spreiden, waardoor ook hun gewas en ook dat van anderen met den ondergang wordt be dreigd. 5. De aan de bestrijding van den Colorado- ker verbonden kosten zullen dan ook deels de belanghebbenden zelf, deels door het rijk moeten worden gedragen. Een voorstel, om hoofdstuk 10 van het dienstjaar 1939 daartoe met f 350.000 te verhoogen, zal de Staten- Generaal spoedig bereiken. Courbet in het Mesdag- Museum. De grootscheepsche kunstverzamelaar, die de zeeschilder Mesdag geweest is, moest wel voor Gustave Courbet's werken groote sympathie ge- oelen. Eenzelfde forschheid van schildertrant, eenzelfde breedheid in de levenshouding doen dat vermoeden. Ze zullen elkaar vermoedelijk nooit ontmoet hebben, anders zou een kenmer kend karakterverschil him beiden zijn opgeval len: Courbet sprak veel en luid en graag over zich zelf het zou zijn ongeluk worden Mes dag sprak moeilijk en knorde met enkele neus geluiden zijn bewondering of afkeer de wereld in. Maar Courbet stierf op oudejaarsdag 1877, en hoewel Mesdag reeds in zijn jonge jaren vaak Parijs bezocht, zou een ontmoeting der beide schilders toen een toevalligheid geweest zijn. Mesdag zal zijn Courbet's wel van den ouden Van Wisselingh gekocht hebben, een kunsthan delaar de vader van hem die zijn naam aan de nog bestaande Amsterdamsche zaak gaf die met Courbet bevriend was en door den meester zelfs geportretteerd is. Hoe dat zij, in Mesdag's Museum zijn een paar prachtige wer ken van den Franschen schilder te vinden en één er van. het stilleven met appels onder een boom, wordt hierbij gereproduceerd. Ook reeds in de zwart-wit reproductie zal men de vaste stellig heid ondergaan waarmee het gegeven behan deld is, al blijft de diepe rijkdom van de kleur hier natuurlijk verborgen. Wel zal den beschou wer de vreemde proportie opvallen, die er tus- schen appelen en landschap bestaat en hij zal dat misschien vreemd vinden bij een schilder, die nu eenmaal als de vader van het realisme geboekt staat. De juistheid van die boeking ter zijde latend, moet men in dit geval er op be dacht zijn dat het landschap hier een uit het hoofd geschilderde achtergrond vormt voor het appelenstilleven dat de hoofdzaak is en dat het schilderij behoort tot die reeks stillevens, die Courbet schilderde toen hijin de gevange nis zat, en bij gratie, wel mocht schilderen, maar niet buiten wandelen. Die werken zijn uit de laatste jaren van zijn leven, hij is dan al ver in de vijftig en heeft al zooveel landschap ge schilderd, dat het hem geen moeite kost er een achter zijn appelen te plaatsen, dat in zijn herin nering leeft En het schilderen verzacht de tra gedie van zijn lot, dat hem, naar men tegen- woord'g vrijwel als vaststaand aanneemt on schuldig in het gevang bracht. Het was de beruchte-historie van het. tijdens de communie van '71, omvertrekken van de Co lonne, de zuil die een eerezuil voor de heer- schers der vroegere jaren was. Hoewel Courbet dat onmogelijk in zijn eentje gedaan kon heb ben en uit de processtukken alleen bewezen werd dat hij er naar heeft staan kijken, was de hem opgelegde straf buiten iedere proportie. Zeker had Courbet sympathie voor de revolu- tionnairen aan den dag gelegd en misschien was de „idee" voor die actie wel aan zijn te praat gragen mond ontsnapt en had een instemming gevonden, die den warmbloedigen artist het hoofd op hol bracht, zonder dat hij zich van de consequenties zijner uitlating rekenschap gaf, maar men heeft hem dat wel veel te zwaar in gepeperd, toen, na het voltooid zijn der vernie ling, zijn vrienden óf niet te vinden, óf insol vabel waren om aan de schadevergoeding deel te krijgen. Een schadevergoeding van driehon derd vijftig duizend franken was zelfs van.een beroemd schilder als Courbet niet te halen, al zou men op al zijn te ver vachten werk beslag leggen, en hij werd dus voorloopig vast in de gevangenis Sainte Pélagie opgesloten. Wel werd hem, na verloop van tijd, toen hij daar ernstig ziek was geworden en tweemaal zware operaties ondergaan had, de gelegenheid gegeven naar Zwitserland uit te wijken doch de staat kwam zelfs na zijn kort daarop gevolgd overlijden nog op voor de onbetaald gebleven schadevergoe ding, in des schilders nalatenschap aan schilde rijen. Courbet had zich door zijn trotsch karakter, zijn onplooibaarheid en de geringe gereserveerd heid in zijn uitlatingen, een groote menigte vijanden gemaakt, ook onder de officieele schil ders die toch zijn collega's waren. Het proces om de zuil heeft hem, die een der grootste Fransche schilders van de 19e eeuw was, moreel en phy- siek kapot gemaakt: wat hij na dat proces nog in Zwitserland schilderde, staat niet op de hoog te van zijn vroeger werk en hij sterft in een vreemd land terwij] hij nog geen 58 jaar oud is. Wel heeft een volgend Fransch' gouvernement aan zijn werk een eereplaats in het Louvre in geruimd en in het oude Parijs een straat naar hem vernoemd, doch de onbevooroordeelde on derzoekers der historie van zijn proces zijn het er over eens geworden dat die actie vertroebeld is geweest door intrige en persoonlijke veete te gen den kunstenaar. Die echter voorbestemd scheen steeds tusscnen quaesties. misverstanden en mogelijke onbillijkheden te leven Wat bij emotioneele naturen als artisten, wanneer ze te veel en te vlug oordeelen, vaker voorkomt. Zelfs na zijn dood komt Courbet nog in een rechtsge ding: er is dan plotseling, en vanwaar weet nie mand, een valsch Testament geproduceerd. Doch dat willen we nu hier niet verder navertellen. Liever nog even een figuur in herinnering brengen die in Courbet's leven van groot belang is geweest, hem door alle narigheid heen trouw is gebleven en hem gesteund heeft. Dat was de kunstliefhebber Alfred Bruvas in Montpellier wiens door Courbet geschilderd portret het vo rige jaar op de Fransche tentoonstelling te Am sterdam te zien was. Bruyas een onzelfzuchtig verzamelaar, verzot op de belle peinture en te gelijk begaafd met een goeden kijk op kunst en een onwankelbaren smaak heeft later het meeste en beste van zijn bezit aan de stad Montpellier vermaakt en zoo zal men naar die oude Fran sche universiteitsstad moeten reizen om een aantal der belangrijkste Courbet's te zien uit de beste jaren van dien kunstenaar. Bruyas ,die ook met Delacroix bevriend was heeft op royale wijze Courbet gesteund, hem in zijn Zuid-Fransche omgeving herhaaldelijk ont vangen en hem daardoor tot prachtige kunstwer ken geïnspireerd. En zooals men uit de brieven door de broeders Theo en Vincent van Gogh ge wisseld de moeilijkheden en de aspiraties van den laatste het best leert kennen, zoo kan men ook door de brieven door Courbet aan Bruyas geschreven een vrij volledig beeld krijgen van de groote figuur van dien schilder, die alleen zich maar al te zeer van zijn grootheid bewust was en tegelijkertijd naief kon zijn als een kind. J. H. DE BOIS. Noord-Zuid-Holl. Tram Mij. Driemaandelijksche conferentie. Dinsdagmiddag had ten hoofdkantore van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij N.V. de driemaandelijksche bespre king tusschen de directie en de personeelsor ganisaties plaats. Nadat de directeur eenige inlichtingen om trent de iets gunstiger uitkomsten van het bedrijf over het jaar 1938 had verstrek, werd aangevangen met de besprekingen van de ver schillende agenda-onderwerpen. Het eerst kwam ter sprake de jaarlijkschc verlofregeling van het rijdend personeel, dat ln verband met druk vervoer, in het bijzonder gedurende het eigelijke zomerseizoen, zijn verlofdagen niet geheel naar eigen keuze kan genieten. De ontworpen verlofregeling werd na het aanbrengen van eenige wijzigingen een verbetering geacht. Als die wijzigingen voor den dienst geen bezwaar blijken op te leveren, zal de gewijzigde verlofregeling wor den ingevoerd. Het plaatsen van onderhoudslieden in een hoogere loongroep kon de directeur niet toe staan, omdat daarvoor geen gegronde termen aanwezig zijn, zooals reeds eerder toegezegd, kunnen de betrokkenen op een herplaatsing In een hoogere functie rekenen, indien en zoodra de aard van hun arbeid zoodanige wijziging heeft ondergaan, dat een herplaat sing gemotiveerd is te achten. De jaarlijksche toelage, welke de Maat schappij na het slagen voor een bepaald door de directie aangewezen technisch examen toekent en welke in verband met de plaats gehad hebbende loonsverlagingen indertijd is verminderd, werd op de oorspronkelijke grootte teruggebracht. De directeur verklaarde geen gegonde aan leiding aanwezig om ode wegwerkers, dienst doende op materieeltreinen en dergelijke van den weg- en bovenleidingdienst. aan te stel len tot reservewagenvoerders, welke laatst genoemde functie beperkt moet blijven tot degenen, die invallen voor het rijden van tramtreinen van den exploitatiedienst. Toegestaan werd. dat de vergoeding wegens de zoogenaamde thuishlijfdiensten voor den voorwerker, evenals voor den ploegbaas en den wegwerker, bepaald zal worden naar den maatstaf van het desbetreffende loon. Tenslotte werden alsnog eenige onderwer pen van meer of minder belangrijken of individueelen aard besproken. VOOR HET BEHOUD DER WOLFHEZER BOSSCHEN. Het bestuur van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland ontving bericht, dat het H.K.H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard behaagd heeft een be langrijke gift ter beschikking van de vereeni ging te stellen, in verband met haar pogingen tot aankoop en behoud van de Wolfhezer bos- schen. Uitspraken van de Rechtbank. Stoel naar rechter-commissaris gegooid. Bedreiging en poging tot zware mishandeling was een 47-jarigen koopman in pluimvee uit Haarlem ten laste gelegd. Op 12 Januari had hij tegen een onbezoldigd rijksveldwachter te Vogelenzang een mes getrokken en gezegd: Ik steek je kapot. Toen hij op 18 Februari voor dit feit door den Rechtercommissaris was gehoord, was hij weer dermate in woede ontstoken, dat hij een tafeltje had opgepakt en dit naar den Rechtercommissaris had ge worpen. Deze wist nog juist op zij te sprin gen, waardoor hij niet werd geraakt. Zijn stoel was echter flink beschadigd zoodal hij zeker ernstig gevaar had geloopen zwaar te worden gewond. De officier eischic bij de behandeling acht maanden gevangenisstraf; de rechtbank ver oordeelde hem hedenmorgen tot l jaar en 4 maanden gevangenisstraf Kleermaker en winkelierster opgelicht. Een Haarlemsche chauffeur had met fan tastische verhalen hij vertelde o.m dat hij van de belasting was een kleermaker en een winkelierster opgelicht. Twee jaar gevangenisstraf vroeg de Of ficier op 4 Mei. Mr. Ekering drong op cle mentie aan; door de rechtbank werd hij conform den eisch veroordeeld. Wel of geen wilde busdienst geëxploiteerd? Een 45-jarige autobusondernemer uit Heem stede stond Donderdagmiddag 4 Mei in hooger beroep terecht wegens het overtreden van art. 39 van het R.A.P. Door den kantonrech ter was hij tweemaal veroordeeld tot boeten van f 300 en f 75. De Officier vroeg in zijn requisitoir bevesti ging van de vonnissen van den Kantonrechter, die naar zijn meening zeer terecht waren ge wezen De verdediger mr. O. H. van Wijk pleitte vrijspraak op grond van het fiet, dat de bus ondernemer wel een concessie had maar een andere route heeft gereden. Hij exploiteerde daardoor echter geen wilden busdienst. De Rechtbank verwierp dit verweer, vernietigde 't beroep en vonnis en veroordeelde den ver dachte tot drie geldboeten van f 75 of dertig dagen EEN BOEKJE OVER NEDERLANDSCHE POSTZEGELS. Wij ontvingen ter aankondiging een exem- plaats van het zoo juist verschenen boekwerkje: „Les timbres-poste des Pays-Bas de 1929 h 1939" uitgegeven door het Hoofdbestuur der P. T. T. Het boekje, dat ter gelegenheid van het Post- congres te Buenos Aires is uitgegeven, bevat afbeeldingen van de in het tijdvak 1929—1939 uitgegeven Nederlandsche frankeerzegels. Be halve de afbeeldingen zijn opgenomen beschou wingen van de ontwerpers over het ontwerpen van zegels in het algemeen of van door hen ver vaardigde zegels in het bijzonder. Deze beschou wingen, die met het oog op het internationale congres overgebracht zijn in de Fransche taal, zijn uitsluitend voor dit werkje geschreven. Het boekje kan door tusschenkomst van de postkantoren worden besteld. EXAMENS. AMSTERDAM 16 Mei. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het doet. ex. Engelsche taal en letter kunde de heer L. L. Beem.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5