Haarlem's Dagblad BntschRussische overeenstemming thans in zicht? Hallfax confereerde te Genève met Maisky. Defensie niet de oorzaak Sic transit... Het Belangrijkste Ü6e Jaargang: No. 17153 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodiensl 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 22 Mei 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden t 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer I 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Kegelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» ric rubriek. Woensdag, zal het Engelsche kaêinct een heslissmg moeien nemen WEEKBERICHT Coöp. „Vooruitgang" U.A. Haarlem. GOEDE RAAD Nu is het tijd Uw brandstoffen voor de a.s. winter te bestellen TEGEN VOORJAARSPRIJZEN. Wordt lid en vraagt onze condities. (Ado. ingez. Med.j Ook de „Ordre" dringt aan op spoed en schrijft: „De incidenten te Dantzig maken ons ongerust, omdat zij een weloverwogen stelsel matigheid hebben. Onderhoud Halifax-Bonnet. Op zijn doorreis naar Genève heeft Halifax Zaterdag te Parijs nog een onderhoud met Bonnet gehad. Reuter meldt hierover dat het verloop bevredigend is geweest. De Gemeenteraadsverkiezingen. MAISKY, de Russische ambassadeur te Londen, vertegenwoordigt de Sovjet Unie in den Volkenbondsraad. De Engelsche minister van bui- tenlandsche zaken, Lord Hali fax, die zich thans evenals zijn Fransche collega Georges Bon net te Genève bevindt, heeft Zondag middag in de Volkenbondsstad een on derhoud van anderhalf uur gehad met den vertegenwoordiger der Sovjet Unie, Maisky. Zoowel Halifax als Maisky hebben naar Reuter meldt, na het onderhoud een rapport aan hun regeeringen ge zonden en het is niet waarschijnlijk, dat er eenigerlei verdere ontwikkelin gen zullen komen in de Britsch-Russi- sche besprekingen vóór het Britsche kabinet Woensdag a.s. bijeen zal zijn geweest. Halifax vertrekt Dinsdag avond naar Londen om de kabinets zitting bij te wonen. Men meent te Genève dat de atmos feer voor Britsch-Russische toenade ring gunstiger is geworden. De Engelsche bladen zijn van meening, dat waarschijnlijk deze week beslist zal worden over een Britsch-RussLsche overeenkomst te gen agressie. Zij gelooven, dat een basis van overeenstemming reeds in zicht is, doch wijzen er op, dat geen beslissing kan worden mede gedeeld, alvorens Halifax van Genève is terug gekeerd. Volgens de „Daily Telegraph" zijn de voor teekenen voor een verdrag thans gunstig. Ge durende het weekeinde heeft de meening veld gewonnen, dat het thans een verrassing zou zijn, indien men niet tot overeenstemming zou komen. Het beginsel van wederkeerigheid is nu verzekerd. De keuze schijnt te liggen tus- schen een drievoudig militair verbond en het Fransche compromisplan, dat gebaseerd is op een Britsch-Russische overeenkomst volgens de beginselen van het Fransch-Russische ver drag. De „Daily Mail" meent, dat Halifax wellicht van Genève zal terugkeeren met voorstellen voor een scherp-omlijnd verdrag van weder zij dschen bijstand tusschen Engeland en Rus land. Die overeenkomst zou aansluiten bij het geheele stelsel der Fransch-Engelsche ver plichtingen jegens Polen, Turkije, Griekenland en Roemenië. Zij zou de kracht hebben van een bondgenootschap, hoewel die naam ver- metden zou worden. Volgens de „Daily Herald" zal waarschijn lijk in de eerstvolgende dagen beslist worden over een wederkeerig driemogendhedenver- drag. De „Times" zegt: „De vertraging is te moei lijker te begrijpen, omdat Engeland, Frankrijk en Rusland reeds nauw aan elkaar verbonden zijn door verdragen, Volkenbondshandvest en den gemeenschappelijken wil tegen agresse ver zet te bieden". Uit Parijs meldt Havas dat de diplo matieke redacteuren der groote bla den optimistisch zijn ten aanzien op de kansen der besprekingen te Genève. De „Matin" schrijft, dat het onderhoud tus schen Maisky en Halifax de standpunten van Engeland en Rusland zeker dichter bij elkan der gebracht zal hebben. Twee dingen blijken vast te staan: Vóór de Britsche kabinets bijeenkomst van Woensdag zal niets gedaan worden en de Russen blijven vasthouden aan het automatische karakter van der. weder zij dschen bijstand. Men zegt te Genève, dat de onderhandelingen zullen slagen, omdat zij moeten slagen. Volgens de „Petit Parisien" zijn de delegaties der drie mogendheden te Genève optimistisch. De drie landen begrijpen, dat het vredesfront tot op het maximum versterkt moet worden. De „Jour" zegt: Men heeft den indruk, 'dat het ernstiger worden der incidenten te Dantzig een snelle voltooiing der besprekingen nog wenschelijker maakt. Nummering der lijsten. Hedenmorgen had ten Stadhuize in open bare zitting van het Centraal Stembureau de nummering plaats van de voor de verkiezin gen voor den Gemeenteraad ingeleverde can- didatenlijsten: De volgorde werd: 1. S.D.A.P. 2. R. K. Staatspartij. 3. Christ.-Hist. Unie. 4. Communisten. 5. Vrijz.-Democraten. 6. Anti-Revol. 7. Lijst van vrije kiezers (M. J. A. v. d. Storm.) 8. Gemeenschapsbelangen. 9. Rev.-Soc. Arb. Partij. 10. Onafh. Ned. Vereeniging van Werkloozen 11. Lib. Staatspartij. 12. Chr. Dem. Unie. DIEFSTALLEN EST ZWEMBADEN Zaterdagavond heeft de politie in het Sport- fondsenbad twee jongens uit Haarlem aange houden van 17 en 20 jaar. Een van hen had in zijn sokken een portemonnaie verborgen met f 6.95. Dit geld had hij ontvreemd uit twee por- temonnaies. De jongste jongen had f 1.20 uit een portemonnaie weggenomen. Zij hadden deze por- temonnaies gehaald uit de kleeding van bezoe kers van het bad. Een van hen deed aangifte van vermissing van f 3.75. i verband met het onderzoek verzoekt de Commissaris van politie bezoekers van het Sport- fondsenbad, die Zaterdagavond van 810 uur in het bad vertoefden en die geld missen zich bij de afd. Recherche van het politiebureau te wil len melden. De aangehouden jongens hebben ook bekend zich schuldig gemaakt te hebben aan diefstallen Stoop's bad. In verband hiermede zijn zij ter beschikking gesteld van de Bloemendaal- sche politie. Tsjechisch kabinet in moeilijk heden. Fascisten stellen hun eischen. PRAAG. 22 Mei. De tegenstellingen in de regeering zijn nog scherper geworden nu de fascistische partij van Gayda haar eischen geformuleerd heeft. Het bezoek, dat Gayda volgens de verwachtingen Zondagmorgen aan president Hacha zou brengen, is uitgesteld tot heden. Vernomen wordt dat de fascisten in de eerste plaats de aftreding van het kabinet hebben geëischt. Slechts drie leden daarvan, onder wie de minister-president Elias, zijn voor de fascisten aanvaardbaar. In de tweede plaats eischt Gayda de benoeming van twee fascistische ministers, waarbij een vice-pre mier. Verder wordt het aftreden geëischt van 40 leden van het Comité van nationale ge meenschap en de opneming van 12 fascistische afgevaardigden. Tenslotte wordt de liquidatie van het Joodsche probleem verlangd en wel volgens „raciale"in plaats van volgens religi euze beginselen. De fascistische partij heeft bekend gemaakt dat „zij bereid is tot het uiterste te gaan" om de vervulling van haar eischen te verkrijgen. (United Press). van minister de Wilde's aftreden Onze parlementaire redacteur meldt uit Den Haag: Het aftreden van minister De Wilde is niet al leen voor de buitenwereld maar ook voor bij kans alle vooraanstaande parlementaire figu ren totaal onverwacht gekomen. Het bleek ons dat men daar tot het moment waarop het bericht an den regeeringspersdienst kwam, van deze parlementaire crisis niets afwist en ook niet van eenige kansen daarop. Daarentegen schijnt het, dat binnen het kabi net reeds in het begin van de afgeloopen week de botsing in alle duidelijkheid tot uiting was gekomen; verschillende redenen zouden aan leiding hebben gegeven met de publicatie van het aftreden van den minister van financiën tot jl. Zaterdag tegen het middaguur te wachten. Naar wij meenen te weten ligt de oorzaak van minister De Wilde's besluit om uit het kabinet te treden bovenal hierin dat hij bij het opma ken van de nieuwe ontwerp-begrooting onover komelijke bezwaren had tegen inwilliging van de verlangens, in het bijzonder door minister Romme voorgestaan, ten aanzien van weer nieuwe uitgaven voor de werkloosheidsbestrij ding. Men zal zich wellicht herinneren dat reeds vorige jaren minister De Wilde slechts noode zijn medewerking had kunnen geven aan een extra-bedrag van tien millioen. dat toen voor ■dit doel op de begrooting werd aangebracht. Thans schijnt het hem te machtig te zijn gewor den om opnieuw zich bereid te verklaren verder in die richting te gaan. Daprbij zou o.m. ook een principieel verschil van inzicht ten opzichte van het werkloosheidsvraagstuk een rol spelen, in dien zin dat minister De Wilde zou vreezen zoo hoorden wij tenminste hier en daar opmer ken dat men op den duur den prikkel voor werkloozen om weer in hét gewone bedrijfs- en arbeidsleven te worden opgenomen bedenkelijk verzwakt door opvoering van speciale werkloos- heidszorgen. Wij lieten ons vertellen dat o.a. het wel zeer lage aantal werklóozen niet veel meer dan 1500 dat zich vi'ijjwillig had aangemeld om militairen dienst te gaan vervullen een pijn lijken indruk op dezen ^windsman heeft ge maakt. In Den Haag kan men ook nog vernemen dat de Afgetreden minister van Financiën er slecht over te spreken was dat in meer dan één geval omtrent voorstellen waarmee financiëele uitga ven gepaard gaan niet tijdig genoeg eerst eens met hem overleg is gepleegd. En tenslotte zullen de huiselijke zorgen (de gezondheidstoestand van mevr. De Wilde) den strijdlust van deze anders tegen strijd niet opziende figuur eeniger- mate hebben doen afnemen, zoodat hij alles te zamen genomen er de voorkeur aan gaf zijn portefeuille neer te leggen. Het valt natuurlijk op dat zijn engere geestverwanten, minister Van Dijk en vooral niet te vergeten de minister-pre sident zelf, blijkbaar uiteindelijk zijn partij niet hebben gekozen. Hadden zij dit wel gedaan, dan zouden wij nu midden in een kabinetscrisis zit ten. Wellicht heeft de overweging dat in de hui dige tijdsomstandigheden voorkoming van zoo'n crisis indien slechts eenigszins mogelijk beoogd moet worden invloed gehad op de houding van den minister-president en van zijn ambtgenoot Van Dijk. En misschien is daarnaast o.m. ook een factor geweest de gedachte dat men op dit oogenblik den katholieken ministers de gelegen heid niet moest ontnemen om aan te toonen dat hun bijzondere wenschen op het gebied van werkloosheidsbestrijding e.d. wel degelijk met een gezond financieel beleid vereenigbaar zijn. Voor zoover wij kunnen nagaan heeft de kwes tie van eventueele aanschaffing van slagschepen in deze kwestie geen rol gespeeld, ook reeds doordat men op de a.s. begrooting hiervoor nog geen post heeft willen aanvragen. Iets anders is natuurlijk, dat het geenszins uit gesloten is dat minister De Wilde zich wel eens heeft afgevraagd of er niet zoo nu en dan noo- deloos royaal met 's Rijks gelden bij defensie- I aangelegenheden was omgesprongen. Maar nog Ieens dat zou dan toch niet meer zijn dan een bijkomstigheid, want het zwaartepunt schijnt toch uitsluitend te liggen bij de uitgaven voor de werkloosheidsbestrijding. De neger Jesse Owens, die op de Olympische Spelen te Berlijn in het hardloopen en vèrspringen drie gouden medailles toon, is op eigen verzoek failliet verklaard.) De man. die in een zoo recent verleden, Door alle sportenthousiasten werd aanbeden, Omdat hij te Berlijn drie titels won. Ls na dat glanzend plaatje in de zon. Wel heel gauw in de schaduw weergetreden. Toen hij zijn loopbaan letterlijk kon loopen. Toen stonden alle deuren voor hem open. Hij werd beloond, driewerf beloond in goud. Maar kon daarvan voor levensonderhoud. Wel zelfvoldoening maar niets tastbaars koopen. Helaas, in 's menschen harden strijd in 't leven, Kan beenensnelheid niet de uitkomst geven, Noch de hoogste vaardigheid als spring in 't veld, De kille werkelijkheid vraagt om geld. Ook aan den held door sport ten troon geheven. Jesse Owens heeft bijzondre ^^nschappen, In verre sprongen en in snelle stappen. Maar daarmee worden schulden niet betaald. Toen heeft een schuldeischer hem achterhaald. En Owens kon, hoe snel ook, niet ontsnappen Wel menig sportsman kan hier weer uit leeren, 't Is mooi als menschen je prestaties eeren, Als 't best, dat ooit vertoond werd in je sport, De glans van sportroem echter duurt maar kort, En 't leven presenteert daarna zijn beren Zeer kort nadat de prijzen zijn verworven, Is het gejuich der menigte verstorven, En dan verzinkt de glorie in het niet. Past dan de held niet op en gaat failliet, Dan heeft hij 't ondanks heldendom verkorven. Dan voelt hij zich gauw eenzaam en verlaten En hoort geen mensch meer van zijn glorie praten, Dan merkt hij. dat hij leelijk achter raakt. Ondanks de wanhoopssprongen, die hij maakt. Dan zijn medailles klatergouden baten P. GASUS Het woord is aan Jules Simon: Het volk dat de beste scho len heeft staat vooraanzoo thans nog nietdan toch weldra. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Zuivering Onderneming. „R A D IC A A L" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657, (Adv. Ingez. Med.) Eerste geregelde Transatlantische postvlucht volbracht. LISSABON, 21 Mei. De „Yankee Clipper" heeft op haar eerste geregelde postvlucht tus schen Amerika en het Europeesche vasteland Lissabon bereikt, na een tusschenlanding op de Azoren. De „Yankee Clipper" daalde hedenmid dag om 3.40. (United Press). Canadeesche vijfling naar het Engelsche koningspaar. Voor het eerst op reis. NORTH BAY (Ontario. Canada). 22 Mei. De Canadeesche vijfling is voor het eerst van zijn leven op reis gegaan. De kinderen zijn per specialen trein naar Toronto gereisd om heden, aan koning George en koningin Elisa beth te worden voorgesteld. Zij wor den door hun arts en hun ouders ver gezeld (United Press). Benesj wendt zich tot den Volkenbond. Beroep op de mogendheden voor de Tsjechische zaak. CHICAGO, 22 Mei (Havas). Oud-president Benesj heeft zich tot den Volkenbond ge wend met. een verklaring, waarin hij protes teert tegen den inval van Duitschers en Hon garen in Tsjecho-SIowakije en den regeeringen van Engeland. Frankrijk en Rusland verzoekt de zaak van Tsjecho-SIowakije in den Volken bondsraad te verdedigen. Hij zegt tot dit ver zoek gedwongen te zijn. daar Tsjecho-SIowa kije niet meer te Genève tegenwoordig kan zijn. „tengevolge van onderdrukking en ge weld". Duitschland heeft aldus Benesj de fundamenteeele verdragswetten en de algemeene beginselen van het internationale recht geschonden. Benesj vraat maatregelen tegen den inval. Ciano te Berlijn. De aankomst van Prins Bernhard bij -het gebouw van de Holl. Mij. der Weten- schaDoen, waar de Prins Zaterdag de jaarlijksche algemeene vergadering dier Maatschappij bijwoonde. Onderleekening van het Duitsch- Italiaansche bondgenootschap. Zondag is de Italiaansohe minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, te Berlijn aangekomen Te zijner begroeting waren op het station aanwezig de rijksminister van buitenlandsche zaken. Von Ribbentrop, de Duitsche gezant te Rome. Von Mackensen. de Italiaansche gezant in Berlijn, Attolico, alsmede talrijke leiders van staat, partij en weermacht, de gezanten van Japan en Spanje alsook de gezanten van Hongarije, Joego slavië, Mandsjoekwo en Albanië. De eerste officieele handeling van graaf Ciano en generaal Pariani was een bezoek te brengen aan het oorlogsgedenkteeken Unter den Linden, waar zij een krans neerlegden. Deze plechtigheid werd besloten met een défilé van een compagnie van het wacht- regiment Berlijn. Daarna werd Ciano door Hitier ontvan gen. Aan den maaltijd in de woning van den Führer te Berlijn werd deelgenomen door graaf Ciano, de Italiaansohe gezant Atto lico, generaal Pariani, de leden der Italiaan sche delegatie met hun dames, maarschalk Goering, Von Ribbentrop, Von Papen, Von Mackensen. enz. Overf het bezoek van Ciano schrijft. „Der Montag": „Met de onderteekening van het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap treden wij in het vierde tijdperk der Europeesche ge schiedenis na den wereldoorlog. Het eerste tijdperk was de onderdrukking door het dic taat van Versailles Het tweede werd geken merkt door de poging om Duitschland en het fascistische Italië steeds dieper bij het systeem van Versailles te betrekken er. daar mede de dictatuur der democratieën in Europa te beveiligen. Daarna kwam het tijdperk der bevrijding van Versailles, hetwelk Duitsch land bleefde van de stemming in het Saar- gebied af tot het protectoraat over Bohemen en Moravië, en hetwelk in Italië gekenmerkt werd door de verovering van Abessynië en de bezetting van Albanië. Daartegenover voer den de democratieën de politie der omsinge ling en verhieven zich de ophitsers die een nieuwe oorlog willen. Het nieuwe vierde tijd perk wordt niet selchts beheerscht door de activiteit der democratieën en der oorlogsop hitsers. doch in dat der politieke activiteit van het Duitsche en Italiaansche volk voor geheel Europa". Nader meldt het D.N.B. uit Berlijn dat de rijksminister van buitenland sche zaken von Ribbentrop en de Ita liaansche minister van buitenland sche zaken graaf Ciano, vanochtend in de ambassadeurszaal der nieuwe rijkskanselarij het Duitsch-Italiaan sche verdrag van bondgenootsohao onderteekend hebben. Op 86-jarigen leeftijd is Zondagavond overleden, de heer J. W. A. Beijnes, commissa ris, vroeger president-commissaris en daar voor firmant der Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens. (Voor een uitvoerige levensbeschrijving zie men pag. 3.) HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De heer J. P. de Klerk is overleden. 2 Cijfers over de zuigkracht der randgemeen ten van Haarlem. 4 Een sterke stijging van den omzet der Ilaar- lemsche gemeentebedrijven. 4 Een garantie van f 2000 der gemeente voor dc Haarlcmsche sportweek. Uitvoering van nieuwe openbare werken te Haarlem Vrijstelling van uitvoeringen met een cultu reel doel voor vermakelijkheidsbelasting te Haarlem? 2 BINNENLAND. Zondagavond is een merkwaardig hemel verschijnsel waargenomen. 3 BUITENLAND. Bij de grens van Dantzig en Oost-Pruisen heeft een ernstig incident plaats gehad,- waarbij een doode gevallen is. 5 De groote waterten toonstelling te Luik is Zaterdag geopend. 5 Mussolini heeft een rede gehouden te Cunco en daarmede zijn reis door Piemont be ëindigd. 5 SPORT. Schaakrubriek. 10 ARTIKELEN, enz. Mr. E. Elias: Van een smokkelaarster en een moderne Cleopatra. 3 De hoer J. W. A. Beynes is overleden: H. J. M. Bekkers: In Memoriam J. W. A. Beynes. 3 Melis Stoke: Een goede reis. 3 Ben van Eysselsteijn: Brussel maakt zich gereed voor een feestelijke ontvangst. 13 J. B. Schuil: Padvindersrevue. 15 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen OP fi

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1