(BPEEMEN Eén doode en twee gewonden. WANDGEDIERTE AGENDA. Ochtendbeurs Amsterdam ANTRACIET MAANDAG 22 M E I 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Doordat zuiger van motor vastliep. Zondagavond omstreeks tien uur Is te Jutphaas op den nieuwen rijksweg Utrecht— Vianen 'n ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 21-jarige Mej. Loos uit Badhoeve dorp op slag werd gedood en twee personen vrij ernstig werden gewond. Een groep motorrijders, een motor club uit Amsterdam, was op den terugweg van de races bij Roermond, toen van een der motorfietsen ver moedelijk de zuiger vastliep, waardoor het voertuig ging slingeren. De daar op volgende motorrijder kon zijn voorganger niet meer ontwijken en botste tegen hem op. Beiden kwamen te vallen, evenals mej. L., die op de tweede motorfiets als passagiere mee reed. Een derde motorrijder kon even min uit den weg gaan en reed mej. L. zoodanig aan, dat zij op slag werd gedood. Du derde motorrijder kwam daarbij ook te vallen evenals zijn vrouw, die op de duo zat. Het bleek, dat de eerste motorrijder er zon der verwondingen was afgekomen. De tweede motorrijder, wiens duopassagiere om het leven kwam, werd zelf vrij ernstig aan het hoofd gewond, evenals de vrouw van den der den motorrijder. Beiden werden naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De bestuurder van den derden motor, die licht gewond was, kon zich met zijn voertuig naar genoemd ziekenhuis begeven om zich te laten verbinden en vervolgens zijn reis naar Amsterdam voortzetten. Omtrent de hulpverleening kan nog wor den vermeld, dat de politie van Oudenrijn, den geneeskundigen dienst te Utrecht en de politie van Jutphaas, in wel'k laatste ge meente het ongeluk was geschied, heeft ge waarschuwd. Nadat beide gewonden waren weggebracht, liet men het stoffelijk overschot van de vrouw ter plaatse liggen tot de komst van de politie te Jutphaas, welke evenwel zeer vertraagd werd door het ontbreken van communicatiemiddelen ter plaatse, terwijl bovendien de politiemannen door de duister nis de plek van het ongeluk moeilijk konden vinden. J. P. de Klerk. De gemeente-ontvanger, de heer J. P. de Klerk, die Zondag bij zijn zoon in den Haag op bezoek was, is daar 1 ongesteld geworden I 's"*v. Y'-' en plotseling over- leden. Haarlem verliest in den heer De Klerk een zeer verdienste lijk ambtenaar. De heer De Klerk werd 14 Maart 1876 te Haarlem geboren en 1 Februari 1894 trad hij hier in gemeente dienst, als jongste klerk ten kantore van den gemeente ontvanger. Met in gang van 1 Octo ber 1901 werd hij benoemd tot Gedelegeerde en met ingang van 15 Juli 1927 tot Ge meente-ontvanger. 1 Februari 1934 vierde hij onder veel be langstelling zijn 40-jarig jubileum. Buiten zijn dagelijkschen werkkring ver vulde de heer de Klerk nog de functies van Regent van het Ned. Herv. Diaconiehuis en lid van den Alg. Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Hij was nog notabele en ook pen ningmeester van Wijk V van genoemde Ge meente; bestuurslid van het fonds „Coelom- bie" en van de Onderlinge Brandwaarborg Vereeniging der gemeente Haarlem. Vroeger was de heer De Klerk ook jarenlang lid van het college van Collectanten en daar na diaken der Ned. Herv. Gemeente. J. P. de Klerk. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON, TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen. (Adv. Ingez. Heden: MAANDAG 22 MEI Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93: Tentoonstelling „Vrije Tijd". Luxor Theater: „Jongensstad" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De twee zusters Kleh", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Witte vanen" en „Tuin der vreugde", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Getuigen spreken", 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 23 MEI Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93: Tentoonstelling „Vrije Tijd". Gemeentelijk Concertgebouw: Uitvoering R.K. Oratoriumvereeniging, 8.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat: Propaganda-concert Hohner-accordeons, 8 uur. Frans Hals Museum: Ledenvergadering Ver eeniging tot. uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden op het gemeentelijk museum te Haarlem, 4 uur. Gebouw Twenlsehe Bank, Zijlstraat 76: aan deelhoudersvergadering Maatschappij tot exploi tatie van natuurlijke bronnen N.V., 5 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Teyleris Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van g—5 en 79 uur. AUTO DOOR TOURINGCAR VAN DEN WEG GEDRUKT. Vijf inzittenden gewond. TOURINGCAR DOORGEREDEN MAAR LATER AANGEHOUDEN. Omstreeks negen uur is Zondagavond nabij de nieuwe brug te Terheijden, een ernstig ver keersongeluk gebeurd. Een Belgische touring car drukte bij het passeeren een kleine per sonenauto, die evenals de groote wagen in de richting Tilburg reed, van den weg. Het wa gentje werd tegen een betonnen dam gewor pen van de Breaasche Beton Maatschappij. De auto kantelde vervolgens in een sloot. De vijf inzittenden, de familie van Pelt uit Til burg, werden allen gewond. De 36-jarige vader en moeder en hun beide kinderen van acht jaar kregen ernstige snijwonden en inwendige kneuzingen en zijn naar het Sint Ignatius- Ziekenhuis te Breda vervoerd. Het twaalfjarig dochtertje der familie werd slechts licht ge wond en behoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. De touringcar is na de aanrijding doorge reden, doch in Zundert aangehouden. LEZING OVER CHRISTIAN SCIENCE. Prof. Hermann S. Ilering, C.S.B., Lid van den Raad van Sprekers van „The Mother Church. The First Church of Christ. Scientist", te Boston, Mass., vertelde op een lezing in de Engelsche taal op Zondag jl. onder de auspiciën van Chris tian Science Society, Haarlem, in het gebouw van de Vereen, van Vrijz. Hervormden, een en ander over het onderwerp „Hoe Christian Science geneest". Geest en Stof. Hij verzekerde zijn toehoorders, dat wanneer het geestelijk karakter van het stoffelijk bestaan en van de stof wordt begrepen, het duidelijk wordt, dat alle onharmonische toestanden in het leven te danken zijn aan verkeerde gevolgtrek kingen over de werkelijkheid van de stof. Hij toonde aan, dat het geloof in het stoffelijke le ven als een werkelijk bestaan Ibijna alom heerscht. en hield vast, dat er een bestaan, een werkelijkheid, een waarheid is gescheiden van dat wat opgemerkt wordt door de physieke zin nen. Teneinde een goed begrip te verkrijgen van de waarde van het genezende werk in Christian Science,verklaarde prof. Hering, dat het van belang is te begrijpen, dat goddelijke waarheid overal is, altijd beschikbaar, altijd actief en krachtig, evenals wiskundige waarheid overal is, overal bruikbaar, overal practisch en krach tig, oneindig. De waarheid is oorspronkelijk; zij is veroor zaking en werkt volgens de wet; daarom is waarheid beginsel, zij is macht en drukt zichzelf uit met macht Wat dc mensch is en wat hij schijnt. Om hot genezen te kunnen demonstreeren, is het noodzakelijk te verstaan wat de mensch in werkelijkheid is, zeide prof. Hering. Hij maakte duidelijk onderscheid tusschen hetgeen de mensch schijnt te zijn stoffelijk, lichamelijk, physiek. hetgeen verondersteld wordt te zijn van het standpunt van menschelijke ondervinding en wat de mensch werkelijk is vtolgens het verhaal van de geestelijke schepping in het eerste hoofd stuk van Genesis, de mensch geschapen naar het beeld en de gelijkenis van God, de mensch, van wien Johannes heeft geschreven: „Geliefden! nu zijn we kinderen Gods"; en de mensch, zooals Mrs. Eddy die omschreven heeft in Science and Health, blz. 591: „De samengestelde idee van den oneindigen Geest; het geestelijke beeld en dc gelijkenis Gods: de volle vertegenwoordi ging van het Gemoed". Prof. Hering constateerde, dat Christian Science genezing 7»owel als 't genezingswerk van Jezus en zijn discipelen soms vei-ward wordt met een soort overbrenging van gedachte door de wer king van zoogenaamde wilskracht, hypnotisme, mesmerisme, occultisme, welke alle berusten op gedachtelijlce suggestie, de poging om het eene menschelijke gemoed te beïnvloeden door het andere. Genezing in Christian Science is het gevolg van de wetenschap, dat er slechts één gemoed, en dat dat gemoed goed is en alles omsluit, want geestelijke waarheid vernietigt de mogelijkheid van het bestaan van eenig onharmonisch bewust zijn. Het is noodzakelijk, te beseffen wat Jezus de geest der waarheid noemde, nl. de diepe, reine, innig, wezenlijke natuur van waarheid en te weten wat liefde is, te weten omtrent de nood zakelijkheid liefde te weerspiegelen, teneinde de genezing te volbrengen. De studie van Christian Scien stelt iemand in staat dit te doen. Tenslotte vertelde prof. Hering van zijn per soonlijke kennismaking met Mrs. Eddy: dat hij duidelijk kon zien, hoe dicht nabij God zij leef de en welke een echte volgelinge van Christus Jezus zij was. Hij haalde aan wat Jezus gezegd heeft, nl. dat de Trooster voor altijd bij ons zal blijven en dat deze Trooster in zijnen naam ge zonden zal worden. Volgens prof. Hering is het de grootsche en uiteindelijke zending van Mar.v Baker Eddy, dezen beloofden Trooster aan de menschheid te brengen als een voor toepassing vatbaren, geestelijken, wetenschappelijken gods dienst, welker volle en volledige vervulling zich zal voltrekken in de genezing van de geheele wereld. KERKCONCERT VAN DE CHRISTELIJKE ORATORIUM-VEREENIGING. Op 30 Juni a.s. geeft de Christ. Oratorium Vereeniging te Haarlem een. kerkconcert in de Groote- of St. Bavokerk aan de Groote Markt. Door het koor der C.O.V., onder leiding van haar dirigent, den heer George Robert, zullen werken van J. P. Sweelinck, Alph. Dïepenbrock en Bach worden uitgevoerd. Als solist heeft zijn medewerking toegezegd een der vermaardste Engelsche organisten van onzen tijd, de heer G. D. Cunningham, die vooral door zijn radio-concerten voor de B.B.C. voor vele radio-luisteraars geen onbekende is. Het zal het eerste optreden van dezen kunstenaar in ons land zijn. Zaterdagmiddag werden in Hoofddorp lucht beschermingsdemonstraties gehouden. Ver ondersteld werd dat een bom ingeslagen zou zijn. De opruimingswerkzaamheden werden gedemonstreerd, zooals men op bovenstaande foto ziet. Verwachting geldig van hederiavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Gedeeltelijk be wolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur, meest zwakke veran derlijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 64 F. 52 F. 54 F. Sedert Zaterdag is een aanzienlijke wijziging in de luchtdrukverdeeling ingetreden. Op den Oceaan trok de hooge druk zich geheel naar het Zuiden terug en nam de depressie-activi teit toe. Op 54 graden N.B. en 25 graden W.L. ligt de kern van een depressie, die standen vertoont beneden 990 millibar. Zij beïnvloedt het weer op de Britsehe eilanden. Ons land bevindt zich onder den invloed van een rug van hoogen druk, die zich uitstrekt van de Azoren via het Kanaal tot aan het Oostzee gebied en die nog in beteekenis toeneemt. Het weer is hier fraai, met zwakke, veranderlijke winden, terwijl de temperaturen stijgende zijn. Over Noord-Italië ligt een depressie, die daar en ook in Zwitserland en Zuid-Dultschland buitengewoon slecht weer brengt. Aan de Fransche Middellandsche zeekust waait het hard uit het Noordwesten. Over Noord-Scan- dinavië ontwikkelde zich een vrij diepe de pressie. Tengevolge hiervan beweegt zich een koude luchtstroom in de richting van de Noor- sche kust, die in het Noorden buiig weer brengt. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 6.31 uur; n.m. 18.57 uur. Strand berijdbaar van 11.3017.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendie&st (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Ook <le Oostelijke grens van Duitschland wordt versterkt. „Oost-Pruisen een vesting" schrijft kolonel Von Wedel. De chef van den persdienst van het Duit- sche leger, kolonel Von Wedel, kondigt in de Völkische Beobachter aan, dat sedert het opzeggen van het Duitseh-Poolsche verdrag, speciale voorzorgsmaatregelen werden geno men aan de Oostelijke grens. Ook hier wer den verdedigingswerken gebouwd. De kolonel schrijft verder dat Oost Pruisen in zijn geheel een vesting- is, ook in Pommeren en Silezië werden vestingwerken gebouwd. Binnen korten tijd zullen de versterkingen aan de oostgrens die aan de westgrens even aren. Reeds zijn in Silezië groote af deelingen van den arbeidsdienst aan het werk, terwijl, evenals bij de versterkingen in het westen, ook in het oosten de arbeiders, die werken aan de autowegen, aan het werk zullen worden ge zet aan het bouwen van de versterkingen. GROOTE HOUTSTRAATVEREENIGING. De Groote Houtstraatvereeniging houdt Dins dagavond 23 Mei een buitengewone vergadering in restaurant Brinkman op het Houtplein. Op de agenda staat o.a. mededeelingen betref fende de a.s. Jubileum week. ADRES AAN DE REGEERING INZAKE DE VARKENSPRIJZEN. 's-GRAVENHAGE. 20 Mei. De drie cen trale landbouworganisaties hebben een telegram gezonden aan den minister van Economische Za ken van den volgenden inhoud: „In verband met zeer lage prijzen der zware varkens, lijden varkenshouders groote verliezen, terwijl ook de prijs der baconvarkens nog niet loonend is. De Centrale Landbouworganisaties verzoeken uwe Excellentie dringend wel te willen bevor deren het uit de markt nemen tegen loonenden prijs van zware varkens en het verhoogen van den prijs der baconvarkens. HAARLEMSCHE HUISHOUDSCHOOL. Zooals elk jaar worden ook nu door de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool een tentoonstelling en openbare lessen gehouden en wel op Woensdag 24 en Donderdag 25 Mei. Ouders die met het onderwijs nog niet bekend zijn. zullen goed doen daar een kijkje te ne men. Zij zullen verbaasd zijn op welk een hoog peil het Nijverheidsonderwijs voor meisjes staat en dan zal het hun zeker minder moeilijk vallen te besluiten, welke richting hun dochter uit kan gaan. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 299 Vergde Vorstenl. 86 AKU. 36 1/4 Unilever 129 1/2 Beth. Steel 39 1/4 U. S. Steel 33 1/4>4 Republic Steel 11 1/8—1/4 Officier van Justitie eischt ontbinding van de Heemsteedsche Burgerwacht. Door den Officier van Justitie is bij de Haar lemsche Rechtbank een request ingediend, waarbij de ontbinding van de Heemsteedsche Burgerwacht gevorderd wordt. Zaterdag heeft de Rechtbank deze vordering in raadskamer behandeld. Een uitspraak is echter nog niet ge vallen. Zooals men weet heeft de burgemeester van Heemstede Jhr. J. P. W. van Doorn in den Raad verklaard, dat hij van de Burgerwacht, die zich niet naar de wenschen van de overheid wenschte te schikken, onder geen omstandig heid gebruik wenschte te maken. Daardoor ver viel de taak van de burgerwacht, die geen ge meentelijke subsidie meer kreeg en ook niet kon beschikken over geweren en ammunitie, daar deze op het Raadhuis opgeborgen bleven. Verschillende interne kwesties hebben den burgermeester tot deze verklaring, die nu door het request van den Officier is gevolgd, aan leiding gegeven. De Vermakelijklieidsbelasting te Haarlem. Vrijstelling voor uitvoeringen met een cultureel doel. Het raadslid de heer J. Ph. H. Castricum (r.k.) schrijft aan den raad, dat het zijn mee ning is, dat bij de laatste herziening' van de Vermakelijkheidsbelasting de vrees is gerezen, dat cutureele belangen zouden worden ge schaad, en in den Raad werd met klem aange drongen, om vooral de jeugdvereenigingen hun taak niet onmogelijk te maken. Niettegenstaande deze aandrang van den Raad om de jeugd zooveel mogelijk vrij te stel len. indien de uitvoeringen een uitsluitend godsdienstig of cultureel doel beoogen, of op sociaal gebied belangrijke voordeelen kunnen brengen, kunnen B. en W. deze aangelegen heid blijkbaar niet voldoende waardeer en en vragen aan vereenigingen, welke een gods dienstig en cultureel doel beoogen en evengoed vermakelijkheidsbelasting als van de meest onbenullige vermakelijkheid. Als toelichting moge het volgende dienen: Door de St. Josephgezellen zijn op 27 Maart en 3 April j.l. een drietal Passiespelen gegeven, waarvoor om het zuiver godsdienstig en cultu reel karakter aan B. en W. ontheffing is ge vraagd van de belasting op vermakelijkheden. Bij schrijven d.d. 3 April is evenwel mededee- ling gedaan dat: „de betrekkelijke verordening net verleenen der gevraagde vrijstelling niet toelaat". Niettegenstaande door den schrijver ge tracht is B. en W. te overtuigen, dat het ka rakter van deze uitvoeringen „bij welwillende overweging" zeer zeker zou kunnen vallen on der de vrijstelling van art. 6 sub 2, en de des betreffende verordening ook nog „bij welwil lende overweging" en waardeering van het gepresteerde, ingevolge art. 14 vrijstelling kon verleenen, is toch vrijstelling van belasting ge weigerd. De heer Castricum vervolgt: „Mocht art. 6 sub 2 niet voldoende waarborgen bieden, om in deze gevallen te worden toegepast, en een college van B. en W. zoo weinig waardeering toonen voor een cultureele zaak als de onder havige, en art. 14 ook niet willen toepassen, dan is er maar één weg n.l. door een motie uit te spreken dat dergelijke voordrachten vrijge steld dienen te worden van de vermakelijk heidsbelasting". De motie die hij indient be oogt dat le: wanneer uitvoeringen van het karakter als hij heeft aangegeven niet onder art. 6 sub 2 vallen, B, en W. met een voorstel zullen komen om dit artikel alsnog in dien geest te wijzigen. Ten 2e B. en W. te verzoeken alsnog voor dit geval en daarmede gelijk ie stellen uitvoeringen art. 14 toe te passen, n.l. op gronden van billijkheid ontheffing te ver leenen. REPORTAGE VAN HET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN AAN BELGIë. AMSTERDAM, 22 Mei. De reportage-staf van den Katholieken Radio Omroep is heden morgen naar België vertrokken, alwaacr de technische dienst van de K.R.O., met de repor tage-wagen, in samenwerking met den Belgi schen omroep zal zorg dragen voor de uit zending van het ooggetuigeverslag, dat de K.R.O. van de feestelijkheden te Brussel en te Luik zal geven. De eerste uitzending geschiedt morgenmid dag om 4.45 uur bij de aankomst van H.M. de Koningin te Brussel. Voor hen, die niet in de gelegenheid zijn op dit tijdstip te luisteren, zal deze reportage her haald worden om 10.15 uur des avonds. Onder vallende kraan te water geraakt. Man verdronken. Terwijl eenige arbeiders bij de dijkwerken van het waterschap NesBuren te Nes (Ame land), bezig waren met het laden van een kraan op een zolderschuit, kanteude deze. De arbeider H. de Jong, die, het gevaar ziende, van de schuit sprong, kwam onder de kraan in het water terecht. De man verdronk jam merlijk. Hij laat een vrouw en acht kinderen van wie de oudste tien jaar is. achter. Stemmen bij volmacht door militairen. De regeeringspersdienst meldt: Uit een bericht, dezer dagen in de dagbladen verschenen, kan worden gelezen, dat de mili tairen, die ingevolge de wet van 16 Mei 1939 betreffende het stemmen bij volmacht door militairen bil de in 1939 te houden gemeente raadsverkiezingen een gemachtigde zullen aan wijzen, doch alsnog op den dag der stemming verlof bekomen, weliswaar zelf kunnen stem men. doch zulks uitsluitend vóór 12 uur kun nen doen. Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat volgens evenbedoelde wet artikel 56f der kieswet van toepassing is. De kiezer, die een gemachtigde heeft aangewezen, blijft dus bevoegd zelf te stemmen, tenzij de gemachtigde reeds heeft gestemd. De gemach tigde wordt, doch niet vóór 12 uur des middags, en indien de kiezer niet zelf reeds heeft ge stemd, tot de stemming toegelaten, indien hij in het bezit is van de voorgeschreven kaart. HAARLEM - TELERDON 10070 HEEMSTEDE - TELERDON 29280 (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Esperantisten Vereeniging: „Komprenado Taras Pacon". Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan gaf de Haarlemsche Esperantistenvcreeniging „Komprenado Faras Pacon" Zaterdagavond in hotel „De Leeuwerik" een feestavond. In zijn openingswoord, dat in het Esperanto werd uitgesproken, memoreerde de voorzitter in het kort enkele feiten uit de geschiedenis van de vereefiiging. Hij herinnerde er aan, dat de oprichters voor 30 jaar met veel meer moei lijkheden hadden te kampen dan thans, daar in dit tijdsverloop de beweging krachtig ge- gegroeid is. Er kan nu over een uitgebreide lectuur, zoowel van origineele als vertaaide werden worden beschikt, terwijl ieder jaar het groote internationale congres wordt georgani seerd met 1500 2000 deelnemers. Het Espe ranto bestaat nu reeds meer dan 50 jaar, een periode die in de geschiedenis van een taal echter weinig heeft te beteekenen en zoo be hoeft een 30-jarig bestaan ook nog geen aan leiding tot een feest te zijn, doch het bestuur achtte het een goede gelegenheid eens te toonen, dat het Esperanto als dagelijksche omgangstaal in het internationaal verkeer van groote practische waarde kan zijn. Voorts deelde spr. mede dat er een groot aantal felicitatiebrieven was gekomen, o.a. uit Frankrijk, Denemarken, Zweden en Noorwe gen, terwijl een tweetal fraai uitgevoerde ge- lukwenschen uit Denemarken en Zweden spe ciale aandacht verdienden. Hierna werd door het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Esperantisten Vereeniging „La Estotnto Estas Nia" een voorzittershamer met incriptie aangeboden. Vervolgens werden ge- lukwenschen en bloemen aangeboden door de afdeelingen Den Haag en Amsterdam en na mens het bestuur van de beide afdeelingen van de Federatie van Arbeiders Esperantisten te Haarlem terwijl ook de R K. Esperantisten vcreeniging „Abbé Richardson" een bloemen mand gezonden had. Na het officieele gedeelte volgde de eigen lijke feestavond verzorgd door de leden der vereeniging. De tooneelstukjes werden niet alleen door de leden uitgevoerd doch waren ook door hen vertaald, terwijl een rechtszitting waarbij alle leden van het bestuur als be klaagden werden gedagvaard zeer deskundig door een der leden was samengesteld. Enkele in speciale costumms uitgevoerde dansen zorgden voor de noodige afwisseling, zoo ook enkele gemeenschappelijk gezongen, in het Esperanto vertaalde, schlagers. Ook werd nog het woord gevoerd door den hoofdafgevaardigde voor Nederland van de ïn- ternacia Esperanto Lngo en den heer Roland Dupuis uit Rouaan, die in Nederland reeds 50 Esperanto-cursussen gaf. Een geanimeerd bal vormde het slot van dezen uitstekend geslaagden feestavond. Brandstichtingen in Engelsche kustplaatsen. Vermoedelijk het werk van Ieren. Naar Reuter uit Londen meldt heeft de politie alle hotelhouders in de kustplaatsen aangezegd, dat zij speciale voorzorgsmaatre gelen moeten nemen, aangezien te Eastbourne, Margate, Harrogate, Morecambe, Blackpool en Southport branden zijn ontstaan, welke, naar men veronderstelt, veroorzaakt zijn door aanhangers van het Iersche republikeinsche leger. In al deze gevallen is des morgen vroeg, bijna overal tegelijk, brand ontstaan ln ka mers, welke des avonds tevoren waren be sproken door mannen, die valsche namen hadden opgegeven en sindsdien verdwenen zijn. 'Vermoed wordt dat men hier met leden van het z.g. „Iersche republikeinsche Leger" te doen heeft. In totaal is in zeven hotels brand ont staan. In deze hotels is in de kamers, waar de branden ontstonden, ontplofbaar materiaal ontdekt. EXAMEN SCHOOLRAAD. Op het te Utrecht gehouden examen van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel is o.m. geslaagd onze stadgenoot de heer J. Hoo- genbirk. EXCURSIE- EN ST. NICOLAASVEREENIGING „HAARLEM". Door bovengenoemde Vereeniging werd op Zondag 21 Mei een excursie gemaakt, die in alle opzichten uitstekend geslaagd is te noe men. Reeds geruimen tijd werd door het Bestuur het plan geopperd om een dagje naar buiten te gaan en een bezoek te bregen aan Artis te Amsterdam. Het plan werd grootscheeps opgesteld en na een zorgzame voorbereiding trokken des mor gens te 8 uur circa 600 kinderen door hun ouders en familie uitgeleide gedaan naar het station. Op het lc perron werden allen groepsgewijze opgesteld en in een speciaal daarvoor bestemde extra trein werden kinderen en geleiders naar Amsterdam overgebracht. Teneinde verkeersbelemmering te voor komen werd deze groote stoet door de Am- sterdamsche politie geëscorteerd en kwam men veilig bij Artis aan. Alvorens den tuin te betreden werden allen eerst onhaald op een verfrisschenden dronk. Begunstigd door heerlijk zomerweer werd in opgewekte stemming Artis binnen gemar cheerd. Wat hebben de kinderen van al het gebo- dene recht hartelijk genoten! Het was voor de kinderen een onvergetelijke dag.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2