I!5 I WRIGLEY Aan den vooravond van het Koninklijk bezoek LAMSVLEES MAAT- KLEEDING GRATIS verlichting. een prima gloeilamp CADEAU. Voor v - 't Opklapbeddenpaleis „HEUSCH" SANITAIR ÏISSND A'G 22 M E I 1939 HAARLEM'S DAGBLAD T3 Groote belangstelling verwacht, ook van buiten de hoofdstad Brussel maakt zich gereed uoor een feestelijke ontvangst De "bekende Nederlandsche letter kundige Ben van Eysselsteyn zal als speciaal verslaggever voor dit blad bij het officieele bezoek van H.M. de Koningin aan België op treden. In bijgaand artikel, ge schreven aan deji vooravond van de èn voor ons land èn voor België zoo belangrijke gebeurtenis, geeft hij zijn eerste indrukken, opge daan in de Belgische hoofdstad, iveer. BRUSSEL, 21 Mei. (Van onzen specialen correspondent) Op weg naar Brussel. Aan de Belgische grens. In den dreunenden trein zitten de reizigers elkaar een beetje verveeld aan te staren. Tot dat er toevallig iemand, bij het voorbijschieten van een wachthuisje dat geverfd wordt, la chend opmerkt: „Ze maken hun huis netjes omdat de Koningin langs komt". Een zoo voor de vuist gezegd grapje, maar van dat moment af begint er een gesprek. Belgen en Nederlan ders spreken met elkaar en het onderwerp is er een dat de stilte van verveling en slaperig heid verdrijft. „Uw Koningin komt onzen Ko ning bezoeken" „Onze Koningin gaat op be zoek bij Uw Koning". En meteen voelt men duidelijk de sympathie, die dit contact aan beide zijden wekt, weerszijden van de grens. Br is op het oogenblik een vreemde atmos feer aan die grens. Aan dezen kant staan Hol- landsche jongens, in grijs-grauw veld tenue, de bajonet op het geweer. Er zijn posten, stel lingen met machinegeweren. En aan den an deren kant staan de jongens van het andere land. Zonen van Belgische moeders, blond en lachend, als de soldaten uit Holland. Uit hun werk weggeroepen als zij, om het vaderland te dienen. Is het niet iets dat te denken geeft? Op ons maakt het in ieder geval indruk. Twee volken paraat. Tot de tanden gewapend en in een onrustigen dreigenden tijd op alles voorbereid. Maar terwijl hun legerafdeelingen langs de grenzen staan, komen de vorsten dier twee volken bij elkaar en hun ontmoeting is bedoeld als een symbool van gelijken vredeswil. België en Nederland hebben veel gemeen, maar wat. bij dit bezoek van Wilhelmina, Koningin der Nederlanden aan Leopold, Koning der Belgen het eerste treft, is het gemeenschappelijk ver langen naar een beter begrijpen en grooter vertrouwen onder hun volken. In dit opzicht geven twee kleine naties de wereld een voor beeld. Niet altijd is de verhouding tusschen Noord en Zuid vol wederzijdsche sympathie geweest; maar zoowel België als Nederland leerden begrijpen dat. juist in een zoo onzeke- ren tijd als de onze, bij samengaan, onderling begrip en onderling vertrouwen onmisbaar zijn. De eenige weg dien ook anderen zouden dienen te gaan. Daardoor wordt het Konink lijk Bezoek aan Brussel voor ons een symbool. Als zoodanig hebben wij, in het Noorden, destijds het hoogst welkome en geestdriftig toegejuichte bezoek van den sympathieken Koning Leopold beschouwd. Met geestdrift heeft Nederland hem begroet, den Koning met het slanke, jonge figuur en het ernstige, bijna weemoedige gezicht. Als zoodanig beschouwt nu België de a.s. komst van Koningin Wilhelmina. De warmte, waarmede in alle kringen van de Belgische hoofdstad over dit bezoek wordt gesproken, doet het Nederlandsche hart goed. Vooral, omdat wij ei- precies dezelfde reactie uit hooren kunnen, die bij ons volk viel te be luisteren, toen Koning Leopold Amsterdam en de Residentie bezocht. Brussel bereidt zich voor. Waar men ook kooit; wien men ook spreekt: het gesprek is onveranderd hetzelfde. „Uit Holland?" vraagt de kruier, die onze bagage aan zijn leeren riem over den schou der tilt, „Awel, we krijgen Uwe Koningin op bezoek, zulle". „Uit Holland?" zegt de portier van het Ho tel, die de koffers naar de lift doorgeeft, „We verwachten hoog bezoek uit Uw land. menier". „Holland" knikt de maitre de reception, die de formulieren en het gastenboek inkijkt, „Uw Koningin komt onzen Koning bezoeken, daar is iedereen vol van". Inderdaad; ze zijn er vol van. Heel Brussel is er vol van. Dat kan men zonder eenige over drijving zeggen. De kranten zijn er vol van: Waalsche en Vlaamsche dagbladen verschijnen zonder uitzondering met artikelen, waarin de komst van Koningin Wilhelmina in haar die pere en wezenlijke beteekenis getoetst en be schreven wordt. De kiosken zijn er vol van daar hangen de tijdschriften met groote por tretten van de Koningin op de frontpagina's. De huismuren en reclamezuilen zijn er vol van daar hangen de affiches met den oproep van burgemeester Adolphe Max. den bekenden stadsvader met een wereldnaam, die zijn ge meentenaren verzoekt te willen vlaggen, om dat de komst van de Koningin der Nederlanden een feest beteekent voor de stad en haar be volking. „En we zijn nog maar pas aan het begin" vertelt me de witgehelmde agent op het sta tionsplein van de Noord-Statie. Daar heeft hij gelijk in. Pas Maandag en Dinsdag zullen de versie ringen langs den weg, dien de stoet kiest, wor den aangebracht. Men is overal druk in de weer. Op Zondagmiddag zijn arbeiders bezig houten stellages te timmeren op de plaats waar straks decoratieve versieringen worden aange bracht. Op het stationsplein verrijst een mo numentale eerepoort uit groen. De Belgische en de Nederlandsche driekleuren wapperen van de gevels der huizen, meerendeels hotels. Men spant langs een gevel reeksen electrische lamp jes, een leeuw, slingerende linten: voorberei dingen voor een feestelijke illuminatie van een café-gevel. De weg, dien de Koninklijke stoet zal volgen, door de Koningstraat, langs het Graf van den Onbekenden Soldaat, is al verder voltooid. Daar zijn aan weerszijden van den rijweg pa len met fleurige wimpels aangebracht, beurte lings de Nederlandsche en de Belgische kleu ren. Bij het Koninklijk paleis zijn, evenwijdig aan het park, hekken geplaatst om de menigte „binnen de perken" te houden. Want men ver wacht een zeer groote belangstelling. Niet al leen uit Brussel, maar ook van buiten de stad. Op den Zondagmiddag wordt daar druk ge werkt: de reeks hekken beslaat een enormen afstand. Op den Boulevard-Anspach en de Brouckère-plaats treft men, behalve de Belgi sche vlaggedoeken en het vertrouwde rood- wit-blauw in vele étalages groote portretten aan van Koningin Wilhelmina, versierd met oranje lint, soms gecombineerd met foto's van Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix. Het bij Hollanders welbekende Hotel Metro- pole heeft zijn breeden gevel aan de Brouckère- plaats langs de middenbalcons voorzien van een enorme horizontale decoratie in rood, wit en blauw, terwijl verticaal langs het hooge gebouw geweldige oranjelinten met gekroonde W's zijn aangebracht Wandelende door de stad, staat men telkens weer stil, tusschen een groepje Brusselaars, om een of ander versiering of een aardige etalage te bekijken. Daar is het raam met poppen in Hollandsche nationale costuums. Volendam na tuurlijk als een internationaal symbool van na tionale bekendheid plechtig in het midden. Met een groot portret van de Koningin en een reeks allergenoegelijkste kinderpoppen, martiaal in Belgische uniformen uitgedost, salueeren zij voor H.M. Een groot warenhuis heeft een deel van zijn étalage, vol oranje, rood, wit, blauw, geheel gewijd aan Nederlandsche producten. Aan sommige gevels zien wij reeksen vlagge- stokken. De vlaggen moeten nog komen. In de Sinte Goedelestraat, oploopend naar het indruk wekkend Gothisch bouwwerk, de St. Goedele, grijs grauw en verwered, wapperen fleurige vlaggen. Er zijn bloemenmandjes rond de stand aarden, maar de bloemen moeten nog komen. Er moet nog veel komen. „We zijn eigenlijk pas net begonnen", waarschuwde de politie agent. Hij had gelijk. Brussel maakt zich gereed. Maar reeds bij deze voorbereiding treft ons de sympathieke sfeer, die er om het Koninklijk bezoek heerscht. Het welkom zal hartelijk zijn. En wel gemeend. BEN VAN EYSSELSTEIJN. JUBILEA BIJ DE N. Z. H. T. M. Heden was het 25 jaar geleden, dat de hee- ren N. v. d. Leede,, wegwerker, J. C. van An- üel, conducteur en J. H. Koppen, conducteur bij de N.Z.H.T.M., bij genoemde Maatschappij in dienst traden. Alle drie hadden den dag vrij. Beide laatstgenoemde jubilarissen ontvin gen te hunnen huize bezoek van ir. B. Nug- teren, Chef van Exploitatie en de heer P. M. Gieske, le chef van den Uitvoerenden Dienst, die hen namens de directie gelukwenschten en hun het gebruikelijke geschenk onder cou vert aanboden. Dezelfde taak werd bij een bezoek aan den heer v. d. Leede verricht door de heeren ir. B. Nugteren en W. Zanen, hoofdopzichter van den weg. De jubilarissen werden ook bezocht door een deputatie van het Jubileumfonds, die hun een geschenk en een oorkonde aanbood. ACCORDEON-DEMONSTRATIE Dinsdagavond om 8 uur zal in het gebouw van den H. K. B., Tempeliersstraat, een accordeon demonstratie gegeven worden, waaraan zullen medewerken de Acc. Ver. „Hoorn" en „Jong Hoorn", The Hohner Two uit IJmuiden, de ac cordeon-solist J. Hagenaar Jr., Amsterdam en een chromatisch mondharmonica orkest eveneens uit Amsterdam. Vooral het geheel chromatisch orkest uit Amsterdam, het eenige chromatisch orkest hier te lande, belooft iets aparts te wor den. Kaarten zijn tegen zeer populairen prijs bij den Muziekhandel den Boer alhier verkrijgbaar. FEESTAVOND VAN „DE OOSTHOEK". Zaterdagavond hield de Overijselsche-Gel- dersche-Drentsche Vereeniging „De Oost hoek" haar halfj aarlij kschen feestavond in het gebouw Odeon. Na een openingswoord van den voorzitter den heer De Jonge, werd het Twentsche volkslied gezongen. De zaal van Odeon was goed gevuld. Rondom tafeltjes gezeten genoot men voor de pauze van het tooneelstuk „De man mot altied de minste waezen", een kluchtspel in dialect. Na de pauze volgde de opvoering van „Een knap stel", de vermakelijke geschiedenis van een vrouw, die zich in haar liefde bedrogen waant en dan als rancunemaatregel de huis knecht van een tante, waar ze te logeeren is, tot man neemt, wanneer ook degene, die haar heeft bedrogen naar zij meent daar in huis komt. De ontrouwe geliefde blijkt een beter mexisch dan waarvoor nicht Ella hem hield en alles komt dan ook op z'n pootjes terecht, doch niet dan nadat Hannes, de dienstknecht een „aangenomen" echtgenoot, voor de noodige lachwekkende situaties heeft gezorgd. Het tooneelstukje werd op aardige wijze opgevoerd en oogstte veel succes. De re gie voerde de heer J. v. d. Herivels. Johnny met zijn klavierboys onder leiding van Theo Need, zorgde voor de muziek. Nog langen tijd bleef men gezellig bijeen op het bal, dat onder leiding van den heer P. Hesse- ling werd gehouden. Als u töqfe iets" moet verliezer - -dzf En u hebt 't voor 't kiezen Offert lieyer dan een uur Dan uw-.verd'rerx levensduur' WANDELSPORT. H. S. V. „Vooruit". Zondag had de laatste serie marschen der voorjaarscompetite van de H.S.V. „Vooruit" plaats. Gestart werd te 10 uur; de afstand be droeg 1 KM. (Juniores). De uitslag luidt als volgt: 1 B. Visser tijd 5 min. 22 sec.. 2 P Medenblik 5 min 24 sec., 3 Th. Smit 5 min. 30 sec., 4 J. Medenblik 5 min. 32 sec., 5 L. Boogaard 6 min., 6 H. Hartgens 6 min. 1 sec.. 7 K. Kensen 6 min. 10 sec. Hierdoor wordt de totaal-uitslag der junio res: 1 P. Medenblik 19 p., 2 B. Visser 14 p., 3 J. Medenblik 11 p., 4 Th. Smit 9 p..'5 L. Boo gaard 6 p„ 6 H. Hartgens 6 p„ 7 K. Kensen 4 p. Zondag 4 Juni start de afdeeling Seniores te 10 uur op Kraantje Lek voor den laatsten marsch, n.l. 24 KM. Weggeloopen Zwarte poes, met halve witte snor, wit befje en pootjes. Te gen goede belooning terug te bezorgen Groot Heiligland 58 Lamslappen m. been p. Lamscarbonade p. Lamsgehakt p. Lamslappen z. been., p. Lamsrollade p. Lamsvet p. 3 pond Gehakt half om D. SCHOUTSEN Schagchelstraat 4, Tel. 13474 0.25 0.30 0.30 0.45 0.45 0.35 0.80 gulden per maand Aan personen met vasten werkkring leveren wij van f 4.- per maand af maat- kleeding op gemakkelijke I voorwaarden, zonder i prijsverhooging Coupeurs door 't heele land. Schrijf heden nog, zonder plichting. briefkaart voor coupeursbezoek m stalen Brieven No. 1560 Bureau van dit blad. evallig van lijn, soepel van bewegen,- dal zijn opvallende kenmerken van Dames die Plus Beau dragen De vormgevende eigenschap pen van Plus Beau verhoogen inderdaad de charme van iedere vrouw en van Wat zij^draagt, op straat ol thuis, maa^r bijzonde^ bi] ^feestelijke gelegenheden I e L i F O Q N Gedurende den Schoonmaaktijd Bij elke KAP, KROON, GANG- of LEESLAMP enz. GROOTSTE KEUZE LAAGSTE PRIJZEN PLAATSEN geschiedt VAKKUNDIG en GRATIS. H. J. v. d. MEER SCHAGCHELSTRAAT 1ste huis vanaf de Anegang en hoek Cronjéstraat Haarlem-Noord. G. VAN BAARSKAMP'S FAMILIE-PENSIONS Telef. 11402 T m A N vanaf OlNiÜ VLEES en GROENTE en AARD ƒ1 Haxepaterslaan 5. HAARLEM Kruisstraat 11 Grootste sorteering in de nieuwste modellen Opklapbedden, nieuw verbeterd systeem. Opklapbed met ombouw en gratis plaat sen 12.90, idem 2-pers. 16.90 3-deelig Bedstel 6.50, 2-pers. 9.50; 40 modellen Ombouwen met boven- en zijkasten. Opklap bedden in alle gewenschte lengten en breedten, ook 1- en 2-pers. verticaal, alles voorradig. Prima onvermengde Java kapok bed- stellen, 3-deelig 9.50, 2-pers. 15.50. Spotprijzen. Dames Laat van Uw Auping matras een origineel opklapbed maken. Niet van nieuw te onderscheiden. Dat is geld besparen. Op al ons materiaal 15 jaar garantie. Monsterkamers ORIONWEG 8 (gesloten huis). Haarlem-Noord, bij Zaanenlaan Telefoon 23932. LEO MEYERS Toonkamer lange Veerstraat 9, u.,riam Kantoor Korte Veerstraat 3. Maanem- Het zo moderne iagonné weefsel, bedrukt met kleurrijke kleine bloem- bouquetjes op licht- en donker fond, prima kwaliteit voor middagjaponnen, 90 centimeter breed, per Meter Uw Modehuis/ KORT Haarlem - Heemstede. Kleine Houtstraat 17 en filialen. Scheermesjes „Soesta" prima 10 stuks ƒ0.15. Tandartsen raden U aan regel matig YVRIGLEY'S P.K. te kauwen om Uw tanden sterk, wit en gezond te houden, omdat het de kaken aan het werk zet en de etensresten, die tusschen de tanden achterblijven, ver wijdert. Het meeste voedsel, dat wö dage lijks eten is te zacht. Hit is Biecht voor het tandvleeseh en de tanden. P.K. voorkomt tandbederf en be. vordert bovendien de spijsverte ring. Kauw het na eiken maaltijd. P.K. geeft V een frissehe, zuivere adem, een kenmerk van persoonlijke beschaving. Het is een uitstekend middel tegen een droge keel voor rookera en hen, die veel moeten spreken. Geef het ook nan de kin deren, zij zijn er dol op. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. Veel genot voor welng geld: 3 cent. De beste grondstoffen - de fijnste smaak. M.v.ia. AAAAAAAAAAAAAAAAAA

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7