Haarlems Dagblad WESSELING'S OpmJr GROOTE HOUTSTRAAT 176 SMITS Blue Peter. 9 Wafelen en 0 Poffertjes FAMILIEDRAMA TE HAARLEM. PINKSTERBROOD en PINKSTERBOLLEN LUXE BAKKERIJEN DE RAMP VAN DE „SQUALUS". Gezichtsverduistering. Met Belangrijkste 56e Jaargang No. 17156 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven ea Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodien»! 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600. Drukkerij 10132, 12713 Adinin. 10724, 14825. Soendapleiu 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 25 Mei 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummer» b cent per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabounementstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje* zie rubriek. Het bijzondere Woord op deze pagina is van daag aan Euripides, die een der groote treur speldichters van de Grieksche Oudheid was en zoovele wijze woorden voor het nageslacht heeft gewrocht, dat dit hem dagelijks citeert zonder zich zijner bewust te zijn. Hetgeen een hoogte van onsterfelijkheid is die slechts aan zeer enkele genieën ten deel valt. Zoo af en toe wordt ook buiten den kleinen kring hunner vereerders-en-kenners hun auteursrecht ge huldigd. Zoo blijft de naam van een Eur ipides toch naast de namen Aeschylos en Sophokles in het leven van breede lagen der menschheid. Dit is een kort en eenvoudig woord: Elke mensch heeft een kinderziel. Maar het ver klaart zooveel, dat wij allemaal veel meer zou den willen begrijpen van hetgeen er in de wereld gebeurt, als wij er maar telkens weer aan dachten. Wij denken er te zelden aan. Maar vanmorgen trof het mij weer eens. Het trof krachtig, midden in de roos om zoo te zeg gen, toen ik las dat het renpaard „Blue Peter" van Lord Rosebery den Derby gewonnen had. De heele wereld weet wat de Derby is; de vermaardste klassieke paardenren ter wereld. Dat klinkt heel indrukwekkend. Honderddui zenden menschen trekken naar Epsom om hem bij te wonen. Millioenen interesseeren zich voor den uitslag. Er worden fortuinen op verwed. Het Britsche zakenleven staat er ge deeltelijk voor stil en wordt erdoor beïnvloed. Alle radio-stations zijn op hun qui vive om het r^ultaat tijdig door den ether te zenden. Tientallen dagbladen verschijnen met extra- edities om het verloop van de race ten snelste te berichten. Hun losse verkoop stijgt op Derby Day met vele tienduizendenEnfin, het is allemaal even indrukwekkend. En als u nu nog een nuttigheids-verklaring omtrent den Derby wenscht kan ik tenminste deze geven: het fokken van renpaarden draagt bij tot- de verbetering en veredeling van het paardenras. Maar achter al dit indrukwekkende ver schuilt zich de naakte waarheid van Euripides' uitspraak. Het is een van de vele dingen die de kinderlijkheid van den mensch toonen, die graag met renpaardjes speelt en er een heel décor van gewichtigheid, traditie en zelfs clas sicisme omheen zet om dat te rechtvaardigen. Het baat hem in oogenblikken van zelfkennis wel niet, maar meestal werkt het en vindt hij den Derby een zeer belangrijke zaak. Zonder een glimlach leest hij dat Blue Peter de favo riet was en dat het als een groote zeldzaam heid beschouwd moet worden dat de favoriet den Dprby wint. Ofschoon dit eigenlijk oer- komisch moet heeten. Maar maakt ook kleine Jantje niet juist onbewust zijn beste grapjes? Zonder blikken of blozen verneemt hij dat de bookmakers tien millioen pond sterling aan weddenschappen op Blue Peter hebben moeten uitkeeren. Het was hun eerste slechte dag van het seizoen! Want meestal verliezen de favo rieten en winnen de bookmakersWat blijft tklein Jantje toch dom Maar met grootten ernst neemt hij nu de verklaringen van den gelukkigen eigenaar tot zich. Diens vader was een vermaard Engelsch staatsman. Hij won bovendien driemaal den Derby: in 1894, 1895 en 1905. „Ik voel mij vooral zoo gelukkig vandaag", zegt de zoon, die volstrekt geen staatsman is en daaraan ook niet denkt als hij deze woorden uit, „om dat ik de traditie van mijn familie heb mogen voortzetten". Een nieuwe aureool heeft zich om het familiewapen der Roseberys gevloch ten.... En de trainer, Jarvis, omhelst zijn vrouw en dochter. De jockey, die nog gewoner Smith heet, weet waarom hij gewonnen heeft: hij reed in een jacket, dat indertijd voor den ouden Lord Rosebery gemaakt was en dat de zoon toevallig in een kast had gevonden. Mocht hij dat aantrekken? Het mocht. En u ziet het nu: het heeft geluk gebracht", zegt Smith overtuigd. Tot zijn kinderlijkheid be hoort bijgeloof. En niet alleen tot de zijne. De race heeft zooiets als tweeënhalve mi nuut geduurd. Blue Peter heeft een ovatie gekregen. Hij is de eenige die er onberoerd door moet zijn gebleven. Hij kan niet kinderlijk wezen, want hij is een paard. En straks zullen zijn afstam melingen voor hooge prijzen verkocht worden en duizenden zullen op hen wedden omdat hun vader, grootvader of overgrootvader deze Blue Peter was. En schier allen zullen verlie zen omdat de favoriet meestal verliest. De Derby is klassiek. De kinderlijkheid van den mensch is het veel meer. En verklaart het. R. P. VRIJDAG 26 MEI oude adres: Telefoon 10737 BIJ DE HO UTBRUG I (Adv. ingez. Med.) Man doodt zijn vrouw en dochtertje. Zichzelf gewond. In den afgeloopen nacht werden de bewo ners van de Caninefatenstraat uit hun slaap gewekt door angstig geroep om politiehulp. Een man, in pyjama gekleed, riep luidkeels om hulp en schreeuwde er bij, dat een vrouw vermoord was. Onmiddellijk werd telefonisch de politie en de Ongevallendienst gewaarschuwd. Een inspecteur ging met eenige agenten en rechercheurs, naar de Caninefatenstraat 54. bewoond door den heer G., waar bleek dat er een ernstig familiedrama had plaats gehad. In de gang onder aan de trap vond men het met bloed besmeurde lijk van een vrouw. Dit bleek de 26-jarige vrouw des huizes te zijn. In de slaapkamer op de eerste verdieping lag de heer G. te bed met bloedende wonden in den buik. De politie deed hierbij nog een gruwelijke ontdekking: hij hield namelijk het lijkje van zijn tweejarig dochtertje vast. Even na de komst van de politie kreeg de man plotseling een hevigen zenuwaanval; ZATERDAGMORGEN 8 UUR VERSCHE ACHTERLINGEN (LUILAKBOLLEN) (Iets Bijzonders) SMEDESTRAAT 43-45 TELEFOON 10876 WAGENWEG 108 TELEFOON 11645 BOTERMARKT 1? TELEFOON 12193 (Adv. Ingez. Med.) slechts met de grootste moeite kon hij door de politiemannen overmeesterd worden, waarna een dokter hem spoedig ter kalmeering een injectie toediende; eerst toen kon hij ver bonden worden. Hij werd per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, waarheen ook het stoffelijk overschot van de vrouw en haar dochtertje gebracht, werden. De 36-jarige kostganger H., die in genoemd perceel woont en die in de slaapkamer achter die van het echtpaar sliep, vertelde aan de politie, dat hij ongeveer twaalf uur de vrouw hevig had hooren gillen. Hij ging haastig de slaapkamer van G. binnen en zag tot zijn ont zetting, dat de man zijn vrouw sloeg of stak; hij kon niet zien of de dader daarbij wat in zijn hand had. De kostganger vluchtte toen de straat op en riep de hulp van de buren in. Natuurlijk was de straat in een oogenblik in rep en roer. De buren trachtten ook te hulp te komen; zij dron gen het huis binnen, maar moesten haastig den aftocht blazen, omdat de man. die zichzelf herhaaldelijk met een beitel in den buik stak, als een krankzinnige te keer ging. Zij holden de straat op en waarschuwden telefonisch po litie en Ongevallendienst. Spoedig waren de Commissaris, de heer E. H. Tenckinck en twee doctoren aanwezig. Omdat de politie vreesde, dat de man zich levensgevaarlijk gewond had, nam zij hem hedennacht nog in het Sint Elisabeth's Gast huis een verhoor af. Later bleek echter, dat de wonden niet zoo ernstig waren dat voor het leven van den man moet worden gevreesd. Bekentenis van den dader. De man, die van beroep electricien is en eenigen tijd werkloos was, bekende dat hij zijn vrouw en dochtertje had vermoord met een beitel, dien hij daartoe des middags van den zolder had behaald. Hij verklaarde de vreeselijke daad bedreven te hebben, omdat hij meende niet beter te zullen worden na een operatie aan den blinden darm, waarvan hij j.l. Zaterdag echter als genezen was ontsla gen. De lijken van de slachtoffers zijn in beslag genomen. Heden zal er sectie op veiTicht worden. De toestand van den dader was hedenmor gen niet ongunstig. Het spreekt van zelf. dat het afschuwelijk drama in deze stille straat het onderwerp van gesprek is. Voor het perceel 59 staat een agent op post, om de al te nieuwsgierigen op een afstand te houden. Van één der om wonenden vernamen we, dat de heer'. W. het eerst op het gegil van de jeugdige echtge- noote te hulp was gesneld. Hij sloeg de glas-in- lood-ruitjes kapot, maar bezeerde zich daarbij zoo ernstig aan den pols, dat hij zelf hulp noodig had. Toen schoot een aantal andere buren te hulp, maar de heer G. ging zóó hevig te keer, dat niemand hem durfde te nade- ren. Natuurlijk gaat de meeste deernis uit naar de moeder en haar kindje. Overal groepten vanmorgen nog de buren bij elkaar om het drama te bespreken. Over het algemeen werd over den dader, die als onvriendelijk bekend staat, niet vleiend ge sproken. Toestand van generaal Snijders achteruitgaande. HILVERSUM, 24 Mei. De toestand van generaal Snijders gaat1 langzaam achteruit. De krachten venninderen, doordat de patiënt tengevolge van zijn hoogen leeftijd, de uitputitng niet te boven kan komen. Gaat Horc Belislia naar Rusland? PARIJS, 25 Mei (Havas). De „Jour" meldt uit Londen „Wij meenen te weten, dat de Britsche minister Hore Belisha voornemens zou zijn met deskundigen van het ministerie van oorlog een bezoek aan Rusland te brengen om zich in verbinding te stellen met de leiders van het Sovjet-leger en kennis te nemen van de waarde en de organi satie van het Russische leger," Duikerklok brengt 33 opvarenden in veiligheid. Vermoedelijk 26 dooden. PORTSMOUTH, 24 Mei. Door middel van een duikerklok is men er in geslaagd in totaal 33 opvarenden van den aan de Amerikaansche kust gezonken onderzeeër „Squalus" aan de oppervlakte te brengen. Vermoedelijk zijn 26 slachtoffers bij dit ongeluk te betreuren. Tot viermaal toe is de duikerklok af gedaald. De eerste maal werden zeven mannen naar boven behaald, de tweede maal acht. daarna negen, tenslotte wederom negen. Gedurende uren zoo meldt Reu ter heeft de klok bij den laatsten tocht halverwege vastgezeten doch na koortsachtigen arbeid konden de duikers het toestel losmaken. Vier uur lang zaten acht mannen opeenge drongen m de klok. Zij ademden een synthetisch mengsel van zuurstof en helium in. Het vlootcommando heeft order ge geven, dat de duikers heden het werk bij het aanbreken van den dag moes ten heiwatten om te trachten de lij ken boven te brengen. Nader meldde Reuter hedenmorgen uit Portsmouth: Men heeft de hoop op redding van de 26 mannen, die zich nog in de gezon ken duikboot bevinden, opgegeven. De marine-autoriteiten zijn van meening dat men met de duikei'klok in wanho pige omstandigheden een ongeëven- aard succes heeft behaald. Bovenmenschelijke inspanning van matroos beloond. De speciale verslaggever van United Press, Henry Mc.Lemore, die zich aan boord van den kruiser „Brooklyn" bevindt, bericht dat de redding der 33 manschappen voor een niet ge ring deel te danken is aan de tegenwoordig heid van geest van een der matrozen. Dit bleek hem uit een onderhoud dat hij had met een der geredden, den electricien Judson Bland. „Zoodra de duikmanoeuvre begonnen was", zoo vertelde Bland, „bemerkten wij dat er iets in het achterschip niet in orde was. Groote hoeveelheden water begonnen het schip bin nen te dringen. Tegelijkertijd toen aan het bevel om de tanks te openen werd voldaan, verhief het voorste deel van de boot zich met een fantastisch geweld, waarschijnlijk in een hoek van 45 graden. Dit oogenblik werd door een der matrozen. Lloyd B. Maness, helper van den electricien, benut om met bovenmensche lijke inspanning de waterdichte schotten, die het voorste deel van het schip van het achter ste scheidt, dicht te maken". McLemore heeft Bland echter niet gevraagd of daarmede het lot van de mannen, die zich in het achtei-schip bevonden, bezegeld was. Men heeft echter den indruk, zoo seint McLe more, dat zulks hel geval moet zijn geweest. Bland prees de voorbeeldige verhouding tus- schen officieren en manschappen. Van het be gin af aan heeft zich geen enkel teeken van paniek kenbaar gemaakt en ieder heeft zijn ontroering met alle geweld onderdrukt. Allen hadden dan ook een rotsvast vertrouwen in de redding. „Van tijd tot tijd", zoo ging Bland verder, ..lieten wij rookbommen op om onze positie aan te duiden. Toen wij het geluid van de machines van het zusterschip, de onderzeeër „Sculpin" hoorden, waren wij overtuigd dat men ons gevonden had. Reeds begon zich gebrek aan zuurstof te doen gevoelen bij hen die het minst sterk waren, zoodat nu en dan iets uit onzen voor raad ingenomen moest worden. Uren lang probeerden wij met het achter schip in verbinding te komen, doch geen stem antwoordde op ons tele- foneeren. Gedurende den geheelen nacht van Maan dag op Dinsdag sloegen twee van ons met ha mers tegen het voor- en middenschip om sig nalen te geven. Niettegenstaande de koude steeds intenser werd, werd dit den geheelen nacht voortgezet. Gedurende de laatste uren dat ik mij aan boord bevond ontwikkelde zich chloorgas in de batterijen van het voorschip. De gasmaskers werden reeds gereed gehouden". Bland bestem pelde vex-der de houding van den commandant Naquin als van iemand die de situatie uitste kend beheerscht had. „Niemand zou het beter hebben kunnen doen dan hij", verzekerde Bland. „Hij gaf rustig zijn bevelen die uitste kend en kalm werden uitgevoerd". Luitenant Robertson, derde commandant van de „Soualus", bevestigde dat de matroos Llovd Maness waarschijnlijk het leven van de 33 van boord gehaalde opvarenden heeft gered door de groote stalen deuren te sluiten, waardoor althans dat deel van de onderzeeër van het in dringende water gevrijwaard werd. Hij wees op de geweldige kracht, die Maness had moe ten aanwenden, voornamelijk door den schui nen stand van het schip, waardoor het sluiten ten zeerste bemoeilijkt werd. I Het woord is aan Euripides: Elke mensch heeft een kin derziel. (Een helderziende datne te Parijs heeft 100.000 francs schadever goeding geëischt van een kapper, die haar hoofdhuid had gebrand, waardoor zij haar helderziende talenten heeft verloren). Een mensch kan zioh soms zeer verbazen, Omtrent veel helderziend-relazen, Als hij zelf niet zoo helder ziet; Dit voorbeeld, uit Parijs gekomen, Mag, dunkt mij, worden aangenomen, Als hoogtepunt op dit gebied. Dat helderzienden zich doen kappen, Van tijd tot tijd, dat kan ik snappen, Maar wat wel zeer verwondren mag, Dat is, dat zij xxiet van tevoren, Het wreede noodlot haar beschoren Door die coiffeursvisite zag. Haar heel talent van helderziende, Waarmee zij aardig geld verdiende, Is bij die ramp teloor gegaan; De kapperstang heeft als het ware, Het opgeslokt met huid en haren. Je vraagt je af, hoe 't kan bestaan. Maar 't moet wel waar zijn, want die dame, Zegt stellig niet voor de ï'eclame. Dat zij niet langer helder ziet; Want allen die in blind vertrouwen Op haar gezicht plachten te bouwen, Vereeren haar nu verder niet. De zieneres, naar is gebleken, Vex-loor heur haren èn haar streken, (Niets oneerbiedigs hier bedoeld) En 'k snap, dat zij in kappershanden. Die haar zich zoo fataal doen branden. Zich weinig „gecoiffeerd" gevoelt. Als wonder acht zij zich ontluisterd, Nu 't helder inzicht is verduisterd, Dat ligt volkomen voor de hand: Dies ging zij bij 't gerecht te rade, Slechts door vergoeding van de schade. Komt zij nog heelhuids uit den brand. Ik mag dan weieens zoo bij tijden, Den rechter om zijn ambt benijden, In dit geval doe ik dat niet; Om hier een oordeel vast te leggen, Is het wel noodig. zou ik zeggen. Dat hij zelf extra helder ziet. P. GASUS De Haarlemsche Sportweek. Gemeente Haarlem neemt voor 2000 deel in het Waarborgfonds. De Haarlemsche gemeenteraad heeft met op twee na algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om de gemeente voor f 2000 te doen deelnemen in het waarborgsfonds voor de dezen zomer te houden Sportweek te Haarlem. Op aandrang van de Rechterzijde heeft het College van B. en W. op zich genomen er bij de organisatoren op aan te dringen toe te zien dat de deelnemers zullen verschijnen in een passen de sportkleeding, opdat een deel der burgerij zich niet zal behoeven te ergeren. liyE Groentjes In Haarlem's Dag blad zijn reeds lang meer dan alleen maar een rubriek. Zij zijn een begrip geworden. Een begrip van het snelste, beste en goedkoopste. HEDEN: 16 PAGINA'S Het Hofje van Loo of Gasthuishofje bestaat vandaag 450 jaar. Ter gelegenheid hiervan zal dit bekende hofje aan de Barrevoetestraat hedenavond en waar schijnlijk Zaterdae- en Zondagavond met schijnwerpers worden verlicht, hetgeen een schilderachtig schouwspel oplevert. De Autotocht voor Ouden van Dapcn. Het Haarlemsche Comité voor den Autotocht voor Ouden van Dagen heeft besloten den tocht van dit jaar vast te stellen op Dinsdag 20 Juni. Het reisdoel zal ditmaal het kasteel Nijenrode aan de Vecht zijn. Zoowel de te volgen ï-oute als het kasteel en zijn omgeving zullen den deelne mers heel veel schoons bieden. Het Comité hoopt ook ditmaal van autobezitters en gevers van gel delijke bijdragen de groote belangstelling en medewerking te ondervinden, waaraan de oude menschen nu al sinds 1929 de voor hen zoo heer lijke en onvergetelijke tochten te danken hebben. HAARLEM EN OMGEVING. Te Haarlem heeft een man zijn vrouw en kind gedood. BINNENLAND. Droevig einde van een kermisuitstapje. Dc Gardenparty, welke H.M. de Koningin Woensdag te Brussel bijwoonde, werd in een sprookjespark gehouden. De Eerste Kamer behandelt de Indische be grooting. De wilde bussen van den weg verdwenen. BUITENLAND. Engeland zal het Russische voorstel voor een BritschFranschRussisch bijstandspact aanvaarden. Dantzig heeft een scherpe nota tot Polen ge richt. ARTIKELEN, eni. R. P.: Blue Peter. J. B. Schuil over: Grensincident. Vr. S.: In Engeland H. D. Vertelling: De afspraak. Van onzen correspondent te Stockholm: Breuk in het Scandinavische neutraliteits- blok? K. de Jong: Maneto-concert. Voor de Vrouw- De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 1

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1