Haarlem's Dagblad De gevaarlijke hoek In de Lucht. Cr. Houtstraat—Spekstraat Britsch—Fransche voorstellen te Moskou overhandigd. Naamsverandering. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17159 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algen». Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 30 Mei 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25- franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reolnmes f 0.60 per rcgeL Regelahonnementstarieven op aanvraag. Vraag en uanhod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het gaat met de ontwikkeling van de lucht vaart niet meer zoo vlot als men in tijden van groot optimisme voorspeld heeft. Natuurlijk vormen in Europa de slechte internationale verhoudingen een belemmering. Werden die goed, of laat ik maar zeggen „redelijk goed", dan zou het net der luchtlijnen boven dit deel der wereld veel grooter en veel dichter zijn. Vliegverboden stoppen zijn ontwikkeling. Bovendien zijn er zooveel menschen die geen lust hebben bepaalde landen te bezoeken, en zooveel die in bepaalde landen volstrekt geen zaken kunnen doen, dat het reizigersverkeer juist van diegenen, die bijzonder aan snelheid hechten en bereid zijn daarvoor extra te beta len, er sterk door besnoeid wordt. Maar de populariteit van de luchtvaart is bij de jeugd ook verminderd. En dat is voor haar zeker een ernstige zaak, want van de jeugd moet zij het hebben. Er zijn jaren geweest waarin men den ontwikkelingsgang van het vliegtuig met alle recht vergeleek met dien van de fiets en met dien van de auto. De luchtvaart-litteratuur hielp die ontwikkeling versnellen. Maar de tijd waarin ieder boek van een bekend vlieger bij voorbaat van grooten verkoop verzekerd was is voorbij. De groote „rage" voor luchtvaart-litteratuur is voorbij, evenals het tijdvak van het zelf-bou- wen van radio-toestellen pas een jaar of tien geleden nog in volle fleur de hoogtij van dat veelbezongen en -beschreven kaartspel, bridge, en de mode van de kruiswoordpuzzle gevloden zijn. En blijkbaar is de blijvende winst van het mode tijdperk der luchtvaart niet meegevallen. Dezer dagen zijn er zelfs klachten geuit dat het Nederlandsche volk niet voldoende „air-minded" is en dat het aantal jonge Nederlanders dat vliegen gaat leeren erg tegenvalt. Dat wordt ook bewezen door het feit dat de K. L. M. zooveel buitenlandsche pi loten in haar dienst heeft moeten nemen. Na de invoering van de buitenlandsche toestellen bij de Hollandsche luchtvaartmaatschappij is ook het aantal vreemdelingen onder de beman ningen gaan stijgen. Daar kan men moeilijk verband tusschen leggen en op zichzelf is het natuurlijk uitstekend dat de K. L. M. de beste piloten aanstelt die zij krijgen kan Hollan ders of niet maar het valt op en het stelt teleur dat niet meer jonge landgenooten dit beroep ambieeren. Zware keuringseischen schakelen ongetwijfeld velen uit, maar die eischen wor den aan buitenlanders toch ook gesteld. En groote naties als de Amerikaansche, de Engel sche, de Fransche hebben ook veel meer piloten noodig dan ons land, zoodat wij in verhouding toch over een voldoend aantal zouden moeten beschikken. Ik ben geneigd de vraag te stellen of de overwegende beteekenis, die het vliegtuig voor oorlogsdoeleinden heeft verworven, er iets mee te maken heeft. Het zou mij niet verbazen. Al bewapent de heele wereld zich, ook in de lucht, de bewapening (en de oorlog) zijn daarom nog niet populair. De oorlog heeft de avontuurlijke bekoring, die hij in 1914 nog voor millioenen bezat, verloren. Het begrip oorlog is vooral het begrip massa-slachting geworden. En daarin is de luchtvaart een bij zonder huiveringwekkende factor. September 1938 heeft getoond hoe intensen afkeer de volken van oorlog gevoelen. Sinsdien is niet gebleken dat die afkeer verminderd is. Moet het ons dan verbazen dat de populariteit af neemt van een technisch wonder, dat vooral voor oorlogsdoeleinden gefabriceerd wordt en dat zijn gruwelijke uitwerking in oorlogstijd al herhaaldelijk bewezen heeft? Het is een belangwekkende vraag. Overigens kan men nog naar de verklaring zoeken van het verschijnsel, dat juist de kleine volken weinig „air-mindedness", zoo weinig lucht vaart-geest, aan den dag leggen. Zijn die wellicht nog afkeeriger van oorlogvoeren dan de groote? Het zou geen wonder zijn. R. P. Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij. Aan het verslag over 1938 van de Noord- en Zuid-Hollandschc Reddingmaatschappij is het volgende ontleend: Dit jaar verleenden de reddingbooten 45 diensten, waarbij 61 menschen werden gered. Het materieel werd in het afgeloopen jaar veel verbeterd en ook voor 19391940 is een bouwprogramma opgemaakt. Een landgenoote heeft het bedrag, noodig voor den bouw van een motor-reddingboot geschonken. De boot zal te Scheveningen wor den gestationneerd en den naam „Arthur" dragen. Wanneer de „Arthur" in dienst is gesteld, zal de „Zeemanshoop" het station Harlingen bezetten. De motorreddingboot „C. A. den Tex" gaat dan van Harlingen naar Hindeloopen, waardoor de roeireddingbooten van Gaast en Hindeloopen kunnen worden opgeheven. Op Texel's Noordpunt is een reddingboot- weg in aanleg in werkverschaffing. Zoodra deze weg gereed is wordt bij den vuurtoren Eierland te De Cocksdorp een nieuw boothuis gebouwd. De motorreddingboot „Joan Hods- hon" kan dan met een wagen met „Roadless Tracks" zoowel naar de N.O.-kust als naar de West-kust worden vervoerd, zoodat het station met roeireddingboot bij De Krim dan vervalt. Te Scheveningen zal voorts een nieuw boot huis worden gebouwd en de motorstrandred- dingboot „Prins Bernhard", een geschenk van de Nederlandsche schooljeugd, zal in dienst worden gesteld. Te Egmond aan Zee wordt het reddingmate- rieel verrijkt met de cnotorstrandreddingboot „President Steyn" een geschenk van Z. Exc. dr. Hendrik Muller. Ook wordt daar de water dichte motortractor „Zeeleeuw" in dienst ge steld. Een botsing tusschen tram en autobus Zaterdagavond omstreeks half acht heeft op den i hoek Groote HoutstraatSpekstraat te Haarlem een botsing plaats gehad tusschen een tramwagen der N. Z. H. en een autobus der Brockway. De bus een nieuwe groote wagen kwam de Spekstraat uit en wilde de Houtstraat indraaien. Uit de Houtstraaat naderde een tram. De chauf feur merkte de tram te laat op waardoor een botsing ontstond. Gelukkig had de bestuurder dei- tram zijn vaart zeer sterk verminderd, zoodat het ongeluk goed is afgeloopen. De bus werd in de flank aangereden, waardoor het ijzeren bekleedsel op die plaats vernield werd. Even was er onder de menschen die het ongeluk zagen angst, zou het weer zoo'n ernstig ongeluk worden als eenige weken geleden op den hoek Plein Raamsingel? Er was op dit drukke uur veel publieke belang stelling. De politie had moeite om de duizenden toeschouwers op voldoenden afstand te houden. Het tramverkeer was een half uur in de war. In de Groote Houtstraat stond een lange rij tram- De werkloosheid te Haarlem. Bijna tot 4500 gedaald. Het gaat de laatste weken goed op de arbeids markt te Haarlem. In de afgeloopen week daal de het werkloozencijfer met 148, terwijl dezelfde week van 1938 slechts een verminde ring gaf van 15. Het aantal wcrkloozen te Haarlem is nu 4570, dus bijna is het gezakt tot 4500. Er zijn nu 507 werkloozen minder dan in 1938, 767 minder dan in 1937, 1470 minder dan in 1936 en 755 minder dan in 1935. Voetballer op het veld plotseling overleden. Tijdens den voetbalwedstrijd E.D.O.Hil versum, die Maandagmiddag in het Noorder Sportpark gespeeld werd, is de E.D.O.-speler Bas Timmerman tien minuten vóór het einde door een hartverlamming getroffen en over leden. (Men zie ook „Sport en Spel"). Coöperatie „De Eendracht". 35-jarig bestaan. De coöperatie „De Eendracht" bestaat 14 Juni 35 jaar. Dit feit zal in een huishoudelijke bijeen komst met het personeel in tegenwoordigheid van den directeur en president-commissaris der Handelskamer worden herdacht op Zaterdag 3 Juni des namiddags om 4 uur in het coöperatie gebouw, Donkere Spaarne 42. Antwoord wordt spoedig verwacht. De Britsche ambassadeur en de Fransche zaakgelastigde te Moskou hebben Zaterdagmiddag Molotof de Britsch-Fransche voorstellen voor sa menwerking tegen agressie overhan digd. Molotof ontving de diplomaten niet op het commissariaat van buitenland sche zaken, maar in het paleis van den Raad van Volkscommissarissen op het Kremlin. Men ziet hierin, dat hij de diplomaten heeft ontvangen in dubbele kwaliteit als voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen en als volkscommissaris van buiten landsche zaken. Tevoren had hij slechts in de tweede functie met de diplomaten gesproken. Het onderhoud duurde een uur. De Sovjetregeering bestudeert thans de voorstellen en reeds zeer spoedig kan, naar Reuter verneemt, antwoord verwacht worden. Als overeenstemming is be reikt zal, naar men meent te weten, het pact te Moskou geteekend worden. wagens met mopperende passagiers omdat velen door die vertraging hun trein misten. Dit oponthoud werd veroorzaakt omdat de po^ litie een onderzoek moest instellen naar de oorzaak van de botsing, waartoe ook opmetingen gedaan moesten worden, remmen onderzocht, enz. Tegen den buschauffeur werd proces-verbaal op gemaakt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Brand in Staatsmijn Hendrik. Blusschingswerk duurt sedert Zondagmiddag voort. BRUNSSUM 30 Mei. In den nacht van Za terdag op Zondag is brand ontstaan in de nabij heid van schacht 600 der staatsmijn Hendrik te Brunssum. De reddingsploeg der staatsmijn werd direct gerequireerd en met man en macht toog men aan het werk om het vuur te blusschen. Niet tegenstaande het tot op een lengte van 300 a 440 meter brandde, leverde het vuur geen direct gevaar voor de mijnwerkers op. De ploeg van den dagdienst kon Dinsdag morgen, uitgezonderd de steenhouwers, niet af dalen en moest met achterlating van proviand voor de leden der reddingsbrigade huiswaarts keeren. Deze reddingsploeg is reeds 16 uur onaf gebroken bezig met het blusschingswerk. De directie van de mijn deelt mede, dat de brand gistermiddag omstreeks half zes is ont dekt in een vloer onder de 537 meter-verdieping in schacht 2 van de staatsmijn. Het vuur heeft zich uitgebreid tot in de laadplaats op de 636 meter-verdieping en was vanochtend nog niet gedoofd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. Engelsche koningspaar op de helft van zijn reis. Heden houdt de koning opnieuw een radiorede. VICTORIA (Britsch Columbia) 30 Mei (Reu ter) De koning en de koningin hebben vandaag de eerste helft van hun reis door Ca nada volbracht. Morgen vertrekken zij weer naar het oosten. De reis naar Victoria hebben de hooge gasten per boot gemaakt. Toen zij de stad naderden, laaiden overal vreugde vuren op. De koning zal omstreeks 23 uur Britschen zomertijd een radiotoespraak houden. Nieuw Italiaansch Oceaan vliegtuig in aanbouw. Bestemd voor geregelden luchtdienst naar New-York. ROME, 30 Mei. (D.N.B.) In Triest is een viermotorig vliegtuig in aanbouw, dat 40 passa giers kan vervoeren en een snelheid van 310 zeemijlen kan ontwikkelen. Het toestel zal in December of Januari gereed zijn-en een proefvlucht maken over het zuide lijke deel van den Atlantischen Oceaan, om daarna gebruikt te worden voor den geregelden luchtdienst naar New-York. (Siam zal binnenkort zijn naam veranderen in Moeang Thaihet geen „land van vrije mannen" beteekent.) Siam zal straks zijn naam verliezen, Het gaat daarvoor een andren kiezen, En daarin is 't volkomen vrij; Niet dat dit wat moet kunnen schelen, Maar wij krijgen bij de réeds vele Er weder een klein zorgje bij. Wordt straks van Moeang Thai geschreven, Dan piekeren wij toch wel even. Tot het ons weer te binnen schiet; Dan moeten wij er ook aan wennen, Dat de soort tweeling, die wij kennen, Straks Moeang Thaische tweeling hiet. Wij hebben het de laatste jaren. Reeds meer dan eens kunnen ervaren, Dat namen tijdlijk kunnen zijn; Hoewel wijzelf en andren d' oude, Nog trotsch en graag in eere houden, En zulien voortgaan in die lijn. Siam wordt „Land van vrije mannen", Dat is in kruiken en in kannen, Ik hoop nu maar voor dezen staat. Dat dit tot tijden lang na dezen, Altijd tenvolle juist zal wezen, Niet slechts in naam, maar inderdaad. Het woord is aan Ir. H. N. Prins overleden. Ontwerper van de schepen der Maatschappij Nederland. AMSTERDAM 30 Mei. Hedennacht is in den ouderdom van 51 jaar overleden de heer Ir. H. N. Prins, chef van de afdeeling „Scheeps bouw" der Stoomvaart Maatschappij „Neder land". Sind 1917 zijn alle voor de ..Nederland" ge bouwde schepen door hem ontworpen en onder zijn toezicht uitgevoerd, zooals o.a. de motor passagiersschepen „P. C. Hooft", „Chr. Huy- gens", „Johan van Oldenbarnevelt", „Marnix van St. Aldegonde", de motorpassagiers-vracht- schepen der „Poelau"-klasse, de motorvracht schepen der T-klasse en ook de schepen, welke zich thans nog voor de „Nederland" in aanbouw bevinden. Hiervan is wel het belangrijkste schip het m.s. „Oranje", dat hij helaas niet meer in de vaart heeft mogen zien komen. De heer Prins heeft op verzoek van de IIol- land-Amerika-Lijn de leiding gehad bij het vaststellen van de lijnen en het ontwerpen van het algemeen plan van de „Nieuw Amsterdam". Ir. Prins had ook zitting in verschillende tech nische commissies. De begrafenis is bepaald op Donderdagmiddag a.s. te 3 uur, op de Begraafplaats „Zorgvliet", te Amsterdam. DIENSTMEISJE BIJ BRAND GEWOND 's-GRAVENHAGE. 30 Mei. In de woning van den gepensionneerden luitenant-generaal A. Hoogeboom aan de Cornelis Speelman straat no. 23 is vanmorgen om ruim 10 uur een brand uitgebroken, die in enkele oogenblikken de voorkamer op de eerste verdieping zoodanig teisterde, dat daarin vrijwel het geheele in terieur werd verwoest. De 86-jarige generaal was met zijn echtgenoote te Scheveningen en het dienstmeisje was bezig de kamers te doen, toen bij het aansteken van een gascomfoor de gummislang afsloeg. Hierdoor geraakte de slang in brand en hoewel het dienstmeisje direct de kraan van de gasleiding afsloot, had de steekvlam haar fatale werking reeds verricht: kleedjes en meubelen stonden in lichte laaie en bii haar pogingen tot blus- sching kreeg het meisje brandwonden aan handen en voeten. Zij moest naar het zieken huis aan den Zuid wal worden overgebracht. De inmiddels gealarmeerde brandweer rukte met de motorspuit van het bureau Louise Henriëttestraat uit en ving met den blus- schingsarbeid aan. Zij had de vuurzee, die dooi de ramen naar buiten was geslagen, spoedig onder de knie. Het familiedrama in de Caninefatenstraat. De dader overgebracht naar Mcdemblik. G., de man die verleden week in de Cani nefatenstraat te Haarlem in 'n zenuwaanval zijn vrouw en 2-jarig kind doodde en ook zich zelf verwondde, werd in het St. Elisabeths Gasthuis verpleegd. Hij is thans naar het provinciaal ziekenhuis te Medemblik overge bracht Ernest Renan: Hoe meer ik erover denk, hoe meer ik er van overtuigd geraak dat de geheele wijs begeerte neerkomt op een goed humeur. De wijziging der Amerikaansche neutraliteitswet. Huil geeft richtlijnen aan. De Duitsche vliegergeneraal Milch (midden) is te Rome aangekomen voor het voeren van besprekingen met zijn Italiaanschen collega Valle (rechts). Cordell Ilull. De Amerikaansche minister van buitenland sche zaken, Huil, heeft het bureau van het Congres een program voorgelegd voor de her ziening van de neutraliteitswet. In een schrijven aan den voorzitter van Senaat en Huis zet Huil een zes punten om vattend voorstel uiteen voor een wetgeving, die er volgens hem zou bijdragen, de Ver- eenigde Staten buiten een oorlog te houden. Hij stelt de volgende bepalingen voor: 1. Een verbond voor Amerikaansche sche pen om, ongeacht hetgeen zij vervoeren, in oorlogsgebieden te komen. 2. beperking van het reizen in oorlogsge bied door Amerikaansche staatsburgers. 3. Export van goederen, bestemd voor oor logvoerende mogendheden moet worden voor afgegaan door overdracht van het eigendoms recht aan den buitenlandschen kooper. 4. Het handhaven van de bestaande wet geving inzake leeningen en credieten aan naties, die in oorlog zijn. 5. Regeling van het aanvragen en inzame len in de Vereenigde Staten van fondsen voor oorlogvoerende naties, 6. Handhaving van het nationaal bureau voor controle op de munitie en van het systeem van vergunningen voor in- en uit voer van wapens. In een rede voor de Sunday Evening club te Chicago noemde Huil een poli tiek van isoleering een rampsoedige illusie voor de Vereenigde Staten. Sprekende over de mogelijkheid van een nieuw groot conflict zoo spoedig na den grooten oorlog zeide Huil. dat een oorlog thans een onvergelijkelijk grootere bedreiging voor den vooruitgang vormt dan hij in het verleden ooit is gewest. Daarom rust een weergalooze verantwoordelijkheid op die na tionale leiders, die de naties welke bedreigd worden door hun acties, dwingen tot een tragische keuze: zich over te geven of zich met de wapenen te verdedigen. Zelfs indien een oorlog zou kunnen worden voorkomen, zou volgens Huil de wapenfabricage op de huidige schaal economisch en maatschappe lijk ontzettend drukken op de geheele wereld. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Zuivering Onderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. Waar anderen faalden, slaagden wij. (Adv. ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Het aantal werkloozen te Haarlem is bijna tot 4500 gedaald. 1 De E. D. O. speler B. Timmerman is gister op het voetbalveld doodgebleven. 5 BINNENLAND. Het verkeer heeft vele offers geëischt. 3 Op onbewaakte overwegen hebben twee on gevallen plaats gehad. 3 BUITENLAND. Het Russisch antwoord op de Britsch-Fran sche voorstellen is spoedig te wachten. 1 Het schijnt dat het jongste offensief der Ja panners in China mislukt is. 9 Aan de grens van Mandsjoekwo en Buiten Mongolië heeft zich een ernstig incident voorgedaan. 9 Een jeugdige Amerikaansche vlieger, die voor een Oceaanvlucht naar Engeland was opgestegen, wordt vermist. 9 Tijdens de Pinksterdagen zijn in Palestina twee ernstige aanslagen gepleegd. 9 ARTIKELEN, enz. R. P.: In de lucht. 1 J. B. Schuil over het eindexamen van de tooneelschool. 4 G. J. Kalt: Muziekconcours van „Arti et Religioni". 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen o« 11

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1