Haarlem's Dagblad vijfjwag. aan Rusland Musea. Veel natuurschoon verloren gegaan. Een onthulling. Engeland en Frankrijk stellen voor JtiÜtahe bijstand en mititak auetieg. Dezen herfst verkiezingen in Engeland? Bakfiets te laat opgemerkt. Ochtendbeurs Amsterdam Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17160 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algetn. Dr uk kerij N. V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, L2713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM El* ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREROOM Woensdag 31 Mei 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand t 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per poet f3.55. loese nummer* b cent per ex. Advertentiën 1-5 regel* f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje* zie rubriek. De tijden worden rustiger en wij hopen allen dat dit verschijnsel eenige duurzaamheid moge toonen. al ware het verregaand optimisme daarop te rekenen in een Europa, waarin de verdeeling der groote mogendheden in twee kampen zich scherper dan ooit afteekent. Maar hoop doet leven. Laat ons in elk geval dankbaar zijn voor de rustperiode, evenals wij dankbaar zijn voor de zon die haar beschijnt. Carpe diem! In deze ontspanning wendt ook de kranten schrijver zich met graagte tot de zaken die des vredes zijn. En ziet, zelfs de stille, be schouwende sfeer der musea valt hem ten deel. Want onze Haagsche rekenaars hebben die in het licht der actualiteit geplaatst. Met onze Haagsche rekenaars bedoel ik niet de Rekenkamer, maar het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wij hebben ze in soorten. De cultureele afdeeling der statistische reke naars heeft zich op de musea geworpen en biedt ons cijfers aan over de jaren 1937 en 1938. Ze zijn niet alle even boeiend. Ik weet niet of het u veel zeggen zal dat er in totaal in Nederland 249 musea zijn, waarvan 32 van het Rijk, 1 provinciaal (eigendom van Drenthe), 70 gemeentelijke, 144 die aan ver- eenigingen en stichtingen toebehooren en 2 die gemeenschappelijk eigendom van een gemeente en een vereeniging zijn. Allicht zal het aantal 32 Rijksmusea opvallen. Wij spre ken allen altijd van het Rijksmuseum, alsof er maar één bestaat. De rekenaars her inneren ons eraan dat dit onjuist is. Het be doelde Amsterdamsche Rijksmuseum is alleen maar het grootste van alle 249. Amsterdam is wel zeer rijk met musea geze gend. Het bezit er vierendertig, meer dan twee maal zooveel als Den Haag, dat met zestien als tweede op de lijst volgt. De oude Bisschopstad Utrecht heeft er veertien, Rotterdam negen, Groningen zeven en Haarlem maar drie. Hier vraag ik uw aandacht, en dat wel in vervolg op een onlangs in deze rubriek gehou den pleidooi, om van de Vleeschhal een modern museum te maken, gewijd aan tijdelijke ten toonstellingen. Dat denkbeeld, geopperd door den kunstschilder George Gussenhoven, heb ik warm aanbevolen en natuurlijk blijft het niet bij één aanbeveling. In zijn adres aan het gemeentebestuur heeft de heer Gussenhoven er al de aandacht op gevestigd, dat Haarlem in de laatste kwarteeuw een viertal musea ver loren heeft. Resten één gemeentelijk: het Frans Hals Museum en twee die aan stich tingen toebehooren: Teyler's en het Bisschop pelijk. Voor een provinciale hoofdstad is het wel erg schraal, des te schraler als men zich herinnert dat wij vroeger in het Koloniaal Mu seum en het Museum voor Kunstnijverheid twee centra van nationale belangstelling be zaten die geenerlei vervanging hebben gevon den. Ten opzichte van de historie der provin cie Noordholland en zelfs ten opzichte van de historie onzer eigen stad hebben wij al heel weinig te vertoonen. Minder zelfs dan sommige veel kleinere steden. Dat is een cultureel te kort. Wij zijn er met die verdwijning van Haarlemsche musea tenslotte bekaaid afgeko men, al bieden de drie overgeblevene ook nog zooveel schoons, voornamelijk op het gebied der schilderkunst. Historisch zijn we er poovertjes aan toe op museumgebied, terwijl toch een zoo zeldzame en uitgebreide collectie als de Haar lemsche platenatlas ter beschikking ligt om in tijdelijke tentoonstelling geopenbaard te wor den, terwijl er zooveel stedelijke herinneringen ook in particulier bezit zijn die daarvoor in aanmerking zouden komen. En terwijl er in kleinere steden in de provincie en ook in Am sterdam collecties bestaan, die veel meer aan dacht zouden verwerven dan ze nu genieten als Haarlem eens het provinciale initiatief nam. De cijfers omtrent het museumbezoek in verschillende steden des lands, die de Haag sche rekenaars ons ook opdisschen, bevestigen den indruk van Haarlem's armoede op dit gebied. Het Haarlemsche museumbezoek in 1938 beloopt in totaal 22.828 personen, tegen over een Amsterdamsch totaal van 407.512, een Haagsch van 267.293. een Rotterdamsch van 164.930 en een Utrechtsch van 39.347. Wie in aanmerking neemt dat Amsterdam zesmaal zooveel inwoners telt als Haarlem, Den Haag drieënhalf maal zooveel, Rotterdam vierenhalf maal zooveel en Utrecht maar vijftien procent meer, kan alleen een slechten indruk van de verhouding krijgen. En hij begrijpt meteen dat het vreemdelingenbezoek aan onze stad door den toestand zeer ongunstig beïnvloed moet worden. Er is weinig geld beschikbaar. De tijden zijn er niet naar om dure nieuwe musea te bouwen en in te richten. Maar men moet zijn kansen weten te baat te nemen. De gemeente Haarlem beschikt over een prachtig oud ge bouw, een historisch prachtstuk op zich zelf. dat op Rijkskosten gerestaureerd wordt en weldra gereed zal zijn. Men heeft er geen be paalde bestemming voor. Het is ideaal gelegen en met bescheiden middelen kan het van cen trale verwarming, verlichting en een sobere meubileering voorzien worden. Door zijn ar chitecturale schoonheid en ligging trekt het om zoo te zeggen vanzelf bezoekers. Een lage entreeprijs zal de bescheiden exploitatie kosten -kunnen dekken. En de gelden? Ik heb mij al afgevraagd wat de gemeente van zins kan wezen met de f 10.000 die nog resten van het „potje" van de Frans Hals-tentoonstelling, die in 1937 het Haarlemsche museumbezoek tot 86.797, zoowat viermaal het normale totaal, opdreef. Zou men die winst beter kunnen be leggen dan in een blijvend hooger museum bezoek aan collecties van werkelijke cultureele waarde? R. P- Dinsdagavond heeft het nieuwe, snelle Fokkervliegtuig D XXIII voor het eerst op Schiphol gevlogen. Bestuurder was de invlieger der Fokkerfabrieken, Sondermann. Vierhonderd H.A. heide en veen platgebrand Wild door het vuur verrast Dinsdagmiddag om twee uur is in de heide ten westen van den provincialen weg AstenMeyel brand ontstaan. Door de groote droogte plantte het vuur zich snel voort, zoodat ook het veen van de Peel werd aangetast. Hon derden hectaren heide en veen zijn aan de vlammen ten offer gevallen. Veel turf van particulieren en van de maat schappij „Griendsvcen" werd door den brand vernield. Met vereende krachten, waarbij ook mannen uit de werkverschaffing mee hielpen, wist men tenslotte de vlammen te dooven. De plaats, waar de brand begon, heet Asten- sche Peel. Een onderdeel daarvan is bij de streekbewoners van ouds bekend als „de Veluwe". Deze „Veluwe" is geheel door brand ver woest. Vierhonderd H.A. fraaie natuur, waar zich veel wild ophield, en waar een groote verscheidenheid vogels, zooals korhoenders, patrijzen en roofvogels, juist hun broedtijd aanving, werden troosteloos zwartgebrand en bleven naargeestig smeulend en smokend over. Een schaftlokaal ging mede in de vlam men op. De brand is niet overgeslagen naar de zuide lijke terreinen van Van der Griendt's Land- exploitatie, welke een grootte van 500 H.A. hebben. Deze terreinen worden uit een oogpunt van preventie des winters voorgestookt, d. i. onder deskundige leiding afgebrand, waardoor zij 's zomers, bij droogte, veel minder brand gevaar opleveren dan het veen dat nog met heide en droog gras is bedekt. Doordat dit ge deelte is gespaard gebleven is het bedrijf niet meer dan gedeeltelijk gestagneerd. Den geheelen avond en den ganschen nacht werd er bij het teiTein van den brand gewaakt. Er is geen gevaar voor directe uitbreiding. Per soneel van de maatschappij blijft water geven om het diep in het veen vretende vuur zoo wei- BEZOEKT de BODEGA-BAR in DANCING „LA GAITE" RAAKS 1-3 - HAARLEM GEZELLIG en INTIEM IEDERE AVOND van 81 tot 12 uur (Adv. ingez Medj Zooals we in ons vorige nummer al vermeld hebben is op 51-jarigcn leeftijd overleden Ir. H. N, Prins, chef der afdeeling Scheeps bouw van de Stoomvaart-Mij. „Nederland" te Amsterdam. De heer Prins was ook tie ont werper van de „Oranje". nig mogelijk kans te geven zijn vernielende wer king te hervatten. Daartoe worden ook breede brandstrooken gegraven. Het verwoeste terrein kan nog niet worden betreden, zoodat de schade nog niet met juist heid kan worden opgegeven. (De bond van pedicuren in Michigan heeft zich in een resolutie scherp gekeerd tegen het sprookje van Asschepoester, omdat daarin de oor zaak zou liggen, dat de rneisjes van heden te kleine schoentjes dragen). Na zeer langdurig en zorgvuldig zoeken. Heeft deze bond een groot geheim onthuld: Schrap Asschepoester uit de sprookjesboeken, Zij is helaas aan veel ellende schuld. Dat meisjes thans te kleine schoentjes dragen, Daar is haar slechte voorbeeld oorzaak van. Zij hopen, dat de prins eens op zal dagen. Die kleine voetjes slechts waardeeren kan. En daarbij accepteeren zij het noode. Dat glazen muiltjes nu niet meer bestaan. Och, mooglijk komen z' eens nog in de mode. Als sprookjesprinsen weer de ronde gaan. De pedicuren zien de eksteroogen En leven met de arme lijdsters mee In waarlijk onbaatzuchtig mededoogen. Als een soort collectieve goede fee- Cl Asschepoes. krijg je na al die jaren. Van teer geluk, die glazen muilpeer na? Ik vrees dat het je booze zusters waren. Die je bekladden in Amerika. Maar stoor je niet aan pedicuren kuren. De !ik-doornroosjes van den nieuwen tijd. Blijven toch wel je sprookjesavonturen Zelfs ongeschoeid in droomen toegewijd. I Het woord is aan LONDEN, 31 MEI. Het accoord, dat Engeland en Frankrijk aan Rusland hebben voorgelegd, bevat twee punten, die totnogtoe niet bekend waren geworden. N.I.: le. Het voorgestelde pact wordt voor den duur van vijf jaar afgesloten. 2e. Het pact omvat vérstrekkende verbintenissen voor de drie onderteekenaars, die elkaar niet alleen militaire hulp in geval van agressie toezeggen, maar ook elkaar zullen raadplegen ingeval een aanval dreigt. Het eerste artikel van het pact geeft aan dat Engeland, Frankrijk en Rusland elkaar mili taire hulp zullen verleenen ingeval van een Europeeschen oorlog. Bijstand wordt verleend: le. in geval van een aanval op een der landen; 2e. wanneer een dezer landen in oorlog mocht geraken door het nakomen van garantiever plichtingen aan andere mogendheden; 3e. in dien een andere mogendheid de hulp van een der onderteekenaars mocht inroepen. Het pact bevat verder een artikel, dat vast stelt dat belangen van „derde mogendheden" zooveel mogelijk gerespecteerd zullen worden. Dit artikel is speciaal ten behoeve van Polen ingelascht. (United J. N. BURGER OVERLEDEN. In den ouderdom van 71 jaar is te Amster dam overleden de heer J. N. Burger, directeur van tal van rubbermaatschappijen, een in rub berkringen zeer bekende en geziene per soonlijkheid. JOSEPH ROTH OVERLEDEN. In een ziekenhuis te Parijs is de Oostenrijk- sche schrijver Joseph Roth op 44-jarigen leef tijd overleden. Roth is verbonden geweest aan de kunstredactie van de Frankfurter Zeitung, voor welk blad hij o.a. reizen in Azië en Afrika maakte. Zijn bekendste romans zijn „Hotel Savoy", „Rebellion" en „Radetzkymarsch". Op zoek naar een tijdelijk markt terrein. Als de Ged. Oude Gracht niet gebruikt kan worden. Thans wordt de Maandagmarkt te Haarlem gehouden op de Botermarkt en het gedeelte van de Ged. Oude Gracht tusschen Verwulft en Raaks. Over' eenige maanden kan er evenwel op de Oude Gracht geen markt gehouden wor den, want dan wordt die gerioleerd en geasfal teerd. Het gemeentebestuur moet dan natuurlijk tijdelijk een ander terrein uitzoeken dat zoo dicht mogelijk bij de Botermarkt gelegen is. Een keuze is nog niet gedaan, maar wij hebben reden te veronderstellen, dat ernstig gedacht wordt daarvoor de Gedempte Voldersgracht en Raamgracht, alsook het Wilsonsplein aan te wijzen. Labourpartij en Conservatieven treffen voorbereidingen. LONDEN, 31 Mei. Indien de in ternationale situatie zich verder ver betert rekent men in politieke kringen in Engeland erop dat in de herfst de algemeene verkiezingen zullen plaats hebben. Zoowel de conservatieven als de La bour-party treffen reeds voorberei dende maatregelen. Het nieuwe comité, dat heden door de Labour-party te Southport gekozen wordt, zal zich, zoo verklaart de Daily Herald, direct met de verkiezingspropaganda bezig houden. Dit blad is verder van meening dat de ver kiezingen waarschijnlijk tusschen 23 October en 1 November zullen plaats hebben. Een lijst van 500 voorloopige candidaten voor de La bour party is reeds opgesteld en daaruit zullen spoedig definitieve candidaten gekozen wor den. De conservatieven hebben reeds eenige dagen geleden een oproeping tot de leden gericht om fondsen bijeen te brengen voor de ver kiezingscampagne. Ook hierin ziet men een bewijs dat de verkiezingsstrijd spoedig zal beginnen. Wat de onderhandelingen met Rusland be treft. verwacht men dat de rede, die Molotof heden zal houden, zal bevestigen dat een over eenkomst bereikt is. Men is in politieke krin gen alhier echter van meening dat de offi- cieele bekendmaking van dit verdrag nog enkele dagen zal uitblijven aangezien nog steeds eenige kleine punten opgehelderd moe ten worden. (United Press). Hebbel: De menschen helpen liever dengenedie hun hulp niet noodig heeft, dan hem die deze behoeft. Motorrijder bij botsing ernstig gewond. Dinsdag was de heer C. Mumm uit Zand- voort per motorrijwiel op weg naar Amster- der. Ter hoogte van het Kruithuis bij Half weg reed een driewielige bakfiets voor hem uit. Vermoedelijk verblind door het felle zon licht kon de motorrijder niet tijdig meer uit wijken met "t gevolg dat hij tegen de bakfiets optornde en daarna over den kop tegen den grond sloeg. M. werd zeer ernstig gewond en bleef bewusteloos liggen. De G. G. en G. D. vervoerde het slachtoffer met een hersen schudding en bloedende hoofdwonden naar het Juliana-ziekenhuis te Amsterdam. De berijder van de bakfiets, de 18-jarige Elster uit Haarlem liep enkele schaafwon den op. Zijn 73-jarige vader, die op de vod den welke naar de hoofdstad werden vervoerd in den bak was gezeten, wipte uit den bak en kwam een tiental meters verder aan de an dere zijde van het rijwielpad in het gras terecht. De oude man kwam er evenwel goed af. Hij kon zijn weg op de fiets vervolgen. Zijn zoon werd per particuliere auto naar huis ge bracht. Vijf ooievaars op trek. Waarheen? Het aantal ooievaars in ons land is, jammer genoeg, sterk aan het verminderen. Een des kundige op vogel gebied, de heer J. St rij bos, verzekerde onlangs, dat er in heel Noord- Holland slechts één paar ooievaars huist en dat zit nu in Bennebroek te broeden. Dinsdagmiddag zijn de Bennebroekers even wel verrast door een vlucht van niet minder dan 5 ooievaars. Kwamen zij kijken hoe de twee „Bennebroekers" het maken? De vijf steltloopers hebben niet veel oponthoud in Bennebroek gehad. Zij kwamen uit het Zuiden en vlogen naar het Noorden. Zullen zij elders in Noord-Holland gelegen heid zoeken om te nestelen? Het was Dinsdag al 30 Mei, wat al erg laat is voor den trek van ooievaars, want die duurt meestal van Maart tot in Mei en nu is deze maand al bijna verstreken. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25. uur. Kon. Olie 313—313 3/4 H. V. A. 233 Amst. Rubber 195 Philips 198 AKU 37 3 4—38 Levei" Bros U. 133133l£ Ned. Scheepvaart Unie 117 1/4117 3/4 Beth. Steel 44 5/8 U. S. Steel 37 7/8—37 15/16 Republic Steel 1313 1/16 Anaconda 19 5/819 3/4 Shell 9—9 1/8 Tidewater Ass. Oil 9 31/32 Kennecot Copper 25 1/16 General Motors 34 >/2 De ramp van de „Squalus". De dooden herdacht. Verscheidene Amerikaansche oorlogsschepen hebben zich gisteren verzameld op de plek. waar de onderzeeër „Squalus" is gezonken De 26 slachtoffers werden begroet met 21 kanon schoten. Uit een vliegtuig, dat boven de plek cirkelde, werd een krans in zee geworpen. HF.DEN12 PAGINA'S pag. 1 HAARLEM EN OMGEVING. Vijf ooievaars op trek boven Bennebroek. Er wordt een tijdelijk marktterrein te Haar lem gezocht. BINNENLAND. De Transorma sorteert 15.000 poststukken per uur. 7 BUITENLAND. De Duitsche bladen doen thans belangwek kende medcdcelingen over het Duitsche aandeel in den Spaanschen burgeroorlog. 5 Bij het incident aan de grens van Mandsjoe- kwo en Buiten Mongolië zouden 40 Rus sische toestellen neergeschoten zijn. 5 Polen stelt Dantzig verantwoordelijk voor het gebeurde te Kalthof. 5 SPORT. Schaakrubriek. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: Musea. l J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 A. J. D.: In Artis. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Oneenigheid in het Britsche Conservatieve kamp. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 De Burgerlijke Stand v»n Haarlem is opge nomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1