Uit den Volkenbondsraad. Vier en anderhalf jaar tegen beide directeuren geëischt. FIJNPROEVERS AGENDA. DONDERDAG 1' JUNI 1939 HAARLE M'S DAGBLAD De strijd om de versterking der Alands-eilanden. De Volkenbond en het „gemeenschappelijke vredesfront tegen den aanval". Kunnen de naar neutraliteit strevende kleine staten nog lid van den Volkenbond blijven? GENèVE, 27 Mei 1939. (Van onzen correspondent). ER zullen zeker heel weinig personen geweest zijn. die in de openingsver gadering van de 105e zitting van den Volkensbondsraad voorzien hebben, dat ook deze zitting weder een volle week zou duren. De Raad had toch slechts een bijzonder kleine agenda van slechts 12 punten (tegen vroeger gewoonlijk een 30-tal!) voor zich, waaronder niet meer dan twee van politieke beteekenis waren. Eén van deze twee politieke onderwerpen was een beroep van China op den Volkenbond, dat de Volkenbondsraad thans reeds twee jaren lang in iedere zitting behan delt, zonder dat China veel baat erbij vindt. Men kon voorzien dat de Volkenbondsraad ook thans weer niet veel tijd noodig zou heb ben om een resolutie aan te nemen, die in ietwat gewijzigde bewoordingen den inhoud der vele vorige Volkenbondsresoluties zou herhalen: sympathie met China en een uit- noodiging aan de Volkenbondsstaten, om het verleenen van individueele hulp aan China in overweging te nemen. Zoo is het dan ook ge gaan. Het beroep van China op den Volken bond is niet de oorzaak geworden, dat deze 105e zitting eerst Zaterdagavond om 8 uur kon gesloten worden! Het is het tweede politieke onderwerp der agenda geweest dat de oorzaak geworden is, dat deze Raadszitting ondanks de kleine en weinig belangrijke agenda toch weder den ge wonen tijd van een week geduurd heeft. Op den eersten dag was dit allerminst te voorzien. Nadat de gedelegeerde van Finland Holsti en van Zweden Sandler uiteengezet hadden, waarom zij het onder de gegeven omstandig heden van internationale spanning noodzake lijk achtten, dat de aan Finland toebehooren- dé, doch op verzoek van Zweden onversterkt gebleven Alandseilanden thans militair ver sterkt zouden worden, hadden eenige andere Raadsleden hun instemming met deze ge dachte uitgesproken, zonder dat van eenige zijde eenig bezwaar was geopperd. Ook niet door den voorzitter van den Volkenbondsraad Maisky, vertegenwoordiger van Sovjet Rus land! Het scheen dus, dat het met de aange kondigde moeilijkheden van de zijde van Sovjet Rusland zulk een vaart niet zou loo- pen! Eerst den volgenden dag ontving Maisky de stellige opdracht uit Moskou om ontoe geeflijk te zijn en verdaging der zaak tot Sep tember te verlangen. Na dagenlange compro misbesprekingen ontving Maisky Vrijdagavond eindelijk een nieuwe herhaling van deze op dracht tot onverzettelijkheid, die iedere kans op een compromis vernietigde. - eigenlijk in het geheel niet noodig hadden gehad de zaak bij den Volkenbondsraad aan hangig te maken! Want weliswaar verbindt Finland zich bij de onder Volkenbondsauspi- ciën op 30 October 1921 te Genève gesloten conventie er toe de Alandseilanden niet te versterken, doch de conventie plaatst deze Finsche verplichting niet onder de waarborging van den Volkenbondsraad en bevat ook gee nerlei bepaling dat een wijziging der conventie slechts mogelijk zou zijn met toestemming van den Volkenbondsraad. Hieruit volgt dus dat de staten, die met elkander de Geneefsche con ventie van 1921 gesloten hebben 'Denemarken, Duitschland, Engeland, Estland, Finland, Frankrijk, Italië, Letland, Polen en Zweden) deze conventie naar eigen goeddunken kunnen wijzigen. En daar zij alle uitdrukkelijk aan Finland verklaard hadden goed te vinden dat de Alands-eilanden zouden worden versterkt hadden Finland en Zweden in het geheel niet noodig gehad de zaak voor den Volkenbond te brengen. Holsti en Sandler hadden zich deze opwindende dagen van Genève kunnen bespa ren! De moeilijkheid was echter dat Sovjet Rus land geen partij bij de Geneefsche conventie van 1921 was. In dien tijd was het nog niet fatsoenlijk met de „Bolsjewisten" in diploma tiek overleg te treden en dezen weigerden bo vendien zelf iedere aanraking met den Vol kenbond. Finland en Zweden zagen echter wel in dat zij onder de veranderde omstandigheden de Sovjetregeering niet geheel buiten spel kon den laten. Zij polsten dus ook de Sovjetregee ring over de voorgenomen versterking, doch Moskou zeide niet onmiddellijk „aceoord!" en vroeg nadere inlichtingen over den aard der voorgenomen versterkingen. De Sovjetregee ring vreest namelijk dat Finland de Alands eilanden in geval van oorlog toch niet met succes tegen Duitschland zóu kunnen verdedi gen en dat Duitschland dan bij een verovering der Alands-eilanden den Finnen heel dankbaar zou zijn voor de versterkingen, die voor de Russische vlootbewegingen van groote last zou den kunnen worden. De Sovjetregeering wilde daarom in onderhandelingen met Finland tre den, waarbij ervoor gezorgd zou worden dat de versterkingen niet in een eventueelen oorlog Duitschland tot voordeel zouden kunnen wor den. Het is echter duidelijk dat Finland niet aan Sovjet Rusland ophelderingen over den aard der versterkingen zou kunnen geven, zonder een onmiddellijke tegenaanvraag van Duitschland uit te lokken. Vermoedelijk zou den Sovjet Rusland en Duitschland wel tegen strijdige wenschen uiten en dan was Finland in last! Vandaar het Finsche beroep op den Volken bond. De Finnen (en de in dit opzicht geheel met Finland samenwerkende Zweden) hoop ten, dat de Sovjet vertegenwoordiger zich in de atmosfeer van Genève wel tot toegeven zou laten bewegen. Dit zou wellicht ook gebeurd zijn, indien Litwinof nog leider der buiten- landsche politiek van Sovjet Rusland gebleven zou zijn. Want Litwinof hield er nooit van hier halsstarrig te zijn. Thans hadden de Finnen echter met Maisky te doen, die steeds op in structies uit Moskou moest wachten. Moskou is echter geen Genève. Dit bleek ook thans weer. Sovjet Rusland weigerde en bleef weigeren de versterking der Alands-eilanden goed te keu ren. De Volkenbondsraad kon dus geen enkele uitspraak doen. De Finnen en Zweden zijn er dus niet mee opgeschoten, dat zij de zaak voor den Volkenbond gebracht hebben. De toestem ming van Moskou is niet verkregen en al is die volkenrechtelijk volstrekt niet noodig, Finland vreest moeilijkheden met Moskou, indien zon der goedkeuring der Sovjetregeering tot de versterking der Aland-eilanden zal worden overgegaan. Desniettemin verwacht men thans, dat Fin land toch tot de versterking der Alands-eilan den zal overgaan. De Finnen achten dit in het belang hunner eigen veiligheid zoo noodzake lijk, dat zij daarvoor eenige Sovjet-Russische ontstemming wel riskeeren willen. kenbond in hun nieuwe politiek van bondge nootschappen met Polen. Sovjet Rusland, Tur kije enz. zouden willen betrekken, ware het slechts door den zegen van den Volkenbond voor deze politiek te verzoeken. Menigeen meent dat de herhaalde verzekeringen van Lord Halifax en van Bonnet dat hun tegen woordige bemoeiingen geheel in overeenstem ming met de beginselen van het Volkenbonds verdrag zijn, een voorlooper zijn van latere pogingen van Britsche en Fransche zijde cm deze bondgenootschappen onder de auspiciën van den Volkenbond te plaatsen. In dit ver band stelt menigeen in de kleine staten, die zich beslist buiten iedere blokvorming houden en die bovenal in een eventueelen oorlog strikt neutraal willen blijven, zich de vraag of het aan deze staten nog wel mogelijk is lid van den Volkenbond te blijven, zonder daardoor het gevaar voor het. behoud van hun neutrali teit ernstig te vergrooten. Het is stellig goed en verstandig dat de re geeringen van Nederland. België, Zwitserland, de Scandinavische en nog andere kleinere sta ten zorgvuldig ertegen waken dat hun lid maatschap van den Volkenbond hun kansen, om bij een eventueelen oorlog den vrede voor zichzelf te behouden, niet zal verkleinen. Het schijnt mij echter toe, dat de verklaringen van Bonnet en Halifax geenei'lei aanwijzing bevat ten, dat Engeland en Frankrijk het door hen opgebouwd wordende ..vredesfront" tevens tot een „Volkenbondsfront" zouden willen maken. De ministers van buitenlandsche zaken van Engeland en Frankrijk hebben slechts het voornemen aangekondigd dat zij de door hun landen gesloten verdragen van wederzijdschen bijstand te zijner tijd, wanneer alle begeerde verdragen inderdaad gesloten zullen zijn, ter kennis van den Volkenbond zullen brengen. Tegen een dergelijke eenvoudige kennisgeving kan zeker geen bezwaar bestaan. Dat Engeland en Frankrijk daarna een nauwer verband tus- schen den Volkenbond en hun „vredesfront' zouden willen leggen, blijkt uit de verklaringen van Halifax en Bonnet volstrekt niet. Inte gendeel schijnt de uitdrukkelijke verklaring van Bonnet dat de Fransche regeering. na de mislukking der pogingen om door tusschen- komst van den Volkenbond een collectieve vei ligheid tot stand te brengen, thans „naar an dere methoden" deze collectieve veiligheid na streeft, erop te wijzen dat de Fransche regee ring (en Lord Halifax zeide iets dergelijks) zich bewust is van de noodzakelijkheid de nieu we politiek van schepping van een „gemeen schappelijk vredesfront tegen den aanval" bui ten den Volkenbond om te houden. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK De Amsterdamsche hankzwendel. Officier pleit voor indiening van een bankwet. De redding in volle zee van drie en dertig leden der bemanning van den Amerikaanschen onderzeeër .Squalus". Deze foto werd door de -Atlantic Clipper naar Eurooa overgebracht EET U DAN ASPERGES MET Origineele Westfaal- sche RAUWE HAM dat is een VERFIJND gerecht TIL 10501 IM5» §M GO HOUT5TR 89 lAav. Ingez. Med.j EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het doctoraal examen geologie de beer W. P. de Roever; voor het doctoraal examen scheikunde de heer G. W. A. Rijnders (cum laude). Bevorderd tot arts, mevr. C. M. Krocger Wibaut, Amsterdam, en de heeren D. J. I-I. Bour, Heerlen: H. J. Jens, Schoonrewoerd, G. A. Reydon, Haarlem, en H. F. G. M. Wehberg, Druten. Geslaagd voor het artsexamen le ged. de heeren A. G. Krouwels. Haarlem; J. G. R. Janssen, Hengelo, en A. S. Groen, Haarlem, en voor het candidaatsexamen Nederlandsche taal en letterkunde de heer J. D. Ph. Warners. T)E A-J T verklaringen, die Georges Bonnet en Lord Halifax Dinsdag plotseling den Vol kenbondsraad gedaan hebben over hun onder handelingen. om tot een „gemeenschappelijk vredesfront tegen den aanval" te komen, heb ben bij menigeen hier de vraag gewekt, of de Engelsche en Fransche regeeringen den yol- JUBILEUM J. B. FENGER. De heer J. B. Fenger, hoofdbesteller P.T.T. alhier, herdacht heden den dag, waarop hij 25 jaar geleden als brievenbesteller in dienst trad. De jubilaris had den dag vrij en ontving te zijnen huize bezoek van een deputatie van de bestellers, die hem gelukwenschten en een bloemstuk aanboden. De directeur van het Postkantoor en eenige ambtenaren kwamen ook hun gelukwenschen aanbieden. HET ADMINISTRATIEGEBOUW DER ARTIL LERIE-INRICHTINGEN IN DEN HAAG. De heer Duymaer van Twist heeft aan den minister van defensie de volgende vragen ge steld: 1. Kan de minister reeds mededeelen. we.ke maatregelen na het votum van de Tweede Kamer van 2 Mei U. getroffen zijn geworden met betrekking tot het stichten van een ad ministratiegebouw voor de artillerie-inrich tingen in 's-Gravenhage? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid in een nota aan de Kamer al die inlichtingen te ver strekken, die noodig zijn om den stand van zaken op het oogenblik te kunnen beoordee- len? Verkeersongeluk bij Halfweg. Militair ernstig gewond. Woensdagmiddag heeft in den Haarlemmer meerpolder op den hoek van den Spaarnwou aerweg en den IJweg een ernstig ongeluk plaats gehad. Uit de richting Schiphol kwam met groote snelheid een luxe auto, waarin twee militairen waren gezeten, terwijl van rechts op den IJweg uit de richting Halfweg een vrachtauto naderde, die werd bestuurd door den heer D. uit Hoofddorp. Aangezien de Spaarnwouderweg geen voor- rangsweg is, behoorde de militaire auto aan den vrachtwagen voorrang te verleenen. De bestuurder deed dit echter niet, met het ge volg, dat beide voertuigen met een hevigen slag op elkaar botsten. Beide auto's werden bij deze botsing van voren geheel in elkaar gedrukt; de vrachtauto geraakte bovendien van den weg en kwam in een sloot terecht. De bestuurder kon zich eerst hierna uit de cabine bevrijden, het bleek echter, dat hij geen letsel had gekregen en met den schrik was vrij gekomen. Ook de bestuurder van de militaire auto kreeg geen letsel, doch een naast hem gezeten sergeant liep een hersenschudding op, alsmede een ernstige hoofdwonde. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, welke werd verleend door dokter Kuipers uit Half weg, waarna de man per ziekenauto naar het Militair Hospitaal te Utrecht werd vervoerd. Inmiddels was ook de gemeente-politie uit Hoofddorp ter plaatse gekomen; zij stelde een uitgebreid onderzoek is en maakte proces verbaal op. De beide zwaar gehavende auto's werden later met kraanwagens weggesleept. MOTORRIJDER BIJ BOTSING GEDOOD. EINDHOVEN 31 Mei. In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur kwam de 26-jarige motorrijder A. Pulles, wonende op den Leender- weg te Eindhoven in volle vaart de Kruisstraat inrijden, waarbij hij niet merkte, dat er onder een lantaarn op den hoek van de Weverstraat een vrachtauto geparkeerd stond. Hij vloog er tegenop en werd op slag gedood. EXPORTBEVORDERING DOOR COURANTENRECLAME Met een serie advertenties in de dag bladpers wekt het Canadeesche De partement van Nijverheid en Handel de industrieelen op tot exporteeren. Canada trachtte dit niet te doen met enkele artikeltjes in de pers, maar met systematische courantenreclame, omdat alleen" een systematische bewerking tot daden aanzet. Het ligt voor de hand, dat bedoelde reclame in couranten wordt geplaatst immers, hoe bezet een zakenman ook moge zijn, de courant moei hij in elk geval lezen n E officier van Justitie bij de Am- JË sterdamsche rechtbank heeft Woensdag na een uitvoerig requi sitoir tegen den bankdirecteur W. een gevangenisstraf van vier jaar geëischt en tegen den bankdirecteur M. een ge vangenisstraf van anderhalf jaar,in beide gevallen met aftrek van voor arrest. Vóór dit requisitoir hebben verschil lende getuigen verklaringen afgelegd betreffende hun relaties met de bank Wiegerinck Muschter Co., waarvan beide verdachten directeur waren. Een rentenier uit Overveen vertelde een aantal effecten, Koninklijke Olie, Delimaat- schappij e.a. in bewaring te hebben gegeven bij de bank. Ieder kwartaal kwam de afreke ning van de rente. In Februari 1937 vroeg hij de stukken op. Onder allerlei voorspiegelingen werd door de verdachten uitstel gevraagd. Ge tuige had steeds met het volste vertrouwen zaken met de verdachten gedaan. Een Hagenaar had stukken in onderpand gegeven om aandeelen Philips, Bethlehem Steel e.a. effecten te koopen. Get. hoorde op een zekeren dag, dat de zaak van W. en M. mis was. In een financieel week blad was tegen de verdachten gewaarschuwd. Getuige had onmiddellijk bevel gegeven alle stukken te verkoopen. De verdachten hadden echter niets uitbetaald. Getuige had toen het faillissement aangevraagd: de verdachten be taalden toen ijlings f 1.000 waarop de faillisse mentsaanvrage werd aangehouden Enkele dagen later had de justitie een inval in de bank gedaan. Getuige vertelde nog. dat verdachten hem gezegd hadden, dat de Nationale Lloyd zich aarant gesteld had voor een jaar tegen ver lies op de effecten. Getuige had echter niet geweten, dat deze instelling dezelfde directie had als de bank. Getuige L. Stil, rijksaccountant gaf een kort overzicht van het verloop der financiën. De zaak is opgezet met f 21.000 eigen kapitaal en f 202.000 gulden van vennooten. Van 1933 af zijn er groote verliezen geleden; de balansen zijn van 1933 af onjuist. In dat jaar was het bezit ingeteerd, er was een tekort van f 265.000. In 1938 was dit tekort afgeloopen tot f 2.350.000. Toch werd er in 1936 nog 6 procent uitge keerd. Requisitoir Deze beide bankiers commissionnairs in effecten aldus de officier van justitie mr. H. A. Wassenbergh voerden tot zinspreuken ,De brutalen hebben de halve wereld" en „de wereld wil bedrogen wordenSpr. bracht hulde aan den inspecteur Dijkstra en aan den accountant Stil voor hun werk in den strijd tegen de zwendelbanken. Er is wel eens gevraagd, aldus spr., of de justitie en politie niet eerder hadden kunnen ingrijpen. Neen! Want eerst moet een redelijk vermoeden van schuld bestaan en eerst moe ten daartoe bij de justitie klachten inkomen. Helaas is het bij zaken als deze vrijwel regel, dat er of geen of zeer laat door de gedupeerden klachten worden gedaan. In dit geval kwam in October '38 één klacht in, die enkele dagen later weer terug werd genomen, doch die de justitio toch houvast gaf. Gedupeerden klagen over het algemeen in zaken als deze niet, maar probeeren terug te halen wat er te halen is. Zij begrijpen blijk baar niet, dat wanneer zij deels voldaan wor den, zij gelden aannemen afkomstig van nieuwe slachtoffers. Ik kom nu zoo zeide de officier tot een delicate quaestie. Deze verdachten waren van af 1924 tot 1938 leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel, een lidmaatschap, dat in het algemeen tegenover de buitenwereld een cachet geeft van integriteit. De verdachten gebruikten dit lidmaatschap dan ook naastig- lijk tot versterking van hun pose van betrouw bare bankiers en het is gebleken, en het zal weldra bij een strafzaak wéér blijken, dat dit lidmaatschap geen garantie is voor een cor recte wijze van zaken doen en het publiek geen waarborg geeft, dat het niet bedrogen wordt. Aan wie de schuld? Had in casu de Vereeniging voor den Effectenhandel niet veel eerder kunnen ingrijpen dan voor justitie en politie mogelijk was. Is het aan te nemen, dat deze verdachten die geregeld ter beurze zaken deden en sedert jaren eenige millioenen onder nul waren niet in den kijker liepen. Moet het antwoord op deze vraag zijn: Men heeft dit te lang aangezien omdat men geen rumoer wilde verwekken? Ik weet het niet, wel is mijn overtuiging dat de bevoegdheden wat be treft het uitoefenen van controle op hare leden van het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel dringend dienen te wor den uitgebreid. Er is een dringende behoefte, dat van re- geeringswege maatregelen worden getroffen ter bescherming van het publiek, het maken eener wet op het bank- en commissionnairs- bedrijf is urgent. De huidige toestand, waar bij het een ieder vrijstaat zich als commis sionnairs of bankiers te vestigen, kan niet be stendigd blijven, dit wordt algemeen gevoeld. Een vrijwillig controleapparaat is echter tot nogtoe een vrome wensch gebleken en ook de pogingen van het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel, welk bestuur van zeer goeden wille is. om meer zeggingskracht en controle over de leden te krijgen zijn tot nu toe niet geslaagd. Regeeringsbemoeiïng mag dan ook bij bestendiging van den hul digen toestand niet langer uitblijven. Mogen de leden der Vereeniging voor den Effectenhan del, die zich tot nu toe tegen het instellen van controlemaatregelen door het bestuur gekant hebben, hun standpunt grondig her zien. Strafmaat. Bij de bepaling van de feiten zal de ernst der feiten in aanmerking moeten worden ge nomen. Die feiten zijn hoogst ernstig Jaren lang hebben zij zich gelden van anderen toe geëigend, steeds waren zij er op uit nieuwe slachtoffers te vinden. Mede'ijden of scrupu les kenden zij niet Meer dan twee en een half millioen is uit de zakken der slachtoffers ver dwenen. Beide verdachten zat het speculeeren in het bloed. Uitvoerig besprak mr. Wassenbergh de psy chiatrische rapporten, over de verdachten uit gebracht. Verd. M. wordt beschouwd als ver minderd toerekeningsvatbaar, een conclusie, waarmede spr. zich vereenigen kan. Spr. vorderde tegen verdachte W. een ge vangenisstraf van vier iaren en tegen verd M. een gevangenisstraf van anderhalf jaar. in beide gevallen met aftrek van voorarrest. Pleidooien De verdediger van verd M mr F. P. Rohling schetste in zijn uitvoerig pleidooi de figuur van verdachte, die volgens zijn meening een zielig man is, die geen oogenblik de bedoeling heeft gehad om iemand te benadeelen. PI. conclu deerde op grond van het psychiatrisch rapport tot ontslag van rechtsvervolging. Subs, drong pl. aan op een voorwaardelijke veroordeeling en opneming van verdachte in een ziekenhuis. Mr. Keune, optredende voor verdachte W. was van oordeel, dat in geen van de acht ten laste gelegde feiten, handelingen van verd. W. zijn aan te wijzen. Pl. concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal 14 Juni vonnis wijzen. Weest milddadig voor de tuberculoselijders (Adv. ingez. Medj MUZIEK Muzikale Voordrachtavond door piano-leerlingen van Jeanette Wüst Het doel van elke degelijke muzikale paedago- giek: den leerlingen zóó veel begrip van alle voor een goede voordracht noodzakelijke facto ren bij te brengen, dat zij in staat worden gesteld op behoorlijke wijze reproductief te werk te gaan, mag op geen enkele trap hunner muzi kale en technische ontwikkeling uit het oog verloren worden. Dit stelt de leerkracht voor een omvangrijke taak, die echter schoone vruchten kan afwerpen. Op zeer veel moet gelet worden: niet alleen op technische ontwikkeling van het speelmateriaal maar ook op het aankweeken van gevoel voor rythmiek, dynamiek, phraseering, pedaalgebruik. En als dit alles consciëntieus ver zorgd wordt, leeren de onderwezenen er nog iets bij, dat hun voor him heele verdere leven nuttig kan zijn, n.l. nauwgezetheid. Al wat ik hierboven opgenoemd heb. bleek bij de verrichtingen der leerlingen van mej. Wüst, die Woensdagavond in de Muziekzaal van Brinkmann speelden, in orde, om het even of een kleintje na slechts weinige maanden onder richt genoten te hebben dan wel een meergevor derde zich deed hooren. Daarom was het even genoegelijk te luisteren naar een miniatuur stukje in den omvang van vijf tonen, door een hummeltje, dat nog niet eens den voor de school verplichtenden leeftijd had bereikt, als naai- de voordracht van relatief zeer hooge rythmische eischen stellende gesyncopeerde muziek door oudere leerlingen. Deze laatste vermelding moge geen conserva tief tot bedenkingen aanleiding geven! Een over- heerschende plaats op het programma nam deze muziek zeker niet in: slechts een- paar nummers waren er aan gewijd. Maar mej. Wüst ziet te recht in, dat de gesyncopeerde muziek een ver schijnsel van onzen tijd is, dat men evenmin achteloos voorbij mag gaan als de muziek die in vroegere tijden ontstaan is of althans daarin wortelt. Bovendien behoeft de studie der syn copations volstrekt niet als slechts voor amuse ment dienend te worden beschouwd, want voor de ontwikkeling van het rythmisch gevoel is zij zeer bevorderend. We hebben daarvan verheu gende resultaten mogen hooren in een paar nummers, n.l. een voor piano solo en een voor twee piano's. De jonge solospeelster ging zelfs verder dan de gedrukte noten en speelde rythmische en melodische varianten van eigen vinding, die heel goed gemaakt waren. En het pianoduet met een ander meisje riep herinne ringen aan Beuker en Denijs op. Het was ryth misch vast en pianistisch goed. Een ander pianoduet betrad meer conserva tieve banen, maar gaf ook zulk goed samenspel te hooren, dat we in de vertolkenden een Robertson en Bartlett-combinatie in spe ver moedden, en dat samenspel bleek evenmin als het gesyncopeerde gehinderd door de omstan digheid dat de uitvoerenden met de ruggen naar elkaar toe zaten. Al de overige nummers afzonderlijk te noe men zou te veel plaatsruimte vergen. Genoeg zij, te vermelden dat gaafheid en correctheid bijna zonder uitzondering op te merken waren, dat het door enkele leerlingen gebruikte pedaal geen gevaren schiep en dat meerdere leerlingen uit het hoofd speelden. Zoo gaf deze avond een zeer gunstigen indruk van de paedagogische bekwaamheid der nog jonge leerares. En dat de leerlingen haar waar- deeren, bleek uit de vele bloemen die zij haar schonken. Na afwerking van het programma nam mej. Wüst zelve voor een der vleugels plaats en droeg een zestal wei-ken van verschillende richting er waren ook twee syncopations bij voor, die met groote ingenomenheid gevolgd werden en een welverdiend succes hadden. K. DE JONG. 2.30, DONDERDAG 1 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Zit in de lucht", en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Penny brengt uit komst" en „Als de maan schijnt in Kentucky" 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Jongensstad" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Je kunt 't toch niet meenemen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „Nina, het Indianenkind". 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's: Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vriiags) van 35 en 79 uur. VRIJDAG 2 JUNI Algemeene Ledenvergadering H. O. V. in dest. Brinkmann, Groote Markt, 8.15 uur. Bioscopen, nieuw programma,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10