Jlaita H' Schildwacht bij de as van de Middellandsche Zee NIEUWS IN 'T KORT. Kinderbijslagregeling. DOXDERDA G 1 JUNI 1939 H A A R U E M'S DAGBLAD 9 (Van een bijzonderen medewerker). ET woord as is in dezen tijd een be kend woord geworden en men kan wel zeggen dat het zich nu een vaste plaats heeft veroverd in het inter nationaal politieke woordenboek. De heele we reld volgt dagelijks met spanning het wente len van de beide hoofdassen RomeBerlijn en ParijsLonden en ziet met belangstelling toe hoe aan beide zijden de technici aan het zwoegen zijn om er nog enkele bruikbare en nuttige verlengstukken aan toe te voegen. Zoo worden het langzamerhand enorme, gecom pliceerde en kunstig in elkaar gezette assen, meesterstukken van moderne diplomatieke techniek. Er is nog een derde as, die bij een gewapend conflict een buitengewoon belangrijke rol zal spelen, maar die hierin totaal van de genoemde assen verschilt doordat ze niet kunstmatig in elkaar gezet, maar volkomen natuurlijk is. Dat is de as van de Middellandsche Zee, die ge vormd wordt door de straat van Pantelleria, de zee-engte tusschen Sicilië en Tunis. Europa en Afrika zijn hier slechts 120 K.M. van elkaar verwijderd. Deze as verdeelt de Middellandsche Zee in twee helften en hij, die haar onder zijn controle heeft, kan den anderen zijn wil opleggen. Geen wonder dan ook dat de drie Middellandsche Zee-mogendheden alle drie een demonstratie van gewapenden vrede in optima forma! bij deze as te vinden zijn en er nauwlettend het oog op gericht houden: Italië uit de oorlogshavens Syracuse, Augusta en Palermo alsmede op het versterkte eilandje Pantelleria en Frankrijk in Tunis uit zijn sterke vlootbasis Bizerte. Maar Engeland heeft de beste uitkijkpost in zijn bezit en daarmede tegelijk de sleutelpositie: Malta. Want het is de eeuwen door reeds gebleken dat. wie Malta beheersdht, daardoor tegelijkertijd meester is van de Middellandsche Zee. De geschiedenis van de Phoeniciërs, de Carthageners en de Romeinen, de Arabieren en de Ridders van de Orde van Malta, die allen op hun beurt heer- schers zijn geweest over het kleine maar be langrijke eiland, heeft het bewezen. En zoo is het welhaast natuurlijk dat óók de groote veroveraar van de 19e eeuw, Napo leon Bonaparte, al spoedig zijn welwillende aandacht schonk aan deze kostbare parel daar midden in zee: reeds op 9 Juni 1798 zette hij er voet aan wal en verdreef er de Ridders van Malta, die er toen bijna 270 jaar hadden ge regeerd, om vandaar vervolgens over te ste ken naar Egypte en er zijn beroemd geworden veldtocht te beginnen. Het is niet onaardig in dit verband even te vertellen hoe Napoleon, die elke gelegenheid altijd voor honderd pro cent wist te benutten, dat ook weer met Maita bewees. Want niet alleen nam hij het eiland voor Frankrijk in bezit en verrijkte het aldus met een vlootbasis van onschatbare waarde, maar bovendien zag hij kans zijn Egyptischen veldtocht voor een groot gedeelte te bekostigen uit de opbrengt van de kostbaarheden en juweelen, die zijn alziend oog al spoedig in de weelderig ingerichte kerken op het eiland had ontdekt. Om er geen tijd bij te verliezen nam hij zelf bij zijn vertrek naar Egypte hij was toen nauwelijks een week op Malta geweest al dadelijk de kostbaarste stukken mee. waarna hij het achtergebleven garnizoen onder commando van generaal Vaubois op dracht gaf met deze wijze van geld inzamelen voort te gaan, hetgeen dezen met zoo'n grooten ijver en tenslotte zoo radicaal deden, dat de Maltesers in opstand kwamen en de Fransche bezetting dwongen zich in de forten terug te trekken en deze belegerden. Niet lang daarna kwam Lord Nelson met zijn vloot de eiland bewoners te hulp en het einde was dat in September van het jaar 1800 de Franschen moesten capituleeren voor de vereenigde En gelsche, Malteser en Napolitaansche strijd krachten, waarna Engeland, op zijn beurt het beproefde „j'y suis, j'y reste" in toepassing brengend, uit welbegrepen eigenbelang het eiland voor zich in bezit nam en het sindsdien voor zich heeft weten te behouden. Voor de zooveelste maal in de geschiedenis waren de arme Maltesers van meester veranderd. En zoo is het dus nu 139 jaar geleden dat Malta een Engelsche vesting werd en Engeland hier door ook thans nog de sterkste strategische positie inneemt bij de as van de Middelland sche Zee. Gunstige geoqxafische ligging GEWOONLIJK wordt, als er sprake is van deze unieke vlootbasis tusschen Europa en Afrika, alleen Malta genoemd en men zou dus kunnen veronderstellen dat het hier slechts één eiland betreft. Dit is evenwel on juist. In werkelijkheid bestaat deze versterking uit vijf eilanden: Malta, Gozo, Kemmuna. Kemmunett en Fifla, waarvan Malta echter verreweg het belangrijkst is, niet omdat het tevens het grootste eiland van de groep is, maar vanwege de geografische ligging en zijn beide prachtige natuurlijke havens, die door een schiereiland, de Sceberras waarop de hoofdstad Valletta is gebouwd, van elkander zijn gescheiden. De grootste van deze havens, Grand Harbour, is omringd door vijf zwaar gepantserde forten en biedt plaats aan de grootste slagschepen. Zelfs dreadnoughts kunnen hier zonder eenige moeite ankeren en vinden er, beschermd door de forten met hun vèrdragend geschut, een veilige lig- en bunker plaats. Pas in 1903 werd begonnen met de in richting van deze haven als moderne vloot basis. Koning Edward VII legde in April van dat jaar den eersten steen. De andere haven, Marsamxett Harbour, wordt voornamelijk ge- Vandaag worden in Roemenië verkiezingen gehouden voor de Kamer en Vrijdag voor den Senaat. Het Cubaansche Kabinet heeft geweigerd toestemming te verleenen voor de ontscheping van ruim 900 Israëlieten aan boord van het mailschip „St. Louis"', waarvan de papieren niet in orde zijn. Het schip zal morgen weer ver trekken. Het huwelijk van den hertog van Spoleto met prinses Irene van Griekenland zal 1 Juli a.s. te Florence worden ingezegend. Herriot heeft te St. Germain des Prés, toen hij met zijn auto op weg was naar Parijs, een ongeluk gehad. Zijn auto kwam in botsing met een anderen wagen. Herriot werd licht gewond. Hij kon zijn reis voortzetten. Dc Duitsche minister van binnenlandsche zaken, Frick, zal van 5 tot 10 Juni een officieel bezoek aan Boedapest brengen. bruikt als ligplaats voor de destroyer-flottilles van de Middellandsche Zee Vioot. In den wereldoorlog van 1914—1918 is nog weer eens duidelijk de belangrijkheid van Malta gebleken. Tallooze oorlogsschepen van de geallieerden, zelfs Japansche en Ameri- kaansche, hebben er toen geankerd. Boven dien werd het eiland gebruikt als doorgangs station voor troepen en voorraden. Met het oog op het heerlijke, zachte klimaat, dat over eenkomt met dat van de Rivièra, werden er tevens groote hospitalen ingericht, waar dui zenden gewonden en zieken herstel en gene zing vonden. Dankbaar gaven de soldaten het eiland den eerenaam van „de beste verpleeg ster van de Middellandsche Zee"! Bij een vol gend gewapend conflict zal Malta ongetwijfeld weer voor al deze doeleinden worden gebruikt. Aan een groot, modern ingericht ziekenhuis wordt juist dezer dagen de laatste hand ge- gd. Onder de militaire schrijvers zijn er die be twijfelen of, als gevolg van de ontzaglijke uit breiding, die het luchtwapen de laatste jaren heeft ondergaan, Malta in tijd van oorlog nog een even sterke positie zal innemen als vroe ger. De afstand van Sicilië naar Malta is voor vliegtuigen zeer gering en Italië zou door doel treffende bombardementen de vestingwerken totaal kunnen vernielen, hetgeen een prijs geven van Malta tengevolge zou moeten heb ben. Het is uiteraard moeilijk te zeggen, in hoeverre deze meening juist is. Het blijft een zuiver theoretische veronderstelling. Maar zij die zoo redeneeren vergeten in ieder geval dat Malta thans óók op de afweer van lucht aanvallen terdege is voorbereid. Er is een be langrijke luchtmacht gelegerd en allerlei maat regelen zijn genomen om het effect van een luchtaanval zoo gering mogelijk te doen zijn. Men behoeft heusch niet te denken dat een bombardement op Malta een even groote ver woesting zal aanrichten als bijvoorbeeld dat van de Japanners kortgeleden op Tsjoenking, waarbij de halve stad in vlammen opging. Als men een tocht over het eiland maakt is het interessant te zien hoe vernuftig allerlei be langrijke punten zijn gecamoufleerd, zoodat ze van de lucht uit niet of nauwelijks meer waar neembaar zijn. Zelfs de olietanks en andere reservoirs zijn nu met grillig aangebrachte bonte kleuren beschilderd, die hen op eenigen afstand volkomen aan het oog onttrekken en in het landschap opnemen. Men kan er ver zekerd van zijn dat Engeland alles doet en zal blijven doen om het eiland onbeperkt in zijn bezit te houden. Z)e bevMUup NDERDAAD geeft Engeland zich daarvoor de grootste moeite. Want, behalve Malta en al zijn militaire en maritieme versterkin gen, zijn er ook altijd nogde Maltesers. de eigenlijke bevolking van het eiland, in uiterlijk overeenkomend met de Italianen, in taal met de Arabieren. In feite is het Malte- sisch van Semitischen oorsprong en men neemt aan dat het een vermenging is van de Phoenicische en Arabische talen. Uit deze enkele bijzonderheden blijkt al dadelijk, dat de Maltesers volstrekt geen Engelschen zijn. En men kan er meteen aan toevoegen, dat ze het, ondanks de 139 jaren van Engelsch be wind. ook niet zijn geworden. Het tegendeel is bijna waar; want hun sympathieën gaan in breeden kring, nu zoowel als vroeger, niet zoozeer uit naar Engeland als wel naar Italië! En hier zitten we meteen in een ander „Malta-vraagstuk". Want het is niet prettig zijn have en goed te moeten verdedigen tegen kwaadwillige vreemdelingen, wanneer het om ringende landvolk voor een deel met dien vreemdeling blijkt te sympathiseeren! Zulk een situatie kan bij tijden zelfs een ge voel van onbehaaglijkheid geven. En John Bull, die er in den Boerenoorlog al eenige er varing van opdeed, weet er ook op Malta van mee te praten. De Maltesers hebben hem met hun eigen opvattingen en de laatste jaren sterk in invloed toegenomen Maltesisch Nationalis tische Partij al heel wat last bezorgd en Enge land is er dan ook nog steeds op uit om in dezen „ongewenschten toestand", zooais de Malta Chronicle het pas nog noemde, verbete ring te brengen. Talrijk is de bevolking overigens niet. Zij telt ongeveer 265.000 zielen. Hoewel een deel leeft van de opbrengst van landbouw en viscli- vangst, vinden de meesten een bestaan in al dat soort werk dat een belangrijke haven plaats mét zich meebrengt. Welvarend zijn de menschen er evenmin; de best gesitueerden zijn er de exporteurs van de ook in Nederland welbekende Malta-aardappelen, vrijwel het eenige uitvoerproduct van het eiland. Hoewel hun Arabisch dialect een gedachten- associatie met den Islam zou kunnen doen ontstaan, zijn de Maltesers allen Christenen: zij zijn Roomsch-Katholiek. In dit verband is het van belang er even bij te vertellen dat ze zelfs tot de oudste Christenen behooren. De groote zendingsapostel Paulus heeft er de eer ste Christengemeente gesticht! Toen Paulus op weg van Candia naar Rome waar hij zich voor den Keizer, op wien hij zich had beroe pen, rechtvaardigen wilde in een hevigen storm schipbreuk leed, doordat het schip tegen een door steile rotsen omgeven eiland te plet ter sloeg, bleek hem dat dit het eiland Melïta, Malta, was. Zooals in den Bijbel is verhaald wist de bemanning veilig aan land te komen en het verblijf van Paulus daar heeft er toe ge leid dat de bewoners tot het Christelijk geloof overgingen. Nog heden ten dage herinnert de Paulus-Baai op Malta aan het bezoek van den apostel. Jiatiaansch als leexvaA geschulpt OM nu nog even op de tegenwoordige ver houdingen. in politiek verband terug te komen: ik wees er al op. dat Engeland zich den laatsten tijd veel moeite geeft om ook in dit opzicht zijn positie te versterken. Het doet dit op allerlei wijze, zoowel langs vredeiievenden weg als met den sterken arm. Van dit laatste systeem is een merkwaardig voorbeeld de or donnantie van 1932, die bepaalt dat het Ita- liaansch als leervak van het programma van de openbare lagere scholen zal worden geschrapt: alleen Maltesisch en Engelsch mogen er nog worden onderwezen! Of maatregelen als deze afdoende zullen helpen is de vraag. Malta heeft niet alleen nog herinneringen aan den tijd toen het deel uitmaakte van het Ko ninkrijk Sicilië een periode van meer dan 400 jaren maar is ook nu nog door talrijke familierelaties met Sicilië verbonden. De eilanden liggen immers zoo dicht bij elkaar en ze onderhouden een geregeld contact. Zoo is cr een dagelijksche vaste bootdienst tusschen Malta en Syracuse. Wie 's avonds in Valletta aan boord stapt, staat den volgenden morgen al om 7 uur op de kade van Syracuse! De Mal tesers voelen zich op Sicilië thuis. En omge keerd de Italianen op Malta. Ook moet men niet denken, dat op Malta uitsluitend Engel sche kranten gelezen worden. Integendeel. Zoo zag ik op mijn wandeling door de Strada Reale een van de drukste straten van Valletta, een kiosk waar een tiental verschillende couranten verkrijgbaar waren; hiervan waren twee in het Maltesisch, en drie in het Engelsch, maar de vijf overige waren Italiaansche bladenEn zoo is er meer. Onder de bankinstellingen vindt men naast de Engelsche Barclays Bank de Italiaansche Banco öi Roma. Ook in een tweetal belangrijke bezoeken, die Malta pas mocht ontvangen, kwam dit Engelsch-Italiaansche dualisme weer tot uiting. Zoo was daar in de eerste plaats de komst van den Italiaansche Grootmeester van de Orde van Malta, Prins Ludovico Chigi della Rovere Albani. Z.H. die vergezeld van een aan tal Malteser Ridders met de „Citta di Paler mo" arriveerde, werd oa. door den gouverneur van Malta, Sir Charles Bonham Carter, offi cieel ontvangen en verwelkomd. Het andere belangrijke bezoek was dat van Lord Lloyd of Dolobran, die gekenschetst wordt als een der groote Engelsche imperialisten van den te- genwoordigen tijd. Lord Lloyd is hier gekomen om het onlangs opgerichte British Institute in te wijden, dat ten doel heeft de Maltesers en Engelschen dichter bij elkander te brengen en elkaar beter te doen begrijpen en waardeeren in de wederzijdsche verlangens en behoeften. De stichters hopen dat het Instituut er toe zal bijdragen om, zooals de „Malta Chronicle" het uitdrukt, de scheidingslijn, die er na bijna an derhalve eeuw Engelsch bewind tusschen de beide bevolkingsgroepen nog valt waar te ne men, te overbruggen. Inderdaad hoe men het ook tracht te ver bergen of te camoufleeren, ook Malta behoort zonder eenigen twijfel tot die gebiedsdeelen, welke de aspiratie vormen van het fascistisch Italië. En in dit geval is deze aspiratie boven dien historisch. Dat Mussolini Malta als zoo danig nog niet openlijk heeft genoemd komt, omdat de tegenwoordige eigenaar niet Frank rijk maar Engeland heet. Want dat maakt ver schil. Italië zal immers tot het uiterste trach ten de relaties met Engeland niet noodeloos te vertroebelen en daarom is met fijne tact de naam Malta tot dusverre verre gehouden van de lijst der Italiaansche irredenta. Wat echter niet wil zeggen, dat er niet over wordt ge dachtWant het eiland blijft nu eenmaal de sleutelpositie en controlepost bij de as van de Middellandsche Zee. De export van onze bloembollen opnieuw bedreigd. De Vereeniging tot behoud van het Bloem bollenvak in Nederland (Anti-Saneering) deelt ons mede, dat, met het oog op de dit jaar te ver leenen importvergunning voor bloembollen in Denemarken, in dit land momenteel een telling wordt gehouden over den te verwachten eigen oogst aan bloembollen. Van de uitkomst dezer telling zal afhangen welk bedrag aan importvergunning voor Ne- derlandsche bloembollen in dit jaar zal worden afgegeven. mosT -yóógj PRIJSVRAAG TOT 1 JULI F. 8000.- PRIJZEN (Adv. ingez. Med.) De Centrale voor Werkloozenzorg. Wat deed zij in 1938? Bovengenoemde Centrale werd in 1932 ge sticht op initiatief van den Raad van Neder- landsche Kerken voor practisch Christendom. Alle Prot.-Chr. Kei-ken en de Oud-Katholie ken steunen het werk dezer „Centrale". Uit deze Kerkenverbanden, waaronder zoowel de recht zinnige als de vrijzinnige gerekend moeten worden, zijn de diverse Jeugdbonden van meis jes en jongens, jonge vrouwen en mannen voort gekomen, die zich tot taak hebben gesteld mede- werkers van de „Centrale" te zijn. Dit geldt ook voor de Chr.-Sociale bonden en de Chr. vakorganisatie van werknemers, mid denstanders, boeren en tuinders en werkgevers. Heel de Protestantsche Chistenheid in Neder land in al zijn geledingen s-teunt dus dit be langrijke werk. De negen kampen der Centrale voor de jeug dige werkloozen (gelegen te Ede, Rockanje, Bussum, Ommen, Oude-Mirdum, Roden, Rum- pen. Chaam en Beekbergen) stonden in 1938 open. Er kwamen 4551 jongens. Zij verbleven daar 154798 dagen. Het internaat te Haarlem leidde in het afge- loopen jaar 120 meisjes op voor het huisgezin. Zij werden geplaatst. De vrouwen van de werklooze mannen werden ook betrokken in de organisatie der Centrale. Dank zij het subsidie van de Centrale werden 648 vrouwen gedurende eenige dagen naar vacantiehuizen gezonden om weer nieuwen moed te verzamelen. Ook het werk voor de werklooze mannen werd bevorderd en 796 mannen brachten een week door in de kampementen der „Centrale", waarvan het adres is: Stadhouderslaan 4345, Utrecht. Een groot aantal comité's heeft zich beijverd, in de plaatsen, waar zij gevestigd waren, de zorg der werkloozen te helpen verlichten. Moreele steun werd geboden aan vrouwen, die dreigden door den nood der werkloosheid overstelpt te worden. Mannen kwamen in diverse lokalen bijeen voor lezingen en cursussen, waar tevens ont spanning geboden werd. Met de vrouwen der werkloozen werden cur sussen opgericht om van oud weer nieuw te maken. Voorlichting werd gegeven op het gebied der voedselbereiding. Gepoogd werd de jongens, die uit de kampen kwamen, een plaats in het bedrijfsleven te be zorgen. Naast dit alles werd in het afgeloopen jaar een begin gemaakt met vakopleiding van jonge landarbeiders, n.l om hen tot goede melkers te vormen. Ook werd een cursus geopend tot de oplei ding voor de kust- en Rijnvaart. Reeds werden, ook buiten den cursus om, uit de kampen, tientallen jongens in de schipperij ge plaatst. Verschillende landbouwcursussen zijn begon nen of in voorbereiding. In alle kampen wordt behalve de algemeene vorming door cursussen, voordrachten, lezingen, ook opzettelijk verplicht onderricht in de school vakken gegeven. Dit alles mócht de „Centrale" Stadhouderslaan 4345, te Utrecht, in 1938 doen„ EENOEELIGE APPARATEN VERKRIJGBAAR VANAF Het uit één geheel bestaande GILLETTE scheerapparaat is gebleken de grootste vooruitgang te zijn in de scheertech- niek sinds de uitvinding van bet veiligheidsscheermes. Thans brengt GILLETTE een goedkoop model van dit wonderlijke ééndeelige apparaat tegen prijzen vanaf F.2.50 geheel compleet. Niets is eenvoudiger en handiger dan de bediening van dit "ééndeelige" Gillette apparaat. Het is zoo vernuftig in elkaar gezet, dat het U de meest vlugge, gladde en zachte manier van scheren waarborgt. Deze nieuwe Gillette apparaten zij'n eenvoudig niet te vergelijken met de meerdeehge apparaten. Eén draai aan den schroefde kap gaat openen het mesje kan worden vervangen of schoongemaakt. Draai den schroef weer terug en het apparaat is klaar voor het gebruik van den volgenden dag. Vraag Uw handelaar om U de nieuwe, goedkoope modellen nog heden te laten zien. Garnituur Nr. 45 (Zie afbeelding) talaal uit tel nieuwe tindedigtGillette apparaat (eenvoudig modelin een Hauw hygiënisch doosje met drie Blue Gillettemesjes. Garnituur Nr. 44 testaat Plated ééndetlig Gillette nieuwe eenvoudige modelI in een handi doosje met drie Blue Gillette Gold Garnituur Nr. *7. Deze ^uitvoering i( (het beslaat uit het nieuwe llndeeligeapparaat (eenvoudig model) en drie "Blue Gillette" mesjes in een glanzend gepolijst, vernikkeld doosje met een bijzonder bewerkte deksel. HG3 (Adv. Ingez. Med.) Minister Romme wil het verplichte karakter niet laten varen. Minister Romme is niet bereid gehoor te geven aan den aandrang van een aan tal Tweede-Kamerleden om het ont- we'rp-Kinderbijslagverzekering te wijzi gen in dier voege, dat de kinderbijslag regeling niet verplicht wordt gesteld. In de Memorie van Antwoord betoogt de mi nister, dat wanneer de invoering van kinderbij slag-regelingen aan het bedrijfsleven zelf blijft overgelaten, in tal van bedrijven geen voorzie ning tot stand zal kunnen komen. De minister is overtuigd van de persoonlijke verantwoordelijkheid van het gezinshoofd voor het onderhoud van zijn gezin. Maar juist de hand having dier verantwoordelijkheid maakt het noodzakelijk, dat niet het gezinshoofd in de orga nisatie der loonvorming in het algemeen een belemmering ontmoet voor het onderhouden van zijn gezin, zoodra dit grooter is dan de feitelijk-! gemiddelde gezinsomvang in de maatschappelijke samenleving, waartoe hij behoort. Want de ge meenschap heeft wel het recht, het gezinshoofd aansprakelijk te houden voor het onderhoud van zijn gezin, maar zij mist het recht, hem door haar algemeene orde te dringen naar een be perking van zijn gezinsgrootte tot het algemeen gemiddelde. Derhalve behoort het tot haar plicht, algemeene belemmeringen in de loonvorming tegen een verderen uitgroei van het gezin weg te nemen. De minister is van oordeel, dat met de be staande voorzieningen voor grootere gezinnen, zooals belastingaftrek, enz. niet kan worden vol staan. Ook bij de loonbepaling dient met het grootere gezin rekening te worden gehouden. Aan te sluiten bij hetgeen op bet. ce- bied van de sociale verzekering reeds tot stand kwam, is de aangewezen op lossing. Tegen de gansch andere gedach te van een stelsel van staatsuitkeerin- gen aan groote gezinnen, die over on voldoende inkomsten beschikken, be staan bij den minister overwegende be zwaren. Aan den wensch dier leden om althans een subsidie van overheidswege als bij drage in de kosten van de kinderbij slagregeling te verstrekken, kan de mi nister niet te gemoet komen. Het wil den minister voorkomen, dat, ondanks eenige verbetering in de situatie, de moei lijkheden, welke aan opneming van de zelfstan digen in de verplichte verzekering in den weg staan, nog geenszins zijn opgelost. Dat de uitbrei ding van de kinderbijslagregeling tot werkgevers en andere zelfstandigen niet geringe moeilijk heden schept, blijkt ook uit de ervaring in het buitenland opgedaan, o.a. in België. Uitstel van invoering der regeling is daarvan het gevolg ge weest. Tegen een loongrens. Opneming in het ontwerp van een loongrens zou de minister niet juist achten. Inderdaad zijn gevallen denk baar, waarin het normale loon reeds zoo hoog is. dat de kinderbijslag daarnaast nog slechts geringe beteekenis heeft. Het stellen van een loongrens zou echter in strijd ziin met het principe ,dat aan de regeling ten grondslag ligt. n.l. dat van een rechtvaardiger verdccling van het totale loonbedrag. Dat het bepalen van een loongrens tot een kostenbesparing van eenige beteekenis zal lei den, valt niet te verwachten. Het aantal hooger gesalarieerden is betrekkelijk gering. Voorts wordt de premie niet berekend over hun volle loon, voor de premiebetaling worden deze per sonen geacht een loon van f 8 per dag te hebben, Overweging van de aangevoerde ar gumenten om den kinderbijslag eerst bü het vierde kind beneden den 15-jari gen leeftijd tc doen aanvangen, heeft den minister niet cr toe kunnen doen be sluiten, op dit punt een wijziging in het ontwerp aan te brengen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Rotterdam, 30 van Rotterdam te New-York. Blommersdijk. 30 v. Rott. te Boston. Drechtdijk, Rott. n. Vanc. 27 v. Guayquil. Boschdijk, 27 van Galveston n. New-Orleans Heemskerk (thuisr.) 30 te Zanzibar. Boschfontein (uitr.) 31 te Antwerpen. Dinteldijk, Vanc. n. Rott. via Liv. 30. 1050 mijl ZW van Valencia. Edam, Rott. n. N.-Orleans 29, 225 mijl ZW v. Land's End. HALCYON LIJN. Stad Vlaai-dingen, Wabana n. Vlaardingen 30. 500 mijl WZW van Valencia. Stad Amsterdam, Lulea n. Rott. p. 29 Eisen. Stad Schiedam, 31 v. Vlaard. naar Narvik. Vredenburg, 31 v. Wabana n. Vlaard. (verb) HOLLAND—BRITSCH-INDIê LIJN. Streefkerk (uitr.) 30 van Liverno. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Abbekerk (thuisr.) 31 van Penang. Serooskerk (thuisr.) 30 te Moji. Zuiderkerk (uitr.) te Manilla. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 31 v. Amst. n. W.-Afrika. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein (thuisr.) p. 31 Gibraltar. Randfontein, 31 v. Rotterdam n. Hamburg. KON MED STOOMBOOT .MIJ Vulcanus, 31 v. Amsterdam n. Hamburg. Euterpe, 31 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Medea, 31 van New-York naar Pto. Sucre. Orpheus, Amsterdam n. Sevilla p. 31 Gibr. Mars, 31 van Savona naar Venetië. Achilles, Stamboul n. Rott. p. 30 Finisterre. Agamemnon, Georgetown n. Vllss. p. 30 Ouess. Bodegraven,30 v. Amsterdam te Callao. Boskoop, 31 van Antwerpen te Amsterdam. Colombia, 30 v. Curasao naar Santa Marta. Deucalion. 30 van Algiers naar Patras. Irene, 31 van Rotterdam te Amsterdam. Merope. 30 van Puerto Plata naar Europa. Odysseus, 30 v. Kopenhagen n. Gdynia. Saturn us. 30 van Mersina naar Malta. Simon Bolivar, Barbados n. Amst. p. 30 Az. Tiberius, 30 van Tunis n. Alexandrië. Trajanus, 30 v. Algiers naar Rotterdam. MEIJER Co s SCHEEPVAARTMIJ. Diomed, Japan n. Rott. vertr. l van Londen. Glenbeg, Dairen n. Rott vertr. 1 van Londen via Duinkerken. Aeneas, Japan n. Rotterdam 30 te Hong kong. City of Athens, Dairen n. Rott. 29 te Singap. City of Pittsburg, Japan n. Rott. 30 te Taku Bar. Eurymedon, 28 v. Liverpool te Batavia. Glenshiel, 30 v. Dairen n, Rotterdam. City of Lincoln, Hongkong n. Rott. 30 te Havre. Philoctetes, Japan n. Rott. 23 v. Colombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Brastagia (uitr.) pass. 31 Dover. Sitoebondo (th.) vertr. 31 (10 n.) v. Londen Sibajak, 31 van Rotterdam naar Batavia. Dempo (thuisr.) 30 van Marseille. Kedoe (thuisr.) 30 te Suez. Buitenzorg. 31 v. Hamburg naar Rotterdam. Weltevreden, 31 v. Batavia n. Rotterdam. ROTTERDAM - ZUID-AMERIKA LIJN. Aludra (thuisrA 30 van Rio Janeiro. SILVERJAVAPACIFIC LIJN. Salabangka. New-Orleans n. Zuid-Afrika 30 van Kaapstad. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Salawati (thuisr.) 31 van Suez. Jan Pietersz. Coen (uitr.) 31 van Suez Chr. Huygens (uitr.) 30 van Algiers. WIJK LIJN. Stolwijk, 30 v. Baltimore te Sagua la Grande. Winterswijk, Rott. n. Alexandr. p. 30 Glbr. Naaldwijk, 30 v. Sevilla n. Gent. KONINKLIJ K F-SHELL. Agnita, 26 van Corpus Chrlstl n. Paulllac. Jonge Elisabeth, van We3t-Afrika p. 30 Lba Palmas, 8 verw.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 15