Grenstroepen krijgen een maand verlof iBPEEMEN UIT DE PERS. MET 24 UUR HONDERD A G 1' JUNI 1939 HAARDE M'S DAGBDAD 2 TERAARDEBESTELLING BAS TIMMERMAN. Groote belangstelling. Zooals te verwachten was. bestond er heden middag te Heemstede voor de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van den jeugdigen E.D.O.-speler Bas Timmerman, die op tweeden Pinksterdag in het Noorder Sport park tijdens den wedstrijd tegen Hilversum plotseling dood neerviel, een ontzaglijke be langstelling. zoowel bij het sterfhuis aan de Molenwerfslaan als op de Mgemeene Be graafplaats. De politie had onder leiding van inspecteur A. Berentsen voor uitgebreide ordemaatregelen gezorgd. Reeds lang voordat de stcet van het sterf huis vertrok hadden zich daar vele belang stellenden verzameld en op de begraafplaats was het zóó druk. dat allen, die den over leden speftmakker een laatsten groet wilden brengen, niet in de aula konden worden toe gelaten. Toen de stoet het sterfhuis verliet sloten het bestuur en een groot aantal commissie leden en spelers zich er bij aan. Aan weerskanten liepen vijf spelers van het eerste elftal, die als slippendragers fun geerden. Een groot aantal sportorganisaties hadden vertegenwoordigers gezonden. Van den Kon. Ned. Voetbalbond kwamen de heeren Dr. D. J. van Prooye, voorzitter; de heeren A. Staal, secretaris-penningmeester en L. Boel jon. hoofdconsul. Van den Haarl. Voetbalbond de heeren A. van der Aart, voorzitter en C. H. Vrugt. bestuurslid. De voetbalvereniging „(Hilversum" was vertegenwoordigd door de heeren N. Doorn- berg, penningmeester en H. van der Hooff, aanvoerder van het eerste elftal; H.B.S. door den heer L. Zoutendijk, penningmeester;HFC. door Dr. C. Spoelder, voorzitter; „Haarlem" door de heeren N. Twisterling, penningmees ter en H. Baum, bestuurslid; R.C.H. door de heeren W. van Brussel, secretaris en W. van Leeuwen, penningmeester; „Bloe- mendaal" door de heeren D. Potharst, voorzitter en J. Houwen, secretaris; .De Ken- nemers" door den heer H. M. Jansen, secre taris. Verder werden nog opgemerkt scheidsrech ter Israëls, die Zondag den wedstrijd E.D.O. Hilversum geleid heeft en de Bondsoefen- meesters Bob Glendenning en Kaufman; de heeren J. Steenkist, oud-voorzitter en J. Dreijer, de terreinknecht van E.D.O.. Door de belangelooze medewerking van een E. D. O.-supporter was er een luidspreker installatie aangebracht, zoodat de vele hon derden, die' buiten stonden, ook naar de rede voeringen konden luisteren. In den stoet volgden twee auto's met bloem stukken. Toen de kist. die met de club vlag gedekt werd. in de aula was opgebaard, trad Dr. Van P r o o y e als eerste spreker naar voren. Mede namens den H.V B. vertolkte hij de innige ge voelens van den K.N.V.B. Hij deelde mede, hoe verslagen hij Maandagavond was, toen hij het bericht van het verscheiden ontving en gaf de verzekering, dat in alle voetbalkrin gen in ons land de verslagenheid groot was. Ondanks zijn jeugd stond hij bij den K. N. V. B in groot aanzien; de trainers waren vol lof over zijn ernstig werk en de leiders van de toeren waren altijd uitstekend over hem te spreken. Men zal hem zeer missen, want als voetballer ging hij een goede toekomst tegemoet. ..Woorden van troost" zei spreker, „zijn voor de familie natuurlijk niet te vinden. De tijd zal het zijne moeten doen. Wij zullen Bas Timmerman niet vergeten". Rede J. H. Luijkcn. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. H. L u ij k e n, voorzitter van E.D.O „Het is voor mij een zware taak", zei spreker, „om bij deze droeve plechtigheid het woord te voeren. Onze gedachten gaan aller eerst uit naar de zoo zwaar getroffen ouders van Bas. Woorden van troost en deelneming zijn haast niet te vinden; op een wreede wijze is hun eenige zoon in den bloei van zijn leven uit hun midden weggerukt. Wij vragen ons af. waartoe dit alles moest geschieden. Er is een hoogere macht, die dit zoo bestierd heeft Bas heeft de grens van het menschelijk kunnen, in zijn wil en ijver om zijn E. D. O. in de eerste klas terug te brengen over schreden. Hij is op het veld van eer ge sneuveld. Toch is het een troost voor de ouders te weten dat hun zoon niet vergeefs heeft geleefd; niet dat hij groote dingen op maat schappelijk gebied heeft gedaan, daar was hij te iong voor. Maar hij was een beste jongen; altijd in een goed humeur, bereid willig en goed voor zijn werk; kortom in alle opzichten een voorbeeldige zoon. Nu is hij niet meer, maar bij de ouders zal toch blijven voortleven de herinnering aan hun braven zoon. die door ieder werci bemind; vijanden had hij niet. Voor E.D.O. is deze gebeurtenis eveneens een zware slag; ED.O. is geen Zondagskind; zij is slagen gewend, maar deze slag is voor ons allen te zwaar. Van zijn tiende jaar af droeg hij de rood zwarte kleuren en nimmer zou hij een andere kleur verdedigd hebben. E.D.O. was hem lief. op zijn trouw konden wij altijd rekenen Reeds twee jaar speelde hij in het eerste elftal: zoo jong als hij was. werd hij een steunpilaar van de club. In zijn spel was hij inderdaad een klasse apart. Hij was een eerlijke speler: nooit zou hij Iets doen, wat niet door den beugel kon; een goed kameraad. Reeds vele malen werd hij in vertegen woordigende elftallen gekozen; hij droeg als het ware de Oranjetrui in zijn tasch. Helaas, zoo ver mocht het niet komen Zijn ideaal: E.D O. in de eerste klas en zelf in het Ne- derlandsch elftal, heeft hij niet mogen be leven. Wij zullen hem niet meer zien op onze velden. En toch mogen de E.D.O.'ers niet bij de pakken neerzitten; ik weet zeer zeker, dat ik in den geest van Bas spreek, wanneer ik zeg, dat op de leiders en op de spelers van het eerste elftal de taak rust, om zijn ideaal: E.D.O, eerste-klasser, te verwezenlijken, want dat was zijn wil. Ik geef de verzekering, dat de E.D.O.'ers alles zullen doen, om het leed van de ouders te verzachten; altijd zal hij in onze gedachten blijven voort leven, als een prettige kameraad en een goed lid in den waren zin des woords. Bas, rust zacht!" Namens het personeel der firma van zijn vader nam de heer J. A. Bloem zaad op gevoelvolle wijze afscheid. Hij prees de trouw en de kameraadschap van den overledene en was dankbaar voor de van hem ondervonden vriendschap. De heer N. Doorn berg voerde het woord namens „Hilversum". Hij merkte op dat Tim merman toonde een goed sportbegrip te heb- Zoodra de omstandigheden het toelaten. De Minister van Defensie heeft bij beschikking bepaald, dat, zoo spoedig als de omstandigheden het zullen toelaten, een regeling zal worden ingevoerd, waarbij telkens aan een tiende gedeelte van de opgeroepenen van de grenstroepen een maand verlof zal worden gegeven. Het ligt in de bedoeling voor dit verlof in de allereerste plaats in aanmerking te doen komen de militairen, die uit de burger maatschappij noode kunnen worden gemist. VOORJAARS P R IJ Z E N ANTHRACIET HAARLEM TELEfÓON 10070 HEEMSTEDE - TELEFOON 29280 (Adv. Ingez. Med.) ben, waaraan velen een voorbeeld hebben kunnen nemen. Daarom vond spreker het zoo droevig, hier woorden van afscheid te moeten spreken. Hij gal' de verzekering, dat de ver slagenheid ook in Hilversum groot was en dat men met het zware verlies van de ouders en van E. D. O. meeleeft. Namens de controleurs van het E. D. O.-ter- rein nam de heer Termets afscheid. Hij dankte Timmerman voor zijn goede kame raadschap. Daarna werd de kist langs vier-, vijfdubbele hagen van belangstellenden grafwaarts ge dragen. Velen was de ontroering te machtig. Een oom van Bas, de heer Van Norden, dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. Burckliardt naar Berlijn. DANTZIG, 1 Juni. De Volkenbondscom missaris prof. Burckhardt heeft gisteren een langdurig onderhoud met den leider der Nat. soc. partij, Fors ter, gehad. Van goedingelichte zijde wordt vernomen, dat Burckhardt zich naar Berlijn zal begeven om met Von Ribbenbrop te confereren. (United Press) OPENBARE CRITIEK GEREMD. ,De Telegraaf" schrijft over het onderwerp- perswet o.m.: „Deze wet wil voorkomen, dat behoorlijke critiek, waarvan de waarheid niet direct met de stukken kan worden bewezen, wordt geuit. Deze wet zal de zwakken onder de overheden beschermen en hen stijven in hun zwakheden. „Het openbaar gezag" wordt gedragen en uit geoefend door menschen, die feilbaar zijn, fou ten kunnen maken, zelfs kunnen vallen, vaak jarenlang in het verborgene al gevallen zijn, zonder dat dit tot het publiek doordrong. De openbare critiek is de natuurlijke heelmeeste res in zulke gevallen. Zij werkt preventief. In een democratisch staatsbestel als het onze kun nen de eenvoudigsten van afkomst onder ons opklimmen tot dragers van het hoogste gezag in den lande. Honderdtallen derzulken sierden en sieren ons staatsbestuur, maar in eiken polïtie- ken kring, zonder onderscheid, zijn zwakken geweest, wier innerlijke geestelijke groei geen gelijken tred hield met hun maatschappelijke erhooging, wier moreele aanvoelingsvermogen zich niet ontwikkelde. Zij zijn door de zeef der vrije openbare critiek gevallen en van het too- neel verdwenen. Een volkomen vrije, door geen enkele bedreiging geremde openbare critiek is een onvoorwaardelijke eisch van een goede de mocratie. Democratie en openbaarheid zijn on verbrekelijk aan elkaar gebonden". „Neen, hoe goed bedoeld ook, dit wetje mag geen genade vinden in de oogen van den wet gever noch van de pers. Het dient met alle kracht bestreden te worden, omdat het een ge heel verkeerde werking zal hebben en in wezen de grondvrijheden des volks zal aantas ten. Het offert hel groote goed van de volkomen vrije, onbedreigde openbare critiek aan de be strijding van het kleine kwaad der mala fide, valsche critiek. Als de minister van Justitie niet een ander middel weet te vinden dan dit, om dit kleine kwaad te stuiten, dan zal de beoor deeling van het verschil tusschen goede en kwa de trouw in de openbare critiek moeten worden overgelaten, als tot nu toe, aan het volk zelf, dat voorloopig nog nuchter genoeg is gebleken, om zich niet in een omvang van eenige beteeke- Bis te laten misleiden. Aan het volk zélf er aan de voorlichting van het goedwillende deel der Nederlandsche pers, die gelukkig de grootst mogelijke meerderheid vertegenwoordigt, en ge- eerd en geacht wordt in binnen- en buitenland". Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele landDroog, vrij warm weer, half bewolkt tot helder, meest matige Noordoostelijke tot Oostelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Hoogste heden Hoogste heden 62 F. 55 F. 54 F. De drukverdeeiing over West-Europa ver andert nagenoeg niet. Het gebied van hoogen luchtdruk, waarvan de kern ten Noorden van Schotland ligt, breidde zich verder naar Noor wegen uit. Over Duitschland en Polen nam de hoogedruk wat in beteekenls af. In onze omgeving blijft het zeer mooi en zonnig over dag. Alleen langs de kust was vanmorgen vroeg de bewolking nog zwaar. De luchtdrukgradient is over de Zuidelijke Noordzee toegenomen, waardoor de N.O. wind plaatselijk tot krach tig aangroeide. Ook in Noord- en Midden- Duitschland houdt het fraaie weer aan, even als in Frankrijk en België, terwijl het overal nog iets warmer werd. Over Italië ligt een depressie, welker invloed reeds door bewol- kingstoeneming in Zuid-Duitschland is te merken. De depressie, die gistermorgen over Lap land lag, trok naar Noord-Rusland. Langs de Noorsche kust nam de wind dientengevolge in kracht af, terwijl het in geheel Scandinavië aanzienlijk kouder werd. Ten Zuidwesten van IJsland bevinden zich nieuwe storingen, die Noordwaarts trekken. BAROMETERSTAND Vorige stand- 769 m.M. Stand van heden 766 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 3.45 uur; n.m. 16.06 uur. Strand berijdbaar van 8.4514.00 uur. Belangrijke Telefoonnummerss Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. ARROND. RECHTBANK. Oplichting Een 38-jarige krantenbezorger uit Zandvoort had op een advertentie geschreven waarin een incasseerder werd gevraagd. Hij ontving daarna bezoek van een 27-jarigen verzekeringsagent, die hem zou aanstellen als sub-agent van een levens verzekering maatschappij tegen borgstelling van f 50. Deze Maatschappij zou nu echter reeds niet meer met den agent in verbinding hebben ge staan. Van een officieele aanstelling van den kran tenbezorger was nooit iets gekomen. De verzeke ringsagent deelde echter ter terechtzitting mede, dat hij niet wist, dat de maatschappij de rela ties met zijn firma had verbroken. Verder was den verzekeringsagent ten laste gelegd, dat hij zijn rijbewijs onrechtmatig had verlengd door er zelf een datumstempel op te zetten. De officier achtte zoowel de oplichting als de valschheid in geschrifte bewezen. In verband met het reclasseeringsrapport eisch- te hij 8 maanden gevangenisstraf waarvan 4 maanden voorwaardelijk. De verdediger mr. Simons, bestreed allereerst de dagvaarding op juridische gronden en vroeg voor eerste feit ontslag van rechtsvervolging. Verder vroeg de raadsman onmiddellijke in- viijheidsstelling die door de Rechtbank echter werd geweigerd. Uitspraak over 14 dagen. E. H. B. O.-EXAMENS Gisteren werden in het Sportfondsenbad de examens gehouden ter verkrijging van het een heidsdiploma E. H. B. O. De 14 candidaten allen leerlingen van de School voor Volwassen Werkloozen bleken aan alle gestelde eischen te voldoen, zoodat aan hen het diploma wordt uitgereikt. De examencom missie bestond uit de heeren Dr. W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst en Dr. D. Heimans. Na afloop wenschte Dr. Smit de geslaagden geluk met het behaalde resultaat en gaf zijn waardeering te kennen over de goede leiding bij het ontwikke lingswerk voor werkloozen in het bijzonder aan de cursusleiders Dr. Heimans en A. Mookhoek Jr. Ook de algemeen leider de heer E. A. van de Haar bracht een woord van hulde aan ge slaagden en cursusleiders voor het behaalde succes. VEERTIGJARIG JUBILEUM W. DE GROOT Heden viert de heer W. de Groot, commies P. T. T., belast met de functie van eerstaanwezend ambtenaar bij de Controle op den aanmaak van Post- en andere Rijkswaarden, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Hedenmorgen was er een buitengewone drukte in het gebouw van de controle. Namens den Di recteur-Generaal sprak het Hoofd van Dienst, de controleur J. Bethe. Spr. prees de accuratesse van den jubilaris en zijn prettige samenwerking met het personeel. Eenige ambtenaren voerden hierna het woord, die er vooral de aandacht op vestigden, dat het optreden van den heer de Groot vaak door humor wordt gekenmerkt. Na mens de directie der firma Enschedé sprak de heer B. F. Enschedé en bood den jubilaris een litho van Aart van Dobbenburg aan. Nog spraken eenige afdeelingschefs der firma Enschedé, de oud-directeur van het Haarlem- sche Postkantoor, de heer J. H. T. Pfaff en de oud-controleur de heer J. C. Pull. Vele anderen deden nog van hun belangstel ling blijken. Namens het personeel en den controleur werd den heer de Groot een tuil bloemen aangeboden. De teleurstelling Teekening van een Haarlemsch dienstplichtige „ergens aan de grens". Overtreders der luchtbeseher- mingswet streng gestraft. Vonnissen van den politierechter te Assen. ASSEN 1 Juni. In Drente werd in het kader van de interprovinciale luchtbeschermingsoefe ningen voor de drie noordelijke provinciën in den nacht van 27 op 28 Maart een geslaagde ver duisteringsproef gehouden. Dat niettemin opsporingsambtenaren nog eenige overtreders van de wet op de bescherming tegen luchtaanvallen hadden geverbaliseerd, mag dan ook niet gelden als een aanwijzing, dat de Drentsche bevolking niet „luchtbeschermings- rijp" zou zijn. De overtreders van de vastgestelde gedrags- rgels voor gemelde verduisteringsproef zagen zich gistermorgen door den politierechter te Assen tot strenge straffen veroordeeld. De volgende vonnissen werden gewezen: P. K. te Assen f 100 boete subs. 50 d. hechtenis, B. H. S. te de Krim gem. Hardenberg, 1 maand ge- vangenistraf, K. H. uit de Annerstreek, gem. Anloo 3 weken gevangenisstraf. G. P. te Annerveen 2 weken gevangenisstraf, A. N. te Noordsleen f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis en G. W. te Annerveen 2 weken ge vangenisstraf. Italiaiien verlaten Spanje. 17.000 man op weg naar het vaderland. Negen Italiaansche schepen met aan boord ruim 17.000 man zijn Woensdag de haven van Cadiz uitgeloopen. Twee schepen liggen nog op de reede. Zij vertrekken bij het aan breken van den dag. De kruiser Hertog van Aoste met aan boord de Spaansche minister Serrano Suner en generaal Gambara vertrekt Vrijdagmorgen. Stefani meldt nader; De bevolking van Cadiz heeft den Italiaan- schen vrijwilligers die zich inschepen om naar Italië terug te keeren een hartelijk afscheid gebracht. De minister van binnenlandsche zaken, Suner, en generaal Queipo de Llano hebben tot de op de kade verzamelde man schappen een toespraak gehouden, waarin zij uiting gaven aan de vriendschap tusschen Italië en Spanje en den dank uitspraken van Spanje jegens Mussolini en de legioensol daten die „gestreden hebben voor de bevrij ding van het land zonder iets te vragen". Het vertrek der booten begon gisteravond 8 uur en was vannacht 2 uur geëindigd. Aan boord bevinden zich behalve de 17.000 Itali anen, nog 3.000 Spanjaarden die op uitnoodi- ging der fascistische regeering een bezoek aan Italië brengen. CADIZ. 1 Juni. (Havas). In zijn rede tot de Italiaansche legioensoldaten bij hun terugkeer naar Italië, heeft generaal Queipo de Llano o.a. gezegd: Verscheidene malen in de geschiedenis hebben onze beide volken elkander ontmoet. In dezen oorlog hebben zij elkander opnieuw ont moet en in de toekomst zullen zij elkander ont moeten vereenigd in den strijd voor de be schaving der wereld. Altijd zullen wij jegens Italië getrouw zijn en bereid zijn tot samenwer king teneinde, wanneer het noodig is ons aan de zijde van Italië scharen, liever dan aan de zijde van hen, die niets anders gedaan hebben dan ons vervolgen, ons vernietigen en ons met scheldwoorden overladen. De minister van Binnenlandsche Zaken, Su ner, zeide in zijn toespraak: Indien, evenals in 1936, de beer van het Kremlin of andere bar baren onrust willen verwekken aan de kusten van de Middellandsche Zee, of indien wij in een anderen uithoek van de wereld hooren roepen „Moskou", zullen wij eenstemmig uitroepen „Rome". Vervolgens omhelsde Suner generaal Gam bara. waarmede hij het afscheid wilde vertol ken jegens alle Italianen. Hij beëindigde zijn rede te midden van scheepssirenes, kerkklokken en toejuichingen, roepende „Leve Italië, leve Spanje, Leve de Duce, Leve Franco" en terwijl de muziek het Italiaansche en Spaansche volks lied speelde, vertrok het eerste schip langzaam van de kade. Ontploffingen te Belfast en Londen. Politic arresteert een verdachte. BELFAST, 1 Juni Hedennacht om 2 uur aldus verneemt United Press is in een straat een bom ontploft waardoor het front van een huis werd beschadigd, niemand werd gewond. De politie heeft een onderzoek ingesteld maar van den dader nog geen spoor ontdekt. Men veronderstelt dat ook ditmaal Ieren aan het werk geweest zijn. Voorts is in een bagagedepot bij het Victoria- Station een traangasbom ontploft. De politie heeft een verdachte gearresteerd. Commissionnair verduisterde effecteu. Vonnis luidt acht maanden. 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. De 53-jarige ef fecten-handelaar J. A. N. B. te Leiden, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een groot aantal effecten, welke zijn cliënten hem hadden toevertrouwd, werd hedenochtend door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waar van vier maanden voorwaardelijk en aftrek van de preventieve hechtenis, welke ook reeds vier maanden bedroeg, zoodat verdachte on middellijk in vrijheid kon worden gesteld. SANTPOORT KLEUTERSCHOOL. Op uitnoodiging van het bestuur van de Ver. voor Chr. Kleuteronderwijs zal Mej. A. Scholl uit Haarlem op Donderdag 8 Juni in het gymnastieklokaal der Chr. School aan de Frans Netscherlaan spreken over de beteeke- nis van Chr. Kleuterschoolonderwijs. IV. C. v. d. VOLKERE f. Alhier is op 77-jarigen leeftijd overleden de bekende natuurkundige W. C. v. d. Volkere. De overledene maakte er o.m. zijn werk van op populair wetenschappelijke, aanschouwe lijke wijze verschillende interessante natuur kundige onderwerpen te behandelen. Om zijn veelzijdig talent op dit gebied aan te toonen willen we een aantal van die onderwerpen vermelden, n.l. „De wonderen der chemie", „Misdaad en fotografie", „Onthullingen op telepatisch gebied", „Luchtvaart; van Mont- golfier tot Zeppelin", „Vloeibare lucht", „Proe ven met den hoogspanningstransformator Röntgen, Tesla d' Arsonval", Proeven over draadlooze telegrafie en draadloos licht", „Vuurmaken" enz. VRIJZ. CHR. JONGEREN BOND. Woensdag as. wordt in het Verenigings gebouw der Ned. Herv. Gemeente door den afdeeling Santpoort van den V. C. J. B. een tweede donateursavond georganiseerd. Op dezen avond zal een kinderkoor onder leiding van Riek v. d. Velden optreden terwijl de V.C.J.B. wederom voor enkele verrassingen zal *org dragen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2