t/j/Oüh. H.D.-V ertelüei £be Jtleine Zeemeermin H.C.ANDERSEN DONDERDAG JUNI 1939 HA'ARE EM'S DAGBEAD 4 n Hollywood-Snufje' Leuke- zomer-modellen, die iedere voet flatteeren. Diverse snitter» en kleur-combinaties. Voor elegante modeschoenen HAARLEM, GROOTE HOUTSTRAAT 12 AMSTERDAM, KALVERSTRAAT h. Heillgeweg) DEN HAAG. SPUI naast Asta k WEIMARSTR. tegenover Regentos Jri Slotavonil Slagersvakcursus. De éérste cursus, hier gehouden, slaagde uitmuntend. Woensdagavond werd in Hotel De Leeuwe rik de slotavond gehouden van den Slagersvak cursus, welke cursus zulke goede resultaten heeft opgeleverd, dat alle cursisten (26) met goed gevolg het examen hebben afgelegd Deze avond droeg een feestelijk karakter, alle aanwezigen waren getooid met een bloem en men had zich de muzikale medewerking verzekerd van „De Zandvoortsche Visschers onder leiding van Engel Paap. Nadat de voorzitter van de Commissie van Bijstand, de heer C. Eooy, den heer Th. Cui- per, directeur van de Slagersvakschool te Utrecht en de heeren leeraren had welkom geheeten, was het woord aan den heer Th. Cuiper. voor het uitreiken van de diploma's. De cursus in Haarlem heeft volledig aan onze verwachtingen beantwoord, aldus spr.. dank zij de spontane medewerking vooral van de Commissie van Bijstand; dank zij ook de toe wijding van de leeraren en de leerlingen. De heer A. Spruit, die het hoogste aan tal punten (21) bij het examen had behaald, ontving uit handen van den heer Cuiper een extra onderscheiding: een zilveren gildepen- ning, beschikbaar gesteld door de school. De heer Spruit ontving bovendien een prijs (een kunst- of gebruiksvoorwerp) en een diploma met nog 11 andere heeren wier examenresul taten slechts weinig minder waren dan die van den heer Spruit, nl. de heeren: A. v. d Ham, Juffermans. H. Holsken, A. Halff. J. de Boer. G. Goossens, R. v. Koerten, P. Mul. Th. v. d. Putten, A. J. de Wit, G. J. de Wit, Alleen een diploma werd uitgereikt aan de heeren: C. Bcerepoot, A. de Vries, J. de Vries, H. v. Berkum, B. Res. H. C. Kohier, H. Vree de, S. Schol, H. Vreeburg, B. Bergsma, C. Goossens, J. Verdonschot, J. Broekhof, L. Kuyk, J. Voormeer. (De prijzen waren beschikbaar gesteld door de Slagers- en Grossiersorganisaties). De andere geslaagden die niet behoorden tot hen die de hoogste punten hadden be haald, ontvingen allen een diploma. De heer Cuiper wees er nog op. dat de ge slaagden ..er nu nog niet zijn" zij voldoen al leen aan de minimumeischen, die de Vesti gingswet eischt. Wie het diploma van de Sla gersvakschool bezit weet nog niet alles! Spr. deed voor de toekomst van de geslaagden een beroep op de medewerking van ouders en patroons. Spr. uitte den wensch dat. de-cursus"niet al leen vakkennis heeft aangebracht, maar ook het saamhoorigheidsgevoel zal hebben aan gekweekt cn wekte op, lid te worden van G.V.O.. de Vereeniging voor Slagersonderwijs, Tenslotte dankte hij den directeur van het Openbaar Slachthuis voor de aan den cursus betoonde medewerking. De heer L. Kuyk, voorzitter van de R. K. Slagersvereeniging St.-Bavo, bracht hulde aan den heer Booy, die zich veel moeite voor den cursus heeft gegeven. Namens de cursisten bracht de heer Van Koerten dank aan de leeraren, wien een ge schenk werd aangeboden en aan den heer Booy en de Commissie van Bijstand. De echt- genooten van de leeraren kregen bloemen. De leeraren, de heeren F. Bruins, K. Stroosma en C. de Vrijer, spraken nog elk een kort woord van dank. Hierna was het woord aan Engel Paap en de zijnen en spoedig was de dansvloer met danslustigen bezet. De avond was verder aan de vroolijkheid gewijd. HET ZEVENDE LUSTRUM VAN „DE EENDRACHT Men schrijft ons: De gebouwen van de Coöperatie „De Een dracht" aan het Donkere Spaarne prijken in feesttooi. De ontwerper der versiering, uit gaande van de gedachte dat aan de architec tuur geen schade mocht worden berokkend liet het middengedeelte pavoiseeren. Voorts werd een groen- en bloemenversiering aange bracht, die aan het geheel een fleurig aan zien geeft. De strakke lijnen van het gebouw dragen, vooral van het Korte Spaarne af, met als achtergrond het geestig lijnenspel van den Bakenessertoren niet weinig bij tot verfraaiïnj van het stadsbeeld. De gebouwen zijn ontworpen door den architect K. Jonkheid, die reeds meerdere fraaie gevels in onze stad op zijn naam heeft staan. VOOR DEN KANTONRECHTER Passagieren. Het zou jammer zijn als ge onder dezen veelbelovenden titel een interessant verhaal verwacht over een uitstapje van onze Jantjes, gekruid met allerlei grappige en minder grap pige avonturen, want dat wordt het niet. Het gaat om iets heel anders. Hebt ge in uw jeugd wel eens hard achter een vrachtauto of was het bij u nog paard en wagen? aangehold en u met een elegan- ten sprong achter in den laadbak genesteld? Wie zou mezijn hand op zijn hart durven beweren, dat hij zooiets nooit gedaan heeft? In ieder geval drie vriendjes uit IJmuiden hadden het wel gedaan. Ze stonden bij den spoorwegovergang op den Groote Hout of Koningsweg en daar wachtten ze een geschikt moment af. Na lang wachten kwam er een geschikte vrachtauto aan. Met een vaartje sprongen de drie kameraden achterop en weldra zaten twee veilig in den laadbak. De derde kon zich echter zoo gauw niet ophijschen en bleef achter aan den wagen hangen. Den chauffeur was nu ten laste gelegd, dat hij extra-hard zou zijn doorgereden om het knaapje van den wagen te schudden. Inder daad was het jongetje van den wagen geval len waarbij hij zich echter niet ernstig be zeerde. De chauffeur en ook een 16-jarige jonge man, die naast hem had gezeten, hielden vol. dat ze den jongen niet achter aan den wagen hadden zien hangen. Wel had de mede-inzit tende den chauffeur attent gemaakt op de jongens, die in den laadbak zaten. De 10-jarlge jongen, die achter aan den wagen had gehangen meende echter zeker te weten dat de chauffeur hem gezien had. De ambtenaar vond het ergerlijk van de jon gens dat zij op den wagen zijn geklommen. Wat de chauffeur echter heeft gedaan is mis dadig. Hij vroeg daarom f 25 boete. De kanton rechter achtte het bewijs echter, niet geleverd en sprak den chauffeur vrij. Tot een week hechtenis, f 25 boete of tien dagen en f 10 boete of 5 dagen en 1 jaar in trekking van het rijbewijs werd een 27-jarige glazenwasscher veroordeeld, die op den Rijks weg onder IJmuiden had gereden, „terwijl hij niet in staat moest worden geacht een motor rijtuig naar behooren te besturen" Dit laatste was onder meer gebleken uit het feit. dat de glazenwasscher met. een auto een motorrijder had aangereden en kalm was doorgereden. De Ambtenaar van het O M. had drie weken hechtenis, twee geldboeten van f 25 en f 15 en 1 jaar intrekking van het rijbewijs geëischt. Bloempjesdag „Herwonnen Levenskracht". (Adv. Ingez. MedJ „KUNST NA ARBEID". Benoemd is tot dirigent van de Muziekvereni ging „Kunst na Arbeid" te Bennebroek de heer Reinier van 't Hoff te Haarlem. GA MEE MET „DU MEE". Het reisburean van de Gebrs. Du Mee aan den Kruisweg 27 rd. heeft weer zijn jaarlijksche reisboekje samengesteld, dat er bijzonder sma kelijk en verzorgd uitziet. Vele aantrekkelijke reizen zijn samengesteld en worden in het geillustreerde reisboekje uitvoerig besproken. Tochten naar de mooiste streken van Duitsch- landw, Zwitserland, Frankrijk en België en ook van Nederland kunnen met de comfortabele autobussen worden gemaakt. Het boekje bevat verder alle inlichtingen over paspoorten, besprekingen enz. Op Zaterdag 3 Juni. Op Zaterdag 3 Juni zal aan de Haarlemsche bevolking de aandacht gevraagd worden voor den jaarlijkschen bloempjesdag voor Herwon nen Levenskracht. Deze simpele mededeellng zou zonder eenig commentaar in de pers kunnen verschijnen en wij zouden haar, medegesleept door de alle- daagsche sleur van het leven, weer spoedig ver geten zijn. Misschien zelfs bestond de moge lijkheid, dat er iemand op den dag der col lecte een bloempje zou koopen, om maar van het lastigvallen der collectanten af te zijn. Namens Herwonnen Levenskracht wil ik u echter dringend verzoeken u eens een enkelen keer uit deze sleur vrij te maken, u eens even af te vragen waarvoor een aalmoes gevraagd wordt, vooral daar het hier een goed werk be treft, zoo uitstekend geschikt voor de beoefe ning der naastenliefde. Het zal aan velen uwer bekend zijn, dat de opbrengst der collecte geheel en al ten goede komt aan het sanatorium voor tuberculoselij ders Berg' en Bosch te Bilthoven, alwaar pa tiënten van alle gezindten ter verpleging wor den opgenomen. Dit sanatorium, dat plaats biedt aan ruim 350 verpleegden, moet telken male velen in hun verzoek tot opneming teleur stellen wegens gebrek aan ruimte en aan mid delen. Leeft u zich eens een oogenblik in deze har de werkelijkheid in: lijdende te zijn aan een vreeselijke ziekte, kans te hebben op herstel, ja meestentijds een groote kans, en dan te moeten vernemen, dat er geen plaats en geen geld Is. De patiënt moet dan maar wachten en thuis verpleegd worden met alle gevaren daar aan verbonden voor zijn omgeving en Intus- schen is zijn genezingskans weer verminderd, soms zelfs geheel verdwenen. Het is vooral voor deze categorie van wach tenden dat men u om een offertje vraagt, om daardoor zooveel mogelijk menschen te kun nen helpen en hun de kans op herwonnen le venskracht te kunnen geven. Laat een ieder, die in het blijde bezit is van een goede gezondheid, dit op Zaterdag 3 Juni naar waarde weten te schatten en deze waarde in klinkende munt omzetten in de bussen dei- collectanten. Dan kunt ge zeggen iets voor deze lijdende medemenschen te hebben gedaan, gij zult het heerlijke idee hebben een goede daad te hebben verricht, die zoo geheel cn al past ook in het kader der geestelijke en moreele herbewapening. Mogen de collectebussen met een record- inhoud aan de ijverige werkers van Herwonnen Levenskracht ter hand gesteld worden. M. C. HILBRINK, Arts Wimpie, door F. VAN AMSTEL. TANTE STANS had het op haar manier druk. 't Was half twaalf en om twaalf uur wachtte haar de notaris, die haar had bericht, het oog te hebben op een tweede hypotheekje voor de vierhonderd gul den, waarvoor Tante Stans al enkele maan den belegging zocht. Niettemin bleef ze in haar keukentje een oogenblik in bewondering staan voor het mandje, dat de groentenboer zoo juist had afgegeven. Het frissche groen van twee krop pen sla was in zuivere harmonie met het licht- oranje van een bosje wortelen, geflankeerd door een prei van edel-wit met een paar tak jes pieterselie op den achtergrond. Liefkozend streek ze over de slablaadjes, brak twee peentjes af en schommelde het tuintje in. Tante Stans was een dierenvriendin en on derhield een aangename relatie met Trui. een Vlaamsche reus met een brandneus. Trui hob belde tot voor de tralies, toen Tante Stans de worteltjes in het ruifje wierp. „Daar, beessie. Nieuwe vrucht, hoor! Smul er maar heerlijk van. Daagvrouwtje heeft geen tijd, hoor!" Ze kwam het keukentje weer binnen. Er schuurde iets langs haar beenen. „Zoo..ooGijs, ben je wakker gewor den? Heeft ie dan zoo lekker geslapen? En nou dorst zeker? Dorst in een beetje melkie? Gauw dan maarde vrouw moet uit In 't bakje met „Poes" er op, plensde ze een scheut melk en zette het neer voor den kater, die loom begon te likken. 'n Kwartiertje later stond Tante Stans ge reed om uit te gaan, maar juist toen ze in de vestibule haar tweeden handschoen dicht knoopte, ging de bel. Er stond een kleine jon gen op de stoep, beladen met een schooltasch met boeken. „Dag, Wimpie" zei tante Stans ïierveus, „wat is er?" „Dag tante," zei haar neef. „Gaat u uit?" Tante knikte. Ze hoorde een klok het voor spel van twaalven klingelen en verschrok. „Wat is er, Wimpie? Ik heb haast!" „Ik moet naar den tandarts, Tante en nu vraagt moeder of ik hier mijn boterham mag opeten, omdat ik anders te laat „Lieve jongen, ik moét weg! Anders met liefde.maar ik heb niet eens tijd om voor je te dekken!" „O, dat is niets, tante! Dan ga ik in de keuken zitten! Een bordje vind ik wel!" Even monsterde ze haar neef. Zou 't ver trouwd zijn? Maar 't kind wegsturen ging toch ook niet. In vredesnaam dan maar. „Goed, Wimpie, doe dat dan maar. Op de aanrecht staat.een flesch melk en in 't glazen kastje vind je wel een beker. Nou, dag! Ik moet voort, hoor! En Tante Stans liep. alsof ze de klok van twaalven wilde inhalen. De vierde zuster was niet zoo'n brutaaltje. Die bleef op den dag. dat zjj 15 jaar werd midden in de zee. Dè.t was juist het mooiste geweest, vertelde zy later, want je kon uren ver om je heen zien en de hernel boven leek een glazen koepel. Heel in de verte had aty sohepen gezien: net meeuwen. Dolfijnen maakten vroolijke buite lingen en walvisschen spoten water door hun neusgaten naar hoven, 't Was net of er honderden fonteinen rondom teaar geweest was cm, Nu kwam de vijfde prinses aan de beurt. Haar verjaardag viel juist in den winter en daarom zag zij, wat de anderen niet hadden gezien: een groene zee, waarin overal ijsbergen dreven. En die waren grooter dan de grootste kerktorens. Zij waren wonderlijk gevormd en schitterden als juweelen. Zij was op één van de groot ste bergen gaan zitten en de schepen maakten een omweg, net alsof z\j bang waren. Later op den avond betrok de lucht. Het ging onweeren en de nu zwart geworden zee tilde de ijsbergen hoog op. Het lichtte hevig en alle schepen haalden de zeilen in, omdat men bang was. Maar zij was rustig op haar ijsberg blijven zitten en had gekeken hoe de verblindende bliksemstralen in de zee sloegen. XWordt vervolgd). Een beetje onwennig in het stille huis liep Wimpie de gang door en arriveerde in de keu ken. Nieuwsgierig keek hij rond maar het propere vertrekje bood weinig bijzonders en dus trof hij voorbereidingen tot zijn maaltijd. Op het keukentafeltje stond een mandje met groente, dat hij op den grond zette. Het dres soir in de huiskamer leverde een bordje op en een oogenblik later klukte de melk in den be ker. Tien minuten later was het jongmensch met zijn tweede ontbijt gereed. Aldus gesterkt met nieuwen ondernemings geest, bekeek Wimpie de omgeving nog eens, streelde Gijs. wien dat maar half beviel en slenterde het tuintje in. Trui zat gebogen over de rest van den tweeden wortel doch onderbrak haar maaltijd, wipte naar de voorgalerij van haar behuizing en trok dwaze gezichten. En toen ontwaakte in Wimpie de impuls tot de daad. Het haakje werd van het deurtje gelicht en Trui, niet in het minst eenkennig, liet zich doorWimpie op pakken, streelen en aan de ooren trekken. Tante Stans haalde nooit zulke buitenissig heden uit en Trui waardeerde Wimpie's initia tief. Het sloeg half een en Wimpie maakte aan stalten tot vertrek. Voorzichtig wilde hij Trui weer in het hok zettenin 't leege hok.en kreeg toen een ingeving als groote geesten maar enkele malen in hun leven ten deel valt: Trui in het poesemandje in de keu ken vleien was het werk van een oogenblik. De kat opvangen en in het konijnenhok plaatsen kostte iets meer moeite maar ge lukte toch boven verwachting. Dc tandarts begreep niet, waarom Wimpie zoo grinnikte, maar die dacht aan 't gezicht, dat Tante Stans zou zetten Trui, die tot dusver geen bezwaar had tegen den loop der dingen, hield het in het poesen mandje niet lang uit. Met een sprongetje zat ze op de keukenmat en werkte hevig met haar neusvleugels. Nog even.nu zag ze on der 't tafeltje iets groens, waar wat roods tus- schendoor schemerde en behoedzaam koerste ze er op af. En zie nu in 't volgend oogenblik Trui haar scherpe tandjes zetten in een der den, vierden, vijfden wortel, om straks deze voedzame kost af te wisselen met de wat min der substantieel© slakroppen en dat preiloof.... het leek een droom en Trui's ronde oogjes knipperden van zenuwachtig genot. Een wei nig cocosvezels» die een mooi rond gaatje in de keukenmat achterlieten dienden als toe spijs en om wat beweging na dit koningsmaal te hebben, sleepte Trui wat er nog van de sla en de wortelen over was door de keuken en nam een bad in het melkbakje alvorens ze haar tanden zette in de pooten van den keukenstoel.... Pas toen Gijs de keukendeur achter Wimpie hoorde dichtslaan begreep hij, dat hij een ge vangen man was en aangezien Gijs een onaf hankelijke natuur had, schuurde hij een paar maar langs het deurtje, dat niet week en stootte met den kop tegen de tralies, die niet meegaven, stak een paar maal een voor poot tusschen de spijlen door en begon toen klaaglijk en zacht te schreien. Hetgeen tenge volge had, dat aan den anderen kant van de tuinhaag de bouvier van de buren zijn neus in den wind stak en den kortsten afstand zocht naar dit irriteerend geluid. Gelijktijdig kregen ze elkaar in de gaten. De hond stiet een kwaadaardig geluid uit, toen hij zijn erfvijand bespeurde, terwijl Gijs een geblaas voortbracht, dat zelfs den hond even deed weifelen, voordat hij met een kloeken sprong de horde nam en een moment later on der aan het konijnenhok stond. Een aanloop- een sprongdaar verscheen zijn kop voor de tralies, maar meteen had Gijs toegeslagen en over den hondensnuit een schram ge haald, die den bouvier jammerlijk deed gillen. Opnieuw sprong hij op, doch nu buiten het bereik der afweerwapenen. Gijs bemerkte het en veranderde van tactiek. Zijn ronde rug en dikke staart zouden vromer lieden dan u en ik verschrikt hebbenWoest blik kerde het hondengebit. Tijgerachtig waren de sprongen, die Gijs in zijn hokje ten beste gaf, telkens als zijn belager een nieuwen aan val ondernam. Een vol kwartier duurde het. Toen, grom mend en brommend retireerde de hond en Gijs bleef, trillend van woede en angst, bla zend in den uitersten hoek van zijn getralied verblijf achter. Op dat oogenblik werd de keukendeur ge opend. Tante Stans verscheen met Trui op den arm, die een digestie-tukje deed. Ze wierp een blik achter zich in 't keukentje, waarvan de vloer groen zag van de slablaadjes en rood van de wortelfragmenten en zuchtte diep. Vervolgens stapte ze op 't konijnenhok toe en tastte naar het deurtje, toen Gijs die een nieuwen aanval vermoedde, naar voren schoot met een vaart en een gehuil dat Tante Stans achteruit deed tuimelen en in een bloeienden rhododendron belanden. Trui snuffelde even en vervolgde haar slaapje (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE VRIJDAG 2 JUNI Progr. 3: 8.Keulen 10.20 Radio PTT Nord 12.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 3.20 Droitwich 3.55 Radio PTT Nord pl.m. 4.20 Keulen 5.20 Ned. Brussel 6.20 Motala of Diversen pl.m. 6.35 Keu len 7.208.20 Diversen of gram.muziek 8.20 Ned. Brussel 9.05 Keulen pl.m. 10.35 Fransch Brussel 10.55 Keulen Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Parijs Radio 9.30 Radio PTT Nord 9.50—10.35 10.35 London Regional 5.20 Droitwich pl.m. 9.35 Fransch Brus sel 10.20 Ned. Brussel, 10.3011.05 Diversen of Gramofoonmuziek 11.05 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Bekende zangers en zangeressen. 1. I'm falling in love with someone, James Melton. 2. Rosen aus dem Stiden, Lea Pillti. 3. Ieh steh' im Regen, Zarah Leander 4. Wiegenlied, B. Gigli. 5. Parle moi d'autre chose, L. Boyer. 6. I've got a feeling you're foolin', Connie Boswell. 7. Ein Lied geht urn die Welt, J. Schmidt. 8. J'aime tes grands yeux. Lys Gauty 9. The way you look tonight, B. Crosby en D. Lee. 10. Villanella, Erna Sack 11. Ah sweet mystery of life, James Melton. 12. Kinostar. Zarah Leander. 13. Vergiss mein nicht. B. Gigli. 14. J'ai laissé mon coeur, L. Boyer. 15. You «re my lucky star. Connie BoswelL 16. Frag nicht...,., J. Schmidt. 17. Le chaland qui passe, Lys Gauty. 18. A fine romance, B. Crosby en D. Lee. 19. Estrellita, Erna Sack.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6