De regeling van de inenting. met vleugels Acmduutq op da oudets Nog verschillende andere maatregelen te wachten. De omzet in den Rijksvischafslag. NOORDERBAD Ochtendbeurs Amsterdam V R IJ D A G 2 JUNI 1935 HAAKEEM'S DAGBEAD 3 Het wetsontwerp tot vaststelling van nieuwe bepalingen betreffende de inenting tegen pok- leen, waarvan wij op pag. 1 melding maken, is vrucht van den arbeid van de bi.i Koninklijk besluit van 26 Januari 1933 ingestelde staats commissie, welke tot opdracht ontving te onder zoeken: le. of het wenschelijk is de bestaande bepa lingen betreffende den vaccinatieplicht, waarvan de werking is opgeschort, hetzij terstond, hetzij geleidelijk, weder in werking te doen treden, en zoo deze vraag ontkennend wordt beantwoord. 2e. of het wenschelijk is deze bepalingen te doen vervallen, zonder dat tot eenige nieuwe re geling van de vaccinaie wordt overgegaan, dan wel 3e. of het wenschelijk is ten aanzien van de vaccinatie een nieuwe regeling te treffen, en zoo ja, hoe zij behoort te luiden. Deze staatscommissie heeft onder dagteelce- ning van 16 Mei 1939 een eerste verslag uitge bracht, waaruit blijkt, dat zij de vragen onder le en 2e ontkennend, die onder 3e bevestigend beantwoordt. Zij is daartoe gekomen., na voor lichting eener door haar uit haar midden aan gewezen medische sub-commissie. Met het ontwerpen van een aantal door haar wenschelijk geachte wettelijke voorschriften, houdt de staatscommissie zich nog bezig. Zij heeft echter gemeend, dat, waar haar definitief rapport niet zoo tijdig kon worden uitgebracht, dat de totstandkoming van alle bedoelde wette lijke voorschriften vóór 1 Januari 1940 mogelijk zou zijn, althans ten aanzien van een punt waar op vóór dien datum een wettelijke regeling noo- dig is, bereids verslag behoorde te worden ge daan. Dit punt betreft de in conclusie 3 van het rapport der medische sub-commissie uit de staatscommissie genoemde opvoering van de immuniteit van de Nederlandsche bevolking, welke opvoering alleen kan geschieden door te bevorderen, dat onze bevolking op veel grooter schaal wordt gevaccineerd dan thans het geval is. Deze conclusie luidt: Het is dringend noodig de immuniteit der Nederlandsche bevolking zóó hoog op te voeren als met eerbiediging van bezwaren van geneeskundigen, religieu zen en ethischen aard mogelijk is. De staatscommissie heeft voor de regeling van den vaccinatieplicht haar keuze gedaan uit twee stelsels. Het eerste en zeer voor de hand liggende stelsel, dat zij daarbij overwogen heeft, is dat van den directen dwang. Er bestaan tegen deze regeling evenwel be langrijke bezwaren, omdat men op ruime schaal gelegenheid zou moeten geven tot het verkrijgen van vrijstelling van de vaccinatie- verplichting. Individueele drang. De minister van sociale zaken is met de staatscommissie van oordeel, dat, zeker zoo lang er aan de vaccinatie nog gevaren ver bonden blijven van den aard zooals die thans bestaan, de beslissing over het al of niet vac cineeren uiteindelijk bij de ouders moet blij ven berusten. Hij heeft daarom met de staats commissie zijn keuze bepaald op het tweede stelsel, dat door de staatscommissie overwogen is, n.l. het stelsel van den wettelijk geregelden individueelen drang. Dit stelsel houdt in de eerste plaats in, dat vanwege de overheid aan alle ouders wordt aangeraden om hun kind, voor zoover daar tegen uit gezondheidsoogpunt geen bezwaren bestaan, op den daarvoor geschikten leeftijd te doen inenten. Deze raad wordt aan de ouders of personen, die over een kind de ouderlijke macht of voogdij uitoefenen, schrif telijk gegeven door den burgemeester der woongemeente van het kind, in de maand, waarin het kind den leeftijd van vier maan den bereikt. Laten de ouders hun kind vac cineeren vóór het den leeftijd van een jaar bereikt heeft, dan behoeven zij geen enkele andere formaliteit te vervullen dan het over leggen van het bewijs, dat de vaccinatie heeft plaats gehad. Indien de vaccinatie op dat tijd stip echter niet is geschied, volgt een tweetal administratieve maatregelen, waarbij, dit zij reeds dadelijk opgemerkt, de vrijheid van de ouders om het kind al dan niet te doen vac cineeren, volkomen onaangetast blijft. De plicht, die in het zooeven genoemde ge val, dat het kind niet tijdig wordt gevacci neerd, op alle ouders rust, is deze, dat zij aan den burgemeester een onderteekende verkla ring hebben over te leggen, waarop de inen ting achterwege wordt gelaten. Oproeping. De tweede administratieve maatregel bestaat hierin, dat de burgemeester ai degenen, die een verklaring hebben overgelegd, oproept om voor hem of een door hem aan te wijzen ambtenaar, alsmede een door hem aangewezen geneeskundige, te verschijnen. Hij kan echter deze oproeping achterwege laten, indien de in de verklaring vermelde redenen geheel of ge deeltelijk van geneeskundigen aard zijn en tevens is overgelegd een verklaring van een geneeskundige met wien over de vraag van de inenting overleg is gepleegd, waarbij deze dit overleg bevestigt. De burgemeester is dus tot oproeping verplicht in de gevallen, waarin uitsluitend redenen van principieelen aard in het geding zijn of waarbij het gaat om re denen van geneeskundigen aard zonder dat een verklaring van een geneeskundige is over gelegd. De bedoeling' van deze verschijning voor den burgemeester is, in de eerste plaats om degenen, die opgeven zuiver principieele be zwaren te hebben, blijk te laten geven, dat het hun inderdaad met deze bezwaren ernst is, en voorts om voor hen, zoomede voor degenen, die meenen bezwaren van geneeskundigen aard te hebben, zonder dat zij daarover met een geneeskundige overleg hebben gepleegd een uiteenzetting te doen geven van de ge neeskundige beteekenis van de vaccinatie, van den aard en den omvang der gevaren, welke aan het niet-vaccineeren en aan het vacci neeren verbonden zijn. Met de eventueele ver schijning voor den burgemeester of den door hem aangewezen ambtenaar is de .procedure definitief geëindigd. Ten slotte is de burgemeester ook tot op roeping verplicht van die niet hebben voldaan aaii de verplichtingen om het bewijs te leve ren, dat het kind. voordat het den leeftijd van één jaar heeft bereikt, tegen pokken werd ingeënt. Uit de bovenstaande blijkt reods. dat het door de staatscommissie voorgedragen stelsel slechts twee verplichtingen kent. n.l. een ver klaringsplicht en eventueel een verschijnings- plicht, tegen overtreding van beide verplich tingen wordt straf gedreigd. De minister is met de staatscommissie, die haar gevoelen met eenstemmigheid heeft uit gesproken, van oordeel, dat het door haar voorgedragen stelsel meer dan eenig ander stelsel waarborgen biedt, dat de vaccinatie, gelijk noodzakelijk is, in ons land zal toe nemen, zoodat de bestaande zeer onvoldoende immunisatietoestand der bevolking, welke on der de tegenwoordige omstandigheden elk jaar slechter, wordt, in de toekomst weer zal verbeteren en in elk geval voorloopig in veel geringer mate zal achteruit loopen dan in de laatste jaren het geval is geweest. Nog andere maatregelen. Zooals hierboven reeds is medegedeeld, is hetgeen thans wordt voorgesteld naar het oordeel der staatscommissie, niet het eenige, dat ter bestrijding van het pokkengevaar wet telijk zal moeten worden geregeld. De staats commissie stelt zich voor over de andere door haar wenschelijk geachte maatregelen weldra te rapporteeren, doch de minister heeft met de staatscommissie gemeend, dat hetgeen hierbij wordt voorgesteld, in zoodanige mate urgent is, dat met de indiening van dit wets ontwerp niet mocht worden gewacht, totdat de staatscommissie haar definitief rapport heeft ingediend. Zomersproeten verdwijnen spoedig door een pot SPRUTOL Bij olie Drogisten (Aiiv. Ingez. Med.) Nillmij ging in 1938 goed vooruit. Het verzekerd kapitaal der Levensverzeke- ringm. Nillmij van 1859 is in 1938 bruto met f43 mill. (v. j. rond f42 mill.) en netto met f23.4 mill.) tot rond f 215J/2 mill, toegenomen. De wins1 is grootendeels bestemd tot versterking der reserves en voor latere uitkeering aan verzeker den. Aandeelhouders ontvangen 5 pet. over het gestorte en 1 pet. op het niet gestorte kapitaal- Blijkens het verslag bedroeg het inkomen aan termijnpremiën f 5.536.000 (vorig jaar f5.106.000). Het totaal aan premiën in eens daalde echter tot f2.263.000, tegen f2.998.000 in 1938, Gemiddeld is aan de premïereserve ad f 47.801.000 ten grondslag gelegd een rentevoet van 3.53 pet. (v.j. 3.56 pet.). De balans vermeldt verder een extra-reserve ad. f700.000 (onv.), een reserve voor eventueele rentedaling en ver dere voorzieningen ad. f 3.175.000 (v. j. f 3.155.000) een reserve voor oorlogsrisico ad 631.000 (f598.000) en speciale reserves voor de overgenomen Indische Portefeuille der „Al- gemeene" ad f 147.000 (f 141.458). Tezamen met het maatschappelijke kapitaal ad f 2.500.000 (waarop gestort f850.000) biedt de Mij. haar verzekerden dus extra-waarborgen tot een be drag ad f7.153.000. De bedrijfsrekening sluit met een saldo ad f325.500 (v. j. f414.639) waarvan f 164.000 (f 126.597) werd toegevoegd aan de Reserve voor eventueele rentedaling en verdere voorzienin gen en f84.600 (f132,703) werd gereserveerd voor latere verdeeling onder verzekerden, met aandeel in de winst. Het voor \erdeeling gere serveerde bedrag de z.g. bedrijfsoverschotten zijn daarmede gestegen tot f 485.400. Aandeelhouders ontvangen onveranderd 5 pet. over het gestorte en 1 pet. over het# niet- gestorte kapitaal. De dochter-mij. de N.V. Nederl. Mij. der „Nillmij. van 1859" bereikte een verzekerd be drag van rond 26 millioen gulden VOOR MODERNE VERLICHTING ENORME KEUZE LAGE PRIJZEN. H. J. v. d. MEER, SCHAGCHELSTRAAT en hoek CRONJéSTRAAT, HAARLEM-N. Bij elke kap of kroon een GLOEILAMP Plaatsen van kappen gratis. CADEAU. (Adv. Ingez Med.) Sint Willibrord-zegels. De directeur-generaal der Posterijen. Tele grafie en Telefonie maakt bekend, dat ter herdenking van het feit, dat het in November 1939 twaalf eeuwen geleden zal zijn, dat Willibrord, de apostel der Nederlanden, ge storven is, bijzondere postzegels zullen wor den uitgegeven in de frankeerwaarden van respectievelijk 5 en 12y2 cent. Deze postzegels, van welke het eerstge noemde Willibrord's landing op de Nederland sche kust afbeeldt en dat van 12 y2 cent den Apostel weergeeft, als bisschop van Utrecht, zullen van 15 Juni t/m 15 September 1939 worden verkrijgbaar gesteld. De zegels zijn vervaardigd door Hub. Le- vigne, die zijn ontwerpen zelf in staal gra veerde; de kleur der zegels is respectievelijk groen en blauw. Op de zegels zijn de bepalingen van toepas sing, welke gelden voor de gewone postzegels, behoudens dat de geldigheidsduur eindigt met 31 December 1939. en de zegels zullen voor zoover zij na den termijn van verkrijg baarstelling op de kantoren nog niet zijn verkocht, worden vernietigd. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer C. den Hertog, conducteur bij de N.Z.H.T.M. ter standplaats Haarlem, bij genoemde Maat schappij in dienst trad. Bij deze gelegenheid had de jubilaris den dag vrij. Te zijnen huize ontving hij bezoek van ir. B. Nugteren, chef van Exploitatie en den heer P. M. Gieske, le chef van den Uitvoe renden Dienst, die hém gelukwenschten en namens de directie de gebruikelijke enveloppe overhandigden. Mei was weer beter dan verledenjaar. De eerste 5 maanden van dit jaar over troffen die van verleden jaar met ruim 3 ton. De omzet in den Rijksvischafslag bedroeg de vorige maand f 531.009 tegen f 482.817 in Mei 1938, zoodat er wederom een vooruitgang viel te constateeren van ruim f 48.000. Over April 1939 was deze vooruitgang in vergelijking met die zelfde maand in 1938 f 46.000. De omzet in den Rijksvischafslag over de eerste vijf maanden van dit jaar bedroeg 3.156.075 tegen f 2.853.615 over diezelfde pe riode in 1938. Hier is de vooruitgang dus f 302.460 ZANDVOORT SEIZOENABONNEMENTEN. Volwassenen f 7.50 Kinderen 5. Familiecab. ƒ30.Seizoentent ƒ45 ZONDAG A.S., NAAI. 2 UUR de uitgestelde WEDLOOP NAAR ZEE. Dagel. NOL BERCLOW'S GAY MELODIANS. tAdv. Ingez. Med.) um-leec ONZE AARDE IS KLEIN EN HET VLIEGTUIG IS SNEL (Van onzen correspondent te New-York) Mejuffrouw Anne O'Hare Mc. Cormick is een van de sieraden van den journalistieken staf der New-York-Times. Deze reeds-griizende dame behoort ongetwijfeld tot de beste jour nalisten. Zij heeft gedurende lange jaren door Europa gereisd. Iedere week komen enkele ma len haar brieven in de krant. Zij schrijft die in alle hoofdsteden van Europa. Het zijn voor beeldige brieven. Wie zelf journalist is smult ervan. Zij zijn in heel eenvoudige taal ge schreven, nooit sensationeel, nimmer op cj'fect berekend en nog veel minder melodramatisch. Rustige, weloverwogen, boeiende brieven, die het gezag dat deze journaliste in Amerika ge niet ten volle begrijpelijk maken. Zij is een van de best-geïnformeerde kenners van Euro- peesche toestanden. Nu is mejuffrouw Mc. Cormick voor eenigen tijd in New-York teruggekeerd. Deze gelegen heid neemt zij te baat om rustig te overzien wat zij heeft gezien en ondervonden. Zij be handelt „Europa" als begrip, als probleem en als veelheid van problemen. Tracht te door gronden wat Europa van Amerika denkt en toetst de Amerikaansche meening over Europa aan haar bevindingen. Zij beschouwt haar aan wezigheid in Amerika als een rust en een ver ademing. Niet alleen als hard-werkend jour naliste. maar ook en vooral als mensch. en zij meent dat Europeanen Amerika ook als zoo danig beschouwen, al merkt zij op wat ieder een, die Europa kent, hier ook onmiddellijk be merkt: dat men in Europa de dingen veel rus tiger onder het oog ziet dan Amerika dit doet. „Zelfs de thuiskomende Amerikaan", zoo schrijft deze scherpzinnige journaliste, „die weet dat Amerika geen schuilplaats is voor wat ter wereld dan pok, en het minst van alles- voor Europa, wordt getroffen door de intense belangstelling voor Europeesche gebeurtenis sen. Het is overdreven te zeggen, zooals som mige uit Europa terugkeerende Amerikaansche reizigers wel doen. dat wij Amerikanen opge wondener over Europa zijn dan de Europeanen zelf. Wij zijn alleen luidruchtiger en nadruk kelijker Wij koken en bruisen omdat wij ge- looven. dat wij iets kunnen doen voor wat naar ons inzicht een rechtvaardige zaak is. Wij hebben het doode punt van hopeloos fatalis me nog niet bereikt. Dit Amerika kijkt anders dan Europa, naar buiten. Wij zijn de naar- buiten-gekeerden in een wereld van naar-bin- nen gewenden. Misschien is dit onze manier om onze groote binneniandsche problemen te ontvluchten Of misschien zijn de oogen van Amerika zoo scherp op Europa gericht, omdat zij zien en erkennen dat onze binnenlandsnhe problemen veel minder belangrijk zijn dan de buitenlandsche, dan de strijd op leven en dood die nu reeds in Europa wordt gestreden. Wij staan op een afstand en kunnen het geheele tafereel beter overzien dat zij die er zelf mid den in staan". Deze verklaring door Anne O'Hare Mc. Cor mick van een verschijnsel dat iederen Euro peaan hier moet opvallen: het voortdurend koortsachtig bezig zijn met Europa, heeft al het gezag van de schrijfster. Maar ik geloof dat dit slechts één verklaring is en dat er op z'n minst genomen nog een argument voor deze Amerikaansche aandacht voor het oude we relddeel bestaat. Dat tweede argument is: de mogelijkheid dat Amerika betrokken wordt in wat er in Europa geschiedt. Volgens anderen, sterker gezegd: de onmogelijkheid dat Ame rika er niet in betrókken wordt". Ik heb reeds verschillende keeren uiteenge zet in welke kampen het volk der Vereenigde Staten ten opzichte van ..Europa" verdeeld is. Ik zal dit thans niet nog eens doen. hoe belang rijk dit verschil van meening ook is voor Ame rika zoowel als voor de geheele wereld. Maar ik wil nu eens het licht laten vallen op een speciale zijde van dit vraagstuk: de aardrijks kundige zijde, beheerscht door het feit. dat door het steeds snellere en steeds volmaakter THEE DOETJE vliegwezen Amerika, in aardrijkskundigen zin. steeds dichter bij Europa komt te liggen. Dat dit feit ook militaire beteekenis heeft is over duidelijk. Het werd mij eerst recht duidelijk toen ik dezer dagen ergens een kaart zag waarop de vlieguren stonden vermeld, die afgelegd moe ten worden van bepaalde punten in Europa naar bepaalde punten in de Vereenigde Staten. Hoe klein de aarde is geworden door het vlieg tuig wordt daardoor bijna angstig duidelijk. Hier volgt een lijstje van deze afstanden in vlieguren: Van Moskou naar Seattle 17 1/4 uur Van Tokio naar Seattle 16 uur Van Peiping naar Seattle 18 uur Van Sjanghai naar Seattle 19 uur Van Hongkong naar San Francisco 23 uur Van Honoloeloe n, San Francisco.. 8 1/2uur Van Mexico-City naar Denver 4 1/2 uur Van Panama naar Los Angeles10 uur Van Panama naar St. Louis8 1/2 uur Van Portugeesch Guinea naar Washington 15 uur Van de Azoren naar Washington 9 uur Van Gibraltar naar Washington 14 uur Van Rome naar Washington14 1/2 uur Van Parijs naar Washington12 uur Van London naar New Yorüt111/2 uur Van Berlijn naar New York13 1/4 uur Van Oslo naar New York12 uur Van IJsland naar New York 8 1. 2 uur Wat ik u raden mag: bekijk dit lijstje goed. Laat het in u doordringen. Overweeg de conse quenties in strategischen zin. Kom tot de con clusie dat de aarde heel klein is geworden. En bezie ook uit dit standpunt de belangstelling van Amerika voor wat er in Europa gebeurt. Deze afstanden zijn berekend voor bommen werpers, die 300 mijl per uur kunnen afleggen. Op het oogenblik, zoo zeggen Amerikaansche vliegtuigingenieurs, kunnen zulke vliegtuigen deze snelheid bereiken en gedurende eenige honderden mijlen volhouden. En zij voorspellen dat de tijd niet ver meer af is, dat zij dit over duizenden mijlen zullen kunnen doen. Er zijn drie wegen waarlangs een bommenwerper om Amerika te naderen: uit Europa of Azië, van een vliegtuigbasis ergens in Midden- of Zuid- Amerika of van een vliegtuig-moederschip er gens onder de kust der Vereenigde Staten. De eerste mogelijkheid is voorloopig nog niet ge vaarlijk. De vliegtuigen zouden uit Europa of Azië naar Amerika kunnen komen en daar hun „plicht" kunnen doen, maar zij zouden niet voldoende benzine kunnen meevoeren om, wat natuurlijk noodzakelijk is, ook terug te keeren. Een bombardeertocht zou dan een „zelfmoord-tocht" zijn. Maar het gevaar voor een vliegtuig-aanval uit Latijnsch-Amerika dat is een andere geschiedenis. Daarom wordt niet alleen door economen, handelsmenschen en financiers, maar ook door militairen zoo veel aandacht gewijd aan de Japansche. Duitsche en Ita- iiaansche activiteit in Mexico, Columbia, Sal vador, Ecuador en Costa Rica. Daarom is ook de vestiging van een fascistische dictatuur on der den" jeugdigen vechtjas German Busch in Bolivia van groot belang. Dat land is niet al leen een petroleum-bezitter En of dictator Busch het Zuid-Amerikaansche uiteinde van de as Rome-Berlijn zou willen zijn is niet zoo maar een incidentje in een operette-staat, want operette-staten bestaan niet meer nu het begrip operette zoo gevaarlijk gauw kan worden gemetamorfoseerd in operatie (basis). De Monroe-leer zal haar vleugels laten groeien. Oorlog vliegt door de lucht en rondom de kleine aarde met een vaart van driehon derd mijl per uur. Het geheele Amerikaansche militaire apparaat is daardoor veranderd. Lucht- en zeevloot staan midden in de belang stelling. En Amerika heeft niet alleen zoo'n groote belangstelling voor Europa uit huma nistische en ideëele overwegingen, maar ook om redenen van eigenbelang. Mr. E. ELIAS (Adv. ingez. Med.t Vereeniging van Amsterdamsche burgers tegen de benoeming van dr. J. Romein. In een Donderdagavond gehouden vergade ring van de vereeniging van Amsterdamsche burgers is bij acclamatie een motie aange nomen, waarbij de vergadering kennis neemt van de benoeming van dr. J. Romein tot hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam en zulks in afwijking van de voordracht van curatoren. Het algemeen oordeel is, dat deze benoe ming niet is gebaseerd op bekwaamheid, maar op politieke gronden. De vergadering besloot zich te wenden tot den minister van onderwijs, met het beleefd doch dringend verzoek, zijn goedkeuring aan deze benoeming te onthouden, als zijde niet in het belang der gemeentelijke universiteit. Een groot congresgebouw op Zorgvliet? Naar wij met zekerheid vernemen is bij de regeering het denkbeeld in ernstige overwe ging op het landgoed Zorgvliet aan den Ouden Scheveningschen weg een congresgebouw te stichten, geschikt voor het houden van groote internationale en andere congressen. Deze plannen, welke thans nog bij den rijksgebou wendienst in studie zijn, hebben intusschen nog geen definitieven vorm aangenomen. Het landgoed Zorgvliet, dat vlak bij het Vredespaleis op een der mooiste punten van Den Haag gelegen is, is door mevr. de weduwe Goedkoop in 1930 aan den staat geschonken onder voorwaarde, dat binnen tien jaar op dit terrein een representatief gebouw zou worden gesticht. Spinazie wordt ingeblikt. Het departement van Economische Zaken heeft de verleden jaar genomen proef met het inblikken van spinazie dit jaar op groote schaal herhaald. Ten behoeve der armlastigen en werk- loozen zijn ruim honderdduizend blikken ver vaardigd. Het grootste deel hiervan is reeds in distributie wegens de schaarschte der jonge groenten. THEO VAN DER BIJL HEEFT OPERATIE ONDERGAAN. Naai' wij vernemen is de bekende Neder landsche toonkunstenaar Theo van der Bijl in de Boerhaave-kliniek te Amsterdam opge nomen, waar hij een operatie heeft ondergaan. De dirigent maakt het naar omstandigheden goed. K. L. M.-lijnen naar Friesland en Groningen worden op 15 Juni heropend. De heropening van de luchtlijnen Rotter dam—Amsterdam—Leeuwarden v.v. en Rot terdamAmsterdamGroningen v.v.. welke oorspronkelijk op 15 Mei j.l. zou geschieden doch toen in verband met het feit. dat een groot aantal vliegtuigbestuurders der K.L.M voor den militairen dienst was opgeroepen, uitgesteld moest worden, is thans bepaald op Donderdag, 15 Juni a.s. Op beide lijnen zal dagelijks behalve op Zondagen een dubbeldaagsche dienst in beide richtingen worden onderhouden. De K.L M -autodienst Den Haag-Schiphol v.v. geeft op alle vertrekkende en aankomende vliegtuigen aansluiting. Residentie-Orkest ging het in 1938 niet voor den wind. Een tekort van 26.000. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn, gedelegeerde van den gemeenteraad in het bestuur van het Residentieorkest, heeft ter kennis van de ge meenteraadsleden gebracht een door hem op 16 Mei aan B. en W. gezonden rapport betreffende den toestand van het Residentieorkest. In dit rapport wordt mededeeling gedaan van de financieele resultaten van het afgeloopen seizoen. Het seizoen sluit met een nadeelig saldo van f25.963,87. De heer Van Beresteijn komt tot de conclusie, dat het niet mogelijk zal zijn het Residentie orkest op de been te houden als de gemeente niet bereid is het subsidie te verhoogen met een be langrijk bedrag. Waaghalzen. Met een klein motorbootje zijn twee Zweden en een Fin den Waterweg uitgevaren naar Nev? York. Zij hebben achthonderd liter brandstof voor de reis aan boord genomen. De gezagvoerder, de jachtschipper Uno Ek- blom. heeft zijn scheepje voor deze reis laten bouwen. De motor heeft slechts een capaciteit van 10 p.k.. 800 liter olie kunnen den motor ongeveer 260 uren voeden. Na Rotterdam zal nog Falmouth worden aan gedaan. De reis Ls aangevangen te Mariehamm op Aland Het scheepje dat Stockholm en Ko penhagen aandeed, heeft onderweg slecht weer gehad en zich goed gehouden. Het is anders maar een huikje, kleiner dan de meeste jach ten in de Veerhaven. 1 Juli zou het scheepje in New York moeten zijn om daar op de tentoon stelling vertoond te worden. Mocht de motor in het ongereede raken dan kan een zeil dienst doen. 15 H.A. JONG DENNEBOSCH DOOR BRAND VERNIELD. Donderdagmiddag te ongeveer vier uur ls door onbekende oorzaak brand ontstand in de bosschen nabij 't Pecske en de jeugdher berg „Wolkenland", nabij Beek (gemeente Bergh). Het blusschingswerk onder leiding van den burgemeester van Bergh werd met kracht ter hand genomen. Militairen, die in de nabijheid gelegen zijn, assisteerden de brandweer bij haar poging de vlammen te stuiten. Door het kappen van boomen en het werpen met zand was men omstreeks half zeven den brand meester. Vijftien tot 20 H.A. jong dennebosch, eigendom van Baron Lochner von Hütten- bach. brandden af. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 311'/»—313 H. V. A. 431 Vergde Vorstenl. 89 '/290 Amst. Rubber 195'/2 Philips 196—197 AKU. 37 3/4 Unilever 135—135'/2 Holland-Amerika Lijn 102 Beth. Steel 43 5/8—43 3/4 U. S. Steel 36 11, 16—36 7/8 Republic Steel 12 5/8 Anaconda 68 15/16—9 1/16 Shell 9—9 1/32 Canadian Pacific 3 5/8 Am. Car and Foundry 18 1/4 BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR BAKFIETS. Op den Rijksstraatweg bij de Ambachtstraat had Donderdagmiddag kwart over drie een bot sing plaats tusehen een personenauto, die in de richting van Haarlem reed. en een motorbakfiets, die uit de tegenovergestelde richting kwam. De besuurder van de bakfiets wilde nog vlak voor de auto langs links de Ombachtstraat inrijden, maar dit lukte niet meer. Hij werd tegen den grond geslingerd en kreeg een hoofdwond en een gebroken sleutelbeen. Door een toevallig passeerenden verpleger werd hij verbonden. Te gen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Beide wagens werden beschadigd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5