JtleineZeemeermin H.G. ANDERSEN VRIJDAG 2 JUNI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD c(B. (Adv. Ingez. Med.) Herwonnen Levenskracht. Wanneer ik een aanbeveling: wil schrijven voor de inzameling van gelden voor deze. ons allen zoo sympathieke vereeniging, kan ik niet beter doen, dan op de beteekenis van dezen naam: „Herwonnen Levenskracht" wijzen. Hier is het Engelsche spreekwoord: „What's in a name" zeer zeker niet op zijn plaats. Hier zegt de naam alles. Deze twee woorden drukken volkomen juist uit, wat het edele doel en streven van H. L. is, n.l. aan minvermo gende medemenschen het mogelijk te maken, hun levenskracht te herwinnen, een levens kracht die bedreigd wordt door een bekende en alom zoo gevreesde ziekte. Deze te bestrijden, zoowel bij degenen, die blijken hiervoor ge disponeerd te zijn, als bij hen, waarbij deze ziekte reeds geconstateerd werd. is het schoone doel van Herwonnen Levenskracht. Maar om dit te bereiken en successen te kunnen boeken, heeft H. L. financieelen steun noodig. Niet elkeen kan bij deze actie daad werkelijk medehelpen, doch wèl kan elkeen door kleine of grootere geledlijke bijdragen 't werk van H. L. mede in stand houden en zoo mogelijk helpen uitbreiden. Want men begrijpc het wèl, hier hangt ook weer alles af van de beschikbare middelen. Koe grooter deze zijn, des te meer patiënten kunnen door het werk van H.L. hun levenskracht, die reeds verloren was of dreigt verloren te gaan. herwinnen. Gelukkig is die wetenschap in het bestrijden dezer gevreesde ziekte in onzen tijd reeds zóó ver gevorderd, dat door krachtdadig optreden mooie resultaten worden bereikt. Stadgenooten, helpt hierin mede. Zoowel zij, die uit ondervinding weten, welk een ramp bedoelde ziekte in gezin of familie kan veroorzaken, als zij. die God dankbaar moeten zijn, hiervoor gespaard te zijn ge bleven, allen moeten medewerken door hun geldelijke offers aan H.L. het mogelijk te ma ken haar werk op de meest krachtige wijze voort te kunnen zetten. Wethouder Sociale Zaken, W. J. B. VAN LIEMT. Het bijpostkantoor in de Tempeliersstraat. Blijkens een mededeeling in de Staatscourant is bij beschikking van den directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie met in gang van 19 Juni 1939 op verzoek aangewezen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor in de Tempeliersstraat de commies bij den post-, telegraaf en telefoon dienst H. de Jong, thans beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Am- sterdam-Sloterdijk. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Mei 19391938. Aantal behandelde posten 18511, v. j. 18561. Aantal inlagen 12111, v. j. 12402. Aantal terugbetalingen 6400, v. j. 6159. Ingelegd f 606.403,26, v. j. £690.401,37 Terugbetalingen f568.297,70, v. j. f469.881,14 Meer ingelegd f38.105,56, v. j. meer f220.520,23 Aantal nieuwe boekjes: 254, v. j. 317. Aantal afbetaalde boekjes: 180, v. j. 183. Spaarbusjes op 31 Mei 1939 in omloop: 3909. Geledigd in Mei 1939: 390 busjes met totaal inhoud van f 6350,50. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Mei 1939: 681. MORGEN, 3 JUNI Serwonnen Levenskracht Weest milddadig voor de tuberculoselijders (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd voor het propaedeutisclu examen theologie mej. dr. E. A. Duparc. Geslaagd voor het doct.-examen rechten de heer dr. E. Eckelt von Pelkinie. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Groeneveld, v. Oosten de Bruijnstraat 183, bankbiljet; Lunenburg, Korte Houtstraat 15 H, bril; v. Hottem, Assen- delverstraat 46, etui inh. schrijfbehoeften; Gelder, Scheepmakersdijk 25, handschoenen; Stel'fens, Brouwersstraat 47, armbandhorloge: Vredenberg, Kritzingerstraat 47, kinderjasje; Bureau van Politie, Smedestraat, een paar da meskousen; portemonnaie met inhoud; kinder- taschje; Weiland, Schoterboschplein 8, overall: Rozen, Oosterstraat 34, portemonnaie met in houd; Sondorp, Vrouwenhekstraat 52, penning van ventvergunning; Hus, Berkenstraat 27, por temonnaie met inhoud; v. Deyl, Zijlvest 9 rd. portemonnaie met inhoud; Sleeboom, Madoera- straat 16, rijwielbelastingplaatje; Rotteveel, Kloosterstraat 51 rd., hondenriem; De Wit, Twijnderslaan 22, rugzak; Ruis, Schrevelius- straat 64, rozenkrans; Mohringer, Rijksstraat weg 204, schaal van weegschaal; Kooren, Wes tergracht. 97, taschje. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Mei 1939 (1938). I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 1881 personen (v.j. 2001), t.w. 1700 mannen en 181 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 4158 personen (v.j. 4910), t.w. 3850 man nen en 308 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 6039 personen (v.j. 6911 t.w. 5550 mannen en 489 vrouwen. Uitgeleend werden 7126 boeken (v.j. 7477). II. Filiaal „Huis te Zaanen". Bezoek aan de leeszaal door 872 personen (v.j. 712), t.w. 754 mannen en 118 vrouwen. Uitgeleend werden 2889 boeken (v.j. 2745). III. Hoofdbibliotheek en filiaal werden te zamen bezocht door 69LI personen, (v.j. 7623) t.w. 6304 mannen en 607 vrouwen. In het ge heel werden uitgeleend 10015 boeken (v.j. 102221 PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 3 JUNI 1939. Progr. III. Keulen 8.00; Radio P. T. T. Nord 10.20; Keulen 2.20; Fransch Brussel 3.20; Keulen pl.m. 5.20; Radio P. T, T. Nord 5.50; Ned. Brus sel 6.20; Keulen 7.50; Ned. Baussel pl.m. 8.30; Keulen 8.50; Fransch Brussel 10.20; Keulen pl.m. 10.55. Progr. IV: Ned. Brussel 8.00; Parijs Radio 9.20: Radio P. T. T. Nord 9.30; Diversen 9.5010.35 Londen Regional 10.35; Pauze 11.4511.50: Droitwieh 11.50; London Regional 12.20; Pauze 12.4512.50; Droitwieh 12.50; London Regional 1.20; Droitwieh 3.20; London Regional 7.50; Droitwieh 8.20; London Regional pLm. 9.50 Droitwieh 10.05. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. m stfe*01°*£!L olool TUIN-en v GAZONMEST 0.«O-0.75-l.«>-2.5°-5.- (Adv. Ingez. Med.) De Weddenschap. door J. J. P. IN een uitstekendNew-Yorksch restau- rant zaten drie jongelui met verveelde gezichten bij elkaar. Zij hadden al zoo veel uitstekende restaurants bezocht in hun leven dat noch het perfecte eten, noch de charmante croonette van de band hen eenigszins konden opbeuren. „Zoo kerels, slecht humeur?" klonk plotse ling een stem en een andere jongeling, aan zijn wijze van loopen te zien niet geheel nuch ter, viel zonder eenige waardigheid op een vierden stoel neer. Geen antwoord volgde; het drietal bleef on bewogen. „Kennelijk wel, hè?" concludeerde no. 4, „enfin we zullen afwachten, misschien heeft een van de heeren zoometeen toch nog de energie om iets op te merken. „Vooruit Jack, kerel wees jij dat nou eens!, vervolgde hij tegen Jack Copson. Deze draaide waardig zijn hoofd in de rich ting van den vroolijken John Firman en ant woordde: „Ik kan mij niet herinneren ooit zoo'n hinderlijken kerel als jij gezien te heb ben. Op 't oogenblik ben je weer bijzonder onaangenaam". „Zeg dat niet. Dit is nog niets. Dan moet je me zien als ik in een slechte bui ben." „Ik kan me niet voorstellen dat het erger ie dan dit." „Wedden?" „Goed. 100 dollar". „Uitstekend. Tijd opbeperkt". „Ik heb nog een voorwaarde. Ik neem d® weddenschap 'aan als je nou je biezen pakt." „Niets liever dan dat. Saluut, lui!" „Heeft u dat, juffrouw? Uitstekend, dan kunt u nu wel gaan", sprak Jack W. Copson tot zijn typiste en het meisje verwijderde zich. Terwijl hij nog eenige papieren doorkeek werd plotseling de deur geopend en een on guur personage stapte naar binnen. Alle attri buten van een onguur personage waren aan wezig, versleten pet, stoppelbaard, loenschende blik. enzoovoorts. En ook de revolver met geluiddemper, die hij in z'n rechterhand voerde. „Hands up", beval de stem van onder de pet. „Keurig. Herken je me nog?" „Neen, eerlijk gezegd, niet." „Zoo dan?" en hij haalde de pet weg. „Wat, John, ben jij het?" „Inderdaad. Nou zal ik je eerst even bin den en je portefeuille leeghalen". Na deze daad bij het woord gevoegd te hebben, sprak John: .Ik zal er maar een stoel bij nemen. En je iets vertellen. Twintig jaar geleden hebben we eens een weddenschap afgesloten dat ik me nog on aangenamer en hinderlijker zou kunnen ge dragen dan ik, toen deed. Dat is nu wel ge lukt. Toch ben ik niet in een slechte stem ming. Ik ben integendeel uitstekend gehu meurd op het oogenblik. De eenige reden van mijn komst is, dat ik leelijk aan lager wal ben geraakt. Zoometeen vertrekt mijn trein naar.... ja, dat zal ik jou maar liever niet vertellen. Ik heb de kans om voor 3000 dollar een cafétje over te nemen, dat uitstekend rendeert en dank zij die 4000 dollar van jou zal het me nu niet lastig vallen het ding te koo pen. Dit is alles, dat ik je wou T. stellen. Nou nog een prop in je mond en we zijn klaar. Zie zoo! Nou, saluut dan! Morgenochtend komt je typiste je wel bevrijden." Firman liep naar de deur, opende die, zwaaide nog eens joviaal met zijn arm en sloot de deur behoedzaam achter zich. Eenigen tijd later drukte de voet van Jack Copson op een knopje, dat onder d-e schrijfta fel verborgen was en twee minuten later werd de deur voorzichtig geopend. Kinderen bedreigd. ARROND. RECHTBANK. Ruzie om een fiets. Dertien Februari omstreeks half tien ston den eenige jongemannen, die een cursus had den bezocht op het trottoir van de Prins Hen drikstraat. Een van hen had zijn fiets schuin over het trottoir staan. Een 22-jarige schilder, die met twee vrienden uit de Barrevoetestraat kwam, gaf een trap tegen de fiets omdat naar zijn meening deze niet snel genoeg van het trottoir werd verwijderd. Dat was echter niet naar den zin van een 22-jarigen Heemstedenaar, die eveneens bij het groepje stond. Er ontstond een woordenwisseling en daarna een handge meen. De Heemstedenaar gaf den schilder een stomp en raakte daarna slaags met de met gezellen van den schilder. Deze had intusschen een mes getrokken en stak den Heemstedenaar daarmee twee maal in den rug Beiden had den zich nu te verantwoorden wegens mis handeling. De Heemstedenaar meende, dat hij wel een vriend maar niet den schilder zelf een tik had gegeven. De schilder hield echter vol dat hij wel degelijk een stomp had gehad. Tegen den Heemstedenaar eischte de Officier f 25 en tegen den schilder, die al meerdere malen was veroordeeld een half jaar gevange nisstraf. Uitspraak 1-5 Juni. „Vaarwel", zei het prinsesje en licht als een zeepbel steeg zij op. Juist toen zij boven water kwam, ging de zon onder, maar de wolken waren nog goud gekleurd. In den bleekrooden hemel straalde de avondster, de lucht was zacht en frisch en het water heel stil. Er lag een heel groot schip met wel drie masten en maar één zeil op, want er was toch geen wind- Op het schip klonk den en daarom was er feest aan muziek en gezang en toen het donker werd, werden er honderden gekleurde lichten aangestoken. De kleine zeemeermin zwom naar de verlichte patrijspoorten en eiken keer, als een golf haar op lichtte, kon zij naar binnen kijken. Zij zag vele mooi gekleede menschen, maar de knapste was een jonge prins met zwarte oogen, die niet ouder dan 16 jaar was. Hij was dat dien dag juist gewor- boord van het groote schip. (Wordt vervolgd). Mei was iets te koud en gaf te weinig regen. Volgens mededeeling van het K. N. M. I. te De Bilt, was gemiddeld over de vijf hoofd stations in Mei de ochtend-temperatuur een halven graad beneden normaal, in de drie decaden resp. een halven en een graad beneden normaal en ongeveer normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 19den en 24sten respectievelijk 2'/s graad bene den en 2'/2 groad boven normaal. Niettegen staande de temperatuur op de meeste dagen te laag was, kwam geen neerslag van beteekenis voor. De gemiddelde dagelijksche maximum-tem peratuur en het gemiddelde dagelijksche mini mum waren beide een halven graad beneden normaal. De neerslag was in Utrecht en Zuid Holland 10 tot 30 procent boven normaal. In Zeeland, Noord Brabant en Drente nul tot 20 procent be neden normaal, op de Westelijke Waddeneilan den 60 tot 70 procent beneden normaal, elders 30 tot 60 procent beneden normaal. Van den 20sten af viel geen regen. Te De Bilt werden 230 uren zonneschijn waargenomen tegen 210 uren normaal. (Adv. Ingez. Med.) Maar de „ijzeren long" kan uitkomst brengen. Bij gevallen van kinderverlamming komt het meermalen voor dat er een verlamming van longspieren, optreedt. Die patiëntjes, die nu in ons land ten doode opgeschreven zijn, zouden vaak in leven gehouden kunnen wor den als men de beschikking had over een „ijzeren long", waardoor het mogelijk is lan gen tijd de ademhaling kunstmatig te bevor deren, in de hoop, dat de natuurlijke werking zich herstelt. In Amerika en ook in Engeland heeft men met zulke „ijzeren longen" reeds uitstekende resultaten verkregen. Lord Nuffield heeft er aan alle Engelsche hospitalen een cadeau ge daan, omdat hij voorkomen wilde dat kinde ren om het leven kwamen door een onvol doende uitrusting dezer inrichtingen. In medische kringen in ons land wordt ook de noodzakelijkheid ingezien spoedig maatre gelen te nemen. Oorspronkelijk waren de „ijzeren longen" duur, maar nu de Both Cabinet Respitator aan de markt gekomen is, zijn de financieele be zwaren gelukkig veel minder geworden. Woensdagavond waren wij in de gelegen heid de eerste voorstelling in ons land bij te wonen van een film die de werking van dit ap paraat demonstreert. Deze werd gegeven in een collegezaal van het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam, in tegenwoordigheid van eenige autoriteiten op het gebied der Volksgezond heid, de doctoren en de verpleegsters van deze inrichting. De werking is vrij eenvoudig. De patiënt wordt in een soort kist (cabinet) gelegd, al leen het hoofd steekt daarbuiten, afgesloten door een rubber-diafragma. Door een pomp met blaasbalg wordt de luchtdruk in die her metisch gesloten kist geregeld, waardoor een goede kunstmatige ademhaling verkregen wordt. Natuurlijk zijn er mogelijkheden ge maakt om de(n) patiënt(e) tijdens die kuur te verzorgen. Eten is heel gemakkelijk omdat het hoofd immers buiten de kist ligt. Het kabinet half geopend. De pomp wordt aangedrevcen door een elec- tischen motor, maar als die eens mocht wei geren kan ook met de hand gepompt worden. Dr. Velthuysen gaf een toelichting bij de film. Hij verklaarde dat er ook andere syste men zijn, die misschien in zeker opzicht de voorkeur zouden verdienen, maar die kosten f 7000 of f 8000. Elk groot ziekenhuis moet verschillende van die apparaten hebben, zoo dat daarmee groote uitgaven gemoeid zouden zijn. De Both Cabinet Respitator komt niet duurder van f 800, zoodat tegen aanschaffing daarvan geen overwegende bezwaren kunnen bestaan. Dat het apparaat goed werkt is wel gebleken uit het feit. dat de adviseurs van Lord Nuffield hem aangeraden hebben daarop zijn keus te doen vallen voor de Engelsche ziekenhuizen. Dr. Velthuysen pleitte er met klem voor om in heel ons land over te gaan tot aanschaffing van deze apparaten. Wij hebben zoo zei hij verleden jaar meer gevallen van kin derverlamming in ons land gehad dan nor maal was te achten en de vrees wordt gekoes terd dat wij in dit jaar met een nieuwe stij ging rekening moeten houden. Wij hoorden dat in het afgeloopen jaar ook te Haarlem betreurd is. dat hier nog geen ijzeren longen waren. Het zou dus aan te be velen zijn spoedig maatregelen te nemen op dat aan alle Haarlemsche ziekenhuizen de beschikking verkregen werd over zulke appa raten. GROENTEMARKT TE HAARLEM. Spinazie f 0,12f 0,30 per kist Sla i' 0,22f 0,45 per kist Andijvie f 0,20f 0.78 per kist Postelein f 0,12—f 0,30 per kist Bloemkool f 0,07f 0,21 per stuk Komkommers f 0,03f 0,09 per stuk Rabarber f 0,03f 0.07 per bos Wortelen f 0,06f 0,12 per bos Prei f 0,1210,18 per bos Snijboonen f 0,30f 0,40 per pond Spercieboonen f 0,30f 0,45 per pond Asperges f 0,30f 0,50 per K.G. Malta-aardappelen f 0,13'/2f 0,15 per K.G. Menigmaal gingen de vijf prinsesjes, die 15 jaar geworden waren. nu samen, arm in arm, naar boven. Zij zongen allen prachtig en als er een storm op komst was, zwommen zij voor de schepen uit en zongen, dat het beneden op den bodem der zee zoo mooi was. Dan vroegen zij de zeelui om ook beneden te komen, maar die ver stonden de woorden niet. Trouwens, de heerlijkheden beneden kre gen zij nimmer te zien, want 'als hun schip zonk, verdronken de menschen. Als de vijf volwassen zusters 's avonds arm in arm op stegen, moest de jongste, die nog geen 15 jaa<r was, beneden feftj- vea. zij vertaagde er zoo hevig naar om ook op te fcueneu stagen, want zij wist, dat zij van de wereld en de menschen, die er op woonden, veel zou gaan houdenMaar eindelijk brak ook voor haar die dag aan. „Ziezoo, nu ben jij ook zoo vei-", zei de groot moeder, „kom, laat mij jou eens mooi maken" en zij zette haar een krans witte leliën in het haar. Ieder bloemblad was een halve parel en om te laten zien hoe voornaam zij was, kreeg zij acht oesters in haar staar-t. „Dat doet pqn", zei het prinsesje. En de grootmoeder antwoordde-: ,,M, w*e mooi wW zip, moet pijn KW®»»" In hetzelfde restaurant van twintig jaar ge leden zaten dezelfde mannen van twintig jaar geleden. Het eenige verschil was. dat hun leef tijd met die twintig jaar was toegenomen en dat ze niet zaten te staren, terwijl Jack Cop son vertelde:- maar de arme kerel wist niet dat er onder mijn voet een alarmbel was. die ik spe ciaal voor overvallen daar had laten aanbren gen. Wanneer ik op die bel druk worden ze beneden gewaarschuwd, dat het bij mij een beetje raar loopt. Enfin, ik drukte op dat ding en meteen kwam iemand binnensluipen, merkte dat er geen boef meer was. haalde de prop uit mijn mond en vroeg wat hij moest doen en waarom ik niet eerder gebeld had. Toen heb ik hem maar gezegd, dat het een grapje van een ouden vriend van mij was en dat hij niets hoefde te doen. En nou zit John in dat cafétje dat, naar hij me zelf verzekerd heeft, goed gaat. Als het onder zijn leiding even goed gaat, zal hij ho pelijk wel niet meer aan roofovervallen doen. Overigens: Hadden we gewed of niet? Al was 't om wat minder geld?"

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6