Prins-regent Paul te Berlijn Het oude en het nieuwe Rome Führer en zijn gast wisselen hartelijke woorden VRIJDAG 2 JUNI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 5 DuiischJ-oego- Stauische vriendschap factor van den tuwpeeschen vrede, constateert diitlec Donderdagmiddag te half vier zijn prins-regent Paul van Joego-Slavië en prinses Olga op het Lehrter Bahnhof te Berlijn aangekomen. Zij werden begroet door den Führer, die vprgezeld werd van minister-president Goering en zijn echtgenoote, alsmede den minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop. Vervolgens begaf het prinselijk paar zich naar het slot Belvedere. Onder weg werden de Joego-Slavische gasten zoo meldt het D.N.B. luide toe gejuicht. Engelsche koningspaar over nachtte in blokhut. Heden verder naar Edmonton. De koning en de koningin van Engeland zijn Donderdagmorgen in Jasper in den Ame- rikaansohen staat Alberta aangekomen. Na een dag rust zullen zij heden naar Edmonton doorreizen. Den nacht hebben zij doorgebracht in een midden in het rotsgebergte gelegen blokhut, die niettegenstaande de afgelegen plaats en het primitieve uiterlijk zeer weelderig is inge richt en o.a. vier badkamers bevat. Prins-regent Paul van Joego-Slavië. Tijdens het diner, dat des avonds ter eere van prins-regent Paul werd aangeboden, hebben Hitier en zijn gast tafelredevocringen uitgespro ken. Hitier zeide o.m.: De Duitsche vriendschap voor het Joego-Slavische volk is niet slechts van spontanen aard. Zij heeft haar diepte en duurzaamheid gekregen in de tragische verwar ringen van den wereldoorlog. De Duitsche soldaat heeft toentertijd zijn zoo buitengewoon dapperen tegenstander leeren waardeeren en achten. Ik geloof, dat dit ook omgekeerd het geval was. Deze wederzijdsche achting vindt haar versteviging in gemeenschap pelijke politieke, cultureele en economische be langen. Zoo zien wij ook in uw bezoek van thans. Koninklijke Hoogheid, een levend bewijs voor de juistheid van onze opvatting en wij putten daaruit tegelijkertijd de hoop, dat de Duitsch-Joegoslavische vriendschap ook in de toekomst zich verder zal ontwikkelen en steeds nauwer zal worden. In uw aanwezigheid zien wij ook een blijde gelegenheid tot een open en vriendschappelijke gedachtenwisseling, die, daarvan ben ik overtuigd, onzen beiden volken en staten slechts nuttig kan zijn. Ik geloof dit te meer, daar een hecht gebaseerde, vriendschappelijke verhou ding tusschen Duitschland en Joego- Slavië thans, nu wij door de historische gebeurtenissen buren zijn geworden met voor altijd vastgelegde gemeenschappe lijke grenzen, niet slechts een duurza- men vrede tusschen onze beide volken en manden zal verzekeren, maar boven dien ook een element kan vormen van kalmeering voor ons nerveus opgewon den continent Deze vrede echter is het doel van al degenen, die werkelijk op bouwend werk willen presteeren. Voortgaande verklaarde Hitier te hopen, dat de Joego-Slavische gasten tijdens hun verblijf in Duitschland een aanschouwelijk beeld zou den krijgen van het opbouwende werk, den wil tot arbeid en vrede van het Duitsche rijk, dat geen ander doel heeft dan met waarborging de bases van zijn bestaan en van zijn natuur lijke rechten door onvermoeiden arbeid een veilige toekomst in een tot vrede gekomen Euro pa tegemoet te gaan Duitschland en zijn regee ring volgen den weg van den opgang, dien het Joego-Slavische volk, trouw aan de erfenis koning Alexander, met zooveel succes heeft in geslagen, met oprechte sympathie, Nadat Hitier zijn glas geledigd had op de ge zondheid van koning Peter II, den prins-regent en prinses Olga, het hooge regentschap en den bloei van het Joego-Slavische volk, antwoordde de prins-regent. Hij zeide dank voor de harte lijke woorden van Hitier en voor alle bewijzen van oprechte gastvrijheid, die hem en de prinses zijn gegeven en die door hot geheels Joego slavische volle met groote vreugde zijn begroet als een bewijs te meer van de diepe sympathie en de vriendschap tusschen de beide nabuur landen. Het is mij eveneens zeer aangenaam, aldus ging spreker voort, „de open hartelijkheid en de tegemoetkomendheid vast te stellen, die ik mijn contact met Uwe Excellentie onder wiens vastberaden leiding en permanente richtlijnen het Duitsche volk in den tegenwoordigen tijd een der schitterendste tijdperken zijner geschie denis Verwezenlijkt, heb ontmoet, evenals bij het contact met de belangrijkste staatslieden van Duitschland. De betrekkingen tusschen Duitsch land en Joego-Slavië, evenals het vriend schappelijke contact tusschen hen, zijn dank zij een juiste opvatting der levens belangen der beide naburige volken reeds sedert jaren definitief vastge steld. De gelukikge aanvulling dei- economie van beide landen heeft zonder twijfel wezenlijk bijgedragen tot de ver sterking van hun vriendschap. Mijn be zoek is eveneens een demonstratie van den vast besloten wil van het Joego- Slavische volk om met 't Duitsche volk in een atmosfeer van vrede en vriend schap te leven en samen te werken. Daarom verheugt het mij zeer, dat zich in de woorden van Uwe Excellentie de nogmaals tot uitdrukking gekomen plechtige verzekeringen bevinden, dat ook het groote Duitsche rijk even eens de totstandkoming en bevestiging van de Tiendschappelijke samenwerking met Joego- Slavië wenscht, doordat het zijn vrijheid en on afhankelijkheid, evenals ook die grenzen, die ons sedert het vorige jaar door een duurzame nabuurschap verbinden, voornemens is te erken nen. In deze constateeringen zie ik niet slechts verwezenlijkte voorwaarden voor de gunstige ontwikkeling van nog nauwere banden tusschen Duitschland en Joego-Slavië, maar ook een te waardeeren bijdrage tot de consolidatie van den vrede in dit deel van Europa. De prins-regent hief vervolgens zijn glas op op het persoonlijke geluk van Hitler en op het welzijn van het groote Duitsche volk. Rusland telt ruim 170 millioen inwoners. Bev olking sinds 1926 met 15.9 pCt. toegenomen. Volgens de volledige gegevens over het resul taat der volkstelling in de Sovjet Unie bestaat de bevolking uit 31.664.981 mannen en .802.205 vrouwen, tezamen 170.467.186 zie len. In 1939 was de bevolking, vergeleken met 1926, toegenomen met 15.9 pCt. De stedelijke bevolking omvat 32.9 pCt., vergeleken met 17.9 pCt. in 1926. De Sovjet Unie telt thans 174 steden boven de 50.000 inwoners. Trein ramt een vrachtauto. Drie vrouwelijke passagiers gedood. Donderdagmiddag is een passagierstrein op weg naar Londen op een overweg nabij Hilgeyfen Goodsyard bij Downham Market in Norfolk tegen een met stroo geladen vracht auto gebotst. Hierbij zijn drie passagiers, allen vrouwen, om het leven gekomen en acht per sonen gewond. De chauffeur van de vrachtauto liep slechts een gebroken arm op. De trein is voor een deel ontspoord en botste tegen eenige goederenwagons. De trein reed met een snelheid van veertig mijl per uur toen hij tegen de auto botste. Van twee wagons werden de zijden opengescheurd, doch aan gezien zij tegen de goederenwagons vielen, zijn zij niet geheel omgevallen. Tokio in een moeilijk parket. Bondgenootschap met Berlijn en Rome blijft een geschilpunt in den lande. Volgens inlichtingen uit zeer goede bron te Tokio zou de Japanschc regeering deze week de tegenvoorstellen van Berlijn over versterking van het antikominternverdrag bestudeeren. Deze oorstellen aldus verneemt Havas vormen een antwoord op de door de Japansche regeering op 20 Mei goedgekeurde compromisformule, die ter kennis van de ambassadeurs te Berlijn en Rome was gebracht aan den vooravond van de onderteekening van het Duiisch-Italiaansche verdrag. De Japansche compromisvoorstellen voorzagen in een politieke overeenkomst met zekere eco nomische clausules. De deur voor latere militaire erbintenissen zou niet gesloten zijn en de generale staven der drie staten zouden dit raagstuk blijven bestudeeren. De ambassadeurs zouden hun regeering heb ben doen weten dat het voorstel te laat te Ber lijn en Rome was aangekomen. De Duitsche en Italiaansche staatslieden hadden het te druk, aldus deelden de ambassadeurs mede, om het voorstel nog vóór de onderteekening van het Duitsch-Italiaansche verdrag te bestudeeren. De overhandiging der voorstellen moest worden uitgesteld, doch deze vertraging zou in de eerste plaats een betuiging van ontevredenheid dei- beide ambassadeurs beteekend hebben. In welingelichte Japansche kringen verklaart men, terwijl men van bovenstaande lezing met het noodige voorbehoud kennis neemt, dat het voor niemand een geheim was, dat de ambassa deurs openlijke aanhangers van een driezijdig militair bondgenootschap waren en het daardoor niet eens waren met Arita, zoodat de vorige maand zelfs overwogen werd hen terug te roepen. De mogelijkheid van een terugroeping blijft, zegt men, nog steeds bestaan. Het vraagstuk wordt nog ingewikkelder door het précaire ka rakter van het accoord, dat op 19 Mei in het kabinet tot stand is gekomen. Het is algemeen bekend, dat admiraal Jonai, de minister van marine, zich energiek tegen een bondgenootschap verzet, terwijl Itagaki voorstander is van een uitgebreid verbond, krachtens hetwelk Japan, zonder troepen of schepen naar andere wereld- deelen te zenden, in Azië toch een actie zou voeren evenwijdig aan het opreden van Duitsch land en Italië in Europa. Alles hangt er van af, aldus zegt men, of de meerderheid van het leger, de rechtsche extremisten en de ambassadeurs te Rome en Berlijn tenslotte de overwinning zul len behalen op de gematigde meerderheid van staatslieden en bevolking. Ernstig vliegtuigongeluk in Italië. Bommenwerper met vijf inzittenden verongelukt. Nabij Pavia is gisteren een driemotorige bommenwerper van de Italiaansche lucht macht omlaag gestort. De vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. Praag zeer moeilijk te bereiken. Vliegen boven het protectoraat verboden. Het Poolsche Telegraafagentschap meldt: De grens tusschen het Duitsche Rijk en het protectoraat Bohemen en Moravië blijft her metisch gesloten. Machtiging om naar Praag te gaan wordt zeer zelden verleend en wekt uitermate groote moeilijkheden. Vliegen boven het protectoraat is verboden. Inlichtingen over den toestand in Bohemen blijven beperkt tot de berichten, die meegebracht worden door de weinige per sonen, die uit Praag komen. De laatste drie dagen zijn 70 vluchtelingen uit het protectoraat illegaal de grens gepas seerd naar Polen. Fascistische betoogingen. Donderdagavond hebben de Tsjechische fascisten groote betoogingen georganiseerd op het Wenceslaus-plein in de hoofdstad. Tsjechische autoriteiten hebben reeds in den middag alle toegangswegen tot Praag afge sloten. waardoor sterke afdeelingen fascisten belet werd naar de stad te trekken. Ook wer den de fascisten uit de treinen naar Praag verwijderd. Omstreeks acht uur werden heftige anti- semietische betoogingen georganiseerd voor de Joodsche winkels en café's in de binnenstad, waarbij de politie onmiddellijk krachtig op trad en verscheidene fascisten arresteerde. Later op den avond werd de binnenstad door sterke polïtie-patrouilles bewaakt, de betoo gingen duurden voort. Protest bij de Duitsche autoriteiten De Partij der Nationale Solidariteit heeft krachtig bij de Duitsche autoriteiten gepro testeerd tegen het verbod van een openbare bijeenkomst, welk verbod naar men doet uit komen. in strijd is met het tusschen Hacha en Hitier tot stand gekomen accoord- Na Molotof's rode. Ongerustheid in de Baltische landen. KOWNO, 2 Juni. In de drie Bal tische staten is ongerustheid gewekt door den gisteren door Molotof uitge- gesproken eisch dat Engeland, Frank - rijk en Rusland garanties moeten geven aan alle Randstaten van Rus land. Estland, Letland en Litauen wen- schen hun gemeenschappelijke poli tiek van neutraliteit voort te zetten. Molotof's eisch brengt deze politiek evenwel ernstig in gevaar. Het is dus geen wonder dat eenige bezorgdheid is gewekt. Aan den anderen kant echter erkent men dat het Britsche voorstel om slechts hulp te verleenen. indien een van de Baltische staten daar zelf om zou vragen, het streven van deze drie landen naar absolute neutraliteit respec teert. In politieke kringen vestigt men er nogmaals de aandacht op dat de ministers van buitenlandsche zaken van Estland en Letland, Selters en Munters, nog onlangs den unaniemen wensch van de Baltische staten om neutraal te blijven tot uiting hebben ge bracht Al is er dus eenige ongerustheid gewekt door de rede van den Russischen volkscommissaris, toch is men in Kowno. Tallinn en Riga vol daan over de betrekkelijke gematigdheid van Molotof's passages, die betrekking hadden op Duitschland en Italië. De rede heeft een opvallende plaats ingenomen in de Baltische pers, ofschoon de meeste bladen er geen redac- tioneele beschouwingen aan verbinden. (United Press) De lieer Frohwein en dr. Soekiman in ons land. Technische adviseurs ter internationale arbeidsconferentie te Genève. Donderdagmiddag om half drie zijn met het Indië-toestel „Reiger" op Schiphol aan gekomen de heeren Frohwein uit Soerabaja, inspecteur bij de arbeidsinspectie m Neder- landsch-Indië. die benoemd is tot adviseerend lid van de regeerings-delegatie voor de a internationale arbeidsconferentie te Genève en cli". Soekiman. adviseerend lid van de werknemersdelegatie op deze conferentie. Zooals men weet, zal men zich te Genève hoofdzakelijk bezig houden met het vraagstuk der arbeiderscontracten in de koloniën, in het bijzonder met het voorstel tot algeheele afschaffing van de poenale sanctie. Wat dit laatste voorstel betreft; verklaarde de heer Frohwein in een kort onderhoud, dat hij ons toestond, dat daartegen zeer veel oppositie te verwachten is, met name van Engeland, België en Zuid-Amerika. Het merkwaardige hierbij is. dat in Britsch-Indië en Nieuw-Caledonië de poenale sanctie reeds geheel is afgeschaft, doch er blijken verschillende Britsche gebieden te zijn, waar men tegen de verdwijning van dit stelsel gekant is, meestal omdat men daar van een gebrek aan arbeidskrachten vreest. De heer Frohwein zelf is voorstander van af schaffing van de bepaling der poenale sanc ties. welke in Indië reeds tot 5 pCt. is terug gebracht. omdat hij dit instituut niet gezond acht. Dr. Soekiman, met wien wij eveneens een gesprek hadden, is in dertien jaar niet in ons land. waar hij in de geneeskunde heeft ge studeerd. geweest. Het is zijn bedoeling om na afloop van de conferentie in Genève. tien maanden in Europa te blijven, voornamelijk ter bestudeering van de verhoudingen op het gebied van politiek en vakbeweging Hij zal zich beijveren de desbetreffende autoritei ten hier te lande te overtuigen van de nood zaak tot inwilliging van eenige eischen. welke hij als levensvoorwaarden voor de inheemsche bevolking onontbeerlijk acht. Met name zal hij opkomen voor de rechtpositie van de in heemsche ambtenaren. Het voorstel tot schepping van artikel 177. betreffende zending en missie om deze in Indië meer vrijheid te geven, beschouwt dr, Soekiman als een achteruitgang van de po sitie der inheemsche bevolking. Ten opzichte De beteekenis van de komende Wereldtentoonstelling „E 42'' (Van een bij zonderen correspondent). ROME, Juni. HOEWEL 'Pinksteren in Italië bijna in 't geheel niet wórdt gevierd, zoodat op Pinkstermaandag overal wordt gewerkt en zelfs de scholen niet vrij hebben, heerschte er in het land toch een duidelijk gevoel van ontspanning en een zekere rust, die na de poli tieke emoties der laatste weken bijna weldadig aandeed. In de Eeuwige Stad waren wij voor de afwisseling eens getuige van een parade van ruim zeventigduizend vrouwen voor de kroon prinses en den Duce. Na al het krijgshaftige ver toon van de laatsten tijd met in deherinnering de geweldige imperiale parade met alle troepen van het pas met het Albaneesche leger aange vulde leger van het nieuwe fascistische impe rium, na de grootsche vlootrevue in den golf van Napels ter eere van den prins regent van Joego Slavië en de groote aangekondigde parade der uit Spanje teruggekeerde legioenen in het verschiet had deze massabijeenkomst van zoo veel gracieuze Italiaansche vrouwen een ware lafenis kunnen zijn voor het ziende en ook voor het peinzende oog. Doch dat werd het niet. want ook deze „grootste massabijeenkomst van vrou wen die ooit werd gehouden" bestond voor een groot gedeelte uit volleerde amazones, uit mar- cheerende, fietsende, bereden en zelfs gemotori seerde amazones, evenals haar mannelijke kame raden gewapend met ski's en met oorlogstuig, met geweren en gasmaskers en wat dies meer zij. Ondanks deze martiale accenten vertoont het Italiaansche openbare leven en in bijzondere mate dat van 's lands hoofdstad ook een onmis kenbare noot van vreedzaam karaker. Nog on langs voerde de Duce het moeilijk tegen de spreken argument aan dat een land niet een groot gedeelte van zijn energie en van zijn eigendom aan werken des vredes zou gaan be steden, wanneer het van plan was, of met de waarschijnlijkheid rekenen moest, binnen afzien barentijd een alles vernietigenden oorlog te voeren. Mussolini sprak deze woorden bij een bezichtiging van de vorderingen der komende wereldtentoonstelling van 1942, kort genaamd de „E. 42" (Expositie 1942), die hoe langer hoe meer het aanschijn van Rome begint te wijzigen, nadat zeventien jaren van Fascistisch regime de Eeuwige Stad reeds een aanzien hebben ge geven, dat geheel verschilt van hetgeen zich de wereld vroeger jaren van de Italiaansche hoofd stad voorstelde. Nog al te vaak is het Eeuwige Rome voor ons buitenlanders een historisch of artistiek begrip, gezien met de oogen van beroemde reizigers, die zelf allang weer tot de geschiedenis behooren. Ook voor ons is nog dikwijls het Colosseum, met zijn imponeerende schoonheid en harmonie en vooral met zijn geest van onvergankelijkheid en starheid, het symbool van deze stad. Het Forum met zijn basilieken, triomfbogen en ruïnes is voor ons de welsprekendste getuige van een glo rierijk en onvergankelijk verleden, waaraan wij een groot gedeelte van onze eigen beschaving en ontwikkeling hebben te danken. Daarna en daarnaast is het Christelijke Rome met zijn kostelijke juweelen der Renaissance en der barokke bouwkunst voor ons het belangwek kendste aspect der Eeuwige Stad. Op de voet sporen en het gezag van mannen als Goethe, die door de Italiaansche architectuur in extase werd gebracht, van een vurigen geest als Byron, van den zachtmoedigen Shelly, den jeugdigen Keats, de typisch Duitsche dichters Heine en Platen, den Franschman Chateaubriand leer den wij een Rome te beminnen, dat weliswaar ook heden nog bestaat met de gelijke grootsch- heid en harmonische schoonheid van weleer, maar dat toch in onze dagen niet meer het eenige Rome is, dat onze belangstelling ver dient. Het grandioze maar in zijn overdadige massa an verblindend wit marmer en vergulde beel den bombastisch werkende monument van Victor Emanuel op de Piazza Venezia opent de reeks van moderne gebouwen, die sindsdien door de nieuwe Italiaansche generaties is voortgezet met monumentale scheppingen als, om slechts een te noemen, het nieuwe Forum Mussolini, de gewel dige wit marmeren sportstad aan den oever van den Tiber. Het romantische tafereel van de een zame Campagna met haar zonverbrande gras vlakten, waaronder eindelooze bogen van oud Romeinsche waterleidingen ontelbare kudden vee hun karig voedsel zochten, heeft plaats moeten maken voor een welbewust ontgonnen en vruchtbaar landschap, dat de Eeuwige Stad niet langer isoleert als de schoone slaapster uit 't bosch. Het Rome uit de negentiende eeuw, dat de schaduw van zijn groote herinneringen sluimerde met zijn schitterende paleizen en prachtige kerken, met zijn nauwe cn kronke lende straten en zijn kleurige en kleinsteedsch volksleven, is tot een millioenen inwoners tellen de metropolis geworden, en bovendien, wat nog maar weinig bekend is, tot een nijvere han delsstad. Getrouw aan de traditie van het oude Rome uit den Romeinschen keizertijd bloeit er vooral de bouwtechniek. De oude Romeinen waren im mers onvolprezen ontwerpers en uitvoerders van triomfbogen en basilieken, van amphitheaters, bruggen en paleizen, die nog heden onze bewon dering wekken. Maar ook metaalnijverheid cn techniek hebben thans bloeiende bedrijven ge schapen. die aan een groot gedeelte der bevol king arbeid geven, evenals de scheikunde en grafische industrie. Vooral is het echter de ko mende wereldtentoonstelling, die het economi sche leven der stad nu reeds in stijgende mate beïnvloed, want de „E. 42" is niet als een een dagsvlieg gedacht, maar zal volgens den wil van den Duce voorgoed het aanschijn dei- Eeuwige Stad veranderen. Koele, droge voeten. Indien Uw voeten transpireeren of pijnlijk zijn en spoedig stukloopen, behandelt ze dan met Purolpoeder, dan blijven ze koel en droog, worden niet branderig en loopen niet stuk. In bussen 40 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv. Ingez. Medj RADI0 ,l PROGRAMMA hiervan zal hij de belangen van de Islamie- tische beweging bepleiten. Dr. Soekiman was zeer tevreden over de ontwikkeling van de inheemsche vakbeweging, waarin oude organisatiegeest weer terug is gekeerd. In een jaar tijd is het aantal leden van den bond van inheemsche pandhuisbe ambten, waarvan hij voorzitter is, bijna ver dubbeld n.l. van 40.000 tot 75.000. Dr. Soekiman werd bij zijn aankomst be groet door den heer Van Dugteren. penning meester van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen en door het lid der Tweede Kamer, den heer Roestam Effendi. Arbeiders door gif gassen besmet. Vragen aan den Minister van Defensie. De heer Van Sleen heeft aan den minister van defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat eenige Zaandamsche arbei ders bij het verrichten van werkzaamheden op de terreinen van de artillerie-inrichtingen door gifgassen besmet zijn geworden, tengevolge waarvan verschillende hunner zich onder be handeling van den geneeskundigen dienst der artillerie-inrichtingen moesten stellen en het lichaam van een hunner zoo ernstig met brand blaren werd overdekt, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen? 2. Is het waar, dat de besmetting plaats heeft kunnen vinden, doordat oorlogsgassen op de- bedoelde terreinen begraven waren, zonder dat hun activiteit vooraf geneutraliseerd was ge worden? 3. Is de minister, indien de beide voorgaande vragen bevestigend moeten worden beantwoord, niet van oordeel, dat hier van een ernstig ver zuim van de zijde der verantwoordelijke perso nen bij de artillerie-inrichtingen gesproken moet worden, daar dezen toch bekend geacht mogen worden te zijn met het feit, dat gassen, als waarvan hier sprake is, geruimen tijd na het begraven nog weinig of niets van hun gevaar lijke werking hebben verloren? 4. Is de minister bereid een rapport over de toedracht van het ongeval aan de Kamer over te leggen? 5. Acht de minister het niet noodig door het geven van voorschriften als anderszins te trach ten dergelijke ongevallen in de toekomst, zooveel als maar mogelijk is, te voorkomen? ZATERDAG 3 JUNI 1939. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 51. KRO-Uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Berich ten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 1.15 Berichten). 1.15 Reportage. 2.15 Kinderuur. 3.15 Reportage. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie „Economische opbouw op nieuwe fundamenten". 4.20 Gramo foonmuziek. 4.25 Causerie „Dieren, dwepers en het gezond verstand 75 jaar dierenbescher ming in ons land". 4.40 Gramofoonmuziek. 4.45 Causerie „De behoefte aan een wettelijke vacan- tie-regeling voor de intellectueele werknemers" 5.00 Reportage. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het godsdienstig leven van zielszieken". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelïngen. 8.15 Meditatie met muzikale om lijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30— 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Berichten). 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 VARA- orkest en solisten (opn.). 4.30 Causerie „Een noodkreet voor de gezonde jeugd". 4.45 Esme ralda. 5.30 Filmland. 6.00 Uit de roode jeugdbe weging. 6.28 Berichten 6.30 Reportage. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.308.00 Causerie „Kindervra gen'" 8.05 Herhaling SOS-berichten. 8.07 Berich ten A. N. P., VARA-Varia. 8.20 Revue-Uitzen ding. 10.00 Puzzle-programma. 10.20 Gramo foonmuziek. 10.25 Berichten A. N. P. Vervolg Revue-uitzending. 11.3012.00 Gramofoonmuz. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Pianovoordracht. 12.20 Het North Pier-orkcst. 1.20 Reportage. 1.50 Het Aston Hippodrome-orkest. 2.50 Viool en piano. 3.20 De BBC-Zangers. 3.50 Reportage. 4.20 Syd Seymour en zijn Madhatters. 5.20 Gramo foonmuziek. 5.50 Reportage. 6.20 Berichten. 6.50 Dialoog over de a.s. Olympische Spelen. 7.05 Het BBC-Harmonie-orkest. 7.50 De bestrijding van de misdaad in de V. S. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.50 Uit Amerika: Amerikaansch overzicht. 10.05 Het BBC-Theater-orkest m.m.v. solist. 11.10 Reportage. 11.25 Joe Loss en zijn Band. 12.1012.20 Berichten. RADIO PARIJS. 1648 M. 9.00: 10.00; 10.30 en 11.20—12.05 Gramofoon muziek. 12.30 Zang. 1.00 en 1.25—2.20 Gramo foonmuziek. 2.50 Zang. 3.35 Viola d' amore- voordracht. 3.50 Clavecimbel-voordracht. 4.05— 4.20 Zang. 5.05 en 5.506.05 Pianovoordracht. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Relais. 10.50 Gra mofoonmuziek. 11.2012.50 Jo Bouillon en zijn orkest. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.30 Hans Kallics' orkest. 8.50 Schupo-orkest. 12.20 Het Omroep- Amusementsorkest. 1.35 Het Omroepkleinorkest. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Het Omroeporkest en solisten. 6.05 Trio-concert. 6.55 Zang. 7.25 en 8.50 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 9.20 Gra mofoonmuziek. 10.55 Hermann Hagestedt's orkest. 12.20 Gramofoonmuziek. 2.203.20 Mili tair orkest. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Het Omroep orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Muzikale causerie (met gramofoonmuziek). 2.55 Gramo foonmuziek. 3.20 Het Omroepdansorkest. 3.50 Cello-voordracht. 4.20 Het Omroepdansorkest. 4.50 Pianovoordracht. 6.20 Het Omroeporkest en soliste. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Folkloristisch programma. 8.50 Het Luiksch symphonie-orkest en solist. 10.45 Het Omroepdansorkest. 11.20 12.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Het Loiseau- orkest. 1.502.20 en 2.55 Gramofoonmuziek. 3.20 Conservatorium-orkest van Brussel. 4.50 Gra mofoonmuziek. 5.35 en 6.00 Dansmuziek (gr.pl.) 6,35 Oude muziek. 7.05 Zangvoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Waalsch Cabaret-pro gramma. 9.20 Het Radio-orkest, het Omroepkoor en solist. 10.30 Jean Omer's orkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.35 Het Omroepkoor en -orkest en solisten. 10.20 Berichten. 10.40 Karl Ristenpart's Kamer orkest en solist. 11.05 Berichten. 11.2012.20 Het Omroepkleinorkest m.m.v. solist.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9