uehduideiifktr "Bedoeling. eersten oefentijd WANDGEDIERTE ZATERDAG 3 JUNI 1939 HXSRCEM'S DAGBCAB j RECEERINC ACHT CEKOZEN STELSEL j HET MINST BEZWAARLIJK. Verlenging van oefentijd slechts in bepaalde omstandigheden ^lijkens de Memorie van Antwoord nopens de wijziging van de Dienstplichtwet beoogt de re geering met de voorgestelde wijziging van de Dienstplichtwet niet om, onder normale om standigheden, den eersten oefentijd te verlengen en daardoor een grootere vredessterkte in het leven te roepen. De eerste oefentijd, zooals die laatstelijk werd vastgesteld, wordt op zichzelf voor het Nederlandsche leger voldoende geacht. De eenige reden, waarom het onderhavige voor stel werd ingediend, ligt in het latente oorlogs gevaar, dat den laatsten tijd ons werelddeel be dreigt. Door een eventueel nadienen van hen, die een eersten oefentijd van 11 maanden achter den rug hebben, wordt in dit opzicht een moeilijk te overschatten verbetering in de grens- en kustbeveilïging verkregen, telkenmale w a n- neer die noodig mocht blijken. Dat beteekent, dat van den voorgestelden maatregel alleen gebruik zal worden gemaakt, indien zich omstandigheden voordoen, die an ders aanleiding zouden moeten geven tot bui tengewone oproeping van dienstplichtigen voor de grens- en kustbeveiliging. Zijn die omstan digheden er niet, dan blijft de voorgestelde machtiging tot het verlengen van den eersten oefentijd buiten toepassing. Het gaat derhalve om niets anders dan om de vervanging van een maatregel, waaraan groote sociale en militaire bezwaren kleven, door een anderen maatregel, waarbij deze bezwaren niet of in veel geringere mate bestaan en waarbij tevens het voordeel wordt verkregen, dat spoediger de aanwezige sterkte kan worden opgevoerd. Dat in de Memorie van Toelichting is gezwe gen van de kosten, welke met de voorgestelde maatregelen gemoeid zullen zijn. vindt aan stonds verklaring in de omstandigheid, dat in het wetsvoorstel maxima zijn genoemd, terwijl in de toelichting werd vermeld, dat de omvang van de toepassing der voorgestelde maatregelen af hankelijk zal zijn van de omstandigheden. De kosten. Aan de indiening van het wetsontwerp is met kracht voortgearbeid aan de oplossing van de organisatorische vraagstukken, waardoor het mogelijk wer deen zeer globale berekening op te zetten voor het wapen der infanterie. De jaar lijks terugkeerende uitgaven worden geschat op f 8.500.000 en de uitgaven voor eens op f 14.080.000, Voor de andere wapens zal de toe passing van den maatregel niet of slechts op be perkte schaal behoeven plaats te vinden. Wat de herhalingsoefeningen betreft, moge worden opgemerkt, dat het in de bedoeling ligt zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het oefenen van de oudere lichtingen. Om daarmede binnen een redelijken tijd ge reed te zijn, wordt overwogen 2 oefenkampen op te richten, elk plaats biedende voor een re giment infanterie en een afdeeling artillerie op oorlogssterkte, waardoor mede de mogelijkheid wordt geopend te oefenen in oorlcgsverbanden. De jaarlijks terugkeerende uitgaven worden ge schat op f 4.200.000 en de uitgaven voor eens op f 9.730.000. Het is de regeering niet mogelyk, omtrent de financiering van de te treffen voorzieningen reeds thans mededeelingen te doen, wel wordt het rationeel geacht althans de uitgaven voor eens zoo mogelijk te kwijten uit het buitenge woon crediet, aangezien de maatregelen wor den genomen ter vervanging van het buitenge woon onder de wapenen roepen van dienstplich tigen. Zooals hierboven reeds werd uiteengezet, ligt het in het voorenmen der verlenging van den duur der eerste oefening slechts toe te passen, wanneer de internationaal-politieke toestand daar bepaalde aanleiding geeft. 's Lands belang verzet zich tegen het ver strekken van uitvoerige inlichtingen omtrent de wijze, waarop de regeering zich de versterking van de grens- en kustbeveiliging heeft gedacht. In het algemeen kan echter wel worden gezegd, dat de troepen, welke ingevolge dit wetsvoorstel onder de wapenen zullen kunnen worden ge houden dan wel geroepen, er de kern van zullen uitmaken. Het reeds in vredestijd aanwezig zijn van de kernen der oorlogsonderdeelen geeft bij mobili satie inderdaad groote voordeelen Hiervan ïs tot nog toe afgezien in verband met de daaraan ver bonden hooge kosten. Echter zal aangezien thans in onderzoek is welke verbeteringen in de bestaande methode van mobiliseeren behoo- ren te worden aangebracht nader worden overwogen, of en in hoeverre de doorvoering van een zoodanig stelsel gewenscht, financieel mo gelijk zal zijn. Het verlies van een burgerbetrekking. Ook de regeering gevoelt de noodzakelijkheid het vraagstuk betreffende het verlies van be trekking als gevolg van het vervullen van militaire verplichtingen nader in beschouwing te nemen, als e n eerste oefening e n herhalings oefeningen uitbreiding ondergaan. Intusschen is de oplossing, meer in het bijzonder ten aanzien van de eerste oefening, des te moeilijker, indien de werknemer voor langer tijd aan zijn burger- werk wordt onttrokken. De ervaring leert wel, dat over het algemeen het verlies van betrek king bij opkomst in werkelijken dienst niet zóó veelvuldig voorkomt als menigmaal wordt be weerd en dat, voor zoover het wel geschiedt, dit volstrekt net altijd het gevolg van die opkomst is, terwijl bovendien het ontslag, samenhangende met zoodanige opkomst, niet steeds aan onwel willendheid van den werkgever moet worden toegeschreven. Behalve dat het departement van defensie sinds een aantal jaren zich gedurig over geval len. als hier bedoeld, tot werkgevers wendt, dikwijls met bevredigenden uitslag, verricht ook de Koninklijke Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens in dezen zeer nuttigen ar beid. Wat op dit gebied verder gedaan zal kun nen worden, zal een punt van nadere over weging uitmaken. Het ligt inderdaad, zooals in den aanvang reeds wedd uiteengezet, in het voornemen om van de bevoegdheid, den duur der eerste oefening op ten hoogste twee jaar te stellen, alleen dan gebruik te maken, wanneer op de mogelijkheid van het plotseling optreden van buitengewone spanningen moet worden gere kend en aldus te breken met de practijk, dat de duur der eerste oefening althans over het algemeen overeenkwam met het door de dienstplichtwet toegelaten maximum. Het voorstel om de Kroon te machtigen den duur der eerste oefening tot ten hoogste twee jaar te verlengen, houdt verband met de ge- wenschte vredessterkte, welke kan worden ver kregen door tweemaal een verlenging van 6 maanden toe te passen, m.a.w. tweemaal ach tereen een lichtingsploeg onder de wapenen te houden, zoodat een totale vredessterkte aan ge oefende troepen van drie lichtingsploegen ont staat. Bezwaren tegen contingentsuitbrciding. Van verschillende zijden zijn in het voorloopig verslag vragen gesteld en opmerkingen ge maakt, welke betrekking hebben op de vraag, of niet door vergrooting van hef. contingent een betere oplossing kon worden verkregen dan door verlenging van den eersten oefentijd. Voor de regeering stond vast dat die weg moest worden bewandeld, welke een voldoenden graad van veiligheid zou waarborgen en tevens de geringste financieele offers zou vorderen. Van zelf gingen toen de gedachten uit naar een op lossing, welke het mogelijk maakt een verhoogde vredessterkte afhankelijk van de internatio naal-politieke omstandigheden hetzij op ruimere, hetzij op meer beperkte schaal of zelfs in het geheel niet toe te passen. Reeds op grond hiervan ging de keuze in de richting van een verlenging van den eersten oefentijd. Voorts heeft verlenging van den eersten oefen tijd dit voordeel boven uitbreiding van het contingent, dat men haar slechts behoeft toe te passen op die wapens en dienstvakken, welke een rol bij de grens- en kustbeveiliging hebben te vervullen, terwijl bij de uitbreiding van het contingent alle wapens en dienstvakken zijn betrokken, hetgeen noodzakleijk tot hoogere kosten leidt. De regeering acht het van belang, dat de door haar gekozen oplossing bovendien nog het voor deel biedt, dat zij eerder in toepassing kan wor den gebracht, dan een oplossing, waarbij sprake is van uitbreiding van het contingent, waardoor de oudere gemobiliseerden, die thans buiten gewoon onder de wapenen zijn geroepen, eerder in de gelegenheid kunnen worden gesteld naar hun gezin en werk terug te keeren. Het is verre van de regeering om te beweren, dat aan de door haar gekozen oplossing geen bezwaren zouden kleven. Zij erkent, dat haar oplossing den persoonlijken last van den dienst plicht legt op de schouders van slechts een gedeelte van het aantal beschikbare mannen, zij het ook, dat de overigen tot buitengewone dienstplichtigen worden aangewezen en in bui tengewone omstandigheden kunnen worden op geroepen. Deze ongelijkmatige verdeeling zou de regeering gaarne hebben weggenomen, doch om der kosten wille heeft zij het middel daartoe, te weten uitbreiding van het contingent, niet kunnen aanvaarden. Het instellen van een lichaam voor ontwikke ling en ontspanning is reeds, zij het voorshands op bescheiden schaal, ter hand genomen. Ten einde maatregelen te treffen, waardoor dienstplichtigen in staat zijn hun vakbekwaam heid te onderhouden, wordt overleg gepleegd met het departement van Sociale Zaken. Het program, dat met de dienstplichtigen ge durende het tweede oefeningsjaar zal worden behandeld, is nog in overweging, het ligt in het voornemen bij het samenstellen daarvan reke ning te doen houden met de economische en sociale belangen der dienstplichtigen. Hetgeen reeds moge blijken uit het overleg, dat ter zake is geopend tusschen de departementen van So ciale Zaken en van Defensie. Overwogen wordt de herhalingsoefeningen in den vervolge in oorlogsverbanden te doen hou den. Dat de versterking van de luchtverdediging thans voor een groot deel afhankelijk zou zijn van bijdragen van lagere overheidsorganen en particulieren, kan de regeering allerminst toe geven. Het bekostigen van afweergeschut door be drijven uit eigen middelen, ten einde zich tegen het risico van luchtaanvallen te dekken, kan geenszins in strijd worden geacht met de be ginselen, neergelegd in de artikelen 188 en 194 der Grondwet. Een Zonnebril met Crookes- glazen v.a. f 0.95 Voor GOEDE OPTIEK naar ERDTSIECK Zijlstraat 57, Telefoon 19223 (Adv. ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het Noorden droog vrij warm weer, helder tot half bewoikt. matige tot zwakken wind uit Noordelijke rich tingen. Voor het Zuiden: droog warm weer, aanvankelijk helder, in den namiddag echter wat toenemende bewolking, matige tot zwakken wind, uit Ooste lijke richtingen. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 767 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN. Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 5.02 uur; n.m. 17.21 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.30 uur. Maandag v.m. 5.40 uur; n.m. 17.59 uur. Strand berijdbaar van 10.3016.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON, TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen. CIIR. VEREEN. VOOR VERPLEGING VAN LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE In de op 2 Juni te Haarlem gehouden jaarver gadering der Chr. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlém wer den de jaarverslagen uitgebracht door den se cretaris, den directeur-geneesheer en den pen ningmeester. Deze jaarverslagen gaven sprekende cijfers. Het aantal verpleegden op de beide inrichtin gen (Bethesda Sarepta en Meer en Bosch) be droeg op 31 December 1938 500, tegenover 494 op het einde van het vorige jaar en 474 op 31 Dec. 1937. Het aantal verpleegdagen nam met 6364 toe tot 178177. Ontslagen wegens genoeg zaam herstel werden 86 patiënten (vorig jaar 51.) Bij het onderzoek spelen uitgebreide neurologi sche en RÖntgenonderzoekingen, filmanalyse en ventriculografie de hoofdrol. Bij kinderen waren de resultaten van het ketogeen diëet zeer bevre digend. Ook de neurochirurgie werd ingevoerd, waarvoor Dr. de Vet uit Wassenaar 1 dag per week in de Koningin Emmakliniek werkt. Van belang was ook de opening van de school voor Buitengewoon Lager onderwijs op Meer en Bosch, waardoor de daar opgenomen patiënten onderwijs kunnen genieten. De consultatiebureau^ te Haarlem. Apeldoorn en Leeuwarden gaven in het vèrslagjaar aan 365 patiënten 1218 eonsülten. De „Macht van het Kleine" heeft het weer mogelijk gemaakt, door Raar vele contribuanten een suppletiekas te vormen, waafruit vele onver mogende patiënten hulp voor het verpleeggeld konden ontvangen. De inkomsten van deze be kende „halvestuiversverëeniging" waren op het zelfde peil gebleven. De z.g. reizende broéders vervulden in vele gemeenten spreekbeurten en vertoonden tallooze malen de film van de inrichtingen. Helaas stijgen de verpleegkosten door de mo derniseering der behandelingsmethoden, zoodat de exploitatierekening met een -nadeelig saldo afgesloten moest worden. (Adv. Ingez. Med.) Eén sigaretteneindje één enkele lucifer is im mers al méér dan genoeg om een heel bosch in vlammen te doen opgaan opgaan ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI Op de schietbanen te Overveen zijn Vrijdag schietwedstrijden op pistool gehouden tusschen de Amsterdamschc en Bloemendaalsehe politie. Tijdens de wedstrijden, welke werden bijgewoond door van I. naar r.: den burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex: den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, den heer H. J. Versteeg en den commissaris van politie te Bloemendaal, den heer A. Hiemstra. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN HAARLEMMERMEER NED. HERV. KERK. HOOFDDORP. V.m. 10: Ds. M. E. Ouwehand. Nam. 6.30: Ds. J. C. Sal- verda. LIJNDEN. V.m. 10: P. v. d. Berg. VIJFHUIZEN. V.m. 10: A. C. Brörens. AALSMEERDERWEG. V.m. 10: W. T. J. Koudstaal. BADHOEVEDORP, Chr. School Burg. v Amersfoordtlaan. V.m. 10: Dr. A. H. Edelkoort, van A'dam. Bed. H. Doop. HEEMSTEDE TERAARDEBESTELLING J. BEELEN. Hedenmorgen had, onder zeer groote belang stelling, op de R.K. begraafplaats de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. Beelen, eigenaar der waschinrichting der firma J. Beelen Zn. Om half negen werd in de parochiekerk van den St. Bavo de plechtige Requiemmis opgedra gen door Pastoor C. v. Mierlo. Hierbij waren o.m. aanwezig het College van Collectanten, waarvan de overledene vice-voor- zitter was, de voorzitter en secretaris van den Ned. R.K. Bond van Waschindustrieelen in Nederland, de heeren S. L, Hoes en Jacq J. Kamerbeek, de vïce-voorzitter en secretaris der afd. Haarlem en Omstreken van dien bond, de heeren J. v. d. Weijden en W. Thijssen en vele leden van deze afdeeling. Verder merkten wij nog op dr. Scholl der firma Veruly, scheikundig bureau te Gouda en zeer vele vrienden, die den overledene de laat ste eer wilden bewijzen. Zoowel in de kerk als op de begraafplaats voerde het knapenkoor onder leiding van Br Parsicius de verschillende Liturgische gezangen uit. Een groote krans van het personeel dekte de baar. AANGEHOUDEN Vrijdagmiddag werd door eenige bezoekei's van Groenendaal aan de politie gemeld dat zij er een man hadden aangetroffen die openbare schennis der eerbaarheid pleegde. Op de komst van de politie die er direct per rijwiel op uit trok, nam de man per rijwiel de vlucht, doch de agent van politie wist hem, met behulp van een burger, op het Valkenburger plein te grijpen. Hij werd naar het politiebureau overgebracht, waar bleek dat hij een Haarlem mer was; H. S. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt BEVERWIJK Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: T. A. A. Benkhard en A. H. M. de Wolf, toek. adres: onbekend. P. G. Knep- pers en A. P. Graas, toek. adres Nico Scholten- straat 3; G. E. Duineveld en M. Th. Warffe- mius, toek. adres Velsen, Corverlaan 75; J. Name en R. J. Hoogland, toek. adres: Castri- cum, Stetweg; P. Witvoet en H. K. van Leeu wen, toek. adres Deken Waarestraat 7. Getrouwd: P. W. Portegies en E. W. Meule- man; P. Groen en G. Rol; G. Plessius en Tr. van den Haven; J. Koomen en N. Gertenbach; G. Blomvliet en A. J. Mol; R. Hoen en J. Kluft. Bevallen: H. G. MulderPennock. d.; E. L. NiestenTromp, z.; H. L. ScheffersAmme, d.; J. Schroeversvan Lier. z.; A. M. Visser— Vrendenberg, d.; E. ZwartMulder, z.; W. KuijsBerkhout, z. Overleden: C. Knap 62 j., echtgenoot van C. Pesch, Kees Delfsweg 42; E. Bart, 77 j„ wedr. van M. Nooy, Baanstraat 53 B; M. van der Aar, 74 j., echtgen. van J. Dekker, overleden te Velsen; A. M. de Winter, 60 j.. echtgenoote van A. van Huik, overl. te Haarlem; H. Plee ging, oud 68 j., vr. Scheybeecklaan 5; G. J. Grapendaal 2 j., m., Wijkerstraatweg 27; G. Heinis, 82 j., wed. van W. v. d. Horst, Popu lierenlaan 52. SANTPOORT De kolenloods aan liet Kerkpad. Gemeentebestuur heeft order gegeven tot afbraak. Gistermorgen verschenen op een terrein aan het Kerkpad een aantal gemeentewerklieden, vergezeld door al haar agenten van politie om een aldaar staande kolenloods, eigendom van den heer C. N. Böhm, op last van het gemeen tebestuur af te breken. Dat dit onder groote be langstelling geschiedde, ligt voor de hand. Een bouwvergunning met een staartje. Dat alvorens tot de afbraak werd overgegaan, heel wat gepasseerd is, ligt. voor de hand. Wij hebben bij den eigenaar om inlichtingen ge vraagd en hoorden van dezen o.a. het volgende: „In 1932 zegde de toenmalige loco-burgemeester mij mondeling toe, dat tegen den bouw van een houten kolenloods op steenen meting op mijn eigen grond aan het Kerkpad wel geen bezwaar zou zijn Den bouwer van de loods werd ver gunning tot den bouw gegeven onder de beper kende bepalingen, dat de vergunning voor 5 jaar gegeven werd Van deze beperkende bepaling hoorde ik pas, toen de loods er al lang en breed stond. Op 14 December 1937 vroeg ik om verlenging van genoemden termijn van 5 jaar. Ten ge meentehuize had ik een onderhoud met den wet houder van Openbare Werken en kreeg daar o.m. te hooren, dat men grond van mij wenschte te hebben voor rioleeringsdoeleinden. Om ver schillende redenen zeide ik het maar beter te vinden, dat de gemeente mijn heele perceel grond kocht voor f 2.-50 per meter. Op dit aanbod kreeg ik nimmer antwoord. Wel kreeg ik op 9 Februari 1938 bericht, dat op mijn verzoek van 14 December 1937 om verlenging afwijzend was beschikt en dat de loods voor 1 Juni 1938 moest worden verwijderd. Na dit schrijven heb ik met den betrokken wethouder nog eenige besprekingen ten raad- huize gevoerd, en kreeg daarbij o.m. te hooren, dat de loods zou kunnen blijven staan, mits ik den grond, welken de gemeente noodig had „om niet" zou willen afstaan. Hoewel ik aan vankelijk van dit „om niet" niet wilde weten, was ik later hiertoe bereid, als ik s c h r i f t e- 1 ij k het bewijs kreeg, dat de loods kon blijven staan tot de grond in exploitatie zou worden ge bracht Toen ik dit niet zwart op wit" kon krij gen. wilde ik den grond niet afstaan. Hierna kreeg ik nog enkele aanzeggingen om de loods af te breken, de laatste op 26 Novem ber 1938. Hierin stond, dat de loods vóór 1 Mei 1939 moest verwijderd zijn, anders zou zulks van gemeentewege op mijn kosten geschieden. En dit is nu vanmorgen gebeurd. Foto of geen foto. Tot zoover de heer Böhm. Toen we gisteren in den namiddag even een kijkje gingen nemen, stond alleen het geraamte er nog. We vernamen nog, dat de heer Böhm van een en ander een foto wilde laten nemen, doch dit werd door de aanwezige politie belet. Het raadslid Heeremans stelde zich toen telefonisch met den commissaris van politie in verbinding, die van een en ander niets af scheen te weten en die daarop zijn toestemming gaf. Voor den heer Böhm, die nu zonder kolen bergplaats komt, is de zaak natuurlijk zeer on aangenaam. Waar hij het meest over ontstemd is, is, dat hem noodzakelijkheid tot het afbre ken der loods ontgaat, „immers", zoo zei hij, „als ik den grond „om niet" afsta, kan de loods blij ven staan". Wij hadden over deze zaak ook nog een kort telefonisch onderhoud met den betrokken wet houder, den heer J C. Dunnebier. die ons mede deelde, dat de plaats waar de loods staat, voor straat bestemd is. Op den duur kan de loods er dus niet blijven staan. En toen de termijn van 5 jaar afgeloopen was, meende het gemeentebe stuur, dat nu geen nieuwe vergunning meer ge geven moest worden. De vergunning droeg nu eenmaal een tijdelijk karakter. Misschien zou nog wel verlenging zjjn toegestaan, aldus de heer Dunnebier, als de heer Böhm handelbaarder was geweest. TERAARDEBESTELLING S. ANDELMA. Onder veel belangstelling had gistermiddag op de begraafplaats Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer S. Andelma, procura tiehouder der N.V. Handelmaatschappij v.h. Overbeek en Co., te AmsterdamRotter dam. Aanwezig waren de directeuren van ge noemde Handelmaatschappij, vele leden van het personeel en vrienden van den overle dene. Allereerst sprak de directeur van het kantoor Amsterdam, de heer Helmer Obst, die den overledene herdacht als een man van helder oordeel en karaktervastheid, van on kreukbare eerlijkheid, tevens met een warm hart, die zich bemind wist te maken. De heer J. Vos, directeur van het kantoor Rotterdam, zeide dat de overledene zich vele vrienden had verworven en bracht namens al le leden van het personeel een laatsten groet. De heer F. van Gils, sprak nog als naaste medewerker van den overledene. Nadat een vriend, de heer Dek uit Rotter dam had gesproken, werd de kist uitgedragen onder het spelen van Ases' Tod uit de Peer Gynt-suite van Edv. Grieg. Een broeder van den overledene dankte voor de belangstelling. IJMUIDEN 4000 schoolkinderen verwacht. Een viertal excursies naar IJmuiden. Nu vele mooie en interessante plekjes in de gemeente aan het openbaar verkeer ont trokken zijn door het in beslag nemen voor militaire oefeningen door Defensie mogen de vooruitzichten voor bezoeken aan IJmuiden uit een toeristisch oogpunt dit jaar ongunstig genoemd worden. Desondanks hebben de organisaties ter be vordering van het vreemdelingenverkeer een open oog gehouden voor het interessante, dat onze plaats den toerist steeds weet te bieden. Onvermoeid hebben de Nederlandsche Spoor wegen en de V.V.V., w.o. IJmuidens Bloei, er voor geijverd, dat verschillende excursies door gang zullen kunnnen vinden. Zoo hebben zij weten te bereiken, dat aan enkele groote ex cursies een „laisser passer" zal worden ver leend, dat hen mogelijk zal maken de sluizen, het strand en de pieren te bezoeken. Op 7, 9, 27 en 28 Juni a.s. zullen uit alle deelen des lands schoolkinderen naar IJmui den komen om hier een dagje door te bren gen. Het zullen er 4 maal 900 zijn benevens 4 maal 100 geleiders, zoodat er in totaal 4000 bezoekers verwacht kunnen worden. De Nederl. Spoorwegen zullen hen met extra-treinen naar hier vervoeren, nadat zij op verschillende stations in den lande uit hun woonplaatsen aangekomen zijn. De jongste schoolkinderen zullen alleen het strand bezoeken, de anderen worden in groe pen verdeeld en zullen naar keuze de hallen of de sluizen bezichtigen. Voor de N.S. en de V.V.V. een mooi resultaat. H. M. de Koningin te IJmuiden. H.M. de Koningin heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan de militaire werken aan de Zuidzijde te IJmuiden. H.M. inspecteerde de troepen van land- en zeemacht die hier gelegerd zijn en welke langs den Strandweg opgesteld stonden. Daarna maakte de Koningin een rondgang door de verdedigingswerken in de duinen. Bij de Semaphore stonden de auto's weder om gereed om het gezelschap op te nemen, dat in snelle vaart naar den Haag vertrok. Hedenmorgen om zes uur passeerde H.M. reeds de pont om ook andere verdedigings werken in de omgeving van Alkmaar te in- specteeren. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Glo ria IJM 37, vangst: 70 manden schelvisch, 255 manden braadschelvisch,- 50 manden radio, 65 manden platvisch, 65 manden gul en kabeljauw, 5 manden wijting en schar. 20 manden makreel, 50 manden wolf en poon. Totaal 580 manden, benevens 400 st. stijve kabeljauw. Christine IJM 2, vangst.: 30 manden schel visch, 100 manden braadschelvisch, 40 manden gul, 65 manden wolf en koolvisch, 30 manden radio, 35 manden platvisch. Totaal 300 manden benevens 200 st. stijve kabeljauw. Poolzee, IJM 77, vangst: 10 manden tarbot, 30 manden zetschol, en tongschar, 30 manden kleine schol, 40 manden braadschelvisch, 35 manden gul en kabeljauw, 15 manden wolf en poon. Totaal 160 manden, benevens 200 st. stijve kabeljauw. MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 3 Juni 1939. Tarbot 5648 ct. per K.G. Tong 92—50 ct. per K.G. Zetschol f 20—f 13.50 per 50 K.G. Kleinschol f 18—f 5.60 per 50 K.G. Bot f 8.50—f 6.50 per 50 K.G. Schar f 7—f 3 per 50 K.G. Poontjes f 6.50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 25f 12 per 50 K.G. Groote gul f 6.50—f 4.70 per 50 K.G. Kleine gul f 6.30—f 4.60 per 50 K.G. Wijting f 4—f 3.10 per 50 K.G. Kabeljauw f 17f 9.50 per 125 K.G. BESOMMINGEN. Loggers: RO 1 f 970 RO 9 f 810, KW 169 f 780 KW 130 f 1070. KW 39 f 1200 Kotters: GG 574 f 310.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2