Het afgeloopen Tooneelseizoen. Het Repertoire. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDAG 3 JUNI 1939 HAAREEM'S DAGBLAD UN/T tN IETIEREN S?A HET TOONEEL Wanneer wij het repertoire van de verschil lende gezelschappen overzien, dan is er zeker reden tot tevredenheid over het afgeloopen too neelseizoen. Het eene gezelschap moge geluk kiger zijn geweest dan het andere, er is door allen met energie en groote toewijding gewerkt en er zijn ook prachtige resultaten verkregen. Het is wel opmerkelijk, dat de geest der stuk ken dit seizoen over het algemeen zoo zwaar ernstig was. terwijl in het jaar daarvoor bijna uitsluitend lichte blijspelen werden gespeeld. Vooral Cor van dgr Lugt Melsert zocht het wel zeer in het sombere en mystieke. In twee stuk ken „Pater Malachius' Mirakel" en „Schijn en Werkelijkheid" werd de handeling beheerscht door een wonder en in twee andere „Onze Stad" en „De Moeder" speelden de „dooden" een mjn of meer actieve rol. Natuurlijk doet dit aan mijn persoonlijke appreciatie niets af, ja, ik reken zelfs Schijn en Werkelijkheid, Onze Stad en vooral De Moeder tot de beste stukken van dit seizoen, maar was het uit een „zaak kundig" oogpunt wel verstandig van den direc teur van Het Nederlandsch Tooneel om zoo onmiddellijk achter elkander in een tijds verloop van enkele maanden drie stukken van zoo ernstige sombere strekking te geven in dezen tijd, die toch al zoo weinig opwekkend is. En ook het laatst gespeelde stuk, „De Ondergang van De Vrijheid" van J. de Hartog hoewel van veel reëeler aard is nu ook niet bepaald ge schikt om de menschen 'n hart onder den riem te steken. To de hoog ernstige stukken behoorde ook Schiller's Don Carlos, dat Haarlem helaas is voorbijgegaan. Met Schijn en Werkelijkheid en De Moeder waren het de stukken, die onder Van Dalsum's regie stonden, en waarin hij prachtige rollen Philips II, den kanunik en den vader heeft gespeeld. Charlotte Kohier hebben wij enkel maar in Schijn en Werkelijkheid in een nieuwe rol gezien. Aan Loudy Nijhoff heeft Van der Lugt daarentegen eenige mooie kansen gegeven Koningin Elisabeth in Don Carlos, mevrouw Gibbs in Onze Stad en de groot-tragische titel rol in De Moeder en zij heeft er voortreffe lijk gebruik van weten te maken. Vooral in De Moeder heeft zij zich een tragediënne van for maat getoond. Ook Louis de Bree heeft mooi werk te doen gekregen. Hij speelde de hoofdrol in Molnar's j Delila. in het geestige fantastische blijspel „Het Dubbelleven van Jourdain'' en in het ouder- wetsch krachtige speelstuk „De Gebroeders Thompson", een circusspel, dat het vreemd genoeg in Amsterdam niet heeft gedaan, maar hier bij tooneelliefhebbers ter dege insloeg. Fientje de la Mar, die alleen in het begin van het seizoen bij Het Nederlandsch Tooneel ge- engageerd was, speelde enkel in Delila en in het blijspel Susan en een betere Wereld, in welk laatste stuk zij door haar geestig spel zeer boei de. Cor van der Lugt Melsert speelde alleen in het openingsstuk een groote nieuwe rol. maar deze pater Malachius was dan ook zoo fijn, dat wij hem lang in onze herinnering zullen hou den. Van Menschen van onzen stand, dat onder re gie van Van der Lugt ging en waarin Louis van Gasteren den slager Hayes, die zoo trotsch is op zijn stand, voortreffelijk speelde, heeft het Am- sterdamsche gezelschap wel genoegen beleefd. Minder van Priestley's Honeymoon, dat Paul Storm heeft geregisseerd. Het 300-jarig bestaan van den Stadsschouw burg werd gevierd met een spectacle coupé, waarin Vondel. Langendijk, Heijermans en Frans Mijnssen op één programma vereenigd waren. Verreweg het meeste succes had Cees Laseur, die met 3 stukken Golden Boy, Soubrette en Je kunt 't toch niet meenemen zijn seizoen kon vullen Dat buitengewoon succes had hij niet alleen aan de kwaliteit van het gespeelde werk maar ook aan de opvoeringen te danken, ja het is zelfs zeer de vraag, of stukken als Golden Boy en Je leunt het toch niet meenemen bij een ander gezelschap het zouden hebben ge daan. De leden van Het Centraal Tooneel zijn zoo op elkaar ingespeeld en vormen zulk een voortreffelijk ensemble dat zij gezamenlijk de overwinning behalen, al is de triomf van Sou brette dan ook in de eerste plaats aan het lichte, Fransch-geestige spel van Mary Dresselhuys te danken geweest. Dat zelfs dit ensemble niet elk stuk tot het succes kan dragen, bewees de opvoering van „Hoe was 't ook weer?" van Herman Roelvink, welk blijspel te veel een bedenksel bleek te zijn. Ook Het Masker heeft een gelukkig seizoen achter den rug en kon met vier stukken volstaan. In De Onbekende Vrouw was het onze eerste tragedienne Elsa Mauhs, die door haar grootsch sppl ons bijna deed vergeten, dat dit stuk van Bisson een draak in het kwadraat is. Jii Jeugd waren het louter de jonge leden van het gezelschap, die er aan te pas kwamen en het werd een opvoering frisch en opwek kend als de lente. Duo van Gerardy werd ge dragen door de ouderen Ko Arnoldi, Gobau, Willy Haak en Guus Chrispijn-Mulder en opvoering en stuk laadden een over het geheel zeer mooie pers. In het laatst van het seizoen kwam Het Masker nog met de charmante come- die Zesde Etage, die dank zij ook de nauw sluitende voortreffelijke opvoering, waarin wij met vreugde Magda Janssens weer eens zagen een ongewoon groot succes had, o.a. bij de leden van Het Tooneelverbond, die het voor recht hadden dit stuk op him invitatie-avond te mogen zien opvoeren. Het Residentie Tooneel heeft zich dit eerste seizoen reeds dadelijk een belangrijke plaats on der de Nederlandsche gezelschappen veroverd. Het heeft onder leiding van Johan de Meestel en Bets Ranucci-Beckman heel hard gewerkt en de meest artistieke successen Lessen in Las ter, Vasantasena en Shaw's Dokters Dilemma zeer zeker aan de regie van de Meester te dan ken. Het grappige en origineele „Ik heb den Graaf vermoord" komt niet zoo zeer op het ar tistieke credit, maar wel op dat van de kas, die er zeer wel bij gevaren heeft. Hier in Haarlem mochten wij ook nog het handig in elkaar gezet te gelegenheidsstuk „1813" zien en het lichte, vermakelijke blijspel „De Trein naar Venetië" van George Berr en Louis Verneuil. Over de op voeringen van Robert's Vrouw, Springvloed, Stralende Dageraad, Spoken en De dwaze Don Juan het laatste blijspel van Broedelet mochten wij alleen de recensies uit Den Haag lezen. Saalborn zien wy te Haarlem eigenlijk veel te weinig. Hij toonde zich in de thriller „Parkstraat 13", het Sprookje der Rechtvaardigheid en vooral in het fantastische Amerikaansche stuk „Als het je tijd is" weer een onzer sterkste karakterspe lers, die alleen reeds een half gezelschap wajj/j is. Dat laatste kunnen wij ook zeggen van Jan Musch, al heeft hij in het afgeloopen seizoen niet veel nieuws gebracht. De Terugkeer van Peter Grimm was vroeger reeds door Comoedia ge speeld, waar het stuk was een reprise om het mooie spel van Musch als Peter Grimm volko men waard. De thriller Speurhonden heb ik per soonlijk onmogelijk kunnen waardeeren. Knock was een oude rol van Musch uit zijn tijd van Het Schouwtooneel en in De Vrek speelde hij dit seizoen voor de 300ste maal Harpagon. Het el- ken avond weer in een niet al te sterk milieu solo-spelen is op den duur Jan Musch te zwaar geworden, zoodat hij op advies van zijn genees heer zich als hoofd van een eigen troep heeft te ruggetrokken. Dat wij een acteur van Musch' kwaliteit niet kunnen missen, daarover zullen alle tooneelliefhebbers het wel eens zijn, en wij zullen hem dus met vreugde in het volgend sei zoen als gast bij een onzer gezelschappen in een hem passende rol begroeten. Het nieuwe gezelschap „De Schakel" onder Constant van Kerckhoven begon zijn seizoen heel gelukkig met de twee blijspelen Gilbert en zijn Moeders en Groot Slem, waarvan het tweede het meeste succes, het eerste de meeste artistieke waarde had. Na die twee blijspelen had De Scha kel niet veel veine meer. Renée Jeanne, waarin 'illy Lus haar 40-jarig tooneeljubileum vierde, was een heel somber en daarbij zeer zwak stuk, „Als je de kans maar krijgt" een flauwe klucht en Priestley's Illusie een desillusie, zoodat het seizoen voor dit gezelschap minder fortuinlijk eindigde dan het begon. Ten slotte wil ik nog melding maken van de twee goede opvoeringen van Uitkomst en Krom me Lindert, met mooie rollen van Nelly Stern, Jules Verstraete en Anton Burgdorffer. J. B. SCHUIL. Voor den Politierechter. Ditmaal Jeeves zelf. Wodehouse danken we den volmaakten butler Jeeves. En niemand kan zich meer een butler voorstellen die niet precies weet welk costuum bij elke gelegenheid moet worden gedragen en weike das bij elk costuum past. Jeeves' onberispelijke haren zouden echter te berge zijn gerezen als hij zijn Hollandsche collega's had kunnen zien, die in het verdach ten- en getuigenbank je voor den Politierech ter zaten. Weliswaar is een huisknecht in een logement te Zaandam geen butler bij Lord Percy in Londen, maar het verschil tusschen wat we-ons-voorgesteld-hadden en wat-het- was, was toch wel héél groot. De Zaandamsche Jeeves had een anderen huisknecht met een mes gestoken. Zooiets zou in de Londensche butlerwereld een paniek veroorzaakt hebben doch in Holland winden we ons zoo gauw niet op. Op een kwaden morgen was er geen koffie meer in huis. Huisknecht nummer 1 maakte Jeeves nummer 2 daarvan een verwijt. De ruzie liep steeds hooger en tenslotte nam huisknecht nummer 2 een mes waarmee hij den ander stak. Het liep gelukkig nogal goed af maar de politierechter heeft het nooit erg op messenstekers zoodat het er voor onzen Jeeves somber uitzag. De Officier wist echter, dat huisknecht no. 1 last van „ochtendziekte" had. Meestal heeft de heer des huizes daar last van en weet zijn Jeeves hem weer op te knappen doch in Zaandam is het schijnbaar anders. De Officier vond dat een zeer ver zachtende omstandigheid en daarom wilde hij Meisjesjurk. Leeftijd 1012 j. Dit leuke meisjesjurkje kan men vervaardi gen van 2.25 meter stof van 80 cm. breedte. Het mouwtje valt klokkend. Langs het kraagje wordt een kantje gezet. Het patroon is te verkrijgen voor den leeftijd van 1012 j. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het meisje waarvoor het patroon bestemd is. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Haarl. Orkestvereeniging. Financieele toestand iets beter. Onder leiding van haar voorzitter, mr. Beets, hield de Haarl. Orkestvereeniging Vrij dagavond een algemeene ledenvergadering in de Radiozaal van café-restaurant Brinkmann Groote Markt. Het verslag van den secretaris, den heer de Waard, loopende over 1 Sept. 19371 Sept. 1938, maakt met voldoening melding van het feit, dat de burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk zich bereid heeft ver klaard, het eerevoorzibtex-schap van de H.O.V. te aanvaarden. Gegeven werden 30 concerten en 32 begelei dingen. Het orkest kon 2 weken langer in verband blijven, hoewel dit geen financieel voordeel bracht. Het behoort tot de innigste wenschen van het bestuur dat het in de toekomst moge lijk zal zijn het engagement te verlengen en betere arbeidsbetalingen te verkrijgen. De voorzitter deelde voorts mede, dat de re kening 1938-1939 per 30 September zal sluiten met een tekort van f 4845. Dit is niet onbe vredigend, al is te hopen dat het tekort nog minder zal worden en al zijn de salarissen nog te laag. De H.O.V. is zeer dankbaar voor de extra gift van f 500 van de gemeente Bloemendaal. Als de aangevraagde loterij loopende over een bedrag van f 10.000 wordt goedgekeurd, zal daar ongeveer f 6000 aan verdiend worden, zoodat er dan aan het eind van het jaar een ,schoone rekening" zal zijn. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd. De financieele toestand is over het geheel wat beter geworden, constateerde de voorzitter nog eens met voldoening. Medegedeeld werd nog dat de nieuwe diri gent, de heer Verhey. de eerste 2 concerten zal leiden, waarvan het eerste op 7 Juli a.s. Daarna zal de heer Adam eenige concerten dirigeeren en zoo zal het dezen zomer bij af wisseling gaan. Dezen zomer zal ook weer een operaconcei*t gegeven worden en verder staan 5 radiocon certen voor de K. R. O. op de lijst van werk zaamheden. Ook zal een vijftal concerten worden gegeven in het Groot Badhuis te Zandvoort. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voor zitter de vergadering. den huisknecht nog niet de gevangenis in stu ren. Hij eischte 1 maand voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en f 15 boete. Daar de huis knecht echter geen huisknecht meer was, maakte de Officier er twee maanden voorwaar delijk met twee jaar proeftijd van. Zichtbaar opgelucht verliet de ex-Jeeves de rechtszaal. JUBILEUM J. VAN DEN HAAK. De heer J. van van den Haak herdacht Don derdag den dag dat hij veertig jaar geleden zijn steenkolenhandel in de Kleine Houtstraat ves tigde Dit jubileum werd 's middags in zijn wo ning aan de Badhuisstraat gevierd met een re ceptie, die druk bezocht werd. O.a. werd de ju bilaris op geestige wijze op rijm gelukgewenscht door den heer J. J. A. van der Linden namens de Kleine Houtstraatvereeniging en ook door den heer Th. S. J. Hooy namens de R.-K. Mid- denstandsvereeniging. De Vereeniging van Brandstoffenh andelaren zond eveneens een ver- tegenwoordiger. Ook ontving de heer Van den Haak vele bloemstukken en schriftelijke be wijzen van belangstelling. $be JtleinejZeevneemyin H.C. ANDERSEN De matrozen dansten op 't dek en toen de jarige prins verscheen, werd er een prachtig vuurwerk afgestoken, waarbij het zoo licht werd, dat de kleine zeemeermin haastig onderdook. Het werd al laat, maar het prinsesje bleef naar 't schip en den prins kijken door de patrijspoorten van de kajuit. Het schip, waarop het stil was geworden, ging varen. Het eene zeil na 't andere bolde in den steeds feller wordenden wind. Het werd verschrikkelijk slecht weer, zoo dat de matrozen weer aan dek kwamen om de zeilen te strijken. Helaas, dit geschiedde te laat. Hooge golven sloegen al over 't dek, de mast brak doormidden, het water drong de ruimen binnen Nu pas zag de kleine zeemeermin dat er groot gevaar dreigde. Scherp keek ze naar 't dek, want zij wilde den jongen prins zoo lang mogelijk zien. Maar men liep door elkaar, iedereen was er op bedacht het veege lijf te redden en aan' den prins dacht niemand. Daar sloeg 't schip uit elkaar. En het zee-prinsesje zag haar prins plotseling terug. Hij zonk weg naar de diepte. Eerst was zij daar toen met hem door de golven blij om, want nu zou hij beneden bij haar kunnen komen. Maar dan bedacht zij plotseling, dat menschen onder water niet kunnen leven. Neen, dht mocht niet. Meteen zwom de zeemeermin tusschen de stukken wrakhout en planken door, recht op den prins af. die zich bijna niet meer drijvende kon houden in de woeste zee. Daar be reikte zij hem reeds en zij hield zijn hoofd boven water, liet zich medenemen waarheen deze wilden. JWortit vervolgd) STEEN BREEK, SAX1FRACA. Heel lang geleden bloeide er in den tuin bij onze grootmoeders of oudtantes het schilders verdriet. Lange smalle tuinen waren het. donker door de hooge boomen, die er veel schaduw over wierpen. Was de tuin groot, dan was er ach ter een stuk, waar een morellenboom en wat bessenstruiken stonden. Tante's zwartebessen- limonade en morellen op brandewijn waren beroemd. En dichter bij het huis lagen tusschen de keurig geharkte paden drie rozenperken, een rond, een ovaal en weer een rond, en daar omheen stonden keurig de smalle randen van schildei-sverdriet. Wel was dat een verdrietig bestaan om daar zoo klein en nietig in het donker te staan bloeien naast de hooge hou tige stammen van de rozenstruiken, die een meter boven den grond vol trots hun mooie groote zacht gele, hard rose of donkerroode bloemen ten toon spreidden. Saxifraga hypnoides. Hoe andei's ziet het er nu in onze rotstuinen uit, waar de gezellige polletjes van Saxifraga zoo heerlijk wild, net zooals ze zelf maar het prettigste groeien, tusschen de steenen staan, of uit een met aal-de gevulde spleet van een rechtopstaand muurtje te voorschijn komen en tenminste eenige uren per dag volop van de zon kunnen profiteeren. En wat een ver scheidenheid van soorten is er. Over het algemeen houden de Saxifraga's van zandigen goeden tuingrond, die matig vochtig en goed gedraineerd moet zijn. Hoe wel ze van zon houden, moeten ze toch niet al te fel in de zon staan en ook nu en dan eens een beetje beschaduwd zijn. De kleur van de bloempjes varieert van helderwit tot donker karmijnpurper. Ook gele bloemen komen voor, en vaak zien we witte, met rood of rose gespikkelde, variëteiten. Het is over het algemeen niet moeilijk om Saxifraga's te kweeken. Het eenige euvel, dat de meeste soorten vertoonen, is een bruin worden van het middelste deel van den pol. Dat is dan alleen te verhelpen door den pol te scheuren, het bruine middenstuk te ver wijderen en de frissche buitenste deelen af zonderlijk weer te planten. De vermenigvuldiging geschiedt behalve door scheuren ook door zaaien. De hier afgebeelde Saxifraga hypnoides be hoort tot de groep der mossaxifraga's en bloeit in Mei en Juni. De plant vormt losse mosachtige kussens van kleine, fijnverdeelde bladeren en heeft een overvloed van witte bloempjes. Deze Saxi fraga hypnoides heeft het groote voordeel, dat hij van het bruin worden in het centrum heel weinig last heeft en dus daarom voor onzen tuin boven zijn soortgenooten is te ver kiezen A. J. D. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 4 JUNI. Progr. I: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. H: Hilversum n. In verband met plaatselijk slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. m: Keulen 8.35, Parijs Radio 11.20, Ned. Brussel 12.05, Fransch Brussel 12.20, Ned. Brussel 12.50, Parijs 2.00, Ned. Brussel 2.35, Keulen 4.20. Parijs Radio 5.50, Radio P.T.T. Nord 6.20. Diversen 6.50, Ned. Brussel 7.20. Fransch Brussel 7.35, Keulen 7.50. Ned. Brussel 8.30, Fransch Brussel 1030, Parijs Radio 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.30, Fransch Brus sel 9.20. Ned. Brussel 10.20. Droitwich 11.05, Diversen 2.20, Droitwich 2.40. London Regio nal 4.20, Droitwich 4.40. London Regional 5.20. Droitwich 6.50, London Regional 9.25, Droitwich 9.55. Keulen 11.00. Progr. V: 8.30 v.m.—12.00 n.m. Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 5 June *939. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II Hilversum II. Progr. III 8.00 Keulen, 10.20 Radio PTT Nord, 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Keulen. 3.05 Diversen. 3.55 Radio PTT Nord. pl.m. 4.20 London Regio nal, 5.20 Ned. Brussel, 6.05 Radio P.T.T. Nord, 6.20 Motala of diversen, pl.m. 6.45 London Re gional, 7.20 Ned. Brussel, pl.m. 7.50 Keulen, pl.m. 7.30 Ned. Brussel. 8.50 Parijs Radio, Progr. IV 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Parijs Radio. 9.30 Radio PTT Nord, 9.50 Diversen, 10.35 Lon don Regional, pl.m. 12.45 Droitwich. 1.20 Lon don Regional, 1.35 Parijs Radio, 2.20 Droitwich, 3.20 London Regional, 4.20 Droitwich. 8.10 Lon don Regional, &20 Droitwich, pl.m. 9.40 Keulen, 10.20 Ned. Brussel, 10.30 Pauze, 10.35 Droit wich. (In verband met plaatselijk slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. V 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. We beginnen de week met een populair pro gramma. 1 Parade der Zinnsoldaten, Dajos Bela, 2 An den blauen Wassern von Hawaiï. Symphonie- orkest, 3 The blue bird, Gino Bordin. 4 Pipsy, Hans Bund. 5 Ti-pi-tin, Gypsy acc. Band, 6.' Die schone Nachbarin, Adalbert Lutter, 7 Wien bleibt Wien, Accordeon Melodiker. 8 Medley of Stephen Foster Melodies. Anton en het Para mount Theater ork. 9 Julika. George Boulanger. 10 Taras Boubla, Secco's Gitanos. 11 Siamesi- sche Wachtparade, Dajos Bela. 12 In einem Chinesischen Tempelgarten. Symphonie-orkest. 13 In Vienna one night. Gino Bordin, 14 Zwei Gitarren, Hans Bund, 15 Whistle while you work, Orch. of merry men. 16 Immer lustig Marie, Adalbert Lutter. 17 Tiroler Holzhacker- buab'n. Accordeon Melodiker. 18 Unter Sternen Iküss mich, George Boulanger, 19 Hora, Secco's Gitanos.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6