Waar komt het vandaan? INGEZONKEN /TUKKEN BURGERLIJKE STAND. ZATERDAG 3 JUNI 1939 H'A'AREEM'S DAGBEAD 13 UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT VOETBALVEREENIGING ZANDVOORT De voetbalvereeniging Zandvoort belegt Maandag a.s. een buitengewone algemeene ledenvergadering in Trianon aan het Stations plein. JONGE HERVORMDEN. De laatste bijeenkomst van de Jonge Her vormden in dit seizoen wordt gehouden op Vrij dag 9 Juni in de nieuwe consistoriekamer. Ds. Tromp zal spreken en enkele leden zullen dezen avond met zang en declamatie op luisteren. SOC. DEM. VROUWENCLUB. Donderdag 8 Juni spreekt mevrouw Poots v. Popta voor de Soc. Dem. Vrouwenclub in Ons Huis, over de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. De avond wordt opgeluisterd met declamatie en zang door Rollien Numan. DE SCHAKEL. De tooneelvereen. De Schakel houdt op Maandag 5 Juni een algemeene vergadering in De Loefhoeck aan den BouL de Favauge. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Zandvoort en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedu rende de maand Mei 1939 ingelegd f30717,17 en terugbetaald f 22.550,31. EEN EERE-COMITé GEVORMD. Zooals reeds bekend is houden de landstorm korpsen „Stelling van Amsterdam" en „Kenne- merland" op Zaterdag 1 Juli a.s. een grooten intergewestelijken landdag te Zandvoort in het sportpark. Een eere-comité heeft zich gevormd waarin zitting hebben genomen, de minister-president dr. H. Colijn, H. van Boeyen, minister van Bin- nenlandsche Zaken, dr. J. J. C. van Dijk, mi nister van Defensie, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, J. Th. Furstner, vice-admiraal, chef van den ma rinestaf, mr. dr. A. Baron Röell, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, gep. luit.-generaal L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstormcommis sie, dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amster dam, dr. J. E. Baron De Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem en de reserve-gene raal H. de Iongh, inspecteur van den Vrijwilli- gen Landstorm. Aan den landdag gaat een défilé vooraf, dat gehouden wordt op den boulevard, ter hoogte van het Casino. HAARLEMMERMEER VERGADERING HOOFDINGELANDEN. De Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmer- meerpolder kwamen ten polderhuize bijeen. De geloofsbrieven van de herkozen Hoofd ingelanden, de heeren Th. v. d. Geest en A. v. d. Marei, werden goedgekeurd. Het dage- lijksch bestuur kreeg machtiging inzake eenige onteigeningsprocedures. Deze onteigening betreft perceelen noodig voor de verbetering van den Venneperweg. De machtiging beoogt voorts den aanleg van parallelwegen langs den Rijksweg voor de verbinding van den Meidoornweg met de Koe koekslaan en den Spaarnwouderweg en ten slotte den bouw van een brug over de Ring vaart nabij Halfweg met de toegangswegen. BURGERLIJKE STAND van 26 Mei1 Juni 1939. Geboren: Anlhonia Maria d. van J. M. van Schie en J. Th. van Steen. Sophia Johanna d. van N. W. Wamsteeker en S. Vermeer. Hendrik, z. van T. van der Horn en S. Bosman. Johannes Gijsbertus z. van M. M. Franken en G. Markus. Willy, d. van P. Hoekema en S. E. Korringa. Adriaantje, d. van C. Bood en A. op 't Land. Jaap Gossen z. van C. Rij- keboer en M. J. M. van Gammeren. Hendri- cus Petrus Mattheus z. van P. F. Duwel en M. L. van Steijn. -Anthonius Johannes Maria, d. van M. J. Verberne en P. de Langh. Johanna d. van J. W. van Breen en M. Kooistra. Pie- ter, z. van A. van den Berg en A. C. E. te Boek horst. Gerrit, z. van P. Schuilenburg en J. C. Frauenfelder. Ondertrouwd: Paulus Franciscus Johannes Bus, 27 j. en Lucia Hendrika Maria Smit, 21 j. Aart van Pelt. 27 j. en Cornelia de Voos, 20 j- Pieter de Smit, 25 j. en Mietje Goulooze, 19 j. Sim. v. Herwijnen 35 j. en Grietje Ro- meijn 36 j. Dirk Hennink 26 j. en Lijdia Matje Trommel 23 j. Willem Roodenburg 54 j. en Maria van Giesbergen 42 j. Getrouwd: Bernardus Adrianus Olie, 27 j. en Maria Gijsbertha van Millingen 24 j. Frede- rik Verzaal 24 j. en Jannetje Ruiter 20 j. Jan Terlouw 21 j. en Cornelia van Stam, 22 j. Pieter Vonk, 27 j. en Maria Maaike de Breuk, 25 j. Arie Schering, 28 j. en Jenneke van Mastrigt 21 j. Maarten Marius Schering, 22 j. en Helena Horsman 23 j. Govert Overbeek 31 j. en Klara Hoekstra, 25 j. Overledén: Antonia Kamerman, 7 j., d. van C. Kamerman en A. van Zundert. Maria de Loos, 21 j. ongeil. Cornelia Johanna de Jong, 51 j., echtg. van P. A. Boender. Johanna Ouwerkerk, 5 j., d. van H. Ouwerkerk en F. Olivier. Jan Hoving, 61 j., echtg. van B. van Grunsven. Christina Regina Rotgans, 71 j., wed. v. Th. G. Kerker. Johanna Geertruida van der Maarl, 75 j., echtg. van G. Boot. Guurtje Heemskerk, 69 j. weda van A. Imanse. Johanna Maria Buijs, 80 j., wed. van P. J. v. den Raadt. HILLECOM HET BLOEMBOLLENGEWAS. De aanhoudende droogte bevorderd wel een snel afsterven der bloembollen, maar. het geen in den grond zit, groeit niet en daarom is het juist te doen. Met vrij groote zekerheid kan men dan ook wel aannemen, dat de oogst be duidend beneden die van verleden jaar zal blijven. GOED AFGELOOPEN. In de Hoofdstraat tegenover Hotel Sistermans liep de 4-jarige Th. G., wonende in de Burg. Pontstraat achter een stilstaande tram teneinde de Hoofdstraat over te steken. Hij liep, daarbij tegen een juist passeerende vrachtauto op, welke echter direct stopte. Naar het politie bureau gebracht bleek dat hij lichte schaafwon den aan de beenen had opgeloopen die door mevr. Dr. van der Kaaden en leden der E. H. B. O. werden verbonden. PROMOTIE. Onze plaatsgenoot, drs. C. J. Briejer, hoopt Maandag a.s. te Utrecht te promoveeren tot dr. in de wis- en natuurkunde op stellingen. DE MIDDENSTANDS-CURSUS. De cursus voor het diploma handelskennis, uitgaande van de Hillegomsche Middenstands- onderwijscentrale heeft met groot succes de eerste groep candidaten voor het examen afge leverd. Een der candidaten, de heer A. Ultee, slaagde zelfs met een compliment der examen-comissie Een mooi succes voor den leider van den cursus, den heer G. Troost, hoofd der school met den Bijbel. Geslaagd zijn: de dames P. van Houweninge en Cath. Ultee, en de heeren, H. v. d. Berg, M. J. C. Besselsen, W. H. Beijersbergen, C. A. Bol, M. Dubbis, D. A. Haster, H. Roeland, F. W. van Santen Jr., A. H. H. Schulte Kuperjans, A. Ultee, Th. W. Warmerdam, allen te Hillegom. B. J. Mey- land te Zilk, L. W. J. Bemelman, W. F. A. Grim- me en A. A. Koot, allen te Lisse De nieuwe cursus begint 15 Juni a.s. SCHAKEN. Het schaaktournooi om het kampioenschap der bloembollenstreek is ten einde. Vrijdag avond vereenigden zich in restaurant „De Nachtegaal" de spelers, het comité en belang stellenden om tegenwoordig te zijn bij de prijs uitreiking. De waarnemend-voorzitter, de heer E. Wiedijk sprak een welkomstwoord; hij richtte een speciaal woord tot den burgemees ter van Lisse. Jhr. mr. F. C. J. M. van Rijcke- vorsel, die zich bereid had verklaard de prijzen uit te reiken. De burgemeester uitte zijn bewondering voor dit zoo vlot verloopen tournooi. Ongetwijfeld is van deze wedstrijden een groote propaganda voor het schaakspel uit gegaan. Een bijzonder woord van hulde werd gebracht aan den heer F. C. Haalebos. die den kampioenstitel le klasse behaalde met 0 ver loren partijen en slechts 1 remise-partij. Met eenige toepasselijke woorden van gelukwensch reikte hij vervolgens de prijzen uit. Deze werden behaald als volgt: le klasse: 1. F. C. Haalebos. Hillegom, kam pioen, verguld zilveren medaille, 2. D. Buys, Sassenheim, zilveren medaille, 3. B. Enthoven, Bennebroek, brons-verzilverde medaille. 2e klasse: 1. S. Lieverse, Hillegom. kam pioen, zilveren medaille, 2. C. W. v. d. Ploeg, Hillegom. brons-verzilverde medaille. 3. H. van Wamel, Lisse, schaakboekwerk van Dr. Euwe. Het verdere deel van den avond werd gevuld met een zeer geanimeerden gong-wedstrijd, waarvoor aardige prijzen beschikbaar werden gesteld. WATERPOLO. Het bestuur der H. Z. V. deelt ons mede dat de vereeniging in de zomer-competitie water polo met een dames-zevental en twee heeren zeventallen zal uitkomen. Onder leiding van den heer Van Suylekom wordt er Woensdagavonds in de zweminrichting getraind. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Kooijman, Hoofdstraat 54, portembonnaie met inh.; C. Koster, Burg. Pontstraat 55, zwart hondje met bruine pooten; Th. Imanse, Pr. Hendrikstraat 19, armband horloge (H.); M. Peters, Ambachtstraat 40, bruine sigarenkoker; J. Warmerdam, Looster- weg 106, een kous met 6 kaartjes wol; J. Vijf huizen, Leidschestraat 147, heerenpolshorloge; B. Hellendoorn, Havenstraat 29. kindertaschje met inh. Bij de politie: bruine dameshandschoen en blauwe ceintuur, zilver damespotloodje, rieten wieg, roode ceintuur, rozenkrans in étui, schortje. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendricus Jacobus, zoon van C. G. van Rooijen en A. A. Doeswijk. Overleden: Christina Maria Beek oud 46 jaar, wonende te Haarlem. Alida Elisabeth Paff, oud 51 jaar, wonende te Amsterdam. Aart Kooij, oud 62 jaar, woonplaats onbekend. Jan Hendrik Dirksz, oud 67 jaar, wonende te Am sterdam. Allen verblijf houdende stichting Voge lenzang. AJt. KIESVEREENIGING „GROEN VAN PRINSTERER". De anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Groen van Prinsterer" te Bennebroek zal een openbare vergadering houden op Woensdag 7 Juni in het gebouw „Rehoboth". aan de Schoollaan. Spreker is J. O. Vermeer, te Hil legom, die als onderwerp heeft gekozen: Wat dringt ons tot Christelijke politieke actie? Een slotwoord zal gesproken worden door ds. Jac. Andree. JUBILEUM. Op 1 Juni herdacht de heer C. Vis, kantoor houder van de P.T.T. alhier, den dag waarop hij voor veertig jaar in dienst trad bij de PTT. In verband met het feit dat de heer Vis op 1 November a.s. den dienst denkt te verlaten, had de huldiging thans een eenvoudig karak ter. De heer Vis werd door tal van autoriteiten, vrienden en bekenden gelukgewerischt en ont ving talrijke bloemstukken en vele schrifte lijke gelukwenschen. Verder werd het jubileum in intiemen huise- lijken kring gevierd. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden: hondenmuilkorf, wapenstok. AANRIJDING. Op den Rijksstraatweg had een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een trailer. De cabine van de trailer werd vrijwel geheel vernield. De bestuurder van de trailer werd niet ernstig verwond. De politie maakte tegen den bestuurder van de trailer proces-verbaal op. WIJK AAN ZEE H. M. de Koningin bracht bezoek aan Wijk aan Zee. Verdedigingswerken bezichtigd. In gezelschap van de militaire autoriteiten heeft H.M. de Koningin hedenmorgen een kort bezoek gebracht aan Wijk aan Zee ter bezich tiging van de aangelegde verdedigingswerken. Het bezoek, dat vrijwel onbekend was geble ven had toch nog veel belangstelling van de zijde der dorpsbewoners. De Koningin was uit de richting Alkmaar ge komen en vertrok later naar IJmuiden. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. J. Scheenaardde Graaf, z.. Overbildtweg 29, Santpoort. J. Westerhuis Bouwens, d., Watervlietstraat 35, Velsen (N.). M. J. Molenkamp—Handgraaf, z., Hagelinger- weg 325. Santpoort. J. S. DomhofVriesendorp, d., W. de Zwijgerlaan 33. Santpoort. A. J. GrauwelmanOssenwaarde, z., Cederstraat 38, IJmuiden. C. M. Admiraal—Admiraal, Duin- vlietstraat 72, Velsen (N.) G. J. Scheltens— Wieringa. d., Meeuwenlaan 59, IJmuiden. Overleden: Geen. Gehuwden; F. J. Kaan en G. M. Hendriks, Edisonstraat 44, inw., IJmuiden. P. Smoor en Ch. M. van Laar, Planciusstraat 54, IJmuiden. M. van Duijn en C. H. Gout, Oranjestraat 6, IJmuiden. J. A. Bouwens en L. Jellema, Kolk- straat 18zw., Haarlem. Th. J. Verzijlbergh en W. S. P. Neve, Julianalaan 92a, Schiedam. G. van der Lugt en A. A. Ouwerkerk, Elzen straat 28, IJmuiden. Ondertrouwden: J. M. Visser, de Roemer straat 7, IJmuiden en J. Prins, de Roemer straat 7, IJmuiden, toek. adres: de Roemer straat 7, IJmuiden. H. van der Wiele, Plata- nenstraat 12, IJmuiden en J. W. Harmsen, Platanenstraat 12, IJmuiden. H. Slings. Kruis straat 29, Velsen (N.) en H Wortel, Spaarn- dammerweg 3. Velsen. W. D. Bijl. v. d. Helst- straat 17, IJmuiden en J. A. Boelsums, Pla tanenstraat 39. IJmuiden, toek. adres: Em- den (Dl.). F. G. Starreveld, Hagelingerweg 295. Santpoort en J. H. Bongers, Hagelingerweg 295, Santpoort, toek. adres: Hagelingerweg 295, Santpoort. P. M. Douma. Trompstraat 124, IJmuiden en Ch. Simonis, Duin en Kruidberger- weg 73, Santpoort, toek. adres: Groeneweg 42, IJmuiden. S. J. M. Quax. Huijgensstraat 24. IJmuiden en E. van 't Hoff. Wijkerstraatweg 177. Velsen (N.), toek. adres: Kon. Wilhelmina- kade 35, IJmuiden. W. J. Stertefeld, Kenne- merlaan 80, IJmuiden en J. Oldenburg, Sein- postweg 32. IJmuiden, toek.' adres: Bloem- straat 138, IJmuiden. —rt— (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Een statistiek-puzzle opgelost. Het aantal electriciteitsverbruikers te Haarlem. Eenige dagen geleden hebben wij gewezen op een tegenstrijdigheid in de Statistische Gege vens der gemeente Haarlem over het aantal electriciteitsgebruikers. In een lijst wordt na melijk opgegeven dat er 39062 electrïciteitsme- ters zijn geplaatst, terwijl als men in een an dere lijst het aantal kleinverbruikers bij elkaar telt, men een totaal van 39273 krijgt, dus 211 meer. Dat klopt natuurlijk niet, want er zijn ook een 600 grootverbruikers. Het blijkt ons thans, dat men in de statistiek der kleinverbruikers niet het totaal tot uiting heeft willen brengen, maar alleen een specifi catie geven hoeveel menschen van de verschil lende tarieven gebruik maken. Er zijn namelijk klein-verbruikers die op meer dan één tarief ge abonneerd zijn. Een winkelier kan bijvoorbeeld voor zijn winkel aan gesloten zijn op het winkel tarief en voor zijn woning op het huishoudta- rief. Voor beide tarieven behoeft slechts één meter gebruikt te worden. Er wordt overwogen de statistiek in het ver volg eenigszins te wijzigen, waardoor zij aan duidelijkheid zal winnen. Dit zou mogelijk zijn door daarin ook het aantal „dubbel-aansluitin- gen" aan te geven, waardoor zij niet meer dubbel geteld kunnen worden. Dashond. De dashond behoort tot de oudste hondenrassen. Hij werd reeds aangefokt door de Egyptenaren; en toen de Germanen er mede kennis maakten, richtten zij deze dieren in hoofdzaak af voor de jacht op dansen. Vandaar de be naming Dashond, afge leid van „Dachs" (das) en „Hund" (hond). Gouden Ringen. In de oudheid en ook tot in de 3e eeuw onzer jaartelling wer den gouden ringen alleen ge dragen door zeer rijke lieden. In de 3e eeuw werd een Romein- sche wet uitgevaardigd, volgens welke alle „vrijgelatenen" het recht kregen, algemeen gouden ••ingen te dragen, in tegenstel ling, met de ijzeren ringen, die een bewys van slavernij vormden. Daardoor wordt dar. voorkomen dat de sta tistiek de natuurlijk onjuiste indruk maakt, alsof het G.EB. reclame wil maken met meer clanten dan zij in werkelijkheid heeft. Dat is bovendien totaal overbodig, want het aantal in gezetenen dat geen electriciteit gebruikt zal wel zeer klei nzijn. De statistiek moet zoo zijn, dat men meteen het aantal klein- en grootverbrui kers kan vaststellen. TERREUR IN PALESTINA NOG NIET TEN EINDE JERUZALEM, 2 Juni. (Reuter.) Vanmorgen is hier bij de Jaffa-poort een bom ontploft, waar door vijf Arabieren werden gedood en tien ge wond, van wie een ernstig. Door vier ontploffin gen van hedenmorgen zijn ongeveer 1700 tele foonleidingen buiten werking gesteld. Nabij Kalkillieh heeft een troep Arabieren, die in overweldigende meerderheid waren, een aan val gedaan op een spoorweg-patrouille, bestaande uit vier Britsche politie-agenten en drie Jood- sche beaembten. De patrouille werd in haar ge heel vernietigd. De Arabieren bemachtigden een machinegeweer en andere vuurwapenen. PROPAGANDA -FEESTAVOND V J). J.O. De afdeeling Haarlem der Vrijz. Democra tische Jongeren Organisatie houdt Zaterdag 3 Juni in de groote zaal van Dreef zicht een propaganda-feestavond bij het einde van haar vergaderseizoen. De heer D. J. A. Geluk, voor zitter der afdeeling en van het hoofdbestuur, zal een propaganda-rede houden, terwijl voorts de kleurenfilms van landdag en water kamp 1938 vertoond worden. Mej. Nono Ba tenburg zal enkele dansen uitvoeren, terwijl mej. Annie Hensen zal voordragen en zingen. Tenslotte werkt een krontjongclubje aan den avond mede, terwijl het geheel besloten wordt met dansen waarbij de „Moonlight Serena des" onder leiding van den heer J. M. Davids de dansmuziek verzorgen. Voor den inhoua dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven Christian Science. In het nummer van 22 Mei verscheen een uit voerig verslag van de openbare propaganda le zing (debat wordt niet toegestaan) georgani seerd door het Genootschap voor Christian Science. Bij de lectuur moet men min of meer gaan overhellen tot de meening, dat het Genootschap in ieder geval een Instelling is, die er ernstig en met succes naar streeft de ziekten, die het menschdom plagen, te bestrijden. Wie zich echter onbevooroordeeld zet tot die per gaande bestudeering der C. S. geneeswijze, moet tot een geheel andere gevolgtrekking ko men. En wel tot deze: De geneeswijze door de Christian Science voorgestaan en uitgeoefend behoort te worden gekenschetst als roekelooze, onverantwoorde lijke kwakzalverij. De z.g.n. C.S. practitioners zijn noch wettelijk bevoegd, noch bekwaam tot uitoefening der geneeskundige praktijk. Des niettemin beweert de C.S. alle ziekten te kunnen genezen. Laat ons zien hoe. Volgens haar doet een zieke er goed aan den gestudeerden arts niet te hulp te roepen of even tueel weer de deur te wijzen. Kleineering en verdachtmaking van den artsenstand maken in de C.S.-litteratuur schering en inslag uit. In dokters plaats trede dan de „practitioner" en het standaardwerk „Science and Health", een boek waarin onkunde, eigendunk, kwaadspre kerij en gevaarlijke raadgevingen om den voor rang strijden. Zulk een „practitioner", veelal een vrouw, (er zijn er tienduizend op de wereld) is let wel op het gebied der medische weten schap een volslagen leek. Van eenigerlei studie op het bied van anatomie, physiologie, ziekte leer, geneeskunde, heeft de ..practitioner" zich steeds stelselmatig moeten onthouden. Desniette min beweert C. S. voor 100 pCt genezing te be werkstelligen, waar tegenover de artsen maar liefst 99 pCt. mislukking te boeken hebben. Hoe volbrengt de ..practitioner" nu dit wonder? Een voudigweg wordt gedecreteerd, dat iedere ziekte bij kind, volwassene of grijsaard, zelfs de meest ernstige van organischcn aard, inbeelding is, schijnproduct van een verkeerde wijze van den ken, het z.g.n. „sterfelijk denken". Een abces, een zieke nier, een geval van bloedvergiftiging, zijn denkfouten; ingewandswormen, een aange boren misvorming, malaria, een brandwond, tu berculose, een maagkwaal, een oogkwetsuur, een kale plek op het hoofd, de veepest alles dwa ling des geestes. Ziet nu de patiënt, daarbij voorgelicht door de „practitioner" en het onvolprezen boek „Science and Health", dat de zieke als een dictaat van God heet aan te merken, zijn dwaling maar in, dan is hij genezen. Vaak op staanden voet. Voorts maakt C.S. stelselmatig propaganda voor het doormaken der bevalling zonder des kundige hulp. Het inroepen van doktersassisten- tie wordt genoemd het luisteren naar de stem van de slang, en den jongen moeders wordt bij gebracht, dat ze daags daarop wel weer huishou den kunnen gaan doen. Voorts zullen kinderen in den meest letter lijken zin lijdelijke mishandeling ondergaan, in dien bij ziekte of ongeval de C.S.-methode zou worden toegepast. Zouden ze lijden aan diphte- rie met slijmvliesvorming in de luchtwegen, aan roodvonk, aan een oorabces, zouden ze liggen te verbloeden na verwonding, of op schrikkelijke wijze gebeten zijn door een hond, zou een roesti ge spijker hun diep in den voet gedrongen zijn, zou een kleuter van drie jaar van 12 voet hoogte op een cementen vloer zjjn gestort, gewond en buiten kennis, de arts zou er niet aan te pas be hoeven te komen. Met dien patiëntjes „de waar heid te verklaren" zouden ze het moeten stel len. En zou baby bijgeval stervende zijn. dan zou de moeder kunnen volstaan met het zingen van een C.S.-liedje. Het ligt voor de hand, dat er op de wegen der C.S. slachtoffers vallen. Onomstootelijk is het bewijs hiervan geleverd bij een strafproces te Berlijn, waar in 1913 de C.S.-.,practitioner" E. H. er het hare toe heeft bijgedragen, dat een too- neelspeelster, die aan een goedaardigen vorm van suikerziekte leed. na een waren martelgang stierf. Nu meene men niet, dat de uitoefening van het beroep belangeloos liefdewerk is. De practitioner is verplicht voor zulk wan beleid nota's te presenteeren volgens tarief van gerenommeerde artsen. Naar eigen getuigenis van Mary Baker zijn op deze wijze aanzienlijke vermogens bijeengegaard. En dat alles ter eere van „Truth" en „Love" en „Divine Principle" en „Christ's Charity". Geen argelooze late zich echter door het zoet gefluit van den vogelaar verlokken in de netten der C.S. geneeskunde te vliegen. De dood kan daarmede gemoeid zijn. Verantw"-rdelijkheids- besef en werkelijkheidszin moeten dunkt me ieder er toe brengen den tooverdrank uit de Bostonsche heksenkeuken van de hand te wij zen. P. F. BELLAART, Zijlweg 59, Haarlem. P.S. Alle bovenvermelde feiten ontleend aan de officieele C. S.-literatuur. Wij gaven dit stuk ter inzage aan het Comité voor Christian Science voor Nederland, dat ons het volgende antwoord zond: Mijnheer de Redacteur, Uw beleefde geste om naar aanleiding van bovenstaand ingezonden stuk ons in de gele genheid te stellen een toelichting te geven, stel ik zeer op prijs en maak daarvan dan ook gaar ne gebruik. De heer Bellaart stelt tegenover elkaar eener- zijds het lezen van het verslag der lezing over Christian Science in uw blad van 22 dezer en anderzijds zijn „onbevooroordeelde en dieper gaande bestudeering'' van deze leer. De geachte inzender ontleent de door hem vermelde feiten alle aan de officieele Christian Science litera tuur, welke uiteraard ook de studiebron geweest is van Professor Hering. De heer B.. die deze wetenschap op bovenvermelde gronden reeds vele jaren bestrijdt, komt echter tot een geheel andere gevolgtrekking dan prof. H., die, zooals zijn toehoorders hebben vernomen, een over tuigd Christian Scientist is. Hij doceerde inder tijd mechanica en electrotechniek aan een van de Amerikaansche universiteiten, maar gaf dat werk op om zich geheel aan Christian Science te wijden. Ik heb my afgevraagd waarom de „gevolg trekking" van den heer Bellaart van de onze verschilt en hem, die het waarschijnlijk goed met zijn medemenschen voor heeft, zulk een forsche taal doet bezigen. Taalkundig gesproken is een „gevolgtrekking" het opmaken van een besluit uit hetgeen gege ven is. De gevolgtrekking des heeren B. is een andere dan die van prof. H. en derhalve moet het „gegeven", waarvan de heer B. uitgaat een ander zijn dan dat van prof. H. En dat is in derdaad het geval. Bovenstaande beschrijving en toelichting, welke deze heer van Christian Scien ce geeft, moge aan onze officieele literatuur zijn ontleend, een bepaald effect heeft zijn uiteen zetting verkregen door het gebruik van L'art de grouper les „mots". Het is zelfs waarschijnlijk, dat hij zulks niet opzettelijk heeft gedaan, daar het algemeen menschelijk is, dat men een zaak yan zijn eigen gezichtshoek uit beziet en aldus belicht. Ook zal hij wellicht onbewust een zoo simplistische voorstelling van Christian Science hebben gegeven, als hij doet, door de bewoor ding van zijn voorbeelden. Het moge verleidelijk zijn met de leer van een ander oen loopje te nemen, er woorden of zinnen uit te lichten en die te belichten, maar dat is niet de basis voor een gefundeerd betoog. En zeker is dit uitgesloten op het gebied der metaphysica, wat Christian Science tenslotte is. In woorden kan men bepaalde gedachten maar gebrekkig weergeven; die woorden moeten im mer in hun verband tot het geheel worden gele zen en verstaan. Hoe moeilijk het is de geeste lijke waarden voor zijn toehoorders duidelijk te maken, blijkt uit Jezus' antwoord aan zijn disci pelen op de vraag waarom hij op de indirecte wijze van „gelijkenissen" tot de menschen sprak, toen hij zeide: „Omdat het u gegeven is de ver borgenheden van het Koninkrijk der Hemelen te weten, maar dien is het niet gegeven". Er is inderdaad voor ons menschen nog veel verbor gen. steeds doen de wetenschappelijke onder zoekers weer nieuwe ontdekkingen, welke de opvattingen van weleer doen verouderen. Welk een groote verandering heeft er in de natuur kunde plaats gevonden sinds de tweede helft der vorige eeuw: in de NR.Ct, van Maart 1938 trof ik een bericht aan, dat prof. Einstein in zyn nieuwste boek de voorspelling doet, „dat de we tenschap weldra tot de overtuiging zal komen, dat stof niet de werkelijke grondslag der na tuur is". En zoo zijn er tal van teekenen, welke wijzen op een ontwikkeling der levensbeschouwing, waarbij stoffelijke opvattingen plaats maken voor gedachtelijke, geestelijke waarden. Ook in de geneeskunde, hoevele doctoren erkennen reeds het overwicht van den geest over de stof! In de Telegraaf van 2 dezer staat vermeld, „dat een statistisch onderzoek aan het licht heeft ge bracht, dat 84 pet der maagzweerlijders zonder meer droevige omstandigheden op konden ge ven. die aan het uitbreken der ziekte korten tijd waren voorafgegaan. De ziekte bleek spon taan te zyn genezen, zoodra de patiënt in hoop voller omstandigheden kwam te verkeeren. Vol gens dit bericht vond bij de behandeling van vele ziekten een nieuw principe steeds meer in gang". Nu moet ik er nadrukkelijk op wijzen, dat deze gedachten niet identiek zijn me» Christian Science, maar ik noem ze als symotomen van de evolutie, waarin de wetenschanoen verkeeren. Men onderscheidde wel, dat Christian Science genezingswerk geen uitoefening der geneeskun de is en men derhalve geen wettelijke bevoegd heid behoeft om het uit te oefenen. Ook Christian Science de Christelijke We tenschap kent als grondoorzaken van het le ven God, Geest, en een Christian Science ge nezing is de erkenning en toepassing van de on verbreekbare verwantschap tusschen Schepper en schepping. Christian Science leert, dat dit de weten schappelijke basis is, waarop Chris'"* Jezus zijn talrijke werken deed, zooals Mrs. Eddy in haar leerboek „Science and Health with Key tot the Scriptures schrijft (blz. 476): „Jesus beheld in Science the perfect man, who appeared to him where sinning mortal man appears to mortals. In this perfect man the Saviour saw God's own likeness, and this correct view of man healed the sick". (Jezus aanschouwde in de Wetenschap den volmaakten mensch. die hem verscheen waar een zondige sterveling aan stervelingen ver schijnt. In dezen volmaakten mensch zag de Ver losser Gods eigen gelijkenis cn dezen juisten blik op den mensch genas de zieken). De toenemende belangstelling voor en erken ning van Christian Science moge tenslotte 't ant woord zijn op de vraag of een afbrekend oord-el gerechtvaardigd is. U. mynheer de redacteur, dankend voor de mij verleende plaatsruimte in uw blad. verblijf ik» Hoogachtend, H. FENNEMA. Christian Science Pers- Amsterdam. 29 Mei 1939. gecommitteerde voor Nederland. Kon Uw bril spreken? Had hij kwalen of gebreken? A Hij koos als medicus beslist, KUIPERS - Gediplomeerd Opticien als specialist. TELEFOON 12726 ZIJLSTRAAT 97 (Adv. ingez. Med.) HAARLEM, 2 Juni. Bevallen 31 Mei: C. Koekenbiervan den Kerkhof, z.; J. T. TroostPhilippo, d.; 1 Juni: L. K. Meij—Speelman, d.; 2 Juni: A. S. Lou- renburgSneekes, d.; Overleden: 31 Mei: J. Beelen, 68 J„ Kam perlaan; 1 Juni: H. Strüppert—Backers. 60 J Kamperlaan; D. A. Kraijenhoff van de Leur, 84 j., Westerhoutstraat; 2 Juni: L. Smit—Tol, 63 j., Meeuwenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7