Haarlem's Dagblad v&do>wv- Mislukte vlucht Engelsche duikboot BRAND Austxaiië- Apdka Politieagent zwaar mishandeld Lot van 99 mannen bezegeld Frank van der Goes overleden. Reuze-rozen. met catastrofale gevolgen Paus blijft voor den vrede arbeiden Jtifk ems H. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17164 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algen). Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 5 Juni 1939 Abonnementen per vreek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Piloot raakt den koers kwijt CANBERRA. Het vliegtuig „Guba" dat Za terdag uit Sydney vertrok voor een vlucht over den Indischen Oceaan naar Afrika, is op weg naar de Cocos-eilanden den koers kwijtge raakt. De piloot bleek niet in staat zich te oriënteeren en seinde per radio dat hij terug keerde naar Batavia. Hij was 18 uur in de lucht geweest en de brandstof raakte uitgeput. De Australische regeering heeft den Britschen vertegenwoordigers op Sumatra verzocht een schip gereed te houden om de „Guba" te hulp te komen, indien deze gedwongen zou zijn naar beneden te komen. 'United Press). Door luidruchtige cafébezoekers Zondagavond laat verliet een aan tal personen afkomstig uit Den Haag en Delft een Delftsch café en gedroeg zich daarbij erg luidruchtig. De agent van politie Blom, die in de Vlaming straat surveilleerde, maande het groepje aan wat kalmer te zijn. Dit had evenwel een averechtsche uit werking want met vereenigde krach ten wierp men zich op den agent en sloeg en trapte hem zoodanig, dat hij ernstig gewond werd. De aangeval len politieman heeft nog getracht zijn dienstrevolver te trekken, hetgeen hem aanvankelijk gelukte, doch tij dens de worsteling met zijn aanvallers verloor hij dit wapen en stond toen machteloos. Omstanders verwittig den onmiddellijk het politiebureau, waarop de overval auto uitrukte. Een aantal van de aanvallers werd toen naar het bureau overgebracht. Eén hunner verzette zich zoo hevig, dat hem de boeien moesten worden omgelegd. Een van de mannen heeft kans gezien te ontvluchten, doch naar hem worden nasporingen ge daan. Het slachtoffer van dezen laffen aanval is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overge bracht. WEEKBERICHT Coöp. „Vooruitgang" U.A. HAARLEM. SLAOLIE per flesch a 6V2 maatje45 ct. LIMONADE per flesch 33 ct. GEV. ZOMERBONBONS per ons 7 ct. AGAR VRUCHTJES per ons 7 ct. Extra kwaliteit JAVA RIJST per pond 12 ct. PRUIMEN per 2 pond 25 ct. PEREN per 2 pond 22 ct. APPELTJES per pond 35 ct. SCHIJFJES per pond 30 ct. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. M?d.) ZATERDAGMIDDAG heeft de Britsche Admiraliteit de droeve tijding gedaan dat er geen hoop meer was de bemanning van de gezonken duikboot „Thetis" te redden. Dit beteekende den dood van 99 menschen. In totaal bevonden zich 103 personen aan boord, waarvan er vier gered zijn. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Zuivering Onderneming „RADICAAL" Gen. Oonjéstraat 135 Telefoon 11657 „Waar anderen faalden, slaagden wij." (Adv. Ingez. Med.) Vergeefsche arbeid der duikers. LIVERPOOL, 5 Juni. „Waren wij slechts 15 uur eerder bij de Thetis ge weest, dan zouden wij de opvarenden hebben kunnen redden", Dat zijn de woorden van een van de duikers die met vier collega's heeft deelgenomen aan het reddingswerk. Hij vertelde aan een verslaggever van de United Press dat zij Vrijdag om 3 uur in den morgen onder water waren bij Scapa Flow, toen zij bericht kregen naar de „Thetis" te gaan. In allerijl vertrokken zij en Zaterdag nacht waren zij klaar om af te dalen naar den gezonken onderzeeër. „Als wij 15 uur eerder zoover waren geweest, dan zouden wij met succes hebben kunnen werken, maar wij wa ren ongeveer 700 mijl van de plaats van het ongeluk verwijderd en het scheen dat het lot anders beslist had". „Sinclair Mackenzie, de eerste duiker, die afdaalde, vertelt dat het werk buitengewoon moeilijk was. Er stond een getij stroom van 5 knoopen. Na veel moeite be reikte hij het dek van de „Thetis", dat hij slechts na eenigen tijd. het was zeer donker, kon ontdekken. „Ik klopte een paar maal op het dek en op de mast van de periscoop, maar ik hoorde slechts een heel zwak klopgeluid als antwoord Ik begreep dat ik terug moest gaan, omdat het zeer zwaar zou zijn om weer boven water te komen. Het was wel heel pijn lijk te bedenken dat er nog altijd leven was in de „Thetis" en dat ik niet kon helpen. Taylor, die met een collega later afdaalde heeft tien minuten lang op den wand van den onderzeeër geklopt, maar hij kreeg geen ant woord meer. Toen Zaterdagmorgen om zes uur, was er dus geen leven meer en hadden alle ongelukkigen den dood gevonden. De duikers maakten zoo snel zij konden een lijn aan de „Thetis" vast en keerden terug naai de oppervlakte en het zonlicht, dat de men schen. die zij te hulp kwamen, helaas nooit terug zouden zien. Bij het volgende lage tij werden opnieuw lijnen aan de ..Thetis" vast gemaakt. De praatjes, dat het alleen er om te doen is geweest het schip te redden en niet de opvarenden, zijn klinklare onzin", aldus deze onverschrokken duiker. „Wij hebben ons er uitsluitend op geconcentreerd om nog men- schenlevens te redden en zoolang er maar een schijntje hoop was werkten wij als duivels. Er was geen mogelijkheid om met een duikerklok de menschen te redden, want daarvoor was de ligging van de Thetis te ongunstig. De laatste maal doken wij Zondag morgen om zes uur. Bij onze terug komst werd op de hulpschepen de vlag halfstok geheschen en de twee minu ten stilte die hierop volgden, zal ik nooit vergeten. Het was een vreeselijk oogenblik. Wij waren allen doodelijk vermoeid en uitgeput door het hope- looze werk". Volgens de laatste theorie van de duikers experts is het vergaan van de „Thetis" te wij ten aan een ongeluk met het mechanisme van de in elkaar sluitende ventielen, die een deel van het apparaat vormen, waarmee het water uit de ballasttanks geloosd moet worden. LAREN (N.H.). 5 Juni. Heden morgen omstreeks vijf uur is in zijn woning aan de Lingenskamp te Laren op 80-jarigen leeftijd overleden de bekende literator en politieke publi cist Frank van der Goes. britsche en Fransche politiek bleef onveranderd, constateert Hitier. Hitier is Zondagochtend per vliegtuig te Kassei aangekomen, waar hij op een bijeen komst van oudstrijders het woord heeft ge voerd Na betoogd te hebben, dat Duitschland in 1914 geen enkel belang had bij het ontketenen van een ooi-log, zeide Hitier: het vredesver drag van Versailles heeft daarentegen laten zien, wat de werkelijke»oogmerken war van de toenmalige Britsche en Fransche omsinge- lings-politici, namelijk het rooven van de Duitsch koloniën, vernietiging van de Duitschen handelsvloot en daarmede van de Duitsche bestaans- en levensvoorwaarden, en vernietiging van iedere Duitsche politieke machtspositie. Het waren derhalve destijds dezelfde doeleinden als die welke de Britsche en Fransche omsingelingspolitici ook thans nastreven. Ik zie, zoo vervolgde Hitler, in de herinne- De Coöperatie .,Dc Eendracht" vierde Zaterdag sarissen tijdens de receptie. Zittend v.l.n.r. dc A. Koomen, penningmeesterJ. H. J. Hulsman, Plaat, 2de secretaris. Staande de heeren; J. garissen, J. J. M. Vintges, 2de penningmeester. Eijkern was haar 7de lustrum. Het bestuur en commis- heerenJ. H. Bregonje, plaatsverv. voorzitter-, voorzitterL. J. Raadersma, secretaris; H. Betsema, G. W. H. de Korte, beiden commis- P. Kluit, bestuurslid. Commissaris C. E. van afwezig. Senaat van Dantzig verbreekt betrekkingen met Poolsche ambtenaren. Havas meldt dat de voorzitter van den senaat van Dantzig, Greiser. twee nota's aan den Poolschen commis saris-generaal heeft doen toekomen. In de eerste wordt gezegd, dat het den senaat niet mogelijk is nog langer be trekkingen te onderhouden met de Poolsche ambtenaren die betrokken zijn bij het incident van Kalthof. In de tweede nota beklaagt de Senaat zich over de toeneming van het aantal Poolsche douane-beambten op grondgebied van Dant zig. De Senaat deelt mede vooortaan te zullen eischen dat de Poolsche douanebeambten, die op het gebied der Vrije Stad dienst doen, den eed jegens Dantzig afleggen. Tot dusver heeft Polen dit geweigerd. De „Dantziger Vorposten" verneemt voorts dat de Senaat, aangezien het Poolsche ant woord inzake het incident van Kalthof on voldoende geacht wordt, besloten heeft geen betrekkingen meer te onderhouden met de ambtenaren van het Poolsche commissariaat- generaal, die bij deze kwestie betrokken zijn en die de Poolsche regeering niet uit Dantzig heeft willen terugtrekken Sir Philip Sassoon overleden. Britsch onderstaatssecretaris voor openbare werken. Zaterdag is Sir Philip Sassoon. conservatief lid van het Lagerhuis en onderstaatssecreta ris voor openbare werken, op 50-jarigen leef tijd te Londen overleden, na een maand ziek geweest te zijn. Sassoon werd op 23-jarigen leeftijd lid van het parlement. Hij heeft altijd veel belang stelling voor kunst en luchtvaart getoond. Van 1924 tot 1929 en van 1931 tot 1937 was hij onderstaatssecretaris van Luchtvaart, se dert 1937 eerste commissaris voor de Werk verschaffing. Hij was voorzitter van den raad van bestuur van de National Gallery, de Tate Gallery, de Wallace Collection en de British School te Rome. Zijn eigen schilderijencollectie is zeer vermaard. Er zijn werken bij van Velasquez. Gainsborough en Sargent. Dnitscher in België gearresteerd. Spionnage te Gent en omgeving. Te Meirelbeke is een 52-jarige Duitscher afkomstig uit Romburg in Duitschland. maar verblijf houdende te Gent. gearresteerd, ver dacht van spionnage te Gent en in de omge ving. De verdachte heeft naar Belga meldt, voor den rechter van instructie bekend, dat hij in dienst van een vreemde mogendheid stond voor de levering van belangrijke documen ten en inlichtingen. Hij is in verzekerde bewa ring gesteld. (Twee Engelschen hebben een methode gevonden, waarmede door middel van x-stralen rozen struiken op den duur tot de af meting van eikeboomen vergroot kunnen worden). Die x-stralen zijn toch een wonder geval, Hoe langer hoe meer gaat dat blijken, Wat heeft men daarmee door de jaren niet al, Al speurende kunnen bereiken. Maar altijd nog komen er wonderen bij, Ik kan er vandaag weer een noemen. Als nieuwste, maar zeker niet minst' in de rij. 't Vergrooten van planten en bloemen. „Maak alles steeds grooter" is nog wel geen wet. Maar heden toch vrijwel de leuze. Welnu, als de x-straal erop wordt gezet, Dan worden de rozen tot reuzen. Dan groeien ze tot het formaat van een eik, Dat zullen wij straks zien gebeuren. Graag geef ik het toe. 't is een wonder gelijk. Maar ik voor mij zou het betreuren. Ik weet wel dat ik ook het grootste vaak koos. Wanneer ik uit twee had te kiezen. Maar niet voor de bloem aller bloemen de roos, Die zou er alleen door verliezen. Een roos hoort aan struiken, dus laag bij den grond, Zoodat wij er bij kunnen komen, En niet. hoeven gapen met wijd open mond. Naar rozen in toppen van boomen, En als je de kwestie nu practisch beziet, Dan weet je: waar rozen gaan bloeien, Daar bloeien ook doornen, dus zouden die niet, Ook tevens veel grooter gaan groeien? Neen, als ik op dit punt de wet stellen kon, Dan zou ik gebiedend bepalen: De roos is een kind van de stralen der zon. Geen kunstjes met andere stralen. P. GASUS. Het woord is aan Bishop Wilson-. Hoe minder wenschen, hoe meer vrede. ring aan de vier jaren oorlog, die ik het geluk heb gehad zelf mee te maken, slechts een rede tot vast vertrouwen in mijn Duitsch volk en als soldaat ook in mijn eigen persoon. Deze jaren maken mij in mijn diepste bin nenste, in het bewustzijn van de verschrik kingen van den oorlog, even vredelievend als ook vastbesloten, in de overtuiging van de waarde van den Duitschen soldaat voor de verdediging van onze rechten. Zoo de Britsche omsingelingspolitiek al dezelfde gebleven is als voor den oorlog, dan is daarentegen de Duitsche afweerpoiitiek grondig veranderd. Ik heb er voor zorg gedragen, dat alles, dat ook maar eenigszins met de staatsleiding te maken heeft, slechts voor honderd procent een man en soldaat kan zijn. Mocht ik echter op merken. dat de houding van eenigerlei persoonlijkheid zulk een toets niet kan doorstaan, dan zal deze. wie het ook is, onmiddellijk van zijn post ver wijderd worden. „Wij hebben zoo besloot Hitier den plicht de natie tot het uiterste tot afweer en afweerkracht te sterken. Ik verwacht, dat deze politiek van versterking der Duitsche afweerkracht in het bijzonder door de eude soldaten gesteund wordt". De betooging, waaraan door 300.000 leden van den nationaal-socialistischen bond van oud-strijders werd deelgenomen, werd o.a. door talrijke buitenlandsche gasten bijge woond, zooals den Japanschen ambassadeur, den voorzitter van den Italiaanschen bond van oud-strijders, verscheidene leiders van den Hongaarschen bond vaji oud-strijders, den Spaanschen generaal Queipo de Llano, als mede oud-strijdersdelegaties uit Bulgarije en Slowakije. Vreeselijke gebeurtenis in Mexicaansche stad MEXICO CITY 5 Juni. (Havas/A. N. P) In een bioscoop-theater te Zacatcpcc in den staat Morcles is tijdens een film voorstelling brand uitgebroken. Zeven minuten na het uitbreken van den brand stond het geheele theater reeds in vlam men. De zaal was geheel vol. Het vuur breidde zich zeer snel uit. zoodat onder de bezoekers een enorme paniek ont stond. Velen werden in het gedrang onder den voet geloopcn. Ook de in de nabijheid liggende huizen werden aan getast: zij vormden in een minimum van tijd een vuurzee. Brandweer, poli tie en troepen voeren een wanhopigen strijd tegen de vlammen. Er zouden 70 dooden en 150 gewon den zijn. Slechts 28 lijken konden ge ïdentificeerd worden. Er bevonden zich 800 bezoekers in het gebouw. Brandweer en ambulance kwamen eerst na eenigen tijd aan. Het wacbtper- soneel van de suikerfabriek te Zacatcpec weigerde hulp te bieden met de bewe ring dat het geen orders had gekregen en niet over bluschmiddelen beschikte. Nieuw initiatief voor een conferentie VATICAANSTAD 5 Juni Van bevoegde zij de verneemt United Press dat Z. H. de Paus aan de pauselijke nuntii te Berlijn. Parijs Warschau, en den apostolischen delegaat te Londen instructies heeft gezonden om te pogen een conferentie te beleggen waarin de inter nationale toestand besproken kan worden. Deze instructies zijn gezonden omdat Paus Pius een gunstigen indruk heeft gekregen van zijn bemoeiingen in het belang van den vrede, welke kort geleden bekend zijn geworden. Naar wij vernemen acht Zijne Hei ligheid dit oogenblik geschikt omdat, naar men zegt, de Paus er waarde aan hecht de regeerders In Engeland, Frankrijk. Polen. Duitschland en Italië ervan te overtuigen dat zij aan den vrede, als hoogste goed voor hun vol ken. alle recht moeten laten weder varen Deze vredesgedachte zou dan tot uitdruk king moeten komen nog vóór het driemogend- hedenpact tot stand komt. Naar men meent te weten is de Heilige Stoel bezorgd over de mogelijkheid, dat een open lijk driemanschap van Engeland. Frankrijk en Rusland den weg baant voor bolsjewistische penetratie in de Europeesche aangelegenheden. Men verwacht dat de nuntii in het begin van deze week zich met de respectieve minis ters van buitenlandsche zaken In verbinding zullen stellen en daarbij zullen aandringen op een snel bileenkomen van deze vredescon ferentie. Machinist door sneltrein gegrepen. UITGEEST. 5 Juni. —Vanmorgen om onge veer half negen is de 48-jarige machinist P. van Diest uit Amsterdam door een sneltrein overreden en op slag gedood. De man stap op het station te Uitgeest de rails over zonder voldoende uit te kijken. Op hetzelfde moment passeerde een sneltrein, komende uit de richting Alkmaar. Hij werd gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje te Uitgeest overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Ernstige overstrooiningen op den Balkan. Het geheele bekken van de Save. de Drave en de Donau lijdt onder zware overstroomingen. De toestand is bijzonder verontrustend en in Kroatië is groote materieele schade aange richt. Ruim 20.000 menschen zijn hier dak- door een prisma kijker bij KEIP. U zult zoo'n kijker wenschen op Uw vacantiereis of dagen buiten. KEIP heeft pracht. Prisma kijkers vanaf 30 gulden en ook alle modellen van ZEISS voorradig. U kunt rustig vele modellen vergelijken en wij zijn U met onze vakkennis gaarne behulpzaam. KEIP - Groote Houtstraat 137, naast Luxor. (Adv. ingez. Med.) UET is geen kleinigheid, wanneer een r sriek van meer 40000 adverten ties per Jaar nog steeds groeit. Dit is met de Groentjes in Haarlem's Dag blad het geval. Wel een bewijs hoe gezond deze rubriek is. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Frank van der Goes is overleden. BINNENLAND. In twee weken Rins meer natuurschoon ver loren dan in het heele jaar 1938. 3 BUITENLAND. De ramp van de „Thetis" heeft 99 dooden gc- eiseht. 1 en 9 Bij een verkeersongeluk in Duitschland zijn 12 personen om het leven gekomen. 9 Het Russische antwoord is te Londen ont vangen. 9 SPORT. Sehaakrubriek. io Damrubriek io ARTIKELEN, em. K. dc Jong: Leerlingenuitvoering 2 B Schuil over „Het drijvende eiland". 2 Van onzen Berlünsrhen correspondent: Duitschland's ..oude garde" komt aan bod. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op ij

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1