Het stadsbeeld van 1839 AGENDA. 3ioc SCiCdefauuid Siawdzm zag,. DINSDAG 6 JUNI 193C HAAREEM'S DAGBEAD Ti De Raamgracht op den hoek van de Lange Raamstraat. Het eeuwfeest van de Camera, dat wij in September gaan vieren, wekt na tuurlijk belangstelling voor Haarlem zooals Hildebrand en zijn tijdgenooten het gekend hebben. Gemakkelijk is het niet om een juist beeld van onze stad in 1839 te krijgen omdat er geen beschrijving uit dien tijd bestaat. Wij moeten ons dus zelf een voorstelling maken geholpen door feiten die wij uil de Kroniek van Haarlem opdiepten. Nog geen 25000 inwoners. Haarlem had een eeuw geleden nog geen 25.000 inwoners. Het juiste cijfer weten wij niet, maar zeker is, dat er op 1 Januari 1850 niet meer waren dan 25.888. Lang heeft het cijfer ge zweefd tusschen de 25 en de 30 duizend. In 1860 was er zelfs weer een daling geconstateerd, want toen was het aantal dat na 1850 de 30.000 dicht genaderd was, weer gezakt tot 27.781. Haarlem is nu de 137.500 gepasseerd. Er zijn dus thans 5*4 maal zooveel inwoners dan in 1839. Het keurslijf der vesting. De bebouwing beperkte zich dan ook in hoofdzaak tot wat wij nog noemen „de oude binnenstad", wat niet te verwonderen is omdat Haarlem nog geheel gekneld was in het keurslijf van de vestingmuren. De wallen en poorten wa ren in het begin der 19e eeuw nog voor een groot gedeelte in tact, hoewel ze natuurlijk voor de verdediging der stad niet veel meer te beteekenen hadden. Ter wille van de scheep vaart was de Deymans-waterpoort al in 1807 afgebroken. Het verkeer te water had toen blijk baar meer te beteekenen dan dat te land. Langzaam-aan groeide Haarlem buiten het keurslijf. In 1833 was het grondgebied der ge meente vergroot ten koste van Heemstede en Schoten. De Heemsteedsche grens werd verlegd tot de Meesterlottenlaan en de Schotenschc tot voorbij „het Zieken" aan den Schoterweg. Al eerder was er een „drang naar het Westen" gekomen.want in 1829 was de Zijlpoort gesloopt. In datzelfde jaar kwam ook de slooper bij de Groote Houtpoort, maar nadat die vertrokken was werd de smid ontboden om het Houthek te plaatsen. Het stadsbestuur bleef controleeren wie „uit en in ging", wat begrijpelijk is, want het poortgeld werd pas in 1852 afgeschaft. In den loop dei jaren werd af en toe een stuk van een wal of een poort gesloopt. In 1849 viel de Raampoort en in 1853 werden, om nog enkele voorbeelden te noemen de wallen tusschen het Houthek en den Papentoren (bij de Papentoren- vest) gesloopt. De wallen tusschen de Raaks en het Houthek bleven tot 1857 in stand. Veel grachten gedempt. In 1839 was er veel meer water in de binnen stad dan nu. Wij althans een deel van ons dachten er verleden jaar over om de Bakenes- sergracht te dempen, maar er rees tegen dat plan zooveel verzet, dat de voorstanders van de ver betering van verkeerswegen genoegen moesten nemen met een versmalling van de watergang. Onze voorouders waren niet zoo zuinig op hun grachten. In 1858 werd een deel van de Raam gracht gedempt, in 1860 volgde het overgebleven stuk, als ook de Voldersgracht, nadat in 1859 de Oude Gracht en de Kraaienhorstergracht (thans Nassaulaan) dicht gegooid waren. De beek bij de Raaks werd in 1866 gedempt. De Achter Gracht (waar nu de Parklaan is) was reeds in 1821 gedempt. Door het dicht gooien van de grachten is het Haarlemsche Stadsbeeld natuurlijk ingrijpend veranderd. Omstreeks 1839 was er nog niet veel verkeer in de stad, maar toen in het midden der 19e eeuw meer wagens op den weg kwamen, was het noodig offers aan het verkeer te brengen. Ook al zijn daarmee natuurlijk heel wat mooie plekjes uit oud-Haarlem verdwenen. Het was toen op de Kraaienhorstergracht heel wat schilderachtiger dan thans op de Nassaulaan, maar ieder zal gaarne erkennen, dat die toe stand uit verkeersoogpunt niet bestendigd kon blijven. Zoo was het ook langs de Oude Gracht en niet minder langs de Volders, en Raam gracht, Door het dempen van die grachten kreeg men in de binnenstad, waar meestal slechts smalle straten gevonden werden, flinke breede verkeerswegen. Eenige toegangen tot de stad. In het begin en ook nog gedeeltelijk in het midden van de 19e eeuw waren er enge toe gangswegen tot de stad. Nog in 1841 was de Kleverlaan (de verbinding met Bloemendaal) een smal zandwegje. In dat jaar verleende de Raad concessie aan een combinatie die dezen weg ging verbreeden en bepuinen onder condi tie dat zij de kosten op de gebruikers van den weg mocht verhalen in den vorm van tolheffing. Als Hildebrand nu nog eens de breede geasphal- teerde Kleverlaan kon aanschouwen Op eiken toegangsweg naar de stad stonden tol len. Zelfs menschen van middelbaren leeftijd herinneren zich die. Bij voorbeeld aan het einde van den Zijlweg bij Overveen, aan de Leidsche vaart bij de Zandvoortsche laan, op de Zand- voortsche laan onder Zandvoort, op den Binnen weg bij de Koedicfslaan te Heemstede, op den Schoterweg onder Schoten. In Hildebrand's tijd werd ook voor het eerst een behoorlijke (voor dien tijd althans!) weg tusschen Haarlem en Zandvoort aangelegd. Zandvoort had als badplaats in dien tijd nog niet veel te beteekenen. Na de stichting van Groot Badhuis in 1826 is de badplaats slechts zeer langzaam tot bloei gekomen. Het duurde tot 1857 voor tusschen Haarlem en Heemstede een grintweg werd aangelegd. In een volgend artikel zullen wij in het bij zonder het verkeer schetsen zooals het een eeuw geleden was. C. J. v. T. Maandagavond werd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Coöperatie „Vooruit gang" door het personeel aan het bestuur een geschenk aangeboden, bestaande uit een smaak vol en artistiek bewerkte plafondverlichting in glas-in-lood voor de bestuurskamer. De heer L. Peper sprak hierbij namens het personeel een kort woord, waarin hij gewaagde van de goede gezindheid van het personeel tegenover het bestuur en de plafondversiering (ontworpen en bewerkt door Huib de Ru, die naar de heer Peper zeide, het door de commissie aangegeven idéé uitstekend heeft uitgewerkt) aan het bestuur overdroeg. De voorzitter der Coöperatie, de heer P. van Gessel dankte, mede namens het bestuur voor het kostbaar, mooi en doelmatig geschenk, dat gaarne door het bestuur wordt aanvaard als een bewijs van de goede gezindheid van het perso neel, waarvan het bestuur trouwens wel over tuigd is, want speciaal in de laatste jaren is de verhouding tusschen bestuur en personeel aller prettigst en laat de samenwerking niets te wen- schen over. Natuurlijk is de éérste taak der coöperatie het behartigen van de belangen der verbruikers, maar dan komt dadelijk als tweede taak: het aankweeken en handhaven van een goede verhouding tusschen bestuur en personeel Spr. dankt ook den huisschilders van de coöperatie, den heer Bakker, die het bestuur voor versiering van de bestuurskamer een door hem geschilderd stilleven had geschonken, voorstel lende verschillende Haka-producten „in de bloemen". Voor het personeel stelde de heer van Gessel nog een feestavond in het vooruitzicht in Sep tember, na afloop van de vacanties. Tenslotte deelde spr. diploma's uit door de Haka beschikbaar gesteld aan winkelchefs en winkelpersoneel van de 13 winkels van Vooruitgang, die ter gelegenheid van het congres der Haka gezorgd hadden voor smaakvolle Haka^ en jubileum-etalages. Bovendien kreeg de heer Ineke van den winkel aan den Rijks straatweg nog een afzonderlijk diploma, omdat de Commissie zijn etalage als de beste be schouwde. Vervolgens gaf de heer Huib de Ru een toe lichting op de door hem ontworpen plafondver siering. Hij was gebonden aan de door de com missie uit het personeel aangegeven leidende gedachte: de coöperatie is een belangrijke factor voor het behoud van vrede en welvaart en een middel tot afvoer van oorlogsdreiging en ellende. De figuren, op het glas geschilderd en in bruin en zwart gehouden geven uitdrukking aan de ge- Dezer dagen verscheen ons Bestek- en Zeereizenboekje Zomer 1939 In dtt werkje leggen wij U een serie reizen voor te kust en te keur. Vraagt hierom, U ontvangt het ten geschenke! REISBUREAU LINDEMAN N.V. Haarlem, Barteljorisstraat 3, Telef. 12678;? (Adv. Ingez. Med.) De binnenkant van de .Amsterdamsche Poort. Al het verkeer dat in dien tijd misschien eenige procenten was van het tegenwoordige moest door de vrij smalle poort passeeren. De Raakstorens die in 1866 zijn afgebroken. (Adv. ingez. Med.) noemde gedachte: de middengroep neemt deels een verdedigende houding aan tegen oorlogs dreiging en ellende en ziet deels verlangend uit naar vrede en welvaart. De oorlogsdreiging wordt uitgebeeld door een aasgier en een in brand geschoten dorpje; vrede en welvaart door een duif en een dorpje met korenveld, waarop gebonden korenschuren. Tot slot van den avond liet op de binnen plaats der bakkerij het in het laatst van het vorig jaar opgerichtte muziekcorps „Vooruit gang" (geheel bestaande uit personeel der coöperatie „Vooruitgang"è eenige pittige mar- schen hooren. Dit corps zal heden bij den op tocht voor het eerst in het openbaar optreden. Hedenavond een optocht. Het ligt in de bedoeling hedenavond een op tocht te houden van het personeel van „Voor uitgang", waarin wordt medegevoerd al het materiaal van de coöperatie. Te 7 uur vertrekt de stoet van het Leidsche- plein, om verder te trekken door de Leidsche- buurt, Zijlweg, Wilhelminastraat, langs de sin gels naar het Plein, langs Sportfondsenbad, over nieuwe brug naar de Slachthuisbuurt en Amsterdamsche buurt. Ontbinding van den stoet op het Teylerplein. Dinsdag a.s. 13 Juni wordt de stoet herhaald. Men vertrekt dan om 7 uur van het Stuyvesant- plein en maakt een wandeling door Haarlem- Noord. Zooals boven reeds gemeld verleent het mu ziekcorps „Vooruitgang" zijn medewerking. INSTITUUT „MERCURIUS". Bij de aan het Instituut „Mercurius" aan het Houtplein, alhier gehouden examens zijn .ge slaagd: Voor machineschrijven: de heer P. Kramer te Heemstede (50 lettergrepen per minuut): de heer I. de Kok te Haarlem (50 lgr.); mej. E. S. Dingemans te Haarlem (45 lgr.); mej. R. Oskam te Haarlem (50 lgr.); de heer P. Neumann (45 lgr.). Afgewezen 3 candidaten. Voor stenografie Nederlandsch: mej. J. M. Heijerman te Haarlem (130 lettergrepen per mi nuut); mej. E. A. van Kalmthout te Haarlem 130 lgr.); de heer M. J. Vollenga te Heemstede (130 lgr.); mej. P. A. de Jong te Heemstede (100 lgr.). Afgewezen twee candidaten. Voor stenografie Engelsch: mej. C. J. Rezel- man (100 lgr.). Afgewezen: geen. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aanwinsten in het filiaal. In het filiaal „Huis te Zaanen", van de Stads bibliotheek en leeszaal zijn de volgende aan winsten ter beschikking gekomen: Opvoeding en onderwijs: DICKE, RO. Dat, wat je op school niet leert. WILLIAMS. De rijpere jeugd. Dierkunde: BREHM. Het leven van de dieren; 5 dln. II. Zoogdieren; dl. I II. Zoogdieren; dl. II. III. Vogels. IV. Kruipende dieren; visschen. V. Ongewervelde dieren. Land- en Volkenkunde: CLAES. Reisverhaal. DOOLAARD, Den. Door het land der lemen torens. VIRULY. Logboek. Nederlandsche cn in het Nederlandsch vert. roans: CRAMER, RIE. Het land van belofte. FoLDES, JOLAN. Kruis of munt. NOVELLEN, DRIE; door Ant. Coolen, Aug. de Wit en Joh. van der Woude. SCHI NAI AN. Soeng doolt naar de roovers (vervolg op: „De roovers van het Liang Schan Moer). Engelsche romans: HEMINGWAY. A farewell to arms. HOBART. Oil for the lamps of China. MAC AULA Y. Crewe train. EXAMENS INSTITUUT PONT. Voor de in April en Mei gehouden Practijk- examens, afgenomen door het Centraal Bureau Instituut Pont te 's-Gravenhage, hebben zich 97 leerlingen van net Haarlemsche Instituut Pont aangemeld. Hiervan slaagden: Voor Boekhouden c.a.: mej. Voss. Voor Handelscorrespondentie Ned.: de dames van Hasselt, van Hoewijk, Kemper, Otto, Son- neveld. Voor Stenografie Ned. 165 lgm.: de dames Ar nold, de Baat Doelman, Blom, van Hoewijk, Koot, Sonneveld, Spoelder, Van Vuure. Voor Stenografie Ned. 130 lgm.: de dames Ar nold, Boogaard, Dankelman, Deuling, Grundel, Kemper, Keur, Kiewit, Koker, Mendes de Leon, Mouw, Nieuwenhuys, Preyde, v. d. Putten, Raad- man, Stroman, Toepoel, Veen, de Vreugd en de heeren Romers, van Woerden. Voor Stenografie Fransch 130 lgm.: de dames Otto, van Vuure. Voor Stenografie Fransch 100 lgm.: de dames Arnold, de Baat Doelman, Blom, Koot, Spoelder, Toepoel. Voor Stenografie Duitsch 100 lgm.: de dames van Hoewijk, Kamp, Kemper, de Ronde, Toe poel, van Vuure. Voor Stenografie Engelsche 130 lgm.: de dames Arnold, de Baat Doelman, Blom, van Hasselt, Otto, Spoelder, van Vuure. Voor Stenografie Engelsch 100 lgm.: de dames van Hoewjjk. Koot. Toepoel. Voor machineschrijven vaardigheidsdiploma: de dames Arnold, Grundel. Visarius, Spaan en de heeren v. d. Bos, Nijsten, Romers, Visser, v. d. Worp. Voor Machineschrijven practijkdiploma: de dames Arnold, de Baat Doelman, Deuling, van Hoewijk, Hulsebosch, Kemper, Koot, Raadman. Sonneveld. Toepoel, van Vuure, Wouterlood en de heeren Nijhuis, van Woerden. Voor Machineschrijven Snelheidsdiploma: de dames Blom, Spoelder. Met zand gegooid. Een zestienjarig meisje, dat Zondagmiddag met eenige vriendinnen in het Boschpark te Al phen aan den Rijn, wandelde werd door onbe kend gebleven jongens met zand gegooid, waar bij zij zandkorrels in haar oogen kreeg. Aanvankelijk werd niet gedacht dat haar oogen letsel hadden bekomen, doch 's nachts kreeg zij hevige pijnen, 't Meisje werd Maandag naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ge bracht, waar bleek dat de beide oogen zoodanig zijn gekwetst, dat voor blindheid moet worden gevreesd. Harmonische Lichaams ontwikkeling. Meer dan driehonderd candidaten. Dat de belangstelling in Haarlem en Om streken voor de Harmonische Lichaamsont wikkeling groeiende, is. blijkt uit het feit. dat deze maand meer dan driehonderd candidaten zullen deelnemen aan de proeven van de Na tionale Vereeniging tot bevordering van Har monische Lichaamsontwikkeling. Door den grooten toeloop was het Werk comité voor Haarlem en omstreken genood zaakt eenige groepen te vormen. Vrijdag. Zaterdag en Zondag 9, 10 en 11 Juni is de eerste groep aan de beurt, die bestaat uit een aantal candidaten werkzaam bij politiecorp sen uit Haarlem, Heemstede en Veisen, candi daten, die bij een vereeniging zijn aangeslo ten en verder vele particulieren. Zij zullen Vrijdagavond van zeven uur af in de gele genheid zijn in de Zweminrichting aan de Kleverlaan de zwemproef af te leggen. Zaterdagmiddag wordt het tweede ge deelte van de proef gehouden en wel athletiek en klimmen op het Gem. Sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat, De candidaten moeten hardloopen, verspringen hoogspringen en balwerpen (of kogelstooten). Tenslotte wordt Zondag het laatste gedeel te gehouden. Te negen uur komen de dames en heeren bij het terrein van het Kennemer Lyceum bijeen, om per fiets in een half uur tijds een bepaald aantal kilometers af te leg gen. Gereden zal worden in de richting Zee weg. Na een half uur pauze worden de wan- delproeven afgenomen over 15. 25 of 30 K.M. Gewandeld wordt via Spaarndam over Bloe mendaal en terug naar het Kennemer Ly ceum. Belangstelling onder de jeugd. Een verheugend feit acht het Werkcomité het, dat er een groote belangstelling be staat onder de jeugd. Dank zij den steun van dr. J. van der Eist, rector aan het Chr, Ly ceum en den gymnastiekleraar, den heer D. C. v. Alewijk, zullen 135 leerlingen de proe ven afleggen. Het Chr. Lyceum is de eerste school, die aan de proeven deelneemt en mogelijk zullen an dere middelbare scholen het goede voorbeeld volgen. 16 Juni en 5 Juli zullen de leerlingen de proeven afleggen. De derde groep candidaten zal zich Don derdag 22 en Vrijdag 23 Juni aan de eischen onderwerpen op het voorterrein van de ka zerne van den Motordienst. Hieraan zullen hoofdzakelijk militairen (het aantal is meer dan 100) deelnemen. Het wordt dus de twee de keer in dit jaar, dat militairen in de ge legenheid worden gesteld de proeven af te leggen. In Maart j.l. was een vijftigtal van de vorige lichting aan de beurt. Het ligt in het voornemen van het Werk comité, half Juli een feestelijke bijeenkomst te houden, waarop de diploma's uitgereikt worden. Zij die nader kennis willen maken met het werk van de Vereeniging, kunnen Vrijdag. Za terdag en Zondag a.s. de proeven bijwonen of inlichtingen inwinnen bij den secretaris, den heer K. Rijpma. Heussensstraat 22. In September zullen opnieuw de proeven worden afgenomen voor nieuwe candidaten en voor hen. die vroeger reeds de proef heb ben afgelegd. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) DINSDAG 6 JUNI Haarl. Kegelbond: Ned. Ver. voor Luchtbe scherming. Lezing drs. A. van Vianen. 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Zit in de lucht", ge prolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Het dubbele huwe lijk" en „Moeder's jongen", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Jongensstad" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9,15 uur. Rembrandt Theater: „Je kunt 't toch niet meenemen", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „Nina, het Indlanenkind", geprolongeerd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. WOENSDAG 7 JUNI Stadsschouwburg; Fritz Hirsch Operette „Bel Ami", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des ivonds. Palestina Diorama's: Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Het jubileum van „Vooruitgang". Het personeel biedt een geschenk aan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11