rr Waar komt het vandaan BURGERLIJKE STAND. ÜIN'SDX'G 6 JUNI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD UIT DE OMSTREKfrl ZANDVOORT 30 K.M. WANDELMARSCH. Voor den 30 K.M. wandelmarsch van de Zandv. Politie Sportvereeniging zijn thans reeds 12 mooie bekers beschikbaar gesteld nl. door den burgemeester, door den Com missaris van Politie, door de V.V.V., door den heer Robinson;een donateur van de Z.P.S.V., de directie van Mustert, de directie van Groot Badhuis, de directie van Stein's Res taurant; de directie van het Noorderbad de directie van de Loefhoeck en twee door het bestuur van de Z.P.S.V.. VERLOTING. De Vereen, voor Vreemdelingenverkeer organiseert ook dit jaar weer een groote verloting waarvoor zeer vele mooie prijzen beschikbaar zijn. De drie hoofdprijzen bestaan uit: Ford Junior Cabriolet, motorrijwiel „Sarolea" type 38 B- 355 c.c., kopklep „LeDuxe" en een 14-daagsche buitenlandsche reis. DE S.D.A.P. EN DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Maandagavond 12 Juni wordt door de S.DA..P. afd. Zandvoort een openbare verga dering gehouden in Monopole. De spreker van dezen avond is de partijvoorzitter Koos Vorrink met het onderwerp: „De gemeen teraadsverkiezingen". VOETBALVEREENIGING „ZANDVOORT." Maandagavond hield de voetbalvereenïging „Zandvoort" een buitengewone algemeene ver gadering in „Trianon" Na de opening kwam het voorstel van het bestuur aan de orde om de contributie te ver- hoogen. Deze verhooging zou een grootere opbrengst van f 250 beteekenen, die gebruikt kon worden om de achterstallige schuld bij de gemeente af te betalen. De heer Siegers verdedigde het voorstel. Hij was van oordeel, dat men ten opzichte van de gemeente moreel verplicht was, door het bren gen van een offer te toonen, dat men er ernstig naar streefde, de achterstallige huur te willen betalen. De heer J. Weber en enkele anderen waren van meening dat het evenwicht in de financiën gevonden moest worden door bezuiniging op de uitgaven. Nadat het bestuur nog had verzekerd streng tegen wanbetalers te zullen optreden en pogin gen te zullen doen om de inkomsten te verhoo- gen en de uitgaven te bespreken, werd het voor stel van het bestuur aangenomen. Bij de bestuursverkiezingen werden de heeren P. Terol en J. Roukens gekozen. Er werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren H. Keesman, G. Keur en J. Weber, die de boeken en bescheiden van den afgetreden penningmeester, den heer E. Koning, over zal nemen. Bij de rondvraag kwam nog de weldadig heidswedstrijd ten bate van de kas van Onder ling Hulpbetoon ter sprake, waarvan de baten nog niet zijn afgedragen. De voorzitter zegde toe, dat deze kwestie zoo spoedig mogelijk geregeld zal worden. Nadat de heer C. Siegers de aanwezigen nog had opgewekt, medewerking te verleenen bij de openlucht uitvoering van den Kenn. Turn kring op 18 Juni a.s. en den Landdag van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm op 1 Juli a.s, sloot de voorzitter de vergadering. deelnemen aan de nummers 25 M. schoolslag, 25 M. rugslag en 25 M. vrije slag. Voor de middelbare scholen uit Velsen en om geving is een polo-tournooi georganiseerd om den „Velserend"-beker, welke het vorige jaar door de R. H. B. S. te Velsen werd gewonnen, terwijl de leerlingen dezer, scholen tevens kun nen deelnemen aan het nummer 6x50 M. estafette, waarvoor 2 wiselbekers beschikbaar zijn. BLOEMENDAAL STICHTING HUIZE WILDHOEF. De voorbereidende werkzaamheden voor het Rusthuis op het Buiten Wildhoef zijn af- geloopen en met den bouw is een aanvang gemaakt. Het werk werd uitgevoerd door de bouw maatschappij „Nedam" uit Den Haag. SPORTDAG U.L.O. Op Dinsdag 13 Juni wordt op de sportterei- nen aan den Zeeweg een sportdag gehouden door de leerlingen van de Hartenlustschool onder leiding van mej. Selee en den heer v. d. Laan. HALFWEG PERSONALIA. De heeren C. J. van der Heyden en G. Grave- maker te Halfweg slaagden voor het midden standsdiploma „Handelskennis". HILLEGOM EERSTE PLECHTIGE MIS. Maandagmorgen zijn de Priesterfeesten der St. Martinus besloten met de eerste plechtige H. Mis van kapelaan J. C. Loerakker. Wegens ernstige ziekte zijner moeder werd deze Mis met bijzondere toestemming der hoogste Ker kelijke Overheid in de ziekenkamer opgedra gen. Het overige deel der plechtigheden vond plaats in de geheel gevulde kerk. Agens was wederom pastoor Kosters, de overige functies werden door familieleden vervuld. Diaken Loerakker hield de feestpredikatie. HEEMSTEDE DE RAADSVERKIEZING Dr. G. H. Mulder, no. 1 van de lijst van de groep Vrijzinnige kiezers, verzoekt ons mede te deelen dat het gerucht dat hij slechts als stroo man fungeert en bij een eventueele verkiezing geen zetel in den Raad zal aanvaarden, volko men onwaar is. Als hij gekozen wordt zal hij zitting nemen in den Raad. SANTPOORT OPBRENGST COLLECTE. Naar we vernemen, heeft de collecte ten bate van het comité voor werkloozenzorg ruim f 118 opgebracht. SCHOOLZWEMWEDSTRIJDEN. Zaterdag 17 Juni a.s. organiseert de zwemver- eeniging „Velserend" in het natuurbad van denzelfden naam de jaarlijksche schoolzwem- wedstrijden. De leerlingen der lagere schalen kunnen IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 250 SCH 61 f 1700 470 Cornelis IJM. 15 f 2570 255 Jacquelina Clasina IJM. 10 f 1490 245 Reiger IJM. 106 f 1450 Loggers: KW 76 f 1590, KW 125 f 380: KW f 430. IJMUIDEN 6 Juni 1939 Tarbot 4640 cent per K.G. Tong 90—52 cent per K.G. Heilbot 92—70 cent per K.G. Griet f23—f 15 per 50 K.G. Groote schol f 22,50 per 50 K.G. Middel schol f 22—f 16 per 50 K.G. Zetschol f27—f 12 per 50 K.G. Kleinschol f 16—f5,50 per 50 K.G. Bot f 11—f4,30 per 50 K.G. Schar f 7—f 2.20 per 50 K.G. Tongschar f 17—f 13,50 per 50 K.G. Poontjes J5,50—f 2,50 per 50 K.G. Groote schelvisch f10 per 50 K.G. Middel schelvisch f 10,50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 13f7,30 per 50 K.G. Kleine schelvisch f10f3,80 per 50 K.G. Groote gul f8—f3,20 per 50 K.G. Kleine gul f4,30—fl,70 per 50 K.G. Wijting f4,70—f3,10 per 50 K.G. Makreel f7,80—f4,90 per 50 K.G. Kabeljauw f34f12,50 per 125 K.G. Vleet f3.60fl,20 per stuk Leng f 0,95 per stuk Koolvisch f 0,35 per stuk Nieuw type visscliersvaartuig voor Peterhead. Uitgerust voor snurrevaad* en haring* visscherij. Dezer dagen werd van een werf te Peterhead te water gelaten het motorvisschersvaartuig Northern Light. Het schip is lang 61 voet en breed 17 voet 6 inch en is voorzien van een 100 P.K. Dieselmotor. Het wordt ingericht voor snurrevaad- en haringvisscherij. Inmiddeïs is begonnen met een tweede schip van hetzelfde type en reeds zijn nieuwe opdrachten voor nog een aantal van deze schepen ontvangen. Evenals in ons land, heeft ook in Groot Brittannië de visscherij met vele moeilijk heden te kampen, hoofdzakelijk tengevolge van de verminderde koopkracht van het pu bliek. Man weet, dat er van de zijde der reeders al het mogelijke gedaan wordt, om hun bedrijf loonend te maken. Zij trachten dit te bereiken, door met be hulp van restruetiemaatregelen de prijzen op peil te houden, terwijl zij thans overwegen een deel van de vangst voor eigen rekening te distribueeren. Anderzijds wordt aJles gedaan, om tot een verlaging der exploitatiekosten te komen, welk doel v.n.l. bereikt kan worden door ver laging van de kolenprijzen, voor welk doel reeds overwogen werd, goedkoope kolen uit Polen te importeeren. Ook in ons land streeft men naar een sa neering der trawl visscherij, hetgeen men tracht te bereiken door het bouwen van groote trawlers voor de verre visscherij. waarvan men klaarblijkelijk in den Haag heel wat ver wacht. In IJmuiden denkt men daar in het alge meen anders over. Vooral in kringen van den handel voelt men er weinig voor de markt door een overvloed van visch van minderwaar dige kwaliteit, te bederven, terwijl men bo vendien vreest, dat dit aan de consumptie niet bevorderlijk zal zijn. Het wil ons voorkomen, dat IJmuiden er beter bij zou varen, wanneer de reeders zou den overgaan tot het aanschaffen van sche pen van het Northern Light-type, dan wan neer de IJmuidensche vloot werd verrijkt met trawlers als de Haarlem en de Delft. En met IJmuiden de reeders zelf, de handel en alle werknemers. Het is ons niet bekend, wat de Northern Light heeft gekost, maar het mag wel als vrij zeker worden aangenomen, dat er voor één Haarlem minstens vier schepen van genoemd type kunnen worden aangeschaft. Een schip voor trawlvisscherij en haring visscherij kennen wij in den logger; een schip voor snurrevaad- en haringvisscherij kennen wij niet. Maar het in de vaart brengen van een dergelijk vaartuig mits niet te duur van aanschaffing en exploitatie lijkt ons een veel minder gevaarlijk experiment dan het exploiteeren van trawlers, die drie ton kosten. VERWACHTE VISSCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Knikker IJM. 4. Vangst: 25 m. schelvisch, 100 m. braadschelvisch, 15 m. radio, 35 m. plat- visch, 20 m. gul, 15 m. wolf en poon, 5 m. makreel, totaal 215 m„ benevens 100 st. ijs- kabeljauw en 25 st. stijve kabeljauw. Witte Zee, IJM. 167. Vangst; 10 m. tarbot, 30 m. platvisch, 10 m. kleine schol, 40 m. schelvisch, 100 m. braadschelvisch, 70 m. gul en kabeljauw, 35 m. Wijting en radio, 20 m. makreel, 25 m. wolf en poon, totaal 340 m. benevens 285 st. stijve kabeljauw. Delft IJM. 17. Vangst: 85 m. makreel, 105 m. schelvisch, 170 m. braadschelvisch, 30 m. radio, 45 m. varia, 15 m. platvisch, 30 m. wij ting, 30 m. gul en koolvisch, totaal 510 m., benevens 33 kistjes haring, 140 st. ijskabeljauw en 700 st. stijve kabeljauw. Gerberdina Johanna IJM. 38. Vangst: 60 m. platvisch, 140 m. braadschelvisch, 30 m. radio, 20 m. schelvisch, 20 m. gul, 80 m. wolf en poon, 20 m. makreel, totaal 350 manden benevens 300 st. ijskabeljauw en 550 st. stijve kabeljauw. PERSONALIA Onze plaatsgenoot de heer Ph. S. Vlessing is benoemd tot dirigent van de Harmonievereenï- ging „Apollo" te 's Gravenhage, welke uitkomt in de superieure afdeeling. VELSEN Geen verhooging der vergoedingen aan besturen van bijzondere scholen. B. en W. stellen, op advies van Gedeputeerde Staten voor, het eerder genomen besluit in te trekken. In de raadsvergadering van den 15 Maart 1938 werd naar aanleiding van een schrijven van Ge deputeerde Staten door den Raad besloten, het in 1938 te besteden bedrag per leerling voor het aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften voor het open baar onderwijs te verhoogen van f 2 tot f 2. voor het gewoon lager onderwijs en van f 3 tot f 4.25 voor het uitgebreid lager onderwijs. B. en W. achtten het in verband hiermede ge- wenscht, dat het raadsbesluit dd. 26 November 1937, no. 5, waarbij ingevolge de artikelen 55bis en 101, 3e lid, der Lager-Onderwijswet 1920 het bedrag is vastgesteld, dat per leerling voor de bijzondere scholen voor gewoon- en voor uitge breid lager onderwijs voor 1938 wordt beschik baar gesteld ter bestrijding van de kosten, be doeld in artikel 55, onder e tot en met h en o, werd gewijzigd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. •erd door den Raad besloten. In de begrooting voor 1938 werden de noodige wijzigingen aangebracht. Gedeputeerde Staten hebben B. en W. thans echter het vqlgende bericht: „Met betrekking tot de ramingen op de pos ten onder de volgnummers 315 en 332 van die be grooting heeft de commissie van overleg ons on langs medegedeeld, dat, naar haar meening, het verhoogen van het voorschot op de vergoedingen ingevolge artikel 101 der Lager-Onderwijswet 1920 voor het bijzonder gewoon- en uitgebreid lager onderwijs met bedragen respectievelijk van f 2526.60 en f 348.75 niet juist is. Bij de behande ling van de primitieve begrooting in den Raad zijn de bedragen, welke per leerling van het openbaar lager onderwijs voor 1938 beschikbaar zouden worden gesteld, vastgesteld en die be dragen, alsmede de bedragen van de voorschot ten op de exploitatievergoeding voor het bijzon der lager onderwijs, behooren niet te worden herzien, als in den loop van het jaar de ramingen in de begrooting voor het openbaar onderwijs zijn gewijzigd. De in de wet vastgelegde vijf- jaarlijksche afrekening voorziet in het geval, dat aan de schoolbesturen uitgekeerde vergoe dingen te laag zijn geweest. Wij hebben ons daaromtrent nader tot de com missie van overleg gewend. In afwachting van haar antwoord maakten wij bij onze missive van 12 October 1938, nummer 151, een voorbehoud voor de onderwerpelijke posten. Thans deelt de commissie ons mede, dat haar uit een overleg met het Departement van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen is gebleken, dat haar opvatting, dat een besluit als bedoeld in artikel 55bis der Lager-Onderwijswet 1920 niet door den Raad kan worden herzien, juist is. Het besluit van 15 Maart 1938, no. 5, is hoewel dat besluit op zichzelf begrijpelijk is onjuist. De verhooging van de uitgaven, welke uit het besluit voortvloeit, kan, naar het oordeel van de commissie, dan ook bezwaarlijk bij het be rekenen van den bijzonderen steun uit het Werkloosheïdssubsidiefonds voor 1938 in aan merking worden genomen. Een andere zaak is, dat de schoolbesturen on danks een eventueele intrekking van het be sluit, het recht blijven behouden op een vergoe ding per leerling, welke gelijk is aan het bedrag, dat voor het openbaar lager onderwijs per leer ling zal worden besteed. Dit komt evenwel bij de eerstvolgende vijf jaarlijksche afrekening in orde. Warme kas-cultuur. Ruim een eeuw gele den kwam Victor Bo- han, een Fransch man, op het denkbeeld een glazen kas te bouwen, welke kunstmatig werd verwarmd en waarin hij het geheele jaar door verschillende bloemen tot bloei kon brengen. Wafelen. Fransche en Duitsche koks waren gewoon dunne, plat te, honingkoekjes te bak ken, met behulp van een ijzer, waarvan de teekening herinnerde aan een honing raat (in het Duitsch „Webe"). Hiervan is het woord „Wafel" .afgeleid. Wij geven U thans in overweging te bevorde ren, dat het onderwerpelijke besluit worde in getrokken en dat de oorspronkelijke ramingen onder de volgnummers 315 en 332 van de be grooting worden hersteld." B. en W. stellen den Raad in verband hier mede voor, het besluit dd. 15 Maart 1938, num mer 5, in te trekken. Als gevolg hiervan is tevens noodzakelijk een wijziging van het raadsbesluit dd. 15 Maart 1938 no. 6, waarbij de voorschotten op de vergoeding, bedoeld bij artikel 101, le lid, der Lager-Onder wijswet 1920 aan de besturen der bijzondere scholen voor het jaar 1938 werden verleend. B. en W. stellen voor, hiertoe het besluit te nemen, dat in concept bij de stukken is ge voegd. BEVERWIJK DE HEER J. MIDDELKOOP OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht is op bijna 68-jarigen leeftijd te zijnen huize plotseling overleden de heer J. Middelkoop, de eigenaar van het beken de expeditiebedrijf aan de Koningstraat alhier. Hij exploiteerde o.m. reeds gedurende 35 jaar een bodendienst op Haarlem welke algemeene bekendheidgenoot. Ook bij den Haarlemschen Middenstand was de heer Middelkoop een zeer bekende persoon aan wien dikwijls zeer groote belangen werden toevertrouwd. De crematie van het stoffelijk overschot zal Vrijdagmorgen na aankomst van trein 10.40 op Westerveld geschieden. (Is reeds Ln een deel eener vorige oplage opgenomen.) De moord op de Lindengracht. AMSTERDAM, 5 Juni. De rechtbank, gepresideerd door mr. J. Boon, zette vandaag de behandeling voort van de strafzaak tegen de beide jongemannen, verdacht van moord op de bejaarde weduwe Storck in haar woning aan de Lindengracht op 21 Jannari j.l. De officier van justitie mr. C. J. van Arkcl persisteerde geheel bij zijn eisch twintig jaar tegen Frans E. en twaalf jaar gevangenisstraf tegen Leendert K. AANBESTEDING. HAARLEM Maandag. Door den directeur van Openbare Werken te Haarlem werd hedenmorgen aanbesteed: het ophoogen van straatbanen c.a. ten Noor den van den Orionweg en ten W. van de Pla- netenlaan. Ingeschreven werd door: J. de Jong te Haar lem f 48.888; G. Hulsebosch to Bloemendaal f 43.900; R. Bijker te Haarlem f 43.560; W. Aafjes en Co. te Assendeift f 40.549; M. Barn- hoorn en Jansen te Bentveld f 39.200; W. Koningen, Nieuwer Amstel f 38.902; N.V. Haarl. Grond- en Heimaatschappij f 38.790, M. A. Jansen te Heemstede f 38.200; Firma H. J. de Weers te Haarlem f 36.998: Gebroeders v. d. Pieterman te Haarlem f 35.400: Amsterdam- sche Ballast Mij. f 35.000: G. Kroon te Bloe mendaal f 34.875,25; J. G. Nelis te Haarlem f 34.245; N.V. de Cycloop te Amsterdam f 32.800 Firma Tames en Maas te Haarlem f 32.000; W. A. Hoonhorst en C. Smit te Haarlem en Haarlemmermeer f 30.425; Verheul en Brou wer te Haarlem f 29.950. De gunning zal nader bekend gemaakt worden. F. VAN DER GOES Frank van der Goes. Nog geen vier maanden geleden, in Fe bruari j.l. is hij bij zijn tachtigsten verjaardag door een grooten kring van vrienden gehul digd, en bij deze gelegenheid is ook in pers organen van alle gezindten de beteekenis van Van der Goes als mensch en voor de cultuur historie van Nederland uitvoerig geschetst. Frank van der Goes, afstammeling van een adellijke Zeeuwsche familie, werd op 13 Fe bruari 1859 geboren te Amsterdam, waar hij de vijfjarige H.B.S. bezocht en reeds in die jaren als leerling van den bekenden dr. W. Dooren- bos in contact kwam met de groep jonge let terkundigen, die in 1885 de kern zouden vor men van de nieuwe literaire beweging om het tijdschrift „De Nieuwe Gids", tot welks oprich ters Van der Goes behoorde en van welks eer ste redactie hij deel uitmaakte. De jeugdige dichter Jacques Perk was klasgenoot en boe zemvriend uit die dagen. De belangstelling van Van der Goes was evenwel, zooals ook uit zijn medewerking aan „De Nieuwe Gids" bleek, niet uitsluitend literair, doch algemeen cultuur-historisch en politiek. Terwijl hij werkzaam was in het assurantiebedrijf te Amsterdam, werkte hij o.a. als tooneelcriticus mede aan „De Amster dammer" van De Koo, en toonde hij actieve belangstelling voor de opkomende socialisti sche arbeidersbeweging, die toenmaals geheel onder invloed en leiding stond van Domela Nieuwenhuis, onder wiens invloed de beweging steeds meer in anarchistische richting werd gedreven. Van der Goes was een der eersten in ons land, die belangstelling toonde voor het marxisme als wetenschap en het van beteeke nis achtte, de anarchistische invloeden te be strijden door te trachten, aan de actie der ar beidersklasse een theoretischen grondslag, ge baseerd op het marxisme, te geven Dit leidde tot een feilen strijd tegen Domela Nieuwenhuis en de zijnen en tenslotte tot een splitsinz die tot gevolg had. dat in 1897 de Soc. Dem. Arbei ders Partij werd opgericht, als welker geeste lijke vader Van der Goes veelal wordt, be schouwd. Tegelijkertijd bleef hij ook actief op lite rair en artistiek gebied, gedurende een aan tal jaren was hij leeraar in de voordracht kunst aan de Amsterdamsche Tooneelschool en aan het Amsterdamsche conservatorium, terwijl hij van 1899 tot 1912 privaat-docent was aan de Amsterdamsche universiteit. In de S;D.A.P. bleef hij altijd een princi pieel Marxistisch standpunt innemen Van zijn vele publicaties kunnen o.a. ge noemd worden zijn vertaling van drie deelen van Marx, „Kapital", zijn litteraire herinne ringen uit den Nieuwe-Gids-tijd en een groot aantal opstellen en essays van literairen, eco- nomischen, politieken en cultuur-historischen aard, waaruit ter gelegenheid van zijn tach tigsten verjaardag een bundel is verzameld die bij de wereldbibliotheek te Amsterdam is uitgegeven. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot geschiedt Donderdag a.s. om half drie op de algemeene begraafplaats te Blari- cum. Japansche politiek beantwoordt niet volledig aan de verlangens van de „as". TOKIO, 5 Juni. (D.N.B.) Naar Domei meldt, zijn de beraadslagingen der verschillende mi- nisterieën over de Japansche politiek, die in het bijzonder betrekking hebben op den toestand in Europa, voortgezet. Minister-president Hiranoe- ma heeft besprekingen gevoerd met de ministers van Oorlog, Marine, Buitenlandsche Zaken en Financiën. Ook de voorzitter van den keizerlij ken raad, Prins Konoje, heeft conferentie ge had. Nader meldt Reuter: Minister-president Hiranoema heeft den kei zer verslag uitgebracht over de bijzonderheden der Japansche buitenlandsche politiek. Het klei ne kabinet heeft vandaag deze politiek defini tief goedgekeurd. Het karakter daarvan is niet officieel bekend gemaakt, hoewel men zegt, dat de politiek niet beantwoordt aan den volledigen steun, die door Duitschland en Italië gewensclit wordt. Militaire en andere verplichtingen zouden tot het Verre Oosten beperkt blüven. CREMATIE D. A. KRAYENHOFF VAN DE LEUR. HAARLEM Dinsdag Onder zeer groote belangstelling vond heden op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van gep. kapitein-luite nant ter zee D. A. Krayenhoff van de Leur, overleden te Haarlem. Aanwezig waren o.a. de heeren G. Warnde- rink Vinke, A. Warnderink Vinke, Y. F. Oost- woude, directeur van de Stoomvaartmaat schappij „Oostzee", waarvan de overledene commissaris is geweest, mr. A. Beets, notaris N. J. Hoef lake, J. P. Josselin de Jong namens de sociëteit „Trou moet Blijcken", J. J. Thörne. Gesproken heeft de heer G. Warnderink Vinke, die herdacht hoe de overledene ruim dertig jaar lid van het college van commis sarissen van de maatschappij „Oostzee" was geweest en hoe hij al die jaren getoond heeft groot gevoel te hebben voor het wel en wee der maatschappij. Daarna heeft de zoon nog een enkel woord gesproken. Nadat de organist het „Largo" van Handel ten gehoore had gebracht, dankte de zoon voor de betoonde belangstelling. Nieuwe predikant bij de Ned. Herv. Gemeente. Intrede Dr. E. Emmen. Zondagavond deed in de Groote Kerk de nieuwe predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, dr. E. Emmen, zijn intrede. Het kerkgebouw was zoo goed als geheel gevuld. Onder de aanwezigen was de heer E. v. d. Wall, wethouder. Nadat Psalm 118, vers 7, was gezongen, las dr. Emmen de 12 Artikelen des Geloofs, waarna de Gemeente staande Gez. 2 vers 5 zong. Dr. Emmen hield een predikatie naar aan leiding van Mattheus 25, vers 1: „Alsdan zal het Koninkrijk der Hemelen gelijk zijn aan 10 maagden, welke hare lampen namen en gingen uit, den bruidegom tegemoet". Den bruidegom tegemoet, dus: de toekomst tegemoet. Zoo staan ook de kerken in deze tijden: steeds wachtende op den bruidegom, op de toekomst. Dit is het doel der kerk: de her der en de gemeente gaan samen de toekomst van Jezus Christus tegemoet, die zeide „Zie ik maak alle dingen nieuw". Maar er is geen doel. dat ook niet een taak stelt. En de taak der kerk is: te ar beiden met alle kracht, steeds ter beschikking zijn van Hem die beveelt, Zijn weg te gaan, zonder te rekenen met wat verder komt, ook al zou dit de kerk brengen in het martelaar schap. De taak der kerk in dezen ernstigen tijd is dus van uitermate groot gewicht. Herder en gemeenteleden moet tezamen wakende menschen zijn; zij moeten getuigen, naar mate van de talenten die hun geschonken zijn. Nadat de gemeente Gezang 199, het Ie vers, had gezongen sprak dr. Emmen persoonlijke woorden van dank tot prof. W. J. Aalders, uit Groningen voor de bereidheid waarmede hij voldaan had aan den wensch van den nieuwen predikant en zijn vrouw, om dr. Emmen in zijn ambt te Haarlem te bevestigen. Aan ds. H. E. Beker bracht spr. dank voor de goede zorgen aan de wijk besteed, terwijl de vacature nog onvervuld was. ook aan den hulpprediker, den heer Hoving. Hij beval zich verder aan in de persoonlijke vriendschap en onderlinge waardeering der 5 andere predi kanten en ook van den Ring Haarlem. De kerkeraadsleden dankte dr. Emmen voor het in hem gestelde vertrouwen, Kerkvoogden en Notabelen voor hun tegemoetkomende hou ding. Ook tot de organisten der gemeente, het college van collectanten, de kosters en de overige beambten sprak dr. Emmen vriende lijke woorden. De vrienden uit Breda, die naar Haarlem waren gekomen voor deze plechtigheid, dankte spr. hartelijk, ook na mens zijn vrouw, voor dit blijk van hartelijk medeleven. Tot de gemeente zeide spr. tenslotte: Ik zal in uw midden een eenvoudige boodschapper van het Evangelie zijn. De kerk die waarlijk zijn Heer en Heiland belijdt, kan het verlos sende woord spreken. Laat ons op dien grond slag samen arbeiden, vooral voor en met de jongeren. Tot slot zong de gemeente staande Gez. 50 vers 4. Deze bijzondere dienst werd opgeluisterd door zang van het Oosterkerkkoor. Des morgens was dr. Emmen in hetzelfde kerkgebouw bevestigd in het ambt van predi kant door zijn oom. prof. W. J. Aalders uit Groningen, die sprak naar aanleiding van Openb. 21, vers 5: „En Hij die op den troon zit. zeide: zie ik maak alle dingen nieuw. HAARLEM, 5 Juni. Ondertrouwd 5 Juni: S. de Vries en M. Ver maak. Getrouwd 5 Juni: F. H. Poelman en J A Vliegen. Bevallen 2 Juni: P. J. c. Ruitinga—van der Linden, d.; 3 Juni: W. E. J. Woerde—Duyn, z.' 5 Juni: T. van 't Boveneind—van Beek z' Overleden: 3 Juni: B. M. R. F. van Swaaij -Revermann, 59 j„ Kamperlaan- C. M van Dongen—van der Toorren, 54 j., Kamperlaan- D. W. Meijer.vgte, Vooruitgangstraat; G. ten Napel. 56 j.. mirten van Heemskerkstraat; H. J. 1 m., z. v. H. Zonneveld. Emostraat; 4 Juni: K. F. Klaassen, 54 j., Parklaan; C. Kerkvliet, .72 j., Kamperlaan, -

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13