Haarlem's Dagblad Jiiêitavte Coeds door K.L.M. vliegtuig Ernstig ongeluk nabij Schiphol ü&UUCtd HtiCUaii qedood, uqf gewonden Zonnebaden. Het Suez-Kanaal. Vliegtuigbemanning ongedeerd Hedenmorgen is nabij Schiphol een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een militair het leven heeft gekost. Een tweede militair werd ernstig, vier an deren licht gewond. Het K. L. M.-vliegtuig P.H.-A.K.N., de „Nach tegaal", dat des nachts gebruikt wordt op den nachtvrachtdienst naar Londen, is des daags in gebruik als lesvliegtuig om den jongen piloten der K.L.M. met het besturen der Douglas-D.C. 2 vliegtuigen vertrouwd te maken. Vanmorgen werd een lesvlucht gemaakt on der leiding van den K.L.M.-piloot Snitslaar. •aarbij o.a. het vliegen op een motor geoefend werd. Dicht bij het vliegveld, toen de instruc teur den motor weer op normaal toerental wilde brengen, sloeg deze af en Snitslaar slaagde er in de machine neer te zetten in het bouwland dichtbij Schiphol aan den overkant van den Schipholweg. Helaas kon daarbij niet voorkomen worden, dat het vliegtuig een houten loods, die als schuilhut voor militairen in gebruik is raakte. Het vliegtuig werd onderhandelingen betrokken raakt en rijst twijfel of de gouden jaren nog lang zullen du ren. Zij zijn talrijk geweest, hetgeen ook voor den markies een troost zal zijn. R. P. zwaar beschadigd en de loods in elkaar gedrukt met het gevolg, dat van de mi litairen, die zich er in bevonden, twee zware verwondingen opliepen en vier anderen licht gewond werden. Na overbrenging naar het Wilhel- mina-gasthuis is een der slachtoffers de milicien Leusink, die een ernstige schedelbasisfractuur had opgeloopen zonder tot bew ustzijn te zijn gekomen, overleden. De andere gewonden zijn de milicien W. Kwaks. die een zware hersenschud ding heeft opgeloopen. J. Tamboer, die ribfracturen en een buikperforatie heeft gekregen, en de milicien Prins, die een onderbeenfractuur opliep. De beide overigen hebben lichte kwetsuren opge loopen. Onmiddellijk na het ongeluk werd geneeskun dige hulp gerequireerd en ook de Amsterdam- sche geneeskundige dienst en de brandweer werden gealarmeerd en rukten uit De laatste behoefde gelukkig geen dienst te doen. Begrijpelijkerwijze veroorzaakte het ongeval op Schiphol groote consternatie. Van alle kanten, zoowel van de zijde der K.L.M. als van de militaire luchtvaart- afdeeling begaf men zich naar de plaats van het ongeval, die in de onmiddellij ke nabijheid van het vliegveld, rechts tegenover den toegang tot het militaire gedeelte, is gelegen. Het was een hoogst ongelukkige samenloop van omstandigheden, dat zich juist op deze plaats de houten keet bevond, die aan een aan tal soldaten van de luchtdoeltroepen, die op het oogenblik op Schiphol gelegerd zijn tot slaap plaats dient. Toen de eene motor afsloeg, had het toestel te weinig hoogte om nog binnen het vliegveld te landen, doch de bestuurder zou er in geslaagd zijn de machine, die eenige tien tallen meters voor de plaats waar de keet stond het hek raakte, met den neus in den dijk tot stilstand te brengen. Ongelukkigerwijs bevond zich hier echter het houten gebouwtje, waar de ..Nachtegaal" dwars doorheen schoot, zoodat het houten dak boven op een der vleugels kwam te liggen. De wand werd versplinterd en weg gedrukt. zoodat slechts de houten vloer van de keet de plaats aangeeft, waar het gebouwtje, waarin de zes militairen zich bevonden, heeft gestaan. Per auto van den G G. en G.D werden de slachtoffers naar een der Amsterdarr.sche zie kenhuizen vervoerd. De bemanning van de .Nachtegaal" is er won der boven wonder zonder kleerscheuren afgeko men. Het toestel zelf heeft evenwel ernstige ave rij opgeloopen. Beide vleugeltippen werden af gerukt en het rechter gedeelte van het landings- gesteld geheel weggeslagen, zoodat het linker- wiel verbogen werd. Vanzelfsprekend werden ook de schroeven vernield, doch het ziet er naar uit, dat beide motoren behouden zijn. De neus is licht bescha digd, doch de cockpit en de cabine zijn volledig in tact gebleven. Het toestel licht met den neus tegen den dijk en had op het oogenblik dat het daar terecht kwam blijkbaar nog slechts weinig vaart. Wanneer het slechts een tiental meters hooger had gezeten, zou het wellicht nog bin nen de grens van het vliegveld hebben kunnen landen. Een nieuwe Engelsche nota aan de Sovjet-Unie? Oostzee-vraagstuk de eenige moeilijkheid, volgens de „Times". LONDEN. 7 Juni. (Havas) De Britsche pers meent te weten, dat het antwoord van de Sovjet Unie op de Fransch-Britsche voor stellen als een stap in de goede richting te beschouwen is en blijft optimistisch ten aan zien van de onderhandelingen. De „Times" schrijft, dat men aan Britsche zijde poogt een oplossing te vinden, welke allen bevredigt. Inzake de Oostzeestaten kent Engeland tal rijke punten van overweging: ten eerste: de Oostzcelanden hebben zelf verklaard, dat zij bij voorkeur geen garantie zullen krijgen, ten zij sprake is van een unilaterale verklaring, zooals bijvoorbeeld ten aanzien van België is afgelegd. Ten tweede: Engeland heeft reeds het groot ste deel van de westgrens van de Sovjet Unie gegarandeerd door de overeenkomsten met Polen, Roemenië en Turkije, en het heeft zelfs aangeboden de geheele westgrens van de Sovjet Unie te garandeeren. Ten derde: De Oostzeelanden zijn reeds ge garandeerd door de Fransch-Britsche voor stellen welke reeds door de Sovjet Unie zijn aangenomen, waarin wordt overeengekomen, dat de drie landen overleg zullen plegen in geval een staat in Europa een beroep op hen doet tot het beschermen van haar neutraliteit, welke in gevaar zou zijn. De „Times" besluit, dat het Oostzeevraag- stuk thans de eenige moeilijkheid is. doch vermoedelijk zal deze moeilijkheid wel uit den weg geruimd kunnen worden, hetzij door di plomatieke onderhandelingen, hetzij door di recte besprekingen. De „Financial Times" bericht da,t een nieuwe nota zal worden gericht tot de regeering der Sovjet Unie. Mor gen zal zonder twijfel de tekst van deze nota door het kabinet worden aangenomen. Het blad meent te weten, dat de voor naamste moeilijkheden geregeld zijn. Het blad zoekt de regeling van het Oostzee-vraagstuk in een verklaring van de Oostzeestaten. dat zij zich tegen een aanval zullen verzetten, waardoor het anti-agressie-verdrag in wer king zal treden 'Zondag j.l. zijn in ons land weder verscheidene personen onwel ge worden tengevolge van een te intens zonnebaden). De stralen van de zon zijn 't leven, Is vaak gezegd, en ook terecht Maar alles wat wordt overdreven. En zelfs ook dit. bekomt ons slecht. Men zoekt zoo graag in zonnebaden, De bruine huidskleur die fiatteert. Maar dat de overdaad moet schaden. Wordt al te dikwijls genegeerd. Dan moet men tot zijn straf ervaren: Wie zich te snel het lichaam brandt. Moet dagen loopen met de blaren. Als pijnlijk souvenir aan 't strand. Dan voelt men waarlijk „aan den lijve". Dat matigheid in alles past. En als het hier dan bij mag blijven, Is Leiden niet het ergst in iast. Het kan tot nog veel erger leiden, Een flinke koorts en gauw naar bed. Dan wordt men, al wil men dat mijden, Pas goed in 't zonnetje gezet. Wij mogen wel de zon vereeren En haar in 't leven dankbaar zijn. Maar één ding mag men niet negeeren, De zonneschijn is meer dan schijn. Baad zon, maar let op de bezwaren, Breng u niet aan en van de kook, Niet siechts een heibrand heeft gevaren. Een hij- of zij-brand heeft ze ook. P. GASUS. 11 Juni Olympische Dag Belangrijke sportreportage. Neem nu een aansluiting op de Radiocentrale En luister zonder storing. HAARLEM TELEFOON 10010. (Adv. ingez. Med.) De autotocht voor Ouden van Dagen. Ingekomen giften. De eerste opgave van de ingekomen giften voor den jaarlïjkschen autotocht van Ouden van Dagen luidt: Politiecorps f 34,28; Joannes de Deo f 10; Dir. B. f 10; Mevr. M. f5: de heer W f2,50; Mr. de J. f 2,50: de heer I. f 1Totaal f 65.28. Het gironummer van den penningmeester is 20365. In zee gegaan op verboden plaats. Twee Haarlemsche meisjes van 12 en 9 jaar, G. P. en L. S.. waren in zee gegaan op een plaats waar het zwemmen verboden is. Toen zij wat afdreven werden zij bang en riepen om hulp, waarop eenige strandwandelaars en leden van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade de kinde ren uit het water haalden. Zij waren nog wel niet in gevaar geweest, maar hadden wellicht in gevaar kunnen gera ken, zoodat hier misschien iets ernstigs voorko men is. ^iJROENTJES In Haarlem's Dagblad hebben Uw buren of familieleden waarschijnlijk al veel nut en voordeel gebracht. U nog niet? Dan wordt het tijd dat U er ook van profiteert. HEDEN: 14 PAGINA'S. BINNENLAND. pag. Hedenmorgen is een K. L. M.-vliegtuig op Schiphol met een militaire loods in bot sing gekomen; een milicien is korten tüd later overleden. 1 BUITENLAND. Chamberlain heeft in het Lagerhuis een uit eenzetting gegeven van de oorzaak van de ramp van de Thetis". 5 Te Londen is gisteren een schot gelost op de hertogin van Kent. die niet getroffen werd. 5 De Suez-kanaalmaalschappij heeft de Ita- liaanschc critick scherp afgewezen. 5 ARTIKELEN, eni. R. P.: Het Suez-Kanaal. 1 H. D. Vertelling: Een liefdesbrief. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Mid den-Europa in Londen. 5 C'. J. v. T.: Hoe Hildebrand Haarlem zag. 7 Bijzondere correspondentie: Italiaanschc in vloeden in Egypte. 9 Van onzen Parijschen correspondent: Neder- landsche feestdagen te Rijssel en Roubaix 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 11 56e Jaargang No. 17165 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voo* Conrant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 6 Juni 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Aandeelhouders van de Suez-Kanaal-maat- schappij, sinds vele tientallen jaren een der meest winstgevende ondernemingen ter wereld, hebben hun jaarvergadering gehouden en niet alleen een balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en een dividend vastgesteld, maar bovendien geluisterd naar een politiek betoog van den president-commissaris. Die president commissaris heet markies de Voguë. Zulk een hooge adel titel, herinnerend aan de tijden vóór de Derde Republiek, roept tevens gedachten op aan de schepping van het Kanaal. Want die voltrok zich tijdens het Tweede Keizerrijk en telde heel wat hoog-adellijke figuren die zich in groote handelsondernemingen staken. De hoogst-geplaatste hunner was wel de her tog de Morny, halfbroeder van Keizer Napoleon III en president van de Kamer. Tot zijn velerlei begaafdheden behoorde een zakengenie, dat onder andere de stichting van de reribaan Longchamps en de ontwikkeling van het dorpje Biarritz tot luxe-badplaats met succes onder nam. Ook de bouwer van het Suez-Kanaal, de zeer begaafde ingenieur Ferdinand de Lesseps. behoorde tot den adel: hij was zelfs een neef van Keizerin Eugénie. De riskante en voor dien tijd geweldige onderneming van cien Ka- naalbouw was een kenmerkend voorbeeld van den vervaarlijken ondernemingslust en den durf om het geld te laten rollen, die het Tweede Keizerrijk bezielden. De prefect van Parijs, baron Haussmann was het die, ge ïnspireerd door den Keizer zelf, de hoofdstad „openlegde" en de groote boulevards schiep die voor het ontzaglijke verkeer van een lateren tijd de kern van een prachtig stratennet, ge schikt om dit verkeer te ontvangen, zouden blijken te zijn. Zoo treft de naam markies de Voguë wel bijzonder als herinnering aan den zakelijken, ondernemenden adel van het Se cond Empire, die ongelukkigerwijze zijn vaart niet remmen kon en deels verzeilde in een fantastische luxeeen der voorteekenen van den ondergang van het régime. De opening van het Suez-Kanaal in 1869. nog geen jaar voor de slag bij Sedan het Twee de Keizerrijk vernietigde, was zijn laatste groo te triomf. En evenals Biarritz, Longchamps, de Grand Opéra, Haussmann's „nieuwe Parijs" en zoovele andere groote ondernemingen van dien tijd zou het Kanaal van blijvende waarde voor Frankrijk blijken. Niet alleen voor dit land, maar voor de geheele wereld? Natuurlijk. Maar de Fransche financiëele durf, die de meerderheid van het geweldige stichtingskapi taal voor eigen rekening had genomen, ter wijl het buitenland behalve Egypte maar heel weinig belangstelling toonde, zou in een lange toekomst hoog beloond worden. Als nu de markies de Voguë zich nog op dien durf be roept klinkt zijn stem niet alleen als de nagalm van een romantisch verleden, maar kan men zich ook zonder groote moeite in zijn gevoelens verplaatsen. Italië heeft het Frankrijk met vele eischen lastig gemaakt. Sommige zijn zoo weinig ge fundeerd en onwaarschijnlijk, dat men ge neigd is ze alleen als „overvragen" te zien. Er resten bescheidener, tevens reëeler verlangens en daartoe behooren een drastische verminde ring van de tarieven van het Suez Kanaal en de bezetting van eenige plaatsen in den Raad van commissarissen. Italië is één der groote gebruikers van het Kanaal en doet zich gelden. Het maakt op dit punt zeker een mooie kans, des te mooier omdat de Engelsche scheepvaartmaatschappijen al. sinds tientallen jaren foeteren over de hooge Kanaaltarieven. De Britsche staat bezit een groot pakket aan- deelen, indertijd van den Khedive van Egypte overgenomen, helpt tot dusver de hooge tarie ven handhaven en heft daarmee indirect een zware belasting op de eigen Engelsche scheep vaartmaatschappijen. Ook de Fransche reede- rijen zuchten onder tarieven |n onze Neder- landsche niet minder. Natuurlijk zouden de Rotterdamsche Lloyd, de Mij. Nederland en nog verscheidene andere Hollandsche reede- rijen ten zeerste gebaat zijn bij een groote tariefsverlaging. Maar als die wordt toegepast is het met de groote winsten uit. En de concessie van de Maatschappij, indertijd voor 99 jaar verleend en gewaarborgd door een internationaal ver drag, dat haar vrijheid van handelen gaf, is nog lang niet afgeloopen. En als die 99 jaar verstreken zullen zijn, over een jaar of dertig dus, vervalt de concessie aan den Egyptischen staat. Dus is het geen wonder dat de markies de Voguë er zich op beroept dat de Maatschappij ook voor Egypte's belang werkt en dat hij bitter teleurgesteld is door een loop van zaken, die haar oude rechten in dreigend gevaar brengt en haar tot onderhandelingsobject in een di plomatiek spel maakt. Hij heeft fel uitgepakt tegen Italië en er ook aan herinnerd dat men in dat land bij de oprichting van de Kanaal maatschappij maar een half procent van hét aandeelenkapitaal had kunnen plaatsen. Hij heeft ook gesproken van internationale wetten die met voetan getreden worden en van de herleving van barbaarsche zeden die het oude Rome al afkeurde. Hij heeft zich in krachtige taal geweerd maar moeten erkennen dat het mogelijk is dat de maatschappij zekere concessies zal doen. Al werd daar dan aan toegevoegd dat zij zelf uitsluitend en alleen meester over de beslissing Is, en „dat het bespottelijk zou zijn "de deuren van een huis open te zetten voor lieden, die het willen afbreken", toch blijkt dat het Suez-Kanaal in internationale Het woord is aan Fliegende Blatter: Nooit is de wereld zoo dankbaar als wanneer men haar aan het lachen maakt. Het verongelukte Douglas-toestel. Droevig ongeval op Urker hotter. 24-jarige matroos verdronken. Zooals de Oude Gracht tusschen Groote en Kleine Houtstraat thans is, maar gelukkig niet lang meer zal blijven De weg is voor het groote rioleeringswerk geheel opgebroken. Deze werkzaamheden vorderen goed. Tenzij meteen met de asphalteering begonnen zal worden, is te verwachten dat dit deel van de Oude Gracht over een maand weer voor het verkeer kan worden opengesteld. Aan boord van den alhier binnengekomen botter UK 69 is hedennacht om twaalf uur tijdens het visschen op de Noordzee de 24- jarige matroos J. Brands over boord geslagen. De ongelukkige verdween, vermoedelijk door zijn zware kleeding, onmiddellijk in de diepte, om niet meer boven te komen. De botter bleef nog eenigen tijd op de plaats van het ongeval, maar ook het lijk heeft men niet ge- i vonden. I

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1