Haarlems Dagblad Warme Zomer verwacht De Thetis. Jongemannen stichtten heidebranden. Hitte. Droogterecord gevestigd. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17166 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algera. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, L2713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 7 Juni 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. mnnnd f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per posl f3.55. losse nummers b cent per ex. Advertenticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Ook in dit land zijn de berichten omtrent de ramp van de nieuwe Britsche duikboot „Thetis", in den mond van de rivier der Mersey, met ontsteltenis gelezen. Hij zou wel een gevoelloos mensch moeten zijn, die niet onder den indruk kwam van zulk een gebeur tenis. Honderd mannen opgesloten in een soort stalen val onder water, omringd door redders die hen niet bereiken kunnen, lang zaam vergiftigd in de verstikkende atmosfeer in hun gevangenis tot zij daarin om kwa menhet is een afschuwelijk einde. De historie kent meer zulke rampen met duik- booten, ook in vredestijd. En vlak voor deze verging nog een Amerikaansche duikboot, waarbij door toepassing van de modernste reddings-techniek nog dertig man gered kon den worden maar toch ook velen omkwamen. Datzelfde moderne reddingstoestel heeft in het geval van de Thetis maar vier menschen- levens kunnen redden. De omstandigheden waren ongunstiger en het had alleen in den eersten aanvang van het reddingswerk suc ces. De vier overlevenden, allen nu nog ziek tengevolge van de vergiftigde atmosfeer in de boot, zullen door hun verklaringen bij 't onder zoek wellicht kunnen helpen tot de toepassing van betere voorzorgsmaatregelen in de toe komst. Gebleken is al dat belangrijke red dingsmiddelen, waartoe de pontons en kabels behoorden waarmede de boot thans gelicht zal worden, zich in andere havens bevonden en op veel te grooten afstand waren om tijdig aanwezig te kunnen zijn. Er zijn geen ge tuigenverklaringen van geredden noodig om deze fout in de toekomst te vermijden. Als men zorgt dat duikproeven met nieuwe booten alleen plaats hebben op een reede, waar het volledige reddingsmateriaal aanwezig is, zal het risico weer wat verminderd zijn. Ik herinner mij. dat in 1911 d€ duikboot Vendémaire op de Fransche kust verging. Toen zat in die stalen val ook een bemanning van vele tientallen den dood af te wachten. Maar zonder eenige hoop. Men wist dat geen redding mogelijk was. De vorderingen der reddingstechniek in een kwart eeuw tijds zijn niet te ontkennen, al hebben zij in het geval van de Thetis maar zoo'n gering resultaat opgeleverd. Overigens vergat men de ramp van de Vendémiaire evenals die van de mailboot Ti tanic, die in denzelfde tijd op een ijsberg liep en verging, toen in 1914 de oorlog was uitge broken en duikbooten geramd en vernie tigd, mailtoooten door duikbooten getorpe deerd en vernietigd werden. Misschien herinnert een afschuwelijke ge beurtenis als die van de Thetis er velen aan, dat de wereld met vuur speelt, dat de bouw van al deze nieuwe monsters-der-vernietiging tot een veel ontzettender ramp zal leiden als de wereld haar bezinning niet terugkrijgt. Er spreekt een waarschuwing uit de ramp van de Thetis, die allicht nimmer voorge vallen zou zijn als er niet in zulk een koorts achtig tempo bewapend werdin andere landen even haastig en onbegrensd als in Engeland dat nog langen tijd de eenige groote mogendheid is geweest die zich be perkte. Er spreekt een waarschuwing uit en zij staat niet alleen. Oorlogsvliegtuigen vallen ook vaak in de dikwijls zoo riskante training der vliegers. In vredestijd worden pr> deze wijze al reeksen jonge levens geofferd aan de voorbereiding van den oorlog, dien wij allen hopen dat nim mer komen zal. Maar ofschoon wij dat hopen heerschen haat en wantrouwen voort en wordt het economisch leven ontwricht. Terwille van welk goed doel? Ik ben als anderen begaan met het droeve lot van de opvarenden van de Thetis. En dat men een onderzoek instelt en nieuwe maatre gelen gaat nemen zal iedereen uitstekend vin den. Maar laten wij niet vergeten wat al die ontzettende bewapening beteekent en tot welk een dolle razernij en vernietiging zij onafwijs baar voeren zal als men niet begrijpt dat men de Waarheid en het Leven dienen moet. R. P. Toestand der gewonde miliciens bevredigend. Echter blijft de toestand van milicien Kwaks zorg baren. AMSTERDAM, 7 Juni. De toestand van de vijf miliciens der luchtdoeltroepen, die gistermorgen bij het ongeluk met het K.L.M. vliegtuig „Nachtegaal" op Schiphol werden gewond en in het wyhelminagasthuis zijn opgenomen, was vanmorgen bevredigend. De milicien Kwaks uit Oud-Karspel is weer tot bewustzijn gekomen, doch zijn toestand is nog steeds zeer ernstig. Dc Amóterdamsche wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer E. Boek man, promoveerde Dinsdag aan de Gem. Universiteit te Amsterdam tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Links de promovendus. Rechts zittend minister Slotemaker de Bruine en dr. W. de Vlugt. Staande de dir.-gen. van het Onder wijs, prof. dr. G. A. van Poelje. Betreffende het karakter van den komenden zomer, Juni, Juli en Augustus, kan worden medegedeeld, dat de becijferingen van het Kon. Ned. Met. Instituut met een waarschijnlijkheid van 3 op 4 aan geven, dat de temperatuur boven normaal zal zijn. Over den neerslag kan geen verwachting worden gegeven. Beiden gearresteerd. Twee gevaarlijke heerschappen, die bosoh- en heidebranden hebben ge sticht, zijn thans gearresteerd. De laatste weken hebben herhaalde malen van dit soort branden in de omgeving van Helmond gewoed. Ijverig zijn de marechaussee van Eindhoven en Helmond aan het speuren geweest, met het resultaat, dat twee jonge mannen, de 2I-jarige tuinier T. v. d. V. en de 19-jarige M. R. beiden woonachtig te Aarle-Rixtel, als verdacht van brandstichting en nog andere delicten werden aangehou den. Beiden hebben bekend. Hoofd dader is T. v. d. V. Hongaarsche regeeringspartij krijgt 190 zetels. Nieuwe Kamer 10 Juni bijeen. BOEDAPEST. 7 Juni. (Havas). Gisteren zijn de laatste aanvullende verkiezingen gehouden, gekozen werden twee candidaten van de re geeringspartij, een candidaat van de „Pijlkrui sers" en een nationaal-socialist. De nieuwe Ka mer is thans definitief als volgt samengesteld: 190 leden van de regeeringspartij, vermoede lijk 28 afgevaardigden voor Opper-Hongarije en Roethenië in de vorige Kamer hadden deze ge bieden 16 afgevaardigden, wier mandaat zonder twijfel zal worden verlengd. Verder 14 Agra riërs, 5 Liberalen, 5 Sociaal-democraten. De op positie bestaat uit 28 „pijlkruisers", 4 Nationaal socialisten van graaf Palffy, een Nationaal-so cialist van Mescoite, 3 leden van het „Nationale Froilt", 3 leden van het „Christelijk Front", 1 vertegenwoordiger van de partij „Wil des Volks", twee leden van de rechtsche oppositie en vijf onafhankelijken. De Kamer zal 10 Juni bijeen worden geroepen. Door zijn kameraden mee in het water genomen en verdronken. Dinsdagavond om zeven uur is in de buiten vestinggracht te Naarden de 20-jarige milicien E. H. van Rijnsoever, die alhier in garnizoen ligt. bij het baden verdronken. Hij was in gezelschap van twee kameraden, die waren gaan zwemmen, terwijl van R„ die de zwemkunst niet machtig was, op den wal bleef toekijken. Later had hij zich eveneens te water begeven om tusschen de twee anderen in naai den anderen oever over te steken. Dit liep echter verkeerd af, want toen het drietal zich midden in de gracht bevond, zonk van R. in de diepte, zonder dat de anderen er in slaagden hem te redden. De 14-jarige Meyerhorst, die Zaterdag j.l. bij het ongeval in het zwemstadion te Naarden na tweemaal duiken het daar verdronken knaap je had naar boven gehaald, was ook nu toevallig in de buurt. Hij dook ook thans weer en bracht het lichaam van Van R. naar boven. Het was echter te laat. Een geneesheer heeft nog geruimen tijd met behulp van een zuurstofapparaat getracht de levensgeesten op te wekken, doch dit had geen Joodsche vluchtelingen kunnen op Cuba niet terecht. Beroep op president Roosevelt. HAVANNA 7 Juni. (Havas). De Cubaansche regeering schijnt de onder handelingen over het toelaten van de ruim 900 Joodsche vluchtelingen op het eiland Pins niet te willen hervatten, niettegenstaande de talrijke pogingen welke gisteren door het vluchtelingen comité werden gedaan. Vanochtend te 3.40 Greenwich-tijd deelde de „Saint Louis" draadloos mede, dat het schip thans definitief koers zette naar Duitschland. Bij het vernemen van dit bericht heeft het vluchtelingen comité te Havanna zich gewend tot president Roosevelt en heeft een beroep op hem gedaan doze vluchtelingen te helpen. Het comité merkt op, dat zich onder deze vluchtelingen meer dan 400 vrouwen en kinderen bevinden. Gisteren werd in vluchtelingenkringen te Ha vanna vernomen, dat 200 Joden aan boord van de „Saint Louis" een „zelfmoordverdrag" had den gesloten voor het geval het schip naar Hamburg terug zou keeren. Het nieuwe voorstel aan de Artis- obligatieliouders. AMSTERDAM. 7 Juni. De vereeniging van fondsenhouders te Amsterdam deelt ons mede, dat zij haar leden in overweging heeft gegeven het nieuwe aanbod van het Artisbestuur tot aflossing der hyp. obligatiën met 74 procent tegen volledige kwijting te aanvaarden, aan gezien, zooals in een circulaire aan haar leden uiteengezet, na een nauwkeurig onderzoek der vereeniging was gebleken, dat 75 procent het percentage zou zijn, hetwelk naar billijk heid en gezin de uitgebrachte taxaties aan obligatiehouders zou toekomen Warm, o buurman, wat een vraag, Ik moet er nog eerst aan wennen, 't Is een heele toer vandaag. Om ijskoud een rijm te pennen. Ach. wat is des rijmers lot. Maar één factor zij geprezen, Ik val niet in 't pufverbod. Wat zou dat rampzalig wezen. Water, water, is de wensch. Vergezeld van diepe zuchten. Water in en op den mensch. Water uit de blauwe luchten. Warm? o buurman, wat een vraag, Maar 'k moet zeggen, met die hitte. Is het voor het eerst vandaag. Dat 'k er warmpjes in kan zitten. Straks een dekenlooze nacht, Als 'k me in 't etui ga leggen. Want geen nachtvorst wordt verwacht, Laat de Bilt heel ernstig zeggen. Warm? o buurman, wat een vraag, Maar ik zeg het je nu eerlijk. Denk vooral niet dat ik klaag, Aan het einde van de plaag, Die het rijmen is vandaag, Vind ik het opeens weer heerlijk. De Bakenesserkerk te Haarlem. Kreeg 300 jaar geleden haar tegen- woordigen vorm. Het woord is aan Huygens: Een kort woord, snell en feil gesproken heeft meer tracht, dan een langh swaer bericht, dat slaep'rig uyt qezeght iverdt. DE BILT, 7 Juni. Te De Bilt is thans, tiaar het KJ4.M.I. mededeelt, te begin nen met 18 Mei, in een tijdvak van 21 dagen geen neerslag gevallen, behoudens twee maal een hoeveelheid van 0,1 m.M., hetgeen waarschijnlijk aan dauw is toe te schrijven. Sedert het begin der waar nemingen in 1897 is dit een droogterecord voor het warme seizoenHet wordt ech ter overtroffen door twee tijdvakken in October tot December, namelijk een van 26 dagen (9 November tot 4 December 1921) en een van 25 dagen (16 Oct. tot 9 November 1920) beide ook met twee dagen met 0,1 m.M. neerslag. Verder is er in den zomer van 1916 een tijdvak van 25 dagen geweest (20 Juli tot 13 Augustus) waarin twee maal 0,2 en vier maal 0,1 m.M. is genoteerd. De Brandweer en de Lucht bescherming te Haarlem. Opleiding van personeel. Wij hebben reeds medegedeeld.dat de Lucht bescherming en de Brandweer te Haarlem reeds eenigen tijd zitten te wachten op de draagbare spuiten die d^ regeering aan de gemeente heeft toegezegd. In dat wachten is nog geen verande ring gekomen, maar in de overtuiging, dat den Haag dc toezegging nu binnenkort wel zal na komen, is men al vast begonnen met de oplei ding van het personeel om in dagen van lucht- gevaar die spuiten te kunnen bedienen. In alle wijken komen zulke spuiten om kleine branden te kunnen bestrijden. Het groote ma teriaal blijft dan beschikbaar voor bestrijding van gevaar op de meest bedreigde plaatsen. Er hebben zich ongeveer 200 vrijwilligers bij de brandweer aangemeld. De helft daarvan is reeds zoo goed als opgeleid, maar oefenen met de kleine spuiten die bediend zullen moeten worden, kon nog niet plaats hebben. De overige honderd krijgen ook natuurlijk nog een op leiding. Dan denkt de Brandweer voldoende hulp krachten te hebben, want zij heeft ook nog de beschikking over een deel van het vaste vrij willigerscorps dat niet noodig is voor het ge wone werk van de Brandweer. Die vrijwilligers zullen worden belast met de leiding van de nu aangeworven helpers bij de brandweer voor de luchtbescherming. Over den bouw van de Bakenesserkerk een der mooiste overblijfselen van oude bouw kunst die Haarlem rijk is is niet veel be kend. Alleen kan met zekerheid aangenomen worden dat het oudste gedeelte omstreeks 1250 moet zijn gesticht, vermoedelijk door graaf Willem II. De fraaie toren is pas in de 16e eeuw opgetrokken. Voorts vermeldt de Haarlemsche kroniek, dat in 1639 dus nu 300 jaar geleden de kerk haar tegenwoor- digen vorm kreeg. Bovenstaande foto laat duidelijk zien dat de kerk oorspronkelijk slechts een kapel veel kleiner was. er is na melijk later een nieuw gedeelte naast ge bouwd Een doode en verscheidene gewonden bij den brand te Warschau. Minister-president leidde het hlusschings- werk persoonlijk. In een officieel communiqué wordt medege deeld, dat bij den brand in het station te War schau een brandweerman om het leven is geko men, vier personen werden ernstig gewond, ter wijl een tiental lichte kwetsuren opliep. Te half elf Dinsdagochtend, nadat de brand vier uur had gewoed, was men de vlammen meester. Van het groote gebouw restten nog slechts de muren en deelen van het dak, het in terieur is slechts een puinhoop. Het dak en de verschillende verdiepingen van het centrale ge bouw zijn ingestort, waardoor een tunnel voor een deel is versperd. De minister-president, die van zeven uur des morgens af persoonlijk de blussching leidde en meehielp aan het reddingswerk, heeft besloten een aantal brandweerlieden het kruis van ver dienste te verleenen. Ex-keïzei Wilheuu bracht Dinsdag voor de honderdste maal een bezoek aan het landgoed „De Hartkamp" te Bennebroek, waar hij de gast was van mevr. C. von Pannwitz. In het midden v. 1. n. r.: mevr. Von Pannwitz, ex-keizer Wilhelm, Prinses Hermine. Olympische Spelen 1944 te Londen? Naar te Londen wordt vernomen is de algemeene verwachting onder de le den van het Internationaal Olympisch Comité dat de spelen van 1944 aan Lon den zullen worden toegewezen. Een be slissing daaromtrent zal Donderdag wor den genomen. De „Guba" bereikt de Cocos-eilanden. SYDNEY. 7 Juni (Reuter) De Australi sche vliegboot „Guba" is omstreeks acht uur Nederlandsche zomertijd op zijn verkennings vlucht over den Indische Oceaan naar Mom basa bij de Cocos-eilanden gedaald. Vlieger uitgeput in zee opgepikt. Oceaanvlucht beoogd? New-York. 6 Juni. De 22 jarige Ameri kaansche vlieger Chester R. Shelman is op 175 mijl buiten Boston opgepikt door den trawler „Villanova". Toen hem gevraagd werd waarheen hij met zijn toestel onderwijg was, zeide hij, dat zijn „bestemming naar Mars" was geweest. Zijn vrienden gelooven. dat hij een poging ge daan heeft om een Oceaanvlucht te maken. De man wordt thans behandeld aan boord van de „Villanova". Hij heeft een zenuwschok gekregen en is geheel uitgeput. Hij had op zee moeten dalen met zijn vliegtuig, dat ge zonken is. Shelman had een tweepersoons- vliegtuig, een eendekker, gehuurd van den manager van een plaatselijke vliegschool, die verklaarde, dat Chester slechts ongeveer 10 vlieguren op zijn naam had staan en slechts een diploma bezet om in de nabijheid van het WANDGEDIERTE ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Zuivering Onderneming „RADICAA L" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 „Waar anderen faalden, slaagden wij." (Adv. ingez. Med.) HEDEN- 12 PAGINA'S BINNENLAND. pag- Het heeft al sinds 21 dagen niet geregend. 1 Minister Steenberghe stelt bindende bedrijfs- regelen voor den landbouw voor. 3 BUITENLAND. Hitler heeft gisteren in den Lustgartcn te Berlijn het Condorlegioen toegesproken. 5 Generaal Gamelin is benoemd tot opperbe velhebber van het Fransche leger. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Thetis. 1 J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 C. J. v. T.: Hoe Ilildebrand Haarlem zag. 4 II. D. Vertelling: Een afspraakje. 7 Van onzen Londcnschcn correspondent: De ramp van de Thetis. 7 K. de Jong: Instituut voor zangkunst 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem ls opge nomen op <J

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1