Haarlem's Dagblad Geweldige brand teistert Brabantsch dorp Hecotd aantal zwemmers op een Juni-dag Een Koninklijke Reis. Jieeds leven foeideiilw Ut idammat! Uitvindingen. Het pekeeie iaat Ministeriëel Overleg. Het woord is aan Britsch koningspaar op Amerikaansch gebied DE WARMTE ABNORMAAL WA TER VERBRUIK 56e Jaargang No. 17167 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote HouUtraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poetgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Boofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 8 Juni 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertcntiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elka regel meer f 0.15. Groentje» rie rubriek. Het Engelsch Koningspaar heeft Canada verlaten en de grens van de Vereenigde Staten overschreden. Vóór dat gebeurde hadden al zoovele tienduizenden Yankees zich naar Ca nada begeven om de hooge gasten het eerst te verwelkomen, dat zij zich toen al door meer Amerikanen dan Canadeezen omgeven zagen. En toen de Koninklijke trein 's avonds in een grensplaatsje stopte konden de reizigers aan den overkant der rivier de stad Detroit met haar machtige wolkenkrabbers zien liggen. Die baadden in „floodlight" en lichtende letters langs de rivier spraken: „We welcome their Majesties". Dit is pas het begin. In de komende dagen zal de wereld zich weer eens kunnen verwon deren over de ontzaglijke geestdrift, waarmee republikeinen Koningen ontvangen. De taal eenheid der beide volken, hun onderlinge sym pathie en de tijdsomstandigheden, waarin de Amerikaansche voorliefde voor Engeland zich extra doet gelden, verklaren dat nog niet eens voldoende. De Amerikaansche volksgeest heeft al een levendige belangstelling voor ouden adel uit het oude werelddeel, althans wanneer die zich tot hoogen rang verheft, maar stijgt tot het toppunt als het mogelijk wordt een echten Koning en een echte Koningin te aanschou wen. Daar kan men om lachen. Men kan zeggen dat het getuigt van weinig geloof in de voor treffelijkheid van den eigen republikeinschen staatsvorm. Men kan er ook iets kinderlijks in zien en iets snobistisch. Maar ik geloof dat met deze opvattingen het geval niet verklaard is. De Amerikanen hebben ongetwijfeld groot vertrouwen in hun staatsvorm. Zij zijn zelfs vervaarlijk trotsch op al wat Amerikaansch is en beschouwen de Vereenigde Staten liefst als het uitverkoren landGod's own coun try. Maar het diepere wezen der monarchie, haar symbool en traditie ontroeren hen zooals zij de geheele wereld nog immer blijven ont roeren. „De monarchale regeeringsvorm is voor de menschen de natuurlijkste", heeft de wijs geer Schopenhauer in zijn Parerga und Para- lipomena gezegd. En dat eenvoudige woord uit een diep-gevoelde gedachte. Het zijn trouwens niet alleen de Amerikaan sche republikeinen die elkaar verdringen om een Koningspaar te zien en daarbij door geestdrift worden bevangen. Bijna een jaar ge leden bracht hetzelfde Koningspaar zijn offi- ciëele bezoek aan Frankrijk, aan het oude Fransche volk dat niet jong en kinderlijk van geest is zooals de Amerikanen, dat in de vorige eeuw bij herhaalde revoluties zijn Koningen en Keizers verjaagd heeft en nu al sinds achten zestig jaar trouw is gebleven aan zijn Derde Republiek. Ook daar was het enthousiasme geweldig. En toen ik er met een ouden Franschman over sprak glimlachte hij en sprak: „Ja, wat moet men ervan zeggen? Men is republikein, maar toch wel ten zeerste ge ïnteresseerdMen voelt het toch wel vol komen aan...." Schopenhauer's woorden kende hij niet. Maar eigenlijk uitte hij precies dezelfde ge dachte. Alweer zou, ook in dit geval, de eenheid der democratisch-voelende volken in dezen gespannen tijd als verklaring kunnen worden aangevoerd. Maar men komt er niet mee, kort vóór den oorlog maakte ik een officiëel be zoek van onze Koningin aan Parijs mee. En de verbazing over den geweldigen geestdrift, waarmee de Nederlandsche Koningin door de Fransche republikeinen ontvangen werd, zon der eenige politieke aanleiding, trof den jon gen verslaggever diep en is hem als een groote herinnering bijgebleven. Het was een wonderlijk schouwspel waarvan ik de beteekenis pas later ben gaan begrijpen en dat mij geleerd heeft dat ook in Frankrijk de kansen op herstel der monarchie geenszins verdwenen zijn. Die kunnen niet verdwijnen, al vormt de erkende royalistische partij slechts een kleine minderheid, die zich voornamelijk onderscheidt door met iedereen overhoop te liggen, zelfs met den troonpretendent. Als Frankrijk weer een Koning krijgt en die tijd zal komen zal het verlangen dat daartoe drijft niet uit die kleine minderheid maar uit de breede massa's der republikeinen komen. De „officieele royalisten" zullen alleen maar mee behoeven te doen. Dit alles is moeilijk logisch te verklaren. Er zijn vele waarnemingen van de mensche- lijke natuur, die maar in zekeren mate tot logisch denken en handelen in staat is, die men niét nuchter verstandelijk kan uiteen zetten maar als feiten dient te aanvaarden. Amerika zal de onweerstaanbare bekoring van dien natuurlijksten staatsvorm, de mo narchie, nu weer eens vcor de geheele wereld gaan bewijzen. R. P. NIEUWKUYK, 8 JUNI. Vanochtend omstreeks tien uur brak brand uit in de boerderij van J. van Son, aan de Grootestraat. Door de geweldige droogte grepen de vlammen met razende snelheid om zich heen, zoodat in een oogwenk ook het belendende huis in brand stond. De woningen in het dorp Nieuwkuyk zijn bijna alle met rieten daken bedekt, zoodat de overwaaiende vonken fataal werkten. Terwijl men nog bezig was met de bijna hopelooze taak uit de brandende huizen zooveel mogelijk te redden, vatte de kapitale boerderij van L. de Gouw vlam, en weldra stond ook de geweldige schuur in lichtelaaie. De boerderij met bijbehoorende schuren van Th. Mostermans gingen eveneens in vlammen op, evenals nog drie andere boerderijen. De plaatselijke brandweer stond machteloos tegenover de enorme vuurzee, zoodat men de brandweer uit 's Hertogenbosch te hulp riep. Steeds plantte het vuur zich verder. Ook de groote schuur van den landbouwer Van dei- Veen, aan de overzijde van de straat, werd aan getast, evenals de groote boerderij met schuren van A Loeff. In het dorp heerscht groote ontsteltenis. Door de ongekende felheid, waarmede het vuur woedt, valt aan blusschen niet te denken. De enorme WEER EEN WTLDE-BUSSENZAAK BERECHT. 's-GRAVENHAGE, 8 Juni. De Haagsche kantonrechter, mr. B. J. A. A. ter Veer, heeft hedenochtend wederom een zaait tegen den heer J. C. H., voorzitter en bestuurder van het z.g. „Christoffelfonds" te berechten gehad. Thans gold dit een in strijd met het R.A.P. op 6 Maart gemaakten rit van Den Haag naar Leiden, op den Leidschestraatweg geconstateerd. De ambtenaar van het O.M., mr. W. P. Bak hoven, zeide in zijn requisitoir, dat dit de laat ste zaak van dezen aard zal zijn, die de kanton rechter zal hebben te berechten. Waarschijnlijk op 20 Juni zal de zaak van de inbeslaggenomen autobus dienen. De ambtenaar zag geen reden om hier een andere straf te vragen dan in de andere zaken en eischte een voorwaardelijke geldboete van 500 gulden, subs. 50 dagen hech ten!!-Het vonnis luidde conform dezen eisch. (In 1938 zijn bij het Bureau voor Uitvinders 542 uitvindingen en aanvragen om voorlichting op octrooigebied ingezonden) Hoeveel is al niet gevonden Op ons aardsche tranendal. Als wij dat bereeknen konden, Kwamen wij tot een getal, Dat ons duizelig zou maken, Zoo verheven is de grens. Van de uitgevonden zaken. Door den vindingrijken mensch. En op dit chapiter bindt men Nog niet in, integendeel, Nood maakt vindingrijk, dus vindt men Tegenwoordig extra veel. Als men 't cijfer krijgt te lezen Voor ons landje voor één jaar. Denkt men: wat zal 't dan niet wezen Voor de wereld bij elkaar. Het is waar, dit vele koren Is van ruimschoots kaf niet vrij, Zelden wordt iets groots geboren, Er zijn heel veel prullen bij. Maar ook dit geeft toch vertrouwen, Niet alleen in 's menschen brein, Maar ook, dat de drang tot bouwen En de veerkracht er nog zijn. P. GASUS. hitte en de rookontwikkeling deden degenen, die onverschrokken de brandende woningen bin nendrongen, teneinde nog het een en ander te redden, terugdeinzen. De laaiende vlammen ba nen zich met niets ontziende kracht een weg door het dorp. De gevolgen zijn op het oogenblik niet te over zien. De krachtige Noordoosten wind jaagt het vuur steeds verder en dit heeft reeds een zeven de boerderij tot zijn prooi gemaakt. Deze enorme brand wekt herinneringen op aan een dergelijken brand, die ongeveer vijftien jaar geleden hier woedde. Ook toen zijn door de droogte en den feilen wind vele boerderijen in de vlammen opge gaan. Gamelin aan het hoofd der gezamenlijke JBritseh-Franschè strijdmacht? Parijs, 8 Juni (Havas) De correspondent van de „Matin" te Londen bericht van wel ingelichte Britsche zijde te hebben vernomen, dat ingeval Engeland en Frankrijk in een al gemeen Europeesch conflict zullen worden gewikkeld, het opperbevel van de vereenigde Fransch-Britsche strijdmacht zal worden toe vertrouwd aan generaal Gamelin. Het opper bevel over de Vereenigde vloten zal in han den van een Britsch admiraal, vermoedelijk Sir Roger Backhouse, liggen en ook zal een Engelschman, vermoedelijk maarschalk Sir Cyril Newall. de vereenigde luchtmacht com- mandeeren. kunt U plezier hebben van een bril waarmee U lezen kunt en vèrafzien. KEEP, de vak opticus, maakt deze brillen als specialiteit. Laat U eens voorlichten. KEIP, Groote Houtstraat naast Luxor. (Adv. ingez. Med.) De positie van het Kabinet-Colijn. (Van onzen parlementairen Redacteur). Ministers komen, Ministers gaan. Dit vooral in den letterlijken zin op te vatten, want sinds Mr. de Wilde's uittreden uit het Kabinet, wijst niets er op. dat een der andere Excellenties zelfs maar inleidende stappen zou hebben on dernomen om dit voorbeeld te volgen. We! andere stappen. Immersen daarop slaan de zoocvcn gebezigde woorden, die van ministerieel beweeg gewag maken het is den laatsten tijd een vrijwel voortdurend heen en weer loopen van tal van leden van het Ka binet, die elkaar komen opzoeken. Natuurlijk niet om over koetjes en kalfjes, of over het mooie zomersche weer te babbelen, maar om veel ernstigere onderwerpen te behandelen, nu de politieke barometer juist heelemaal niet op ..mooi" en evenmin op „bestendig weer" staat Het schijnt, dat de heeren Ministers druk doende zijn om te probeeren door nader on derling overleg, door passen en meten en. rekenen, voorshands verdere ongelukken af te wenden. Binnen het Kabinet zou men in elk geval vóór den 22sten Juni. dag waarop de Minister- President zjjn zeventigsten verjaardag hoopt te vieren, geen stukken willen maken, zoodat Dr. Colijn in zooverre tenminste van een onge- stoorden feestdag zou kunnen genieten. In dien er al sprak zou wezen van de indiening van nota's der verschillende hoofden van De partementen, om er naar te streven het samen eens te worden over de ontwerp-begroo- ting 1940, zou het tijdstip, waarop daaromtrent een beslissing zou vallen, pas na den 22sten Juni komen te liggen. De Premier zelf zoo is veler indruk voelt er alles voor om te pro beeren aan een Kabinetscrisis te ontkomen: zoo lang het kan. zou hij een uiteenvallen van het huidige Kabinet willen vermijden. Van daar. dat de kans, dat het in den boezem van het Ministerie tot een fatale botsing zou komen, nog voor de zomervacantie, vrij gering geacht zou moeten worden. Of zich echter door en in de Kamer, nog eer het reces aan breekt, ernstige verwikkelingen zouden kun nen voordoen, blijft nog even een open vraag. Wat tenslotte de hier en daar reeds de ronde gedaan hebbende geruchten betreft over een spoedige definitieve bezetting van Financiën, meenen wij. cat daarvan op dit oogenblik nog geen sprake is. Veeleer schijnt het nog steeds in de bedoeling te liggen, dat Minister Colijn een vrij groot aantal maanden ad interim de portefeuille van Financiën zal blijven behee- ren. om zelf o.m. de begrooting-1940 op het Binnenhof te verdedigen, zooals destijds ter stond te lezen viel uit het communiqué van den Regeeringspersdienst over het heengaan van Mr. de Wilde. Zeven dooden bij liet spoorweg ongeluk in Polen. WARSCHAU 8 Juni (Havas) Bij het onge luk van den sneltrein Rome-Weenen-Warschau zijn zeven menschen om het leven gekomen en 22 ernstig gewond. Alle slachtoffers zyn Polen. Blair: Zwijgen is een van de groote kunsten der conver satie. WATERVLIEGTUIG BEZOCHT HAARLEM. Gistermiddag daalde een water vliegtuig, bemand met twee militaire vliegers, op de Mooie Hel. Het toestel taxiede over het Spaarne, onder de spoorbrug door, en legde bij de Infanterickazerne aan den Koudenhorn aan. De vliegers kwamen van Den Helder en moesten een boodschap afgeven aan de scheepswerf aan de Dubbele Buurt, maar konden niet door de bruggen varen, zoodat zij gedwongen waren een deel van den afstand te voet af te leggen. Het vliegtuig aan den kant. NIAGARA. 8 Juni (Reuter). Van nacht te 2.40 Greenwichtijd heeft voor het eerst in de geschiedenis een regecrend Britsch vorst den voet gezet op het grondgebied van de Vereenig de Staten. Het Britsche koningspaar werd ontvangen door den Britschen ambas sadeur te Washington sir Ronald Lindsay, die den minister van buiten- landsche zaken van de Vereenigde Staten, Cordell Huil, voorstelde. Deze stelde op zijn beurt de commissie van welkom voor. Op het station was een eerewacht van 100 man van het Amerikaan sche leger opgesteld, terwijl het sta tion werd omringd door een sterke politiemacht en 150 soldaten, die de bajonet op het geweer hadden ge plaatst. Te 2,59 uur Greenwichtijd vertrok de koninklijke trein naar Washing ton. Overal langs den weg werden de hooge gasten luide toegejuicht. Inmiddels zoo meldt United Press uit Niagara zijn in New-York uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen om den in tocht van de vorstelijke personen volledig te beveiligen. Wanneer Zaterdagavond het ge zelschap aan boord van een Amerikaanschen lorpedobootjager van Fort Hancock naar de Wereldtentoonstelling vaart zal de geheele route door mijnenvegers afgezocht zijn. In Fort Hancock wordt een speciale luchtafweer batterij in stelling gebracht met zoeklichten en luister-apparaten, ten einde te voorkomen dat tijdens het bezoek vliegtuigen over het- verboden gebied vliegen. Aan de kust worden drie groote uitzichttorens geplaatst, vanwaar nauwlettend de manoeuvres van alle schepen, die niet tot de Amerikaansche marine be- hooren, zullen worden gadegeslagen. Het aantal schepen van de kustwacht is voor den geheelen duur van het bezoek aanzienlijk vergroot. Van de 18.000 politiemannen, die de stad New-York bezit zullen er niet minder dan 13.000 in dienst zijn tijdens het bezoek, dat de Britsche koninklijke familie aan de wereldtentoonstelling zal brengen. In de gure Meimaand zochten velen zooveel mogelijk de zon op, maar in Juni. waarin we zoo onverwacht door zulk een warme zomer- temperatuur verrast worden, is het juist an dersom: nu tracht men het liefst in de scha duw te vertoeven. Gelukkig zijn er veel van die plekken in onze boomrijke stad. En ge lukkig is er in onze stad ook gelegenheid ge noeg om te baden of te zwemmen. Van den leider van den dienst der Lichamelijke Opvoe ding, den heer H. L. Warnier, vernamen we, dat Woensdagmorgen reeds te half zeven de toeloop naar de gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan zóó groot was. dat de lief hebbers van een frisch bad slechts in ploegen konden worden toegelaten. Deze verblijdende drukte (want verblijdend is het, nietwaar, pro pagandist van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen?» werd ook geconstateerd in de beide gemeentelijke zweminrichtingen aan de Houtvaart. Nog nimmer, zoo vertelde ons de heer Warnier, is het op één dag in Juni zoo druk geweest: het recordcijfer van 6198 baden in de drie inrichtingen te zamen werd bereikt. Het hoogste cijfer, dat in een maand bereikt werd, wanneer men dat het meest ver wachten kan. namelijk in Juli, was 6600 op een dag. 4 Augustus 1938 werd het cijfer van 5900 genoteerd, dus dat is nog 298 minder dan op 7 Juni 1939. In zulke dagen zou Haarlem wél zes van zulke inrichtingen moeten hebben, maar de temperatuur in ons land is zóó wis selvallig, dat over misschen veertien dagen drie inrichtingen weer te veel zou zijn. Maar het is te begrijpen, dat het personeel het op zulke abnormaal wanne dagen bijzonder zwaar heeft. Ook in het Sportfondsenbad werd Woensdag een recordcijfer geboekt, namelijk 1200, zoodat er slechts in ploegen kon worden gezwommen, wat op Woensdag (naar de directrice ons ver zekerde) nog nooit gebeurd is. In het groote bassin van Stoop's Bad was hot. zwemmen in ploegen niet noodig; toch werd ook daar gisteren het hoogste cijfer op één dag in Juni genoteerd; het aantal baden be droeg 2000 van 's morgens zeven uur tot 's avonds toen de duisternis viel. In 1938 werd zulk een hoog cijfer niet bereikt; op 7 Augustus 1937 boekte men hier het hoogste cijfer: 2135. De Duinwaterleiding. De Duinwaterleiding levert in deze warme dagen heel wat water. Dinsdag was het verbruik het hoogste: 9400 M3. en Woensdag bedroeg het 9243 M3. Nu is het verbruik Woensdag altijd hooger dan Dins- j: het cijfer 9400 voor Dinsdag wint daar door nog aan beteekenis: Maandag werd 9126 M3. water geleverd. Zoolang de Waterleiding bestaat is het ver bruik maar éénmaal hooger geweest, n.l. 9500 M3. tijdens een hittegolf in 1933 <6 Juni). Nog nooit Is, zooals thans het geval was, het waterverbruik drie dagen achter elkaar boven 90O0 M3. geweest. Intusschen behoeft men zich niet ongerust te maken over waterschaarschte: onze Duin waterleiding kan gelukkig aan deze zware eischen voldoen. HEDEN: 14 PAGINA'S. BINNENLAND. pag. Nieuwkuyk wordt door een geweldigen brand geteisterd. 1 De Amsterdamsche raad heeft bezwaren te gen de raadhuisplannen van B. en W. 3 BUITENLAND. In het Lagerhuis heeft Chamberlain ver klaard dat er tusschen Engeland en Rusland algeheele overeenstemming is ten aan zien van de voornaamste doeleinden. 5 Duitschland heeft Woensdag non-agressie- verdragen gesloten met Letland en Est land. 5 Bij Warschau heeft een ernstige treinont sporing plaats gehad. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Een Koninklijke reis. 1 Van onzen parlementairen redacteur: Mi nisterieel overleg. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De internationale Ka mer van Koophandel 4 Jhr. dr. B. dc Jong van Beek en Donk: Spaansche meesterwerken te Genève. 5 C. Sipkes: Hoe krijgt men een onbrandbaar bosch? 6 Van een specialen verslagever: Neerslag in den zomer is niet te voorspellen 7 K. de Jong: Fritz Hirsch operette 7 G. J. Kalt: Haarlem's Gemengd Koor 7 H. D. Vertelling: De triomf van de leugen. 7 Voor de Vrouw. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on li

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1