Famezo Rijwielen Sngelsche Import 2 DEELIGE COSTUMES ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING AGENDA. H. J. v. cL Meer Ochtendbeurs Amsterdam NIEUWS IN 'T KORT DONDERP A' G 8 JUNI 1939 HAAREEM'S DAGBI1AD Onqeeven'aard van snit eri kwaliteit /2S._ km /46.™ SPORT COLBERTS &en gedistingeerd, genre /l65of*/29-- FLANELLEN PANTALONS - Fijn kanvgnreu XlOsoiotXlGso DAKS PANTALONS ISso Sen en ander Tiaar lliaöt jnet iiiattge. prrtsvérh^ih^,; Jubileum Ned. Bond voor den Diensthond. De wedstrijden om den Tenckinck-beker. Na de demonstratie met politiehonden, die Maandag op het H.F.C.-terrein ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der afdeeling Haar lem en Omstreken van den Ned. Bond voor den Diensthond werd gehouden, volgden Dins dag en Woensdag de wedstrijden om den Tenckinck-beker. Die hadden plaats op het landgoed ..De Schaependuinen" te Bioemen- daal, dat zooals we reeds in ons nummer van Maandag mededeeelden, welwillend door Me vrouw Bierens de HaanVan Riemsdijk voor dit doel was afgestaan. Niettegenstaande de hevige warmte zijn ook deze wedstrijden heel goed geslaagd. De Commissaris van Politie zelf en de heeren J. Doornbosch, hoofdagent te Haarlem, en D. Jacobs, majoor van politie te Bussum, vormden de jury. De uitslag, die door den heer Tenckinck bekend werd ge maakt, was als volgt: 1. I. Offringa met „Corry", winnaar van den beker met 469 punten uit een maximum van 510 punten; 2. L. Bruinenberg met „Max", 456 punten; 3. Tj H. Dijkman (Dolly) 455 punten; 4. P. van der Mey (Nero), 445 punten: 5. A. Zwart (Kazan), 432 punten; 6. F. G. Bultje (Rigo), 428 punten; 7. A. Rutte (Leksy). 424 punten: 8. H. van Guldener (Breston), 395 punten; 9. L. Hofstra <Duc', 383 punten; 10 C Kuyer (Kazan). 368 pun ten; 11. D. Doornbosch (Kazan), 356 punten; 12. P. Huisman (Due). 340 punten; 13. W. Jonker (Olaf). 335 punten; 14. J. M. van der Zande (Nora'>. 324 punten; 15. J. J. H. van Gent (Beer*. 321 punten. De voorzitter der afdeeling. de heer J. Doornbosch wenschte de prijswinnaars geluk, speciaal den heer Offringa: deze verwierf namelijk een door de familie Sonneveld be schikbaar gestelden beker voor de beste pres tatie. Spreker bracht dank aan Mevrouw Bie rens de Haan voor het afstaan van het land goed, en aan inspecteur Meinema voor zijn leiding van den wedstrijd. Zooals onze lezers weten za! de Commissaris van Politie a.s. Zaterdagavond in café-rest. „Bolwerk" de prijzen uitreiken. Luchtbescherming in de wijken 15 en 16. Een wijk-comité samengesteld. Door de afd. Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor luchtbescherming werd Woensdagavond in het gebouw van den Pro testantenbond in de Berkenstraat een open bare vergadering gehouden voor de bewoners uit de wijken 15 en 16, het stadsdeel van Haar lem-Noord gelegen tusschen Kleverlaan, Kloosterstraat en Zaanenlaan, Zaanenstraat. üit de zeer groote opkomst bleek wederom hoe groot de belangstelling voor de luchtbe scherming thans is. In zijn openingswoord zette de voorzitter van de afdeeling Haarlem doel en streven van de Vereeniging uiteen, waarbij hij een beroep deed op alle bewoners van deze wijken hun medewerking te verleenen. Slechts door een goede organisatie bij hechte samenwer king der burgerij kan aan de gevaren uit de lucht weerstand worden geboden. Vervolgens hield de heer E. H. Tenckinck, Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, een rede. waarin hij de organisatie van de lucht bescherming schetste en waarin hij naar voren deed komen, dat de gezinsbeschèrming voor en door de burgerij de kern van de luchtbe scherming is. Vervolgens gaf de heer Tenckinck een overzicht over de gevaren, die uit de lucht kunnen dreigen. Ter bestrijding hiervan moeten ook de overheidsdiensten, die gedecentraliseerd worden door indeeïing van de stad in vakken en wijken, belangrijk uitge breid worden, waarvoor spr. een beroep deed op de burgerü om zich als vrijwilliger aan te melden. Tenslotte wijdde spreker bijzondere aandacht aan de praktische uitvoering der gezinsbescherming, waarbij hij erop wees hoe met eenvoudige middelen en geringe kosten veel bereikt kan worden. De rede, die voor allen veel wetenswaardigs bevatte, ondervond een belangstellend en dankbaar gehoor, hetgeen bleek uit de gestelde vragen, die alle tot tevredenheid beantwoord werden. Aan het eind van den avond werd overge gaan tot samenstelling van een wijk-comité. waarover binnenkort nadere gegevens ver meld zullen worden. DE GEVAREN VAN DE ZEE. Naar aanleiding van het bericht betreffende 2 meisjes uit Haarlem aan wie aan het Bloe- mendaalsche strand hulp is geboden door strandwandelaars en de Bloemendaalsche Reddingsbrigade schrijft men ons, dat de meisjes wel degelijk in gevaar waren: zij waren in zee buiten de zankbank terwijl dé vloed kwam opzetten. Men verzoekt ons tevens er de aandacht op te vestigen dat ouders hun kinderen niet met opgeblazen fietsbanden in zee moeten laten gaan. Dit was met deze meisjes n.l. het geval. Zulke banden beantwoorden niet aan het doel. Tijdelijk allerlaagste prijzen van 2.— afm. 22/35 o.a. 1.80 afm. 15/22 1.50 afm. 8/15 per 70 K.G. franco huis. HARME N J AN S WE G 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) Hed.en: DONDERDAG 8 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Zit in de lucht", ge prolongeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Het dubbele huwe lijk" en „Moeder's jongen", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Jongensstad" geprolongeerd 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Je kunt 't toch niet meenemen", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „Nina. het Indianenkind' geprolongeerd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Palestina Diorama's: Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. VRIJDAG 9 JUNI Bioscopen, nieuw programma. ARROND. RECHTBANK. Hillegomsche bende ondernam kleine strooptochten. Vooral duiven vonden veel aftrek. Hedenmorgen stond een 25-jarige Hillegom- mer terecht, die er van werd verdacht een par tijtje asbestplaten en eenige duiven te hebben gestolen. Den diefstal van de asbestplaten beken de hij evenals den diefstal van de duiven, waar van hij er echter eenige uit angst voor ontdekking weer in vrijheid had gelaten. De verdachte werkte nog met eenige andere Hillegommers en een Lissenaar samen waarvan er al een paar terecht hebben gestaan. De Officier merkte op, dat de duïvenbeweging wel meer moeilijkheden schijnt te geven. Deze bende ondernam kleine strooptochten in Hillegom doch de Officier wil de in dezen verdachte niet den hoofddader zien. Daarom vroeg hij een gevangenisstraf van zes maanden. De verdediger mr. B. van Tijn pleitte clementie en vroeg een straf gelijk aan den tijd in voorarrest doorgebracht. Hierna verscheen een 27-jarige inwoner van Hillegom in hei verdachtenbankje, die de asbest platen, welke de vorige verdachte had gestolen als „geschenk" had aangenomen. Deze verdachte had een bakfiets ter beschikking van zijn vrien den gesteld om de asbestplaten te halen. Hij had die noodig om een duivenhok te repareeren. „Het lijkt er veel op", zei de President tot den verdachte, of gij die menschen altijd op de idee bracht die diefstallen te gaan ondernemen. Ook de Officier was van meening, dat deze verdachte „de man op den achtergrond" was, die de anderen om zich heen verzamelde. Zijn schuld is niet evenredig aan het hem ten laste gelegde, de heling van de asbestplaten. Zijn straf moet daarom ook zwaarder zijn dan van de anderen. Spr. requireerde daarom een gevan genisstraf van 9 maanden. De verdediger mr. H. O. Drilsma was ver baasd uit het requisitoir te hebben gehoord, dat de duif, die men altijd als symbool van den vrede ziet nu ook in verband met duistere dingen wordt gebracht. Men mag den verdachte niet beschou wen als de spin in het web en denken, dat de anderen maar ledepoppen zijn. Men moet zich tot de vaststaande feiten bepalen. In dit licht bezien is de straf, die de Officier vraagt veel te zwaar. Een gecombineerde straf leek pleiter meer op zijn plaats. Ook een 24-jarige Lissenaar had zich wegens heling te verantwoorden. Hij zou namelijk een duif van een der verdachten hebben geruild voor een andere duif. De verdachte ontkende, dat hij wist, dal de duif van diefstal afkomstig was. De president: U bent een leekjke draaier, dat wil ik in het publiek dan wel eens zeggen. Eerst hebt u ontkend, toen bekend en nu ontkent u weer!" Op een vraag van den Officier bekende een der vorige verdachten, die nu als getuige op trad, dat de Lissenaar eens gezegd had: als jullie nu eens een goede duif willen gappen, gap dan de „blauwe duif van die en die". De Officier achtte de heling dan ook bewezen en requireerde een gevangenisstraf van twee maanden. Uitspraak 22 Juni. IJmuidensche Inbreker veroordeeld. Anderhalf jaar gevangenisstraf eischte de Officier 14 dagen geleden tegen een 25-jarigen IJmuidenaar, die ervan verdacht werd twee diefstallen te hebben gepleegd. Zoo had hij op 7 April ingebroken bij een fruithandelaar en daar ongeveer 70 gulden en eenige sieraden buit ge maakt. Bovendien zou hij in den zomer van 1938 een muntgasmeter hebben gelicht. De" eerste diefstal bekende hij doch de tweede niet. Mr. Pliester verzocht uiterste clementie." Door de Rechtbank werd den verdachte con form den eisch veroordeeld. Zware straffen tegen dienst weigeraars geëischt. De Advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, mr. L. B. J. Vermeulen, heeft tegen vier jongelieden, die in de bewogen April-dagen geweigerd hebben om principieele redenen aan den militairen dienst deel te nemen, een belangrijk zwaardere straf ge- eischt dan hun door den Krijgsraad te Den Bosch was opgelegd. Dit college had hen veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maan den met aftrek van de preventieve hechte nis met ontslag uit den militairen dienst zon der ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De Advocaat-fiscaal vroeg verzwaring van deze straf tot twee en een half jaar gevange nisstraf, zónder aftrek van preventieve hech tenis, met ontslag uit den militairen dienst, mét ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Spreker stond op het standpunt, dat deze gevallen niets te maken hebben met gewe tensbezwaren tegen den militairen dienst. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8.79 3/4, Berlijn 75.35. Parijs 4.93. Brussel 31.96 1/4. Zwitserland 42.40. New-York 1.87 3/4. 12, Londen 8.78 3/8. Berlijn 75.30. Parijs 4.97 1/4. Brussel 31.93. Zwitserland 42.23. Kopenhagen 39.20. Stockholm 45.27>/2. Oslo 44.25. New-York 1.87 9/16. Italië: a. vrije lire 9.93 b. reis lire 9, c. bankpapier 6.50. Niet alledaagsche brandstichter. Een zonderling geval van brandstichting, dat gelukkig tijdig is ontdekt en daardoor goed is afgeloopen. heeft zich te Axel voorgedaan. Eenige kinderen, die op een boerenerf speel den. zagen, dat uit het dak van de schuur rookwolkjes opstegen. Ze waarschuwden den boer, die een onderzoek instelde, waarbij bleek, dat het begin van brand boven onder de dak bedekking was ontstaan, wat hem al zeer ver baasde. Zijn verbazing werd echter nog groo- ter, toen hij met behulp van een ladder naar boven klom en daar een nest ontdekte, waar in een brandend eindje sigaret lag, dat het begin van brand veroorzaakt had. Dit begin van brand was spoedig bedwongen en omtrent de oorzaak kan wel worden aangenomen, dat de vogel op zoek naar voedsel het brandende eindje sigaret ergens heeft opgepikt en mee genomen naar het nest, waar het is blijven smeulen. (Tel.). Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Iets koeler, ge deeltelijk bewolkt, droog weer. matige tijdelijk krachtige Noordoostelijke tot Noordwestelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 76 F. 60 F. 64 F. De depressie die gistermorgen over de Bothnische Golf lag, verplaatste zich Oost waarts naar Noord-Rusland. Achter deze de pressie kwam op den Oceaan een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling, dat zich over de Britsche eilanden uitbreidt. Gisteravond kwam ons land onder invloed hiervan, waardoor de wind naar het Noorden omliep en koele luchtmassa's over de Noord zee worden aangevoerd. Daardoor daalde te De Bilt de temperatuur tusschen 18 en 21 uur van 31 tot 21 graden Celsius. In het grootste ge deelte van ons land was het gisteren buiten gewoon warm. Te De Bilt, Maastricht en vlieg veld Twente werd een maximum van 33 gra den bereikt. De grenslijn tusschen de warme lucht in Centraal-Europa en de koelere zee lucht ligt vanmorgen over Noord-Frankrijk en Noord-Duitschland. Alleen in Zuid-Limburg ging het passeeren van deze lijn gepaard met zware bewolking. In Zuid-Scandinavïë dalen de barometers weer onder invloed van een storing, die in Oostelijke richting trekt en aAn de Noorsche kust zwai-en neerslag bracht. De temperatuur is in geheel Scandinavië aanzienlijk gedaald. Het hoogedrukgebied over Centraal Europa trok verder weg naar de Balkan en nam in beteekenis af. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 763 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 8.22 uur; n.m. 20.45 uur. Strand berijdbaar van 13.3018.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. geheel compleet met electr. lamp enz. ƒ32.50 ƒ37.50 Geheel verchroomd met trommelremmen en electr. lamp 55.— SCHAGCHELSTRAAT 7 en hoek CRONJéSTRAAT, Haarlem-Nrd. (Adv. Ingez. Med.) Vijftienjarige jongen bestal zijn moeder. Oudere broer en een buurman in het complot. Omstreeks Paschen deed de vrouw van een groentehandelaar te Leiden bij de politie aan gifte dat te haren nadeele uit een gesloten trommel, staande in een gesloten kast, een bedrag van 1800 gulden was ontvreemd. Elk spoor omtrent den dader ontbrak evenwel. In de sindsdien verloopen weken verzamelde de recherche echter voldoende gegevens, om te kunnen overgaan tot de arrestatie van den 15- jarigen zoon des huizes. Dit geschiedde en bij zijn verhoor bekende de knaap al spoedig het geld te hebben weggenomen op aandrang van zijn 27-jarigen broer, die deswegen eveneens werd aangehouden. De knaap wist zelf niet hoeveel geld hij gestolen had. Hij had wille keurig een hand vol bankbiljetten in zijn zak gestoken en gaf 300 gulden daarvan aan zijn broer en de rest aan een overbuurman, zeke ren S„ die het geld voor hem zou bewaren en daarvoor natuurlijk ook zijn deel van den buit kreeg. De politie heeft ten huize van S. een huis zoeking verricht, en daarbij kwam op de vreemdste plaatsen het geld te voorschijn. De jeugdige dief, die reeds eerder wegens diefstal tot een voorwaardelijke hechtenisstraf was veroordeeld, had zelf een bedrag van ongeveer 100 gulden versnoept. Zijn broer had de ont vangen 300 gulden in den handel gestoken terwijl S. voor zijn aandeel eenige costuums, een regenjas, een horloge en andere zaken had gekocht. Van de 1300 gulden is 1160 aan contanten teruggevonden. Het drietal is voorloopig in het politiebureau te Leiden ingesloten en zal ter beschikking van den officier van justitie wor den gesteld. De echtgenoot van de bestolen vrouw was onkundig van het bestaan van dit spaarpotje. Nadat de diefstal gepleegd was, durfde de vrouw haar man nog niet de volle waarheid te zeggen, zoodat zij voorgaf, dat slechts een bedrag van 800 gulden was gestolen. PRIVAATDOCENT DR. D. J. KOK. Dr. D. J. Kok, alhier, toegelaten als privaat docent in de Faculteit der Veeartsenijkunde van de Rijksuniversiteit te Utrecht, om on derwijs te geven in de experimenteele chirur gie, zal Woensdag 14 Juni a.s. te 4 uur in het Klein Auditorium van het Universiteitsgebouw, Domplein, te Utrecht, een openbare les geven. Negrin en Del Vayo in Mexico. MEXICOSTAD. 8 Juni. De ministers van de vroegere Spaansche republiek. Negrin en Del Vayo zijn per vliegtuig uit Vera Cruz hier aan gekomen. Zij werden op het vliegveld verwel komd door twee bataljons „Militia" mannen. Per radio hebben zij dank betuigd voor de hulp, die Mexico aan de Spaansche vluchtelingen heeft verleend. (United Press). Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 319. H.V.A. 437—40. Vergde Vorstenl. 936 3/4. Philips 204—5. Beth. Steel 44 3/8— V2. U.S. Steel 3711/16—7/8. Anaconda 19 7 '8—20. Lever Bros 138%. De Thetis" nog niet gelicht. Bergingswerk door slecht weer bemoeilijkt. LONDEN, 8 Juni. (Reuter). Tengevol ge van het slechte weer is men er nog niet in geslaagd de Thetis" te lichten. Een Lloydsbe- richt van Houlake meldt: Gisteravond te half tien waren de pontons bevestigd. Het weer werd evenwel slechter en omstreeks midder nacht dwong de hevige deining tot terugtrek ken nadat dc kabels, waarmede de onderzeeër bevestigd was, waren losgeraakt. Hierbij is ge bleken dat het aanwezige materieel niet vol doende is en krachtiger installaties worden vereischt om het schip te lichten. Men heeft zich derhalve tijdelijk teruggetrokken om dit materieel te halen. Vanochtend zal het ber gingsschip „Ranger" naar Liverpool stoomen. Slachtoffers van de herdacht. Thetis" Rouwdienst op de plek van de ramp. Engeland heeft Woensdag de slacht offers van de ..Thetis" herdacht. Aan boord van den mijnenveger „Hebe" werden de vaders, moeders, echtge- nooten en andere nagelaten betrek kingen van de 99 slachtoffers naar de plek waar het vaartuig is gezon ken gebracht, terwijl anderen, die zich niet sterk genoeg achtten dezen dienst aan boord mee te maken, den her denkingsdienst aan den wal bijwoon den. Boven de plaats waar het wrak ligt werd de herdenkingsdienst gehouden, welke bestond uit 'n kerkelijk gezang, het lossen van saluut schoten, het blazen van de .Laatste Post", de reveille en het zingen van het Volkslied. Aan boord van de oorlogsschepen in de omgeving- werd eveneens een herdenkingsdienst ge houden. Gedurende den dienst werden talrijke kransen over boord geworpen. Een duizendtal employés van de Cammel- laird werf woonden een dienst bij voor het gemeentehuis van Birkenhead. Op vele open bare gehouwen was de vlag halfstok ge- heschen Franco in conflict met dagblad- eigenaar. Francisco Herrera verbannen en onder bewaking. Fransch-Spaansche grens, 8 Juni. Volgens berichten, die ons hier bereiken, is het tot. oneenigheid gekomen tusschen generaal Franco en Fran'sieo Herrera, eige naar van het Katholieke Madrileensche dag blad „El Debate". Herrera is een der toonaangevende persoon lijkheden van de Jezuietenorde. Gedurende den oorlog was Herrera een van Franco's actiefste monarchistische aanhan gers, stichtte het „Logos"-nieuws'berichten- burcau te Burgos. Toen de oorlog geëindigd was. weigerde Herrera de officïeele berichten via zijn ïiieuws- berichtenbureau te verspreiden en het gevolg van deze halstarrge houding is, dat hij thans van Madrid naar een dorp in de provincie Cuenca verbannen is, waar hij onder bewa king der politie staat. Herrera onderhield voor de revolutie nauwe betrekkingen met den bekenden katholieken politicus Gil Robles. Zooals men zich zal her inneren was de benoeming van Gil Robles tot minister van oorlog in October 1934, het sein tot het uitbreken van den linkschen op stand in Asturië. Ook Francisco's broer, Enrique Herrera, is een bekende in de katholieke politieke wereld (United Press). Winst van H. V. A. daalde met 3.5 millioen. Dividend 17 pCt. vorig jaar 25 pCt. Aan het verslag over 1938 der N.V. Handels vereniging „Amsterdam" ontleenen wij het volgende Onze suikervoorraad per 1 Januari 1938, groot 3'4.S55 ton, werd in het verslagjaar ge heel afgeleverd. De Nivas-afrekening van de suiker van oogst 1937 resulteerde in een op brengst van f 5.34 per quintaal kristal. Van onzen oogst 1938, groot 173.995 ton, werd in het verslagjaar afgeleverd 118.355 ton, zoodat de voorraad per ultimo 1938 bedroeg 55.640 ton. De opbrengst van de suiker van oogst 1938 werd door ons getaxeerd op f 5. per quintaal kristal franco afvoerhaven. De exploitatierekening sluit cnet een voordeelig saldo van f 1.452.625 (2.367.019). Onze suiker oogst 1939 wordt getaxeerd op ca. 193.000 ton. Voor oogst 1940 zullen wij een aanplant tot stand brengen met een getaxeerd product van rond 183.000 ton, zijnde oas aan deel in den voor dat jaar vastgestelden Java- oogst. Diverse Cultuurondcrncmingen. Dc ongunstige conjunctuur in het jaar 1938 heeft de resultaten van de diverse cultuur- ondernemingen sterk beïnvloed. De prijzen onzer producten waren aanzienlijk lager dan in hel. vorige jaar en de verkoop stagneerde herhaaldelijk. De moeilijkheden op het gebied van het handels- en betalingsverkeer duurden voort. De exploitatierekening sluit met een voor deelig saldo van f 7.103.834. Reserve voor bedrijfsuitbreiding. Overeenkomstig de voorstellen van deze reserve wordt, f 2.300.000 afgeschreven op de Diverse Cultuur on dernemingen Java f 15.096: op de Diverse Cultuurondernemingen Sumatra f 1.942.500, dan resteert een saldo van f342.403. hetwelk wij voorstellen aan te vullen met f 2.357.596, waarna deze reserve zal bedragen f 2.700.000. De winst- en verliesrekening werd gecredi teerd met de reserve 1938 ad f 5.000 000. Wij stellen voor een gelijk bedrag te reserveeren ten gunste van het loopende boekjaar. Dp winst, inclusief de Reserve 1938 ad f 5.000.000 en het saldo Ao. Po. ad f 683 be draagt na de aanvulling van de Reserve voor bedrijfsuitbreiding tot f2.700.000 en na reser veering van f 5.000.000 ten gunste van de Re serve 1939 f 7.192.298 '10.660.233': welk bedrag een uitkeering van 17 (v. j. 25) pet. dividend toelaat. (Adv. Ingez. Med.) Hsoe Sji Tsang de vroegere president van China, is op 85-jarigen leeftijd in de Britsche concessie te Tientsin overleden. Een vliegtuig, bestuurd door den beroemden Mexicaanschcn vlieger Sarabia die onlangs het record op de lijn New YorkMexico heeft verbeterd, is bij de grens tusschen Maryland en het district Colombia in de rivier Anacostla gevallen. De vlieger werd gedood. In verband met anti-Joodsche betoogingen der Tsjechische fascisten is het te Brünn tot botsingen gekomen tusschen de Tsjechische fas cisten en Tsjechische politie. Daarbij moet een der Tsjechische fascisten ernstig en zeven an deren licht gewond zijn. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat Ramsbotham is benoemd tot minister van openbare werken, als opvolger van wijlen Sir Philip Sassoon. In zijn plaats is als minister voor de pensioenen benoemd Sir Walter Wolmersley, die den minister van landbouw in het Lager huis terzijde zal staan. SCHAKEN. VERGADERING H. S. G. Tot slot van het winterseizoen hield het Haarlemsch Schaak Gezelschap een algemee- ne ledenvergadering in zijn clubgebouw. De voorzitter, de heer H. D. v. d. Ouw, heette de leden welkom en gaf den heer Saeijs het woord om enkele mededeelingen te doen over de a.s. bondswedstrijden. De heer Saeijs, die de voorbereidingen voor dezen wedstrijd verzorgt deelde mede, dat de Noord-Hollandsche Schaakbond een subsidieregeling voor deze wedstrijden overweegt. Hij wekte de leden op' in zoo groot mogelijken getale mee te doen. Vervolgens reikte de voorzitter met een woord van hulde een fraaie medaille van den Noord- Hollandschen Schaakbond uit aan het tweede tiental, dat in zijn afdeeling kampioen ge worden was. waarna hij overging tot het sluiten van den winterwedstrijd. Hij bracht daarbij een welverdiende hulde an den wed strijdleider. den heer J. Scheffer. De eerste zes uitkomenden van den winter wedstrijd. te weten de heeren Marwitz, Kroo- ne, Bollebakker, Vcurman, Stol en Dr. Blok ker zullen dezen zomer gerechtigd zijn deel te nemen aan den jaarlijkschen bekerwedstrijd. Voor de overige leden is een zomerwedstrijd vastgesteld, waarbij spelers van verschillende sterkte in één groep worden ondergebracht. Na afloop der vergadering werd een groot aantal fraaie prijzen uitgereikt; tevens wer den eenige alterneerende simultaancéances gegeven. ROEIEN. INT. WEDSTRIJDEN VAN „DE AMSTEL" EN HOLLANDBEKER. Het is thans zeker, dat enkele Belgische ploegen zullen uitkomen op de internationale jubifeum-roeiwedstrijden van ,.De Amstel", welke in samenwerking met de „Hollandbeker Wedstrijdvereeniging" op 1 en 2 Juli op de Boschbaan te Amsterdam worden georgani seerd.. In het nummer skiff juniores b komt uit Gillain de Bout van de Société Royale Nautique Anversoise. Voor den Hollandbeker heeft ingeschreven de skiffeur B. Piessens van dezelfde vereeni ging. Aangenomen mag worden, dat Etuf Essen met een vier en een acht op de Boschbaan zal starten, alsmede in enkele veteranen- nummers. Verder heeft de Ruder Gesellschaft Ruhrort te Duisburg toegezegd, met enkele ploegen naar dc hoofdstad te komen. Onderhandelingen zijn nog gaande met Deensche vereenigingen. De mogelijkheid is groot, dat een damesploeg van de Oxford University Women's Boating Club naar Am sterdam komt. Naar wij vernemen Is het zeker, dat de Ne derlandsche skiffeurs Vclds in het nummer voor den Hollandbeker zal starten. OLYMPISCHE SPELEN. DE SPELEN VAN 1940. Uit Londen: Op de bijeenkomst van het Internationaal Olympisch Comité werd be sloten, dat op het programma der Spelen van 1940 zullen staan boksen, schermen, voetbal, gewichtheffen, kano, athletiek, moderne vijf kamp, wielrennen, paardensport, worstelen, roeien, schieten, zwemmen, zweefvliegen en gymnastiek. Hookey, basketball en handbal zullen ont breken. Een belangrijke beslissing werd genomen ten aanzien van de Olympische winterspelen. Het hardrijden op de schaat voor dames zal op het programma der Winterspelen worden geplaatst. Een beslissing inzake de organisa torische moeilijkheden met Zwitserland (St. Moritz) werd nog niet genomen. Verder wil men. alvorens een besluit te nemen, waar de Spelen van 1944 zullen wor den gehouden, eerst den inhoud der uitnoo- dïgingen hooren van de steden, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2