V' DE INTERNATIONALE KAMER VAN Het KOOPHANDEL congres te Kopenhagen. $)e Jtleine2ee\Y}Ccr\f)in H.C. ANDERSEN DOND.ERD A G 8 U N I 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Juni tot 1 Juli 1939 komt de f menwerking tusschen spoorwegen en andere Internationale Kamer van Koop handel te Kopenhagen bijeen. Aan vankelijk was het de bedoeling geweest, dat dit congres te Tokio zou zijn gehouden. Reeds geruimen tijd geleden werd van Japansche zijde te kennen gegeven, dat men geen gelegenheid had de organisatie dezer bijeenkomst op zich te nemen, waarna de Deensche hoofdstad werd uitverkoren. Zoo zullen de afgevaardigden dan na het Berlijn- sche congres van 1937 thans naar Kopen hagen gaan. Was het in de Duitsche hoofdstad dr. F. H. Fenitener van Vüssingen, onze land genoot, die als voorzitter optrad, ditmaal zal de leiding zijn bij den Amerikaan Watson. De organisatie eencr dergelijke bijeenkomst eischt buitengewoon veel talent. Dat geldt in 't bij zonder wanneer dit samentreffen plaats heeft in steden, waar men in zeker opzicht over een beperkte hotel-accomodatie de be- beschikking heeft. Het aantal congressisten bedroeg te Berlijn niet minder dan 2400! Maanden te voren dient dan ook de regeling van een en ander ter hand te worden genomen. Zoo is het ook in Kopenhagen het geval, waar men nu reeds met de hotel-ruimte zekere moeilijkheden heeft, in verband met het groote aantal gegadigden. De I.K.K. is n.l. een zeer wijd vertakte organisatie. In 32 landen beschikt deze Kamer over een eigen groep, waarbij vóór alles in aanmerking moet worden genomen, dat het hier zonder uitzondering al die landen betreft, welke een leidende rol op economisch gebied in de wereld spelen. De be- teekenis dezer eigen landelijke groepeeringen is hierin gelegen, dat deze het middelpunt vormen voor de wenschen, welke in het be drijfsleven daar tot uiting komen. Het be langrijke centrale punt der I.K.K. zelve is in Parijs te vinden. Daar zetelt de Secretaris- Generaal. Deze geeft leiding aan de werkzaam heden en wordt daarbij behoudens door een zeer deskundigen staf geassisteerd door verschillende organen. Daartoe behooren de Raad van Beheer in welk lichaam alle partici- peerende landen vertegenwoordigd zijn, het uitvoerend Comité en de voorbereidende stu diecommissies. Om de twee jaren wordt een Congres gehouden, bij welke gelegenheid, na uitermatige zorgvuldige voorbereiding, wordt vastgelegd hoe het internationale bedrijfs leven een bepaald doel hoopt te bereiken. Het feit dat men bij dezen arbeid de beschikking heeft over tal van experts is uit den aard der zaak van het grootste belang. Zoo zijn de in behandeling genomen en nog te nemen onderwerpen van den meest uiteen loopenden aard. Met groote energie wordt ge streefd naar het treffen van overeenstemming met betrekking tot de handelspolitieke maat regelen. Tot dit terrein behooien de vraag stukken op het gebied der douanetarieven, in voerrechten, discriminaties op handelsgebied, deviezenrestricties enz. Zeker van niet minder belang zijn de monetaire problemen, de bila terale en multilaterale handelsverdragen, de regionale pacten, het probleem der meest- begunstigingsclausule. de vraagstukken op het gebied der internationale productieregelingen, zoomede de invloed der verschillende regee- ringsmaatregelen op het bedrijfsleven. Aan de hand van door de I.K.K. Ingestelde onder zoekingen verwerft men zich het benoodigde documentatiemateriaal. Al de deelnemende landen wijzen hunne meest vooraanstaande vertegenwoordigers aan om ten slotte te ge raken tot de formuleering der wenschen. Door vrije uitwisseling van gedachten wordt dan op gezette tijden de gelegenheid geboden het aanhangige probleem nog eens van alle zijden te belichten. Maar in het bovenstaande is het omvang rijke werk der I.K.K. geenszins volledig op gesomd. Ook het vraagstuk der internationale handelsrelaties staat op het programma. Meer dan eens heeft de Kamer zich uitgesproken om de invoerbeperking door middel van con- tingenteeringen op te heffen. Al is zij zich volkomen bewust, dat aan dezen wensch voor- loopig niet zal worden voldaan, toch is zij ook op dit terrein diligent en rekent zij het zich tot haar taak aan te geven op welke wijze het stelsel der contingenteeringen moet worden toegepast om den internationalen handel zoo min mogelijk schade te berokkenen. Daarnaast heeft de Kamer bij herhaling ge waarschuwd tegen het hoe langer hoe meer voortschrijdende systeem der autarkie. Ook het probleem der internationale eco nomische betrekkingen werd allerminst door de I.K.K. verwaarloosd. Zij besteedde haar aandacht aan het vraagstuk van de unifor miteit der gebruikelijke handelstermen, van afwijkende techniek der douanetarieven, ver schillen in het wisselrecht, dubbele belasting, enz. Ter bevordering der internationale han delsbetrekkingen adviseerde de Kamer bij her haling over goede en op de eischen van het bedrijfsleven ingestelde tarieven voor Post, Telefoon en Telegraaf. Van niet minder belang zijn de onderzoekin gen der Kamer op het gebied der internatio nale goederendislwbutie en de daaraan ver bonden markttechniek. Ter beslechting van internationale han delsgeschillen heeft de Kamer een Hof van Arbitrage ingesteld, hetwelk reeds een reeks van jaren belangrijke diensten heeft bewezen. Welk resultaat heeft, de I.K.K. door haar stre ven weten te bereiken? Wie zou u daarop beter een antwoord kunnen geven dan de oud-voor zitter der Kamer. dr. Fentener van Vüssingen? In diens rede op 15 December 1938 voor de radio uitgesproken komen in dat verband de volgende zinsneden voor: „Een bereikt resul taat is dus en men kan het waarlijk een mooi resultaat noemen dat vooraanstaande bedrijfsleiders van 32 landen, bijgestaan door economisten van erkende bekwaamheid, in staat zijn gebleken den weg aan te geven. die. volgens de overtuiging van de kringen, die zij vertegenwoordigen, naar een verbetering der economische betrekkingen tusschen de volkeren voert, en waarlangs een verhooging van de volkswelvaart en beter waarborg voor het behoud van don vrede te verkrijgen zou den zijn". Dat de raadgevingen der I.K.K. grooten- deels niet werden opgevolgd mag men haar zeker niet verwijten. De economische oorlog woedt onverminderd voort en zooals dr. Fen tener van Vlissingen in de reeds geciteerde rede opmerkte: er zijn alleen nog maar ver liezers overgebleven. Zoo komt binnenkort het economische wereldpariement te Kopenhagen bijeen. De omstandigheden zijn wel uitermate moeilijk. In de sectie bijeenkomsten, welke eiken och tend om tien uur worden gehouden, zullen on derwerpen van uitecnloopenden aard aan de orde gesteld worden. Daartoe behooren o.m. de monetaire politiek, de bescherming van in dustrieel recht, luchtpostaangelegenlieden, sa- vervoermiddelen enz. Gedurende de middagen worden plenaire zittingen gehouden. In die bijeenkomsten zullen o.m. bespreken worden: de invloed van het economische nationalisme op den internationalen handel, de beteekenis van een internationalen geldstandaard, de toenemende invloed van den staat op het be- bedrijfsleven, de heropening van de interna tionale geld- en crediebmarkt. In de slot zitting van 1 Juli zullen verschillende resolu ties worden voorgesteld en eventueel worden aangenomen. Dit alles betreft het zakelijke gedeelte van deze internationale bijeenkomst. Daarnaast is een rijk voorzien programma samengesteld van diverse feestelijkheden en excursies. Denemarken maakt en volkomen terecht van deze unieke gelegenheid dankbaar ge bruik om de buitenlanders in kennis te stel len van de beteekenis van het land. Op 26 Juni zal de openingsbijeenkomst van het Congres plaats hebben in het Raadhuis van Kopenhagen, terwijl 's avonds een feest gegeven zal worden in de geweldige sporthal van Kjobenhavns Boldklub. Den volgenden dag gaan alle gasten per auto naar Marien- lijst bij Elseneur. waar minister-president Stauning zal recipieeren. Den dag daarop zul len de congressisten dineeren ten huize van verschillende Deensche zakenmenschen, op dezelfde wijze als men dat ook een tijde van 't Berlijnsche Congres heeft gedaan, terwijl op 29 Juni een gala-diner wordt gegeven in de bekende restaurants Nimb en Wïvex. Zoo wordt het nuttige met het aangename gecombineerd. Het feit, dat vooraanstaande zakenleiders en economen uit de geheele wereld bijeenkomen schept de mogelijkheid tot een niet te versmaden contact.. Een con tact, hetwelk vooral in dezen tijd van groote beteekenis kan zijn. MOLLERUS. OPHEFFING FAILLISSEMENT. Wij vermeldden in ons vorig nummer een opheffing van een faillissement wegens ge brek aan actief met als adres Schagchelstraat 13. Dit moet echter zijn Schagchelstraat 16. H*veRD"*geH PRIJSVRAAG TOT 1 JULI Fl. 8000.- PRIJZEN (Adv. ingez. Med.) „De Lichthoeve" te Santpoort. In „De Lichthoeve", het orgaan van het be kende Kindertehuis van dien naam aan de Kweekerslaan te Santpoort, schrijft de direc trice. Zuster J. Th. Kuyck, een schetsje, ge titeld: ..Riek". De penningmeesteresse, Zus ter A. Verkerk, betuigt in een pittig stukje haar dank aan de „Steentjes" voor hun trou wen steun. „Al deze steentjes" zoo schrijft zij, „vormen het bedrag dat noodig is Om ruim 70 kinderen dagelijks te voeden en te kleeden. Zonder uw aller hulp zou het ons onmogelijk zijn dit gelukkige „thuis" te geven aan zoo vele kleinen en grooten, die door droevige om standigheden geen plaatsje hebben aan eigen haard. Wij vormen dan samen een blij huis gezin. Het geluk onzer kinderen is óns geluk, het verdriet onzer kinderen is óns verdriet. De Moeders en Tantes in ons huis hebben zoo'n mooie taak, namelijk het leed te doen verge ten van hen. die hier rust gevonden heb ben, glans te brengen in het bestaan, dat zoo kleurloos was. Wanneer zij dit niet beseffen en in den Lichthoeve-arbeid zich zelve zoeken, zijn zij hier niet op hun plaats en gaan dan vanzelf weer weg. Maar om voor de kinderen deze taak te kunnen volbrengen, hun opvoe ding te kunnen voltooien, zoodat onze jeugd niet alleen gelukkig is hier, maar ook straks haar nuttig plaats zal innemen in de maatschappij, dat is uw heerlijke taak, waaraan ieder Steentje, naar haar of zijn vermogen medewerkt. En dan is het de be hoefte van het bestuur, Zuster Kuyck en héél De Lichthoeve om u hartelijk dank te zeggen voor uw trouwen steun die ons oude huis omringt als een sterke muur, bescher mend en helpend onze kinderen, verkwikkend en versterkend de Moeders en Tantes en on misbaar voor de instandhouding van het Lichthoeve-huisgezin". Tot zoover Zuster Verkerk. Tenslotte wordt rekening en verantwoording gedaan van de ontvangen giften in geld en natura. Ilct Staatsbedrijf der Artillerie- inrichtingen. Nog niet bekend wat met fundamenten van administratiegebouw geschiedt. In een nota naar aanleiding van het eind verslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot verhooging van de begrooting van het staatsbedrijf der artil lerie-inrichtingen voor het dienstjaar 1938 deelt de minister van defensie mede. dat het thans nog niet mogelijk is, op te geven, hoeveel de kosten zullen bedragen, we'ke een gevolg zijn van het votum der Tweede Kamer. Nadat als gevolg van dit votum het werk stop is gezet, is door den minister aanstonds nagegaan, op welke wijze in het bijzonder rekening houdende met 's rijks financieele be langen een aannemelijke oplossing van het onderwerpelijke vraagstuk zou kunnen wor den gevonden. Daar de hieromtrent loopende besprekingen nog niet zijn geëindigd, is thans nog niet vast te stellen, welke de gunstigste oplossing zal zijn en kunnen derhalve de financieele ge volgen nog niet worden bepaald. Wel kan worden medegedeeld, dat het waarschijnlijk mogelijk zal blijken, de kosten voor het rijk zeer te beperken. VERGADERINGEN CHR. HIST UNIE. De Chr. Hist. Unie houdt in verband met de komende raadsverkiezingen op 12. 13, 14, 15. 16, 19 en 20 Juni in verschillende stads wijken openbare vergaderingen. Op die vergaderingen zullen spreken: de heer E. v. d. Wall, wethouder, mevr. A. D. L. de Clercqvan Lennep: mr. A. Wensing; de heer J. Ouwehand. wethouder van Bloemen- daal, dr. Tj. Sterringa; de heer J. J. Delfos en de heer Joh. Visser. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE VRIJDAG 9 JUNI Progr. 3: 8.Keulen 10.20 Radio PTT Nord 12.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 3.20 Diversen 4.20 Keulen 5.20 Ned. Brussel 7.05 Fransch Brussel 7.20 Ned. Brussel 7.50 London Regional 8.20 Keulen 8.35 London Regional 10.20 Ned. Brus sel 10.30 Fransch Brussel 10.55 Keulen. Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 9.20 Pa/ijs Radio 9.30 Radio PTT Nord 9.50 Diversen 10.35 Londen Regional 5.20 Di'oitwich pl.m. 6.40 London Re gional 7.20 Droitwich 8.Diversen of gramofoon muziek. 9.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Elck wat wils. 1. Give me this waltz, L. P. Acc. Band. 2. The rambling yodler, Cliff Carlisle. 3. Marschenpotpourri v. Sousa, Jack Hylton 4. Traume vom Dreimaderlhaus, Hum. Me- lodios. 5. Dixon request medley, Reg. Dixon. 6. Daddy. Joe Petersen. 7. Götterdammerung v. Wagner, Philh. or kest van Berlijn. 8. Paris.Paris, Orquesta Pésenti. 9. Moaning for you, Mills Brothers. 10. The Gipsy Princess, Vienna Salonorkest 11. Somewhere in the blue ridge mountains, L. P. Acc. Band. 12. A wild cat woman and a torn cat man, Cliff Carlisle. 13. Arroyito Argentine, Orquesta Pésenti 14. Rocking Hhair, Mills Brothers. 15. Just a little gray-haired lady, Joe Petersen 16. The count, of Luxembourg, Vienna Salon- orkest. 8.0012.00 Diversen. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. universiteit te Amster dam tot arts mej. E. Jessurun d'Oliveira (Am sterdam) en de heeren J. Adler (Neurenberg) en D. F. Pijkstra (Hoevelaken). Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heeren A. P. M. Verheugt (Mierlo), J. E. Winkelman (Alk- maai-) en J. G. Wegdam (Hoogwoud). Geslaagd voor het doet. ex. geneeskunde de heer C. J. Jonkman. Geslaagd voor het doet. examen schei kunde cum laude de heer P. W. Haayman en voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer H. Swiers. /CilEEP/ TilMNCENS De kleine zeemeermin ging op weg naar den bruisenden maal stroom, waarachter de zeeheks woonde. Dien weg was zij nog nooit eerder gegaan. Hier groeiden geen bloemen, geen zeegras, niets dan de naakte, grauwe zandbodem, die zich uitstrekte tot aan den maalstroom, waar het water woest ronddraaide. Door dien stroom moest zij heen om in het gebied van de heks te komen en dan was er nog een lange weg over heete, borrelende modder. Daaracbtei lag naat mus, midden in een hcej wonderlijk bosch. Alle boomen en boschjes bestonden uit poliepen, half dier, half plant Zij leken wel op slangen, met vele. vele koppen. De takken waren lange gryparmeii, met vingers, die in een voortdurende beweging waren. Alles wat zij grijpen konden, hielden zij stevig vast. En loskomen was dan onmogelijk (Wordt vervolgd). HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochmonar, vertr. 8 v. Vancouver n. Rott. Zaandam, 6 van N.-York te Philadelphia. Burgerdijk, Rott. n. Tampico 6 van Havana Spaarndam, Rott. n. N.-Orleans 7 te Antw. Nieuw Amsterdam, Rott. n. N.-York p. 6 Kaap Race. Beemsterdijk Baltimore n. Rott. 8 (2 u. v. G.T.) voorgaats N. Waterweg verw. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein, 7 van Beira te Rotterdam. Bloemfontein, 7 van Beira naai- Rotterdam HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Nigerstroom (thuisr.) 7 te Duinkerken vertr. 8 n. Rotterdam. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen, 7 v. Vlaard. te Amst. Stad Arnhem, 5 v. Rott. te Bagnoli, voor Rotterdam - Vlaardingen. Stad Zwolle, 6 v. Bordeaux te Salta Caballo, voor Rott./Vlaard. Vredenburg, Wabana n. Vlaard. 6, 425 m. W. van Land's End. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisr.) pass. 6 Perim. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (thuisr.) 4 van Yokohama. Zuiderkerk (uitr.) 7 van Hongkong. KUN NED STOOMBOOl MIJ Achilles, 7 van Amsterdam n. Hamburg. Theseus, 7 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Barneveld, Amsterdam n. Chili 5 v. Cu rasao. Titus, 6 van Valencia n. Rott. 300 mijl W. van Land's End. Irene, 7 v. Amsterdam te Lissabon. Alkmaar. Chili n. Amsterdam via Liverp 6 Baarn. Chili n. Amsterdam via Liverpool 6, 10 mijl W. van Land's End. Bacchus. 7New-York naar La Guayra. Bennekom. 5 van Valparaiso naar Amster dam. Ariadne, 7 van Venetië te Amsterdam. Hercules, 7 van Varna te Rotterdam. Berenice, 6 van Genua naar Palermo. Bodegraven, 6 van Callao te Valparaiso. Deucalion, 6 van Piraeus naar Thessaloniki. Doros, 5 van Odense naar Kopenhagen. Hebe, 6 van Livorno te Civita Vecchia. Iris, 6 van Amsterdam te Bordeaux. Oberon, 7 van Valencia te Rotterdam. Orpheus. Gondia n. Rotterdam p. 7 Gibral tar. Tiberius, 6 van Alexandrië naar Jaffa. Trajanus, 7 van Collo te Rotterdam. Ulysses, 6 van Piraeus naar Algiers. Bacchus, 7 Ned-York naar La Guayra. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (thuisr.) 7 van Bahia. Salland (uitr.) 6 te Santos KONINKLIJKE SHELL. Agatha, 2 van Singapore naar Pladjoe. Mirza. 8 van Gibraltar te Curagao verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD Buitenzorg (uitr.) pass. 7 Ouessant. Japara (uitr.) 6 te Antwerpen. Kedoe (thuisr.) 6 te Marseille. Siantar (uitr.) 7 te Belawan. Indrapoera, 7 van Batavia n. Rotterdam* Sibajak (uitr.) 6 van Gibraltar. Tapanoeli (thuisr.) 7 van Colombo. ROTTERDAM—ZUTD-AMERIKA LIJN. Alhena (uitr.) 6 te Buenos-Ayres. Alcyone, 7 van Buenos-Ayres te Rotterdam. Alkaid. 7 van Hamburg te Rotterdam. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Salawati (thuisr.) 6 van Genua. Christaan Huygens (uitr.) 6 van Suez. Saleier (thuisr.) 6 van Port Sudan. WIJK LIJN Randwijk, 6 van Alexandrië naar Port .Said. Haulerwijk. 6 v. New-Orleans naar Manati. Zonnewijk. Rott. naar Cardiff, p 6 Dung. MEYER CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Polyphemus, Batavia en Amst. n. Liverpool 6 van Londen. City of Lincoln. Hongkong n. Rott vertr. 8 van Londen. Hector, Japan n. Rott. via Londen 6 3000 m. ZW v. Land's End. Aeneas. Japan n. Rott. 7 v. Singapore. Glenbeg. 7 van Dai ren te Rotterdam. Agamemnon. 6 van Kobe n. Rotterdam. Diamed, Japan n. Rotterdam 6 v. Manilla. Phrontis, Batavia n. Amst. 6 van ColomlML

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6