mts* Zwitsersclie arbeid Tl Zwitsersche eendracht Nationale tentoonstelling te Zürich H Bij den terugkeer in Duitschland. van het Condor-legioen V R IJ r> A' "G 9 JUNI 1939 H'A'AREEM'S DAGECAD S en Prachtige afdeeling „Land en Volk" (Van onzen correspondent.) ET geheele Zwitsersche volk verheugt zich over de totstandkoming van de Vierde Zwitsersche Nationale Ten toonstelling Zürich 1939. die landgenooten en buitenlanders een beeld wil geven van het leven en het werken van den Zwitser van heden. Ruim drie jaren heeft men aan de voorbereiding daarvan gewerkt: 25 milllioen Zwitsersche franken (ruim 10 millioen Ne- derlandsche guldens) zijn voor den bouw er van uitgegeven; thans is de tentoonstelling geopend en het Zwitsersche volk is met recht trotsch op dezen volbrachten arbeid.. Trotsch ook op hetgeen zij Zwitsers en vreemdelingen te zien geeft als alles wat in Zwitserland wordt voortgebracht en over den geest van vrijheid en menschelijkheid, die het heden- daagsche Zwitsersche volk bezielt. De tentoonstelling zal er toe bijdragen de liefde van de Zwitsers voor hun gemeen schappelijk vaderland te versterken en hen nog dieper ervan te overtuigen dat hun land waardig is met alle kracht verdedigd te wor den. De tentoonstelling zal tevens menig bui tenlander de oogen openen voor hetgeen Zwit serland op economisch, sociaal, en geestelijk terrein vermag en voor den gemeenschappe- lijken band, die tusschen alle Zwitsers, zoo onderscheiden van taal en uiterlijk, bestaat en die aan Zwitserland een geheel zelfstandig van andere volken onderscheiden volksbe staan geeft. Dit was van het begin af aan de bedoeling der Zwitsersche regeering, toen deze met de stad Zürich tot overeenstemming kwam over het organiseeren dezer tentoonstelling. Reeds bij een eersten rondgang door de uitgestrekte tentoonstelling krijgt men den stelligen in druk, dat zij aan dit doel beantwoorden zal. Het heeft moed gekost, om in deze jaren van steeds toenemende internationale spanning toch met den opbouw van dit werk des vredes voort te gaan. De Zwitsersche regeering wilde echter haar vertrouwen toonen in het ver antwoordelijkheidsbesef der groote mogend heden en door de voortzetting van het werk van opbouw te kennen geven, dat zij niet kan gelooven, dat werkelijk efjn regeering de verantwoordelijkheid voor het ontsteken van een Europeeschen brand zou durven op zich nemen.Ondanks de tragische herinnering dus aan 1914. toen de Derde Zwitsersche Natio nale Tentoonstelling te Bern door het uitbre ken van den wereldoorlog tot een ontijdig einde werd gebracht, heeft de tentoonstel lingscommissie met den minister voor eco nomische aangelegenheden Obrecht aan het hoofd de voorbereidende werkzaamheden voortgezet en er voor zorg gedragen, dat zij op den vastgestelden datum, op 6 Mei 1939, kon worden geopend. RUIM drie honderdduizend bezoekers zijn in de eerste week op de idyllisch gelegen tentoonstellingsterreinen aan de beide oevers van het lichtblauwe meer van Züi*ich ge weest. Alle kantons, alle politieke richtingen, alle sociale klassen, alle leeftijden ook heb ben eendrachtig aan het totstandbrengen dezer waarlijk nationale tentoonstelling deel genomen en verheugen zich thans over deze indrukwekkende uiting der nationale eenheid. Er is heel veel te zien, Op den linkeroever van het meer van Zürich vindt men de groote tentoonstellingshallen, waar men zien kan. wat Zwitserland op industrieel gebied vermag. Hier zijn de gebouwen der electrici- teit, der grafische industrie, der uurwerknij verheid der textiel-industrie, der chemie, der levensmiddelen voortbrenging, enz. In ieder dezer gebouwen ziet men niet slechts de re sultaten van den arbeid, doch ook is het ge heele voortbrengingsproces zelf aanschouwe lijk voorgesteld. Aan dezen zelfden oever heeft ook het "verkeerswezen zijn paleizen en wordt een levendig beeld gegeven van de onderwijs instellingen van Zwitserland. Ook de kunst is hier niet vergeten. Aan den rechteroever vindt men de groote beteek'enis van landbouw en veeteelt voor het Zwitsersche volk uiteengezet. Ook de jacht en visscherij vinden hier haar plaats. Opvallend is in al deze groote zalen de sprekende, kleurige wijze waarop men ge tracht heeft de aandacht der bezoekers te trekken, hun belangstelling te wekken. Belangwekkend is in al deze gebouwen, die een beeld geven van den Zwitserschen arbeid, dat er geen enkel paviljoen van één bijzonde ren industrieel aanwezig is. Individueele reclame is geheel op den achtergrond ge drongen. Alle inzendingen zijn ondergeschikt gemaakt aan het gemeenschappelijk doel een getrouw beeld van den Zwitserschen arbeid te geven. De fabrikanten hebben een groot offer aan het algemeen belang gebracht, doordat zij zich geheel aan de aanwijzingen der or ganisatoren gehouden hebben en de kosten van een uitgebreide inzending ter tentoon stelling gedragen hebben, zonder te kunnen verwachten daaruit de gewone propagandis tische voordeelen voor hun eigen waren te kunnen trekken. Over één bijzonder interessante afdeeling ma<r ik een afzonderlijke bespreking niet achterwege laten: de afdeeling ..Land en Volk" die op den linkeroever gelegen is en op even ©rigineele wijze is ingericht als zij een ori- gineelen inhoud heeft. Deze afdeeling doet ons toch niet zien het product van den ar beid der Zwitsers, doch den Zwitser zelf: de verschillen van taal en ras, die tusschen de bewoners van het land bestaan, hun gemeen schappelijke eigenschappen, de groote figuren uit het verleden die den Zwitserschen geest beïnvloed hebben, de tegenwoordige democra tische staatsinrichting, de instellingen van so ciaal nut, enz. enz. En dit alles ziet men in kleine paviljoens, die aangebracht zijn op een „hoogen weg", die over een lengte van 800 meter ons een paar meter beven den beganen grond midden door de geheele tentoonstelling voert. Geen bezoeker der tentoonstelling verzuime. om door een wandeling over den hoogen weg" zijn kennis van ..Land en Volk" op pret tige wijze te verrijken! EDERE tentoonstelling moet uit den aard -*• der zaak naast veel leerrijks ook veel ge legenheid tot vermaak en ontspanning bieden. Ook hieromtrent zal geen bezoeker der Zürichsche tentoonstelling zich te bekla gen hebben. Want behalve de gewone ver makelijkheden, die men op iedere groote ker mis en tentoonstelling kan vinden, hebben wij hier een prachtige Feesthal" voor 5000 personen, waar iederen Donderdag het groote ..Festspiel" wordt gespeeld en op menigen an deren avond bijzondere kantonale feestelijk heden te zien zullen zijn; voorts een tentoon stellingstheater, waar men eens trachten kan Zwitschers dialect te verstaaneen mo de-theater met de aardigste Zwitser sche „mannequins" en een afwisse lend programma, een cabaret en even buiten de tentoonstelling de groote nieuwe concert zaal voor meer degelijke muziekuitvoeringen. Een andere aantrekkelijkheid der tentoon stelling is het ..Dörfli", de nabootsing van een klein Oost-Zwitsersch bergdorpje met na tuurlijk ook een boerenherberg, die steeds overvol is. Wie daar geen plaats vindt, trooste zich: er zijn nog 25 andere cafés en restau rants (waaronder ook verschillende alcohol vrije). die tezamen 15.000 zitplaatsen hebben. Verschillende dezer zijn in den stijl van een bepaald kanton opgetrokken en bieden dan ook vooral de kantonale specialiteiten op het gebied van spijs en drank. Vooral echter mogen op het stuk van verma kelijkheden de bijzondere verkeersmiddelen niet vergeten worden: evenals in Brussel en Parijs hebben wij hier weer de aardige elec- trische treintjes voor een rondrit over het tentoonstellingsterrein. Bovendien biedt Zürich gelegenheid tot een boottochtje in een smal kanaal van slechts V/z meter breedte, in klei ne bootjes voor niet meer dan 6 personen. Van het tentoonstellingsdeel op den éénen oever brengen tentoonstellingsbooten ons voor 12 centen naar den anderen oever. Men kan echter ook met de zweefbaan gaan, 75 meter boven het meer, een tochtje van 800 meter lengte van den éénen hobgen uitkijktoren naar den anderen! Reeds op den eersten dag hebben 11.000 personen deze wijze van over tocht verkozen. De zweefbaan zal zeker even als het kanaalbootje een der groote succes sen dezer tentoonstelling worden. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 10 JUNI 1939. Progr. I. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 10.20: Radio P. T. T. Nord of diversen 10.50; Parijs Radio 11.20; Radio P. T. T. Nord 11.50; Ned. Brussel 12.20; Fransch Brussel 12.50; Ned. Brus sel 1.20; Keulen 2.20; Ned. Brussel pl.m. 3.50; Fransch Brussel 4.30; London Regional 6.20: Fransch Brussel 6.35; Ned. Brussel 7.20; Keulen 7.50; Ned. Brussel pl.m. 8.30; Keulen 8.50; Ned. Brussel pl.m. 9.40; Keulen pl.m. 10.55. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Parijs Radio 9.20; Parijs P. T. T. Nord 9.30; Diversen 9.50; London Regional 10.35; Droitwich pl.m. 11.30; London Regional 1.20; Droitwich 1.50; London Regional 2.50; Droitwich 3.50; Parijs Radio 5.50; Radio P. T. T. Nord 6.05; Droitwich 6.20; London Regional 6.50; Fransch Brussel pl.m. 7.40; Lon don Regional 7.50; Droitwich 8.20. Progr. 5. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. Sedert onheugelijke tijden worden pijn lijke en moeilijke voeten behandeld met heete zoutwaterbaden. De Kon. Ned. Zoutindustrie heeft nu een zout in den handel gebracht, dat een nog betere uitwerking heeft, dan gewoon zout; het koolzuurhoudende, naar dennen geurende BADZO. BADZO-voetbaden zijn een weldaad voor: vermoeide voeten - ge zwollen voeten - transpireerende voe ten - wintervoeten - eeltvorming en likdoorns. De huid krijgt nieuw leven, wordt soepel en sterk. Badzo-voecbaden openen de poriën en verbeteren de bloedcirculatie. Eén pak Badzo van 1 K.G. (a 20 cent) is voldoende voor 3 a 4 voetbaden. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en erkende Drogisten Voor kuipbaden: pakken van 3 K.G. 43 ct. Gezonde voeten met N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO (Adv', ingez. Med.) JONGEN VERDRONKEN. Donderdagavond omstreeks half negen wilde de 16-jarige M. Chapel met een paar jongere kinderen in een roeibootje in de haven van Bergen op Zoom gaan varen. Toen hij met een roeispaan de boot van den muur wilde duwen, gleed hij uit en sloeg over boord. Het ongeluk gebeurde tegenover het sleep- schip „Zuid-Nederland". De vrouw van schip per Posthuma, die het ongeval zag gebeuren, reikte den jongen een haak toe, doch de dren keling wist dezen niet te grijpen. De schipper Landa kwam daarop met een roeiboot te hulp en reeds bij zijn eerste poging gelukte het den jongen, die buiten kennis was, naar boven te halen. Onmiddellijk ging men over tot het toepas sen van kunstmatige ademhaling, doch dit mocht niet meer baten. De jongen stamt uit een gezin van negen kinderen. GROENTEMARKT TE HAARLEM OP 7 JUNI 1939. Spinazie f 0.250.35 per kist. Sla f 0.250.35 per kist. Andijvie f 0.200.50 per kist. Postelein f 0.100.15 per kist. Bloemkool f 0.100.20 per stuk. Komkommers f 0.040.08 per stuk. Wortelen f 0.110.15 per bos. Prei f 0.100.17 per bos. Rabarber f 0.080.11 per bos. Radijs f 0.01V»0.02' 2 per bos. Heerenboonen f 0.600.70 per K.G. Snijboonen f 0.50—0.60 per K.G. Aardbeien f 1.101.40 per K.G. Nieuwe aardappelen f 0.07—0.14 per K.G. Malta-aardappelen f 0.100.20 per K.G. Men schrijft ons uit Berlijn: Vrijwilligers komen als geoefende soldaten terug. ER WIJL nog betrekkelijk kort geleden het bestaan van een Duitsch legioen in Spanje officieel en zeer nadrukke lijk ontkend werd, ja. terwijl pas an derhalve week geleden nog een wet ongeldig verklaard moest worden, die het deelnemen aan den Spaanschen burgeroorlog door Duit- sche staatsburgers met een gevangenisstraf van verscheidene jaren bedreigde, vierde men in Hamburg bij zijn terugkeer uit Spanje het tevoren nooit genoemde „Legioen Condor" en generaal-veldmaarschalk Hermann Göring begroette deze Duitsche vrijwilligers in op dracht van den Führer met geestdriftige woorden over de betoonde dapperheid. Terzelfder tijd loopt er in alle groote bios copen een Ufa-journaal, dat langdurig stil staat bij de overwinningsparade te Madrid. Bijzonder veel aandacht wordt daarbij aan Duitsche vrijwilligers geschonken, waarvan slechts betrekkelijk weinigen in den parade pas marcheeren, daar het meerendeel geze ten is op transportauto's, tractors voor licht en zwaar geschut, tanks enz. Al deze Duitsche vrijwilligers dragen een uniform, die groote gelijkenis toont met die van het Duitsche le ger. Verschillende afdeelingen zijn aan de wit te koppelriemen herkenbaar als leden van Hitler's lijfwacht. Alle auto's dragen welis waar Spaansche nummers, maar een kind kan op het eerste gezicht constateeren, dat de zwaardere wagens van Mercedes-Benz en de lichtere van Opel afkomstig zijn, Het meege voerde geschut is eveneens herkenbaar als zijnde van Duitsch fabrikaat. Het legioen in de hoofdstad. Dinsdag beleefde de Rijkshoofdstad den glorieuzen intocht der Duitsche vrijwilligers, die tezamen met hun Italiaansche en Spaan sche kameraden er voor gestreden hebben om heel Spanje onder het bewind van Franco te krijgen. Met opvallend dikke letters leest men op de voorpagina der Berlijnsche bladen: ..Eeredag van het „Legioen Condor" in de Rijks hoofdstad", Adolf Hitler zegt: de gansche natie soldatesk". „De Führer dankt de vrijwil ligers". Als gouwleider van Berlijn riep dr. Göbbels de bevolking op, de huizen te versie ren en het legioen „Condor" een grootsche ontvangst te bereiden. •De oproeping „Berlijners, versiert de stad!" wil mij eenigszins overbodig toeschijnen, want ter eere van prins-regent Paul en prinses Olga van Joego-Slavië was de heele stad al vijf dagen achtereen overdadig opgesmukt en waar de parade der Spaansche vrijwiligers di rect op het vertrek der hooge gasten volgde, behoefde het stadsbeeld geenerlei wijziging te ondergaan. Men heeft deze Duitsche vrijwilligers uit Hamburg eerst naar de kazernes in Döberitz Die steeds terugkeerende hoofdpijn die soms dagen achtereen Uw hersens door priemt. Dat gevoel van hopelooze moeheid, van uitputting, de onmogelijkheid om de handen uit de mouwen te steken, al die verschijnselen zijn in negen van de tien gevallen het gevolg van onzuiver bloed. Er zijn tienduizenden energieke mannen en vrouwen in Nederland, die daar ook eens het slachtoffer van waren. tot zij Kruschen probeerden. Volg hun voor beeld. Kruschen's „dagelij ksche dosis" zal ook Uw bloed reinigen door Uw lever, nieren en ingewanden aan te sporen tot krachtiger wer king. Frisch bloed zal weer door Uw aderen, stroomen en binnen enkele weken bent U een ander mensch, dat gelukkig en opgewekt door het leven gaat. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd, Man chester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv. ingez. Med.) bij Berlijn gebracht, waarschijnlijk om ze voo* den vermoeienden paradepas te oefenen. On geveer 10.000 tot 15.000 Duitsche soldaten hebben aan den burgeroorlog in Spanje deel genomen en daaruit valt het feit te verklaren dat aan de parade te Berlijn niet slechts de 4500 legionnairen meededen, die te Hamburg door Göring verwelkomd werden. Ook de bei de vroegere troepen, die reeds in 1937 en 1938 naar hun vaderland terugkeerden, waren naar Döberitz ontboden, zoodat het volledige legioen voor Hitier paradeerde. Geen troepen doch vrijwilligers. Men zal zich den tijd herinneren, toen de Duitsche pers in felle bewoordingen tegen de buitenlandsche pers te keer trok en deze van laster, bronnenvergiftiging, leugens en ver draaiing van feiten beschuldigde. Men had namelijk eindelijk verteld dat er niet slechts Italiaansche, doch ook Duitsche troepen aan den burgeroorlog in Spanje deelnamen. Nu thans van officieele zijde de sluier gevallen is, nu lofliederen gezongen worden op de Duit sche frontsoldaten onder Spaansch commando, nu het volk door dr. Göbbels aangespoord wordt aan de huldiging dezer manschappen deel te nemen, verklaart men dat het toch eigenlijk geen troepen, maar vrijwilligers wa ren, die voor Franco gestreden hebben. Wie zich inderdaad daartoe aanmeldde werd uit „de stamrol" der militaire eenheid geschrapt, zoodat hij van toen af officieel nog slechts een Duitsch burger, dus geen soldaat meer was.' Niettemin beschikte hij over een grondige kennis van alle wapenen, welke in Spanje gebruikt werden. Vroeger zou men in zulke gevallen over soldeniers gesproken heb ben, want men begrijpt dat er allerlei lok middelen noodig waren om jonge menschen uit hun eigen land naar den vreemde te halen. Hoog loon, allerlei soorten premies voor militaire prestaties, onderscheidingen van Spaansche en Duitsche zijde, ziedaar enkele der attracties voor eerzuchtige knapen, die in den totalitairen staat van hun prille jeugd af als soldaten gedrild worden. Maanden geleden liet ik mij fluisterend vertellen dat er in een bekend ziekenhuis in een der voorsteden van Berlijn tientallen jonge Duitsche soldaten verpleegd werden, die tij dens den burgeroorlog in Spanje zware ver wondingen opgeloopen hadden. Ik geloofde dat onvoorwaardelijk, maar er kon natuurlijk geen melding van gemaakt worden, want welk een storm van verontwaardiging zou zulk een bericht in officieele kringen hebben te weeg gebracht! Van een jongedame hoorde ik, dat ze met een onderofficier ging trouwen, die in Spanje als vrijwilliger een schitterende carrière had gemaakt. Verschillende premies van 1000 mark had hij wegens dapper beleid verworven en zoodoende ging het tweetal met een klein kapitaal in zee! Zoo zouden we nog eenigen tijd kunnen doorgaan, maar lie ver volstaan we met de mededeeling dat in den loop der laatste twee, drie jaar vele frontsol daten, die om bepaalde redenen weer dienst doen in Duitschland, hun krijgservaringen in dienst hebben gesteld van het huidige leger. Nauwere samenwerking. Het begint er al meer en meer naar uit te zien dat de as RomeBerlijn met Madrid zal worden aangevuld. Verscheidene feiten wijzen immers op een nauwere samenwerking 'tus schen Duitschland en Spanje. Een groote voor raad Duitsch oorlogmateriaal is niet met de vrijwilligers teruggekomen. Duitsche officie ren nemen actief deel aan de militaire reorga nisatie van de Spaansche armée. Minstens even opvallend achten wij het dat de tegen woordig veel genoemde professor Todt, door wien de moderne autowegen door heel Groot Duitschland worden aangelegd, thans ook deelneemt aan de Duitsch-Spaansche bespre kingen op economisch gebied. Dat wijst er op dat Duitschland niet slechts aan den wegen bouw doch waarschijnlijk evenzeer aan de uitbreiding der militaire verdediging in het nationale Spanje zal meewerken. Ten slotte kwam mij ter oore dat Hitier aan Franco voor het wederopbouwen der ste den die tijdens den burgeroorlog geheel of gedeeltelijk vernield zijn, den bekenden pro fessor Speer ter beschikking heeft gesteld en dit typeert meer dan alle andere feiten de nauwe samenwerking tusschen Duitschland en Spanje. Reeds hoort men over het sluiten van een verdrag spreken, waardoor de omvang van den handel tusschen beide landen sterk be vorderd zal worden. ONVOORZICHTIGE VRACHTAUTO BESTUURDER. Donderdagmiddag twee uur fietste een 15- jarige jongen op den hoek Frans Halsstraat- Frans Halsplein naast zijn vader geheel rechts van den weg. In dezelfde richting reed een truck met oplegger, waarvan de bestuurder juist op den hoek d enjongen den weg afsneed. De jongen reed tegen den oplegger en viel, maar kwam gelukkig achter het achterwiel terecht. Hij kwam er zoodoende af met alleen een bloeduitstorting bij het rechter oog en een gescheurde pantalon. Zijn fiets werd verbo gen en zijn koffer vernield. Tegen den on- voorzichtigen bestuurder, een expediteur uit Velsen, werd proces-verbaal opgemaakt. GOUDEN ECHTPAAR. Het echtpaar Hemelrijk, wonende Saenre- damstraat 3. zal Maandag 19 Juni a.s het feit herdenken dat het 50 jaar geleden in óei echt verbonden werd. De man. die 82 jaar is. is vroeger zeeman geweest; hij is nu nog fietsenbewaarder in de Zijlstraat bij het gebouw van den Burgerlij ken Stand. De vrouw is 79 jaar oud. Francis Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oudste dochter van den G.G. van Ned. Indië, is Donderdag na verblijd Ir Nederland naar MarseiHe vertrokken, om zich in te schepen Raar Indië. Het afscheid te Den Haag DS. F. CH. KRAFFT IN DE ALLE-DAG-KERK. Ds. F. Ch. Krafft, die tot voor enkele jaren predikant was bij de Waalsche gemeente alhier, en die te Haarlem en omstreken zeker nog niet vergeten is, vertoeft voor korten tijd in ons land. Hjj hoopt ook een bezoek aan Haarlem te bren gen, en zal Maandagavond 12 Juni a.s. de dienst der Alle-Dag-Kerk leiden. Zijn toespraak zal in het Nederlandsch gehouden worden. Zooals bekend worden de diensten gehouden in het koor der Groote Kerk, ingang Klokhuisplein, des avond van 7 tot uur. Toegang en plaatsen zijn vrij.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10