Haarlem's Dagblad NOORDERBAD De Onveilige Weg. Hoofdwachter der Duitsche politie te Kladno vermoord. Strenge maatregelen in het protectoraat Bohemen en Moravië. Gelukzoeker. r Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17168 Uitgave Loirren9 Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 150o4 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 1482S. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EiN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 9 Juni 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertenliën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. KegelabonnemenUtarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. In een Engelsch dagblad lees ik het verslag van de behandeling van een strafzaak tegen den 39-jarigen Raymond de Tr af ford, aan geduid als „een bekende figuur in de Londen- sche society". Voor de Gloucester Assizes heeft de Trafford terechtgestaan volgens de Engelsche strafwet wegens „manslaughter", dus „doodslag" omdat hij met zijn auto een fietser had gedood. Hij reed aan den verkeer den kant van den weg, dat is in Engeland den rechter kant, in de stad Cheltenham en maakte een frontale botsing met den fietser. Volgens de getuigenverklaringen had hij even tevoren al twee lichte botsingen veroorzaakt en drie andere automobilisten kwamen verklaren dat hij hen ternauwernood „gemist" had. Mr. Justice Charles, de rechter, verweet hem dat hij gereden had als een gek en veroordeelde hem tot drie jaar gevangenisstraf en twintig jaar verlies van rijbewijs, ondanks verscheidene verzachtende omstandigheden die zijn verdedi ger, Mr. Fearnley Whittingstall, de getuigen a décharge en de beschuldigde zelf aanvoerden. Hij was altijd zeer nerveus geweest, dit was verergerd na een ongeluk bij de jacht, aan de gevolgen waarvan hij bijna bezweken was. Hij bezat pas sinds October een rijbewijs, had nog maar 25000 K.M. in Engeland gereden en had dus niet zooveel ervaring ofschoon hij vroeger in Afrika ook autorijder was geweest, maar daar natuurlijk weinig verkeers-ondervinding had opgedaan. Dronkenschap kon hem niet ten laste gelegd worden, want hij had vóór het ongeluk maar twee glazen bier gedronken. Voorts reed hij aan den verkeerden kant van den weg omdat hij een andere auto wilde pas- seeren, het uitzicht op den wielrijder werd hem benomen door een naderenden tegenligger en zijn aandacht werd afgeleid door zijn passa gier, die in meer dan één opzicht „meerijder" was en hem voortdurend waarschuwingen en adviezen gaf. Al deze argumenten ter verzachting en ver dediging schoten tekort en De Trafford werd veroordeeld tot een straf zoo zwaar als wij in Nederland niet kennen in dergelijke gevallen. Hij zal die moeten ondergaan als het Court of Appeal, waarbij hij in hooger beroep kan gaan, geen lichter oordeel over de zaak heeft. Ondanks de toepassing van zulke zware straffen en de vele genomen veiligheidsmaat regelen eischt het Engelsche wegverkeer jaar lijks een zoo groot aantal slachtoffers, dat het zelfde dagblad, de Manchester Guardian, in 'n hoofdartikel constateert dat het de verliezen van de Italianen in twee oorlogen in Abes- sinië en in Spanje overtreft. Men heeft in Lancashire proeven genomen met motor politie die ook buiten de steden voortdurend op de wegen patrouilleert en de i-esultaten zijn indrukwekkend geweest. Het aantal ongeluk ken in Lancashire is tot bijna de helft gedaald. Maar de toepassing van zulke maatregelen kost veel geld en de Britsche regeering wil ze daarom niet voor het heele land invoeren. De Staat kan zich zulke uitgaven niet veroorloo- ven omdat hij zooveel geld aan defensie moet besteden. En de gemeentebesturen kunnen er maar heel weinig aan doen omdat zij toch al zoo in de financieele benauwenis zitten. Net als bij ons. Hierop geeft de Manchester Guardian, die het regeerings standpunt bestrijdt, deze tref fende commentaar: „Het is goed dat wij meer aan onze defensie besteden, maar verkeerd dat wij minder zouden besteden aan het geen wij verdedigen. Als de menschen gezonder gemaakt kunnen worden door sociale maatregelen, als him levens kunnen worden gered op de wegen, is het een kortzichtige regeering die geen geld kan vinden om daarvooi te zorgen". Er zit in deze gedachte veel. Men kan haar aldus formuleeren Defensie moet zich niet bepalen tot een mogelijken buitenlandschen vijand. Men moet zich ook tegen ziekte, ge brek aan hygiëne en ongelukken verdedigen. De gedachte komt op aan een nieu we, ruimere opvatting van het begrip Defensie, waarbij dit alles onder één de partement zou ressorteeren. Is dat eigenlijk niet een logische gedachte, al is zij ongewoon? Heeft zij ook ons niet iets te zeggen als wij denken aan de onvoldoende lichamelijke op voeding bij het onderwijs, aan de 40 pCt. af keuringen voor den militairen dienst, aan de doodenlijst van ons wegverkeer en ook aan de reeks slachtoffers van de onbewaakte over wegen? Moet niet daartegenoverDefensie gesteld worden? R. P. Krachtig Engelsch protest te Sjanghai. SJANGHAI. 9 Juni. (Reuter.) De Britsche consul-generaal te Sjanghai, Sir Herbert Phil lips, heeft krachtig geprotesteerd bij den Japan- schen consul-generaal in verband met den dood van den Engelschman Tinkler. Het protest be helst drie punten, n.l.: Ten eerste: het is niet te rechtvaardigen, dat Tinkler door bajonetsteken werd gewond, ten gevolge waarvan hij is overleden, nadat hij was overmeesterd. Ten tweede: de Japanners zijn in gebreke ge bleven snel medische hulp te verleenen, waar door Tinkler misschien gered had kunnen worden Ten derde: de Japanners hebben geweigerd, niettegenstaande het officieele verzoek van de Britsche autoriteiten, een ambtenaar van het Britsche consulaat Dinsdagmiddag tot Tinkler toe te laten, of toe te staan, dat hij door een bui- tenlandsch geneesheer werd onderzocht, voordat verscheidene uren waren verloopen. In de internationale concessie te Sjanghai, waar zich de laatste maanden tal van ongeregeldheden hebben voorgedaan, oefent de Japansche politie een scherpe controle op wapens uit. Een Chinees wordt gefouilleerd. Tsjechische politie ontwapend. De rijksproteetor in Bohemen en Mo ravië aldus meldt het D. N. B. uit Praag maakt bekend: „In den nacht van 7 op 8 Juni is voor het Realgymnasium in Kladno de hoofd wachtmeester der Duitsche politie, Wil helm Kniest, het slachtoffer geworden van een sluipmoord. De dader is niet ge grepen. De rijksprotector heeft daarop bevel gegeven tot de volgende, onmid dellijk van kracht wordende maatregelen voor het politiedistrict Kladno, welke maatregelen tot nader order van kracht blijven: 1. Verbod van alle samenscholingen in de open lucht. 2. Sluiting van alle bioscopen, schouw burgen en openbare lokalen. 3. Sluiting van alle scholen wegens op ruiend optreden van een groot deel van het onderwijzend personeel. 4. Van acht uur des avonds tot vijf uur des morgens moeten huisdeuren en ven sters gesloten gehouden worden. Op openstaande vensters wordt geschoten. 5. De burgemeester en de stedelijke vertegenwoordiging van Kladno worden afgezet. G. Er wordt een regeeringscommissaris aangesteld. 7. De bevoegde Tsjechische staatspo litie wordt wegens het niet vervullen van haar dienstplicht ontwapend en ge schorst. Mochten de daders voor 9 Juni des avonds om 8 uur niet gegrepen zijn, dan zullen verdere maatregelen worden ge nomen." Staatssecretaris Frank en de opperbevelhebber der Duitsche politietroepen, generaal Kamps, hebben zich hedenmorgen naar Kladno begeven. De Tsjechische staatspolitie is gisteravond om zes uur op het marktplein in Kladno ontwapend. United Press meldt nader dat de vermoorde politieman 32 jaar oud was. Hij werd kort voor middernacht in een van de drukste deelen der stad voor de hoogeschool vermoord. Kladno is een stad die 35.000 inwoners telt en die een leidende plaats inneemt onder de mijn en industriestreden van het oude Tsjecho-Slo- wakije. De procureur generaal van de Duitsche recht bank te Praag alhier heeft 30.000 kronen uitge loofd als belooning voor die informatie, die leidt tot de arrestatie van diegene die den moord heeft begaan. De politie deelde mede, dat zij twee vreemde lingen op het oog heeft, die in een hotel gezien waren, kort voordat de politieagent werd dood geschoten. Ondertusschen zijn reeds een aantal personen aangehouden en ondervraagd. Met het oog op het groot aantal incidenten en wrijvingen dat zich in den laatsten tijd tusschen de Tsjechen en de Duitschers in het protectoraat voordoet, doet in doorgaans goed ingelichte krin gen het gerucht de ronde dat de status van het protectoraat mogelijk een verandering zou kun nen ondergaan en dat het dan meer direct on der de controle van het rijk gebracht zou worden. Heeft Tsjwalkofski met aftreden gedreigd? De Daily Telegraph and Morning Post meldt uit Berlijn, dat de laatste dagen op het ministe rie van buitenlandsche zaken te Berlijn bespre kingen zijn gehouden tusschen den Tsjechischen vertegenwoordiger te Berlijn, Tsjwalkofski en prominente Duitsche ambtenaren met betrekking tot den toestand te Praag. De betrekkingen tusschen de Tsjechen en de Duitsche autoriteiten worden dagelijks meer ge spannen en de instructies van rijksautoriteiten worden vaak genegeerd. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat "Tsjwal kofski binnenkort naar Praag zal vertrekken om den toestand te bespreken met baron von Neurath, den rijksprotector. In politieke kringen te Berlijn verluidt voorts dat Tsjwalkofski gedreigd heeft af te treden. Aan geruchten, dat baron von Neurath in een onderhoud met Hitier er ook over zou hebben gesproken te willen aftreden wordt over het al gemeen geen geloof gehecht. VOOR OUDEN VAN DAGEN. De Jaarlijksche Autotocht. Zooals men weet wordt de jaarlijksche auto tocht voor Ouden van Dagen uit vele Haarlem- sche gestichten ditmaal op Dinsdagmiddag 20 Juni gehouden en is het doel van den tocht het kasteel Nijenrode aan de Vecht, bij Breukelen. Het is de eerste maal dat de Haarlemsche auto tocht deze route en bestemming volgt en zij beloven allen deelnemers heel veel moois. Men weet hoe de oude menschen zich telkenjare op den tocht verheugen, die door de vriende lijke medewerking van vele autobezitters en schenkers van geldelijke bijdragen wordt mo gelijk gemaakt. Er hebben zich al weer meer dan vijftig auto mobilisten bij het Comité aangemeld om met hun wagens mee te rijden, maar er zullen er wel ongeveer 90 noodig zijn om alle verlangen- den-naar-den-tocht te kunnen meenemen. En er is ook nog behoefte aan meer geldelijke bij dragen. Mogen wij het schoone doel nog eens hartelijk aanbevelen? Penningmeester van het Comité is de heer A. H. Duytshoff. Hotel Lion d'Or, Kruisweg. Zijn gironummer is 20365. De Amsterdanische erfpacht kwestie. Rapport verschijnt de volgende week. AMSTERDAM, 9 Juni. Naar wij vernemen wordt thans door de commis sie van onderzoek inzake erfpacht de laatste hand gelegd aan het eerste deel van haar rapport Het ligt. in het: voor nemen van de commissie, dit gedeelte in het laatst, van de volgende week te doen verschijnen. Tien dagen dood te bed. Bakker doet een lugubere ontdekking. TEXEL. 9 Juni. Nabij de badplaats De Koog op Texel woonde sedert eenige jaren het kmderlooze echtpaar Van der V.. waar van het bekend was dat het niet zindelijk was. Het echtpaar was den laatsten tijd niet meer buiten gezien. Alleen de bakker kwam er nu en dan nog aan de deur. Toen hij dezer dagen een verdachten geur waarnam, meende hij do politie te moe ten waarschuwena Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in en kwam tot de lugubere ontdekking, dat de man dood op bed lag De gemeentelijke geneesheer, die een onderzoek instelde, constateerde, dat de dood al tien dagen geleden moest zijn ingetreden en het ten waarschuwen. Deze stelde onmiddellijk verkeerde. De zonderlinge vrouw had al dien tijd op een stoel bij het bed doorgebracht. Het lijk is naar Den Burg vervoerd en al daar op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. De vrouw werd ondergebracht In het ge sticht van weldadigheid. Reeds meermalen was het echtpaar een plaats in het gesticht aangeboden, doch het had dit steeds gewei gerd. DE VERPLICHTE WERKLOOSHEIDS VERZEKERING. 's-GRAVENHAGE. 9 Juni Naar wij ver nemen kan zeer binnenkort het rapport van den Hoogen Raad van Arbeid betreffende de verplichte werkloosheidsverzekering worden verwacht. (De Amerikaan Eshelman, die met zijn vliegtuig in zee is opgepikt, deelde mede, dat hij op weg was naar Mars te vliegen. Hij is ge arresteerd wegens diefstal van het vliegtuig). Wie denkt naar een planeet te vluchten, Ver van dit aardsche tranendal, Ver van de menschlijke geruchten, Van menschen zelf misschien vooral: Die moet al optimistisch wezen, Als hij 't vliegtechnisch slechts beziet. Maar hij heeft nog wel meer te vreezen. Het gaat nog zoo eenvoudig niet. Hij ging op weg, maar weinig later, Nog steeds van aardsche zaken wars, Viel met zijn plan hij zelf in 't water, Hij had te weinig in zijn mars. Het denkbeeld was wat te verheven, Hij greep het te opvliegend aan. Hij dacht in vrèe met Mars te leven En ging toen bijna naar de maan. Hij vloog eruit, geluk voor oogen, Misschien wat al te enthousiast, En nu is hij er ingevlogen, Houdt d' aarde hem weer extra vast. P. GASUS. DAGELIJKS DANSEN. ZONDAG a.s. VOETBAL OP STRAND (Adv. Ingez. Med.) Schip met vluchtelingen keert naar Europa terug. De „Flandre" mocht in Cuba geen passagiers ontschepen. HAVANNA, 9 Juni. (Havas) Te zes uur plaat selijke tijd is de „Flandre" met 96 Duitsche Joodsche vluchtelingen, die noch in Mexico, noch op Cuba aan land konden worden gezet, naar Saint Nazaire teruggekeerd. De meeste passa giers waren op het oogenblik van vertrek kalm. Steun aan tien Cliineeschen dollar tijdelijk gestaakt. Stabilisatiefonds verloor in twee maanden zijn halve bedrijfskapitaal. SJANGHAI, 9 Juni. (Havas) In financieele kringen is men van meening, dat het besluit van de Chineesche regeering, gesteund door de Chi- neesche en Britsche banken, om niet langer den Chineeschen dollar te steunen, een belangrijke episode is in den ChineeschJapanschen oorlog. Men acht dezen maatregel onvermijdelijk, aan gezien het stabilisatiefonds in de afgeloopen twee maanden vijf millioen pond sterling, de helft van het bedrijfskapitaal, heeft verloren. Dit verlies schijnt voor een groot deel te zijn ver oorzaakt door Japan, dat in het bezit was van groote hoeveelheden Chineesche dollars en deze inwisselde tegen ponden sterling om zijn oor- logsinvoer te betalen. De Chineesche dollar zal thans tijdelijk fluc tuaties op de wisselmarkt ondervinden, voor zoover hier geen maatregelen zijn genomen om speculaties te voorkomen, tot" den dag, waarop het stabilisatiefonds weer in werking zal treden omdat men meent, dat het „natuurlijk niveau' van den Chineeschen dollar bereikt is. De terreur in Palestina. Weer twee moorden. JERUZALEM, 9 Juni (Havas). Tengevolge van ontploffingen in een achttal transforma torhuisjes is een groot deel van de stad in donker gezet. Het schijnt dat men deze daad moet toe schrijven aan een Joodschen terrorist. Per sonen werden niet getroffen. Verder is bij Jericho een getuige a charge vermoord, die is opgetreden in het proces tegen sjeik Farhan. een bekend leider der Arabische opstandelingen, die ter dood werd veroordeeld en is terechtgesteld. Ook is dr. Anwar Shu- reiti, een invloedrijk Arabier, die zich tegen de terreur verzette, te Saint Jean d'Acre ver moord Deze 'beide moorden moeten zonder twijfel aan Arabische terroristen worden toe geschreven en schijnen ten doel te hebben de Verdedigingspartij, welke onder leiding van de familie Nasjasjib' staat, af te schrikken Den laatsten tijd zijn verscheidene vroegere aanhangers van den groot-moeftie tot deze meer gematigde partij overgegaan Kranten verboden. JERUZALEM. 9 Juni (Havas). De autori teiten hebben besloten alle kranten, die niet minstens twaalf keer per maand uitkomen, te verbieden. Hierdoor wordt het blad van den Groot Moefti „Alliwa" dat met groote tus- schenpoozen verschijnt, getroffen De verjaardag van den koning. Gisteren is ook in Palestina de verjaardag van koning George VI gevierd. Op alle ge bouwen van Joodsche instellingen was de vlag geheschen in de synagogen werden gebeden gezegd, doch de vertegenwoordigers van de Joodsche gemeenschap hebben niet, de receptie van den hooge-commissaris bezocht. IN DEN ADELSTAND VERHEVEN. Bij Koninklijk besluit van 31 Maart 1939 is mr. Johan Fredrik Theodoor van Valkenburg wonende te Bloemendaal, met al zijn wettige nakomelingen in de mannelijke lijn in den Ne- derlandschen adel verheven met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Het woord is aan Anonymus: Ziet toe wie het is die toejuicht. Verzekeringspremies tegen oorlogsrisico. Aanmerkelijke verlaging. LONDEN. 9 Juni (Reuter). Met ingang van heden zullen de premies van de verzeke ring tegen oorlogs-risico voor reizen van en naar de Middellandsche Zee en de Oostzee van 121 shilling per honderd pond sterling tot 2V2 shilling worden verlaagd. Ook voor andere gebieden zullen de premies aanmerke lijk worden verlaagd. Hieruit blijkt wel. dat de internationale spanning aanmerkelijk is afgenomen. Maurras tot duel uitgedaagd. Nieuwe Académicien geeft de voorkeur aan pennestrijd. PARIJS. 8 Juni. Hedenmiddag is Charles Maurras de bekende Fransche royalistische leider en hoofdredacteur van de ..Action Fran chise" opgenomen in den kring der „onsterfe- lijken" van de „Académie Franchise", als op volger van den jurist Henri Robert. Eenige uren echter voor hij „onsterfelijk" werd kwam een uitdaging tot een duel hem aan zijn sterfelijkheid herinneren. Jean Prouvost, de directeur van „Paris Soir" zond zijn secondanten, den académiën en journalist Jean Tharaud en den vlieger Michel Détroyat, aan den 71-jarigen verwoeden strijder voor de monarchie, wegens een in de ..Action Fran- caise" van 26 April verschenen heftigen aanval op hem, waardoor Prouvost zich be- ieedigd achtte. In zijn antwoord aan Prouvost vroeg Maur ras of zij 't niet in hun bladen konden afdoen. Het verzoek van Prouvost om iemand anders voor hem te laten duelleeren sloeg Maurras af. (United Press.) Buitenlandsche exposanten te New-York ontevreden. Diplomatieke stappen zonder resultaat. NEW-YORK. 9 Juni. Op de voorpagina van de „New-York Times" zijn beschuldigin gen gepubliceerd van den heer Van Aken, president van de buitenlandsche regeerings- afgevaardigden op de Wereldtentoonstelling, aangaande de arbeidsgeschillen, stakingen, sabotage en de algemeene houding van de tentoonstellingsautoriteiten. 58 buitenland sche exposanten zijn hierdoor zoo verbitterd dat de meesten van hen zullen weigeren vol gend jaar aan de tentoonstelling deel te ne men. „tenzij er verandering komt in de hou ding der autoriteiten". Mr. Whalen, de president-commissaris van de wereldtentoonstelling heeft zich tegen deze beschuldigingen verdedigd. Hij verklaarde: „Wij kennen geen feiten, die de beweringen, toegeschreven aan den heer Van Aken. zouden rechtvaardigen". Volgens de „New-York Times" heeft de heer Van Aken. die tevens secretaris van het uit voerend comité van Nederland is. gezegd dat er geen teekenen zijn dat er verandering in den toestand komt. ondanks diplomatieke stappen te Washington. (United Press) iyj schrijft een Groentje voor Haar lem's Dagblad even op en betaalt de zeer geringe kosten. Wij doen de rest. En het voordeelige resultaat ls voor U. HEDEN 16 PAGINA'S BINNENLAND. Dp vervanging van dienstplichtigen fevert moeilijkheden op. De Maatschappij voor Nijverheid en Handel dringt op spoedige versterking der Indi sche weermacht aan. BUITENLAND. Het Engelsche koningspaar is gisteren op hartelijke wijze door president Roosevelt te Washington begroet. Pierlot heeft in de Belgische Kamer een be langrijke uiteenzetting gegeven van het Belgische buitenlandsche beleid. Lord Halifax richt zich in een welwillende rede tot de as-landen. SPORT. Sport in 't Kort Het Sportgesprek van de week. Damrubriek. ARTIKELEN, enz. R. P.: Dc onveilige Weg. Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. II. D. Vertelling: Joe had gelijk. Van onzen correspondent te Genève: arbeid en Zwitsersche eendracht. W. v. d. T.: Er wordt gerooid langs de Am- sterdamsche grachten. Brieven van een Ambtenaar B. B. Voor de Jeugd. J. H. de Bois: Jacob Ritsema zeventig jaar. Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 3

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1