M Verkoopster ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING AGENDA. Liberale Staatspartij Garnalenvisschers leggen het bij bij er neer. STIENS, Gierstraat 27 V R IJ P A C, 9 JUNI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Centrale voor Werkloozenzora. Internaat leidde 120 meisjes op. De Centrale voor Werkloozenzorg. gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, heeft in 1938 9 kampen voor jeugdige werkloozen ge organiseerd. Er kwamen 4551 jongens en zij verbleven daar 154798 dagen of gemiddeld 34 dagen. Het internaat ie Haarlem leidde in het afgeloopen jaar 120 meisjes op voor het huis gezin. Zij werden daarin geplaatst. De vrouwen van de werklooze mannen wer den ook betrokken in de organisatie der Cen trale; 647 vrouwen werden gedurende eenige dagen naar vacantiehuizen gezonden om weer nieuwen moed en levenskracht te verzamelen. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. Londen 8.79 3/8 Berlijn 75.30 Parijs 4.97X Brussel 31.95 Zwitserland 42.34y2 New-York 1.87 11/16 Amsterdam, 12 uur. Londen 8.78 7/8 Berlijn 75.27 1/2 Parijs 4.97 Brussel 31.95 Zwitserland 42.32 Kopenhagen 39.25 Stockholm 45.27 1/2 Oslo 44.17 1/2 New-York 1.87 5/8 Italië: vrije lire 9.93 reislire 9. bankpapier 6.50 VOORBEURS TE AMSTERDAM In de positie van de wisselmarkt was heden morgen geen groote wijziging gekomen. Nadat de buitenlandsche wisselkoersen op verhoogd ni veau waren geopend, liepen zij weer terug, tot ongeveer het peil van gistermiddag, waal-mede derhalve de gulden verder in herstel was. Het pond sterling, bewoog zich op 8.78 3/4 a 8.79, en de dollar op circa 1.87 5/8. De markt had een zeer rustig verloop en de affaire droeg een vol komen normaal karakter. Wat de overige buiten landsche deviezen betreft, Fransche francs gol den circa 4.97. de Belga 31.94 a 96. de Zwitser- sche franc 42.31 a 33. en de rijksmark 75.25 a 30. De variaties en schommelingen bleven zeer beperkt, hoewel eenige onzekerheid op de wis selmarkt niet te miskennen valt, in verband met de geruchten van velerlei aard, welke ten aanzien van de monetaire kwestie in omloop zijn. Op de termijnmarkt vielen evenmin groote verschillen waar te nemen. Het disagio voor Fransche francs bedroeg rësp. lA en 1 cent voor de 1 en 3 maandsch noteering en voor de Belga resp. 5 en 22 cents. Registermarken waren op 28 eerder iets lager. Het voorbeurs-effectenverkeer droeg een zeer kalm karakter. Dc affaire was betrekkelijk ge ring en geen enkel fonds trad op den voorgrond. Hoewel de koersen over het algemeen niet sterk afweken van gisteren bleek de vraag toch meerendeels zoo beperkt dat het koerspeil maar nauwelijks gehandhaafd kon blijven en de ten- denz hier en daar eerder als gedrukt bestempeld kon worden. Amenkaansche shares waren even eens overeenkomstig Wallstreet onregelmatig, zwakker gedisponeerd. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. Krachtens art. 36 der Woningwet wordt een uitbreidingsplan voor ten hoogste 10 jaar vastgesteld. Om de 10 jaar moeten derhalve plannen, voorzoover nog niet verwezenlijkt, worden herzien. In verband hiermede bieden B. en W. den raad ter vaststelling aan „Blad no. 9" van het uitbreidingsplan „Noord", zulks ter vervanging van het bij raadsbesluit van 16 Januari 1929 no. 21 vastgesteld plan „Detail no. 9" van het plan „Noord". B. en W. stellen voor, genoemd ontwerp plan en de ontwerp-bebouwing's-voorschriften vast te stellen. De in het plan begrepen gronden zijn ge legen ten zuiden van de Jan Gijzenvaart, ten westen van het Noorder Buiten Spaarne en ten noorden en oosten van de bestaande be bouwing. De in vergelijking met het oorspronkelijke plan aangebrachte wijzigingen komen in hoofdzaak op het volgende neer: le. De bouwblokdiepte is vergroot, waar door de ruimte tusschen de achtergevels een betere afmeting gekregen heeft. 2e. De afdekking van de nog te bouwen woningen moet geschieden met een kap. be houdens enkele uitzonderingen ten behoeve van het verkrijgen van een goede aansluiting aan de bestaande bebouwing. 3e. De omgrenzing van het schoolterrein is rechthoekig gemaakt. 4e. Aan de oostzijde van den Spaarndam- scheweg is alle grond voor de sporthaven en voor een speelterrein gereserveerd. Tijdelijk allerlaagste prijzen van 2.— afm. 22/35 1.80 afm. 15/22 1.50 afm. 8/15 o.a. per 70 K.G. franco huis. HAR.MENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 9 JUNI Rembrandt Theater: „De dans des doods". Tooneel: 5 Hotcha's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Zit in de lucht", ge prolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jongensstad" geprolongeerd 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Havenkwartier" en „De school der misdaad". 2 en 8.15 uur. Moviac Theater: „Drie blauwe jongens en een blond meisje". Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. ZATERDAG 10 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's: Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. GEVRAAGD voor afdeeling HOEDEN en BLOUSES, in betere confectiezaak. Schriftelijke sollicitaties met opg. van verl. salaris en godsdienst onder nr. 1674 aan het Bur. van dit Blad. (Adv. ingez. Med.) V er wachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Half tot zwaar bewolkt, overwegend droog, weinig verandering in tempera tuur. Zwakke tot matigen, Noordelijken tot Westelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 68 F. 56 F. 58 F. Het weer in onze omgeving wordt beheerscht door een machtig gebied van hoogen iueht- druk op den Oceaan, dat zich van de Britsche eilanden uitstrekt Zuidwaarts tot bij den evenaar en Westwaarts tot aan den 45sten lengtegraad. In Schotland, op IJsland en langs de Noor- sche kust dalen de barometers snel onder in vloed van een depressie, die bij IJsland ligt en waardoor een vochtig warme luchtstroom Ierland uit het Westen nadert. Op de Faroer en IJsland viel al veel regen (Vestmanoer 23 m.M. en Thorshavn 24 m.M.). De storing, die gisteren over Midden-Zweden was gelegen trok Oostwaarts weg naar Rusland. Aan de ach terzijde hiervan over Zuid-Zweden en de Oost zee stijgt de luchtdruk snel. Daardoor werd de luchtdrukgradiënt hier te lande kleiner en nam de Noordelijke wind af tot matig. Nog steeds worden over de Noordzee koele luchtmassa's naar het Zuidoosten getranspor teerd. Deze zijn nu tot in Zuid-Duitschland en Noord-Frankrijk doorgedrongen. Uit de vlieg tuigwaarnemingen te Soesterberg, Hamburg, Norderney en Koningsbergen blijkt, dat het op 1500 meter ongeveer 12 graden kouder is geworden in vergelijking met gistermorgen. In ons land is de ochtendtemperatuur vergeleken met Woensdag 9 graden gedaald. In Zuid- en Midden-Frankrijk blijft het warm en komt plaatselijk onweer voor BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 9.10 uur; n.m. 21.39 uur. Strand berijdbaar van 14.00—19.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevaüendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Alleen een bloeiend bedrijfsleven kan de werk loosheid blijvend beperken STEMT LIJST Mr. A. Beets Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi jj^fl C. Stapel Jr. Q B. W. Lasschuit (Adv. Ingez. Med.) A.-R. Kiesvereeniging Haarlem- Noord. Drie sprekers aan het woord. Donderdagavond kwam de A.R. Kiesver- eeniging „Nedei'land en Oranje" te Haarlem- Noord in het gebouw van den Ned. Protestan tenbond aan de Berkenstraat, onder leiding van den vice-voorzitter, den heer D. A. J. Spek in vergadering bijeen. In zijn openingswoord, hetwelk tot titel had „Een vaste koers" wekte de heer Spek op tot het intensief propageeren der A.R. beginse len en te wijzen op den vasten koers, mede be paald door den principieelen grond der begin selen, welke de A. R. partij bij haar streven volgde, waardoor zij, zoowel ten aanzien van financiën als sociale zorg en de geestelijke waarden een politiek voorstond, welke thans in steeds breeder kring waardeering onder vindt. Een politiek nl. welke niet de schom melingen en onvastheid vertoonde als die van zoovele andere partijen, omdat zij een geestelijke en reëele basis had. Als tweede spreker trad op de heer W C. Bakker, nummer twee van de A. R. Candi- datenlijst, wiens onderwerp tot titel had „Bou wen en bewaren" en waarover wij in ons blad van Donderdag reeds verslag gaven. Spr. wees er nog in het bijzonder op. dat bij een even- tueele wijziging van de thans geldende fi- naneieele verhouding tusschen Rijk en ge meente. er op den Raad een groote verant woordelijkheid komt te rusten, om een even- tueele grootere bevoegdheid zoo toe te passen dat de autonomie op waardige wijze kan wor den gehandhaafd. De heer L. Silvis, voorzitter van den Haarl. Chr. Besturenbond, numme drie van de A.R. candidatenlijst, sprak over „Overheid en wcrkloosheidszorg". waarover wij eveneens gisteren reeds verslag gaven. Aan het slot van de vergadering dankte de voorzitter de sprekers voor hun woord en wekte op om alle krachten in te spannen, op dat dit woord ook in den Raad van de Ge meente Haarlem kan klinken. Tenslotte gaf de heer Spek nog een over zicht van de propaganda, welke het bestuur der Centrale A. R. Kiesvereeniging had ont worpen en voor de uitvoering waarvan aller medewerking werd ingeroepen. Hun bedrijf door een doelloos pufverbod met den ondergang bedreigd. Een deputatie zal in Den Haag trachten te redden wat er nog te redden valt. IJMUIDEN Vrijdag. De visscherij op garnalen, dat sma kelijke schaaldiertje, dat bij millioenen langs onze Noordzeekust rondzwemt en dat, wanneer het met zijn lichtrood ge kleurd lijfje onze boterham siert, deze tot een ware delicatesse maakt, was vroeger in IJmuftien van weinig betee- kenis. Maar sedert de garnaal niet meer kon aarden in het zoete water van het IJselmeer verplaatsten vele garnalen visschers van wat eens de Zuiderzee was, hun bedrijf naar Neerland's groot ste visschershaven en thans telt de vloot die eiken dag van IJmuiden uit naar zee vertrekt ter garnalenvisscherij, een dertigtal schepen, thuis behoorende niet alleen in IJmuiden maar ook in Oud dorp, Den Helder, Volendam, Urk enz. Het zijn stoere kerels, die garnalenvisschers en dat moet ook want hun bedrijf is zwaar. De zee kan ook onder de kust soms heel ruw zijn en dan hebben hun kleine scheepjes heel wat te verduren. En als dan bovendien aan boord van het op de golven dansende scheepje de vangst ook nog gekookt moet worden valt het werk vaak lang niet mee. Op de meeste botters varen drie man, enkele groote hebben vier man aan boord. Een eenvou dig rekensommetje leert ons, dat ongeveer hon derd man hun dagelijksch brood op de IJmui- densche garnalenvisscherij verdienen. Of dit al thans trachten te doen, want het gaat slecht met de garnalenvisscherij en wanneer er nog brood mee verdiend wordt is het hoogstens een heel schamel stukje. Er zijn twee groepen van garnalenvisschers; de grootste groep wordt gevormd door de sche pen. die de garnalen versch aanvoeren, de z.g. „litjesvisschers", aldus genoemd naar het kistje (litje) waarin de garnalen worden aangevoerd en verkocht. Zoo'n litje heeft een inhoud van 15 K.G. Deze groep telt een 18-tal schepen, die alle voorzien zijn van een goedgekeurde bun, waarin de vangst levend wordt gehouden. Zij visschen alleen des nachts, in tegenstelling met de schepen, die de garnalen aan boord koken en die alleen overdag visschen. Deze groep verlaat des morgens voor dag en dauw de haven en komt des middags ongeveer drie uur weer in de haven terug met hun vangst klaar voor den verkoop, klaar d.w.z. uitgezocht en afgekoeld. Toen de crisis ook de garnalenvisscherij in haar greep te pakken kreeg, ging de regeering zich er mee bemoeien; zij ging de visschers steunen. Deze steun bestaat uit een kleinen toeslag, die echter alleen dan verleend wordt, wanneer een schip een volle week gevischt heeft en wanneer de aanvoer niet beneden de voor elk schip vast gestelde taks is. Dit is het dus wat de regeering geeft, laat ons zeggen: met haar rechterhand. Maar dan komt de linkerhand en die neemt weer wat te rug. Voor wat hoort wat, zoo redeneert men in Den Haag. En wat zij terugneemt is niet zoo weinig, vooral van de „litjes-visschers". Men luistere maar eens. De versche garnalen moeten springlevend worden aangevoerd. Zijn ze dood dan worden ze afgekeurd en dat gebeurt nog al eens De leven de garnalen worden in den Rijksvischafslag verkocht. Voor een deel van de vangst, de el- ken dag toegewezen taks, die apart verkocht wordt, garandeert de regeering een minimum prijs van f 1.35 per litje. Het andere deel, de „overtaks" wordt voor risico van den visscher verkocht. En nu komt de linkerhand en die neemt van de f 1.35 maar eventjes 15 ets. terug, zoodat de visscher maar f 1.20 ontvangt. En wanneer de garnalen boven de f 1.35 verkocht worden neemt de regeering van het surplus nog eens 10 pet.! Ook van dat deel van de vangst, dat vrij ver kocht wordt, wordt 15 pet. afgetrokken. Vroe ger, toen alles nog vrij was, werd voor de in den Rijksvischafslag verkochte garnalen, de ge bruikelijke 2 pet. retributie en 2 pet. koopmans korting, dus totaal 4 pet. afgetrokken. VERZEKERINGSVOORWAARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Elke beulende abonné van dit bled u. tonlang li in abonnement duurt, dit blad verichijnt en dc Directie van dit blad de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel I Ala verzekerden worden beschouwd alle per week. per maand en of per kwartaal betalende geabonneerden. die aan dc volgende vereischten abonnés gedurende een volle maand) als geabonneerde in de registers van dit blad zijn ingeschreven: b. den I8en verisardag gepasseerd tiin en den 60sten veriaardag nog met bereikt hebben: e. niet lijden aan ziekten ot gebreken, welke voor hen hel gevaar voor onge vallen vergrooten en volkomen het gebniik hebben van hunne'ledematen Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver staan de uitsluitende en recbtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook le water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk san zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid Artikel 3. De uitkeenngen bedragen: 2000 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechlstreeksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde waaronder te verstaan de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of bade handen, dan wel een voet en één hand. boven den enkel of den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen ben dagen na den datum van hel ongeval en mits de verzekerde drie msanden na den datum waarop de levenslange ongeschiktheid 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen dc grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk o( uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval; 200 GULDEN, indien hel ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één hand ol één voet boven den pols ol enkel, of van bet onherstel baar gezichtsverlies uit écn oog (toule blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na Hen datum van hel ongeval. Indioi van beide leden van ee van alle leden van een llende binnen de grenzen van dc voorwaarden) dc 100 GULDEN ter60 GULDEN i vinger 15 GULDEN 50 GULDEN wijsvinger25 GULDEN anderen vinger 5 GULDEN onderbeen van een pols15 GULDEN vaneenenke! 15 GULDEN terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6. krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, tezamen nooit meer dan f 2000.— kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bi) het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dal verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Het verhes ol dg breuk van vóór bet ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige ol verminkte licliaamsdeclcn geelt geen aanspraak op uitkeering, terwijl vóór bet ongeval reeds niet aanwezige lichaamsdeel» evenmin in aanmerking kunnen komen bij de herekenina van de totale uitkeering dan gaat dc volle te verleenen uitkeering in geen geval liet bedrag te boven dat voor hel verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geelt nimmer recht op meer dan één uitkeering, met dien ver stande. dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of -been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden Andere uitkeeringen geschieden aan den abonné zeiven. in geval recht op schadeloosstelling ontstaat.^ zal de uitkeenng geschieden, binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk lettel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten tenoege der Directie van dit blad Artikel 1 Een uitkeenng zal niet verschuldigd zij Ut. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschikthesd v«n den verzekerde; b. door eenige heelkundige opentie of door uitputting alt gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is): e. door ee.ie bevalling o! zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast rijn door een ongeluk; 4 door zonnesteek, ol terwijl de verzekerde ouder den invloed van over prikkeling of somnimbulisme wis of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staal dan gewoonliik om zorg voor zich zeiven a. door zelfvermnuung. zeltmuord ol poging daartoe hetsj willekeurig ol met. onverschillig of de geabonneerde a) dan niet goed bij zinnen was; t in duel. of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bn vlieg- of luchtvaarttochten. dan wel bij pleizierreizen buitenslands of bii baden, zwemmen, automobielrijdcn of motorwielrijden. of aan boord van een schip, hetzij nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten men den persoon van verzekerde of in buitenlandschen c -nUndschr onlusten voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD Het verdwijnen, verdrinken ol door gas ol gassen verslikken ran den ver zekerde. wordt, onverminderd het hiervoor in dit artikel bepaalde, ten opzichte van deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van dit blad liet bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht- De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij liet ongeluk veroor zaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding vnn personen of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in slaat van krankzinnigheid ol ver standsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar een andere Europeescbe haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) ol indien hij zich in krijgsdienst le land of te water begeeft en evenzeer van den dag al waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van dit blad le betalen of deze courant ophoudt te verschij nen, of de Directie van dit blad de verzekering doel eindigen, alsdan deze ver zekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die rich met de be reiding. hel verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine. dynamiet, naphta. acelyleengas of andere lichl-ontplofbare of licht ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig rijn. Evenmin geldt deze verzekering voor miinwerkers acrobaten, circusriiden en dergeliiken. Zeevïsschera, zeevarenden van beroep en personen van den Loodsdiens» rijn, in afwi)king van het hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook aan boord verzekerd, tenzij hel ongeval den dood tengevolge heeft. Op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak gemaakt worden, indien het ongeval, dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben moeten ziin uitgekeerd aan een normnol persoon, door hetzelfde on- Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen en aanspraak maken op uitkeering. zal in het geheel voor alle getroffenen teza men nimmer meer dan maximaal ƒ2000.worden uitgekeerd, te verdeelen naar evenredigheid van het aantal getroffenen en den aard van het door hen geleden letsel. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht rijn met betrekkin* tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten m nlla gevallen olie bijzonderheden daaromtrent en omtrent liet bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van dit blad. en indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het ongeluk is geschied, zal geenerlei uitkeering verschuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende, in den zin van het vorige artikel, is, moet dc kennisgeving geschieden binnen drie dagen na de aankomst vnn den ge troffene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een bevoegd genees kundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hii volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van dit blad toegestaan worden den getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geèischt kan worden en dit blad heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als hel noodig acht Elk bewijs hetwelk de Directie van dit blad van tijd tot tiji zou kunnen eisehen betreffende ecnig ongeluk of verwonding op grond waarvan een cisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. In geval van cenig ongeluk met doodeüjken afloop moet hiervan aan de Di rectie van dil blad schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelend» geneesheer ingevulde «anvrage-formulier tot uitkeering. en ingeval van over lijden. van de doodsacte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de be handeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van dil blad. De kosten dor goüachte verklorinsen komen ten laaie van dengene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd rijn, zullon be taalbaar zijn ten kantore van dit blad. slechts na ontvangst van een door de(n) rcchthcbbcndc(n) geteekende uuitantie, terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen. Van geen som, die verschuldigd is. zal interest betaald worden ook niet in gevallen, waarin dia anders volgens de wet verschuldigd zou zijn, terwijl de verplichting tot uitbetaling van ecnig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat he Artikel 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuzo door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden dooi den Kontonreehter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieder. onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft vnn liet honorarium der scheidslieden- Artikel 8. Bezwering en vervreemding vin de rechten, voor een go* abonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of. bij overladen, van de «htgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met liet oog op vaststelling der idealiteit van den verzekerde moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam. hetzij door huwelijk of andersrina daarvan ten spoediga'e opgave doen aan de Directie van dit blad. Artikel V. Als abonne in den zin dcxci .crzekenng wordt beschouwd het hoofd van het gezin of de samenwoning (als omschreven in art. I van het Besluit Bevolkingsboekhouding. Stbl. 1936 No. 342. behoorende bii de Wet op de Bevolkingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaata greop. een ander lid van het gezin of de samenwoning, mits aan hetzelfde adres woonachtig, is aangewezen bii «chrifteliik verzoek aan de administratie van dit blad. Artikel IU. L)o Directie van dil blad zal te allen tijde het recht hebben, deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in dc voorwaarden daarvan aan te brengen, welke beëindiging of wijziging door bet enkele feit der aan kondiging in dit blad van kracht zal worden. ZEISS-PERIvlST De tboaaés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zjjn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f 600.Verlies van hand. voet of oog f 400.Duim of Wijsvinger f75.Elke andere vinger f30. Bij spoor- of tramongeval etc. worden de uitkeeringen: bj overlijden f 1000.bij invaliditeit (3000. Door deze publicatie zij" ille vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen LEVERT (Adv. Ingez. MedJ Het voordeel voor den garnalenvisscher zit dan ook alleen in den minimumprijs. Maar ver der heeft hij niets dan nadeel. Daarvan zou bijv. schipper Kwakman van de VD 9 kunnen getuigen, die in een half jaar f 62.50 steun ont ving, maar die aan heffing van het Verkoopkan toor maar eventjes f 400 moest betalen. En de VD 9 is een botter van den Rijksdienst, een groot schip, gebouwd met steun van de Zuiderzee- steunwet, een schip met een groote taks. Voor de kleine vaartuigen is de verhouding nog on gunstiger. De kookvisschers brengen hun vangst des mid dags naar de garnalenloods van de Visscherij Centrale. Des morgens voordat ze naar zee ver trekken krijgen ze hun taksbriefje, dat aangeeft hoeveel ze mogen aanvoeren. Wat ze meer aan voeren gaat in den regel weg als puf. Voor hun taks krijgen ze een minimumprijs van 15 ets. per K.G.. waarvan 1 ct. wordt afgetrokken voor het Verkoopkantoor. Maar nu komt het ergste. In October 1938 verbood de regeering den garnalenvisschers den aanvoer van puf. omdat zij vischten met netten, die mazen hebben kleiner dan 7 cM., de voor geschreven minimummaat voor trawl- netten. En dat was de doodsteek voor de garnalenvisscherij, want dit beteekende, dat de niet-opzettelijk door de visschers gevangen puf weer overboord gewor pen moest worden. De puf leverde per schip een verdienste op van ongeveer vijftig gulden per week en iedereen kan wel begrijpen, wat dit voor deze kleine visschers beteekende. I Het spreekt van zelf, dat de gedupeerden krachtig tegen dit besluit van de regeering heb ben geprotesteerd, maar dit heeft niets opgele verd. Ja, toch wel iets. Een ambtenaar van het Rijks instituut voor biologisch visscherij-onderzoek heeft eenige reizen met een garnalenvisscher meegemaakt om te constateeren of het juist was, zooals de visschers beweerden, dat de puf, als ze overboord geworpen wordt morsdood is. Deze beambte heeft slechts den dood van alles, wat geen garnaal was en wat dus overboord ging kunnen constateeren. Maar het pufverbod, het eenige, geldend voor Nederlandsche visschersvaartuigen, bleef ge handhaafd. De meening van dr. Tesch, den lei der van genoemd instituut werd zelfs niet ge vraagd. En terwijl de loggers en de op gewone Noordzeevisch trawlende botters nog steeds, on danks de voorgeschreven minimum-maaswijdte doorgaan, reusachtige hoeveelheden puf aan te voeren, moet de garnalenvisscher alle puf over boord gooien. De Minister gaf „niet thuis". De gedupeerden wilden toen een laatste red middel probeeren: een audiëntie bij den Minister. Deze werd aangevraagd, schriftelijk, telegrafisch, door tusschenkomst van den burgemeester van F,dam en later nog door tusschenkomst van het Kamerlid Stumpel. Maar de Minister gaf „niet thuis". Daarna werd telegrafisch verzocht schar en wijting buiten het pufverbod te houden. Dit heeft in zooverre iets opgeleverd, dat eenige maanden geleden de wijting inderdaad van het pufverbod werd uitgesloten Maar met de schar ging dat niet, „omdat bij de schar ook schol wordt gevangen". Hieruit blijkt wel de groote ondeskundigheid van 's Ministers raadgevers, want onder den wal wordt nooit pufschol gevangen, hoogstens een enkele maal eens een bovenmaatsche schol. Schar mag alleen worden aangevoerd, grooter dan 21 c.M. maar de schar, die het meest ge schikt is voor de drogerijen, vischjes van 18 tot 20 c.M. moet weer worden weggeworpen! En dat, terwijl de drogers meermalen f 5 a f 6 voor een kist van deze vischjes betaalden. Niet naar zee! i Woensdagavond kregen de „verschen" een taks van 6 litjes per schip. Dit beteekende een besomming van nog geen tien gulden voor drie man en daar moet dan nog f 5 van worden afge trokken voor stookolie. Zoodat men een nacht zou moeten visschen voor een netto-besomming van zegge en schrijve drie gulden. Zij zijn niet uitgevaren en zullen vermoedelijk wel niet uitvaren, wanneer geen hoogere taks gegeven wordt. Als de schar niet vrijgegeven wordt is er bij deze lage taksen geen kans op eenige verdienste. Een deputatie van drie man is nu naar de Visscherij Centrale om de belangen van hen en hunne collega's te bepleiten. Het is te hopen met succes, want anders ziet het er voor de garnalenvisscherij slecht uit en zou het wel eens kunnen gebeuren, dat een honderdtal ijverige visschers zonder werk komt en op overheidssteun wordt aangewezen. Weer weinie succes in Den Haag. De deputatie, die gisteren naar Den Haag is geweest om den toestand met den directeur van de Nederl. Visscherij Centrale te bespreken, heeft gisteravond verslag uitgebracht van hare ervaringen, die weinig bemoedigend waren. De deputatie heeft een onderhoud gehad met den heer C. G. Groen chef van de afdeeling Vis- scherijen en deze zeide, dat hij er niets aan kon doen. Hij zou de zaak met den directeur be spreken en misschien zou deze Zaterdag de hee- ren te woord kunnen staan. Zeker was dit echter niet. In verband met dit negatieve resultaat zijn de garnalenvisschers ook gisteravond niet naar zee gegaan. 480ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 17de ljjst Trekking van Vrijdag 9 Juni 1939 Hooge Prijzen 2403 niet, met premie van 3000.—. 100.— 1955 Prijzen van 70. 1363 1439 1531 3168 3206 3989 5259 5880 6181 6405 6433 6768 6801 9623 11325 11514 12901 12911 13743 14325 14545 15833 16085 16303 16395 16858 17722 17935 18330 21816 Nieten 1157 1294 2162 2430 2734 2906 3309 3398 3688 3757 4319 4507 4604 4807 5110 5494 5974 6329 6343 6450 6899 6972 7790 7992 8170 8504 8590 9000 9057 9413 9427 9701 10252 10364 10528 11337 11371 11380 11926 12414 12744 13191 13488 13963 14931 15240 15643 15809 15922 16065 16804 16811 17184 17265 17327 17662 17753 17865 19171 19215 19489 19585 19901 20069 20114 20180 21119 21667 Verbeteringen 5e Klasse 16e lijst: 19578 f7D moet zijn 19577 met f 70.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2