1 JS/einej&enrtcrntift H.C.ANDERSEN H.D.* Vertelling GARAGE RABO VRIJDAG 9 JUNI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD plardjin._oJle&*t B tpf. TABLETTEN? Vraaqt Uw winkelier de qratisbloemkaarten! :A&5. ingez, Xtsth} „Handen omhoog!" beval hij. „We hebben jullie onder schot!" Een enkele blik op de machinegeweren over tuigde de vijf mannen, dat iedere tegenstand nutteloos zou zijn. De kassier bleef stokstijf en trillend op zijn beenen staan met het geld kistje in zijn handen. „Laat dat kistje vallen!" beval Joe en de kassier gehoorzaamde. Joe greep het beet en wierp het in de openstaande bestelwagen. Hij sprong er achteraan. „Vooruit!" schreeuwde hij tegen Davis ach ter het stuur, „vol gas!" Achter in den wagen stonden de drie gewa pende mannen en dreigden iedereen neer te schieten die hen durfde vervolgen. Op twee wielen zwaaide de bestelauto een hoek om en vloog voort in razende vaart. Joe Stern greep een linnen zakje, dat op den vloer van de auto stond. Er zat voor vijftig dollars kleingeld in. Voordat ze een paar straten ver der waren hoorden ze reeds het loeien van een politiesirene achter zich. De vervolging was begonnen. Maar daar had Joe op gere kend. Het politiebureau was immers vlak bij de bank? Hij maakte zich echter geen oogen- blik ongerust, overtuigd, dat zijn list zeker slagen zou. Hij keek door de openstaande deu ren naar buiten. „Volgende hoek omslaan, jog!" schreeuwde hij tegen den chauffeur. Ook deze had reeds het verkeersbord, dat een school aanduidde, gezien. Het was slechts een paar minuten voor schooltijd, Ongeveer drie honderd kinderen tussohen zes en dertien jaren speelden op het groote plein voor de school. De auto minderde vaart.. Joe met den zak geld onder zijn arm boog zich uit den wagen. „Hé, jongens!" schreeuwde hij. „Kijk eens! Pak maar! Voor jullie!" Met volle handen strooide hij het koper en nikkelgeld over de straat. Hij bereikte pre cies het beoogde gevolg. Joelend en juichend vlogen de schoolkinderen de straat op en be gonnen naar het geld te grabbelen, zonder zich om iets te bekommeren. Ze luisterden niet naar hun onderwijzers. Ze duwden elkaar op zij en rolden over elkander heen, om zoo veel mogelijk van dien onverwachten rijkdom te bemachtigen. De loeiende autosirene scheen een oogen- blik naderbij te komen, maar het geluid werd al spoedig zwakker en zwakker. Joe gnuifde. „Zien jullie welhet werkt uitste kend!" pochte hij tegen zijn makkers. „De dienders hebben tien minuten noodig om vrij baan te krijgen. Niemand zal een kind overrijden! Handig bedacht, wat?" „Ja, Joe, dat moet ik toegeven, dat is drom mels handig", erkende Martin. Een paar straten verder stond de bestelauto met een schok stil. Davis liet zich achter het stuur vandaan glijden en snelde naar een grooten gesloten wagen, die daar geparkeerd stond. Den vorigen avond in New-York ge stolen. De vier mannen kropen er vlug in, Joe met het geldkistje op zijn knieën. Hij had het in den bestelauto al opengemaakt en na gekeken „Vooruit, Davis, vol gas, joggie! We heb ben dertigduizend dollar te verdeelen". De gestolen wagen vloog over den weg. Tus- schen de vier mannen heerschte een grimmige stilte. Tien, twintig, dertig mijlen ver. Nog wa ren ze niet aangehouden. Voor hen lag de stei le helling van Baer Mountain. Kronkelend wond de weg zich omhoog. Op den top maakte hij een scherpe bocht. Plotseling knarsten en gierden de remmen als een dier in doodsnood, maar ze pakten niet. Davis gooide het stuur om. De groote wagen slipte en vloog zwaaiend over den bergweg heen en weer. Een splinterend gekraak volgde, toen het houten hek langs den weg bezweek onder den last van den zwaren wagen. Dat hek stond langs een afgrond van dertig meter diepte. De auto stortte omlaag, sloeg over den koop Eenmaal. Tweemaal. Veiligheidsglas ver splinterde. De stalen carrosserie kraakte en scheurde. Op de achterbank zat Bonner met een ge broken nek. Dood. Martin, wien het bloed uit zijn gebroken neus vloeide, deed wanhopige pogingen om uit den wagen te komen. Tever- geefsch. Davis lag zwaar gekneusd over het stuurrad heen. Hij was nog bij zijn bewust zijn, maar haalde slechts schokkend en moei zaam adem. Naast hem lag Joe Stern van pijn te kreunen met een gebroken dij en sleu telbeen. „Verroestwat iser gebeurd?" hijgde hij tusschen zijn opeengeklemde tanden door. Davis kan nauwelijks meer adem krijgen, maar zijn mond vertrok nog tot een grijns lach. ,,'n Kind'n kind op 'n fietsnet, toen ik de bochtdoorkwamJe had ge lijkJoeNiemand, niemand kan een kindoverrijden!" (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden.) SYNAGOGE DIENSTEN. NEDERL. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath Vrijdagavonddienst te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 10,21 uur. Werkdagen Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen 's avonds te 7.30 uur. Zondag te 7.15 uur. De Middag- en avonddienst op de werkda gen, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaard straat 14. De overige dienster, vinden plaats ter Syna goge, lange GESLAAGD. Van den cursus tot opleiding voor Chr. Kleuterschoolonderwijzeres slaagden dit voorjaar: voor practijk de dames N. Cassé, B. Faber. G, van Heest. A. ten Have. S. Klaas- sen. R. de Munnik W. Verstrate, B. Zonneveld, en G. Brons, voor theorie de dames S. Klaas- sen, R. de Munnik. G. Brons. T. Verdonk en J. Kreyger. Voor diploma B. slaagde mej. de Jonge. Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs. In 9 jaar steeg het aantal Haarlemsche leerlingen met 12.6 */o. Ds Statistische Gegevens der gemeente Haar lem geven thans 9 jaar cijfers over het aantal leerlingen bij het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. Een bestudeering der statistieken toont aan dat er thans, ook al houdt men rekening met de toeneming van het aantal inwoners, in verhou ding veel meer jongelui uit Haarlem een H.B.S., Lyceum of Gymnasium bezoeken. Wij putten uit de gegevens de volgende cij fers van Haarlemsche leerlingen (dus de leerlin gen van buiten zijn niet daaronder begrepen, maar tusschen haakjes gezet) en vullen die aan met cijfers die ons door het Kennemer Lyceum verstrekt worden. 1930 Van buiten Haarlemmers Haarlem Gymnasium 162 59) Gem. Lyceum 293 116) H.B.S. A 290 56) H.B.S. B 205 37) Meisjes H.B.S. 125 44) Christelijk Lyceum 74 94) R.-K. Lyceum 131 78) R.-K. Meisjesschool 14 8) Kennemer Lyceum 71 312) Totaal 1365 804) 1939: Gymnasium 177 125) H.B.S. A 349 75) le H.B.S. B 223 142) 2e H.B.S. B 270 47) Meisjes H.B.S. 185 104) Christelijk Lyceum 216 279) R.-K. Lyceum jongens 193 186) R.-K. Lyceum meisjes 74 123) Kennemer Lyceum 72 502) Totaal 1759 (1583) Een toeneming van de leerlingen uit Haarlem dus van 394. Het aantal inwoners van Haarlem is sinds 1930 toegenomen van 117.745 tot 137,891, dus met 17.1 pet. Van de stijging van 394 leerlingen ko men dus 221 voor rekening van de uitbreiding der bevolking, maar dan blijven er toch nog 173 over. Het aantal Haarlemsche jongelui dat een H.B.S., Lyceum of Gymnasium be zoekt is dus sinds 1930, rekening hou dend met de toeneming der bevolking, met 12.6 pet. gestegen. Sinds 1930 is het aantal leerlingen op de in richtingen van Openbaar Onderwijs toegenomen met 129 leerlingen en bij de inrichtingen van bijzonder onderwijs met 265. Het sterkst is de vooruitgang bij het Christelijk Lyceum waar het aantal Haarlemsche leerlingen steeg van 74 tot 216. Dit wat de Haarlemsche leerlingen betreft. Het aantal buiten-leerlingen is ook in die 9 jaar zeer sterk gestegen, namelijk van 804 tot 1583, Voor een deel komt dat natuurlijk ook door de stijging van het inwoner-aantal van de buiten gemeenten. Het is evenwel moeilijk om hier juiste berekeningen over te maken omdat onder de buiten-leerlingen ook jongelui zijn die niet in Haarlemsche randgemeenten wonen, maar van elders afkomstig zijn. Gedistingeerd; zoo'n gladdering n Fortgens Gr. Houtstraat 109 naast Cinema Palaoe (Adv. Ingez Med.) Het verstrekken van versterkende middelen. Samenwerking van Instellingen te Haarlem. Ondar voorzitterschap van den heer E. van der Wall, wethouder van Financiën en lid van het bestuur van den Armenraad, had dezer dagen op het Bureau van den Armenraad een bijeenkomst plaats van instellingen, die ver sterkende middelen verstrekken. Door Dr. J. S. de Boer. van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst, werd een inleiding gehouden. Besloten werd een register samen te stellen van hen, die. versterkende middelen ontvan gen, ten einde dubbele verstrekking te voorko men. JUBILEUM F. H. PETTER. De heer F. H. Petter. chef-monteur van de N.V. Technische Maatschappij Heringa en Wuthrich, vierde Donderdag zijn 25-jarig ju bileum. Om half negen des morgens werd de heer Petter met zijn echtgenoote en eenige familie leden per auto gehaald en op het kantoor dei- Vennootschap gebracht, waar de directie en het personeel ter ontvangst aanwezig waren. De heer Heringa wenschte den jubilaris namens de directie geluk en memoreerde de belangrijke werkzaamheden, die de heer Petter verricht heeft vóór hij 25 jaar geleden in dienst dei- Vennootschap kwam en de vele verdiensten die hij zich in dienst der Vennootschap ver worven heeft. Namens de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel overhandigde spreker het Vereerend getuigschrift met zilveren medaille en van de directie een enveloppe met inhoud. Namens het personeel spraken de heeren Van Egmond en Anten, die den jubilaris dank brachten voor de aangename samenwerking. Zij boden verschillende cadeaux aan. Verder sprak de heer N. Rijken als oud-employé. De heer Petter dankte tenslotte allen en in 't bijzonder de directie voor haar bewijzen van medeleven en voor den steun, die hij im mer bij moeilijkheden, ook in zijn familie, on dervinden mocht, TRINITEITS LYCEUM TE HAARLEM. Eindexamen Gymnasium op 6, 7 en 8 Juni. Geëxamineerd elf candidaten; geslaagd voor diploma A: A. M. Evers, A. H. Lycklama; ge slaagd voor diploma B: J. B. Eiskamp, H. J. M. Lips, R. Visser. Herexamen: 5. Afgewezen: 1. Eere-tentoonstelling werk van H. A. van den Eynde. Ruim 50 inzendingen. Zaterdag 10 Juni, des namidddag om drie uur, zal. zooals gemeld, in het Frans Hals museum te Haarlem een eere-tentoonstelling worden geopend ter nagedachtenis van den bekenden beeldhouwer H. A. van den Eynde. De expositie bevat ruim vijftig inzendingen, daaronder bevinden zich eenige origineele werkjes, benevens een omvangrijk aantal mo dellen van beelden en bouwbeelhouwwerken, die in den loop der jaren door Van den Eynden werden ontworpen en uitgevoerd; voorts enkele fragmenten van het Van Heutsz-mo- nument te Batavia, de beeldgroepen „De Dans", „Afscheid" en „Die Teilung der Erde", details van het 'beeldhouwwerk aan de Bijen korf te 's-Gravenhage, een relief van Nico- laas Beets, fragmenten uit „Levensgang" voor de „Olveh" te Den Haag, details van een klok voor „Het Volk", twee beelden voor het Co lumbarium te Velsen en tal van versieringen van gebouwen en bruggen en een aantal ge- teekende ontwerpen. Deze tentoonstelling werd georganiseerd door een Comité, dat is samengesteld uit de heeren jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, voorzitter; G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals Museum te Haarlem; ir. J. .B van Loghem, D. J. Steyn Parvé en de beeldhouwer Marie Andriessen. Ook heeft zich een uitvoerig eere-comité ge vormd. waarin tal van bekende Nederlanders zitting hebben genomen. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 25 Juni LIBERALE STAATSPARTIJ. In een vergadering van de Lib. Staatspartij te houden in Hotel Den Hout. zal Donderdag middag 15 Juni mevr. mr. E. A. J. Scheltema— Conradi, lid van den Haarlemschen gemeente raad, candidaat no. 2 van lijst 11, spreken over verschillende onderwerpen: onderwijs, werkloosheid, de werkende vrouw. Daarna zal mevr. J. L. Redeke-Hoek, uit Utrecht, presidente van het hoofdbestuur van de Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij, spreken over „De taak van de vrouw in dezen tijd in en buiten het gezin". UITSLAG VEILING. Uitslag van de verkooping in het verkoop lokaal Notarishuis op Donderdagavond. Het heerenhuis met schuur, voor- en ach tertuin en erf te Haarlem aan den Wagenweg no. 194, groot 2 aren, 6 centiaren. 6300, A. M. Joustra q.q. Het woonhuis met erf, voor- en achtertuin te Haarlem, aan de Ramplaan no. 103, groot 1 are, 61 centiaren. 3350. D. J. van Rijn q.q. Het heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Berkenrodestraat no. 12, groot 1 are, 44 centiaren. 4900. Opgehouden. Het huis met afzonderlijk opgaande boven woning te Haarlem aan de Colensostraat no. 35 zwart en rood, groot 1 are 2610 N.N. Joe had gelijk. door Herman Antonsen. LUISTER nou liever", zei Joe Stern, „Jullie hebt lef genoeg, maar geen hersens. Die heb ik. Ik zeg jullie, .Jullie hebt lef genoeg, maar geen dat mijn plan zoo veilig is als wat!" Hij zette zijn glas neer en wees op een ruw geteeken- den plattegrond der omgeving van het bank gebouw „Dat is de bank, dat het station en dat het politiebureau. En die straat rijden we door tot daar en slaan dan de vierde dwars straat rechts is en Joe had zijn plan uitgewerkt tot in de kleinste bijzonderheden. Om vijf minuten over half negen precies reed een bestelauto met den naam van een bekende New-York- sche firma langzaam de voornaamste straat van Maple Park in, als om bestellingen af te leveren. Doch bij de Nationale Bank stopte de wagen. Achter het stuur zaten Davis en Joe in slecht passende uniformen. Vijf mijl daar vandaan lagen de chauffeur en de besteller, van hun uniformen beroofd en goed gebon den, tusschen dichte struiken weggestopt. In de verte floot een naderende trein. Een jonge man met een bril kwam het bankgebouw uit. Hij stak op weg naar het sta tion de straat over en schonk niet de minste aandacht aan de bestelauto. Joe was te weten gekomen, dat de Nationale Bank voor de grootste fabriek in Maple Park elke twee we ken een bedrag van ongeveer dertigduizend dollar van haar hoofdkantoor in New-York liet komen voor loonbetalingen. Het werd al tijd per expresse zending in een ijzeren kistje verzonden. Toen de trein stopte, begaf Mason, de kassier van de bank zich naar het post- rijtuig en nam daar, onder bescherming van vier politiemannen de geldzending in ont vangst. Joe had elk hunner bewegingen van te voren bestudeerd. Hij zag de trein puffend het station uitrijden en Mason, van de vier man vergezeld, terugkomen en de straat weer oversteken. Doodbedaard stapte hij uit de cabine en liep naar de achterzijde van den wagen. Hij klopte op de dubbele deur, waar achter Bonner en Martin op post stonden, ieder met een machinegeweer in den aanslag. De jonge kassier en de vier agenten staken de straat over, zonder op de bestelauto te letten. Joe Stern rukte de dubbele achterdeur open. Trok tegelijkertijd een automatisch pistool. l/oot £uxe VetUuut zonder Chauffeur alleen GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Verzekerde Wagens (Adv. Ingez. Med.) PROPAGANDA A.R. KIESVEREENIGING. Met het oog op de a.s. verkiezingen voor den Gemeenteraad belegt de Centrale A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" op Donderdag 15 Juni a.s. in het gebouw van de Broedergemeente aan de Parklaan een propagandavergaderingen, waar als sprekers zullen optreden de heeren G. Wolzak Hzn., lid van den gemeenteraad met het onderwerp: „Onze taak in den raad"; G. Baas Kzn., lid der Tweede Kamer, wethouder van Amster dam met 't onderwerp: „De beteekenis van de a.s. verkiezingen" en ds. C. Veenhof, Gerefor meerd predikant, met het onderwerp: „Chris telijke Politiek". KON. NED. VER. „ONZE VLOOT". De afd. Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot" houdt Vrijdag 16 Juni a.s. in een der zalen van Hotel Lion d' Or haar jaarlijksche algemeene vergadering. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek.) Aanwinsten. Godsdienst. Chantepie de la. Saussaye. Lehrbuch der Religionsgeschichte, 2 dln. Montessori. De heilige Mis uitgelegd aan de jeugd. Rapporten van de wereldconferenties dei- kerken te Oxford en Edinburgh, 1226 Juli, 3—18 Augustus 1937. Geneeskunde: Gezondheidszorg. Bonte. De babyrnat. Catalogus van de biblotheek der Nederland- sche maatschappij tot bevordering der ge neeskunst. Kalm. Het sexueele leven van den den mensch. Loghem, van. Algemeene gezondheids leer. Oosterhuls. Hermanus Boerhave (1668 1738). Taalkunde. Roosdorp. Eigen taal als esperanto. Aardrijks-. Land- en Volkenkunde. Bos en Niermeyer. Beknopt leerboek der land- en volkenkunde. Kwast. Beknopt leerboek der aardrijks kunde -voor burgerscholen, gymnasia, enz. 5 deelen. Vrankrijker, De. De kortste weg; de tocht van Barents en Heemskerck. Geschiedenis. Brugmans. Geschiedenis van Nederland 9 è"i. Dïimba. Dreibund- und Entente-Politik in der alten und neuen Welt. Wright. Nederlandsche zeevaarders op de eilanden in de Caraïbische zee en aan de kust van Columbia en Venezuela gedurende de jaren 1621—1648. 2 dln. Kernkamp. Acta et decreta senatus, vroedschapsresolutlën en andere bescheiden betreffende de Utrechtsche Academie, 2 dln. 1. Tot April 1674. 2. April 1674—April 1766. Nederlandsche en in het Nederl. vert. romans KuyperVan Oordt. Een martelaars kroon voor Joris Praet. Mens. Mensen zonder geld. Ooms. De Korevaars. Vaszary. Twee naar Parijs. Meer dan eens schrok het prinsesje op haar weg naar de zeeheks. Maar toch bereikte zij deze. Het eerste wat die echter zei, was: „Ik weet al wat je wilt. 't Is erg dom van je, want je gaat 't ongeluk tegemoet met dien prins. Ik zal een drank voor je klaar maken. Daarmede moet je, vóór de zon opgaat, naar het strand zwemmen. DéAr drink je hem op en dan aal ja vischstaart in krimpen tot wat de mensch en „allerliefste" beentjes noemen. Dit zal erg veel pijn doen. Je zult je zwevenden gang behouden, maar iedere schrede, die je doet, zal net zooveel pijn doen als het trap pen in een scherp mes. Wil je nu nog, dat ik je help?" „Ja", zei de k4«ioe zeemeermin met bevende stem en zij dacht aan den prins en aan een onsterfelijke ziel. „Maar denk er aan", zei de heks, „als je eenmaal een mensch bent, kim je nooit meer een meermin worden. Je vader, je zusters noch je grootmoeder zul je ooit terugzien. En als de prins je niet zóó lief heeft, dat hij alleen maar aan jou denkt en als de priester jullie niet tot man en vrouw verklaart, door jullie handen in elkaar te leggen, krrjg je ook geen onsterfelijke ziel. En je moet me ook betalen voor den drank. Daarvoor wil ik jouw stem hebben Even aarzelde het prinsesje. „Goed, ik doe het", antwoordde ze toen en meteen zette de heks een ketel op 't vuur om den drank te maken. Van alles kwam er in, zelfs druppels bloed van de heks. En 't resultaat was een drank, zoo helder als water.. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6