Waar komt het vandaan? BURGERLIJKE STAND. V R IJ D A G 9 JUNI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD Ï3 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE EEN SENSATIONEELE JACHT. Hedenmorgen omstreeks 8 uur zag een meisje dat op de Prinselaan te Heemstede fietste een man die zich aan openbare schen nis der eerbaarheid schuldig maakte. Het meisje ontmoette even later de motor politie, wie zij van het geval in kennis stelde. Zich ontdekt ziende nam de bedoelde per soon per rijwiel de vlucht in de richting Ben- nebroek. De politie-agent kon hem volgen, daar hij hem den Heerenweg zag oprijden. Zich vervolgd wetend, vluchtte de man het park in naast de buitenplaats .,de Harten kamp" Hier volgde een wilde jacht. Aan de herhaalde sommatie om te stoppen werd geen gevolg gegeven. Wist de politieman hem met zijn motor voor te komen, dan keerde de ver dachte om, om dan weer een andere laan in te rijden. Deze manoeuvre had de verdachte eenge keeren uitgevoerd en daar de kans be stond dat de vervolgde in de nabijheid van de buiten plaats „de Hartekamp" zijn rijwiel in den steek zou laten en te voet de vlucht zou nemen door het bosch, zag de politieman zich genoodzaakt met een handige manoeuvre een aanrijding te veroorzaken. Toen was het spelletje uit en kon de politie den man die later bleek de 25-jarige P. uit Heemstede te zijn. arresteeren. In de motorzijspan werd de veiclachte over gebracht naar het bureau van politie te Heem stede, waar hij een volledige bekentenis afleg- de. De man is in arrest gesteld en tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. HALFWEG WIELRIJDER WEIGERDE NAAM OP TE GEVEN. De gemeente-politie te Halfweg werd telefo nisch in kennis gesteld met het feit dat zich in het hooiland van den veehouder v. B. te Zuid- Schalkwijk een groot aantal personen ophield, die dit land op vordering van den eigenaar niet wenschten te verlaten en daar schade aanricht- ten. In verband met den grooten afstand van het dorp Halfweg begaven de beide gemeente-veld wachters zich per auto naar de aangeduide plaats en inderdaad bevond zich daar een groot aantal personen in het hooiland, die zich onledig hiel den met baden, zwemmen en visschen. De beide politiemannen maakten tegen al deze personen proces-verbaal op wegens het loopen op verboden terrein, doch één hunner weigerde daarbij zijn naam op te geven. En of de veld wachters den man nu al goeden raad gaven of wel hem waarschuwden, dat hij in nog grooter moeilijkheden zou geraken, hij volhardde bij zijn weigering, zoodat de beide veldwachters zich genoodzaakt zagen den man voor deze simpele overtreding te arresteeren en hem in de auto mee te nemen naar Halfweg. Daar werd hem een verhoor afgenomen, waar na proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt; het bleek te zijn een zekere K. uit Haarlem. DE WIELRENNERS OP DEN WEG! Talloos zijn de klachten, welke reeds zijn ge uit én de zuchten, welke zijn geslaakt over het gedrag van de wielrenners, welke op het rijwiel pad alhier den Rijksweg passeeren. Ook gisteren is dit gedrag weer aanleiding geworden tot een efnstige strubbeling ter hoogte van het Raadhuis. Aldaar fietste de heer T. die werd achterop gereden door enkele wielrenners uit de richting Amsterdam. Het passeeren gebeurde als ge woonlijk zoo kort. dat de heer T. schrok en den wielrenners iets toeriep. Dit was voor één der heeren voldoende om van zijn rijwiel te stappen en een vechtpartij met T. te beginnen. Een veld wachter. die juist in de nabijheid was, werd on middellijk van een en ander in kennis gesteld en begaf zich terstond naar de plaats van de vechtpartij. De politieman maakte zich bekend en verzocht ruimte maken op het rijwielpad, waarop de wielrenner zich tegen den politieman keerde en deze een beleediging toevoegde zon der verder aan zijn bevel om zich van het rij wielpad te verwijderen te bekommeren. De politieman trok zijn gummistok om den wielrenner een klap toe te dienen. Deze sprong in de bokshouding en wilde nu den veldwachter te lijf. Hiervoor kreeg hij echter geen kans, want voor hij er goed en wel om dacht, had de veldwachter hem stevig in zijn kraag gevat en hem meegenomen naar het Raadhuis, waar hij verder aan een verhoor werd onderworpen en proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. BRIDGE-DRIVE. De Bridgeclub „Halfweg" hield in de groote zaal van café „Modern" alhier een groote drive, welke een zeer spannend verloop had en waar van de uitslag als volgt luidt: Noord-Zuid: 1 Mevr. van Engelen—heer Roo- vers, 17 mp.; 2 heeren Kolfschoten en Van Leer dam, 18i/ rn.p.; 3 heer en mevr. Levi, 19 m.p. Oost-West: 1 heeren Roelofsen en Scholten, 15 m.p.. 2 mevr. Laimb.öck—heer Van Broek, 17 m.p.; 3 mej. v. d. Meer—heer Verwoerd, 19'A m.p.,' 4 mevr. van Buurenheer De Graaff, 19'A m.p. HAARLEMMERMEER Theodorus Johannes dé Boer, 32 jr. en Johan na Wilhelmina Verhaar. 26 jr. Getrouwd: Casparus Cornelis van Saase, 26 jr. en Cornelia Geertruida Anna Luijben, 26 jr. Pieter van der Linden, 22 jr en Geertje Dijks man, 21 jr. Arie Blom, 27 jr. en Aagje van Zanten, 27 jr. Arie Dol, 26 jr. en Martijntje Honcoop, 22 jr. Marinus Struik, 27 jr, en Cor nelia Bax, 23 jr. Overleden: Cornelia Bos, 62 jr., echtg. v. D. Molenaar. Alida Jenneke van Gameren, 76 jr., wed. v. T. Guldemeester. Jan de Boer. 33 jr,. echtg. v. A. van Geffen. Gerrit Visser, 82 jr., echt. v. M. C. Stam. Daniel Klein, 77 jr., echtg. v. D. Stroosma. Adrianus Tekeie de Boer, 60 jr., echtg. v. M. H. Koenders. Hendrina Maria Louisa Rosendahl, 66 jr., wed. v. E. F. Mohl. Maria Pharaïlda Vercouteren, 11 mnd., d v. Th. p. Vercouteren en W. Luke. ZANDVOORT JAARVERGADERING SPAARFONDS VAN DEN CHR. NAT. WERKMANSBOND. De afd. Zandvoort van den Christ. Nat. Werk mansbond richtte enkele jaren geleden een spaarfonds op om het haar leden gemakkelijk te maken den kolenvoorraad voor den winter, die tegen zomerprijzen wordt geleverd, te betalen. Ook niet-leden kunnen aan dit spaarfonds deelnemen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal spaarders vrijwel gelijk was ge bleven en dat er geen enkele klacht over de ge leverde kolen was binnen gekomen. Hoewel er nog een batig saldo van f 301.25 was, wees de penningmeester er met nadruk op, dat het batig saldo over het vorige jaar f 14.32 hooger was. De boeken, die sloten met een bedrag aan in komsten en uitgaven van f 4260.77, werden door de kascommissie gecontroleerd en in orde be vonden. SOC.-DEM. VROUWENCLUB. Donderdagavond werd in Ons Huis door de afd. Zandvoort van de S.D.A.P. een openbare vrouwenvergadering gehouden, waar mevr. Poots-v. Popta sprak over de a.s. gemeente raadsverkiezingen. Nadat de aanwezigen met pianobegeleiding van den heer J. Post gezamenlijk: „Nooit meer oorlog"! hadden gezongen, begon mevr. Poots met te zeggen, dat zij zou spreken over d'ingen, die ons dagelijksch leven raken, ja, het dage- lijksch leven maken. Vroeger, zoo zei spr., bemoeiden de vrouwen zich niet met de politiek. Toen de politiek zich evenwel met ons begon te bemoeien werd dit anders. De grootste belangstelling gaat nog steeds uit naar de verkiezingen voor de Tweede Ka mer, toch zijn ook de gemeenteraadsverkiezin gen van zeer veel belang. Uitvoerig ging zij na wat de Soc.-Democrati- sche wethouder en de twee raadsleden in de afgeloopen periode hadden gedaan voor het on derwijs. Hierna ging spr. over tot uiteenzetting van het verkiezingsprogramma van de S.D.A.P. Mevrouw Rolien Numan, droeg nog eenige gedichten en een stuk proza voor. JEUGDGEMEENSCHAPPENBOND. Op de bijeenkomst van den Jeugdgemeen- schappenbond, die Zaterdagavond in gebouw Brugstraat wordt gehouden, zal een der jonge ren zelf een inleiding houden. Verder zullen de leden, die het Sterkamp der V.C.J.C. bezochten, hierover verslag uitbrengen. Zaterdag 17 Juni wordt de sLmtingsavond ge houden. Dan zal voor een gevarieerd programma worden gezorgd. BENNEBROEK GOED GESLAAGDE PAARDENDAG. Op de keuringsbanen te Hoofddorp had Don derdag de primeering plaats van merrien en hengstveulens van het type trekpaard. In totaal waren 139 paarden opgegeven, waarvan 111 paarden verschenen voor de jury bestaande uit de heeren P. M. Diedere uit Sittard en W. L. J. L. de Graaf te Kruiningen. Er bestond groote belangstelling voor deze keuringen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus Hendrikus, z. v. H. Vas tenhout en A. E. M Lek. Kiaas Jan, z. v. S. R. Koger en G. Raams. Maria, d. v. J. Trouwen en M. J. Veen. Helena Maria, d. v. J. Kroezen en H. Verhoeve. Agatha Gerdina, d. v. W. Kor- tekaas en M. A. Trompert. Harry Daan, z. v. C. Verhoog en J. J. Schuringa. Maria Aagje, d. v. J. W. Verhoeve en A. Nagel. Jelle, z. v. J. C. Zaadnoordijk en I. Jellema. Aart, z. v. J. van Hoven en A. Colijn. Nicolaas, z. v. H. Groene- velt en I. Honcoop Martlnus, z. v. M. Blom- mestijn en G. Schönhage. Margje, d. v. Th. Dijksman en J. Balk. Maria, d. v. J. Koolhaas en M van der Pol. Gradus Barend, z v. G. B. van Limpt en P. Oudekerk. Louwerina Ca- tharina. d.v. P. de Koning en W. M. Duwel. Gerrit. z. v. C. Bos en M de Heer. Ondertrouwd- Willem Frederik van Vliet, 32 jr. en Johanna Kinkel. 30 jr. Anthonius Gerardus de Lange. 24 jr.. en Willemina Ca- tharina Vermijn. 24 jr. Adrianus Jacobus Top per, 28 jr. en Maria Johanna Buckens, 23 jr AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. De autotocht voor Ouden van Dagen de vijf de die door het Comité te Bennebroek'georgani seerd zal worden, zal plaats hebben op 22 Juni a.s. Nu de collecte heeft plaats gehad, zullen bij verschillende winkeliers collectebussen worden geplaatst. Aan de burgerij wordt vriendelijk ver zocht deze bussen te willen gedenken. Er is dit jaar nogal wat geld noodig en nog is alles niet bijeen. Ook zijn de leden van het Comité gaarne be reid gaven te komen afhalen, indien iemand nog iets voor dit doel zou willen geven. Het comité is tevens zeer erkentelijk voor toe zegging van auto's Inlichtingen geeft hierover gaarne de heer N. J. Hulsbosch aan den Zwar- teweg, alhier. HILLECOM UIT HET RAAM GEVALLEN. Toen gistermorgen de dienstbode der familie v. Z. aan de Weeresteinstraat bezig was met het schoonmaken der ramen, bleek dat het raam niet voldoende stevig in het raamkozijn was be vestigd. De pinnen lieten los en met het raam viel het meisje uit de bovenverdieping naar be neden. Gelukkig werd haar val gebroken door dat zij eerst op het zonnescherm der beneden verdieping terecht kwam en vandaar op den grond. Oogenschijnlijk had zij slechts eenige lichte kneuzingen opgeloopen; dokter en E.H. B.O. waren spoedig aanwezig en eerstgenoemde oordëëlde het toch veiliger haar per auto naar haar woning te doen vervoeren. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Loggers. KW 86 f 500, KW 3 f 320. KW 16 f f 19 f 510, KW 158 f 580, KW 31 f 550. Kotters: E 188 f 150. 0, KW MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden. 9 Juni 1939 Tarbot 50—38 ct. per K.G. Tong 7839 ct. per K.G. Griet f 20—f 6 per 50 K.G. Zetschol f 13.50 per 50 K.G. Kleinschol f 13.50f 4.50 per 50 K.G. Schar f 4.40—f 1.90 per 50 K.G. Groote gul f 4f 3.50 per 50 K.G. Kleine gul f 3.10f 1.50 Wijting f 2.10—f 1.20 per 50 K.G. SOLDAAT WOUDA NIET OVERLEDEN. Nader vernemen wij dat de soldaat Wouda, die met hevigen zonnebrand van hier naar het miliair hospitaal in Den Haag werd ver voerd, niet is overleden. Zijn toestand is in tegendeel gunstg. Het bericht van het overlijden is vermoede lijk ter wereld gekomen door een mededeeling op den j 1. Dinsdag in Thalia gehouden ont spanningavond, welke mededeeling betrek king had op het vliegongeluk bij Schiphol. WERKEN NOORDZEEKANAAL Het wijzigen en herstellen van den zuidelijken dam tegen het forteiland in de Buitenhaven al hier, behoorende tot de werken van het Noord zeekanaal, is opgedragen aan J. M. Dekker en Zn. te Papendrecht voor f 27680. De raming be droeg f 31500. weggenomen, was naar de bank gegaan en met £45.000 verdween zij naar Groningen waar zij woonde in gezelschap van haar jongen vriend M., dien zij in Amsterdam had ontmoet en dien zij ook uit Groningen kende. Het geld werd terug gevonden in een safe te Oude Pekela, waar de vader van den jongen vriend M. het op diens verzoek had opgeborgen. Zoowel Sybrigje als haar vriend M. werden gearresteerd. De officier van justitie mr. L. De Blécourt schetste de omgeving waaruit Sybrigje voort komt. Uitvoerig beschreef spr. het beroovers- milieu en in dit gezelschap verkeerde ook Sybrigje. Er is reeds jaren geleden een einde ;emaakt aan de practijken van deze bende, die ingerekend werd toen spr officier van justitie te Leeuwarden was. Ook Sybrigje werd toen gearresteerd en veroordeeld. Her haaldelijk verdacht men haar van beroovingen. En thans dit geval. Een echt beroovingsgeval. Spreker achtte den ten laste gelegden diefstal bewezen. Een zware straf moet aan deze vrouw worden opgelegd. Spreker vorderde drie jaar gevangenisstraf. Tevens requireerde hij terug gave van het geld aan B. VELSEN In April vermeerderde de bevolking; met 147 zielen. Een flink vestigingsoverschot. Het zielental onzer gemeente gaat den laat- sten tijd weer met sprongen vooruit. Ook de maand April leverde weer een flink overschot op; in die maand steeg het aantal inwoners n.l. met niet minder dan 147 en wel van 47743 op 47890, zoodat het hoogstwaarschijnlijk heden de 48000 reeds is gepasseerd. De stijging in April is niet alleen aan een ge boorte-overschot, maar ook aan een flink vesti gingsoverschot te danken. De bevolking vermeerderde: door vestiging met 161 m. en 168 vrouwen of totaal 329, door geboorte met 41 m. en 43 vr. totaal 84. De ver meerdering bedroeg dus 202 m. en 211 vr. of 413. De bevolking verminderde: door vertrek met 112 m. en 133 vr. of totaal 245, door overlijden met 13 m. en 8 vr. of 21. De vermindering be droeg dus 125 m. en 141 vr. totaal 266, zoodat de zuivere vermeerdering 147 bedroeg. (Is reeds In een deel eener vorige oplage opgenomen.) Diefstal of geschenk. Sybrigje voor het gerecht. AMSTERDAM 8 Juni. Op de tafel voor de rechtbank lagen drie eenvoudige sigarenkistjes, verpakt in bruin papier en voorzien van plech tige lakken. In die kistjes bevond zich het geld. dat de Groningsche vrouw, Sybrigje V. op 6 April j.l. uit de safe die haar bejaarde vriend, de Groningsche veekoopman B., bij een groote bank hier ter stede had gehuurd, had meegeno men. Bijna f 45.000 in bankpapier, w.o. vier en veertig bankbiljetten lagen vanmorgen op de groene tafel en nauwkeurig las een der rechters de nummers op, die door een opperwachtmeester werden gecontroleerd. Vandaag stond Sybrigje V. terecht voor de hoofdstedelijke rechtbank, verdacht van diefstal van ruim f 44.000. Subsidiair was haar verduis tering ten laste gelegd. De vrouw, die op 6 April met haar vriend B. te Amsterdam logeerde, had zijn safesleutels Met het bloo- te oog. Deze uitdrukking werd eerst gebezigd door Galilei. In Maart 1610 zei- de hij, schrijvend over de telescoop: „Wanneer men het oog voor het holronde glas houdt, ziet men voorwerpen driemaal zoo dicht bij en negen maal grooter dan met het bloote oog. Lei. De leien en school borden hadden reeds voor gangers in Babylonië omstreeks 2100 voor Chr. Toen schreven de leerlin- lcen met 'n puntig stuk hout of steen, op weeke, plat te stukken leem; moesten deze opnieuw worden ge bruikt, dan werd het ge schrevene verwijderd door middel van een soort rechte, scherpe liniaal. hooger gelegen deelen als het mijnentuig en de stutten waarop het rust, de machinetelegruaf, het hekwerk van de brug en de radio-antenne zijn ontzet. Het drukllchaam is echter niet ge raakt. De 0-10 is op eigen kracht voor de haven gevaren en daarop met een sleepboot naar bin nen gehaald. De stuurboordschroef was n.l. niet meer bruikbaar, omdat een stuk staal draad van het mijnentuig daarin was gedraaid. Het voortbestaan van verzekerd. Artis" Obligatiehouders nemen genoegen met 74 pCt. AMSTERDAM 8 Juni In de vanochtend in een der zalen van „Artis" gehouden vergadering van houders van 3 pet. eerste hypothecaire obli- gatien ten laste van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap, „Natura Artis Magistra" waren aanwezig 21 obligatiehouders of hun gemachtig den, vertegenwoordigende de houders van 588 obligaties van f 1000 en 33 obligaties van f 250 tezamen recht gevende op 595 stemmen. Bij hoofdelijke stemming werd met algemeene stemmen het voorstel aangenomen van de debi- trice haar tegen betaling van een bedrag van f 740 per obligatie van f 1000 en van f 185 per onder obligatie van f250 te ontslaan van alle verplichtingen uit hoofde van de obligatielee- ning 1895. Het genootschap verplicht zich uiterlijk 3( Augustus a.s. bij den trustee, als vertegenwoor digende en ten behoeve van de obligatiehouders, een bedrag van f 1.097.420 te storten. De groote brand te Nieuwkuyk. NIEUWKUYK 8 Juni. Over den grooten brand, welke te Nieuwkuyk woedde vernemen wij nader, dat hij, dank zij de leiding, die burge meester Van der Ven uit Vlijmen onmiddellijk gaf aan het blusschingswerk, beperkt is gebleven tot zes kapitale boerderijen en vier groote schuren. De oorzaak van den brand is niet bekend. De boerderijen waren verzekerd. Veel klein vee is in de vlammen omgekomen, terwijl een groote hoeveelheid landbouwwerktuigen verloren ging. VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS". HAARLEM. 8 Juni. Te 's-Gravenhage vond gisteren de jaarlijksche algemeene ver gadering plaats van de vereeniglng van uit gevers van dagbladen De Nederlandsolie Dag bladpers. Vele zaken de vereeniging en het dagbladbedrijf betreffende werden behandeld. De voorstellen van het bestuur met betrek king tot een regeling voor de zuivering van het advertentie acquisitiewezen werden met algemeene stemmen aangenomen. Hetzelfde geschiedde met het bestuursvoorstel betref fende de door de vereeniging te nemen maat regelen met betrekking tot het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen ter bescherming van de openbare orde, welk ontwerp de p< vrijheid raakt. In de bestuursvacatures werd voorzien door de benoeming van de heeren mr. H. Dikkers. C. M. Dosker en F. H. J. Holdext. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: 'j. W. Henny (Leidsch Dagblad), voorzitter; H. Nijgh (Nieuwe Rotterdamsche Courant) penningmeester; L. Arts (Nieuwe Tilburgschp Crt.), vice-voorzitter; mr. H. Dikkers (Pro vinciale Overijsselsche- en Zwolsche Courant) C. M. Dosker (De Nieuwe Koerier)F. H. J Holdert (Telegraaf) en P. W. Peereboom (Haarlem's Dagblad). Secretaris is mr. W. G. J. Veenhoven, Kenau park 30, Haarlem. Een merkwaardige zwemprestatie. HAARLEM Donderdag. Hedenmorgen heeft de heer G. H. WameUnk 63 jaar oud, onder groote belangstelling van de ochtendabonné's van het Sportfondsenbad het vaardigheidsdiploma C, gehaald van den K.N.Z.B. Dit diploma, waarvoor vereischt wordt: 30 minuten zwemmen: 25 meter een drenke ling vervoeren, die opgehaald moet worden uit een diepte van 2VZ meter, het demon- streeren van de moeilijke borstcrawl en het maken van een sprong met aanloop van de 3- meter plank, geeft inderdaad het brevet van een allroudn zwemmer, zoodat de heer Wa- melink met trots op deze prestatie kan terug zien, die menig lid van een zwemvereeniging hem niet zal nadoen. Mevrouw A. E. Knuijtvan Laar vertegen woordigde den K.N.Z.B.; zij nam met de be drijfsleidster mevrouw C. E. SchmidtMüsler de proeven af. Voor diploma A slaagde nog mej. Zr. A. Zwart en mevrouw G. Kaasenbroodv. d. Mark voor het diploma C. Lichte aanvaring tusschen 0-10 en „Sumatra". Onderzeeboot loopt aan den bovenbouw eenige beschadiging op. 's-GRAVENHAGE. 7 Juni. - Heden middag is tijdens oefeningen de on derzeeboot O-10 in lichte aanvaring geweest met Hr. Ms. „Sumatra". Van de onderzeeboot werd de bovenbouw licht beschadigd. De boot is op eigen kracht naar Nieuwediep teruggekeerd. De „Sumatra" had geen beschadiging. Op geen der beide schepen kwam per soonlijk letsel voor. Nader wordt vernomen dat tijdens een lair ceeroefening de „Sumatra" dicht bij de onder zeeboot kwam, waardoor deze heeft moeten wegduiken naar grootere diepte. Toen is de boot tijdens het wegduiken in lichte aanra king geweest met de „Sumatra", waardoor zij sneller naar beneden ls gedrukt en heeft een schroef van de „Sumatra" het mijnentuig van de duikboot weggeslagen. Omtrent de aangerichte schade is gebleken, dat deze niet van ernstïgen aard is. De plaat ijzeren omkasting van de navigatiebrug A.-R. Kiesvereen. Haarlem-Zuid. De heeren Bakker, Silvis en Spek aan het woord. In het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht kwam Woensdagavond de A.-R. Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje", Haarlem-Zuid, on der leiding van den heer A. v. Driel, in verga dering bijeen. De heer v. Driel sprak een openingswoord over „Onze roeping". Spr. liet zien onder welke gelukkige omstandigheden wij als volk nog le ven. Welke rijke vruchten heeft God ons in en door onzen principieelen strijd niet reeds ge schonken. De S.D.A.P. voerde opportuniteits- politiek, wat bouwde zij echter uit eigen be ginsel? Verloor niet de Liberale Parij haar greep op ons volk? Voorwaarts dan in den Christelijken principieelen strijd! De heer W. C. Bakker, nummer twee van de A.-R. candidatenlijst, hierna het woord ver krijgende, sprak naar aanleiding van de ge schiedenis van Nehemia, onder wiens leiding het oude volk Israel, teruggekeerd in Palestina, begon met den herbouw van Jeruzalem, daarbij bestookt door de vijanden van Israel. Zoo werd daar gewerkt, met in de eene hand den troffel, om te bouwen, in de andere het zwaard, om te bewaren Zoo ziet spr ook de'taak van de A.-R partij bij de verkiezingen voor den Gemeenteraad, bouwen en bewaren. Bouwen doen wij op Gods Woord. Dat is ons richtsnoer ook bij het werk van den Gemeenteraad. Wanneer men spreekt over democratie en dic tatuur, moet men niet, zooals ter linkerzijde zoo aak geschiedt, tegelijkertijd gewagen van olkssouvereiniteit. Mede door het principe van de souvereiniteit in eigen kring, willen de Calvi nisten, ook de democratie handhaven. Spr. ver dedigde het gebed bij het begin der zittingen van den Gemeenteraad. Ook het bevorderen van de Zondagsrust is een taak van de Gemeentelijke overheid. Spr. sprak zijn vreugde er over uit, dat de A.-R. woordvoerders, bij het verleenen van subsidie voor de sportweek, hun stem tegen litbrachten. omdat daarbij ook de Zondag was ingeschakeld. Alleen was het jammer, dat zij geen steun vonden bij de andere leden der rech terzijde. Ook de sociale zorg is een taak der gemeen telijke overheid. Spr. wees vervolgens op het vele, dat door de Christelijke instellingen van barmhartigheid en weldadigheid gedaan wordt. Wjj steunen en leunen niet op de o%'erheid. doch overheid en particulier initiatief. Dit merkte spr. op tegen het streven van socialistische zijde, waar men wil verwijten, dat de A.-R. niet voor sociale zorg zouden voelen. Het is gemakkelijk, zooals men daar doet, maar te zeggen: „Overheid, doe gij het". Christelijke stichtingen echter offeren jaar lijks eenige millioen. Spr. maande tot waak zaamheid, ook ten opzichte van de gelijkstelling van het bijzonder- onderwijs. De 'heer L, Silvis, voorzitter van don Haarl. Christelijken Besturenbond, nummer drie van de A.-R. candidatenlijst, sprak over „de Over heid en de Werkloosheidszorg". Spr. kwam er tegen op, dat, zooals wel be weerd wordt, de A.-R. partij niets zou doen voor werkloosheidszorg. Juist door deze regeer.'ng wordt zoo angstwekkend veel gedaan, opdat fi nancieel mogelijk zal zijn wat noodig is. Spr. wees er op, dat er groepen zijn, die van den nood der werkloozen een politieke agitatie maken. Het systeem van verzekering tegen werkloosheid gesteund door de Overheid is het goede mid del tot leniging van den nood. De korte wer king der verzekering, toen de groote crisis kwam is oorzaak, dat de overheid nu meer steunend moet optreden. Spr. wees op het vele, dat de re geering doet o.m. op de spaarregeling en het rapport Westhoff. Ook in Haarlem wordt gewerkt aan de be strijding der Werkloosheid. In een dezer dagen verspreid strooibiljet zegt de S.D.A.P., dat zij weer alles gedaan heeft, doch dat moet slechts dienen voor de kiezers. Het stempelen vervangen door ontwikkelings- en ontspanningswerk is b.v. een initiatief, dat niet van de S.D.A.P., doch door de vakorganisa ties, op instigatie van B. en W. aan de orde werd gesteld. Het Seboga-werk. in Breda begonnen, heeft ook hier de aandacht. De heer D. A. J. Spek, nummer vier van de A.-R. candidatenlijst, hield tenslotte een rede met als titel „Een vaste koers". Spr. wees op het werk der A.-R. partij, dat gegrond is op het beginselprogramma en een steeds grooter waar deering ondervindt om den vasten koers. Vaste koers met betrekking tot het financieel beleid, doch ook een vaste koers met betrekking tot de geestelijke waarde. Spr. wekte op deze beginse len steeds intensiever te propageeren, juist nu men van Sociaal Democratische en Chr. Demo cratische zijde met zulke ongefundeerde critïek komt De heer Van Driel dankte de sprekers, wees op de schakeering, welke ook in de A.-R. can didatenlijst tot uitdrukking komt en wekte op, met alle krachten te arbeiden, opdat de A.-R. fractie versterkt in den Raad kome. HAARLEM. 8 Juni. Ondertrouwd 7 Juni: K. Verkade en A. A. Berghuijs; G. Geilings en J. Dijkstra; M. van der Walle en B. Jonker; J. T. Swarte en H. A. M. Kuenen. 8 Juni; J. J. Boom en F. W. Kwast; T. J. Appel en P. Michel; C. J. Adrlaanse en L. Hoogenberg; P. A. Althulsius en C. S C. Gar denier; C. Ritsema en E. M. Hoorn; G. Kan- ning en S. E. Walter; J. A. M. van Leuven en W. C. Veeneman; Getrouwd 8 Juni: J. M. Smit en A. J. van Balen; A. van Oostendorp en J. H. van der Maën; A. Singeling en C. Gouwentak; D. H. van der Vlerk en J. A. Warnecke. Bevallen 4 Juni: C. VossSinger, d.; 5 Juni: C, M. Wassink—'Dekker, z.; G. W. F. van Leeuwen—Joostema, z.; J. H. Strijland Smeenk, z.; M. C. van Bruggede Rooij, d.; 6 Juni: G. PrinsKoning, z.; 7 Juni: H. J. van der HulstStroombergen, z.; C. Zwter- sen—van Hofwegen, z.; N. van Leeuwen- Waterman. d.; W Bouwer—Bouwer, d.; A. M. van Luijk—Doesberg, d.: J. Smit—van Kam pen. d.: E. J L. DopKingmans, z.; J. C. Baan—Beullens, d.: F. Schoorl—Boot, d.; Overleden 7 Juni: F. van 't Hof—Mauritz, 65 j., Lange Lakenstraat; R. Kalbfleisch, 65 J., Kruisstraat; M. C. Kok, Ha zepa tersla an.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7