Haarlem's Dagblad Mr. Goseling's beleid afgekeurd BRITSCHE ACTIE IN YEMEN? Droogte. Hiudetiiilt die *gh1 Weer een groote achterstand op clearing. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17169 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Boofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 10 Juni 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcntiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Conflict bij de Rekkensche Inrichtingen. jpiimiii De Kamercommissie heeft geen recht vaardiging van de genomen maatregelen kunnen vinden NliiiiiiiiiiiiiginiiiiiiiBiiaiiiiiiiiBi Conclusies met 4 stemmen tegen 1 vastgesteld DE TWEEDE KAMERCOMMISSIE, in wier handen de nota van minister Goseling betreffende de zaak-Oss was gesteld, heeft haar oordeel uitgesproken, welk oordeel een veroordeeling in houdt van het beleid van den minister van Justitie. De meerderheid der commissie, vier van de vijf leden, stelt n.l. aan de Kamer voor 2. uit te spreken, dot de feiten en omstandig heden, welke den minister van Justitie heb ben geleid tot het nemen van den maatregel van 1 April 1938 ten aanzien van de brigade- Oss der Koninklijke Marechaussee, dien maatregel niet rechtvaardigen, tenvijl aan hetgeen nadien is gebleken in elk geval geen motiveering voor dien maatregel kan worden ontleend. 2. De nota van den minister voor kennisgeving aan te nemen. Dr. van Schothorst cn dr. Slot gaan heen. (Speciale correspondent) ENSCHEDE, 10 Juni. Dr. E. van Schothorst, sedert drie jaren ge- neesheer-directeur van de Rekkensche Inrich tingen en de stichting Oldenkotte, heeft met ingang van 1 November aanstaande ontslag uit deze functie aangevraagd. Ook dr. W. L. Slot, die gedurende meer dan vijf cn twintig jaren als directeur aan het hoofd stond van de Rekken sche Inrichingen en sedert drie jaar nog belast was met de geestelijke verzorging der verpleeg den, gaat met ingang van 1 Augustus de Inrich tingen verlaten. Dr. Van Schothorst verklaarde ons, dat dr. Slot en hij besloten hadden tot heengaan, omdat samenwerking met het bestuur hem niet langer mogelijk toescheen. Dr. Van Schothorst wenschte niet in details te treden, maar vestigde onder meer de aan dacht op het feit, dat de Rekkensche Inrichtin gen te klein zijn geworden. In enkele weken tijds moesten veertien verzoeken tot opneming afgewezen worden: deze jongens en meisjes ko men thans ten deele in tuchtscholen terecht. Uitbreiding was dus noodzakelijk, wilden de Inrichtingen aan hun doel blijven beantwoorden. Maar hoewel de financieele positie van de stichting zulks toeliet, weigerde net bestuur met den bouw van een nieuw paviljoen accoord te gaan. Dr. Van Schothorst wees er nadrukkelijk op, dat dit slechts een punt van wrijving is. Er is meer, hierop wenschte hij niet in te gaan. Mr. Goseling Een lid der commissie kan zich alleen met de tweede conclusie vereenigen. (Voor uitvoerige "bijzonderheden zie men pag. 3). Volkische Beobachter" spreekt van een plan tot ondermijning der Italiaansche positie in de Middellandsche Zee. BERLIJN, 10 Juni. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Naar de Italaansche pers meldt, hebben de Britsche militaire autori teiten van het protectoriaat Aden, de desbetreffende bepalingen schendend van de aanvullende overeenkomst op het Britsch-Italiaansche verdrag van 16 April '36, getracht, zich meester te maken van de strategisch belangrijke Stad Scebua aan de Oostelijke grens van Yemen. De Imam van Yemen heeft, zoo wordt verder gemeld, de stad echter door een sterk expeditie- leger laten ontzetten. Op dit bericht schrijft de „Völkischer Beo bachter": „De gebeurtenissen in Yemen moe ten gezien worden als onderdeel van een groot opgezet Britsch plan, dat moet dienen, de positie van Italië in de Middellandsche Zee te ondermijnen. Om deze reden vormt het op treden van Engeland de logische vorotzetting van de politiek, welke haar zichtbare uit drukking gevonden heeft in de sluiting van het Britsch-Turksche bondgenootschap. Tevens hoopt Engeland op deze wijze zijn ge schikte positie in het nabije Oosten weer te ©onsolide eren. Bij zijn „Coup de main" aan de Roode Zee is Engeland echter niet slechts op militairen tegenstand van Yemen, doch ook op dien van de groote mogendheid Italië gestooten. die er niet aan denkt, zijn natuurlijke positie in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee te laten ondermijnen door Britsche Putsch-pogingen. Het woonwagenkamp te Haarlem wordt verplaatst. Van Ouden Weg naar Waarderpolder. Reeds bij de behandeling der gemeente- begrooting hebben B. en W. van Haarlem den Raad in kennis gesteld met het plan het Woonwagenkamp van den Oudenweg te ver plaatsen naar den Waarderpolder. Het voorstel van B. en W. om daartoe te be sluiten zal hedenavond verschijnen. Het is noodig dat de Raad een crediet verleent om het nieuwe woonwagenkamp in te richten. Het is prachtig deze dagen Met ons vaderiandsche weer. Over zon valt niet te klagen. En 't is toch zoo warm niet meer. Beter kan het toch niet worden, Ja, als men 't zelfzuchtig ziet, Is het nu wel puik in orde. En de stadsmensch moppert niet. Maar ja, hier zijn ook weer maren. Want de mare is verspreid, Van de ernstige bezwaren Van zoo'n langen drogen tijd. Onze brave vruchtenkweekers, Toch gebukt al in den strijd, Leegen bitter bittre bekers. Vol van droogte-nattigheid. Regen, regen moet er komen, Voor de kleine aardbeiplant, Voor de kers- en pruimeboomen In ons vruchtbaar vaderland. Stroomen regen moeten plensen Uit een donkergrauwe lucht, Dat alleen moeten wij wenschen, Want dan wenschen wij met vrucht. P. GASUS. Dat behoeft niet, koopt zoo'n flatteuse ZON- BRIL met GOEDE zonglazen waarvan U veel plezier zult hebben en die Uw oogen NIET bederven. De prijzen zijn zeer billijk, daar om behoeft U het niet te laten. Alleen KEIP, Gr. Houtstraat naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aan Lucien Arréal: Men voedt een kind niet op met zijn kennis, doch met zijn karakter. OVER HET TROTTOIR GESTRUIKELD. Vrijdagavond zes uur wilde een 53-jarige man op den Kruisweg van den rijweg het trottoir opstappen. Hij stapte echter mis en struikelde, waardoor hij een fractuur aan de rechterheup kreeg. Door leden van den Onge- vallendienst werd hij behandeld, waarna hij per ziekenauto naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo werd vervoerd. De feestelijkheden in September. B. en W. van Haarlem willen dat de gemeente 2000 beschikbaar stelt. De agenda voor de a.s. Woensdagmiddag te houden raadsvergadering vermeldt een voor stel van B. en W. om geld beschikbaar te stellen voor de feestelijkheden die in Septem ber gehouden zullen worden, tot viering van het eeuwfeest- van de verschijning van de Camera Obscura en van de ingebruikneming van den spoorweg HaarlemAmsterdam. Naar wij vernemen stellen B. en W. voor de gemeente voor f 2000 te doen deelnemen in de kosten. Indertijd heeft de gemeenteraad zich al in beginsel bereid verklaard tot financieelen steun. Verlaat Joego-Slavië den Volkenbond? WEENEN, 10 Juni. Van goed-ingelichte zijde wordt vernomen dat een der gevolgen van het bezoek van Prins Paul aan Duitschland zal zijn dat Joego-Slavië uit den Volkenbond zal treden. Het bekende economische tijdschrift „Suedost Echo" schrijft hierover: „Men kan verwachten dat de politiek van goede nabuur schap tusschen Joego-Slavië en de asmogendhe- den er op een goeden dag toe zal leiden, dat dit land aan de staatkundige intrige, die in het be grip Genève tot uitdrukking komt, den rug zal toekeeren". (United Press). De Grenswacht aan Zee. Misbruiken bij het disconteeren van vorderingen afkeurenswaardig Twee Atlantische vluchten per week. Met ingang van 24 Juni. WASHINGTON. 10 Juni. (Havas). De Pan American Airways heeft besloten met ingang van 24 Juni tweemaal in plaats van eenmaal per week een vlucht over den Atlantischen Oceaan te doen verrichten en heeft voorts verlof aan gevraagd voor vier reizen per week. Madrileensclie schouwburg door ontploffing verwoest. Explosieve stoffen per ongeluk ontploft. MADRID, 10 Juni. (Havas). Gister avond is een voorraad ontplofbare stof fen welke in den koninklijken schouw burg waren opgeslagen per ongeluk ge ëxplodeerd Drie soldaten werden ern stig, en een tiental voorbijgangers licht gewond. Er ontstond een brand welke op de belendende perceelen oversloeg. De schouwbrug werd volkomen ver woest. Spanje bij de „as"? Ciano 21 Juni naar Madrid. ROME, 10 Juni. Uit zeer goed ingelich te kringen wordt vernomen dat Ciano plan heeft om ongeveer 21 Juni een officieel be zoek aan Madrid te brengen. In fascistische kringen hoopt men dat Ciano's besprekingen met Franco er toe mo gen leiden dat Madrid zich bij het militaire pact Rome—Berlijn' aansluit, zoodat de as over een derde grens met Frankrijk zal be schikken. (United Press) Op de Vrijdag gehouden jaarvergadering van het Centraal instituut ter bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen, heeft dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid, over onze handelspolitieke verhouding met het Duitsche rijk gesproken. Spreker begon met er op te wijzen, dat de allengs.noodzakelijk geworden zeer intensieve bemoeiing van de overheid met het interna tionale handelsverkeer een nauwe samenwer king met het bedrijfsleven noodig maakt. Deze is vooral noodig voor het departement van economische zaken, aangezien de aan het hoofd van dit departement staande minister de verantwoordelijkheid voor de handelspoli tiek draagt. De ambtenaren van dit departe ment kunnen hun taak alleen bevredigend uit oefenen, indien regelmatig overleg met het bedrijfsleven plaats vindt. Van de zijde van het bedrijfsleven heeft het centraal instituut dit overleg sinds jaren op prijzenswaardige wijze bevorderd. De vaak geschetste tegen stellingen tusschen bedrijfsleven en het ambtelijke apparaat bestaan niet; degenen die hier tegenstellingen zien, zijn in den regel slecht ingelicht. In het centrum van de belangstel ling staat thans wederom de achter stand in de Nederlandsch-Duitsche clearing. Al is de wachttermijn thans nog steeds aanzienlijk korter dan deze in 1936 was, zoo is er een begrijpelijke teleurstellingdat. de gunstige conjunc tuur van het jaar 1937 in den loop van het jaar 1938 wederom is omgeslagen. Exportbeperking noodzakelijk geworden. Spreker legde er in het bijzonder den nadruk op, dat de toegenomen achterstand in de voornaamste plaats zoo betreurenswaardig is Deelnemers aan de te Haarlem gehouden Algemecue Vergadering van den Nederlandsehen Bond van Makelaars in Onroerende Goederen. Hypotheken en Assurantiën, werd gistermiddag ten stadhuize ontvangen. De voorzitter van den Bond, de heer A. van Loon, uit Utrecht, beantwoordt de toespraak van burge meester dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, van wege de daardoor noodzakelijk geworden beperking van den export. De ongerustheid ten aanzien van het risico hetwelk in een achter stand schuilt achtte spreker zeer overdreven. Spreker waarschuwde derhalve nadrukkelijk tegen misbruiken bij het disconteeren van clearing-vorderingen; sommige praktijken op dit gebied achtte hij afkeurenswaardig. Art. 18 van het Nederlandsch-Duitsch clearingverdrag voorziet er in, dat verplichtingen, ontstaan vóór de opzegging of den afloop van het ver drag, ook nadat het verdrag buiten werking is gesteld, zullen worden afgewikkeld door de stortingen, welke nog plaats vinden krachtens de bepalingen van het verdrag. Spreker wees er op. dat de uitstaande verplichtingen van Nederlandsche importeurs voor uit Duitschland betrokken goederen voorzichtig berekend een bedrag van f 45.000.000 ruimschoots overtref fen. Hieruit blijkt reeds, dat er voor de be staande achterstand nog steeds een marge aanwezig is. Doch zelfs indien de achterstand het bedrag der nog te verrichten stortingen op een gegeven moment mocht overtreffen, voorziet het verdrag ook in een zoodanige si tuatie door te bepalen dat stortingen nog zoo lang met uitstaande vorderingen op het andere land zullen moeten worden verrekend, totdat het saldo geheel is afgewikkeld. De heer Hirschfeld waarschuwde dan ook hier te veel waarde te hechten aan een abso luut getal. De aanwezigheid van het bestaande ciearingapparaat is juist een waarborg, dat men het geheel overziet. Het doel van de autoriteiten die zich met de regeling van het clearingverkeer bezig houden is, dat steeds zooveel mogelijk naar evenwicht wordt gestreefd. In een tijd van terugloopende conjunctuur in het internationale handels verkeer is het echter moeilijk onwrikbaar aan een bepaald evenwicht vast te houden. Men heeft steeds tegen elkaar af te wegen de na- deelen verbonden aan een bepaalden wacht termijn en het niveau van den uitvoer hetwelk men liefst zoo hoog mogelijk houdt. Blijft de toeneming van den achterstand langer aan houden. dan verwacht werd of gewenscht is. dan moeten noodzakelijkerwijs de maatregelen om het evenwicht te handhaven drastischer worden. Het spreekt van zelf, dat men niet alleen naar deze zijde van het clearingvraagstuk moet kijken, doch vooral naar de fundamenteele vraagstukken, t.w. de oorzaken van den slech ten gang van zaken en de middelen om deze te keeren. Als een van de factoren, welke van groote beteekenis is noemde spreker het feit. dat men tusschen Nederland en Duitschland een betalingsregeling heeft tusschen een land dat als algemeen stelsel heeft een vrij inter nationaal betalingsverkeer en aan de andere zijde een land dat als algemeen stelsel heeft een gebonden internationaal betalingsverkeer. Dit heeft eenerzijds gevolgen voor het kapi taalverkeer en anderzijds moet geconstateerd worden, dat het land met het vrije stelsel in geringere mate regelend in het internationale handelsverkeer kan optreden. Men kan de be talingen in het goederenverkeer wel bilateraal regelen, doch het land met het vrije beta lingsverkeer beschikt niet over het middel om door zijn deviezen-politiek te beslissen in welk land de importeur zal koopen. Spreker trok hier een vergelijking tusschen de positie van Nederland en van Denemarken, welk laatste land evenals Duitschland een deviezenregeling heeft. De Nederlandsche kooper van buiten- landsche goederen heeft commercieel gespro ken meer keus in welk land hij wil inkoopen dan de ïnkooper van een land met gebonden valuta. Ten slotte wees spreker op het belang van een gezonde ontwikkeling van het Neder landsch-Duitsch economische verkeer. (Opname door een mede-dienst plichtige uit Haarlem). CENTRALE RADIO ONTVANGST Veroudert niet, blijft modern. Alleen genoegen, nooit ergernis. Geeft de beste programma's, geen storing. Geen extra kosten. HAARLEM TELEF. 10010. (Adv. ingez. Med.) WIE RUSTEN WIL IN 'T GROENE WOUD Koopt een Ligstoel van prima beukenhout, in de KLOMPENCENTRALE, op 't Pleintje. Levert overal heen, franco thuis. (Adv. ingez. Med.) HEDEN? 16 PAGTNA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Een bijdrage van de gemeente Haarlem van f 2000 voor de Septemberfeesten. 1 Bioscopen. 8 BINNENLAND. De burgemeester van Westwoud is gearres teerd, verdacht van steunfraude. 4 De Tweede Kamercommissie acht het be leid van minister Goseling inzake de kvvestie-Oss niet gerechtvaardigd. 1, 3 en 4 BUITENLAND. Georges Bonnet verwacht spoedig resultaat in de onderhandelingen met Rusland en Turkije. 5 Te Kladno in liet protectoraat Bohemen cn Moravië zijn scherpe maatregelen ge nomen. 5 Binnen drie weken zal geen nieuwe poging tot lichting van de „Thctis" plaats vinden. 5 ARTIKELEN, enz. P. v. d. Hem: De zieke. 3 Dr. W. G. N. v. d. Sleen: Met auto en tent door Zuid-Afrika. 7 J. II. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 7 A. J. D.: Akelei. 7 Financieel Economisch Weekoverzicht: Wis pelturig gedrag van den gulden. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 2

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1