ZEILKLEEDING BURGERLIJKE STAND. ZATERDAG 10 JUNI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 VOGELENZANG Verkiezingsvergadering der S. D. A. P. De heeren Noorman en Wiarda Beekman aan het woord. Vrijdag hield de afdeeling Bloemendaal der S.D.A.P. een verkiezingsvergadering in de bovenzaal van café „Graaf Floris V", onder leiding van mr. W. H. Vliegen. Eerste spreker was de heer Noorman. Spreker begon met een kort overzicht te geven van de laatste ge meenteraadsverkiezing in 1935 en concludeer de dat de raad. zooals hij tot dusver is. bestaat uit vogels van diverse pluimage's. Ondanks deze verscheidenheid is getracht het bestuur der gemeente te leiden in democratischen geest. Van Vrijz. Democratische zijde werd toen verzocht een bespreking in dien geest te houden en zoo mogelijk ook nog met de andere fracties. Aan dit verzoek werd door S.D.A.P. gehoor gegeven, maar tenslotte trok het vrijzinnig democratische lid zich zonder opgaaf van reden terug. Niettegenstaande deze teleurstelling heeft de Arbeiderspartij steeds gestreden voor de democratie in de gemeente Bloemendaal. Met enkele cijfers toont spr. aan hoe rijk de gemeente is in vergelijking met zoovele andere hier in den omtrek en elders. De gemeente blijkt nog vele million nairs te bezitten. Dit mag in zekeren zin tot verheuging strekken, want door dezen rijk dom is zij~ in staat onafhankelijk te zijn. De werkloosheid werpt echter ook hier een scha duw. Toch is de werkloosheid niet zoo groot, door de laatste regeling n.l. is een groot ge deelte in z.g. normaal werk geplaatst en een klein deel is nog in werkverschaffing of wordt gesteund. Hieruit blijkt echter ook ten duidelijkste dat er een tekort is aan vast personeel. Spr. memoreerde ook nog even het verleden en vergeleek de loonen van toen en nu en sprak er zijn leedwezen over uit dat deze loonen zoo schrikbarend achteruit zijn gegaan, temeer nu er nog stemmen in den raad opgaan die zeggen dat de loonen nog te hoog zijn. Kortgeleden is 'n nieuwe regeling gemaakt, waarin gesproken wordt van nor maal werk en werkverschaffing. Maar zegt spreker, het is vroeger toch niets anders dan normaal werk geweest. De Zeeweg is nu het object voor werkverschaffing, doch spreker is het daar in het geheel niet mee eens. De cijfers der bedragen welke uit het Wegen fonds worden betaald voor den Zeeweg, toonen duidelijk aan dat de kosten hiervoor aanzien lijk worden verminderd. De werkzaamheden van de Commissie voor Sociale Zaken kan spreker niet hoog aanslaan, aangezien de resultaten tot dusver zeer droevig zijn. De heer Noorman betreurt ook in dezen de hou ding van het Vrijz. Dem. lid van den Raad. Vervolgens las spreker een rapport voor van de enquêtricè, welke een onderzoek had in gesteld naar den toestand in enkele werklooze gezinnen in de gemeente. Hierin wordt gespro ken van nog geen nijpend tekort. „Dus", zeide spr., ,.er is wel een tekort". Er zal getracht worden, vóór dat de nieuwe raad gekozen is. verbetering te brengen in het huidige systeem van loon naar prestatie en de nieuwe regeling, welke aan het einde' van deze maand afloopt, zoodanig te doen worden, dat er redelijkerwijs gesproken kan worden van een verbetering. Hierna kwam spr. tot de kwestie van volks huisvesting. Er is in deze gemeente een tekort aan arbeiderswoningen. Uit enkele cijfers blijkt, dat er meer vraag dan aanbod is. Dat er groote huizen worden gebouwd heeft zijn goede zijde, omdat daardoor het kapitaal naar de gemeente komt en dus ook de belasting. Maar dan moeten ook arbeiderswoningen worden gebouwd. Het onderwijs in deze ge meente is goed. Er zijn nog wel enkele wen- schen o.a. de speelplaatsen. Ook het georgani seerd overleg laat nog veel te wenschen over. Tot slot stelde de heer Noorman de vraag hoe de Raad er in de volgende periode zal uitzien? De f .D.A.P. streeft er naar een Col lege samen te stellen dat vooruitstrevend is. De partij heeft steeds gestreden voor de sociale belangen en die tot het uiterste ver dedigd. Vervolgens trad als tweede spreker voor dezen avond op dr. Wiarda Beekman, lid dei- Eerste Kamer. Na een korte inleiding wees spr. op den grooten nood van de arbeiders in ons land en in de gemeenten. Het oorlogsge vaar van dezen tijd heeft een deprimeerenden invloed op de gesteldheid van den mensch. Het is ook geen kleinigheid. Eenige jaren geleden had men geen eenig idee van oorlog. Sinds September is dit echter anders gewor den. De internationale toestand heeft geen goed gedaan aan de rust en d-e welvaart. Ver volgens gaf spr. het verschil aan tusschen dictatuur en democratie. Dictatuur is geweld. Democratie is respect voor elkander en houdt verder in vrijheid van gedachte en geweten. Spr. vergeleek de toestanden van een land geregeerd door dictatuur met die in een land door een Democratische regeerin bestuurd- Hei Nat. Soc. is een gevaar. Het Nederland- sche karakter leent er zich echter niet zoo gemakkelijk voor. Het nat.soc. gaat met veel lawaai en drukte gepaard. Democratie gaat anders te werk. Het gaat rustig zijn weg, zonder uiterlijk vertoon. Er wordt gesproken over de belangen van een ieder. Toen het Nat. Soc. in Nederland ontstond keek men eerst de kat uit den boom. De S.D.A.P. echter ging da delijk actie voeren. De werkloosheid moet bestreden worden. Dit moet plaats vinden door het exploiteeren van openbare werken, waar dan enkele dui zenden werkloozen zouden kunnen arbeiden. Uit deze werkzaamheden vloeit zoowel het een als hot ander voort: meer werk, meer loon en dus meer koopkracht. Het „Plan van den Arbeid" is op vele manieren verguisd, doch heden ten dage wordt toch door andere groepen van de bevolking het voor en tegen van dit plan. al zijn het dan details, over wogen. Ook vroeg spr. zich af waarom er wel in eens zooveel geld is te krijgen als er sprake van is een slagschip te bouwen, terwijl er geen geld is als het de bestrijding van werkloos heid op grootere schaal betreft. Dit laatste heeft altijd zijn nuttig effect. Dat kan van het eerste niet gezegd worden. Spreker deed daarom een krachtige opwekking hooren den S.D.AT. te stemmen, want daardoor wordt zij shterk en de welvaart grooteren het oorlogs gevaar vermindert. Van de gelgenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. De voorzitter sprak hierna nog een propagandistisch woord en deed enkele mededeelingen. vergadering. HILLEGOM ZWEM NIET IN BUITENWATER. Een jongeman die in de Haven voorbij bergplaats van vuilnis verkoeling zocht in het water werd daarbij door een onder water lig gend stuk glas of ijzer zoodanig aan den arm gewond dat geneeskundige behandeling noodza kelijk was. Men zij dus gewaarschuwd. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Donderdag a.s. zal de 10de autotocht gehou den worden met een uitstapje naar Oud-Valke veen. Vertrek van de Wilhelminalaan te 1 uur. In verband met het tweede lustrum wordt dooi de comissie verzocht langs de verschillende stra ten dien dag de vlag uit te steken. Te ongeveer 9 uur wordt de stoet uit de richting Bennebroek weder thuis verwacht. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. Onder leiding van den heer A. van Zonne veld hield de afd. Hillegom in Hotel Flora haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het aantal leden gelijk aan het vorig jaar was gebleven, terwijl de penningmeester een batig saldo had van f 100. De aftredende bestuursleden A. van Zonneveld en H. Kraai,] werden met bijna al- gemeene stemmen herkozen; in de vacature Th. Keyzer werd gekozen de heer C. Veldhuys, AANBESTEDING. Door den architect W. Kuitems is aanbesteed het bouwen van een dubbele landarbeiders- woning aan den Parallelweg. Ingeschreven werd als volgt: Daudey Co., Lisse f 5682: C. J. Jansen Zn. f 5986: Speelman Kinkel, Nieuw-Vennep f 6035; Gebr. Meeuwissen, Sas- senheim f 6060; P. Struijk, Leiden f 6143; Gebr. Ransdorp. Lisse f 6243; B. Imthorn Zn. f 6440 en C. J. Struijk, Oegstgeest f 7550. Guning werd aangehouden. AANBIEDING HULDEBLIJK. De geslaagde cursisten van den eersten cur sus der Hillegomsche Middenstands Onder- wijs-Centrale kwamen in .Patrimonium" bij een om dank te brengen aan den leider van den cursus, den heer G. Proost. Ook de onder- wijs-commissie was tegenwoordig. De heer W v. d. Berg bood den heer Proost als blijk van erkentelijkheid een fraaien wandelstok aan, terwijl mevr. Troost eenige bloemstukken in ontvangst had te nemen. ZANDVOORT VUURWERK. Van de acht groote vuurwerken, die de V.V.V. dit jaar geeft zal het eerste worden ont stoken op Woensdag. 14 Juni. POLITIE WANDELMARSCH. Voor den 30 K.M. Politie wandelmarsch schijnt groote belangstelling te bestaan. Het aantal inschrijvingen bedraagt thans reeds ruim 100 meer dan het aantal deelnemers van verleden jaar. DEMONSTRATIE-WEDSTRIJD. Zondag 11 Juni wordt door de voetbalver- eeniging D.C.B. op het strand tegenover het Noorderbad een demonstratie-wedstrijd speeld tegen T.B.B. De lijnen, die op het strand niet met kalk getrokken worden, zul len op origineele wijze met bosjes helm wor den aangegeven. DE ARCADE. Nadat de aannemers eerst binnenshuis de nodige voorzieningen hadden getroffen zoo als het doorbreken van de tusschenmui'en, het dichtmetselen van deuropeningen, is men thans begonnen met het. wegbreken van den buitenmuur. Nog eenige dagen en men zal althans een indruk krijgen, hoe de toestand na voltooiing van het werk wordt. Speciaal voor het voetgangersverkeer wordt hier een belangrijke verbetering aangebracht. CABARET MODERN. Zaterdag 10 en Zondag 11 Juni treedt in Cabaret Modern aan het Stationsplein Heintje Davids op. De heer Tummers vult het pro gramma aan met zijn bekende liedjes, terwijl het geheel wordt afgewisseld met speciale dansnummers en dansen. HAARLEMMERMEER GEITENKEURING. Vanwege de geltenvereeniging „Vijfhuizen en Omgeving" zal op Zaterdag 24 Juni in café Ju- riëns de keuring plaats hebben van witte onge- hoomde geiten en tevens de inschrijving in het hulp-register. BENOEMD. Tot politie-agènt met als standplaats Nieuw- Vennep werd benoemd G. Michteldonk van de maréchaussee te Oss. MIDDENSTANDSEXAMEN. Van den R.-K. Handelscursus te Nieuw Ven nep slaagden 17 van de 21 candidaten voor het Middenstandsdiploma, nl. de heeren A. Alders. B. Alders, P. Blokker. H. Bokhorst, W. Café, T. Cardol. J. v. Driel. M. Kroon, G. Lindenburg, H. v. Staveren, N. v. Staveren, C. Zwetsloot, allen te Nieuw Vennep, Th. v. d. Riet en A. Ruygrok te Hoofddorp, C. Nooy, Jac. Nooy en Nooy te Vijfhuizen. VERBREEDING VENNEPERWEG. De Venneperweg te Nieuw Vennep zal van den IJweg tot den Rijksweg aanzienlijk worden verbeterd. Daar deze verkeersweg de verbinding moet zijn tusschen den grooten verkeersweg te Hillegom en den autosnelweg, zal deze weg twee ichtingsverkeer krijgen en er naast een rijwiel pad. Hiertoe zal de wegsloot gedempt worden met den grond, vrij gekomen aan de voorma lige spoorbaan. Deze werkzaamheden zullen spoedig beginnen. In den Zuidhoek van de Meer zal een goede erbindingsweg komen van den Rijksweg, deels over den Venneperweg. deels over de oude spoorbaan, met Leimuiden en Oude-Wetering. waar deze weg verbinding geeft op het aldaar bestaande wegennet. Inbraken in de Meer. Dezer dagen hebben wederom ongenoode gas ten ongewenschte bezoeken afgelegd. Op hun nachtelijken rooftocht trachten zij de woning van den heer N. binnen te dringen (wo nende aan den Aalsmeerderweg). De heer N. die gerucht had gehoord, ging op verkenning uit, waarop de inbrekers de vlucht namen. Bij N. ordt niets vermist. Dien zelfden nacht werd eveneens ingebroken bij den heer K. evangelist aldaar. In de benedenvertrekken kregen zij toegang door het uitsnijden van een ruit. Zij vonden Hierna sloot hij de j echter geen geld, I De politie stelt een onderzoek in. Voor GOEDE OPTIEK naar ERDTSIECK Diploma V. V. O. Zijlstraat 57, Telefoon 19223 (Adv. Ingez. Med.) Venvachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: aanvankelijk licht tot half bewolkt, droog weer. Morgen overdag toenemende bewolking met plaatselijk eeni- gen regen doch niet van beteekenis. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot ma tige wind uit Westelijke richtingen. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M, Stand van heden 762 m.M. Neiging: Achteruit, Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zondag v.m. 10.09 uur; n.m. 22.42 uur. Strand berijdbaar van 15.0020.30 uur. Maandag v.m. 11.16 uur: n.m. 23.52 uur. Strand berijdbaar van 16.0021.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst Ged. Oude Gracht: Brandweerkazerne) 14141. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Van de middenstandscursus, uitgaande van de twee middenstandsverecnigingen in Haarlem mermeer slaagden voor het Middenstandsdiplo ma de volgende candidaten: de dames: L. Vogel te Hoofddorp en A. Mülenaar te Rijk. De heeren S. L. v. Duyn, W. A. L. J. den But ter tc Abbenes, D. Blom, J. Verbeek, H. Vrij en C. Duiser te Hoofddorp, P. Groenewoud en B. de Groot te Nieuw-Vennep, B. C. I. B. v. d. Berg en H. v. Keulen te Rijk, D. de Rooy en N. P. J. Beers te Badhoevedorp, G. Gravema- ker te Vijfhuizen en C. J. v. d. Heiden te Zwa nenburg. BLOEMENDAAL VERGADERINGEN S.D.A.P. In verband met de komende gemeenteraads verkiezingen zal de afd. Bloemendaal van de S.D.A.P. op Dinsdag 13- en Donderdag 15 Juni resp. in Bloemendaal in Rusthoek en in Over- veen in hotel Roozendaal, een openbare verga dering houden, waar zullen spreken Dr E. Boekman, Dr. Wiardi Beekman, mr. H. W. Vlie gen en W. Noorman. HALFWEG den; E. HoenderdosRumping, d., Hofgeest 23, Velsen. Overleden: J. van Os, 50 j., echtgenoot van A. de Vries, Frogerstraat 58r., IJmuiden; E. Trapman, 59 j., echtgenoote van G. Goedhart, Kruidbergerweg 10, Santpoort. N. Matu, 47 ongehuwd, Heidestraat 24, IJmuiden. Ondertrouwd: A. Imanse, Rotterdam en M. J. Houtgraaf, Eiland 69, Velsen, toek. adres: Rot terdam, Gordclweg 226; J. C. Betjes, Assendelft en G. Rietdijk, Groeneweg 6, IJmuiden, toek. adres?; H. A. Nederveld, Cederstraat 21, IJmui den en S. H. Engel, Amsterdam, toek. adres: Ce derstraat 21, IJmuiden; W. C. L. Haanepen, Am sterdam en H. Oldenburg, Neptunusstraat 18, IJmuiden, toek. adres: Amsterdam, Moritzstraat 12 III; H. Gomes, Batavia en H. A. Ph. Bakker, Kanaalstraat 62, IJmuiden, toek. adres: Kanaal straat 62, IJmuiden. Broersen, Bloemstraat 82, IJmuiden en A. C. Jacobs, Bloemstraat 35, IJmui den; toek. adres: Breesaapstraat 25, IJmuiden; P. J. Hofland, Genieweg 42, Velsen en A. E. Pi- rovano, Koningsweg 134, Velsen (N.), toek. adres: Beverwijk, Wijkermeerweg 30. Gehuwd: P. L. Groenland en M. Hofland, Arendsweg 154, Beverwijk; G. Kottman en A. A. M. van Borre, Harmenjansstraat 45, Haarltm; G. Meijer en E. H. van den Eijnde, Noorder Am- stellaan 21, Amsterdam; J. Wijker en M. C. Ver kerk, Heemskerk; C. D. Grobecker en W. Ebbe- ling, Jutphaas; J. P. C. Henricks en A. van Nie- kerken, Nijmegen; J.. Rechsteiner en H. van der Zee, Stephensonstraat 63, IJmuiden. BEVERWIJK „HET WT-rrte KRITS". Vrijdagavond werd een vergadering gehouden van de afdeelingen Badhuis en Vacantiekolonies van „Het Witte Kruis". De rekeningen van het Badhuis en de afdee ling Vacantiekolonies werden vastgesteld, waar na de begrootingen voor het komende jaar wer den behandeld. Het aftredende bestuurslid van het Badhuis, mevr. Kion, werd herkozen. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte der ergadering werd de propaganda-film „Roeping" van het „Groene Kruis" vertoond, welke voor Halfweg een bijzondere attractie heeft, dat de wijkzuster van „Het Witte Kruis", zuster M. H. Spruit, daarin eenige malen op het witte doek verschijnt. SANTPOORT LEZING OVER KLEUTERONDERWIJS Op uitnoodiging van de Vereeniging voor Christelijk Kleuterschool Onderwijs alhier, sprak Mej. A. Scholl uit Amsterdam, nadat de voorzitter der vereeniging de her K. v. d. Berg een kort openingswoord had gesproken over „De beteekenins van het onderwijs aan kleuters". Alvorens de beteekenis uiteen te zetten zeide spr. dat naar haar meening de opvoe ding van kleuters een taak der ouders is. Dat niettegenstaande de kleuterschool zich ook met die taak bemoeit, is een gevolg van het feit, dat het opvoeden van kinderen van 4 a 5 jaar vele ouders, door welke omstandig heden dan ook, te zwaar valt. In dit licht be zien. mag het een geluk heeten dat er kleuter scholen zijn, die de behulpzame hand reiken. Kleuteronderwijs, mits op de juiste wijze en in een passende omgeving gegeven, werpt zeker zijn vruchten af. Na nog eenige voordeelen te hebben opge somd, zeide spr. dat het haar goed voor komt. dat het personeel van de kleuterschool vceling houdt, met dat der lagere school Hierdoor wordt de opvoeding een geheel. Verkeerd acht spr. het echter, dat de kleu terschool zich gaat bemoeien met datgene wat tot de competentie der lagere school be hoort. Doet zii dit, dan is de kans grcot, dat de kinderen zich later in de eerste klas gaan vervelen. Verder bleek spr. ook geen voor standster van 't bijwerken van kinderen, op dat zij direct in de tweede klas van de lagere school geplaatst kunnen worden, zooals tegen woordig zoo vaak gebeurt. Tenslotte wenschte zij de vereeniging spoe dig een kleuterschool toe, waarin naar zij hoopte, goed kleuteronderwijs zou worden ge geven. GESLAAGD. Mej. M. J. de Jonge te Santpoort slaagde voor het practische gedeelte van het examen voor Hoofd bij het Kleuteronderwijs. PERSONALIA Ds. W. G. Harrenstein, predikant bij de Ger. Kerk alhier, is door de synode der Ger. Ker ken van Noord-Holland aangewezen als pri mus afgevaardigde naar de Generale Synode, die op 29 Augustus a.s. te Sneek gehouden wordt. VELSEN BURGERLIJKE STAND Bevallen: J. M. In der Riedende Ruijter, z„ Broekbergenlaan 10, Santpoort; M. de Jong— Prins, z., Vareniusstraat 6, IJmuiden; G. Kra merv. d. Plas, d., Alex. Bellstraat 39, IJmui- jauw en 90 st. stijve kabeljauw. Doodelijk ongeluk in de Zeestraat Vrijdagavond werd in de Zeestraat ter hoogte van „Tusschenwijk" de 63-jarïge J. Beentjes, wonende te Velsen-Noord, toen hij plotseling den weg overstak aangereden door een motorrijwiel, dat uit de badplaats kwam en bestuurd werd door een aldaar gelegerden militair. De bestuur der van den motor zag geen kans om een aan rijding te vermijden hoewel hij daarvoor alle mogelijke moeite deed. De bejaarde fietser werd tegen den grond geslagen en bleek ernstig ge wond te zijn. Hij werd naar het Roode Kruis- ziekenhuis overgebracht, waar hij hedenmorgen aan de bekomen verwondingen is overleden. De man was gehuwd. De militair had slechts eenige ontvellingen aan het gelaat opgeloopen. De fiets werd geheel ver nield, terwijl het motorrijwiel eveneens ernstig beschadigd werd. Uit het onderzoek van de politie is gebleken dat de motorrijder aan het ongeluk geen schuld heeft. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Warmerdam en H. A. van Heulen, toek. adres Hofl. weg 43; A. Calligaro en H. Kruijer, toek. adres Boogaardlaan; S. Duijn en J. M. Bleeker, toek. adres Velsen, Walravenstraat 1; P. J. Schipper en M. J. Smit, toek. adres Amsterdam, Postjeskade 265; F. C. Duiker en A. A. Teeling, toek. adres: Peperstraat 4. Getrouwd: J. J. Rosier en P. J. van Gijn; J. van Gijn en H. C. Beenders; J. P. Kos en M. C. van den Hoorn; W. B. Bakker en C. van Dam. Bevallen: J. GroeneveldVredénburg, z.; H. M. de Ruiterv. d. Bos, z.; H. Bos—Vos, d. en z-; H. Stam—Schol, z.; J. Adrichem—Schoo, z.; J. ZoontjesBlom, z.: A. LuntzKanis, z.; M. E. van Dokvan Ew*ijk, z.; C. E. C. Durge Bodewes, d.; S. Schram—Lagrand, d.; W. v. d. Welvan Beem, z.; A. U. S. Tervoort—van Acker, d. Overleden: J. H. Dijkman, 74 j., wed. van J. Hofland, Noorderweg 13; H. van Saane, 65 j. echtgenoot van M. Lak, Scheijbeecklaair- 5; J. Middelkoop 67 j„ echtgenoot v. R. Blom, Koningstraat 69; R. Bakkum, 2 j., overleden te Velsen; J. Ilbrink, 5 j., Heemskerkerweg 136. vindt U by Sportmagazijn GRETHA DE BRUYN, HAARLEM. TWIJNDERSLAAN 7 TEL. 15116 Van 10 tot 15 pet. korting. (Adv. Ingez. Med.) BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Antoon E. Verhaegen te Voorhout en Marga- retha C. de Winter te Bennebroek. (Is reeds ln een deel eener vorige oplage opgenomen.) De vluchtelingen op de „Saint Louis". LONDEN, 9 JUNI. Het Internationale Vluchtelingen Comité heeft informeele besprekin gen aangeknoopt met de regeeringen van Engeland, Frankrijk, Nederland en België, teneinde asyl te verkrijgen voor de meer dan 900 Duitsche vluch telingen aan boord van de „Saint Louis", die op Cuba niet aan land mochten. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Loggers: KW. 38 f 430. KW. 155 f 570, KW. 102 f 460. KW. 47 f 390. KW. 28 f 610, KW. 64 f 500. KW. 7 f 160, KW. 177 f 560, KW. 69 f 470, KW. 36 f 530. KW. 173 f 470, KW. 44 f 590. IJm. 201 f 490. MARKTBERICHT. (Versche viseh). IJmuiden, 10 Juni 1939 (A.N.P.) Tarbot 4440 ct. per kilo. Tong 7444 ct. idem. Griet f 26—f 7.50 per 50 kilo. Groote schol f 28 idem. Middel schol f 24 idem. Zetschol f 15 idem. Kleine schol f 13.50—f 2.50 idem. Bot f 6 idem. Schar f 3.70—f 1.60 idem. Poontjes f 3.70—f 0.80 idem. Groote gul f 4.10—f 2.50 idem. Kleine gul f 3.70—f 1.50 idem Wijting f 2.80 of 1.30 idem. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: En Avant IJM 8. Vangst: 40 m. schelvisch, 70 m. braadschelvisch, 40 m. gul en kabeljauw, 65 m. platvisch, 15 m. wijting en radio, 45 m. wolf en poon, totaal 275 m„ benevens 70 stuks stijve kabeljauw. Maria IJM 95. Vangst: 55 kisten schelvisch, 65 kisten .braadschelvisch, 35 kisten platvisch, 25 kisten wolf en poon, 5 kisten gul, 15 kisten wij ting, 10 kisten varia, totaal 210 kisten, benevens 140 st. styve kabeljauw. Haarlem IJM 9. Vangst: 35 m. schelvisch, 85 m. braadschelvisch, 60 m. gul en kabeljauw, 25 m. platvisch, 130 m. wijting, 550 m. koolvisch 40 m. varia, totaal 925, benevens 340 st. stijve kabeljauw. Caroline IJM 26. Vangst: 70 m. schelvisch, 200 m. braadschelvisch, 50 m. radio, 10 m. ma kreel, 30 m. platvisch, 60 m. varia, totaal 420 manden, benevens 150 st. üskabeljauw en 180 st. stijve kabeljauw. Flamingo IJM 25. Vangst: 100 m. schelvisch, 160 m. braadschelvisch, 30 m. radio en wijting, 70 m. kabeljauw en gul, 15 m. platvisch, 10 ra. makreel, 20 m. koolvisch, 35 m. wolf en poon, totaal 440 m„ benevens 200 st. stijve kabeljauw Antje RO 15. Vangst: 60 m. schelvisch, 80 m. braadschelvisch, 30 m. gul, 25 m. platvisch, 10 m. koolvisch, 25 m. radio, 5 m. makreel, 15 m. varia, totaal 250 m„ benevens 370 st. stijve ka beljauw. Claesje RO 46. Vangst: 120 m. schelvisch, 120 m. braadschelvisch. 15 m. gul, 15 m. platvisch, 10 m. koolvisch, 10 m. makreel, 30 m. poon en' wolf, totaal 320 m„ benevens 100 st. ijskabel- Makelaars ten stadhuize ontvangen. HAARLEM. Vrijdag. Hedenmiddag te half één werden ten Stad huize ontvangen de deelnemers aan de alhier te houden algemeene vergadering van den Neder- landschen Bond van Makelaars in Onroerende Goederen, Hypotheken en Assurantiën. Ter ontvangst waren aanwezig de burge meester dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de wethouders W. J. B. van Liemt, A. G. Boes, M. A. Reinalda en E, v. d. Wall. Voorts de ge meentesecretaris mr. Th. A. Wesstra. Met genoegen constateeren wij, aldus de burgemeester, dat weer een belangrijke groep van Nederlanders Haarlem hebben gekozen als plaats van hun samenkomst. Dit verheugt ons des te meer daar het ditmaal een groep Neder landers betreft met wien ook het gemeentebe stuur herhaaldelijk in contact komt. Daarom doet het ons tevens veel genoegen dat u gebruik maakt van de bekwame diensten van een onzer hoofdambtenaren, die op uw congres een refe raat zal houden. In uw orgaan vond ik de vol gende zinsnede die mij zeer getroffen heeft. De overheid geve sobere doch deugdelijke leiding en onthoude zich van hinderlyke inmenging of bemoeiingen. Uw vereeniging moet trachten den juisten weg te vinden tusschen de vrijheid, die het be roep eischt en de middelen, die noodig zijn om de eer van uw stand hoog te houden met den wensch, dat hel; bestuur daarin zou mogen sla gen en dat de vereeniging een voorspoedige toe komst beschoren zou mogen zijn, besloot de bur gemeester zijn toespraak. De heer A. van Loon uit Utrecht, de voorzit ter van den Nederlandschen Bond van Make laars bedankte voor de ontvangst en memoreerde dat zes jaar geleden door een Haarlemschen makelaar een program van actie voor den Bond is opgesteld. Het is hier niet de plaats om daar over verder uit te wijden, zoo vervolgde spre ker, maar om dat program verder uit te voeren was de steun van de Kamers van Koophandel noodig. En juist de Haarlemsche Kamer van Koophandel is ons daarbij op zeer verstrekkende wijze tegemoet gekomen. Daar om wil ik haar op deze plaats oprecht danken. Voor ons is het dan ook niet bij Alkmaar doch bij Haarlem begint de victorie. Het is ons der halve een groot genoegen in de mooie bloemen stad ons congres te houden. Het lichten van de „Tlietis". LONDEN, 9 Juni. (Havas) Vandaag wordt te Birkenhead een conferentie gehouden, waarop zal worden beslist over het lichten van de „The tis". Het ministerie van marine is vertegenwoor digd door admiraal Bruce Fraser, inspecteur van de vloot. Vermoedelijk zal binnen een week geen poging meer worden gedaan het schip te lichten. Ook te Praag een incident. PRAAG, 9 Juni (Havas). Vannacht heeft zich in een restaurant te Praag een incident voorgedaan tusschen Tsjechen en Duitschers. De bezoekers van het restaurant bespraken den voetbalwedstrijd tusschen Praag en Berlijn, welke door Praag was gewonnen en de Tsjechen gaven levendig uiting aan hun voldoening. Plotseling trok een Duitsch soldaat, die evenwel burgerkleeding droeg, zijn revolver. De Tsjechen ontwapenden den man. doch verwondden hem hierbij aan het gelaat. Een kameraad van den soldaat trok eveneens zijn revolver, doch ook hij werd ontwapend. De Duitsche politie, welke door de Duitsche bezoekers was gewaarschuwd, nam eenige personen in arrest en sloot het restaurant. De spanning te Tientsin. SJANGHAI, 9 Juni. (Reuter). Het door Japan gesteunde Chineesche ge meentebestuur van Tientsin heeft alle ambtenaren en employés van de ge meente die in de buitenlandsche con cessies wonen, gelast binnen 48 uur hieruit te vertrekken. CROOKES GLAZEN absorbeeren schadelijke lichtstralen. w W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticien, ZIJLSTRAAT 97 TELEFOON 12726 Leverancier van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM, 9 Juni. Getrouwd 9 Juni: J. H. Ekering en R. C. Eeftinck Schattenkerk. Bev 7 Juni: H. G. BeentjesArnoud, z.: C. M. A. Brouwer—Houtman, z.; 8 Juni- L Hoogland—Rollfs of Roelofs, d.; T. G. P.' Blaas—Hesp, z.; H. Stoker—van Dusschóten, C. Rasmussens— Vrij, z. Overleden 7 Juni: M. C. Kok, 46 J., Haze- paterslaan; H. Koopman, 67 J., Leidschevaart: 8 Juni: E. Beesman—Foyer, 82 J., Wagenweg.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2