Mr. Goselmg's beleid Burgemeester van steunfraude verdacht. WIE REKEN! Jde JtlcineZeemeermin H.C.ANDERSEN ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Veniiat ACENC A ZATERDAG 10 JUNI 1939 HAAREEM'S DAGBCAD (Men zie eerst pag. 3). Op 1 April 1938 heeft de minister van Justitie tot zijn ingrijpen besloten. Zijn maatregel lag inderdaad op het terrein, waarop hij zelfstandig bevoegd was. Wel zou de tijdelijke ontneming van de opsporingsbevoegdheid tot een onhoud- baren toestand hebben geleid, indien de minister van Defensie zijn toestemming niet had gegeven tot overplaatsing van het personeel, doch deze toestemming was blijkbaar mondeling ver kregen. Echter heeft de minister van Justitie het wenschelijk geacht eerst nog den inspecteur dei- koninklijke marechaussee en den divisie-com mandant in de gelegenheid- te stellen eventueele bezwaren tegen zijn maatregel kenbaar te ma ken. Daartoe diende de conferentie van 1 April. Naar het oordeel van de commissie had zulk een bespreking reeds in een eerder stadium behoo- ren plaats te vinden. Dit laatste is ook daarom van belang, omdat de beide officieren blijkbaar nog niet een dag tijd hebben gehad om zich een oordeel over de zaak te vormen. Het heeft op de commissie een onaangenamen indruk gemaakt, dat de minister zijn besluit reeds had genomen voordat de beide officieren geraadpleegd waren. De meerderheid der commissie kan niet in zien, dat het ontnemen van de opsporingsbe voegdheid, indien dit al noodig was, met zoo- danigen spoed moest geschieden, dat het geen dag en geen nacht kon worden uitgesteld. Leden der brigade hadden zich moeten kunnen verdedigen. De commissie meent, dat de leden der brigade- Oss zelf in de gelegenheid hadden moeten wor den gesteld, om zich te verantwoorden, voordat de minister een maatregel nam, dien zij als een straf moesten aanvoelen en dien zij dan ook als zoodanig hebben opgevat. De minister heeft ge zegd zijn oordeel voor het overgroote deel te hebben gebaseerd op stukken, afkomstig van de brigade zelf. De commissie verschilt hierin met den minister van meening. Mededeelingen van de marechaussee hadden bij een verhoor al dadelijk een ander licht op verschillende pun ten kunnen werpen. Wat de verhouding tusschen rijks- en gemeen tepolitie te Oss' betreft, heeft de commissie de beide lezingen van opperwachtmeester Curfs en den burgemeester over hun wederzijdsche grieven vergeleken. Beide lezingen verschillen op belangrijke punten zeer sterk. Die van den burgemeester lijkt de commissie op sommige punten aannemelijker. Al deze punten zijn ech ter van ondergschikte beteekenis. De commissie acht het niet noodig ze te bespreken. Gelijk uit het voorgaande is gebleken, zoo vervolgt de commissie is de commissie van oor deel, dat leden van het personeel der brigade Oss bij hun opsporingsonderzoek in verschillende zaken fouten hebben gemaakt. De meerderheid der commissie acht deze fou ten evenwel van niet zeer ernstigen aard. Zeker kan niet gezegd worden, dat de brigade op hol geslagen is. Naar het oordeel van de meerder heid der commissie was het niet noodig geweest aan de brigade Oss tijdelijk haar bevoegdheid tot opsporingsonderzoek te ontnemen. Naar de meening der meerderheid had de minister kunnen volstaan met een waarschu wing aan die leden der brigade, tegen wier op treden hij bezwaren had, gepaard gaande met het bevorderen van een meer doeltreffende leiding en een beter toezicht. Zij betreurt het, dat geen ernstige poging is gedaan om langs dezen weg de zaak tot oplossing te brengen. Voor overplaatsing van de geheele brigade bestond onvoldoende aanleiding. Dat er bij de geheele brigade een verderfelijke mentaliteit zou hebben bestaan, acht de meerderheid in elk geval niet bewezen. Eén lid der commissie, dat reeds meermalen van een afwijkende meening heeft blijk gegeven, zonder het noodig te achten die meening overal te motiveeren, is van oordeel, daar de tekortkomin gen van leden der brigade ernstig genoeg waren om den genomen maatregel ten volle te recht vaardigen. Naar zijn meening had met een min der ingrijpenden maatregel ook niet kunnen wor den volstaan. Aan goede trouw van den minister niet getwijfeld. Loopen op dit punt de meeningen dus uiteen, de geheele commissie twijfelt er niet aan, dat de minister, toen hij zijn maatregel nam, van de noodzakelijkheid daarvan overtuigd. Uit niets is haar gebleken, dat hij bij het nemen van zijn maatregelen andere bedoelingen zou hebben ge had dan het bevorderen van wat hij beschouwde als een juiste uitoefening van de opsporingstaak der politie. Aan de goede trouw van den minis ter twijfelt zij dan ook niet. Wel meent zij op grond van de haar ten dienste staande gegevens, dat in de zaak van den H. het onderzoek had be- hooren te zijn voortgezet, doch deze meening be hoeft geenszins tot de conclusie te leiden, dat de minister zijn maatregel genomen zou hebben teneinde hervatting van dit onderzoek onmoge lijk te maken. De commissie is integendeel over tuigd, dat de minister voor zulk een hervatting geen aanleiding zag, al denkt zij zelve hierover aanvankelijk anders. De Kamercommissie bestond uit de heeren Schouten, Tilanus, Drees, Wendelaar en Sweens. De relletjes in „De Bijenkorf". Tegen jongen in hooger beroep weer 20 dagen geëischt. Begin December van het vorig jaar werden in „De Bijenkorf" eenige malen relletjes veroor zaakt door groepjes opgeschoten jongens, die be zoekers lastig vielen cn die bovendien beleedi- gende pamfletten verspreidden. De politie was gewaarschuwd en twee politiemannen surveil leerden in de zaal. Een paar dagen vóór Sinterklaas werden zij gewaarschuwd, dat er gevochten werd op de eerste étage. De politie schoot onmiddellijk te hulp en met eenige moeite gelukte het den po litiemannen een controleur te ontzetten die was aangevallen, zooals hij verklaarde, door een jon geman, die ook den vorigen dag bij de relletjes in „de Bijenkorf" was geweest en dien hij ge sommeerd had het gebouw te verlaten. Toen hij met den jongen naar beneden liep, poogde deze hem beentje te lichten, waarna hij hem vast greep en een worsteling ontstond, waarbij de jongen hem met twee handen de keel trachtte dicht te knijpen. Vrijdag stond deze jongen wegens mishande ling terecht voor het gerechtshof. De politie rechter had hem in eerste instantie veroordeeld tot twintig dagen gevangenisstraf. Hjj verklaar de, dat hij in beroep was gekomen, omdat hij toch eigenlijk niet schuldig was. Hij was al lang geen lid meer van de N. S. B. en op dien bewus- ten avond was hij naa'r „de Bijenkorf" gegaan omdat het zoo regende. De procureur-generaal vond de straf eigenlijk te licht, maar hij had niet den indruk, dat deze persoon een hoofdrol gespeeld had in het ver oorzaken van relletjes in het warenhuis. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis: twintig dagen gevangenisstraf. In huis van bewaring te Alkmaar ingesloten. De politie heeft Donderdag den bur gemeester van de gemeente Westwoud aangehouden op vermoeden van fraude met steungelden. Hij is naar Alkmaar overgebracht en daar in het Huis van Bewaring ingesloten. Reeds in het begin van deze week was de politie overgegaan tot de ar restatie van den gemeente-ontvanger van Westwoud, die eveneens naar Alk maar werd overgebracht, doch Donder dag weer op vrije voeten werd gesteld. De justitie is thans nog bezig met het onderzoek in deze zaak, welk onderzoek nog slechts in een beginstadium ver keert. Reeds ongeveer anderhalf jaar geleden doken geruchten op, dat het op de secretarie van West woud met de administratie niet in den haak zou zijn. Deze geruchten vielen samen met de ont dekking van onregelmatigheden met de steun- uitkeeringen in de aangrenzende gemeente Blokker, wat toen aanleiding gaf tot het onge vraagde ontslag van den burgemeester van dit dorp. Nadien werd van ontoelaatbare praktij ken te Westwoud niets meer vernomen tot nu de arrestatie eerst van den ontvanger en daarna van den burgemeester, die een gezin heeft met acht kinderen en die een even sobere als onbe sproken levenswandel voerde, plotseling in de gemeente een groote beroering heeft verwekt. Het blijkt nu, dat de rijksveldwacht reeds eer der een onderzoek heeft ingesteld, dat via den orocureur-generaal te Amsterdam is overgedra gen aan de rijksrecherche, welke voldoende ter men aanwezig achtte om den burgemeester naar het Huis van Bewaring te Alkmaar te doen over brengen. Omtrent den omvang der gepleegde fraudes, waarvan de gemeenteraad geheel onkundig was, is nog niets met zekerheid bekend. Het schijnt, dat des zomers de namen van werkloozen, die dan weer tijdelijk in het vrije bedrijf waren opgenomen, toch in de lijsten der werkverschaffing werden ingevuld, waardoor onrechtmatig rijkssteun werd genoten. Deze fei ten zouden reeds dateeren van 1934 af. Vermelding verdient nog, dat de gearresteerde in zijn gemeente verschillende openbare func ties bekleedde. Zoo was hij secretaris van twee polderbesturen, terwijl hij ook het beheer voerde over het fonds „De Bootgezellenbmirs". Hij was ruim dertien jaar burgemeester der gemeente Westwoud. Postkantoor Baljuwslaan. Naar wij vernemen zal het bijkantoor van de Posterijen aan de Baljuwslaan Maandag 19 Juni officieel in gebruik worden genomen. De nieuw sorteermachine „Transorma" is reeds in bedrijf. De machine zal natuurlijk echter eerst nadat het gebouw geheel in gebruik is genomen op volle capaciteit kunnen werken. CHEM WASSCHERU EN VERVERI3 S. KROM N.V. - ALKMAAR. Filiaal Zijlstraat 85, Telef. 16387. Stuurt ons Uw goederen ter behan deling, want dan kunt U verzekerd zijn van een zorgvuldige en vlugge aflevering. (Adv. ingez. Med.j Harmonische lichaams ontwikkeling. De eerste Zwemproef van de H. L. O. een succes. Het werkcomité voor Haarlem, en omstreken van de Nationale Vereeniging tot bevorde ring van Harmonische Lichaamsontwikkeling is Vrijdagavond met de eerste groep van de 300 candidaten, die zich ditmaal voor de proe ven van lichamelijke geoefendheid hebben opgegeven, begonnen in de zweminrichting aan de Kleverlaan, waar onder toezicht van den heer J. Bongertman Sr., en in tegen woordigheid van de comitéleden, de heeren K. Rijpma (secretaris) en W. P. Overmeer en mej. D. Roos, de zwemproef werd afgeno men. Ongeveer 35 candidaten, hoofdzakelijk Haarlemsche agenten, leden van de Haarlem- sche Reddingsbrigade en enkele particulieren, hebben de proef, die bestond uit het gedu rende van vijf tot tien minuten zich zwem mend voortbewegen door het water, zonder on derbreking, met goed gevolg afgelegd. De politiemannen van Velsen en Heemstede, die dezen avond ook van de partij zouden zijn, ontbraken op het appèl. Zij zullen na melijk binnenkort in een zweminrichting in hun woonplaats de zwemproef afleggen. Een candidaat, een sportieve loods uit IJmui den, rustte tijdens de zwemproef uit, voordat de voor de proef vereischte tijd verstreken was. Het comité zal hem in de gelegenheid stellen alsnog te toonen, dat hij niet alleen op een schip, maar ook in het water zich volkomen thuis voelt. Vandaag wacht den candidaten de zwaarste dag. Op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat worden de athle- tiek- en klimproeven afgenomen. Zondagmorgen negen uur komen de candi daten bijeen voor de laatste twee onderdeelen van de proef: een half uur fietsen en een flinke marsch rondom Haarlem via Spaarn- dam en over Bloemendaal. koopt zijn kleeding tegen contant prijzen en toch vanaf ƒ1.per week, bij De Kleeding Verkoop Centrale SCHAGCHELSTRAAT 19 c, naast Slager's Verfhandel. TELEFOON 17273 (Adv. ingez. Med.j Zangoefeningen in de Ned. Herv. Kerk. Een nieuw plan. Steeds meer wordt zoo deelt het Predik beurtenblad mede hier en elders gevoeld, hoe noodig het is met den nieuwen Liederenbundel der Kerk spoedig vertrouwd te raken. Vandaar zangoefeningen in verschillenden kring. Gewenscht is echter ook gemeenschappelijke zang in een der kerkgebouwen. Aangewezen hiervoor is o.a. door haar centrale ligging de Groote- of St. Bavokerk. Te beginnen met Woensdag a.s., 14 Juni, zullen voorloopig wekelijks, van 8.159 uur, met alle belangstellenden liederen uit den nieuwen bun del worden gezongen in het Koor der Groote Kerk. Het Oosterkerkkoor met zijn directeur is be reid gevonden om zijn zangavonden gedurende de zomermaanden te verplaatsen naai- de Groote Kerk en de eerste helft samen te zingen tot bo venvermeld doel. De directeur zal daarbij de lei ding hebben. Levensverzekering-Maatschappij „Haarlem". Aan het verslag over 1938 van de Levens verzekering Maatschappij „Haarlem" ontlee- nen wijdat met voldoening melding gemaakt wordt van een in het jaar 1938 behaalde net to-vooruitgang van het verzekerd kapitaal, groot f 721.750.50 waardoor het totaal verze kerd bedrag werd verhoogd tot f 12,182,620,80, waarbij de rente op de gebruikelijke wijze door vermenigvuldiging met 10, tot kapitaal is her leid De beleggingen vermeerderden met f 134.331.97. In hoofdzaak heeft de maatschappij de vrijgekomen middelen belegd in onroerende goederen en zich bepaald tot reeds gebouw de en zooveel mogelijk reeds verhuurde per- ceelen. Het huizenbezit vermeerderde in 1938 met f 185.041.19 en komt nu op de balans voör met f 706.964.79. Het totaal der getaxeerde waarde der onroerende goederen, waarvan de oudste taxatie is gedateerd 11 December 1937, bedraagt f 720.068.alzoo ruim f 13.000. meer dan de boekwaarde. De hypotheken verminderden met f 44.524.48 in welk bedrag mede het verlies van f 4.735.- 'oegrepen is van twee executies, die in 1939 hebben plaats gevonden. Het per 31 Decem ber 1938 uitstaande bedrag bedroeg f 1,398.605.27. De premie-reserve werd berekend op een basis van 4 pet. voor kapitaalverzekeringen en op 3 pet. voor de dadelijk ingaande en uitge stelde lijfrenten, voor spaarverzekeringen en communieverzekeringen. Na toevoeging aan de Premiereserve van de volgens de gebruike lijke grondslagen berekende verhooging van f 142.503.—, resteerde nog een winstsaldo van f 13.932.welk bedrag aan de Premiereserve werd toegevoegd voor verhooging van extra- uitkeeringen bij overlijden. „Hier is de drank", zei de zeeheks en meteen sneed zij de kleine zeemeermin den tong af, zoodat deze niet meer zingen of spreken kon. „Mochten de dieren, die mjj beschermen, je willen grijpen, dan zijn een paar druppels van de drank voldoende om ze af te schrik ken", riep de heks 't prinsesje na, toen deze wegzwom. Maar de Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen dieren deden haar niets en ongedeerd bereikte zij 't paleis weer. Daar was alles al donker. Iedereen sliep en 't prinsesje durfde niemand wakker te maken, omdat zij niet kon spreken. Diep be droefd ging zij den tuin in, plukte daar een bloem uit elk tuintje van haar zusjes, wierp duizenden kushandjes naar 't paleis en steeg in de donkerblauwe zee op.. De maan scheen nog toen zij de marmeren trap besteeg, welke naar 't slot van den prins leidde. Daar dronk zij den brandend- scherp'en drank: 't was of zij door een scherp zwaard getroffen werdZij viel in onmacht om pas te ontwaken toen de zon op kwam- De vischstaart was verdwenen en voor haar stond de jonge iedereen, ook de prins, vol bewondering naar haar keek. prins, die nieuwsgierig vroeg hoe zij daai gekomen was. Antwoorden kon zij niet, maar hij nam haar vriendelijk bij de hand en bracht haar naar 't slot. Bij iedere schrede, die zjj deed, was het alsof haar voeten op scherpe messen trapten, maar dat verdroeg zij, om dat de prins haar leidde. Haar gang was zelfs zóó zwevend dat (Wordt vervolgd). Vlotte mantel. Deze v.otte mantel kan men vervaardigen van soepele wollen stof. Benoodigd materiaal 2 meter van 130 cm. breedte. Het patroon is bestemd voor maat 44: bovenwijdte 102 cm., taillewijdte 86 cm., heupwijdte 110 cm. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN „NOORD". B. en W. schrijven o.a. aan den Raad: De Kerkeraad van de Ned. Hervormde Ge meente te Spaarndam heeft verzocht in de om geving van het Tesselschadeplein een terrein te reserveeren voor het bouwen van een kerk. Het terrein tegenover genoemd plein is hiervoor het meest aangewezen. In verband hiermede is het gewenscht het uitbreidingsplan „Noord" te wijzigen. Voorts is bij het uitwerken der plannen ge bleken, dat de in het bestaande plan aangegeven wegbreedte voor de Eksterstraat van 25 M. te gering is. Aangezien deze straat in de toekomst gis verkeersweg beteekenis zal krijgen, is een dwarsprofiel gewenscht zooals op het ontwerp plan is aangegeven. De totale wegbreedte wordt dan 27 M. Wij stellen voor, genoemd ontwern-olan en de ontwerp-bebouwingsvoorschriften vast te stellen en de breedte van de Eksterstraat nader te be palen op 27 M. RERT HOOf.FVEEN Alleen Mr rORNKLISSTRAAT 54 - TELEF 16270. (Adv. ingez Med.) ZATERDAG 10 .JUNI Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 10—5 uur; Dinsdag en Vrijdag 103 en 810 uur. Rembrandt Theater: „De dans des doods", rooneel: 5 Hotcha's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater- ,,'t Zit in de lucht", ge- irolongeerd 2.30. 7 en 9.15 uur Luxor Theater- ..Jongensstad" geprolongeerd. 30 7 en 9 15 uur Palace Familie Cinema: „Havenkwartier" en ..De school der misdaad" 2 en 8.15 uur. Moviac Theater: „Drie blauwe jongens en een blond meisje". Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's Schotersingel 117a. Ge pend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur ZONDAG 11 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 12 JUNI Herv. Jeugdgebouw, Raafstraat, Haarle/n-Nrd.: Openbare vergadering Christ. Hist. Unie, 8 u. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd nebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 10 Juni tot en met Vrijdag 16 Juni zijn de volgende apotheken des avonds na 8 uur en des nachts geopend: J. Dienske. Firma Dujim en Keur, Keizerstr. 8. Tel. 10378 Dr. J J. Hofl. apotheek Firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. TeL 10043. J. M. Meisner, Marnix-Apotheek. Marnixstra»t 65. TeL 23525.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6