KYNOLOCIE. WIELRIJDEN. DAMMEN. HENCELEN SCHAKEN GYMNASTIEK. VOETBAL UIT DE PERS. Vrijzinnig Democraat Lijst 5 MAANDAG 12 JUNI 1939 HAAREEM'S DAGBI1AD 8 Ned. Bond voor den Diensthond. De prijsuitreiking. Zaterdagavond had, na de welgeslaagde de monstratie met afgerichte politiehonden op 5 Juni en de „Tenckinck-beker-wedstrijden" van 6 en 7 Juni, georganiseerd door de afd. Haarlem van den Ned. Bond voor den Dienst hond, in café „Bolwerk aan het Kennemer- plein. de prijsuitreiking plaats door den heer E. H. Tenckinck, commissaris van Politie en eere-voorzitter der afd. Haarlem van ge noemden Bond. Een en ander viel samen met de feestelijke viering van het 10-jarig bestaan der afdeeling en zoo had men zich de medewerking ver zekerd van het muziektrio „De Zandvoorter Visschers" onder leiding van Engel Paap en bovendien werd aan het slot een smalfilm vertoond, die beelden te zien gaf van de bovenvermelde demonstratie en wedstrijden. De zaal was gehel gevuld. Onder de aanwezigen waren, behalve de commissaris van politie, de Hoofdinspecteur van den Justitioneelen Dienst, de heer M. Woud: de inspecteurs de heeren Sauer en K. H. R. Meinema; de keurmeester, de heer Zon neveld uit Amsterdam en Rector van Zon. Nadat de voorzitter, de heer J. Doornbosch de aanwezigen en in het bijzonder de autori teiten hal welkom geheeten, was het woord aan den heer Tenckinck. Spr. begon zijn toespraak met te herinneren aan het 10-jarig bestaan der afdeeling. die 28 Mei 1929 werd opgericht, in het tentje op de Schietbaan, toen eigenlijk nog niet als afdeeling, maar als de zelfstandige vereeni- ging ..Door oefening sterk", met den heer J. Doornbosch als voorzitter en leider. Onge veer een jaar later kwam in plaats van deze vereeniging de vereeniging „Willen is Kun nen" (waarvan de heer Doc-rnfoosch eerst 2 Jaar secretaris-penningmeester en daarna 1 jaar secretaris is geweest) die zich drie jaar handhaafde. Toen in het laatst van 1933 de Ned. Bond voor den Diensthond werd opge richt, sloot „Willen is Kunnen" zich als afd. Haarlem daarbij aan, met den heer Doorn bosch als voorzitter. Warme woorden van hulde sprak de heer Tenckinck tot den heer Doornbosch, die de leden steeds tot volle krachtsontplooiing heeft weten aan te sporen en zich zeer veel moeite heeft gegeven. Als bewijs van erkente lijkheid en waardeering voor zijn tienjarigen onverdroten arbeid bood spr. den heer Doorn bosch de gouden speld met den herdershond aan en aan mevr. Doornbosch een bloeiende plant in pot. Komende tot de wedstrijden zeide de heer Tenckinck, die tot de keurmeesters had be hoord. dat de keuring zeer scherp is geweest. De uitkomst zal wel eens anders zijn geweest, dan aanvankelijk was gedacht, maar dan is de oorzaak te zoeken in den man en den hond. Niettemin is het een zeer genoegelijke strijd geweest, die elk jaar de deelnemers tot het léveren van topprestaties brengt. Hierna ging de heer Tenckinck over tot de eigenlijke prijsuitreiking. Op prettigen, opge- wekten toon sprak de eere-voorzitter elk der deelnemers aan den wedstrijd toe. verdiensten prijzend maar ook gemaakte fouten niet ver doezelend en wenken gevend voor de toe komst. De Tenckinck-wisselbeker viel ten deel aan J. Offringa. agent van politie. Haarlem, die het hoogst aantal punten behaald had. Deze eerste-prijswinner ontving ook een oorkonde en kreeg bovendien het recht zich een prijs uit te zoeken uit de op de bestuurs tafel uitgestalde prijzen: luxe- en gebruiks voorwerpen. Ook viel den heer Offringa de beker ten deel. uitgeloofd door de familie Zon neveld voor dengene die in de eerste afdeeling het hoogst aantal punten zou behalen. De overige prijswinnaars laten wij hier volgen: 2. L. Bruinenberg ag. van pol. Haarlem. 3. Tj. H. Dijkman ag. v. pol.. Haarlem, 4. P. v. d. Mey, jachtopziener Bloemendaal, 5. A. Zwart ag. van pol.. Haarlem. 6. F. G. Bultje ag. rech. van pol.. Haarlem. 7. A, Rutte, ag. van pol., Haarlem. 8 H. van Guldener, ag. van pol.. Haarlem. 9. L. Hofstra, agent van politie, Haarlem. 10. C. Kuyer, ag. van pol., Haarlem. 11. D. Doornbosch, jachtopziener. IJmuiden. 12. P. Huisman, ag. van polHaarlem. 13. W. Jonker ag. van pol. Haarlem 14. J. M. v. d. Zande, ag. van. pol.. Haarlem. 15. J. J. H. v. Gent ag. van pol.. Haarlem. Met de heel jonge honden die nog niet volledig waren afgericht, behaalden de heeren Dekker, de Greef en Mulder onderscheiden lijk nr. 1, 2 en 3 Na deze prijsuitreiking sprak de voorzitter woorden van dank tot den eere-voorzitter en bood hem een plant voor mevr. Tenckinck aan. Ook de familie Zonneveld had een plant in ontvangst te nemen. Verder ontvingen de inspecteurs Sauer en Meinema (die wedstrijdleider was geweest) een kistje sigaren en de agent van Gent die zoo bereidwillig in den wedstrijd het „prac- tijkpak" gedragen had, een enveloppe met in houd. Ook de her Le Roy, uit Amsterdam, wedstrijdhelper, dankte de voorzitter, evenals den politievriend, dien hij niet mocht noemen, die alle kosten voor den wedstrijd had aan gezuiverd. Inspecteur Meinema vereerde, mede namens Inspecteur Sauer en eenige niet-werkende leden den secretaris der afdeeling. den heer C. Kuyer. met een actetasch. Hiermede was het officieele gedeelte van den avond afgeloopen en werd overgegaan tot de vertooning van bovengenoemde "film. De Jonge Kampioen. Bovengenoemde vereeniging hield een peloton rit voor A-. B- en C-klasser^ over een afstand van 60 K M. Juniores reden 35 K.M. Het was een mooie wedstrijd. Het eerste peloton, dat de fi nish bereikte bestond uit de renners P. van der Halst. H. Rovers, J. Roorda in den tijd van 1 uur 36 min. 46 sec. Het tweede oeloton bestond uit A. de Vries, P. Peters. K. Neeft, J. Keizers. De einduitslag van de juniores was als volgt: 1 A. Keijzerswaard, 2 H. Droog, 3 B. Petter, 4 A. Keizers Op de Alkmaarsche wielerbaan bezetten G. Pe ters en A. de Vries een zeer eervolle tweede plaats in den koppelwed-driid. Bij de nieuwe lingen wist het koppel Bijster en Veerman de eerste nlaats te bezetten in den koppelvedstrijd: P. Peters en C. de Jong bezetten de derde plaats. In een 60 ronden wedstriid bezette Bijster de eerste en Veerman de tweede plaats. Donderdagavond vergadering in het clubge bouw. Ronde van Duitsehland. De negende étappe verreden van Weenen over Semmering en Mitterdorf naar Graz, een af stand van 197 K.M. is gewonnen door Herman Schild (Duitsehland) in 5 uur 4 min. 56 sec. Tweede werd Nivergelt (Zwitserland), 3 Pe tersen (Denemarken), 4 Schmidt (Duitsehland) De algemeene rangschikking luidt: 1 Umbenhauer 62 uur 23 min. 47 sec., 2 Schel ler 62 uur 28 min. 9 sec., 3 Zimmermann 62 uur 28 mm. 51 sec., 4 Oubron 62 uur 33 min. 8 sec., 5 Bautz 62 uur 36 min. 59 sec. Het landenkjassement luidt: 1 Zwitserland 188 uur 10 min. 21 sec., 2 Duitsehland 188 uur 14 min. 6 sec., 3 België 188 uur 18 min. 28 sec., 4 Frankrijk 188 uur 31 min. 56 sec., 5 Gemengde ploeg 189 uur 20 min. 50 sec H. S. V. „De Kampioen". Ondanks het. voor wielrenners minder gun stige weer. hield bovengenoemde vereeniging haar 2en rit van de zomercompetitie en wel een recordrit over 60 K.M. Er werd, gezien de gemaakte tijden, fel gere den en Cor de Best werd in de A-klasse, eerste in den tijd van 1 uur, 34 min., 50 sec., ondanks het feit, dat hij halverwege den wedstrijd de helft van zijn stuur brak en met een half stuur dezen wedstrijd uitreed. De uitslag was als volgt: A-kl. 1 C. de Best 1 34.50: 2 W. v. d. Nes 1.39.7, 3 J. Brev 1.39.23, 4 Th. Drost 1.43.55. Deze kregen dus respectie velijk 5. 4 3 en 2 punten. B-klasse: 1 Eldik, 1.39.1, 5 punten, 2 Feye, 1.39.35 4 p„ 3 Wolff 1.43.20 3 p.. 4 C. Bruggraaf 1.46.20 2 p., 5 Sweitser 1.47.59, 1 p. 6 J, I<aan 1.51.25 0 p. (lekke band), 7 H. Bos, 1.53.58 lekke band). Het wieier criterium tijdens de sportweek in Haarlem, zal geheel onder de technische leiding staan, van de Haarlemsche Sportvereeniging „de Kampioen" Piet van Nek tweede in ronde van Z.-W. Frankrijk De laatste étappe van de ronde van Zuid-West- Frankrijk van Dax naar Bordeaux (180 K.M.) is gewonnen door Bertola (Frankrijk). In den einduitslag bezet Piet van Nek de tweede plaats achter den Franschman Dubois. W. J. A. Matla zeventig jaar. Een der pioniers van de damsport. Op 21 Juni a.s. hoopt de heer W. J. A. Matla zijn zeventigsten geboortedag te herdenken. Het zal hem op dien dag aan belangstelling uit de kringen der Haarlemsche damspelers zeker niet ontbreken, aangezien de heer Mat la de eenig overgebleven oprichter der Haar lemsche Damclub is en een der grondleggers bovendien van de Haarlemsche dambeweging. Van de oprichting der Haarlemsche Dam club af (1 Juli 1907) neemt de heer Matla in deze vereeniging een zeer vooraanstaande plaats in en momenteel vervult hij nog met groote toewijding de functie van 2den voor zitter. De Nederlandsche Dambond erkende zijn verdiensten voor de dambeweging door hem jaren geleden het eere-lidmaatschap van dezen bond aan te bieden. Ook van de Haar lemsche Damclub is de heer Matla reeds jaren eere-lid. Een ieder, die het voorrecht heeft gehad met den heer Matla te mogen samenwerken, zal in hem het type van een volkomen onbaat- zuchtigen werker hebben gevonden en moeten toegeven, dat hij voor de verbreiding van en de propaganda voor het damspel immer met een onuitbluschbaar vuur heeft gestreden. De resultaten van zijn pioniersarbeid op dit gebied ondervinden de dammers nog dage- l'jks en zijn bezielend voorbeeld is nog steeds een stimulans voor de jongeren om de voet sporen van den nestor te volgen. De heer Matla kan er van verzekerd zijn, dat alle Haarlemsche damspelers dien dag een oogenblik met hun gedachten bij hem en zijn gezin zullen vertoeven en dat zij daarbij den wensch zullen uitspreken, dat hij nog lang het middelpunt zal mogen zijn van zijn ge zin en van de Haarlemsche dambeweging. D. O. V. De Geheelonthouders Hengelaarsvereeniging D. O. V. heeft Zondag een onderlingen wedstrijd gehouden in de Ringvaart bij Heemstede. De prijzen waren 1 gouden en 1 zilveren medaille en een beker, door eenige leden beschikbaar gesteld. Deze prijzen moeten eenige malen ach tereen gewonnen worden. Voorts waren er nog andere prijzen, die wer den gewonnen door: le pr. v. Oort grootste visch 2e pr. Bijster meeste visch 3e pr. Schell, 4. Boom, 5. Sloof, 6 Hildebrand. Er werd weinig visch gevangen. De Forel. Zondag hield het vïschcollege „De Forel" een wedstrijd in de Leidschevaart. De uitslag luidt als volgt: 1 H. Mijer, 2 N. Balk, 3 P. Huis in 't Veld. 4 F. Huis in 't Veld. 5 H. J. v. Os. 6 F. Stegging, 7 F. Hogeboom, 8 B. Duits, 9 H. Rijs, 10 T. Sel- horst. De Brasem. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van deze club, zal er op 18 Juni een groot concours worden gehouden, Hieraan zullen ongeveer 18 vereenigingen deelnemen, die aangesloten zijn bij de Vrijstaande Hengelsport Vereenigingen van Haarlem en Omstreken. De leiding van dit concours zal berusten bij bovengemeldde vrijstaande vereeniging. Haarlemsche Hen gel aarsbon cl. Zondag 11 Juni hield de H.H.B. een onderlin gen wedstrijd op witvisch in de Ringvaart tus- schen Bennebroek en Hillegom. De animo voor dezen wedstrijd was groot. Een aantal van 66 deelnemers was hiervoor opgekomen. De prijzen, bestaande uit luxe. en huishoudelijke artikelen, werden gewonnen door: 1 F. v. Werven. 22 stuks en de grootste 25 8 c.M. tevens medaille voor de laatste visch. 2 J. Meijers, 3 F. Donders. 4 A. van Sambeek 5 L. Logmans. 6 L. Rondema, 7 W. Oud, 8 R Paoenburg, 9 J. v. Diik. 10 G. v. d. Vlugt. Na afloop werden de prijzen met een passend woord aan de winnaars uitgereikt door den voor zitter van den H.H.B., den heer F. W. Janse Kok Prijsuitreiking had plaats in het clubgebouw van den H.H.B., Lunchroom Hommels aan de Zomervaart. De Ruisvoorn Zondag hield „De Ruisvoorn" een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Leidschevaart. Winnaars werden: 1 Th. Halderman, 2 P. Zwetsloot, 3 J. Halderman, 4 P. Verloop, 5 F. Mozeman Jr., 6 P. Verhoeven 7 F. Mozeman Sr., 8 A. de Boer, 9 J. de Boer. 10 C. Koster, 11 P. v. Gend. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door den voorzitter, den heer P. Zwetsloot. Spangen—H. S. G. In rest. Coomans te Rotterdam had Zondag de ontmoeting plaats tusschen de eerste tiental len van de schaakclub Spangen en het Haar- lemsch Schaak Gezelschap. De partijen verlie pen als volgt: Bord 1. Kroone-Overgauw. In deze Siciliaan- sche partij offert wit een pion, die hij later te rugwint. Na 50 zetten wordt afgebroken in een voor wit iets gunstiger stelling. Bord 2. VlagsmaBollebakker. Hier zien wij een geweigerd damegambiet. Reeds na een uur beslist een offer op h7 de partij in het voordeel van wit. Bord 3. MarwitzKoedood. In deze partij wordt de West Indische verdediging toegepast. In ruil voor een geisoleerde pion verkrijgt wit de betere stelling. Door een fout verliest zwart echter kwaliteit tegen een pion en wordt spoedig daarna mat gezet. Bord 4. Lamdr. Blokker. Ook hier weet de witspeler de partij in zijn voordeel te beslissen. Als opening wordt het Indisch drie pionnenspel gespeeld, waarna wit al spoedig enkele pionnen verovert. Bord 5. VeurmanSpijkers. Zwart paste hier de Tarrasch verdediging toe. Na een zeer leven dig middenspel levert de vrije c-pion de winst op en ook hier aan den witspeler. Bord 6. De Bruyndr. Rooda. Na de Réti- opening gaat de partij eerst gelijk op. Zwart overziet echter een pionwinst van wit. Boven dien heeft wit een goeden aanval. Door een te zwakke voortzetting van wit gaat zijn voor sprong echter weer verloren en de partij eindigt in remise. Bord 7. LukaartHoogedoorn. In deze In dische partij verzuimt wit enkele malen de sterk ste voortzetting toe te passen en komt daardoor in beslissend nadeel. Zwart trekt hier echter geen partij van en wit ziet kans zich te herstel len en de partij tot remise te brengen. Bord 8. J. BoilermanSondorp. In deze Sla vische partij komt zwart wel goed door de ope ning, doch in het middenspel verliest hij een pion. In het eindspel doet hij enkele zwakke zetter» waardoor de partij verloren gaat. Bord 9. LeibbrandtG. Bollerman. Oorspron kelijk verkrijgt wit goed spel, doch een fout brengt hem in beslissend nadeel. Zwart buit de fout goed uit en weet de partij dan ook te winnen. Bord 10. Van NittenStol. Een interessante partij, die door Stol gewonnen wordt. De volledige uitslag luidt: OvergauwKroone afgebr. VlagsmaBollebakker 1—0 KoedoodMarwitz 0—1 Lamdr. Blokker 1—0 SpijkersVeurman 0—1 De Bruijn—dr. Rooda 1/21/2 HoogedoornLukaart V2—1/. J. BollermanSondorp 1—0 G. BollermanLeibbrandt 1—0 van NittenStol 0—1 5—4 De K. T. K.-uitvoering in Zand- voort. Veelzijdig en interessant programma. Zooals wij reeds meldden, wordt a.s. Zondag op het terrein van de V. V. Zandvoort een uit voering van den Kennemer Turnkring gegeven onder leiding van den heer J. A. B. van Pagée. Deze massa-uitvoering geldt als onderdeel van de jubileum-viering van de plaatselijke vereeni ging O. S. S. en tevens is zij officieel opgenomen in de rij van seizoen-feestelijkheden van de Zandvoortsche V. V. V. Ofschoon de deelneming beperkt is tot de ver eenigingen, die met de Bondsfeesten in Arnhem vertegenwoordigd waren, blijkt de animo van de zijde der gymnasten groot te zijn. Daaraan is zeker niet vreemd het feit. dat de K. T. K. on danks zijn zeer uitgebreide technische jaar programma's in langen tijd geen openlucht- uitvoering heeft gegeven. De deelneming omvat 739 gymnasten, en wel 195 dames, 77 heeren, 331 meisjes en 136 jongens. Door het gemeente-bestuur en door de V. V. Zandvoort, de Zeemeeuwen en de Hockey-club Zandvoort werden als kleedgelegenheid een groot aantal lokalen beschikbaar gesteld. 's Morgens 11 uur vangen de repetities aan van de algemeene nummers. Deze repetities duren tot 1 uur. Kwart over 2 vertrekt de optocht, die op het Zandvoort-terrein wordt opgesteld. De stoet be staat in volgorde uit de volgende vereenigingen' 1. O. S. S„ 2. Bloemendaalsche G. V., 3. T. V. Santpoort, 4. Turnlust (Beverwijk), 5. Bato (Haarlem), 6. Turnlust (Haarlem). 7. Concordia (Haarlem). Aan den optocht nemen ook deel de Zand- woortsche muziek-kapel, de mond-accordeon club, en verschillende groepen tamboers. De stoet zal een gedeelte van Zandvoort's straten passeeren en o.a. langs het Raadhuis trekken, waar inmiddels een officieele ontvangst door het gemeentebestuur heeft plaats gehad. De stoet is dan dus in de gelegenheid voorbij de officieele personen te defileeren. Ongeveer kwart voor drie bereikt de optocht het werkterrein, waar onmiddellijk opgesteld wordt voor het eerste nummer van de uitvoering, die drie uur begint. Dit eerste nummer wordt door ruim 500 dames en meisjes tegelijk uitgevoerd. Het zal de „Arn- hemiana" beslaan de bekende Bonds-serie 1939. het belangwekkende massa-nummer van de Arnhemsche Bondsfeesten. Wel is 't aantal deelnemers natuurlijk veel kleiner dan met het landelijk feest in Arnhem, maar in Zandvoort zal door een gewijzigde opstelling een bijzonder effect aan de serie worden gegeven. Hetzelfde geldt voor het slot, de „Amhemiana", uit te voe ren door ruim 700 dames, heeren. jongens meisjes. Tusschen beide massale nummers wordt een programma uitgevoerd, dat voor een groot ge deelte bestaat uit gymnastische keurnummers, uit te voeren door vereenigingsploegen. Het middenterrein wordt dan gebruikt voor de uitvoering van vrije oefeningen, knotszwaaien, baloefeningen, dans, en oefeningen aan een ring. De meeste van deze nummers worden evenals de Arnhemiana met muziek begeleid, waarvoor een geluids-installatie aanwezig is. Tegelijkertijd worden aan twee randen van het terrein toestel-oefeningen (ook klassikaal) uit gevoerd aan ringen, brug en rek. alsmede sprin- oefeningen over paard en tafel. Buiten gymnastiek worden handbal en athle- tiek gedemonstreerd. Handbal zal gedemonstreerd worden door twee sterke elftallen, waarin ook internationals van de partij zullen zijn. Het snelle spel (dat via de microfoon zal worden toegelicht) zal zeker spanning brengen, wat ook het geval zal zijn met het athletieknummer, 100 M. invitatie door één serie dames en één serie heeren. Roemenië—Italië (0—1) 45.000 toeschouwers woonden Zondagmiddag den landenwedstrijd RoemeniëItalië te Boe karest bij. Italië won de ontmoeting met 10. Voor de rust maakte Colaussi na dertien minuten spelen het eenige doelpunt. HET RAPPORT OVER OSS. Nog niet vele persstemmen zijn over het rap port der Kamercommissie-Oss verschenen. Zij zijn over het geheel echter niet gunstig voor minister Goseling. „De Tijd" (r.k.) wijkt hiervan evenwel af. „Al is de commissie het niet eens", aldus „De Tijd", „met de door minister Goseling genomen maatregelen tegen de marechaussee-brigade te Oss, zij moet erkennen, dat deze brigade fouten heeft begaan, die maatregelen wettigden. Zij is echter van meening, dat met minder straffe maatregelen had kunnen worden volstaan. Zij is ten voile overtuigd van de goede trouw van den minister, ook al keurt zij het door hem ge voerde beleid af. De nota van den minister en het haar ter beschikking staande materiaal doen haar besluiten de Kamer voor te stellen de nota van den minister voor kennisgeving aan te nemen. Met deze uitspraak van de Kamercommissie is heel de geweldig en tendentieus opgeblazen affaire-Oss tot haar nuchtere en zakelijke pro porties herleid, n.l. tot een verschil van mee ning over het gevoerde beleid, een kwestie dus van appreciatie, waarover men eindeloos en ook nutteloos kan discussieeren. Deze uitspraak, die uitdrukkelijk geen motie van wantrouwen in den minister wil zijn, levert dan ook geen rede lijken grond aan hen, die van de affaire-Oss een galg hebben willen maken niet alleen voor Bar bertje Goseling, maar ook voor geheel het kabinet. Voor hun politieke molen draagt de Kamercommissie geen deugdelijk koren aan, maar het is hun meer om het verblindende kaf der sensatie, dan om het koren, waaruit men het goede brood maakt, te doen." Het „Alg. Hbld". laat een medewerker aan het woord en geeft nog geen redactioneel oordeel. Hij vangt zijn beschouwing aan: „Het met groote spanning verwachte rapport over Oss valt in zijn formuleeringen op door groote soberheid. Maar juist daardoor verkrij gen de bezonnen opmerkingen van deze commis sie, welke blijkbaar sine ira et sine studio (zon der toorn of overmatige ijver) tot haar oordeel is gekomen, des te meer reliëf. De meerderheid der commissie dat zijn practisch alle leden, behalve natuurlijkerwijs de roomsch-katholieke afgevaardigde, mr. Sweens komt tot een con clusie, welke voor het beleid van den minister eigenlijk verpletterend is. De commissie acht ten eerste de tegen de brigade Oss der Koninklijke Maréchaussée genomen maatregelen niet ge rechtvaardigd. En ten tweede doet zij duidelijk uitkomen, dat ook de feiten en omstandigheden, welke na dien datum zijn bekend geworden, voor de sensationeele stopzetting der opsporings bevoegdheid geen voldoende motief opleve ren. Wie goed tusschen de regels kan doorlezen, heeft bovendien geen moeite vast te stellen, dat de commissie 's ministers vasthouden aan de juistheid van zijn standpunt, zooals dat in de nota aan de Kamer is geschied, vooral in het licht der later bekend geworden feiten, als een nieuwe beleidsfout ziet. Met even sobere, maar niet minder overtui gende bewoordingen wordt de onvoldoende me dewerking, door den minister en ook door den ministerraad aan den arbeid der commissie verleend, scherp gelaakt." De „N. Rott. Crt." schrijft: „De inhoud en de conclusies van dit rapport, onderschreven door vertegenwoordigers van vier politieke partijen, waaronder twee van de regee- ringscombinatie, hebben voor den minister de beteekenis van een consilium abeundi (raad om heen te gaan), indien het door de Tweede Ka merwaaraan intusschen geen twijfel behoeft te bestaan zal worden aanvaard. Een nader onderzoek op den grondslag van het parlemen taire enquète-recht acht de commissie niet eens noodzakelijk, mede omdat het tekort aan gege vens haars inziens niet van zooveel gewicht is, dat omtrent de hoofdzaak, n.l. het beleid van den minister, thans van een uitspraak der Kamer zou moeten worden afgezien. Reden waarom zij het in aanhef dezes genoemde voorstel tot afkeuring van dat beleid doet, onder toevoeging, dat de ministerieele Nota van 31 Januari voor kennis geving wordt aangenomen." „Het Volk" doet een felle aanval op den minister; „Hij heeft, door zijn verkeerd beleid, in de eerste plaats onrecht gedaan aan de naast be trokkenen, maar bovendien is hij oorzaak ge worden van een politieke onrust in het land en deels ook van een allengs gerezen anti-katho lieke stemming, waarvoor zijn eigen geestver wanten hem, in hun binnenkameren, zeker geen dank zullen weten." 110.000 voor de verbouwing van een school. De voorloopige raming was 2 te laag. Ingevolge raadsbesluit van 28 Juli 1937 werd het schoolgebouw aan de Nassaulaan 37a aan het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Uitgebreid Lager Onderwijs In bruikleen gege ven ten behoeve van de door haar met ingang van 1 September 1938 geëxploiteerde Koningin Wilhelminaschool voor uitgebreid lager onder wijs. Vervolgens machtigde de Raad B. en W. om voor gemeld doel in het schoolgebouw de nood zakelijk geachte verbeteringen en verande ringen te doen aanbrengen, waarvoor een cre- diet van ten hoogste 83.400.— ter beschikking werd gesteld. Blijkens de overgelegde plannen worden de kosten van de verbouwing nader geraamd op 110.000.—, op grond waarvan B. en W. den Raad in overweging geven het reeds toegestaan crediet met ten hoogste 26.600.- te verhoogen. B. en W. merken hierbij op dat in de nadere kostenraming is begrepen een bedrag voor in richting van de school hetwelk is te beschou wen als een crediet, waaruit met inachtne ming van strikte zuinigheid slechts het hoogst noodige zal worden geput. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDERS. Zondagavond om kwart over zeven zijn twee wielrijders op den hoek Amsterdamsche vaartBakhuizen v. d. Brinkweg tegen elkaar gebotst met het gevolg dat één hunner, een 21- jarige bloemistknecht uit Hillegom een her senschudding kreeg en in de Mariastichting opgenomen moest worden. Het ongeval is te wijten aan het feit dat deandere wielrijder, de 26-jarige J„ die in de richting van Amster dam fietste, niet op het hem tegemoetkomen de verkeer lette. Verbetering bestaansvoorwaarden Middenstand Goed Onderwijs! STEMT: 1. Mr. L. G. v. Dam 2. Dr. L. C. Kers bergen 3. Mevr. Mr. v. Eck-Thiel (Adv. Ingez. Med.) De verplaatsing van het Woonwagenkamp. Kosten op ƒ42.500 geraamd. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat B. en W. van Haarlem aan den Raad voor stellen het woonwagenkamp te verplaatsen van den Ouden Weg naar den Waarderpolder. De kosten zijn op 42.500 geraamd. Naar het voorbeeld van een dergelijk kamp elders wor den de wagens in afzonderlijk genummerde boxen geplaatst, hetgeen het uiterlijk aanzien van het kamp in sterke mate verhoogt. Het geheele terrein is afgesloten gedacht door een afrastering van harmonicagaas met beplan ting langs de buitenzijde: het geheel omgeven door een sloot. Voor ontspanning van de jeugd is een speelterrein met zandbak ontworpen. De paardenstal, het kerk- en schoolgebouwtje, aanwezig op het tegenwoordige terrein, kunnen worden overgebracht naar het nieuwe terrein. OUDE HEER AANGEREDEN. Zaterdagavond om half 10 werd een 74- jarige doove heer in de Gierstraat ter hoogte van de Breestraat aangereden door een mo torfiets. Hij kwam te vallen en kreeg daar door een diepe wonde aan het achter hoofd. Bij nadere observatie in de Maria stichting werd geen direct levensgevaar ge constateerd. De motorfiets werd voor het on derzoek in beslag genomen. „Het Blauwe Kruis" verkocht. De zalennood wordt grooter. Is aanvankelijk de verkoop van het gebouw van „Het Blauwe Kruis", aan de Oude Groen markt, niet doorgegaan, thans vernemen wij dat het gebouw nu toch verkocht is en wel aan den ijzerhandel van den heer C. J. v. d. Broek, Oude Groenmarkt. De zalennood te Haarlem wordt dus grooter. Zooals bekend behoorde „Het Blauwe Kruis" aan de N. C. G. O. V. (Ned. Chr. Geheelonth. Vereen.), voor wie het gebouw te groot en daarom op den duur de exploitatie wat te be zwaarlijk werd. Het is de bedoeling van de N. C. G. O. V. eerst vöorloopig een gebouw te huren en later een kleiner gebouw te koopen. EXAMENS. Academische Opleiding Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot apotheker mej. H. A. Trootstwijk en de heeren Tj. Hoekstra en Tjwan Bing Jap. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heeren W. J. van Eykern en G. J. A. Ooster- baan. Geslaagd voor het doet. ex. economie de heeren R. Meyer en B. Werkman; voor het cand.ex. rechten mej. J. Rustige en voor het doet. examen geneeskunde de heeren A. F. W. van Meurs, W. F. Leyns, W. J. van Hoeke en H. Granaat. BEKNELD GERAAKT. Bij het verplaatsen van de lading van een nabij de Zomervaart alhier staande vrachtauto had de heer V. het ongeluk zoodanig bekneld te geraken, dat van een zijner handen een tweetal vingers gedeeltelijk werd verbrijzeld. Geneeskundige hulp kon spoedig worden ver leend.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 12