Haarlems Dagblad Regeerings- moeilijkheden. Seizoenkwaal. DE AUTOMOBIEL DER TOEKOMST Ochtendbeurs Amsterdam Spannende politieke situatie SIERLIJK Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17170 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Atgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Maandag 12 Juni 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25- franc» per poel f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» rie rubriek. De commissie die de Tweede Kamer moest adviseeren naar aanleiding van minister Go- seling's nota over zijn Ossche beleid, heeft dit beleid afgekeurd. Met vier van de vijf stemmen heeft zij verklaard dat de feiten en omstandigheden, die den minister van Justitie hebben geleid tot zijn maatregel van 1 April 1938 tegen de brigade der Koninklijke Maré- chaussée te Oss, dien maatregel niet recht vaardigen. Terwijl „aan hetgeen nadien is ge bleken in elk geval geen motiveering voor dien maatregel kan worden ontleend". Hieraan dient meteen toegevoegd te worden dat de commissie unaniem verklaart, de goede trouw van den minister niet in twijfel te trek ken. Haar afkeurende conclusie, waaraan zij nog een formeele toevoegt namelijk het voorstel, de nota van den minister voor ken nisgeving aan te nemen is dus van zuiver zakelijken aard. Niettemin is zij van belang, temeer omdat tot de vier „afkeurders" twee leden van regeeringspartijen behooren: de A.R. voorzitter der commissie, het Kamerlid Schouten en het C. H. Kamerlid mr. Tilanus. Op hetzelfde standpunt stelden zich mr. Wen- delaar (Lib.) en de heer Drees (S.D.A.P.) ter wijl mr. Sweens (R.K.) alleen tegenstemde. Vrijwel algemeen wordt hieruit afgeleid dat een groote Kamer-meerderheid voor de con clusies der commissie gevonden zal worden. Of dit tot het aftreden van den minister van Justitie zou moeten leiden is evenwel nog de vraag. Op deze pagina oppert onze parlemen taire correspondent verschillende mogelijk heden, die zich voordoen, er daarbij de aan dacht op vestigend dat de maatregel van mi nister Goseling tegen de Ossche brigade door den minister van Defensie (den heer van Dijk, A.R.) is onderschreven en dat het beleid van den minister van Justitie in hoofdzaken zou zijn goedgekeurd door de geheele Regeering. Hij oppert daarom de mogelijkheid dat een eventueele motie van wantrouwen in minister Goseling door de regeeringsmeerderheid zou worden verworpen. Of het tot zulk een motie zal komen is na tuurlijk ook nog de vraag. Er zijn trouwens in het verleden herhaaldelijk ministers ten val gebracht omdat men het met hun beleid niet eens was, zonder dat daarbij hun persoonlijke goede trouw in twijfel werd getrokken. In elk geval is het duidelijk dat dit com missie-rapport een vergrooting beteekent van de moeilijkheden, waarin de regeering zich be vindt. Nadat enkele weken geleden een van haar prominente leden, de minister van Finan ciën mr. de Wilde, is afgetreden omdat hij het met enkele ambtsgenooten niet eens kon wor den bij de voorbereiding van de begrooting van 1940 hij stond een zuiniger beleid voor dan zij deden wordt nu door een Kamercommis sie zakelijke afkeuring uitgesproken over het beleid van een ander prominent bewindsman. Ongetwijfeld moet men minister Goseling zoo aanduiden, niet alleen wegens zijn groote be kwaamheden als jurist maar ook omdat hij in de R.K. Staatspartij al sinds jaren als de voornaamste harer leiders is beschouwd. Het is duidelijk dat binnen zeer korten tijd opheldering in de nu ontstane situatie zal moeten komen. De oorzaak van het aftreden van minister de Wilde is eigenlijk maar vage lijk aangegeven, niet nauwkeurig aangeduid en dat heeft bij velen, ook bij menschen die zich niet actief met de politiek inlaten, een on behagelijk gevoel gewekt. Het is begrijpelijk, want iedereen voelt dat men in zulke moei lijke tijden als de huidige behoefte heeft aan een krachtig, homogeen bewind. Gaat een der krachtigste persoonlijkheden cfer regeering heen wegens meeningsverschil met ambtge- nooten, zonder dat men te hooren krijgt waar in dat verschil precies bestaat en zonder dat men weet of tusschen de overige minister's wel licht nog dergelijke disputen bestaan, dan be grijpt iedereen dat de kracht van het bewind verzwakt is. Het commissie-rapport inzake minister Goseling doet dit besef toenemen en wekt nu bovendien ook al weer twijfel, wat er eigenlijk gebeuren zal. Volkomen objectief redeneerend kan men niet anders vaststellen, dan dat door zulk een opeenvolging van ge beurtenissen onrust wordt gewekt. Men wil weten waar men nu eigenlijk aan toe is en wordt niet bepaald geïmponeerd door ove rigens niet officiëel-bevestigde berichten omtrent uitstel van financiëele uiteenzettingen tot na den 70sten verjaardag van den minister president. Die valt op 22 Juni en zal ongetwij feld aanleiding geven tot huldiging van dr. Colijn voor zijn algemeen-erkende groote ver diensten jegens het vaderland. In Frankrijk zou men zeggen „il a bien mérité de la patrie". Maar het is een beetje moeilijk aan te nemen, in een tijd als deze, dat volledige opheldering omtrent het heengaan van minister de Wilde en de gevolgen daarvan op een verjaardag zou moeten wachten zelfs al is het die van een man als Colijn. Velen verwachten dat het huidige kabinet geen lang leven meer beschoren zal zijn. Ook zonder eenige politieke overweging, op grond van feitelijke ervaring alleen, moet men wel erkennen dat de teekenen van een naderende kabinetscrisis zich voordoen. Waartoe die zou leiden is niet te voorspellen. Wij zijn nog bijna twee jaar van de volgende Kamerverkiezingen verwijderd. Misschien 2ou opnieuw een extra parlementair of zaken-kabinet, een regeering „op breede basis", gevormd worden. Afgezien van zijn preciese samenstelling heeft zulk een bewind altijd het voordeel, dat- de samenwer- In Haarlemmermeer is een groote schuur aan den Sloterweg, behoorend bij de boerderij van den heer J. Kramer, afgebrand. Door kordaat optreden van de brandweer kon de naastgelegen woning, welke eveneens op bovenstaande foto zichtbaar is, voor het vernielende vuur gespaard blijven. In veel Neerlandsche gezinnen. Drong de tijdsbacil weer binnen. Zeer gevreesd, maar ook verwacht: En vanouds bekend, bij name De bacil van het examen, Vijand van het jong geslacht. Hij verwekt onprettigheden, Er wordt buikpijn door geleden, Hoofdpijn en veel droppels zweet: 't Hoofd zeer zwaar en dus gebogen, Er komt staring in de oogen. Of ze zijn halfdicht en heet. De patiënt moet binnen blijven En heeft sterken drang tot schrijven, En tot zuchten, diep en luid: Handen woelen door de haren. Dan volgt een langdurig staren, Vol van weemoed, door de ruit. Er is kans op angstig droomen, Slapeloosheid kan zelfs komen, De patiënt is prikkelbaar- Witjes om den neus zijn allen, Onder d' oogen komen wallen, Alles erg onprettig Maar- Het zal niet zoo lang meer duren. Dan komen de crisisuren, Dan pas kom je in de knel: Dan moet je je werk bekronen, Dan moet je je waarde toonen, In het vraag en antwoord spel. Gauw is dan de strijd gestreden, Radicaal het leed geleden, Dan is de bacil verjaagd. En het opgelucht patiëntje, Krijgt het kostbaar documentje Met het praedicaat; geslaagd. Hou ie taai, weet je te weren, 't Lijden zal in vreugd verkeeren. Zonder zwaard van Damocles; Laat nu de bacil je plagen. Strakjes komen gloriedagen, Hou je taai en veel succes. P. GASI WEEKBERICHT Coöp. „Vooruitgang" U.A. HAARLEM. MAÏZENA, per pakje 6 ct. LIMONADE, per flesch 33 ct. GROOTE POTTEN JAM 25 ct, GEVULDE ZOMERBONBONS, per ons 7 ct. VRUCHTJES AGAR, per ons 7 ct. SLAOLIE, per flesch, 6J/2 maatje 45 ct. EIEREN, per stuk 4 ct. PUDDING, per pakje 4 ct. HUISHOUDZEEP, per groote staaf 10 ct. Met Dividendbons. (Adv. Ingez. Med.) king van ministers van velerlei uiteenloopen- de politieke richting noopt tot het overbruggen van kloven en de ruimste kans biedt, menschen van groote persoonlijke bekwaamheid en in zicht te vereenigen in een algemeenen toe stand, die toch wel boven alles eendrachtig regeeringsbeleid eischt. Inzicht en ook „flair", het juist aanvoelen van situaties zijn onge twijfeld voor ministers eigenschappen van overwegend belang, welke politieke kleur zij dan ook hebben mogen. R. P. Graaf Van Limburg Stirum gaat heen als gezant te Londen. Jhr. mr. E. M. F. J. Michiels van Verduynen als zijn opvolger genoemd. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, onze Nederlandsche gezant te Londen in den loop van dit jaar om particuliere redenen ontslag aan te vragen. Als zijn opvolger wordt genoemd jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, oud-gezant te Praag en oud-chef v?n de afdeeling diplomatieke zaken aan het departement van Buitenlandsche Zaker NEW YORK 12 Juni, Ingenieur Edwin L. Allen heeft voor het World Automotive Engineering Congress, dezer dagen te New York gehouden, een voor dracht gehouden over „de automobiel van de toekomst". Hij voorspelde dat de auto's in niet ver verwijderde toekomst, voor zien zouden zijn van beweegbare, gemak kelijke stoelen, een zonnetent-dak. had den, waschtafels en een inrichting voor „air-conditioning". Deze voorspelling heeft zoowel op het Congres zelf als in de Amerikaansche pers sterk de aandacht getrokken. (A. N. P.). Septemberfeesten te Haarlem. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat B. en W. van Haarlem een voorstel aan den Raad zouden doen om f 2000 beschik baar te stellen als bijdrage voor de feesten ter herdenking van het 100-jarig bestaan van de Camera Obscura en van den spoorweg HaarlemAmsterdam. Thans is dat voorstel verschenen. In hun toelichting schrijven B. en W.: „Nu de plannen van het voor de voorberei ding dier herdenking gevormde Comité, wat de hoofdzaken betreft, vasteren vorm hebben ge kregen, zijn wij gesterkt in onze overtuiging, dat deze herdenking door de wijze, waarop zij is opgezet en de medewerking die reeds van vele zijden is verkregen en van anderen ver wacht mag worden, voor de gemeente van zoo danig belang is, dat er alleszins aanleiding be staat daadwerkelijken financieelen steun te verleenen. Het met de voorbereiding belaste Comité heeft thans verzocht uit de gemeentekas een bijdrage te mogen ontvangen van f 2.000.De kosten aan de herdenking verbonden beloopen een aanmerkelijk hooger bedrag, doch het Co mité heeft gegronde redenen voor de verwach ting, dat, indien de gemeente op deze wijze steun wil verleenen, voldoende medewerking van andere zijde zal worden verkregen, om die kosten te dekken." Uitvinding van Matoesjka tegen spoorwegongelukken. BOEDAPEST, 12 Juni iHavas). Volgens de „Montag" heeft Matoesjka, die wegens het veroorzaken van spoorwegongelukken tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld is, vergunning gekregen om bij het octrooibureau inschrijving van een uitvinding tot het voor komen van spoorwegongevallen te vragen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 313—314 Vergde Vorstenl. 9494','j Amst. Rubber 194 Philips 204—205 Unilever 136—137 U. S. Steel 37 1/4—37Vè Republic Steel 12 3/4 Anaconda 19'- 19 9'16 Na het rapport der Kamer commissie inzake Oss. Wat zullen minister Goseling en zijn ambtgenooten doen?— En de Kamer?- Verschillende mogelijkheden (Van onzen parlementairen redacteur) Het rapport van de Kamercommissie, die een eventueel debat naar aanleiding van Minister Goseling's nota inzake Oss had voor te berei den, bevat onloochenbare critiek op het door den Minister van Justitie in die aangelegen heid gevoerde beleid. De commissie bestond uit 5 leden, waarvan een anti-revolutionair, een christelijk-historisch afgevaardigde, een libe raal, een social-democraat en een Roomsch- Katholiek. De vier eerstgenoemden nu blijken eendrachtig bepaalde handelingen van Excel lentie Goseling onjuist te achten, een opvat ting, die alleen het R.K. lid niet kon onder schrijven. Te verwachten valt dat bij een stemming in de Kamer deze meerderheidsconclusie, nadat natuurlijk de Minister eerst gelegenheid zal hebben gehad het zijne tot zijn verweer aan te voeren, een flinke meerderheid zal halen. Menigeen schijnt daaruit te concludeeren dat de dagen van Mr. Goseling's ministerieele leven geteld zijn. Dat hij dus. bij aanneming van de conclusie op zijn beleid ter zake van Oss. zijn ontslag zal moeten vragen. Afgezien van de al- of niet-juistheid der critiek op den minister moge ik de aandacht vestigen op verschillende mogelijkheden, waar mee men in verband met deze kwestie rekening zal dienen te houden In de eerste plaats zal men wel moeten be denken dat deels de maatregelen, die ten op zichte van de Ossche brigade van de maré chaussée getroffen zijn, niet alleen voor rekc ning van den Minister van Justitie, maar ook voor die van zijn ambtgenoot van Defensie ko men; laatstgenoemde heeft aan de hier bedoel de maatregelen meegewerkt, wat trouwens on ontbeerlijk was, aangezien hij mede chef is over de maréchaussée. Er is echter meer. Heel het ingrijpen van den Minister van Justitie zou indertijd geschied zijn met het volle medeweten en tevens met de volle instemming van het Kabinet. Zeker, ten aanzien van onderdeelen van het gevoerde beleid heeft men uitsluitend met Minister Go seling en niet met het Kabinet in zijn geheel te maken, maar wat de hoofdzaken betreft had deze bewindsman tot nu toe zijn mede-Minis ters aan zijn zijde Het is derhalve geenszins uitgesloten, ja, het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat hij er alles op zal zetten om zich voor het komende debat in de Kamer nog eens goed te verzekeren van den steun van het Kabinet. Doet hij dat en slaagt hij er in die toezegging te verkrijgen ook met het oog op wat komen kan. dan zou eenerzijds zijn positie tegenover de Kamer heel wat ster ker wezen, terwijl anderzijds de kans, dat ten slotte de Regeeringspartijen het hare zullen probeeren om een voor het Kabinet doodelijk votum te voorkomen, verre van gering zou zijn In de eerste plaats kunnen zij altijd al door haar woordvoerders doen opmerken, dat er gelijk ook de Kamercommissie eenstemmig ver klaarde van eenigen twijfel aan de goede trouw van den Minister van Justitie geen spra ke is. Bovendien echter bestaat de mogelijkheid uitdrukkelijk le verklaren, dat stemmen voor de meerderheidsconclusie alleen wil zeggen dat men het ten opzichte van de kwestie-Oss gevoerde beleid verkeerd vond. maar dat zulks volkomen op zichzelf staat en men door die conclusie aan te nemen overigens geenszins be doelt, uiting te geven aan eenig minder ver trouwen in het verdere beleid van deze be windsman. Op die manier zou dan het ministe rieele leven van Mr. Goseling en dat van zijn mede-Ministers gered kunnen worden. Want in dat geval zou aanneming der critiseerende conclusie geen deugdelijk middel zijn om den Minister van Justitie en wie aan zijn zijde mochten staan den politieken dood te doen sterven. Daarvoor ware dan noodig, dat een afzonderlijke motie van wantrouwen een meer derheid zou verwerven. En dit zou zeker niet bereikbaar zijn, als de christelijk-historlsche en de anti-revolutionaire fracties de zooeven geschetste houding zouden aannemen. Of ze op deze wijze te werk zullen gaan, kan op dit oogenblik nog geenszins gezegd wor den. Veel, zoo niet alles, zal afhangen van de vraag of deze fracties er de voorkeur aan geven om, los van Oss, en zulks dan vooral in ver band met de verwikkelingen, die tot het uit treden van Mr. de Wilde leidden, nu maar een Kabinetscrisis te laten uitbreken, dan we! of zij dit voorshands pogen te vermijden. In het laatste geval bestaat, naar ik hier in het kort aanduidde, wel degelijk de mogelijkheid, de meerderheidsconclusie van de Kamercommissie aan te nemen en toch geen stukken te maken. Trouwens dit is natuurlijk ook zelfs mogelijk, Het woord is aan Saitschik: De consequente menschen- verachter moest niet alleen de anderenmaar ook zich zelf verachten als het om Minister Goseling alleen zou gaan en er voor hem van steun van de zij de van het Kabinet, tot het uiterste toe, geen ;prake zou wezen. Natuurlijk zou het slikken van de bittere pil, die instemming van de meerderheid der Kamer met de critiek-inhoudenae conclusie beteekent. voor den Minister van Justitie niet aangenaam wezen. Ongetwijfeld zou dan zijn positie, en daarmee ook die van het Kabrnet, er niet ster ker op worden, doch doodelijk behoeft die pil niet te zijn. Wie dat mocht rneenen. vergist zich en verliest uit het oog, dat anti-revolu tionairen en christelijk-historischen. als zij willen, heel wel voor een voldoende dosis te gengif zorg zouden kunnen dragen, gelijk bo ven al is aangegeven. Japanners nemen de vrije hand in Tientsin. Geen verdere onderhandelingen met de Engelschen. TOKIO, 12 Juni (Domei). De woordvoer der van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft tegenover een buitenlandsch jour nalist verklaard, dat de regeering eenige maatregelen zal moeten nemen in verband met den nieuwen toestand, die. zoo zeide hij. ont staan is, doordat de Britsche autoriteiten ge weigerd hebben de personen, die verdacht wor den van den moord op den douaneambtenaar Tsjeng-Sji-Kang. uit te leveren. De woord voerder wilde geen nadere mededeellngen doen over den aard van den overwogen maat regel, doch hij achtte het gewenscht. dat de Britsche autoriteiten haar houding zouden herzien. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Japansche autoriteiten geen heil meer zien in verdere onderhandelingen met de Engelschen en daarom besloten hebben de vrije hand te nemen bij de handhaving van rust en orde door de Britsche en Fransche concessies te isoleeren als „haarden van anti- Japansche terreur en agitatie" Er wordt aan herinnerd, dat de Chineesche burgemeester van Tientsin reeds order heeft gegeven, dat alle Chineezen, die in dienst staan van de regeering of het gemeentebestuur, de concessies met hun gezinnen moesten verlaten. Alle Japansche waren en goederen, aldus het bericht uit Tientsin, zijn reeds uit de Britsche en Fransche concessies overgebracht naar de Japansche concessie of de Chineesche wijken Uit Tientsin wordt verder gemeld, dat de Japansche autoriteiten besloten hebben alle personen, die over de grens van de concessies komen, te controleeren met uitzondering van degenen, die een openbare functie uitoefenen. Morgen zullen daaromtrent verklaringen wor den gedaan. Den Japanschen bewoners zal verzocht worden slechts in strikt noodzake ijke gevallen in de Fransche en Britsche concessies te komen Men gelooft, dat de controle veel strenger zal zijn dan in den zomer van het vorige jaar. Een dame in pension Ellens, Wilhclminapark 2122, heeft thans een cactus in bloei staan met 24 prachtige bloemen. De cactus had juist geteld, 97 knoppen. Dit is wel iets héél bijzonders. Een BRIL van KEIP! Groote Houtstr. naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) 'CÜroentjes in Haarlem's Dagblad doen 't al sinds vele jaren voor velen. Laat ze het ook voor u doen. In 1938 zijn er 47068 geplaatst. HF.DEN12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. 1 Asphalt voor de Ged. Oude Gracht tusschen Verwulft en Spaarne. klinker-keien tus schen Verwulft en Spaarne. klinker keien tusschen Verwulft en Zijlstraat. Niet in te willigen eischcn van tcwerkge- stelden aan de Oostersingelgracht. f 110.000 voor de verbouwing van een school Het haven- en industrie-terrein aan het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem zal f 634.734 kosten. Verplaatsing van het woonwagenkamp kost f 42.500. BINNENLAND. Bij Vlissingen is een luchttaxi neergestort: de drie inzittenden zijn gedood. Een Limhurgsch kasteelheer heeft zijn echt- genoote neergeschoten. BUITENLAND. Te Kladno zijn geen verdere maatregelen te gen de bevolking genomen. In Bohemen is thans een Tsjechisch politie man gedood. Polen heeft de jongste elschen van den Se naat van Dantzig afgewezen. SPORT. De Olympische Dag: het Bondsvoetbalelftal wint van Yoego Slavië. ARTIKELEN, enz. R. P.: Regeeringsmoeilijkheden. Van onzen parlementairen redacteur: Span nende politieke situatie. J. II. de Rois: Eeretentoonstelllng H. A. van den Eynde. J. B. Schuil over „De gebochelde". De Burgerlijke Stand van Haarlem ls opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1