REDSKIN c&e JtleineZeemeermin H. C. ANDERSEN BEVEROL Het wegdek der Ged. Oude Gracht. 3)51 I BH shag M A A X D A" G 12 JUNI 1939 HAAREEM'S DAGE GAD 4 <eoto loo kerel.' Kwcky 'OUTINOE 25 KONOE-ELKE •PUNCH WAf "KAAK. ^SEEN WONOE2..vVANT Si NDS IK KEPJKIN KOOK BEN IK M'N ZENUWEN DE BAAf.'V Ook voor U is het beter voortaan Redskin te rooken, de écht» Amerikaanschc sigaret van hoogstaande kwaliteit» en toch laag in prijs. Rook met smaak rook met verstand en... rook» voordcclig! Rook Redskin! Uüzmó 20 voor IS ct. (Adv. Ingez. Med.) De uitkeeringen bij ziekte geschieden over eenkomstig het bepaalde in de circulaire van den Minister van Sociale Zaken d.d. 22 Febru ari 1935, zoodat ook aan den wensch der te- werkgestelden, genoemd onder d, niet kan worden voldaan. De wenschen onder e en f omschreven kun nen niet worden ingewilligd op grond van het bepaalde in de Ministerieele circulaires van 5 Augustus 1936 en 29 Augustus d.a.v., waarbij is voorgeschreven, dat in alle gevallen op het werkverschaffingsloon yan niet-verzekerde arbeiders een bedrag van 0.50 moet worden gekort. Tenslotte deele B. en W. mede, dat uit 't loonoverzicht over de maanden April en Mei j.l. blijkt, dat de uurloonen, welke bij het het onderhavige werk worden verdiend, in het algemeen iets boven de 42 cent bedragen (weekloon 48 uur a 42 cent 20.16). Ver diensten beneden de 40 cent per uur komen, behalve in de weken 10—15 April en 17—22 April, zelden voor en ontstaan slechts bij on voldoend tempo. Om al deze redenen meenen B. en W. den Raad te moeten adviseeren, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Haven- en industrie-terrein voor Haarlem. Uitvoering van het plan kost f 634.734 kerkei op het normale zandbed gelegd. Ten einde een strakke en blijvend vlakke ligging te verzekeren, is het aanbrengen van een fun deering op vorenbedoeld gedeelte Gedempte Oude Gracht en op de Raaks noodzakelijk. Alsdan verkrijgt men ook een oppervlakte, welke minstens even vlak als asphalt ligt en nimmer golvingen vertoont. Bovendien meenen B. en W. in dit geval aan bestrating boven asphalt voorkeur te moeten geven in verband met het feit, dat de in uit voering zijnde rioleeringswerken eerst zullen zijn voltooid in de maand October a.s., alzoo in een voor asphalteeringswerk vaak onge- schikten tijd. De gefundeerde klinkerbestrating is iets duurder dan asphaltbedekking; de op den kapitaaldienst van de begrooting voor 1939 voor „asphalteering van straten" uitgetrokken bedragen (f 21.000 en f 29.600), alsmede het voor de asphalteering van de Raaks in de be grooting voor 1938 beschikbaar bedrag ad f 14.000 zijn echter toereikend. Bet werk aan de Ooslersingelgracht Wenschen van tewerkgestelden kunnen niet ingewilligd worden. Iu de raadsvergadering van 24 Mei j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies een ingekomen adres van de tewex'kgestelden bij de werkverschaffing aan de Oostersingel- gracht, om maatregelen te willen treffen, die er toe kunnen leiden, dat bij dit werkver schaffingsobject: a. een uurloon van 42 cent verzekerd is; b. bij flink werken 10 pCt. hierboven wordt verdiend: c. geen aftrek voor regenverzuim meer plaats vindt; d. bij ziekte 80 pCt. van het loon wordt uit gekeerd; e. voor niet-verzekerden tegen de gevolgen van werkloosheid geen aftrek van 50 cent van het loon plaats vindt, doch: f. de verzekerden tegen de gevolgen van werkloosheid een toeslag ontvangen van een zelfden omvang als de verzekeringspremie. B. en W. schrijven thans aan den Raad: De wenschen genoemd onder a en b. zijn niet voor inwilliging vatbaar, daar de voor waarde waaronder de Minister van Sociale Zaken d.d. 8 Juli 1938 subsidie voor dit werk toezegde, zich daartegen verzet. Eveneens is dit het geval met den onder c. omschreven wensch, daar de aftrek bij verzuim wegens regen ook is geregeld bij genoemde beschik king. liH.'.ldd.'UXlUiWMIIWIIIilJWIIIII - J_ GEEN politiek in den Raad Maar MANNEN bekwaam voor pe taak Om tè strijden, voor BETERE, jijden. Candidatcn van LIJST 7 v. d. Storm - v d. Burg Elkérbout Moseman - Hor&meier - v. Hemeft Huyboom - Hgykman - Bennik HET COMITÉ VAN VRIJE K IÉ ZE RS (ACIV. Ingez Med.) Handige platte' busjes met snel oplosbare Beverol voor 5 en 10 L. benzine. Steek er een paar bij U. U hebt dan toch de beste olie, als U toevallig eens geen Beverol tweetakt-pomp ontdekt. OLIE VAN OLIESPECIALISTEN (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 13 JUNI 1939. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II Hilversum n. Progr. III: Keulen 8.— Radio P.T.T. Nord 10.20 Droitwich 11.20,. Pauze 11.45, Radio P. T. T. Nord 11.50, Parijs Radio 12.15, Ned. Brus sel 12.35, Keulen 2.20, Droitwich 3.20, Radio P.T.T. Nord 3.55, Keulen 4.20 Ned. Brussel 5.20 Fransch Brusel pl.m. 6.50, Ned. Brussel 7.20 Keulen 7.50, Fransch Brussel pl.m. 8.30. Droitwich 9.20, Fransch Brussel pl.m. 9.35 Ned. Brussel 10.20, Keulen 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.Parijs Radio 9.20. Radio P.T.T. Nord 9.30, Diversen 10.05, London Regional 10.35. Droitwich 1.05, Lon don Regional. 1.20, Droitwich pl.m. 4.15, Mo- tala of Diversen 5.50. Droitwich 6.20, London Regional pl.m 6.40, Droitwich 7.London Regional 7.50, Droitwich 8.20, London Regio nal 9.20,, Droitwich 10.10. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatencon- cert. Vi uur opera en Yz uur operette. Opera. 1. Querschnitt durch Mignon, solisten, koor en orkest. 2. Querschnitt durch Bajazzo, Solisten en orkest. 3. Ouverture Pique Dame, Staatsoperaorkest Berlijn. 4. Ouverture Dichter und Bauer, Philh. 'Orkest v. Berlijn Operette. 5. Zigeunerbaron. Solisten, koor en orkest. 6. Fragmenten uit Der Vogelhandler, Sopraan, tenor, koor en orkest. 7. Das Dreimaderlhaus, Orkest Paul Godwin 8. Pobp. uit Der Bettelstudent, Solisten, koor en orkest. 8.0012.00 Diversen. TERAARDEBESTELLING MEJ. R. KALBFLEISCH. Zaterdagmiddag had op de Noorderbegraaf plaats aan den Vergierdeweg onder groote be langstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen mej. R. Kalbfleisch, oud-hoofd der Kinderafdeeling van het Gereformeerd of Burgerweeshuis aan de Olieslagerslaan. Bij de begrafenis waren o.a. aanwezig de heer G. van Tienhoven, voorzitter van het bestuur van het Weeshuis, ds. H. L. Beker, de directrice, freule H. Kretschmar van Veen. de oud-directrice, mevr. J. J. Wrede, en vele wezen en oud-wezen. In de aula sprak de heer G. van Tienhoven. Zeventien jaar lang heeft mej. Kalbfleisch aan het hoofd gestaan van de kinderafdeeling van het weeshuis, aldus spr. Het bestuur heeft deze post steeds beschouwd als zeer belangrijk en ook als zeer zwaar. Mej. Kalbfleisch heeft haar functie waargenomen met trouw en met liefde. Zij is daardoor beloond op de wijze waarop de kinderen haar aanspraken. De kinderen Ned. Bond van Aquarium- vereenigingen. Filmochtend in Rembrandt Theater. Als onderdeel van het congres dat de Ned. Bond van Aquariumvereenigingen Zaterdag en Zondag te Haarlem heeft gehouden en waarbij •de Vereeniging tot bevordering van de aqua rium- en terrariumkunde „De Natuur" als gastvrouwe optrad, was er Zondagmorgen een filmochtend in het Rembrandt-Theater. De heer G. F. M. Schutte, voorzitter van „De Natuur" opende de bijeenkomst met een woord van welkom, waarbij hij tot zijn leed wezen melding moest maken van de verhinde ring wegens ziekte van dr. Jac. P. Thijsse en den voorzitter van den bond dr. L. v. d. Perk, die beiden op dezen ochtend zouden spreken. De burgemeester van Haarlem, dr. J. E, baron De Vos van Steen wijk, sprak hierop de congressisten toe. Uw liefhebberij aldus spr. heeft waarde voor de maatschap pij en de wetenschap. Waar de aarde voor zoo'n groot deel bedekt is met water en in het bijzonder voor ons land het water zoo'n groote rol speelt in het maatschappelijk leven, is het begrijpelijk dat alles wat in het water leeft onze belangstelling heeft. Spr. wenschte „De Natuur" geluk met de tentoonstelling die op het oogenblik in het „Pannekoekenhuisje" wordt gehouden, en die naar spr. hoopte haar ledental zou ver sterken. Vervolgens sprak de heer van R o o n, vice- voorzitter van den bond nog een woord van welkom. Hierna werd een aantal prachtige natuur films vertoond, waarbij drs. J. M. Lodewijks een boeiende toelichting gaf. De films vertoon den den ontwikkelingsgang van de forel, op nemingen van den stekelbaars en van de ring slang: voorts twee deelen („Lente" en „Herfst") van de mooie vierdeelige gekleurde natuurfilm van drs. Lodewijks. Dr. Kurt Kramer lichtte met een gees tige causerie in het Duitsch een tweetal kleu renfilms toe, die beelden gaven van visschen en reptielen. Met twee gekleurde geluidsfilms van de U.F.A. over het leven op den bodem van de Middellandsche Zee werd het belangwekken de programma besloten. PRIJSVRAAG TOT 1 JULI F. 8000.-PR1JZEN VerwulftSpaarne asphalt, VerwulftZijlstraat klinker-keien Op marktdagen blijft eert rijweg van 11 Mefer open. B. en W. van Haarlem schrijven aan den Raad dat reeds eenigen tijd in studie is de profielwijziging van de Ged. Oude Gracht. Wijziging van den bestaanden toestand is noo- dig. daar het hier behalve een belangrijke verkeersweg ook parkeerterrein en marktplaats betreft. Ook moet rekening gehouden worden met aesthetische eischen en het gerief van de bewoners. De nu opgemaakte plannen zijn het resultaat van diverse bespekingen en ad viezen, o.a. van de KN.A.C. en den A.N.W.B. Voor het gedeelte VerwulftKleine Hout straat is een rijwegbreedte van 12 m aange houden. Een dergelijke breedte is alleszins voldoende. Het aansluitend gedeelte tusschen de Kleine Houtstraat en het Spaarne is slechts 9 m breed. De trottoirs zijn geprojecteerd op een breedte van 5,5 m. Een dergelijke breedte laat een behoorlijken boomgroei toe, zonder aan de bewoners der huizen overlast te ver oorzaken, terwijl tevens een ruime trottoir- aanleg wordt verkregen. Ook voor het gedeelte tusschen de Zijlstraat en het Verwulft is een rijwegbreedte van 12 m aangenomen. De trottoirs zullen hier een breedte verkrijgen van 3 m. De boomen zul len in dit gedeelte van de Gedempte Oude Gracht evenwel niet in de trottoirs worden genlant, doch op 4 m afstand van deze trottoirs. Zij zullen door ronde verhoogingen worden omgeven. Tusschen deze boomen is alsdan voldoende parkeerruimte beschikbaar. Op deze wijze kan een 60-tal auto's daar ter plaatse behoorlijk parkeeren. Bij dit schema van wegindeeling kunnen op dagen, dat aldaar markt wordt gehouden, de tenten tusschen de boomen langs den rijweg worden geplaatst. In het midden blijft dan nog voor het door gaand verkeer een rijweg over van 11 m breedte. De Raaks zal ook een rijweg verkrijgen ter breedte van 12 m met breede trottoirs 5 m> aan weerszijden. In aansluiting met het reeds geasphalteerde gedeelte van de Gedempte Oude Gracht tus schen het Spaarne en de Kleine Houtstraat wenschen B. en W. ook het gedeelte tusschen de Kleine Houtstraat en het Verwulft van asphalt te voorzien. Het gedeelte tusschen het Verwulft en de Zijlstraat, benevens de Raaks wenschen B. en W. echter te voorzien van een gefundeerde bestrating met klinkerkeien. Be stratingen met klinkerkeien, zooals deze reeds zijn aangebracht op het gedeelte Nassaulaan bij de Zijlstraat, het gedeelte Duvenvoorde- straat bij den Zijlweg, gedeelte Schouwtjeslaan bij de Schouwtjesbrug, de Leidschevaart tus schen Westergracht en Wilsonsbrug, alsmede in de Spekstraat, hebben geheel voldaan. In de hiervoor genoemde gevallen is de klin In verband met het destijds door den Raad genomen beginsel-besluit tot gedeeltelijke uitvoering van het havenplan in den Waarder- polder, deelen B. en w. thans het navolgende aan den Raad mede; De gemeente heeft de beschikking verkre gen over alle voor den aanleg van bedoeld gedeelte haven met industrie-terrein benoo- digde gronden, zoodat dit werk kan worden uitgevoerd. Het plan daarvoor is thans geheel uitgewerkt. De bestekken met teekeningen, onderscheidenlijk voor het maken van een walmuur en beschoeiing van gewapend be ton en voor het verrichten van grond- en rio leeringswerken (dit laatste in werkverschaf fing uit te voeren) zijn gereed. Aanvankelijk was dit werk geraamd op f 492.541,maar het bedrag moet verhoogd worden tot f 634.734. Er blijkt niet f 375.596 noodig te zijn voor uitvoering van werken, maar f 583.000. Dit houdt verband met de volgende omstandigheden: In de eerste plaats deed zich de vraag voor, wat het meest wenschelijk zou zijn. nl. uit voering mèt walbeschoeïïng of zonder walbe- schoeïïng. Aanvankelijk werd het meest ge voeld voor een eenvoudige uitvoering (onder water een flauw talud met een verdediging van vlechtwerk)thans, nu er reeds geruï- men tijd belangstelling voor de haventerrei nen blijkt te bestaan (en mede rekening houdende met het feit, dat van overheidswege aandrang wordt uitgeoefend zooveel mogelijk nuttige werken te doen uitvoeren) meenen B. en W. voorkeur te moeten geven aan het aan brengen van wal beschoeiingen, waardoor te vens het in exploitatie Ijrengen op ruimere ba sis onmiddellijk mogelijk is. Voor deze gewij zigde uitvoering was te meer aanleiding in verband met de plaats gehad hebbende rui ling van grond met de N.V. Haarlemsche Ma chinefabriek v.h. Gebr, Figee, die o.a. aan deze railing de voorwaarde verbond, dat langs haar terrein, over een lengte van pl.m. 200 M., een betonschoelïng moest worden aange bracht. Het uit te voeren werk nam hierdoor toe. Een tweede reden dat het werk is uitge breid houdt verband met het feit, dat de wen- schelijkheid is gebleken om de wegen en ter reinen niet op de haven te doen afwateren, doch rekening te houden met aansluiting op het centrale rioleeringsplan. Voorts is meer opgenomen voor uit te voe ren grondwerk, hetgeen hoofdzakelijk een ge volg is van de vergrooting van het complex met pl.m. 10.000 M2. terrein. Dit op te hoo- gen terrein (gelegen tusschen den meest oos telijk nieuw aan te leggen weg enden Waar- derweg) heeft weliswaar geen haven-aanslui ting, doch als industrie terrein heeft het wel degelijk waarde. Recente besprekingen over dit terrein hebben deze meening versterkt. Met betrekking tot de bestrating valt op te merken, dat thans in een iets grootere breedte is voorzien, terwijl op deugdelijker af werking moest worden gerekend in verband met bedoelde wijziging in de afwatering, waardoor o.m. het aanbrengen van straatkol- ken noodig is. Een gedeelte van de kosten van het geheele werk (f 634.734) zal gefinancierd worden door het Werkfonds. Het toegestaan crediet is door het Werkfondsbestuur verhoogd van f 221,000 tot f 386,255.05. Uit het Werkloosheidssubsidiefonds krijgt de gemeente 75.8 pet. van het loonbedrag dat op f 198.478.95 geraamd is. De rijkscommissie voor advies voor werk verruiming en werkverschaffing in Noord- Holland deelde aan B. en W. mede, dat aah Ged. Staten is voorgesteld om ten behoeve van dit werk aan de gemeente een subsidié te verleenen van f 50.000. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. ingez. Med.) van ons weeshuis hebben haar steeds „Moe" genoemd. Deze eere-titel stemt ons dankbaar. Wij danken God dat Hij ons deze kindermoe der heeft gegeven. Wij bidden Hem dat Hij zal waken over de ziel van „Moe". Ds. H. L. Beker sprak vervolgens naar aan leiding van het Evangelie van Johannes. De weezen zongen tot slot van de plechtig heid in de aula de psalm „Veilig in Jezus' armen". Aan de groeve werd pslam 68 vs. 10 gezon gen; hierna bad ds. Beker het „Onze Vader". Een familielid van de overledene dankte voor de belangstelling. FEESTAVOND BOND VOOR INTERNATIO NALE VRIENDSCHAP. De Haarlemsche afdeeling van de Inter national Friendship League zal op 17 Juni in Rusthoek te Bloemendaal een feestavond geven. Na de opening zal één van de bekende leden eenige bijzonderheden vertellen over de buitenlandsche centra, welke er zoo zeer toe bijdragen de onderlinge vriendschapsban den hechter te maken, 't Verdere deel van den avond zal doorgebracht worden met dansen, afgewisseld door attracties en wedstrijden. Iedereen was verrukt van haar, vooral de prins, die zeide, dat zij voor altijd bjj hem moest blijven. Zij kreeg dan ook toestemming op een fluweelen kussen voor zijn deur te slapen. De prins liet een rijcostuum voor haar maken, zoodat zij met hem te paard kon uit rijden. Het werden heerlijke ritjes door geurende bosschen. Bergen beklommen zij samen, hoewel haar voetjes zoo hevig bloedden, dat iedereen het kon zien. Maar daar lachte ze om en zij volgde den prins, totdat zij de wolken onder zich voorbij zagen drijven, 's Nachts, als iedereen in 't paleis sliep, daalde ze de marmeren trap naar zee af, ging op de onderste trede zitten en koelde haar brandende voeten ir. 't water af, daarbij sleeds denkend aan degenen, die zjj nimmer meer terug zou zien. XWordt vervolgd).. mi— Bi hsy voordepijp Dobbelmannlekker, man De prins liet de prachtigste kleeren van zijde en fluweel komen en daarin was zjj de schoonste van allen. Slavinnen zongen voor den prins en diens koninklijke ouders. Bedroefd dacht de kleine zee meermin, dat zij nog veel mooier had kunnen zingen. „Wist de prins toch maar, dat ik m'n stem gegeven heb om altijd bjj hem te kunnen zgn", dacht ze. Toen gingen de slavinnen dansen bjj heerlijke muziek. Onmiddellijk richtte de zeeprinses zich op en zweefde zoo verrukkelijk licht over den grond als nog geen danse resje tevoren had gedaan. Haar oogen spraken daarbij een heldere taal, die weerklank vond in de harten van iedereen, die haar zag. Als 'k in mijn tuinstoel zit en prettig hobbel dan, Geniet ik Ibis Shag en droom van Dobbelmann I

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6