Spcumae# cuiecdoten HONDERD JAAR OUD doch niet ouderwetsch. (feAnuA SUNLIGHT ZEEP DINSDAG 13 JUNI 1939 HAARDEM'S DAGBEAD 7, Overwegwachter in vroeger jaren. E enig en tijd geleden wijdden we een uitvoerig artikel aan het 100-jarig be staan der Spoorwegen, waarin de ope ning van de eerste spoorlijn in ons land, namelijk die tusschen Amsterdam en Haarlem, op Vrijdag 20 September 1839, beschreven werd. Thans zullen we nog een en ander vertellen over de verdere ontwikkeling van de Spoorwegen hier te lande. Bij Koninklijk besluit van 22 Juni 1840 werd vergunning verleend tot het verlengen van den spoorweg AmsterdamHaarlem tot Rotterdam, hetgeen in 5 étappes geschiedde. Op 3 Juni 1847 was het laatste deel, Den HaagRotterdam ge reed. Dat ging niet in een vliek en een zucht en zeker niet van een leien dakje. Op verscheidene weggedeelten had men te kampen met zeer slechten ondergrond en het gebeurde bijvoor beeld, dat bij het af dammen der Polder vaart den eenen dag de zanddam tot boven wa ter was aangeplempt en den volgenden dag tot een diepte van 8 a 9 Meter was weggezon ken, terwijl dan een groote veenbank naast den verzonken dam bo ven water uitstak. Het aantal bruggen tusschen Amsterdam en Rotterdam bedroeg maar eventjes 98 en „met het oog op den „stand van de toenmalige wetenschap en tech- „niek waren dit even zoovele monumenten voor „den ingenieur Conrad, die ze ontwierp en uit voerde". De meeste last kwam echter van de zijde der grondeigenaren, die den IJzeren Weg be schouwden als een melkkoe, die „alsmaar" ge molken kon worden. Wel kwam in 1841 een nieuwe wet op de onteigening, maar de reeds aangevangen werkzaamheden vielen nog onder de wet van 1810. die zoo ongeveer carte-blan- che gaf aan de struikrooverspractijken van die heeren. Nadat de eigenaar der gronden bij Veenen- burg gedaan had weten te krijgen, dat op die plaats een halte gevestigd werd, iets wat totaal overbodig en zeer kostbaar was, wilde een vol gend heerschap geen grond verkoopen voor het bouwen van een brug over de Hillegommer- beek, indien ook daar, dat was vlak bij Vee- nenburg, geen halte gebouwd werd. „Zijne HoogWelGeboren aldus klaagde de „maatschappij bij den minister „Z.H.W.G. „muntte bij die onderhandelingen niet minder „dan de eigenaar der Veenenburgsche gronden „uit, in volslagen onhandelbaarheid, zóó zelfs, „dat er met dezen eigenaar over de zaak niet „te spreken was, zonder de driften op een „hooggaande wijze gaande te maken". De wet van 1841 was iets, maar niet veel beter. Ze is in hare practische toepassing ver keerd, ondoelmatig, slecht samengesteld, vol „van gebreken en middelen tot allerlei inciden ten", aldus het oordeel van den ter zake kun- digen Ir. Conrad. Een zekere heer Van der Burg, die zijn te onteigenen grond onder Kethel had liggen kon f 15.000, per bunder bedingen, terwijl de waarde inderdaad slechts f 600f 800 bedroeg. Een molenaar bij Delft kreeg gedaan, dat zijn oude molen niet alleen gekocht, maar een eind verder geheel nieuw werd opgebouwd. Het laantje van v. d. Gaag;. Het merkwaardigste geval deed zich echter voor te Delft. Daar woonde een zekere Van der Gaag. En nu geviel het, dat de geprojecteerde spoorlijn een van zijn laantjes moest snijden. Hiertegen verzette de eigenaar zich cn hij werd opeenvolgende rechtscolleges stelden hem in daarom op 18 November 1845 gedagvaard. De het ongelijk en toen hij, na de uitspraak van den Hoogen Raad, genoodzaakt werd een eisch in geld te stellen voor het te onteigenen ge deelte, groot 3 aren, 15 centiaren, vorderde hij f 20.000, waartegenover een bod van f 100 van de Spoorwegmaatschappij stond. Het was toen reeds Mei 1847 geworden en de procedure over de betaling kon door dien mijnheer nog eindeloos gerekt worden. Intusschen was het overige gedeelte van de lijn bijna gereed en alles, de geheele f"'' exploitatie hing af van het v bezit van die paar honderd vierkante meters grond. Toen bouwde Conrad een- voudig zijn spoorweg met een boog om het laantje heen. aldus ..het onwedersprekelijk „bewijs van de slechte wer king der Wet op d'e onteige- „ning. waardoor men ge noodzaakt werd door tech nische exceptiën de rechts kundige exception te bestrij den". Zóó eenvoudig was het in tusschen ook weer niet, want vele technische bezwaren moesten worden opgelost, vóór op 31 Mei 1847 de eer ste feesttrein van Den Haag naar Rotterdam en terug de genoodigden vervoerde. Ook het hulpspoor over de bocht om het beruchte laantje werd met de reglemen taire snelheid bereden, zoodat op den 3en Juni d.a.v. de opening voor het publiek kon plaats hebben. Men leest nu nog wel eens van gewetensgcld. Van der Gaag kreeg ook last van gewetensgeld: vier dagen na de opening stelde hij het stukje grond zonder eenige voorwaarde ter beschik king van den spoorweg. Deze hapte direct toe, gedachtig aan het spreekwoord: „hebben is hebben", maakte de verbinding tusschen de beide rechte einden dienzelfden nacht nog in orde en op 8 Juni reed de eerste trein reeds over het nieuwe rechte stuk. Ir. Conrad. Niet alleen op technisch gebied muntte Ir. Conrad uit en niet voor niets staat zijn beelte nis in den muur van het Amsterdamsch Cen Overw, wachtere: traalstation. Hij was het ook, die het Regle ment voor een ondersteuningsfonds ten be hoeve van het personeel ontwierp, dat reeds op 1 Januari 1844 in werking trad. De eerste jaren van exploitatie waren, uit financieel oogpunt, niet erg gelukkig, niette genstaande de spoorweg ruime inkomsten op bracht. Vooral een Pruisische groep aandeelhouders was erg ontevreden en vaardigde een vakman, den heer Von Minckwitz, directeur van de CölnMinden Eisenbahn af, om de mogelijk heid van een goedkoopere exploitatie te onder zoeken. Hij en andere voorstanders van goedkoopere exploitatie waren van meening, dat de stations gebouwen te weelderig waren ingericht. Zelfs met den allerbesten wil kon men geen enkel weelde-beginsel daarin ontdekken. Het stations gebouw te Vogelenzang b.v. bestond uit een houten gebouwtje van i één verdieping met daarnaast een houten j wachthuisje, alles bij i alles een paar hokjes i van pl.m. 2 bij 3 Me- v ter bevattend. Daarin woonde de stationschef, was de wachtkamer voor het publiek ondergebracht, alsmede de telegraaf toestellen, loketkasten en seinmiddelen, waar_ bij de losse voorwerpen zoo goed en zoo kwaad als het ging, waren weggeborgen in verlo ren hoekjes. De andere stations gebouwen waren naar rato en heden ten dage zijn er nog stedpn van bij de honderdduizend in woners, die nóg steeds met het standaardtype uit het midden der vorige eeuw parade maken, tot schade en schande dier inwoners! net goederenvervoer. Men achtte het destijds weinig waarschijnlijk, dat de spoorweg ten aanzien van het goederen vervoer met eenige kans op succes met den waterweg zou kunnen concurreeren. De stations inrichtingen en emplacementen waren dan ook zeer „afkeerig" van kade. en havenaansluitin gen. „Het is voorzeker in het waterrijke Holland „een groote kunst om de stations zóó te plaat sen, dat er geen schepen bij kunnen komen „en alle goederenvervoer geweerd wordt, Toch „is het den aanlegger grootendeels gelukt, dat „kunststuk uit te voeren", schreef iemand in „zijn Beschouwingen over Land- en Waterwe gen". Toch nam de directie in 1853 een proef met het doen loopen van afzonderlijke goederen treinen, en alhoewel deze proef niet geheel naar wensch verliep, ging men op den ingesla gen weg voort. Pas na de opening van den zoogenaamden Oosterspoorweg (naar Twen the!) en de over name van den Westfaalschen spoorweg nam het goederenvervoer snel in belangrijkheid toe. In 1845 werd de eerste telegraaflijn in bns land, óólc tusschen Amsterdam en Haarlem, in gebruik genomen. Toch bestond er reeds een manier om de komst van treinen aan te kondigen, nl. het optische signalenstelsel. Deze teekens werden gegeven door middel van borden, aan hooge palen bevestigd, die van afstand tot afstand zooveel mogelijk bij overwegen geplaatst wer den. Op deze wijze werd bijvoorbeeld jaarlijks het bericht van de aankomst der eerste nieuwe ha ring naar Amsterdam overgebracht! Niet alleen op het goederenvervoer had de opening van den Oosterspoorweg grooten in vloed. „Zonder overdrijving" staat er in het gedenkboek der H.IJ.S.M. van 1889 „mag „gezegd worden dat met deze uitbreiding, de „Maatschappij een geheel nieuw tijdperk in- „trad en door de aldus verkregen verbinding „met het buitenland, een geheele reorganisatie „van den dienst noodzakelijk werd". De Amsterdamsche haven werd hierdoor aan het Duitsche spoorwegnet verbonden en de belangen en de ontwikkeling van den Amster- damschen handel hebben sedert gelijken tred gehouden met den uitbouw van den spoorweg. STRAATPEDIKING. Heden (Dinsdag) avond te half negen zal er op het Leidscheplein door de Gereformeerde Evangelisatie straatprediking worden gehou den. Spreker: de heer C. J. Zemel. Medewerking van het Evangelisatie-zang koor „Zuid-Oost". Het laantje van v. d. Gaag. EXAMENS. EINDEXAMEN STEDELIJK GYMNASIUM TE HAARLEM. Door een vergissing hebben de eindexamens van het Gymnasium in ons vorig nummer on der een verkeerd hoofd gestaan, daarom geven wij ze nu nog eens: lste Groep: Geslaagd voor diploma A: de dames E. Schamhart, J. A. E. de Vos van Steen- wijk, K. Frenkel, T. Schroder, A. A. Röell, P. M. C. v. d. Pol, T. Sorgdrager, O. Leemhuis, E. Th. van Eek, A. L. v. d. Berg. E. Hoorweg, A. M. Roorda. E. A. Beyerinck, de heeren K A Verdenius. A. W. Luikir.ga. H. M Rothbarth. H. E. Ras. W. v. d. Brugghen, P. C. Rooden- burg. L. A. E. Briët. M. G. Sterringa. Afgewe zen 2, herexamens 3. CHRIST.-HIST. UNIE. Vergadering in Haarlem^oord. WETHOUDER v. d. WALL ZORGT VOOR EEN AANGENAME VERRASSING. In verband met de a.s. raadsverkiezingen hield de afd. Haarlem van de Chr. Hist. Unie Maandagavond een vergadering in het Hervormd Evangelisatiegebouw in de Raafstraat. Als sprekers traden op de heer E. v. d. Wall, wethouder van financiën en de heer Johs. Vis ser, lid van den gemeenteraad, onderscheiden lijk nr. 1 en no. 2 van de candidatenlijst der Chr. Hist. Unie van den gemeenteraad. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend was, gaf de voorzitter, de heer P. A. Belger, na zelf een inleidend en opwek kend woord te hebben gesproken, het woord aan den heer Visser. Spr. begon met te zeggen, dat er ook in de gemeenteraden veel verdeeldheid is. Deze ver deeldheid moet aanvaard worden. Hoe staat nu de Chr. Hist, fractie tegenover de andere frac ties in den Haarlemschen Raad? Er bestaat samenwerking tusschen de recht- sche fracties. Daartegenover staat een meerder heid van bonte samenstelling: de linkerzijde. De Chr. Hist, staat recht tegenover communisten en S.D.A.P. De laatste partij staat thans anders te genover kerk, Vorstenhuis en vaderland dan vroeger. Maar spr. meent dat deze veranderde houding wel eens met het woord „opportunis me" zou kunnen worden bestempeld. Zou de S.D.A.P. niet, als het er op aan komt, toch blij ven hechten aan den klassestrijd? De verande ring in de S.D.A.P.. lijkt spr. niet zuiver princi pieel. Op zedelijk gebied gaapt nog steeds een groote kloof tusschen S.D.A.P. (en de geheele linker zijde gaat met haar mee) en de rechtsche frac ties. Spr. heeft in den Raad steeds aangedrongen op werk voor de werkloozen in piaats van steun. Bij de laatste begrooting zoide spr. dat er een kostbare dienst van Maatsch. Hulpbetoon is en dat Haarlem met Amsterdam aan de spits staat, wat de grootste steunuitkeeringen betreft. En nog is spr. van meening dat M. H. te duur is, al heeft hij de hoogste waardeering voor den directeur. De steun moet zoo groot mogelijk zijn, maar daarnaast moet arbeid staan. En het blijkt nu ook wel, dat er werk i s, als men het maar zoekt. Wat de Chr. Hist, a 11 ij d ge wild hebben, gebeurt n u pas. De Chr. Hist Unie heeft, aldus de heer Visser, recht op één zetel meer in den Raad en hij hoopt dat die zetel er bij de aanstaande verkiezingen kpmt. Dat de C.D.U., afgescheiden van de C. H. Unie, bestaat, betreurde spr. Daartoe bestaat geen enkele reden. En sloot de C.D.U. zich aan bij de C. H. Unie. dan zou dit de laatste sterker maken. De R.-K. Volkspartij heeft zich immers ook aangesloten bij de R.-K. Staatspartij. Al die versnippering is uit den booze. Hoe grooter de C.H. Unie is, des te hechter zal ook de samen werking met rechts zijn. Een sterke C. H. fractie is van belang voor Haarlem. Na een korte pauze sprak de heer v. d. Wall. Wij leven, zeide spr., in een ontredderde we reld, daardoor dalen de inkomsten en stijgen de uitgaven. De werkloosheid teistert de mensch- heid. Regeering en gemeenten ondervinden groo te moeilijkheden; de middenstander voert een zwaren strijd om het bestaan, mede door de concurrentie van de groote zaken. De gemeen ten zijp geweldig beperkt in haar autonomie. Zwaar zijn de lasten; het onderwijs heeft het moeilijker. Op een zeer belangrijk gebied kan de ge meente nog zelfstandig optreden. Spr.'s streven is altijd geweest de lasten van de bevolking zoo licht mogelijk te maken. De straatbelasting is te Haarlem niet zoo hoog als wel elders, Onthef fing van belasting voor gedurende 3 maanden onverhuurde woningen werd verleepd. Ook zette spr. de twee-maandelijksche inning van de gel den van gas en stroom om in een 1-maandelijk- sche. Ook heeft spr. de waarborgsom voor munt meters afgeschaft. De zakelijke belasting op het bedrijf is spr. zeer onsympathiek. Geleidelijk wordt deze dan ook te Haarlem afgeschaft, tot groote voldoe ning der werkgevers. Voor de werkverruiming heeft het gemeente bestuur vooral in den laatsten tijd veel gedaan en de Chr. Hist. Unie werkt hieraan gaarne me de. Ook de Chr. Hist, wethouder. Tal van maatregelen zijn ook genomen, die „men" niet ziet: vereenvoudiging van diensten enz. Toen spr. wethouder werd vond hij een tekort op de rekening van 1936 van f 711.000. Dit te kort werd grooter. De toekomst scheen donker. Maar nu zal de begrooting van 1940 een aan gename verrassing brengen: de opbrengst van vele inkomsten zal de raming verre overtreffen. De opbrengst van het gas zal b.v. de raming met eenige duizenden guldens overtreffen. De rekening van 1938 zal er niet zoo ongun stig uitzien als die van 1936 en 1937. Tekorten van bijna driekwart millioen zijn niet te wach ten. Een verblijdend verschijnsel is de verminde ring der werkloosheid. Zoo ontstaat de hoop op het einde van veel 'financieele en moreele el lende. De Chr. Hist. Unie. zoo ging spr. voort, kent geen leuzen. Zij werkt voor het geheele volk. De Unie is een nationale partij èn een volks partij. Zij komt op voor het beginsel van de solidariteit van het geheele volk. dat één groot gezin is. De Unie voert ook strijd voor de voor ziening van den ouderdom en tegen de onder mijning van de volkswelvaart. Eenigen der aanwezigen stelden nog vragen, die door de sprekers werden beantwoord, waar na de voorzitter de sprekers dankte en de bij eenkomst gesloten werd. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavo Kerk te Haarlem» op Dinsdag 13 Juni 1939, 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Passacaglia en Dubbelfuga, J. S. Bach. 2. a. Larghetto, G. B. Bassani b. Fuga, C. F. Pollaroli. 3. Concert d kl. t„ G. F. Handel. Andante, Air, Adagio, Fuga. 4. Noël. L. C. d'Aquin. 5. Ave Maris Stella, M. Dupré. (2 Versets). 6. Choral III, C. Franck. OPENBARE VERGADERING CHR.-DEM. UNIE. Vrijdag 16 Juni belegt de afdeeling Haarlem der Chr.-Democratische Unie een openbare vergadering in de groote zaal van hotel De Leeuwerik, Kruisstraat 30. Op deze vergadering zullen spreken de heeren H. van Houten, lid der Tweede Kamer, met als onderwerp: .Waarom ook voor den gemeenteraad op de C.D.U. gestemd0" en G. Schaafsma, no. 1 van de candidatenlijst voor den Haarlemschen raad, over: „Indrukken uit den raad". Debat is vrij. /O OÏw- EM MOOIT ZEEP VAM ONBEKENDE HERKOMST (Adv. Ingez. Med.) De Haarlemsche Industrie. Oprichting van een fabriek voor houtbewerking. B. en W. van Haarlem deelen ingevolge de Hinderwet mede, dat ingekomen Ls een ver zoekschrift van de Haarlemsche Fabriek voor Bontbewerking te Haarlem, om vergunning tot oprichting van een fabriek voor bont bewerking in een gedeelte van een bestaand fabrieksgebouw met bijbehoorend terrein, ge legen aan den Spaarndamscheweg no. 256 te Haarlem, waarbij gebezigd zullen worden 11 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 35 P.K. PERSONALIA. B. en W. van Haarlem stellen voor mej. A. Spruyt te Haarlem te benoemen tot onderwij zeres aan de School voor voorbereidend on derwijs in de Corn. v. Noordestraat. NOORD-Zl'ID-HOLLANDSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ N.V. De vervoersopbrengst over Mei 1939 is f 275.052 tegen f 249.779 in dezelfde vaand van 1938. NEDERLANDSCHE BOND TOT KINDER BESCHERMING. De Nederlandsche Bond tot kinderbescher ming kwam Maandag te Utrecht in het Jaar beursrestaurant bijeen, onder voorzitterschap van mr. H. de Bie uit Rotterdam. Komend op de jeugdwerkloosheid merkte spr. op, dat de regeering zegt. dat deze werk loosheid er nog in aanzienlijke mate is. Van anderen kant wordt evenwel een geheel ander standpunt ingenomen en men is van oordeel, dat het nemen van speciale maatregelen tot opheffing van deze jeugdwerkloosheid abso luut overbodig is. In dit opzicht wilde spr. zich geen partij stellen, doch is van oordeel, dat inderdaad het een erf ander niet alleen op papier, doch in feite ook aanvaardbaar moet zijn, alvorens een nieuwe en dure organisatie in het leven zal mogen worden geroepen met al de consequenties daaraan onherroepelijk verbonden. Vervolgens werd het rapport over de gezins verpleging ter sprake gebracht, waarin de com missie van uitvoering verschillende aanwijzin gen geeft om te komen tot een verbetering van de geiznsverpleging.' Het rapport werd door mr. J. Overwater met een enkel woord nader toegelicht. Over dit rapport werd vervolgens breedvoerig van ge dachten gewisseld, waarbij verschillende spre kers met waardeering spraken over den inhoud en over de kundige wijze, waarop de commis sie zich van haar taak had gekweten. Generaal Franco spreekt de vrouwen toe, die zich tijdens den burgeroorlog als leden der Falange in zijn dienst hadden gesteld. LIJST VAN MAIL EN LUCHTPOSTVERZEN DING TOT EN MET 18 JUNI 1939. Nederl. Indië, zeepost via Amsterdam m.s. J. v. Oldebarneveld 14 Juni gewone stukken 3.25; mail via Genua m.s. Poelau Laut 15 Juni gew. st. 3.25; luchtpost AmsterdamBandoeng 15, 1~ Juni gew. st. 2.15. Suriname, luchtpost DuitschlandZ. Amerika 14 Juni gew. st. 11.40; luchtpost FrankrijkZ. Amerika 17 Juni gew. st. 11.40; luchtpost Frank rijkNoord Amerika 14 Juni gew. st. 3.25. Aruba, Curagao, Bonaire, zeepost via Amster dam s.s. Helder 16 Juni gew. st. 3.25; mail via Southampton s.s. Manhattan 14 Juni gew. st. 17.30; mail via Amsterdam/Curagao s.s. Helder 16 Juni gew. st. 3.25. Luchtpost als Suriname. Vereenigde Staten van Amerika, via Cher bourg 13 Juni gew. st. 19.10; via Southampton 14 Juni gew. st. 17.30; via Liverpool 16 Juni gew. st. 2.15; via Rotterdam 16 Juni gew. st. 19.10; luchtpost FrankrijkNoord Amerika 14 Juni gew. st. 3.25. Canada, via Cherbourg 13 Juni gew. st. 17.30; via Glasgow 16 Juni gew. st. 2.15; luchtpost FrankrijkNoord Amerika 14 Juni gew. st. 3.25. Mexico, Cuba Ecuador, via Cherbourg 13 Juni gew. st. 17.30; via Southampton 14 Juni gew. st. 17.30; via Liverpool 16 Juni gew. st. 2.15; lucht- past FrankrijkNoord Amerika 14 Juni gew. st. 3.25. Ecuador als Suriname. Argentinië, Brazilië. Uruguay, via Napels 14 Juli gew. st. 10.via Lissabon 18 Juni gew. st. 2.15. Bovendien Brazilië (Santos) 15 Juni gew. st. 9.15; en (Rio de Janeiro, Pernambuco, Bahia) 16 Juni gew. st. 2.15; (Rio de Janeiro) 17 Juni gew. st. 17.30; luchtpost DuitschlandZ. Amerika 14 Juni gew. st. 11.40; luchtpost Frank rijkZuid Amerika 17 Juni gew. st. 11.40. China, Hongkong, Japan, via Siberië 16 Juni gew. st. 10.luchtpost (niet Japan) Amster damBangkokHongkong 15, 17 Juni gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië) via IstanbulAdana Damascus 15 Juni gew. st. 2.30. Luchtpost als Ned. O. Indië. Palestina, via IstanbulAdanaAleppo 15, 17 Juni gew. st. 23. Juni gew. st. 23.via Genua/Port Said 14 Juni gew. st. 23. Luchtpost als Ned. O. Indië. Britsch Indië, Binna, via Marseille 15 Juni gew. st. 10. Luchtpost als Ned. O. Indië. Ceylon, via Marseille 15 Juni gew. st. 12.35: via Napels 16 Juni gew. st. 19.10. Luchtpost als Ned. O. Indië. Siam, Malaya (Penang), via Genua 14 Juni gew. st. 23.via Genua 15 Juni gew. st. 3.25; via Napels 16 Juni gew. st. 19.10. Luchtpost als Ned. O. Indië. Egypte, via IstanbulAdanaAleppo 17 Juni gew. st. 23.via Genua 14 Juni gew. st. 23. via Piraeus 16 Juni gew. st. 23. Luchtpost als Ned. O. Indië. Britsch Oost Afrika, via Marseille/Aden 15 Juni gew. st. 10.luchtpost LondenZ. Afrika 15, 16 Juni gew. st. 9.15. Unie van Zuid Afrika, via Southampton 14 Juni gew. st. 17.30; luchtpost LondenZ. Afrika 16 Juni gew. st. 9.15. Australische Statenbond, via Marseille 15 Juni gew. st. 10.luchtpost AmsterdamBandoeng —Sydney 15. 17 Juni gew. st. 2.15. Luchtpost als Australië. Nieuw Zeeland, via Marseille 15 Juni gew. st. 10.—. VERGADERING S. D. A. P. Vrijdagavond 14 Juni heeft in de Gemeen telijke Concertzaal een openbare vergade ring plaats, georganiseerd door de S.D.A.P., waarop de heeren Koos Vorrink en M. A. Rei- nalda het woord zullen voeren. Er worde medewerking verleend door „De Stem des Volks" en door de muziekvereeniging „Excelsior". GELDIGHEIDSDUUR DER KILOMETER- ZEGELBOEKJES VERLENGD. Naar wij vernemen, is de geldigheidsduur van de bekende kilometer-zegel-boekjes voor houders van het algemeen abonnement bij de Nederlandsche Spoorwegen met een half jaar verlengd. GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 14 Juni 1939 des namiddags om 2 uur. zoo noodig voort te zetten des avonds om 8 uur, in de Statenzaal. De agenda vermeldt: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschriften G. Bollebakker om eervol ontslag als onderwijzer aan de school voor U. L. O. letter A en als leeraar aan de gemeen telijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs. 2. Rekening en verantwoording over 1938 Commissie voor Kindervoeding. 3. Verlaging rente geldleening stichting „Centraal Woningbeheer". 4. Aanschaffing banken en leermiddelen bij zondere school Groot Heiligland no. 10. 5. Uitbreiding avondvakteekenschool met les sen in werkplaatspraktijk. 6. Aankoop grond Vondelweg. 7. Verkoop grond Oudaenstraat (N.V. „Von delkwartier"! 3. Beschikbaarstelling gelden viering eeuw feest van de verschijning van de Camera Ob- scura en van de ingebruikneming van den spoorweg Haarlem-Amsterdam. 9. Plan tot onteigening gedeelten grond in den geprojeet eerden Vondelweg. 10. Wijziging uitbreidingsplannen Noord en Zuid-Oost en vaststelling bestemmingsplan in hoofdzaak. 11. Wijziging uitbreidingsplan: a. Zuid-West wijziging no. 10); b. Noord (blad no. 9); c. Noord (wijziging no. 20). 12. Verhooging crediet verbouwing school gebouw Nassaulaan no. 37a. 13. Wijziging bijdragen kosten openbare wer ken van verschillende grondcomplexen. 14. Aanvaarding van voor straat bestemden grond Vrouwehekstraat. 15. Wijziging bestrating Ged. Oude Gracht en Raaks. 16. Wijziging overeenkomst met andere ge meenten inzake toelating van leerlingen op de scholen voor Voorber. Hooger- en Middelbaar Onderwijs. 17. Verplaatsing woonwagenkamp naar Waarderpolder. 18. Aanleg haven- en industrieterrein Waar derpolder. 19. Pachtovereenkomst gemeentelijk concert gebouw. 20. Verzoekschriften van tewerkgestelden bij de werkverschaffing aan de Oostersingelgracht. 21. Verzoeken om ontheffing van schoolgeld. Benoeming: a. onderwijzeres school Voorber. Lager Onderw. no. 4 (Corn. v. Noordestraat)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11