I Waar komt het vandaan DINSDAG 13 JUNI 1939 HAARDE M'S DAGBEAD n UIT DE O AASTREKEN BLOEAAENDAAL Het „Hofje van Stoel". De woningen nog niet aan bewoning onttrokken? B, en W. stellen den Raad voor, te besluiten, uit het raadsbesluit van 20 April 1939 met be trekking tot den aankoop, het verbeteren, het verhuren en het geleidelijk aan de bewoning onttrekken van de tien arbeiderswoningen op Stoel's Hofje te doen vervallen de bepaling onder IV, luidende: „deze woningen zoo spoedig mogelijk na het „overlijden van de beide tegenwoordige eige naressen aan de bewoning te onttrekken, „doch in elk geval tot geleidelijke ontrui- „ming over te gaan na 1 Januari 1950, ook „als deze dames of een van hen dan nog in „leven mocht(en) zijn, met dien verstande, „dat de alsdan vrijkomende woningen niet „meer voor huisvesting van personen zullen „dienen"; alsook de overweging in de considerans van dat besluit, luidende: „Overwegende, dat het voorts gewenscht zou „zijn om deze woningen op den duur aan de „bewoning te onttrekken". Op verzoek van Ged. Staten heeft de Inspec teur van de Volksgezondheid n.l. een rapport ingediend, waarin deze o.a. zegt niet te kun nen inzien, waarom de exploitatie ook na 1950 niet zou kunnen worden voortgezet, zij het wellicht na het aanbrengen van nog enkele verbeteringen, zooals het wegsloopen der nog aanwezige bedsteden. De Inspecteur acht de hoedanigheid der woningen redelijk en de wo ningen zijn, meent de Inspecteur, nog wel ge schikt voor de huisvesting van kleine gezinnen (b.v. ouden van dagen). TWEEDE HYPOTHEEK VAN f 9000. B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten aan de afdeeling Bloemendaal van den Chr. Nat. Werkmansbond een voorschot te verlee- nen van negen duizend gulden (f 9000), onder verband van tweede hypotheek op de aan ge noemde afdeeling toebehoorende perceeelen, staande te Bloemendaal, aan de Boschlaan (Noordzijde), genummerd 7, 9. 11, 13. 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27, 29. 31, 33. 35, 37, 39 en 41 zulks tegen een rente van 3V2% met verplichte aflossingen van f 250 per half jaar op 1 Januari en 1 Juli, zullende voor het eerst rente plus een aflossing van f 250 verschuldigd zijn op 1 Januari 1940. En verder aan dit besluit de voorwaarde te verbinden dat de 12 perceelen van de afdeeling Bloemendaal van den Chr. Nat. Werkmansbond aan de andere zijde (Zuidzijde) van de Boschlaan, n.l. de perceelen Boschlaan 2. 4. 6. 8, 10, 12, 14, 16, 18. 20. 22 en 24, zoolang de bedoelde 2de hypotheek nog niet ten volle is afgelost niet met hypotheek zullen worden bezwaard. EEN NIEUWE VLUCHTHEUVEL. B. en W. stellen den Raad voor, van dr. H. van Trigt te Aerdenhout voor f 6 per M2. aan te koopen een stuk grond van 250 M2. op den hoek van den Mr. H. Enschedéweg en den j Bentveldsduinweg, ten einde een vluchtheuvel te maken op den vijfsprong van de volgende wegen; Mr. H. Enschedéweg, Bentveldsduin weg, Aerdenhoutsduinweg en Schulpweg, nabij de school van de Schoolvereeniging „Aerden- hout-Bentveld". VERKOOP VOORMALIGE POLITIEPOST. B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten aan H. van Heulen, wonende te Haarlem, Vel- serstraat 35, tegOQ den prijs van zes duizend gulden vrij op na Sm te verkoopen, nadat over eenstemming zal zijn verkregen omtrent de voorgenomen verbouwing van het gebouw: de voormalige politiepost te Bloemendaal op den hoek van de Busken Huëtlaan en den Prof. van Vlotenweg, zulks onder voorwaarde, dat kooper zoowel voor zich als voor zijne recht verkrijgenden op vorenbedoeld perceel, zich verbindt, den in den voortuin staanden linde boom, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana op 30 April 1909 geplant, met de daarbij behoorende aanduiding, goed te ver zorgen en in stand te houden, zulks op ver beurte van een boete van duizend gulden door den verantwoordelijken persoon die dan als eigenaar, huurder of gebruiker de beschikking heeft over gemeld perceeel, ingeval van niet- nakoming deze voorwaarde. WERKLOOZENREGELING. B. en W. stellen voor om de overgangsrege ling met betrekking tot de uitvoering van de „Werkloozenregeling 1939", vastgesteld in de raadsvergadering van 19 Januari 1939 te besten digen tot 30 September 1939. BIJZONDER ONDERWIJS. B. en W. stellen den Raad voor, eenige be sluiten te nemen ten aanzien van toekenning van gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art 100 der L.O.-wet en afwijzend te beschikken op de aanvragen, die de jaarwedden betreffen van P. Roest (School Ned. Herv. Gem.) en N. Baaij (Bloemend. Schoolvereen.) HALFWEG RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal gehou den op Donderdag 15 Juni 1939. des namiddags twee uur in het Raadhuis te Overveen. De agenda luidt: I. Ingekomen stukken. 2. Intrekking besluiten genomen in de vergadering van 25 Mei j.l. betreffende het instellen van een schoonheidscommissie en opnieuw nemen van een besluit hieromtrent. 3. Voorstel verleening van een 2e hypotheek groot 9000 aan den Chr. Werkmansbond op 18 woningen aan de Boschlaan. 4. Voorstel verlenging termijn waarvoor de overgangsregeling met betrekking tot de uitvoering van de „Werkloozenregeling 1939" geldt. 5. Verzoek van de afd. Bloemendaal van de vereeniging „Volksonderwijs" om mede werking voor den bouw van een Kleuterschool aan de Acacialaan. 6. Verlenging geldigheidsduur verordenin gen op het beheer van gas- en waterbedrijf. 7. Verkoop perceel Busken Huëtlaan 3 (voormalige politiepost) 8. Wijziging raadsbesluit aankoop der wo ningen op het z.g. I-Iofie van Stoel. 9. Grondaankoop hoek Mr. H. Enschedé wegBentveldsduinweg. 10. Vaststelling 7e suppl. begrooting dienstjaar 1938. II. Vaststelling af- en overschrijving dienstjaar 1938. 12. Vaststelling kohier Hondenbelasting, dienstjaar 1939. 13 Afsohriivingen schoolgeld. 14. Vaststelling vergoeding art. 100 Lager Onderwijswet 1920 over 1938 aan diverse bij zondere schoolbesturen. 15. Verzoeken ontheffing bepalingen der Bebouwingsvoorschriften. AF- EN OVERSCHRIJVING. B. en W. stellen den Raad voor. over te gaan tot af- en overschrijving van eenige uitgaaf posten der begrooting voor 1938. RESTITUTIE GEVRAAGD. Bij B. en W. is ingekomen een adres van S. Rinkema en H. F. Roosdorp, houdende ver zoek om restitutie van een bedrag groot f 22.943 plus rente van de ingevolge raads besluit van 16 September 1937 gestorte som voor wegenaanleg. B. en W. stellen voor, dit adres in hun han den te stellen om prae-advies. SUBSIDIE VOOR TENTOONSTELLING GEVRAAGD. Bij het gemeentebestuur is een verzoek in gekomen van de afd. Overveen—Bloemendaal der Alg. Vereen, van Bloembollencultuur om een subsidie, groot f 500, voor het houden van een tentoonstelling. B. en W. stellen voor dit verzoek in him handen te stellen om prae-advies ZEVENDE SUPPLETOIRE BEGROOTING 1938 B. en W. stellen den Raad voor. wijzigingen aan te brengen in de begrooting voor 1938. ZAND VOORT Dertig K.M.-wandelmarsch. De 30 K.M. wandelmarsch, uitgeschreven door de Zandvoortsche Politie-Sportvereeniging is mede door het zeer fraaie weer een volledig succes geworden. Hoewel het aantal deelnemers ruim 100 meer bedroeg, dan het vorige jaar, werd er geen enkele uitvaller genoteerd. Om 3 uur werd gestart op het terras van het Groot-Badhuis. Van hier liep de route langs den Boulevard Paulus Loot, Fred. Hendrikstraat, Zandvoortsche pad, betonweg langs het RiRng- kanaal, Van Vlietkanaal, Oranjekom, Nieuwe kanaal, Verbindingsweg, Oosterkanaal, Zegveld- scheweg, over het landgoed van Jhr. Barnaart, Bekslaan, Vogelenzangsche weg, Leiduin, beton weg naar de Oranjekom, Ringkanaal, Zandvoort sche laan. Haarlemmerstraat, Hoogeweg, Groot- Badhuis. Hier werd een half uur gerust, waarna men verder ging langs de Burg. Engelberts- straat, Noorder Boulevard, Van Galenstraat, v. Lennepweg, over het viaduct naar de van Speyk- straat, Wilhelminaweg, Koninginneweg, Brede- rodestraat, Zuid-Boulevard. Groot-Badhuis. Behalve vele individueele wandelaars, liepen de volgende groepen mede: politie Heemstede, politie Leeuwarden, politie Zaandam, politie Haarlem, politie Bloemendaal, burgerwacht Bloemendaal. burgerwacht Velsen, Jeugdstorm afd. heeren, Jeugdstorm afd. dames, Zandv. Red dingsbrigade. Natuurvriendenvereeniging Haar lem, Wandelvereeniging Brederode, Wandel groep Door samenspel kampioen. Wandelgroep Zandvoort en een groep van de Princenvlag. Een groep politie-Zandvoort onder leiding van inspecteur Van IJzendoorn liep buiten mede dinging mede. De jury bestond uit: burgemeester Van Al phen, gep. kolonel Boellard commandant van de Burgerwacht te Rotterdam, Kapitein Epkema, onder-commandant burgerwacht Rotterdam. De medische verzoi-ging was toevertrouwd aan de Zandv. Reddingsbrigade onder leiding van Dr. Van Fraassen. Prijzen waren beschikbaar voor de politie- groepen, voor dé Burgewacht- .en,militaire groe pen en voor de ..burgergroepèn, terwijl iedere groep een herinneringsplaquêtte en iedere deel nemer een herinneringsmedaille ontving. De prijsuitreiking had plaats in het Groot- Badhuis door Burgemeester Van Alphen, die alle deelnemers op' hartelijke wijze toesprak en vervolgens de prijzen met enkele welgekozen woorden aan de winnaars uitreikte. De prijzen werden als volgt toegekend: Poli- tiegroepen: le prijs bestaande uit een fraaien zilveren beker uitgeloofd door burgemeester Van Alphen, politie Leeuwarden, die bovendien een zilveren lauwertak ontving als verst-komende groep. 2e prijs politie Haarlem, 3e prijs politie Bloemendaal. 4e prijs politie Heemstede. Burgerwacht- en militaire groepen: le prijs Burgerwacht Bloemendaal, 2e prijs Burger wacht Velsen. Andere groepen: le prijs Jeugdstorm afd. da mes. die verder als grootste groep en best ge trainde groep nog twee extra prijzen ontving, 2e prijs Jeugdstorm afd. heeren, 3e prijs wandel vereeniging Brederode, 4e pr. wandelgroep Zand voortsche Reddingsbrigade. Na de prijsuitreiking overhandigde de Commis saris van Politie, als voorzitter van de Z.P.S.V., uit dankbaarheid voor de moeite, die de heeren zich getroost hadden een blijvend aandenken aan de juryleden: burgemeester Van Alphen, gep. kolonel Boellard en kapitein Epkema, aan den medischen leider Dr. Van Fraassen en den marschleider agent van politie Smonter. Als bijzonderheid kunnen we nog vermelden dat een tienjarige Zandvoortsche jongen den geheelen marsch voor het grootste deel op een sukkeldrafje buiten mededinging mee liep en zich na afloop diep teleurgesteld voelde, dat hij geen prijs kreeg. JEUGDGEMEEXSCHAPPENBOND. Ondanks het mooie weer waren Zaterdag avond in gebouw Brugstraat 15 velen aanwezig bij het uitbrengen van het verslag over het Pinkster-Sterkamp en de lezing van een der le den over een technisch onderwerp. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gijsbertus, zoon van G. Smid en G. Hartman, Ten Katestraat 1. Johanna Maria, dochter van W. v. d. Mije en J. Tiemeijer. Arie, zoon van A. Loos en A. v. Koningsbruggen. Wilhelm Charles, zoon van E. Koning en G. G. Hartman. Petronella Louisa, dochter v. F. Wensel en C. L. Tito. Overleden: K. Neumark, oud 68 j. M. Danko wed. van R. P. Voorham, 82 j. H. C. Draijer, wed. van J. v. d. Mije, 83 j. C. P. J. Gene- mans 52 j. A. M. Vosse, 60 j. Ondertrouwd: R. M. Bosschaart en H. J. de Jong, Koninginneweg 19. Gehuwd: E. S. M. Hoyer en J. Tijmann, Ophelial. 161, Aalsmeer. W. Visser en M. Mo lenaar, Potgieterstraat 12. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De afdeeling Zandvoort van de S.D.A.P. be legde Maandagavond eén openbare vergadering in Monopole, waar de heer Koos Vorrink sprak over het verband van de gemeenteraadsverkie zingen en de landspolitiek. Nadat de voorzitter de talrijke aanwezigen een welkom had toegeroepen, weerlegde hij en kele beweringen, die hij was tegen gekomen in verschillende verkiezingspamfletten. Hierna kreeg Koos Vorrink het woord. Hij wees er op, dat er op het terrein van de ge meentepolitiek ruimte is voor de ontplooiing van persoonlijke ideeën. Deze moeten evenwel gestuwd en gedragen worden door bepaalde be ginselen. Tengevolge van een bepaalde landspolitiek wordt het zelfbeschikkingsrecht van de gemeen ten telkens meer beperkt. Uitvoerig besprak spreker de gevaren, die er dreigden van den kant der N.S.B., die meer of minder verkapt, toch invloed op de verkiezin gen tracht uit te oefenen. Spreker ging dan verder: Ook op gemeente lijk terrein moeten de sociaal-democraten met principieele partijen een principieelen strijd voe ren voor de cultureele waarden van de demo cratie. Ruim 40 jaren heeft de S.DA.P. gewerkt om iedereen zelf te leeren denken. De N.S.B. zou dit werk liefst met een slag teniet doen en een lei der aan het hoofd plaatsen die voor u allen denkt. Dat nog zoovelen de N.S.B. volgen komt door dat deze menschen bang zijn voor eigen verant woordelijkheid en terug schrikken voor hun eigen gedachten. De nooden, die ons volk teiste ren werken dit in de hand. De grootste ellende is wel de werkloosheid. Reeds in 1925 werd door de S.D.A.P. een rap port uitgebracht, waarin de middelen werden aangegeven om de werkloosheid te overwinnen. Daarna kwam het Plan van den Arbeid. Van verschillende zijden werd er om gelachen doch thans lacht men niet meer. Ir. het regeeringsrapport Westhof wordt de zelfde lijst van uit te voeren openbare werken aangehaald als in het Plan van den Arbeid. Ook wordt er in dit rapport gezegd, dat het geld er voor wel aanwezig is. Enkele andere politieke partijen pleiten thans ook voor het uitvoeren van groote openbare werken als middel om de werkloosheid te bestrijden. Dat wij zoo besloot de heer Vorrink met onze beweringen in het Plan van den Arbeid ge lijk hadden wisten we wel, doch het zal nog wel even duren voordat we ook gelijk krijgen. Door hun stem .uit te brengen op lijst no. 1 kunnen de kiezers te Zandvoort toonen dat zij het eens zijn met de S.D.A.P. en haar beginselen. Onmiddellijk hierna zetten de aanwezigen de Internationale in, die gevolgd werd door een driemaal herhaald: Vrijheid. De heer Van der Moolen sloot hierna de ver gadering. HAARLEMMERMEER GAS IN HOOFDDORP. Thans bestaat er gelegenheid dat Hoofd dorp evenals de groote steden haar gas kan krijgen voor verlichting en verwarming. Dit is mogelijk wanneer van de zijde van de burgerij uit Hoofddorp thans voldoende medewerking wordt verleend, want om een rendabel gas bedrijf op te bouwen, is het noodig dat een be hoorlijk percentage van de bewoners van dit gas gaat gebruiken. Huis aan huis is thans een aanmeldingsfor mulier rondgebracht, waarop men slechte een handteekening behoeft neer te zetten waarop dan geheel kosteloos het bewoonde perceel op het gasnet kan worden aangesloten. GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente Haarlemmermeer zal Vrijdagmiddag 16 Juni in vergadering bijeen komen. O.a. heeft de benoeming plaats van een onderwijzer aan de openbare lagere school 9 te Zwanenburg, waarvoor de volgende voor dracht is samengesteld: 1 J. Stolk, tijdelijk onderwijzer aan die school; 2. G. A. de Zwart, kweekeling met acte aan school 4 te Hoofd Wilde kastanjes tegen rheumatiek. Daar de eik de heilige boom was van den god van donder en bliksem meende men dat eikels ziekten konden genezen, ont staan door weersveranderin gen. Deze eigenschap schreef men later ook toe aan wilde kastanjes, welke men droeg ter genezing van rheumatische pijnen, die men eveneens weet aan den invloed van het weer. Spijkerschrift. Dit schrift was in gebruik bij de Sume- riers, omstreeks 4500 voor Chr. Het werd in 1700 ont cijferd door Thomas Hyde, professor in de Hebreeuwsche talen aan de Universiteit van Oxford. Deze noemde het „cuneiform" schrift, naar het Latijnsche woord „cuneus" (wigge), waaraan de teekens hem herinnerden. dorp; 3. Z. den Boef. kweekeling met akte aan school 8, allen wonende te Haarlemmermeer. Eenige andere punten zijn: Verordening, re gelende het beheer van 't gasdistributiebedrijf. Wijziging van het raadsbesluit van 2 Maart j.l. inzake radio-distributie. Er wordt voorge steld een concessie voor het maken van een radio-distributie in Hoofddorp en omgeving te verleenen aan den heer A. v. Twisk, wonende te Bad hoeve dorp. GEMEENTEPOLITIE. Tot agent van politie der gemeente Haarlem mermeer, ter standplaats Nieuw Vennep, werd benoemd de heer G. Miggelbrink, agent bij de Kon. Marechaussee uit Nijmegen. Verder werd tot agent van politie benoemd de heer Hunnik uit Roozendaal, die eveneens bij het wapen der Kon. Marechaussee heeft gediend en wien in afwachting van een nadere be slissing daaromtrent Hoofddorp voorloopig als standplaats werd aangewezen. HALFWEG „SPORT STAALT SPIEREN". De gymnastiekver. Sport Staalt Spieren orga niseert op Zondag 9 Juli voor de vierde maal een Haarlemmermeermarsch. Dit jaar bedra gen de afstanden 20 en 35 K.M. Aan den tocht van 35 K.M. kan alleen worden deelgenomen, wanneer men den 16-jarigen leeftijd bereikt heeft. De start voor de 35 K.M. heeft plaats om 10 uur v.m. vanaf café „Zwanenburg". De 20 K.M. marsch begint een half uur later vanaf dezelfde DE WATERPOLOCLUB „HALFWEG" HEEFT EEN MOEILIJK JAAR. De waterpoloclub „Halfweg" heeft dit sei zoen met groote moeilijkheden te kampen. Dank zij een serieuze training onder leiding van den heer Brink kon met het eerste zeven tal in de voorafgaande jaren zeer goede pres taties bereikt worden. Enkele kampioenschap pen werden veroverd en verleden jaar speelde „Halfweg" voor het eerst in de competitie van den Kon. Ned. Zwem Bond De verrichtingen waren van dien aard, dat een vertrouwen voor de toekomst gerechtvaar digd was. Nooit heeft de polo-club echter over goede reserves beschikt en dat euvel is dit jaar „Halfweg" noodlottig geworden. De militaire dienst eischte veel spelers op hoe men ook hoopte nog met een eerste zeven tal uit te komen, het bestuur kon niet anders doen dan haar zevental gedurende een seizoen uit de competitie terug te trekken, zoodat al leen „Halfweg" 2 haar krachten in de derde klasse van „Kring Haarlem" kan meten. Voor de supporters van „Halfweg" een groote teleurstelling, doch wij weten, dat ook zij in dit moeilijke jaar hun vereeniging trouw zullen blijven, opdat de populaire Halfwegsche club in 1940 wederom een succesvol jaar tege moet kan gaan. Dinsdagavond spelen twee zeventallen een onderlingen oefenwedstrijd in het zwembassin aan de Verlengde Marialaan te Zwanenburg, A.s. Donderdag moet het tweede zevental zijn eersten wedstrijd spelen tegen D.W.R. 5 uit Haarlem. Aanvang 8 uur. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 620 Walrus IJM 24 f 2930 510 Amsterdam IJM 58 f 2790 Logger: SCH 46 f 1290 NAGEKOMEN BESOMMINGEN Loggers: KW 166 f 350, 46 f 350, 95 f 520, 104 f 320. 105 f 390, 110 f 370, 135 f 370 178 f 38P» 91 f 300. 108 f 440, 125 f 310, 27 f 390, 89 f 310, 175 f 610, 112 f 340, 107 f 440, 14 f 480 SANTPOORT DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Voor de Chr. Historische Unie zal de heer J. J. Delfos uit Haarlem, Vrijdag as. in de kapel der Ned. Herv. Evangelisatie, spreken over „Eén gemeente, één geheel". PERSONALIA. Dr. W. G. Harrenstein, predikant bij de Ger Gemeente alhier, is bereid gevonden om op- te treden als predikant bij de te IJmuiden ge detacheerde militairen. ACTIE-COMITé LIJST-HEEREMANS. Bovengenoemd actie-comité voor de vrije R.K. Lijst-Heeremans belegt Woensdagavond in het Stationskoffiehuis te Santpoort Station een propaganda-vergadering. Sprekers zijn de candidaten J. Heeremans en S. P. J. Stevens. De onderwerpen zijn „Wie zijn de brekers van de eenheid?" en „De be langen voor den kleinen Middenstand". (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Kon. Nat. Ver. tot steun aan miliciens. Cursussen voor dienstplichtigen zullen worden georganiseerd. Zaterdag hield te Haarlem de Kon. Nat. Vereen, tot steun aan miliciens (Stamil) haar algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer M, C. Koning, oud-directeur der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" in .welke bijeenkomst het 35-jarig bestaan der vereeni ging werd herdacht. De voorzitter wees er op, hoezeer in de laatste tien jaren haar arbeid zoowel in intensiteit als in omvang is toegenomen en hoe eveneens de publieke belangstelling voor den dienstplichtige sterk is gegroeid. Het verheugde spreker te kunnen getuigen van den krachtigen steun, wel ken de vereeniging tegenwoordig van de zijde der werkgeversorganisaties ondervindt bij het progrageeren van haar leuze: „geen soldaat door dienst op straat". Door de buitengewone oproeping van oudere diensplichtigen, welke in April j.l. met het oog op de grens- en kustbeveiliging geschiedde, hebben vooral vele kleinere zelfstandige onder nemers schade moeten lijden. Aangezien toch reeds aanmerkelijk zwaardere eischen aan de middelen der vereeniging zullen worden gesteld als gevolg van de uitbreiding van het jaarlijksch contingent en den langeren eersten oefentijd, is het haar hoogst welkom, dat het nationaal fonds voor bijzondere nooden bereid is de materieele hulp aan de gedupeerden onder de buitenge woon opgeroepenen over te nemen. Den minis ter van defensie is de vereeniging dankbaar voor de toekenning van f 8000, zijnde het exploitatie verlies der vereeniging over 1938. Het verslag van den penningmeester, den heer L. H. van 't Sant, waaruit o.a. tevredenheid over de stijging der contributies sprak, werd goed gekeurd. Aan de orde was vervolgens een wijziging der statuten, voornamelijk ten doel hebbende moge lijk te maken, dat de vereeniging financieel bijdraagt in de kosten voor het organiseeren van cursussen voor dienstplichtigen tijdens hun eerste oefening. Met goedvinden van den com- mandaat van het velleger zullen, in samenwer king met het instituut voor individueel onder wijs te Amsterdam, in den aanstaanden herfst de leergangen beginnen. Te Maastricht zijn reeds cursussen in mijnbouwkunde aan den gang, welke zich in groote belangstelling verheugen. Aan de jaarvergadering had het bestuur voor de afgevaardigden een excursie naar IJmuiden verbonden, waar door de welwillende tusschen- komst van de marine-autoriteiten een onderzee boot kon worden bezichtigd. In verband met de twee recente rampen in het buitenland toonden de bezoekers uiteraard vooral interesse voor de veiligheidsmaatregelen. Eveneens had de Rijkswaterstaat de attentie den excursisten deskundige voorlichting te doen geven bij het in oogenschouw nemen van Neder- iand's trots, de groote Noordersluis van het NoordzeekanaaL Kon. Petroleum Maatschappij heeft een gunstig jaar achter den rug. Saldo winst ƒ89.407.672.17. Het vandaag verschenen verslag over 1938 der N.V. Kon. Ned. Mij. tot Exploitatie van petro- leumbronnen in Nederlandsch-Indië, behelst o.a. het volgende: Geconstateerd wordt dat de resulta ten over het afgeloopon jaar alle reden geven tot tevredenheid. De netto-winst over 1938 bedraagt f 88.021.473.01 welke, nadat in Januari reeds een interim-dividend van 6 pro cent en in April van 8 procent beschik baar werd gesteld, een slot-dividend van 3 procent toelaat na betaling van 4 pro cent op de preferente aandcelcn. Administratie- en andere onkosten f 418.351.89 Interest 4 pet. obligatielening f 966.977.27 Contractueele verplichtingen f 870. Saldo winst f 88.021.473.01 f 89.407.672.17 Winst: Dividenden op aandeelen in diverse maatschappijen f 85.630.332.23 Interest f 2.186.381.97 Keoersverschillen f 1.583.480.17 Verjaarde dividenden f 7.477.80 f 89.407.672.17 Bij ruzie een ruil ingeslagen. MEERSSEN, 12 Juni. Gisteravond laat kwam een inwoner van Meerssen, W.,- in be schonken toestand van de kermis thuis. Hij maakte ruzie met zijn vrouw, die de woning ontvluchtte en bij een der buren een veilig heenkomen zocht. De man volgde haar naar de woning van den buurman en trachtte hier de deur te forceeren. Hij sloeg er een ruit in, hetgeen hem noodlottig werd: de polsslagader werd doorgesneden. Hevig bloedend werd hij naar het zieken huis Calvarienberg te Maastricht overge bracht, waar hij kort na aankomst is over leden Poolsche douanebeambte in Dantzig gearresteerd. Poolsche commissaris-generaal protesteert. DANTZIG. 12 Juni (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: „In den nacht van 9 op 10 Juni heeft de Poolsche Inspecteur der douane Lipinski ge tracht met valsche verklaringen bijv. dat hij Duitsch reserve-officier geweest was eenige deelnemers aan de wedstrijden der S.A.-groepen te verlokken tot uitspraken, die het karakter van landverraad gedragen zou den hebben. Verder heeft hij getracht twee S.A.-mannen in een auto over de grens te brengen. Toen deze pogingen mislukten, heeft hij zich schuldig gemaakt aan beleediging van den Führer en handtastelijkheden tegen de S.A. mannen. Dezen stelden zich teweer en brachten de politie op de hoogte. Tegen Li pinski is een vervolging ingesteld wegens ontvoering, overtreding van artikel 130 van het Wetboek van Strafrecht en paspoortde lict". Van Poolsche zijde wordt medegedeeld dat de Poolsche commissaris-generaal te Dantzig bij den senaat krachtig geprotesteerd tegen de arrestatie van Lipinski. die naar van deze zijde gezegd wordt door nationaal- socialistische agenten ontvoerd en mishandeld is. Lipinski bevindt zich thans in een zieken huis te Dantzig. EXAMENS. Rijkskweekschool voor Onderwijzers(essen) Haarl. Eindexamen. Geëxamineerd 6 candi daten. Geslaagd de dames: G. v. d. Broek. C. Buisma, B. J. Bruijn, E. Jongeneel, R. de Levie. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 12 Juni. Bevallen 7 Juni: P. C. van Steijn—Rus man, d.; 8 Juni: L. Aartscn—Snippe, d.; 9 Juni J. C. Terol v. Gardingen, z.; 10 Juni: Kop pen—van der Laan, d.; H. de Wilde—van Es, d.; S. W. M. Schoenvan Musscher d.- M. J. van GennlpSelhorst. z.; 11 Juni: J. L. Ruijgh Polfllet. d.; G. A. W Koch—Poot, z.; E. W. E. M. Ruijsenaars—Witteveen, z.; S. Keuss— Schinitzki, z.; H. van As—van Unen, z.; J. E. KuijperSchulpzand, d.; W. C. Kinkct—Half- mouw, z.; A. Geeris—Kuvener. d.; E. M. J. NoletFlorie, d.; 12 Juni: G. M. Philippo— van Wijk. d.; M. C. van Wel—Walbeek, z. Overleden 9 Juni: P. Schooneveld, 76 j., Per- seusstraat; 10 Juni: M. Jonker—Bcholtens, 85 j., Wilhelminastr.; 11 Juni A. C. C. v. Wees—de Mol, 61 j.. Baljuwslaan; G. Tuijtel, 19 J., Haze, paterslaan

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13