Javasche Bank keert tien procent uit. Een Merkwaardig Bedrijf. DINSDAG 13 JUNI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Indië heeft den tegenslag van 1938 goed doorstaan. Indien men in aanmerking neemt, dat poli tieke rust vanouds als een noodzakelijke voor waarde voor economische ontwikkeling werd be schouwd, moet het eigenlijk verwonderlijk hee- ten, dat de economische wereldtoestand zich ge durende het afgeloopen jaar, zoo vol van bij wijlen het breekpunt naderende internationale spanningen, op een redelijk niveau heeft kunnen handhaven en zelfs hier en daar een verbetering heeft ondergaan. Aldus vangt het jaarverslag aan van den pre sident van de Javasche Bank, den heer dr. G. G. van Buttingha Wichers, uitgebracht in de he den te Batavia gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders. Dat zulks het geval is geweest, zoo vervolgt het verslag, vindt naar het mij voorkomt zijn oorzaak eenerzijds in het conjunctuurherstel, hetwelk sedert medio 1938 in de Vereenigde Staten is ingetreden, anderzijds in de steeds grootere beteekenis, welke gedurende het afge loopen jaar aan de herbewapening en daarmede samenhangende overheidsopdrachten als stimu lans van het economische leven is toebedeeld. In algemeenen zin schijnt de conclusie gewet tigd, dat Nederlandsch-ïndië ondanks zijn ka rakter van grondstoffenproduceerend land, in vergelijking met andere soortgelijke gebieden den tegenslag van 1937/38 behoorlijk heeft door staan, in zekere mate dank zij de verscheiden heid van zijn exportproducten. De totale waarde van den buitenlandschen handel van Nederlandsch-Indië heeft in 1938 f 1.199.millioen bedragen tegen f 1.517. millioen in 1937 en f 906.millioen in 1936. De vermindering ten opzichte van 1937 bedraagt derhalve f 318.millioen of 20.96 procent, welke vrijwel geheel voor rekening komt van den uitvoer, die met f 298.millioen is terugge- loopen tegen den invoer slechts met f 20.mil lioen deze uiteenloopende ontwikkeling van in- en uitvoer is een sprekend voorbeeld hoe in agrarische exportlanden als Nederlandsch-Indië bij wisseling van de conjunctuur de uitvoer steeds veel sneller pleegt te reageeren dan de invoer, en is uit dien hoofde dus niet direct ver ontrustend. De invoercijfers zijn bovendien tot op zekere hoogte geflatteerd, doordat in anti cipatie op de met ingang van 1939 doorgevoer de verhooging van invoerrechten in de laatste maanden van 1938 belangrijke extra importen hebben plaats gevonden. Het uitvoeroverschot is, na in 1937 te zijn gestegen van f 332.millioen tot f 499.millioen, in het afgeloopen jaar te- ruggeloopen tot f 221.millioen. In 1938 is het aandeel van Europa in den In- dischen uitvoer van 36.36 pet. tot 37.35 pet. ge stegen. Van de Europeesche landen vertoonde het aandeel van Duitschland de sterkste stijging, t.w. van 2.94 pet. tot 3.61 pet. voornamelijk door grootere leveranties van copra, rubber en nikkelertsen daarnaast is ook het aandeel i'an Nederland, Engeland, Italië en België, als- mède van de groep „overig Europa" waartoe in de eerste plaats Rusland behoort, min of meer belangrijk toegenomen; daarentegen vertoont het aandeel van Frankrijk en Denemarken een op- merkelijken teruggang. Het aandeel van Ame rika liep terug van 19.57 pet. tot 15.09 pet., welke daling uitsluitend voor rekening komt van de Vereenigde Staten, welk land in 1938 slechts voor f 89.29 millioen 'van Nederlandsch-Indië be trok tegen f 177.83 millioen in 1937, waai'door zijn aandeel van 13.72 pet. tot 13.58 pet. terug liep. Het aandeel van Singapore en Penang is teruggeloopen van 20.06 pet. tot 17.73 pet., voor namelijk als gevolg van een sterk afgenomen uitvoer naar deze havens van Ned.-Indische be volkingsrubber, terwijl voorts de gemiddelde prijs van deze rubber veel lager was. Het aan deel van Azië (exclusief Singapore en Penang) vertoont een kleine stijging niettegenstaande een daling van het aandeel van Japan van 4.45 pet. tot 3.12 pet. De directe uitvoer naar Japan is t.o.v. 1937 gedaald met f 21.74 millioen of met ruim 50 pet., voornamelijk als gevolg van het conflict in het Verre Oosten, hetwelk Japan ter bescher ming van zijne valuta tot een drastische beper king van den import noopte. De overige Aziatische bestemmingen vertoo- nen zonder uitzondering een toeneming. Het aandeel van Afrika nam toe van 4.12 pet. tot 5.68 pet., dat van Australië van 3.96 pet. tot 5.52 pet. Aandeelhouders kunnen beschikken over f 902.416.21 vermeerderd met het onverdeeld saldo van het vorige boekjaar ad f 4.726.07 in totaal f 907.142.28, waarvan wordt uitgekeerd 10 pet. over het kapitaal ad f 9.000.000900.000 waarna als onverdeeld saldo overblijft f 7.142.28. De oprichting van een Neder- landsche Opera. AMSTERDAM, 10 Juni. Eenigen tijd gele den kon melding gemaakt worden van de be raadslagingen, die op initiatief der Wagner- vereeniging plaats vonden tusschen deze ver- eeniging, de Maatschappij tot Bevordering dei- Toonkunst en den Bond van Volksuniversitei ten met het doel te geraken tot een door de drie genoemde instellingen op te richten stich ting, welke de totstandkoming van een Neder- landsche Opera stelselmatig zou voorbereiden. Aan deze beraadslagingen werd deelgenomen door vertegenwoordigers van het rijk en de gemeente Amsterdam, die hun instemming met den opzet der stichting betuigden en steun van overheidswege in uitzicht stelden. Als gevolg van dit overleg werd in het leven geroepen de „Nederlandsche Opera-stichting" opgericht door de Wagnervereeniging de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst en den Bond van Volksuniversiteiten. Intusschen hebben ook de verschillende for maliteiten die met de oprichting verband hou den, haar beslag gekregen, zoodat thans met de practische werkzaamheden een aanvang kan worden gemaakt. Tot deze werkzaamheden behoort in de eer ste plaats het verkrijgen van een zoo volledig mogelijk overzicht van de krachten die te zij ner tijd hun medewerking aan een Nederland sche opera zouden kunnen verleenen. NATIONALE UNIE DER NEDERLANDSCHE SOROPTIMIST CLUBS. Landdag te Hilversum. De Nationale Unie der Nederlandsche Soroptimist Clubs heeft Zondag haar landdag gehouden in het Palace-hotel te Hilversum. Van de dertien clubs, die de unie thans telt, waren ongeveer 120 leden aanwezig, terwijl als gasten tegenwoordig waren ir. D. de Iongh te Rotterdam, gouverneur van het 59e district van Rotary International, en dr. G. G. Pekel haring, gemeentesecretaris van Hilversum, vertegenwoordigend de Rotaryclub Hilversum. PETEKIND VAN ONZE KONINGIN GAAT TROUWEN. Er heerscht een feeststemming in een gezellig, Spakenburgsch vis- schershuisje. „Dirk Korlaar en Wilhelmina Aartje Vedder te Spakenburg hebben het genoegen U kennis te geven van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben te Bunschoten op Vrijdag 16 Juni e.k. te 7 ure ten Gemeentehuize, terwijl om half acht in de Noorderkerk de Huwelijksinzegening zal plaats hebben door Ds. M. Post". Ziehier de tekst van een huwelijksaankondi ging, die aanvankelijk weinig zegt, behalve in Spakenburg dan. Totdat plotseling het besef doorbreekt, dat het petekind van H.M. Ko ningin Wilhelmina „den grooten stap" zal wa gen. Toekomst van „Artis" verzekerd. Leden aanvaarden het aanbod van het gemeentebestuur. In de Maandagmiddag onder voorzitterschap van den heer Robert May gehouden ledenver gadering van het genootschap „Natura Artis Magistra" kwam aan de orde het voorstel van het bestuur om in te gaan op het aanbod van het gemeentebestuur van Amsterdam om, met medewerking van het provinciaal bestuur van Noord-Holland, aan te koopen den tuin, de gebouwen, zoölogische verzamelingen en bi bliotheek van het. genootschap voor een be drag van f 1.131.000. De voorzitter noemde dit aanbod een licht punt na zoo veel moeilijke jaren. Hij wilde niet een uitvoerige toelichting geven, omdat dit naar zijn meening overbodig was na het vele dat over deze zaak in de pers is verschenen. Het genootschap krijgt de beschikking over de verkochte eigendommen voor een bedrag van 1 gulden per jaar en het ziet er naar uit dat deze overeenkomst voor geruimen tijd zal blijven gelden. Voorloopig verandert er dus naar het uiterlijk weinig of niets. Het ge meentebestuur heeft slechts enkele voorwaar den gesteld, o.a.. dat het pensioenfonds niet zal worden gebruikt voor het betalen van schulden. Het bestuursvoorstel om het aanbod van het gemeentebestuur te Amster dam te aanvaarden, werd zonder hoofdelijke stemming bij acclamatie goedgekeurd. APOTHEKERS ADVERTEEREN COLLECTIEF In de Engelsche stad Huddersfield zijn de apothekers collectief in couranten gaan adverteeren. Het succes van hun advertenties, die lederen Vrijdag worden geplaatst, was zoo groot, dat zij unaniem besloten op nog grootere schaal van couranten reclame gebruik te gaan maken. Personeel in dienst van den Rijkswaterstaat. Algemeene vergadering te Utrecht. Op den eersten dag van de algemeene ver gadering van de vereeniging van personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat „Eendracht Maakt Macht" in hotel Noord-Brabant te Utrecht wees de eerste voorzitter, de heer H. Groeneveld op den groei van de vereeniging en den invloed van de vereeniging op het be drijfsleven. Veel is er, aldus spr., door de vereeniging bereikt, maar ten aanzien van den geijkten term: den polsslag van den tijd, zijn we ten achter gebleven. Officieus kwam spr. ter kennis, dat door het Ministerie van Arbeid de materie der arbeids tijden in onderzoek werd genomen, uit een oogpunt van werkverruiming. Spr. wilde ten aanzien van de salarisactie zich in hoofdzaak bepalen tot de teruggave der ;ekorte vijf procent. Inzonderheid heeft het dassificatievraagstuk scherper vorm gekregen door de invoering der vierde standplaats- klasse. De actie werd dan ook ten aanzien der klassificatie verscherpt en in het bijzonder om te komen tot opheffing der vierde stand plaatsklasse. Vervolgens besprak spr. de hoogere groepee ring, titulatuur, dienstkleeding, vaste aanstel lingen voor het contractpersoneel en ten slotte de promotieregeling. Er is nog veel te wen- schen, aldus besloot spr. Maar de trouwe or ganisatie, die reeds 41 jaar de belangen van het Waterstaatspersoneel behartigde en met succes, zal nog meer vruchten kunnen afwer pen. Bij de bespreking van het beleid van het hoofdbestuur werd met waardeering gesproken over de wijze, waarop het hoofdbestuur de be langen van de vereeniging behartigd heeft in het afgeloopen jaar. De heer G. H. Luijkman werd in het dage lij ksch bestuur herkozen, terwijl in de plaats van den heer Schouten de heer J. Diehle uit Zaandam werd gekozen. De eerste dag werd besloten met een excursie naar de waterstaatswerken van het Amster damRijnkanaal. Er heerscht thans reeds een echte feeststem ming in het vriendelijke, proper-lage vis- schershuisje, waar de weduwe Vedder met haar beide dochters woont, „Willemientje", de jong ste, geboren in den onheilsnacht van 13 op 14 Januari 1916, toen de nog niet getemde Zuider zee plotseling haar boeien verbrak en opge zweept door den loeienden stormwind Spa kenburg en de omliggende gemeenten binnen stroomde, is de bruid. En heel Spakenburg weet het Enkele dagen na de overstroomingsramp bracht H. M. Koningin Wilhelmina een bezoek aan het door het water geteisterde dorpje. En nauwelijks hoorde zij, dat in den nacht, waar in het water hooger en hooger rees. een meisje, op een zolder, het levenslicht aanschouwde, of zij liet het trouwboekje van de Vedder's op vragen. De eenvoudige visschersfamilie begreep daar toen niets van, totdat zij het boekje te rugkreeg en vernam, dat het H.M. de Koningin behaagd had het visschersmeisje tot petekind aan te nemen. „Wilhelmina Aartje", thans een forsche Spa- kenburgsche van 23 jaar, is de gelukkige, de lachende bruid. Zij vormt nu méér dan ooit het middelpunt in het huisje, waar zij eens, vlak boven het klotsende water, het levenslicht zag en 23 jaar van haar leven doorbracht, om het over enkele dagen te verlaten. Een gulle gast vrouw: dat is „Willemientje" zeker. Overdag, als haar aanstaande man, één van die rasechte Spakenburgers, aan zijn werk is, ontvangt zij met haar moeder en zuster, degenen, die ko men feliciteeren. Dan rust zij geen oogenblik schenkt in, presenteert koekjes, loopt van voor naar achter en omgekeerd. En 's avonds ont vangt zij, samen met den man, die haar hart wist te veroveren, de gasten: familieleden, vrienden en kennissen, die allemaal komen om „Willemientje" en haar bruigom hun beste wenschen aan te bieden, nu zij 't gewichtige besluit genomen hebben, samen de levenszee te gaan bevaren. 't Petekind van onze Koningin, dat tot nu toe elk jaar op verjaardagen en met Kerstmis van haar peettante een geschenk kreeg, durft het leven met den uitverkorene best aan. Lachend gaan zij en haar aanstaande man de dagen door, die hen nog van de bruiloft schei den. Zij waren het al zoo lang „eens", zij zul len het „eens" blijven ook. Het Bosscha Lepra-Licht-Instituut. Herstel gevraagd. Door D. Roelofsma, kapitein der infanterie K. N. I. Leger b. d. en G. van Loghem, parti culier, beiden wonende te Zeist, is een adres gericht aan de Eerste Kamer met het verzoek, de noodige stappen te willen doen, die er toe leiden, dat te Plantoengang (N.I.) bedoelde Schenking-Bosscha op kosten van den Lande weer wordt hersteld en de door Bosscha be doelde lichtbehandeling voor de leprozen al daar weer kan worden hervat, of wel in over leg en in overeenstemming met den door wijlen K. A. R. Bosscha aangewezen leider dier licht behandeling. dr. D. G. Mulder, op een andere voor het doel geschikte laats, met dien ver stande, dat de patiënten van Plantoengan op kosten van den Lande van die lichtbehandeling zullen kunnen profiteeren. Adressanten hebben 10 Januari 1939 aan de Eerste Kamer een adres gericht van dezelfde strekking, maar deze aangelegenheid is toen bij de Indische begrooting niet ter sprake ge komen. Bij het adres is een geïllustreerde brochure gevoegd, waarin uiteengezet wordt hoe, tot voor 10 jaar geleden, in het Instituut werd gewerkt en voor de leprozen zeer gunstige resultaten werden bereikt. De behandeling in het Instituut is den leprozen tien jaar geleden ontnomen. Door aanhoudende tegenwerking n.l. zoo lezen wij in de genoemde brochure zag de leider der lichtproef, dr. D. G. Mulder, zich genoodzaakt deze stop te zetten. Hij heeft herhaaldelijk ge tracht, in overleg met de Regeering, te komen tot een hervatting van de lichtbehandeling, doch de Regeering is daarop nooit ingegaan. Militaire mutaties. Bij K.B. van 9 Juni zijn benoemd en aange steld, onder eervolle ontheffing uit hun tegen woordige betrekking: Tot commandant van het Ie legerkorps, de generaal-majoor jhr. J. T. Alting von Geusau, commandant der le divisie; tot commandant van het lie legerkorps, de generaal-majoor W. F. Sillevis, commandant der lie divisie; tot commandant van het nie legerkorps, de generaal-majoor A. A. van Nijnatten, comman dant der nie divisie; tot commandant van het 4e legerkorps, H, Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de ge neraal-majoor A. R. van den Bent, comman dant der IVe divisie; tot inspecteur der cavalerie en der wielrij ders, tevens commandant der lichte divisie, de generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, inspecteur der cavalerie, tevens commandant der lichte brigade; tot commandant der Ie divisie, de kolonel W. F. K. Bisehoff van Heemskerck, comman dant van de brigade grenadiers en jagers (le infanteriebrigade) tot commandant der He divisie, de kolonel dr. mr. dr. J. S. Barbas, commandant van de He infanteriebrigade; tot commandant der Ille divisie, de kolonel L. H. Kraak, commandant van de Hle infan- teriebrigade; tot commandant der IVe divisie, de kolonel L. J. Rieber, commandant van de IVe infan teriebrigade; tot commandant der Ve divisie, de kolonel M. de Jong, commandant van de Ve infanterie brigade; tot commandant der Vie divisie, de kolonel C. P. Brückel, commandant van de Ve infan- terie-brigade; tot commandant der VTIe divisie, de kolonel F. B. A. J. Jansen, commandant van de Vile Infanteriebrigade; tot commandant der VHle divisie, de kolo nel A. de Vries, commandant van de VHle infanteriebrigade. Voorts zijn eervol ontheven uit hun tegen woordig commando, de kolonel R. P. J. van den Berg van Saparoea, commandant van de Ie artilleriebrigade; de kolonel I. M. P. A. Qua- dekker. commandant van de lie artilleriebri- gade; de kolonel C, de Iongh, commandant van de nie artilleriebrigade: de kolonel A. G. La- gerweij, commandant van de IVe artillerie brigade. Cijfers omtrent jeugdwerkloosheid niet betrouwbaar? Onderzoek te Gouda zou zulks hebben uitgewezen. Dr. I. H. J. Vos heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat een onderzoek is in gesteld door een ambtenaar van het depar tement van Sociale Zaken en den directeur van de Arbeidsbeurs te Gouda omtrent de vooi'ziening in de groote behoefte aan jeugdig personeel bij eenige fabrieken in die gemeente, waarbij zou zijn gebleken, dat van de 124 bij de jeugdregistratie ingeschreven mannelijke ar beidskrachten er 56 werk hadden, van de er 58 niet bereid bleken den aangeboden ar beid te aanvaarden en van de daarna restee- rende 10 er 6 niet konden worden aanbevolen op grond van algemeene ongeschiktheid, zoo- dat, uiteindelijk 4 jeugdige mannelijke ar beiders geplaatst werden? 2. Indien de voorgaande vraag in bevesti genden zin moet worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat hierin een aanwijzing is gelegen, dat de gegevens, ver kregen door de jeugdregistratie, zooals die thans in 12 gemeenten wordt bijgehouden een volkomen fictief beeld van den werkelij- ken omvang der jeugdwerkloosheid geven? 3. Is de minister bereid een onderzoek in te stellen in de 22 overige gemeenten, teneinde te doen nagaan, in hoeverre de cijfers der jeugdregistratie afwijken van den werkelijker toestand? VEREENIGING VAN ELECTROTECHNISCHE AMBTENAREN DER TELEGRAFIE EN TELEFONIE Zaterdag j.l. werd in den Haag onder groote belangstelling de algemeene ledenvergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden. Na de opening door den voorzitter, den heer G. de Noo, werd het woord gegeven aan het lid den heer M. J. de Vries, die een inleiding hield over de wetenschappelijke, technische en economische grondslagen van de vervaardiging van pupin- spoelen. In den loop dei vergadering werd de beer J, W. Romijn, oua-hcofd van het telefoondistrict Vlissingen wegens zijn groote verdiensten voor de vereeniginga in verschillende functies ver worven, met algemeene instemming, tot eerelid benoemd. In de plaats van den heer de Noo, die na een lange periode van vruchtdragend werk in het be stuur te kennen had gegeven zijn taak als voor zitter te willen neerleggen, werd met overgroote meerderheid gekozen de heer H. J. Wessels. De redacteur van het vereenigingsorgaan „Te legraaf en telefoon" de heer A. G. de Groot, die na 8 jaren zijn werk aan een ander wilde over dragen, werd met algemeen goedvinden ver hangen door den heer H. T. van Engen te Over- veen. De voorzitter sprak woorden van dank tot den scheidenden redacteur. Besloten werd het 40-jarige bestaan van de vereeniging niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. „Gijsbrecht van Aemstel" in de open lucht? Plannen voor opvoeringen te Amsterdam. Het gezelschap „De Zomerspelen 1939", ar tistieke leiding A. van Dalsum en A. Defresne, heeft het plan opgevat, om, als de gemeente Amsterdam hieraan medewerking zou kunnen verleenen, op een ruimte ten noorden van het Amsterdamsch Historisch Museum (Waag gebouw op de Nieuwmarkt) naar de zijde, waar vroeger de vischhal stond, omstreeks Augustus van dit jaar eenige openluchtvoor- stellingen te geven van Gijsbrecht van Aem stel. Bij deze voorstellingen zal het Waagge bouw als achtergrond dienen; de voorstel lingen zullen staan onder regie van Albert van Dalsum en gegeven worden in vrijwel dezelfde bezetting als die van de opvoeringen in den Stadsschouwburg van de laatste jaren. Voor het publiek zal een tribune voor pl.m. 1000 personen worden opgericht. Aan de gemeente is een subsidie van 3000 gevraagd. B. en W. meenen, dat openlucht voorstellingen van Gijsbrecht van Aemstel In de omgeving van het Waaggebouw, zoowel voor stadgenooten als voor bezoekers uit de pro vincie, een attractie zullen vormen, zoodat zij met het oog op de bevordering van het vreem delingenverkeer den raad voorstellen een sub sidie van ten hoogste 3000 toe te staan. ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN. Ingediend ls een wetsontwerp tot wijziging van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemers- overeenkomsten 1935. Dit wetsontwerp strekt in de eerste plaats tot het aanbrengen van een aanvulling in de wet, welke de gelegenheid biedt om bepalingen, waarbij de betrokken financieele verplichtingen op zich nemen, al gemeen verbindend te verklaren. Verder is van deze gelegenheid gebruik ge maakt eenige bij de praktische toepassing der wet wenschenlijk gebleken aanvullingen en wijzigingen van ondergeschikte beteekenis aan te brengen. Zoo is het wenschelijk gebleken, dat ook tijdens den duur der algemeen verbindend verklaring vrijstellingen kunnen worden ver leend. vooral in verband met nieuw opgerichte ondernemingen. Voorts wordt, voorgesteld de wet een naam te geven, welke in de practijk gemakkelijk hanteerbaar is. Deze luidt: „Ondernemers- overeenkomstenwet". Het concours-hippique te Hoofddorp. Garantiefonds verzekerd. In verband met het plan van de vereeniging ..Vooruit" ter bevordering van de paardenfokke rij in Haarlemmermeer, om dit jaar weder een concours-hippique op het Gemeentelijk Sport terrein te Hoofddorp te organiseeren, vernemen we dat het bestuur met in verband met het feit dat het garantiefonds reeds goede toezegging heeft verkregen besloten heeft genoemd paar- densportfeest te laten doorgaan en wel op Woensdag 19 Juli. De Wolverhampton Wanderers F. C. heeft haar bedrijfsresultaten over het afgeloopen sei zoen bekend gemaakt. Zij heeft, in Hollandsche guldens volgens de huidige koers omgerekend, een exploitatiewinst van 97000 gemaakt. Over de laatste twaalf seizoenen waarvan de club er nog eenige in de tweede divisie door bracht bedroegen de gezamenlijke winsten 750.000, hetgeen dus een gemiddelde oplevert 'van 62.500 per jaar. Die statistiek van twaalf seizoenen wordt gegeven omdat de firma juist zoo lang onder de leiding staat van den mana ger Major Buckley. Het is begrijpelijk dat deze succes-rijke directeur zich niet het genoegen heeft kunnen ontzeggen, zijn driekwart mil lioen aan winsten eens even in het licht der openbaarheid te plaatsen. Er worden natuurlijk nog meer cijfers gege ven. waaruit blijkt dat de ontvangsten in het seizoen 1938-1939 ruim acht ton bedroegen, hec- geen bijna tweeënhalve ton meer was dan in het vorige. Niettemin waren de recettes van competitiewedstrijden vrijwat lager. Maar de bekerwedstrijden brachten heel veel geld op. Wie zulke cijfers leest van een zeer succes volle Engelsche beroeps-voetbalclub vraagt zich toch weer eens af of men wel gelijk heeft met in ons land de invoering van het beroeps voetbal als een financiëele onmogelijkheid te beschouwen. Het is bekend dat velen daarvoor overigens wel zouden voelen, ook omdat zij ver wachten dat een zuiverder amateurisme dan mogelijk zou zijn. Maar het financiëele bezwaar houdt het tegen. Nu is Wolverhampton Wanderers, een der oudste Engelsche clubs, onder Buckley's leiding wel zeer buitengewone successen gaan be halen en dat beïnvloedt de financieele resul taten op beslissende wijze. Er zijn vele Engel sche beroepsclubs die niet financiëel rond kun nen komen en een moeilijk bestaan hebben. Maar tegenover de voordeelen die Wolver hampton's sportieve successen opleveren het was in het afgeloopen seizoen nr. 2 in de eerste divisie en bereikte den Cupfinal, dien het wel iswaar verloor maar die dan toch ook nog het volle geldelijke resultaat opleverde staan nadeelen. De stad Wolverhampton is name lijk niet groot. In meer dan één opzicht is zij te vergelijken met Haarlem. Zij telt evenveel inwoners als onze stad een kleine 140.000 en ligt op 21 K.M. afstand van Birmingham, dat evenveel inwoners bezit als Amsterdam en in het afgeloopen seizoen twee eersteklassers telde, waarbij het zeer populaire Aston Villa, zoodat de concurrentie van de buren groot is. In de laatste twaalf jaar heeft Birmingham zelfs herhaaldelijk drie eersteklassers bezeten. Het kost wel groote moeite zich voor te stellen, dat in onze stad ooit een beroeps-voet balclub zou kunnen bestaan die acht ton aan ontvangsten en een winst van bijna een ton maakte. Toch geven die Engelsche cijfers een indruk, die leidt tot de gedachte dat men in in ons land wel wat al te zwaartillend is tegen over mogelijkheden, die men nooit heeft be proefd. Misschien rekent men wel wat al te veel naar den bestaanden zonderlingen toe stand waarbij een zoo klein land als Nederland 52 eerste klassers bezit, met het onvermijdelijke gevolg dat de krachten op alle onderdeelen versnipperd worden. Als men eerst in ons land eens tot de zoo gewenschte instelling van een hoofdklasse van b.v. tien clubs kwam, zou de spelqualiteit aanmerkelijk stijgen en daarmee de belangstelling en zouden de financiëele mo gelijkheden ook veel beter geschat kunnen wor den dan nu het geval is. In de laatste jaren wordt de indruk steeds sterker dat de publieke belangstelling voor voetbal niet meer toene mende is omdat een verkeerd stelsel wordt toegepast. De Engelsche cijfers van een succes volle club in een (voor Engeland) kleine stad geven in elk geval te denken. R. P. Gemeenteraadsverkiezing te Emmen. Verlies der S. D. A. P.; winst van vrijzinnigen en C. D. U. Bij de Maandag gehouden verkiezing voor den gemeenteraad te Emmen, heeft de S. D. A. P. een niet onaanzienlijk verlies geleden. Van 7 zetels, kwam deze partij thans op 5. De vrijzinnigen, die in den ouden raad 4 zetels hadden, kregen er in den nieuwen 6. De communisten verloren hun eenigen zetel. Op vallend is de vooruitgang van de Chr. Dem. Unie. welke partij van 1 op 4 komt. Er werden uitgebracht 17.167 geldige stemmen (in 1935 14.742), waarvan op de S. D. A. P. 2794 (3269); Vrijzinnigen 3646 (in '35 V.D. 1301 en Lib. 909. Neutr. 552). R.K. Staatspartij 2655 (in 1935 R.K. 1783 en R.K. Democraten (465). Comm. Partij Nederland 401 (506); A.-R. Partij 2650 2489) R.S.A.P. 679 (711): C. D. U. 2344 607), Christ. Hist.-Unie 2058 (2030. R.K.D. geen lijst (in '35 465). De percentages zijn thans als volgt (tus schen haakjes 1935: S.D.A.P. 16.27 (22.17), Vrijz. 21.24 (18.74), R.K. Staatsp. 15.46 (12.09) C.PJJ. 2.34 (3.43), A.-R. 15.44 (16.88). RSA.P 3.61. (.523)). C.D.U. 13.65 (4.53). C.H.U. 11.99 (13 77). R.K.D. (3.16). De zetelverdeeling is aldus (tusschen haak jes 1935): S. D. A. P. 5 (7), Vrijz. 6; (VJD. 2, Lib. 1. Neutralen 1). R.K. Staatspartij 4 (3).; C. P. N. 0 (1.); A.R. 4 (5). R.A.S.P. 1 (1), CD.U, 4 (1), C.H.U. 3 (4), R.K.Democr. 0 (1). De burgemeester van Westwoud vrijgelaten. Naar wij vernemen is de burgemeester secretaris van Westwoud. die wegens verden king van onregelmatigheden met. steungelden in arrest was gesteld, reeds Zaterdag vrijgela ten. Volgens geruchten zouden de onnauwkeu righeden in de administratie betrekking heb ben op de jaren 1934-1935 en over een bedrag van nog geen f 200 loopen. Kraanmachinist te water gevallen en verdronken. Maandag omstreeks 10 uur was de kraan machinist W. de J. uit Vlaardinger-Ambacht op de werf Wilton-Feyenoord de loopwielen van een kraan, welke aan den walkant stond, aan het smeren. Plotseling gleed de man uit en viel In de Wiltonhaven. Na tien minuten dreg gen werd hij levenloos opgehaald. Het stoffe lijk overschot is naar de algemeene begraaf plaats overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5