H.D.'V ertellmi %be JtleineZeemeermin H.G.ANDERSEN ^jfaredage", "AKKERtJ^ DINSDAG 13 JUNI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Rede van H. Sneevliet. Anti-oorlogsbijeenkomst. Maandagavond werd door de R. S. A. P. en P. A. S. een openbare Anti-oorlogsvergadering gehouden in het gebouw Odeon. De zaal was zeer matig gevuld toen de heer H. Sneevliet uit Am sterdam begon uiteen te zetten, welke krachten den oorlog 19141918 deden ontbranden er welke krachten een komenden oorlog zullen ver oorzaken. In den crisistijd werd 'n nieuwe politieke figuur in Nederland geboren: Colijn. Spr. noemde Colijn een groot kruis voor honderdduizenden arbeiders in ons land en vele inlanders van de overzeesche gewesten. Zoolang de crisis duurt hebben we afbraak gezien. En de crisis vloeit voort uit het stelsel waaronder wij leven. De kapitalistische klasse, die van dit stelsel profijt trekt, moet dus allereerst aangewezen worden om den crisisnood te lenigen door het instellen van een sociaal fonds e. a. Dit is echter niet geschied. Bezuiniging en aanpassing hebben het stramien geleverd voor het borduursel der regeerings- politiek. Men heeft zonder reserve gesneden in de levensmogelijkheden der groote massa. Nog voor men het tijdstip bereikt, waarop evenwicht in de begrootïng wordt verkregen ziet men dit land door zijn regeering gedreven in de arena van den bewapeningswedloop. De naar koloniën hongerende groote machten in Europa richten hun begeerten naar kleine landen die koloniën bezitten; Nederland neemt onder deze landen een eerste plaats in. In 19141918 nam Duitschland precies de zelfde positie in als tegenwoordig. Hitier wil de macht van de Duitsche bezittende klasse bevei ligen door uitbreiding van de koloniale macht. Herverdeeling van koloniën en grondstoffen ver deelt de wereld in twee kampen. De groote leiders aan beide zijden van de streep zijn thans precies dezelfde als in 1918. Engeland is de uitdrukking van het bevredig de imperialisme, Duitschland vormt de expressie van het hongerende imperialisme. Ook nu wor den de menschen echter in den waan gebracht dat het niet gaat om platte materieele dingen doch om idealen. De Nederlandsche regeering wapent ons land om het koloniale bezit te kun nen behouden. Straits zal de bewapening een ondragelijken last leggen op de schouders van de massa.. Wij zijn thans gesprongen in den afgrond van financieele avonturierspolitiek. In ons land is de bewapeningskoorts als een nieuwe gevaarlijke ziekte uitgebroken. Het Nederlandsche volk bezit echter geen globaal overzicht van de kosten der defensie. Spr. voorzag dat de hervormingspolitiek van socialen aard voor jaren in het moeras wegzakt. Er bestaat een nauw verband tusschen alles wat oorlog raakt en hetgeen uit de verkiezings campagnes naar voren komt. Lenin noemde het verdrag van Versailles, toen het werd opgesteld, een verdrag van roovers. Lenin had groote kennis van het wezen van het imperialisme. Spr. besprak uitvoerig het falen van den Vol kenbond en kwam tot de conclusie dat kapita lisme en oorlog onverbrekelijk verbonden zijn. De huidige conflicten, de partieele oorlogen, vormen de voorloopers van een tweeden alge- meenen wereldoorlog. De imperiale oorlog met zijn onderdrukkings- en uitbuitingsbelangen is in wezen den arbei ders vreemd. De S. D. A. P. en de C. P. N. hadden geen gevolg gegeven aan de uitnöodiging om te de- batteeren. „OUD - CRAILOO". Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor hen te machtigen, indien de Stichting „Gooisch Natuurreservaat" overgaat tot aankoop van „Oud-Craüoo", onder nader door hun college te stellen voorwaarden de betaling te garan deeren van de annuïteiten, die zij zal hebben te voldoen ter amortisatie van een voor dat doel door haar eventueel te sluiten leening op ten hoogste 3 3/4 pCt. 's basis van ten hoogste 200.000. MIDDELBAAR. EN GYMNASIAAL ONDERWIJS. B. en W. van Haarlem stellen aan den Raad voor de maximum-bijdrage genoemd in de schoolgeldverordening voor het middelbaar en gymnasiaal onderwijs te Haarlem zoodanig te wijzigen, dat die verlaagd wordt van 450 tot 375. Dit laatste bedrag komt ongeveer overeen met de laatst-foerekende kosten van het onderwijs. EEN LAGERE RENTE. Krachtens raadsbesluiten van 7 October 1931 en 2 Maart 1932 heeft de gemeente zich ga rant gesteld voor de geldleening, groot 235.000. thans rentende 414 pCt.. door de alhier gevestigde stichting „Centraal Woning- beheer" geslóten ten behoeve van 65 woningen, behoorende tot haar complex van 258 aan en nabij het Junoplantsoen staande woningen. Dit bedrag zal op 1 Augustus a.s. worden af gelost. Thans wordt aangeboden een bedrag op te nemen tegen een rente van 3 5/8 pCt. 's jaars, onder voorwaarde dat de gemeente zich voor de voldoening van rente en aflossing garant stelt. Tegen het verleenen dezer garantie bestaat naar B. en W. meenen geen bezwaar. VERZOEKEN AAN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. Bij den gemeenteraad van Haarlem is in gekomen een verzoekschrift van het Bestuur der Afdeeling Haarlem van het Wereld- Vrouwencomité tegen Oorlog en Fascisme om verdere maatregelen te treffen, welke noodig zijn voor een doelmatige beveiliging van de Haarlemsche bevolking in tijden van lucht- gevaar. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. ter afdoening: le. Een verzoekschrift van bewoners van de Dubbele Buurt om een einde te maken aan den h. i. onhoudbaren toestand in deze straat. 2e. Een verzoekschrift van A. Hartkorn e.a. om een einde te maken aan den hinder, welke veroorzaakt wordt door de wasscherïj „Kle verpark". MATERIALEN ZIJN DUURDER. Bij raadsbesluiten van 12 Mei 1937, 28 Juli 1937 en 28 en 22 Juni 1938 zijn vastgesteld grondcomplexen, als bedoeld in art. 14 van de Algemeene Voorwaarden nopens de aanvaar ding door de gemeente Haarlem van gronden bestemd voor den openbaren dienst. Als ge volg van de thans geldende materiaalprijzen is handhaving van de daarbij bepaalde bij dragen in de kosten van openbare werken niet mogelijk. Het is zoo deelen B. en W. aan den Raad mede derhalve gewenscht deze bijdragen te herzien. Ingevolge het be paalde in art 15 van genoemde Algemeene Voorwaarden hebben de ontwerpen van de door den Raad te nemen besluiten van 10 tot en met 26 Mei 1939 voor een ieder ter inzage gelegen. Bezwaren zijn niet ingekomen. CÜL (Adv. Ingez Med.) De sckool-verbouwing aan de Nassaulaan. Er komt vrijwel een nieuw gebouw. In ons nummer van Maandag deelden wij mede, dat volgens de nadere raming de ver bouwing van de oude gemeenteschool aan de Nassaulaan, die in gebruik gegeven zal worden aan de Vereeniging voor Christelijk U. L. O. 110.000 zal kosten. Hoewel onder dit bedrag ook gelden begrepen zijn voor de inrichting dei- school valt het natuurlijk op, dat het door B. en W. gevraagde crediet zeer hoog is. De op merking is gemaakt „daarvoor bouwt men een nieuwe school". Wij vernemen intusschen dat het een zeer ingrijpende verbetering zal wor den, die omdat de tegenwoordige lokalen voor den tegenwoordigen tijd te klein zijn niet veel verschilt van afbreken en opnieuw bouwen. HET NIJVERHEIDSONDERWIJS TE HAARLEM. Het bestuur van de Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs te Haarlem acht het noodig het onderwijs op de Avondvakteekenschool uit te breiden met lessen in werkplaatspraktijk. De regeering moet als de Raad het verzoek steunt over deze uitbreiding een beslissing ne men.. De aan eventueele uitbreiding verbonden netto-kosten bedragen pl.m. f 7000,Indien de uitbreiding wordt goedgekeurd, komt 30 pet. van de netto-kosten, of pl.m. f 2100 voor rekening der gemeente, waarin de provincie en eventueel de buitengemeenten nog een bijdrage verleenen. KINDERVOEDING. B. en W. stellen aan den Raad voor de re kening over 1938 van de Commissie voor kindervoeding goed te keuren. Ged. Staten hadden medegedeeld dat ten hoogste f 28.500 mocht worden uitgegeven. Het blijkt nu dat de kosten f 28.113.23 hebben bedragen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 14 JUNI 1939. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. n Hilversum n. Programma III: 8.00 Keulen. 10.50 Radio P.T.T. Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 Londen Regional. 5.20 Parijs Radio. 6.05 Radio PTT-Nord of Diversen. 6.50 Keulen. 7.20 Radio PTT-Nord of Diversen. 7.30 Pauze, 7.35 Keulen. 9.30 Fransch Brussel. 9.50 Parijs Radio. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Fransch Brussel. 10.50 Pauze. 10.55 Keulen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Pa rijs Radio. 9.30 Radio PTT-Nord. 9.5010.35 Diversen of gramofoonmuziek. 10.35 London Regional 12.50 Droitwich. 2.20 London Re gional. 3.10 Droitwich. 6.40 London Regio nal. 7.20. Ned. Brussel 7.50 Droitwich. Programma V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Mammy I'll sing about you, Harry Roy. 2. Let yourself go, Johnny Johnson. 3. Moonburn. Maurice Winnick. 4. I got love, Bert Ambrose. 5. Why doesn't somebody tell me these things Jack Hylton. 6. Rio. tango, Orquestre Pésenti. 7. A little dash of Dublin, Debroy Somers. 8. The Missouri Waltz, Alexander's Accordeons. 9. The Snoop, The Six Swingers. 10. Pullman Porter Sam, The Krakajax. 11. She's a Latin from Manhattan, Harry Roy. 12. I'd rather lead a band, Nat Brandwyne. 13. A couple of April fools, Maurice Winnick. 14. Daydreaming. Bert Ambrose. 15. Don't let that moon get way Jack Hylton. 16. Un baiser, tango, Orquestre Pésenti. 17. Marina Waltz. Debroy Somers. 18. Delilah Waltz. Alexander's Accordeons. 19. So you left me for the leader of a swingband, The Six Swingers. 20. You're in Kentucky, The Krakajax. 8.0012.00 Diversen. Wereldgeschiedenis aan den loopenden band. door WEARE HALBROOK. TIJDENS den wereldoorlog werd de op merkzaamheid der historici alleen door actueele dingen in beslag genomen. De twisten tusschen Welf en en Ghibellij- nen konden niemand meer schelen, evenmin als het liefdeleven der Etruskers. Het gebied, waarover de geschiedschrijvers heerschten, schrompelde ineen, voor iedere eeuw kwam een half jaar in de plaats. De kortzichtigen zagen het aangezicht der wereld voor hun oogen veranderen. Sindsdien is het zoo gebleven. In de tweede helft van 1936 verschijnt een boek met aanteekeningen over de eerste maanden van dat jaar. Geen wonder, dat de heer Oddleigh zich op een zelfbewuste houding betrapte, toen hij de lectuur van een werk geëindigd had, waarin verscheiden figuren voorkwamen, die hij per soonlijk kende en waarin ook de laatste beurs krach beschreven was. tot welks eerste slacht offers hij behoorde. Hij voelde, dat hij even als Caesar of Napoleon aanspraak kon maken op een plaats in de wereldgeschiedenis. In den scheerspiegel kijkend begon zijn geloof aan eigen historische waarde weliswaar een beetje te wankelen, want hij gebruikte een haar- brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) Eens op een nacht zag zij haar zusjes, die treurig zongen. Zy wenkte hen en zij kwamen onmiddellijk, vertelden hoe bedroefd iedereen beneden was. En eiken nacht kwamen zij nu terug; eens zag de kleine zeemeermin in de verte zelfs haar grootmoeder, die tientallen jaren niet opgestegen was en haar vader, den koning. Maar die waagden zich niet zoo dicht aan den oever als de prinses jesEiken dag ging de prins meer van de zeemeermin houden. 3e was voor hem net een zusje. Haar tot zijn vrouw maken Daar over dacht hij echter niet. Soms keek zij hem met haar mooie oogen aan, alsof ze wilde vragen of hij 't meeste van haar hield. En dan zei hij„Ja, je bent mij 't liefste op aarde, omdat je mij zoo trouw bent en omdat je lijkt op een meisje, dat ik eens, na een schipbreuk, op 't strand ontmoette. Zij heeft me toen 't leven gered en ik houd alleen van haar. Maar ik kan niet met haar trouwen. Daarom heeft m'n goed gesternte my jou doen ontmoeten. En wij zullen nooit van elkaar scheiden. De prins moest zoo langzamerhand aan een huwelijk gaan denken. Zijn ouders hadden de dochter van een naburigen koning gevraagd en er werd een schip uitgerust voor een bezoek aan het land. De zeemeermin geloofde echter niets van de geruchten, dat hy een aanzoek zou gaan doen De prins had haar gezegd, dat niemand hem zou kunnen dwingen tot een huwelijk en dusSamen betraden zij 't prachtige schip. Samen zouden zij naar 't vreemde land gaan. 's Nachts zat de kleine zeemeermin bij de railing en staarde door 't heldere water naar beneden Was dat niet 't slot van haar vader? Ja. daar kwamen haar zusjes ook boven. Zij wuifde hen toe, lachte, wilde vertellen hoe- gelukkig zij was. maar de scheepsjongen kwam aanlcopen en de zeemeerminnen doken gauw onder water. {Wordt vervolgd) „verloren dagen", heelle het vroeger. Nu niet meer - nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pijn en narigheid! (Adv. Ingez. Med.) groeimiddel en het scheen hem zonderling, dat historische persoonlijkheden zulke kunstgre pen zouden toepassen, maar, daar hij nu een maal niet over pruik en toga beschikte, over woog hij, dat de. groote mannen uit het ver leden zich ook niet altijd als hun standbeel den hadden gedragen. Maar daarop werd het hem duidelijk, dat hij zich volstrekt niet zoo placht uit te druk ken als het een historische persoonlijkheid be taamde. De grooten van het verleden waren immer in staat, op het juiste oogenblik een gevleugeld woord los te laten. Waarschijnlijk hadden zij ze in voorraad. Ook in het leven van den heer Oddleigh hadden zich crises voorgedaan, maar gewoonlijk was hij dan te zeer overstuur geweest om een woord over zijn lippen te brengen. „Wij leven in een belangrijken tijd", zei hij op een morgen, terwijl hij zijn ei nuttigde. „Er gebeurt tegenwoordig meer dan ooit, maar er is een in het oog loopend tekort aan gevleu gelde woorden. Wij moeten er aan denken, dat de oogen van het nageslacht op ons gericht zijn om van hun ooren niet te spreken. Wij hebben behoefte aan onsterfelijke uitspraken, we zouden allang vergeten zijn wat de een of andere gedaan had en wie hïj was. als hij niet door een kernachtige spreuk in de annalen der geschiedenis was gekomen. Als je vandaag de protocollen van het parlement doorbladert, vind je dan iets, dat te vergelijken is met de redevoeringen van Cicero tegen Catilina of met uitlatingen van Demosthenes?" „Neen", zei mevrouw Oddleigh. „De woorden van onze tijdgenooten missen diepte" sprak de heer Oddleigh. Mevrouw Oddleigh knikte. „Die goede oude tijd", fluisterde ze. En toen haar echtgenoot 's avonds van kantoor thuis kwam. stond zij met uitgebreide armen aan de deur: „Wees gegroet, o, gade!" riep zij, „Wij, die met u zullen avondmalen, groeten u! Ons huis is onze burcht en het huis des mans is zijn vei ligste toevluchtsoord (Coke 1683 tot 1707)". „Wat vertel je allemaal?", vroeg de heer Oddleigh, die direct zijn bezinning kwijt raakte. „Treed binnen", zei mevrouw Oddleigh met bevelend gebaar. „Nu moet het zijn of nooit. Want terwijl gij aarzelend op dezen drempel staat, grijpt met koude vingers reeds de ijzige Noordewind de hand der vrouw, die u in vreugde en leed gegeven is (Milton). Verbluft gehoorzaamde de heer Oddleigh. i.JIoe staat het met 't eten?", informerde hij, terwijl hij jas en hoed ophing. „O, voorbarig woord", riep zij uit, „Doet u te goed aan het begin en aan het einde van het vat; maar in het midden moet gij sparen. Want hebt gij den bodem bereikt, dan is het te laat om te siparen. (Hesiodus)". ,/Maar ik verga van den honger", meende haar echtgenoot. Zij zetten zich aan tafel. „Vandaag kom ik Peter Blum tegen", vertelde hij", ik heb hem uitgenc-odigd voor een partijtje kaart van avond. Maar hij zei, dat zijn vrouw hem van avond niet uit laat gaan. Is ie goed?" Mevrouw Oddleigh knikte. „Wie vrouw en kinderen heeft, die heeft het noodlot ge ketend; want zij staan groote ondernemingen in den weg, zoo de deugd en de ondeugd (Bacon)". Zwijgend at de heer Oddleigh verder. Toen zei hij: „Ik denk. dat ik vanavond een beetje naar de club ga". „Aan mijn zijde blijft gij, gade", antwoordde zij met vaste stem. .Maar een beetje beweging zal me goed doen", wierp hij tegen". M'n constitutie heeft 't noodig. „Een hoogere wet bestaat er dan de consti tutie (Seward 1715 tot 1760)". verklaarde bij, „ALs je beweging noodig hebt, kan je me hel pen de gordijnen in de slaapkamer op te hangen". „Nou goed", bromde hij. Om tien uur schoot hij zijn bed in. Hij had zes gordijnen opge- hangeh, was tweemaal van de trapleer ge vallen en had van zijn tien vingers zeven met den hamer beschadigd. Nauwelijks was hij ingedut, of de stem van zijn vrouw wekte hem. Haar klankvol orgaan doorschalde de slaapkamer. „Slaap", riep zij, „Slaap, die der gramschap spookerij ontwart; de dood van eiken levendga het bad voor moeheids wond, der zieke zielen balsem, de tweede gang in 't gastmaal der natuur, het voedzaamste gerecht, aan levens disch (Shakespeare, „Macbeth", 2de bedrijf 1. scène)". De heer Oddleigh opende een oog. „Ver dorie!" riep hij, „Laat me nou eindelijk met rust (Oddleigh) En dit is tot nu toe 's heeren Oddleighs bij drage tot de historische gezegden van de twintigste eeuw. Moge de spreuk niet op één lijn gesteld worden met de gevleugelde voor den uit vervlogen tijden, toch zullen zeker eens de schoolkinderen, die onzen tijd zullen be- studeeren, zooals wij het steenen en bron- zén tijdperk bestudeeren, de uitlating'in hun schoolboekjes vinden, als een demonstratie van den ongekropten vredeswil der volkeren. BOUWTERREIN. B. en W. stellen den Raad voor 2437 M2 grond (tegen f 9 per M2) te verkoopen aan de N.V. Vondelkwartier. Er zullen 18 woonhuizen op dien grond gebouwd worden. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGE VALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke kosteloos bij de administratie ver krijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 12000. overlijden f 400. verlies van een hand. voet of oog ƒ200, beide leden van een duim f 100. één lid van een duim f 50. alle leden van een wijsvinger t 60 één of twee leden van een wijsvinger f 25. alle leden van een anderen vinger f 15. één of twee leden van een anderen vinger 5, arm- of beenbreuk f 30. enkelbreuk f 15. pols breuk f 15. Alles Indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés van het Geïllustreerde Zondagsblad bestaat nog een afzonderlijke verzekering De voor waarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6