Haarlem's Dagblad Viex doodeen zwawt gewonde een Croyclon-Le Bourget. NOODLOTTIC VERKEERS ONGELUK TE SOEST. Raadsverkiezingen Modecrisis. Vonnis in de zaak Wiegerinck Muschter Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17172 tHtgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.'V. Bureaux: Groote Boutstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 14 Juni 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25- franco per posl f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcntiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het verkeer tusschen de luchthavens van Londen en Parijs, Croydon en Le Bourget, Is zich in een bijzonder snel tempo gaan ontwik kelen. Daarbij is het natuurlijk opgedreven door de scherpe concurrentie tusschen de Britsche en Fransche maatschappijen. De „Air France" heeft tot dusver een voorsprong en zij heeft nu aangekondigd dat met ingang van Vrijdag a.s. een uurdienst op Croydon wordt ingesteld, althans overdag. Van negen uur 's morgens tot zeven uur 's avonds zal elk uur een Marcel Bloch-eendekker van Croydon vertrekken en een ander van Le Bourget. Dat zijn dus tweeëntwintig vluchten per dag en ze zijn snel ook, want deze toestellen ontwikkelen bij normale weersomstandigheden een snelheid van meer dan 300 K.M. per uur. Zoodat men al zoover is gekomen dat de luchtreis Le Bourget- Croydon minder tijd vergt dan de twee auto ritten Parijs-Le Bourget en Croydon-centrum van Londen, die onafscheidelijk aan de reis verbonden zijn. Dat lijkt een beetje mal, maar het is heelemaal niet nieuw. Als een bewoner van Amsterdam-Zuid per trein naar Den Haag wil gaan met het doel Scheveningen te bezoe ken kost de treinreis hem ook heel wat minder tijd dan de beide tramritten. En als hij taxi's neemt inplaats van trams zullen de twee taxi's er samen nog niet veel korter dan de treinreis over doen. De Engelschen zijn er nu wel in geslaagd het aantal Fransche vluchten op het zoo druk- bevlogen traject bijna te evenaren. De Engel- sche maatschappij, British AirwaySj heeft in den laatsten tijd te kampen gehad met tekort aan vliegtuigen, omdat een aantal Ensign-toe- stellen naar de fabriek was gestuurd voor het aanbrengen van verbeteringen in de constructie. Maar de fabriek levert er nu één per week af en de Engelschen maken al zestien vluchten per dag op de route Croydon-Le Bourget. Er is trouwens nog een andere Britsche luchtvaart maatschappij, de Wrightways Ltd., die in den vroegen morgen vier vluchten met haar toe stellen maakt, speciaal voor krantenvervoer. Daarbij worden ook passagiers meegenomen, zoodat er in totaal, te beginnen op Vrijdag, 42 vluchten Londen-Parijs v.v. dagelijks zullen plaats hebben, waarmee zevenhonderd reizi gers vervoerd kunnen worden. Het is indruk wekkend, het wordt een werkelijke concurren tie voor de spoorwegen en de Kanaalbooten en het opent werkelijk uitzichten op dat geweldige luchtverkeer der toekomst, dat indertijd op te korten termijn is aangekondigd. Als Louis Blériot nog leefde, de man die in 1909 de wereld versteld deed staan door In zijn lichte en wrakke, primitieve vliegtuigje de eer ste Kanaalvlucht te volbrengen, zou hij trotsch zijn op deze verdere ontwikkeling van zijn initiatief. Naast de politieke vriendschap tusschen Frankrijk en Engeland zal zich het algemeen contact tusschen de bevolkingen van beide landen door dezen groei van een zeer snelle verkeersverbinding natuurlijk sterker dan ooit tevoren gaan ontwikkelen. Men kan dat niet onderschatten. Allerlei menschen die vroeger niet gediend waren van de langdurige en vaak allesbehalve comfortabele reis per trein er boot velen leden aan zeeziekte op het Ka naaltraject met zijn korten golfslag en zijn veelvuldige stormweer vinden de nieuwe manier van reizen heel wat aangenamer. En Parijs, altijd bereid om meer te doen voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer, zal vooral niet nalaten om de luchtverbinding en ook de auto-verbinding met Le Bourget steeds te verbeteren en daarmee een toene mend aantal Engelsche bezoekers te trekken. De oude plannen voor den Kanaaltunnel, welker uitvoering door conservatieve Engelsche politici vroeger telkens weer werd belet omdat zij veronderstelde voordeelen van Engeland's „splendid isolation" als eiland vreesden te verliezen, zullen wel nooit meer verwezenlijkt worden. Een begin van tunnelbouw aan de Fransche zijde, bij Wimereux, zal eraan blijven herinneren. Overigens zou nu zelfs de meest- conservatieve Brit de oude bezwaren niet meer doen gelden. Die zijn begraven. Maar dat zij begraven zijn komt juist in hoofdzaak door de ontwikkeling van de luchtvaart, die niet tegen te houden bleek en het eiland op andere wijze van zijn oude vooroordeelen heeft bevrijd. De toekomst der luchtvaart schijnt den bouw van den tunnel, die in dezen tijd nog wel zin zou hebben voor goederenvervoer, geheel overbodig te maken. R. P. Drankmisbruik de oorzaak. Hedennacht ongeveer half twee is op den rijksweg te Soest, nabij hotel „Kamplust", een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij vier personen om het leven kwamen en een vijfde zeer ernstig is gewond. Een two-seater, waarin vijf personen waren gezeten, is daar ter plaatse door tot nog toe onbekende oorzaak uit den bocht gevlogen en in volle vaart tegen de langs den weg staande boomen gebotst. De gevolgen waren verschrik kelijk, want onmiddellijk vloog de auto in brand. Slechts een van de inzittenden slaagde er in zich uit den brandenden wagen te bevrijden. Met zware verwondingen is hij opgenomen en naar het ziekenhuis „Lichtenberg" te Amers foort overgebracht. Men vreest, dat hij in ieder geval een zijner oogen zal moeten missen. De bestuurder verbrandde achter het stuur. Een derde passagier, alsmede twee inzittende vrouwen werden op slag gedood. Eén van de lij ken bleek zeer ernstig verminkt. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is naar Soest overgebracht. De politie heeft de resten van de verbrande auto in beslag ge nomen. De bestuurder was des avonds met een vriend per motorrijwiel naar Utrecht gegaan, waar zij een vriend bezochten. Gedrieën hebben zij toen den avond verder doorgebracht. Wij vernemen nader, dat het ongeluk te wijten is aan drankmisbruik. De wagen, een twee-persoons auto, met dickey-seat, werd bestuurd door J. Bruins. Men weet niet zeker, uit welke plaats de man afkomstig is, daar het slachtoffer is verbrand en ook zijn papie ren verloren zijn gegaan. Vermoedelijk betreft het hier een inwoner uit Utrecht tuindorp. De namen der twee gedoode vrouwen zijn nog niet bekend. Zij zijn waarschijnlijk afkomstig uit Amsterdam. De vierde gedoode is de 34-jarige A. Beekman uit Amersfoort. De gewonde is E. Boom uit Amersfoort. Ilij heeft een ernstige hoofdwonde opgeloopen en is bij het ongeluk zoo ernstig gewond, dat hij een oog moet missen. De man wordt verpleegd in 't ziekenhuis Lich tenberg te Amersfoort. Zijn toestand is zorgwekkend. Bekneld achter het stuur. SOEST. 14 Juni. Van bewoners van hotel „Kamplust" vernemen wij, dat zij om streeks half twee een hevigen slag hoorden Toen zij buiten kwamen zagen zij een auto aan den kant van den weg in brand staan, ter wijl een man er naast stond en om hulp riep. Met zand en snelblusschers trachtte men den brand te blusschen doch men moest toezien, dat de bestuurder Bruins, die nog teekenen van leven gaf, verbrandde. Hij zat muurvast achter het stuur geklemd. De drie andere slachtoffers waren uit den wagen geslingerd. De auto is niet in brand gevlogen door den Publicatie op onze nieuwsborden Behalve in eenige omliggende ge meenten van Haarlem (Heemstede, Bcnnebroek, Hillegom, Haarlemmer- liede en Haarlemmermeer) hebben heden in verschillende groote steden van ons land raadsverkiezingen plaats, O.a. in Utrecht, Arnhem, Enschedé, Eindhoven, Breda, Hilversum en Lei den. Hedenavond worden de uitslagen bekend gemaakt op onze nieuwsborden Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37. Van den uitslag der raadsverkiezingen in Heemstede zal door ons een bulletin worden uitgegeven dat op vele punten in Heemstede en op enkele plaatsen in Haarlem zal worden uitgereikt. ZANDVOQRT-BAD. HEDENAVOND GROOT VUURWERK motor, maar door het lekken van de benzine tank waarvan de inhoud vermoedelijk met een brandende sigaar in aanraking is gekomen. Goed reddingswerk werd nog verricht door een inwoner van Soestdijk, den heer Van Wijngaarden, die veel moeite heeft gedaan den bestuurder te redden. De geneesheeren J. Veldhuizen van Zanten en H. J. Ruperts, beiden uit Soest, waren spoedig na het ongeval ter plaatse, evenals de burgemeester van Soest, mr. W. A. J. Vis ser, de politie en de brandweer. De auto is met zulk een kracht tegen den boom gereden dat het voorste gedeelte om den boom gedraaid zat. E. Boom, de eenige overlevende van dit ont zettende auto-ongeluk, is slager van beroep en woonde, zooals gemeld, in Amersfoort. Hij is met den groentehandelaar Beekman om streeks half negen per motor uit Amersfoort naar Utrecht vertrokken. Daar hebben zij den motor achtergelaten en zijn met Bruins en twee vrouwen per auto, eigendom van Bruins, verder gegaan De toestand van Boom is zoo ernstig, dat de geneesheeren het niet gewenscht achten dat hij gehoord wordt. (De allernieuwste Parijsche mode gril ts een dameshoed, die van tijd tot tijd een deuntje muziek voortbrengt). We zijn wel gewend, ons niet meer te verbazen, Op 't gebied der mode in den vrouwenhoed, We aanvaarden maar gelaten al het dwaze Dat een nuchter mensch op dit terrein ontmoet. Machtloos vleit de man zich nog met het vertrouwen. Dat hij eens toch wel weer komen zal, de dag, Dat de mode hoeden scheppen zal voor vrouwen, Die men werkelijk weer hoeden noemen mag. En ziedaar, er is nu reden om te hopen. Niet omdat het dwaze nu al zichtbaar wijkt, Maar omdat het zoo elk spuigat uit gaat loopen, Dat de ergste crisis wel gekomen lijkt. Want de zucht om maar origineel te wezen. Nieuw tot eiken, maar het liefst den hoogsten prijs, Heeft geleid tot een. natuurlijk hooggeprezen Al 't vertoonde tartend, denkbeeld uit Parijs. Daar heeft men 't bestaan, een hoedje te creëeren Dat een deuntje hooren laat, zoo nu en dan, Naar 'k vertrouw zal zelfs geen lezeres beweren, Dat het hierna inderdaad r>og dwazer kan. Stel u voor, dat dit eens opgang zou gaan maken, Elke hoed weer met een andre melodie, 't Zou voldoende zijn om stapelmal te raken, Voor de vrouw zelf ook, bij zoo'n cacophonie Mooglijk keert dan nu de mode zich ten goede. Als de vrouw na deze allernieuwste gril, Zich voor verdre fantasieën in de hoeden, In den naam der harmonie behoeden wil. P. GASUS Een nieuwe „Batavier" lieeft een stoom machine. Besluit genomen om den passagiers betere nachtrust te verzekeren. De Batavierlijn is een nieuw schip rijker ge worden, dat 2687 bruto ton meet en 80.60 me ter lang is. Het schip is uitgerust met een stoommachine. Zonder twijfel zal menigeen verwonderd zijn dit te vernemen. In onzen tijd van turbines, mo toren en electrische voortstuwing maakt een stoommachine nu eenmaal een eenigszins ouder- wetschen indruk. Toch is de vooristuwingsinstallatie van de nieuwe Batavier, uitgevoerd door de N.V. Werk spoor, Amsterdam, hypermodern. Nauwkeurige economische studiën van uitge werkte projecten toonden aan, dat de financieele voordeelen van een motorinstallatie, vooral ge zien het betrekkelijk korte traject dat wordt be varen, slechts zeer gering zijn. Dit kleine financieele voordeel is opgeofferd aan de nachtrust van de passagiers. Een schip, uitgerust met een stoommachine, blijkt beter trillingvrij te maken dan een door een motor voortgestuwd schip. Bovendien maakt een stoommachine veel minder lawaai. tere glazen zijn er niet dan in een bril van KEIP. Het woord is aan Richard Wagner: De mélodie is de volledigste uitdrukking van het innerlijk wezen der muziek. Gr. Houtstraat naast Luzor (Adv. Ingez. MedJ Bankdirecteuren resp. tot li en 2^ jaar veroordeeld. AMSTERDAM, 14 Juni De rechtbank deed vandaag uitspraak in de straf zaak tegen de beide directeuren C. J- F. M. M. en J. C- F. W. van de bank Wiegerinck Muschter en Co., verdacht van verduistering van een zeer groot bedrag ten nadeele van cliënten van de bank. Het tekort beliep circa twee millioen gulden. De rechtbank veroordeelde M. tot anderhalf jaar gevangenisstraf, con form den eisch van den Officier van Justitie. De rechtbank bepaalde, dat de straf zal moeten worden ondergaan in de bijzondere strafgevangenis te Scheve ningen. De verdachte W. hoorde zich veroor- dcelen tot twee en een half jaar ge vangenisstraf. De officier van justitie had vier jaar tegen hem gerequircerd. In beide gevallen bracht de rechtbank de voorloopige hechtenis, acht maanden, in min dering. Zij overwoog dat het verweer, als zou een gedeelte van de stukken in leendepot zijn ontvangen, dient te worden verworpen, want ook wanneer zij in leendepot waren ontvangen dan waren de stukken door beide verdachten in ontvangst genomen met het doel ze niet terug te geven en er ook geen gelijkwaardige stukken voor in de plaats te geven. GROOT BADHUIS, voor MUSTERT, MULURU. Aanvang 10.30 uur. REIST OP AVONDRETOURS. (Adv. Ingez. Med.) Bestuurder van motorbakfiets lette niet op. D >n>t dagavond te 8 uur heeft op den hoek Amsterdamsche VaartBakhuizen van der Brinkstraat een aanrijding plaats gehad. Een 19-jarige groentenbezorger uit Amsterdam reed op zijn fiets in de richting Haarlem, van den te- genovergestelden kant kwam een motorbakfiets bestuurd door een kruidenier uit Haarlem, die rechtsaf de Bakhuizen v. d. Brinkstraat in wilde slaan. Hij liet eerst een anderen wielrijder pas- seeren doch lette niet voldoende op, waardoor hij den groentenbezorger aanreed. Deze kreeg een wond en een bloeduitstorting aan zijn rechterdijbeen. Zijn fiets werd ernstig bescha digd. Nadat hij door O. D. was behandeld is hij met een vriend per tram naar Amsterdam terugge keerd. De politie verzoekt hen, die van dit on geval getuige zijn geweest, zich te willen mel den aan 't bureau Smedestraat. Tegen den bak fietsbestuurder zal proces-verbaal worden op gemaakt. Ds. C. A. Lingbeek overleden. Oud-lid van de Tweede Kamer. VOORTHUIZEN, 14 Juni. In den af ge loopen nacht is in zijn woning al hier plotseling overleden ds. Casper Andries Lingbeek, emeritus predikant en oud-lid van de Tweede Kamer dei- Sta ten-Generaal Ds Lingbeek werd 5 Februari 1867 geboren en studeerde theologie aan de stedelijke uni versiteit te Amsterdam. In 1893 werd hij candidaat in Noord-Brabant om 11 Maart 1894 te Voorhuizen het pre dikambt te aanvaarden. Nadat hij eenige malen van standplaats verwis seld was werd hij in 1918 predikant te Steen wijk. vanwaar hij in 1919 reeds naar Reitsum vertrok. Hier was hij werkzaam tot 1925 toen de Herv. Ger. Staats partij, aan welks oprich ting ds. Lingbeek een actief aandeel had ge nomen, hem als haar eersten afgevaardigde naar de Tweede Kamer zond. Ds. Lingbeek was gedurende zijn eerste Kamerperiode ook lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en van den gemeenteraad van 's-Gravenhage. In 1931 stelde hij zich niet meer herkies baar en nam een beroep aan naar de Ned Herv. Gemeente van Urk. Bij de Kamerver kiezingen van 1933 was ds. Lingbeek opnieuw lijstaanvoerder en nam hij opnieuw zitting op het Binnenhof. In 1937 keerde hij na de ver kiezingen van dat jaar niet meer in de Kamer terug. Sinds dien tijd was hij woonachtig te Voorthuizen. Ds. Lingbeek, die een leerling en geestver want was van wijlen dr. Ph. J. Hoedemaker, behoorde tot de confessioneele richting cn was ook lid van het hoofdbestuur van de Con fessioneele Vereeniging. Hij was voorts redacteur van het weekblad „Staat en Kerk". De „Oranje" verlaat voorgoed de werf. Laatste hand wordt thans aan het vaartuig gelegd. AMSTERDAM, 14 Juni. Het nieuwe motor mailschip „Oranje" van de stoomvaart maatschappij Nederland heeft hedenmorgen voor goed de werf van de Nederlandsehe Scheepsbouw maatschappij verlaten. Het schip werd gesleept naar de Amster damsche Droogdokmaatschappij, waar het op nieuw in de verf zal worden gezet en de laat ste sporen van den arbeid, welke gedurende de laatste weken aan het schip is verricht, zullen worden verwijderd, zoodat het geheel nieuw en smetteloos zijn eerste reis zal kunnen aan vangen. De ..Oranje" is in dok 5 gebracht, waar het tot 18 Juni a.s. zal blijven. Dan gaat het schip naar de strekdam in het IJ om gemeerd te draaien, terwijl gedurende drie dagen, van 19 tot ~i Juni, de machines tevens proef zullen draaien. Op 22 Juni as. gaat de „Oranje" naar de com- pasboei voor het stellen en compenseeren der compassen, en dan gaat het naar een der ka den van de maatschappij Nederland, waar het gereed zal worden gemaakt voor den eersten technischen proeftocht, die op 27 Juni a.s. met tal van genoodigden aan boord op de Noordzee zal worden gehouden en die drie dagen zal du ren. HEDEN: 12 PAGINA'S Geval van gasvergiftiging te Zaandam. Prins-regent Paul van Joego-Slavië.is van zijnbezoek aan Duitschland in Belgrado terug gekeerd, waar hij begroet werd door den jongen koning Peter (in het midden achter in de auto). Op weg van het station naar het slot. Bejaarde vrouw om het leven gekomen. ZAANDAM. 14 Juni. In den af- geloopen nacht is alhier de 81-jarige echtgenoote van den metselaar J. van Zanen door gasvergiftiging om het leven gekomen. Gistermorgen verrichtte een timmerman in de woning van den heer Van Zanen in de Jan Sybrandsteeg eenige werkzaamheden. In strijd met de bepalingen verwijderde hij hier bij den gasmeter en bracht hij hem, toen hij met de karwei klaar was, weer op zijn plaats, in de meening dat de aansluiting was beves tigd, Toen de timmerman zich vanmorgen om half acht weer aan de woning vervoegde en met behulp van den sleutel, die hem den vorigen avond was meegegeven, naar binnen ging, vond hij het echtpaar Van Zanen, ten gevolge van gasvergiftiging bewusteloos te bed liggen. De geneeskundige dienst, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, stelde vast, dat de 81- jarige vrouw reeds was overleden. De man, die eveneens 81 jaar oud is, werd in bewuste- loozen toestand naar het gemeente-zieken huis overgebracht. HAARLEM EN OMGEVING. P De uitslag van de raadsverkiezing in Zand- voort. BINNENLAND. Bij een auto-ongeluk onder Soest zijn vier menschen om het leven gekomen. Ds. C. A. Lingbeek, oud-Kamerlid is over leden. De hoofdgetuige in het Koedijkdrama hand haaft haar verklaringen. De Tweede Kamer over de wijziging der dienstplichtwet. BUITENLAND. De blokkade van de Engelsche roncessie in Tientsin door de Japanners is heden in gegaan. Vier landen nemen de vluchtelingen van de „Saint Louis" op. Franco zal in September een bezoek aan Italië brengen. ARTIKELEN, enz. R. P.: CroydonLe Bourget. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. Correspondentie uit Berlijn: De nieuwe „Wacht am Rhein". S. A. Rcitsma: Een groot Nederlander her dacht. Jhr. dr. J. C. Mollerus: Organisatie-over wegingen. De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1