JMafkkade m Jientsin Iaspirin; De nieuwe „Wacht am Rhein". H' Britsche concessie gebarricadeerd. NIEUWS IN 'T KORT WOENSDAG 14 JUNI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 5 TIENTSIN, 14 Juni. (Reuter-ANP) De Japanners hebben hun bedreiging ten uitvoer gelegd en vanochtend de Britsche concessie geblokkeerd. Om de concessie zijn barricades aangebracht. Naar verluidt hebben de plaatselijke militaire autoriteiten der Japanners Dinsdagavond laat den Britschen auto riteiten medegedeeld, dat zjj, terwijl zij waardeering hadden voor den geest, waarin het Britsche voorstel tot instel ling van een gemengde commissie ge daan was, van meening waren, dat het nogal laat was ingediend. De Japanners zeiden zij, hadden alle voorbereidingen voor de blokkade getroffen en konden 't programma onmogelijk op zoo korten termijn veranderen. Slechts twee wegen, die naar de Britsche con cessie leiden, zijn open gebleven, een voor het binnenkomende en een voor het uitgaande ver keer. De correspondent van Reuter, die in den ochtend den toestand bij de grens in de con cessie in oogenschouw heeft genomen, zag bij de zeven controlepunten lange rijen wachtenden. Duitschers en Italianen ondervonden weinig moeilijkheden, doch de Engelschen werden streng gefouilleerd en ondervraagd. Sommige Chineezen moesten in wachtlokalen hun kleeren uittrekken. De levensmiddelenprijzen zijn sterk gestegen, in sommige gevallen met 70 procent. Gisteren kon men in de stad een grooten uit tocht aanschouwen van vrouwen en kinderen van Britsche en andere nationaliteit, die in de groote hitte, welke thans heerscht, niet in de kleine concessie opgesloten wenschen te blijven. Vele vrouwen en kinderen zijn zeewaarts ge trokken naar Peiteiho en Sjanhaikwan, terwijl anderen naar Peking gekomen zijn. In de Fransche en Britsche concessies is geen enkele Japanner en Japansche firma meer achtergebleven. Uit Tientsin was tevoren aan United Press gemeld dat de Japansche militaire autoriteiten hadden verklaard de blokkade in te zullen stel len omdat de uiterste grens van hun geduld bereikt was". De blokkade zou voortgezet wor den totdat de Engelschen de vier Chineezen, die er van beschuldigd worden een douane-inspec teur te hebben vermoord, zouden hebben uitge leverd en er ook van zouden afzien Tsjang Kai Sjek nog langer te helpen. Aan den eersten eisch is inmiddels voldaan. Het Foreign Office voegde er in zijn mededee- ling aan den ambassadeur Sjigemitsoe aan toe dat de jongste nasporingen hebben doen blij ken dat de beschuldigingen tegen de vier Chi neezen ingebracht juist zijn, zoodat men aan deze eischen van Japan kon voldoen. Of de Japanners thans geheel tevreden ge steld zullen zijn is de groote vraag, want de lijst van hun verlangens is nog lang. In de eerste plaats moeten de Britten breken met „hun be scherming van anti-Japansche communistische elementen". Verder moeten zij hun steun aan de Chineesche valuta opgeven. Japan verlangt dat er een eind komt aan het hamsteren, waardoor de prijzen opgedreven worden. Zij moeten niet langer de uitzendingen van illegale radiostations oogluikend toestaan, zij moeten de anti-Japan sche leerboeken van de Britsche scholen ver wijderen. Er zijn dus nog heel wat desiderata van de Japanners, die Engeland in vervulling zal moe ten doen gaan. In de verklaring van de Japansche militaire autoriteiten wordt betreurd dat de maatregelen tegen de Britten in China ook overlast veroor zaken voor de Franschen en andere nationali teiten. Zij zijn echter noodzakelijk gezien de vruchteloosheid van de onderhandelingen met de Engelsche autoriteiten, die „moordenaars in Vier landen nemen vluchtelingen van de „Saint Louis" op Schip deze week te Southampton. Frankrijk, Engeland, België en Ne derland zijn tot overeenstemming ge komen inzake het verleenen van asyl aan de vluchtelingen aan boord van de „Saint Louis", die niet op Cuba aan land mochten, aldus meldt Havas uit Parijs. De American Joint Distribution Comittee heeft een waarborgsom van 500 dollar per persoon gestort, hetgeen een totaal van ongeveer 700.000 gul den maakt, hetgeen een garantie is, dat deze menschen niet ten laste van de schatkist zullen komen. Besloten is dat Frankrijk, België en Engeland ieder 250 vluchtelingen zullen opnemen, terwijl Nederland aan 194 personen onderdak zal verleenen. Zoo dra de „Saint Louis' deze week te Southampton zal komen, zullen de con tingenten verdeeld worden. Men merkt verder op, dat van de 944 passagiers aan boord van de Saint Louis reeds 700 toestemming hebben zich naar de Vereen igde Staten te begeven, zoo dat zij zich na den bij de immigratiebe palingen vastgestelden tijd naar dit land zullen kunnen begeven. bescherming nemen", zoo wordt gezegd. De blok kade omvat ook de Fransche concessie, omdat deze aan de Britsche grenst, zoodat de blok kade op andere wijze niet effectief te maken is. Reeds thans hebben de Japansche autobussen hun ritten door de beide concessies gestaakt, of schoon de blokkade officieel eerst Woensdag in werking zal treden. De Japanners zijn druk in de weer om hun voorraden weg te halen uit de pakhuizen in de internationale concessies. Te Tokio is in een kabinetsraad de toestand te Tientsin besproken. Arita en Itagaki brachten rapport uit van de autoriteiten in Tientsin. Men besloot een krachtige houding aan te nemen. Jorga afgetreden als voorzitter van den Roemeenschen Senaat.. Nieuw reglement inzake het presidium verworpen. Prof. Jorga, De vroegere minister-president van Roeme nië professor Jorga, die 7 Juni jj. werd gekozen tot voorzitter van den senaat, is gisteren af getreden. Hij had in den senaat een ontwerp van een reglement ingediend, dat was opge steld in samenwerking met de commissie, welke tot dit doel was benoemd. De senaat verwierp dit reglement, omdat dit een artikel bevatte op grond waarvan het presidium van den senaat gekozen zou zijn voor den tijd van negen jaar, n.l. voor de geheele zittingsperiode. Het schijnt, dat de regeering wenschte, dat het presidium van den senaat slechts voor een jaar werd gekozen. Aan het aftreden van Jorga als voorzitter van den senaat moet geen bijzondere politieke beteekenis worden toe gekend. Bij geheime stemming werd zijn plaats ingenomen door het oudste lid van den senaat, professor Cuza, de voorvechter van het anti semietisme in Roemenië. De vergadering van den Senaat werd bij gewoond door den minister-president Calines- coe. Maatregelen te Kladno gedeeltelijk ingetrokken. Scholen weer geopend. Officieel wordt uit Praag medege deeld, dat aangezien de orde en de rust te Kladno na talrijke arrestaties niet langer bedreigd worden, het bevel om des nachts de deuren en vensters ge sloten te houden is ingetrokken en de scholen zijn weer geopend. Er is geen enkel communiqué gepu bliceerd over de resultaten van het onderzoek, die nog volkomen onbe kend zijn. De zender van Praag heeft het signalement verspreid van den beroepsinbreker Oelinsky, den vermoedelijken moordenaar van den Duitschen politieambtenaar te Kladno. De Duitsche rijksminister van justitie, dr. Gürtner. is gistermorgen in Praag aangeko men. Ook Himmler is voor een officieel bezoek in Praag gearriveerd. Voorts is mgr. Wolosjin, de vroegere premier van de Karpathische Oekraïne in Praag aan gekomen. Tsjechen uitgeweken. Uit Warschau meldt Havas dat twee Tsje chen, Kabac en Chlodobak geheeten. vroe ger adjudant-vliegers bij de Tsjechische luchtmacht, die door de Duitsche autoriteiten evenals duizenden hunner landgenooten. die geen werk hebben, naar Oost-Pruisen worden gezonden om daar aan de fortificaties te werk gesteld te worden, uit den trein gesprongen zijn, toen deze door Poolsch Pommeren reed. Zij verzochten den Poolschen autoriteiten hen niet naar Duitschland terug te zenden. LIJK VAN VERDRONKEN NEDERLANDER GEVONDEN Het ljjk van den Volkenbondödeskundige ir. Bourdrez, die op 15 Mei verdronken is, doordat zijn jonk op de Kingsja-rivier, waar hij onder zoekingswerk verrichtte, omsloeg, is thans ge vonden en naar Koenming overgebracht. Franco in September naar Rome. Van welingelichte zijde aldus het Italiaan- sche persbureau Stefani wordt gemeld, dat Franco zich einde September van dit jaar naar Rome zal begeven. Directeur van Junkers omgekomen. Slachtoffer van vliegtuigongeluk. BERLIJN, 13 Juni. Achterberg, direc teur der Junkersfabrieken, is gisteren bij een vliegtuigongeluk bij Anger- münde zóó ernstig gewond, dat hij later in het ziekenhuis is overleden. (D. N. B.) „Prawda" dringt op garanties voor de Randstaten aan. Ook Engeland en Frankrijk hebben er belang bij, betoogt het blad. In een hoofdartikel over het vraagstuk dei- verdediging van de randstaten schrijft het Russische blad „Prawda" o.a.: De buitenlandsche pers levert nog steeds commentaar op de bekende verklaring van Molotof en vooral op de passage in die rede, waarin Molotof sprak over hulp van Enge land. Frankrijk en Rusland aan Estland, Let land en Finland voor het geval, dat deze landen niet in staat zouden blijken hun neu traliteit te verdedigen. Aanvankelijk hebben sommige buitenlandsche journalisten gedacht, dat 't vraagstuk dezer randstaten op de lange baan kon worden geschoven. Thans echter zijn zij genoodzaakt toe te geven, dat de hand having der neutraliteit van deze staten van het grootste belang is voor de veiligheid van de Sovjet Unie. Andere betoogden, dat het vraagstuk geen actueele beteekenis had voor Frankrijk en Engeland. Doch ook de onjuist heid van deze bewering moest spoedig worden toegegeven. Bij het voortschrijden der be sprekingen is gebleken, dat Frankrijk en Engeland bij de handhaving van de neutra liteit der randstaten niet minder belang heb ben dan de Sovjet Unie. Zelfs een politicus als de Britsche conservatief Churchill moest het groote belang van dit probleem voor Frankrijk en Engeland erkennen. WEERBERICHT: H Voor het geheele land: koel weer. =j zwaar bewolkt met opklaringen. j| enkele regenbuien met kans op on- weer, zwakke tot matige W. tot N. wind. I Gevolg I Het middel: DIRECT alllllllllllllllllllllllllllllilllilli (Adv. Ingez. Med.) Mijninstorling in Duitschland. Zes dooden. In de mijn Erin te Castrop-Bauxel zijn een houwer en vijf andere mijnwerkers bedolven door een instorting en om het leven gekomen. De zes lijken zijn geborgen. Ongerustheid over het lot van Schuschnigg. Volgens de Evening Standard maken de vrienden van Schuschnigg zich den laatsten tijd ongerust over het lot van den gewezen staatsman. Sedert eenige weken heeft zijn vrouw, die hem voordien eens per week mocht bezoeken, hem niet meer gezien en evenmin over hem hooren spreken. Geweer van Lawlor per ongeluk afgegaan? Londensche politierechter behandelt den vermeenden aanslag op de hertogin van Kent. Dinsdag heeft de Australiër Vincent Lawlor te Londen terechtgestaan voor den politie rechter van Westminster. Zooals men zich zal herinneren heeft hij op 6 Juni j.l. geschoten op de Hertogin van Kent. Bij de behandeling van de zaak voor den rechter is gebleken, dat Lawlor een lasscher is van beroep. Hij is 6 April j.l. uit Austra lië naar Engeland gekomen en heeft aan de nieuwe Waterloobrug gewerkt. Nadat het schot bij de auto van de hertogin van Kent was gelost werd Lawlor door de politie ge grepen en in het bezit gevonden van een klein kaliber geweer van Duitsch fabrikaat. De loop van het wapen was afgezaagd, zoodat welge richt vuren vrijwel onmogelijk was. Verder vond men 21 houders met munitie. Op de rugzijde van de wapenvergunning van Lawlor stonden de adressen van de hertogin van Kent en van de zuster des koning geschreven. Lawlor deelde de politie mede, dat hij het geweer van zijn broer had gekregen. Hij had de loop er af gezaagd, omdat hij het bij zich wilde dragen uit vrees dat het gestolen zou worden. Hij voegde hieraan toe dat. toen hij op 6 Juni in Belgrave Square liep, zijn geweer vastzat en toen hij poogde het-los te maken, ging het schot af. Lawlor vertelde verder, dat hij ook een bezoek had gebracht aan Buckingham Palace en Windsor. Hij wilde hertogen en koningen zien. Hij droeg toen steeds zijn geweer bij zich. Nadat een aantal politiemannen en an deren als getuigen waren gehoord werd de zaak verwezen naar den rechter van Old Bailey. Lawlor zal daar terecht staan, zoowel voor het plegen van een aanslag op de hertogin van Kent als voor het schieten op de woning van de zuster des konings. (Reuter.) Stilstand in de Fransch-Turksche besprekingen. Tekst van accoord echter reeds gedeeltelijk bekend. In verband met het onderhoud, dat Bonnet gistermorgen heeft gehad met den Turkschen ambassadeur te Parijs, geeft men in de Fran sche hoofdstad te kennen, dat de Fransch- Turksche onderhandelingen de laatste dagen ,op de plaats rust" staan. Het onderhoud had juist betrekking op de punten, die nog hangende zijn, zooals de Fransche werken in het Sandjak en het tracé der grenzen in sommige gebieden. Het ac coord is echter reeds voldoende gevorderd om een tekst op te stellen, onder voorbehoud van de nog in bespreking zijnde punten. De tekst zal uit twee deelen bestaan, het eene betreffende het Sandjak Alexandrette, dat te Ankara zal worden onderteekend door den Franschen ambassadeur en den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, het tweede betreffende een verklaring van ou derlingen bijstand in het oosten van de Mid- öellandsche zee. dat te Parijs zal worden on derteekend door den Turkschen ambassadeur en den Franschen minister van buitenland sche zaken. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het cand.-ex. rechten mej. J. Druvf en de heer M. van Gmneker. en voor het doet. ex. geneeskunde mej. N. M. Buis, mej. M. P. I. van Beverwijk, mej. H. G. Tielz en de heeren K. van Walbeek, M. Ziekenoppasser en E. E. Geel en. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de dames Th. F. Lemaire en E. de Groot. Rijkskweekschool voor Onderwijzers (essen) Haarlem. Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames S. G. Neisingh, K. J. M. L. Ooms, M. v. Oostei-7.ee, S. C. Peetoom, E. H. Schuurman en A. M. v. d. Velde. Dinsdagmiddag heeft een arbeider, die in de Jan van Galenstraat te Amsterdam op een steiger werkzaamheden aan een huis ver richtte, zijn evenwicht verloren. De man viel van de derde verdieping en werd met ern stige verwondingen opgenomen. Dinsdagmiddag is nabij de Postbrug te Alphen a d Rijn het vijfjarig zoontje van de familie Koopman, wonende aan de Willem straat, bij het spelen te water geraakt en verdronken. Het reuzenwerk der Siegfried-linie gereed Een rij van twaalfduizend vestingen. Meer dan een millioen arbeiders hebben er aan gewerkt. Men schrijft ons uit Berlijn: ET was omstreeks 25 Mei van het vorig jaar dat Adolf Hitler in alle stilte aan een zijner intiemste medewerkers, dr. Todt, den bouwmeester der rijks-auto wegen, de opdracht gaf, om in den kortst mogelijken tijd aan de west grens een bolwerk op te werpen, dat Duitschland aan die zijde voor een aanval van alle denkbare combinaties van mogendheden absoluut zou bevei ligen. Wat een jaar geleden een onuit voerbaar bevel en een stuk onwerke lijke fantasie leek, is intusschen harde werkelijkheid geworden Tegenover de Fransche Maginot-linie en haar ver lengstuk in België ligt de Siegfried- linie, een onneembare veste, die bij een diepte van 50 K.M. honderden kilome ters lang is, welke er tusschen Aken en Saarbrücken liggen. Meer dan een millioen arbeiders. Het eerste half jaar voerde dr Todt het bevel over een leger van meer dan een millioen ar beiders. Dag en nacht werd er gegraven, beton gestort, men blies heuvels op, bouwde kunst matige hoogten, men verbreedde en verdiepte kleine rivieren, er werden kunstmatige moe rassen aangelegd, sommige wateren maakte men zoo ondiep, dat er geen vijandelijke vaartuigen van hoe weinig diepgang ook overheen konden komen. De bouw der rijksautowegen werd voor een belangrijk deel stopgezet bij gebrek aan werkkrachten en materiaal. De vergunning, welke men reeds eerder noo- dig had om een huis of wat ook te bouwen, werd practisch niet meer verleend. Het spoor wegverkeer en met name het goederenvervoer, dat men voor goed deel charterde voor het transport van beton, grint en ander bouwmate riaal voor den „Westwall" werd zoodanig ont wricht, dat toen de koudegolf aan het einde van het vorig jaar de binnenscheepvaart stil- legde, er een nijpend gebrek ontstond aan brandstoffen, waardoor er in vele gezinnen van het kolenrijkste land van Europa koude gele den werd. Jacht op werkkrachten. De arbeidsbureau maakten letterlijk jacht op arbeiders. Een bouwvakarbeider, die tijdelijk zonder werk raakte door de voltooiing van het gebouw, waarbij hij werkzaam was, gaf er al te dikwijls de voorkeur aan om tijdelijk te ver dwijnen en op zijn eigen houtje een nieuwe be trekking te zoeken, want terwijl hij nauwelijks als tijdelijk werkloos aangemeld was, stonden er in den regel reeds eenige beambten aan zijn huisdeur, die hem kwamen halen ten einde hem per eerste gelegenheid naar het Westen te diri- geeren Dit wil intusschen niet zeggen, dat de verwezenlijking der Duilsche grensversterkin- gen op den onwil der Duitsche arbeiders stuitte. Integendeel, de Duitscher houdt nog altijd zoo wel van de techniek als van het kolossale en de Siegfried-linie bood hem alle gelegenheid tol het bevredigen zijner patriottische gevoelens. Doch.er waren verschillende maren! Harde arbeidsvoorwaarden. Ten eerste kregen de arbeiders in het Westen hoogstens eens per maand verlof om hun gezin te bezoeken. Ten tweede vallen de dorpen en gehuchten in de Westelijke Duitsche grensdis tricten onder aanzienlijk lagere loonklassen dan de groote steden, waar de noodige arbeiders uitsluitend gerectuteerd werden. Ten derde kon men het enorme heir van arbeiders in den re gel niet onderbrengen bij particulieren, zoodat zij onderdak kregen in kampen, waar Pruisische discipline heerschte, waaruit zij slechts gedu rende bepaalde uren werden vrijgelaten, terwijl er in de cantine gewoonlijk zelfs geen zwak- alcoholische dranken geschonken werden. Ten vierde stonden deze menschen niet alleen onder het gebruikelijke toezicht van bazen en inge nieurs, doch werden zij bovendien nog op dc vingers gekeken door militaire deskundigen, ter wijl een politieke politie hen scherp controleer de in verband met den in Duitschland ontzet- tenden angst voor spïonnage. Groote geheimzinnigheid. Er bestond voor het grootste bouwwerk, dat het Derde Rijk tot nu toe voltooid heeft, een begrijpelijke belangstelling. Even begrijpelijk echter is het dat deze belangstelling weinig op prijs werd gesteld en zoo zag men in het mooie Rijnland schier overal het landschap bedorven door enorme rieten matten en schuttingen, ter wijl overvloedig aangebrachte bordjes nieuws gierigen den welgemeenden raad gaven, om uit de buurt te blijven! Een tijd lang reden de trei nen langs den Rijn op klaarlichten dag met her metisch gesloten gordijnen, terwijl de geheime politie er voor waakte, dat men ook niet door de kiertjes keek. Fransche nieuwsgierigheid. Een alleraardigst spelletje speelde men in het Saargebied. In dit heuvelachtige land loopt de Siegfried-linie vlak langs de Fransche grens. De Fransche landverdedigers hadden al spoedig be grepen wat er aan de hand was en op in der haast gebouwde observatie-torens stonden onaf gebroken Fransche officieren met verrekijkers gewapend aandachtig te observeeren, wat er aan gene zijde van de grens gebeurde, terwijl fo tografen en filmoperateurs met behulp van enor me telelenzen het ontstaan van de Sicgfriedli- nie iri beeld brachten. De Franschen hadden ech ter buiten den waard, of liever buiten de vin dingrijkheid hunner Oosterburen gerekend. Pio- nierafdeelingen rukten aan en door middel van geweldige spiegels, die door kunstlicht bestraald werden, wanneer de zon niet scheen, verblindde men de Fransche kijkers, terwijl fotografische platen en films zwart gebrand werden. Thans is de Siegfriedlinie gereed. Een half jaar geleden werd dat ook reeds beweerd, doch toen begreep iedereen dat er meer sprake was van propagan da dan van feitelijke werkelijkheid. Ook nu zal er nog wel het een en ander te doen overblijven, maar dit staat wel vast. dat Duitschland gereed is, om in het Westen aan eiken schok weerstand te bieden. Twaalfduizend vestingwerken. De Westwall bestaat uit niet minder dan 12.000 vestingwerken, geheel on- deraardscli en absoluut bom- en gas- vrij. Een wijd vertakt kabelnet maakt het mogelijk, dat men overal telefonisch met elkaar in verbinding kan treden, waardoor de zoo gevaarlijke functie van veldtelefonist en ordonnans geheel komt te vervallen. Er is een moderne inrich ting voor stroomend water en een goede verlichting. Onderaardsche trei- nen zorgen voor het transport van man schappen, munitie en proviand. Slechts waar natuurlijke hindernissen als ri vieren en moerassen aanwezig zijn. ontbreken de „aspergevelden". Draadversperringen, zoo dicht zoo hoog en zoo breed als de wereldoor log die niet gekend heeft, en die gelijk geno men proeven bewezen hebben, zeer moeilijk op geblazen kunnen worden, maken een bestor ming door infanterie, die het in verband met de genoemde aspergevelden zonder tanks zou wil len probeeren. tot een zeer riskante onderne ming. Het is duidelijk dat men er bij den bouw der betonnen schuilplaatsen en stalen geschut- torens rekening mee gehouden heeft, dat deze eventueel tegen zeer langdurig trommelvuur, ook van de nabije zware Fransche artillerie, opge wassen moeten zijn. De inrichting van een onderaardsch fort. Men heeft eenigen Duitschen journalisten de gelegenheid geboden om een geheel onder aardsch fort te bezichtigen, dat in den top van een heuvel gebouwd is. Inwendig moet dit fort sterk herinneren aan een oorlogsschip: overal steile trappen, pijnlijke zindelijkheid, alom goe de overzichtelijkheden en ten top gedreven doel matigheid. Door twee torens, waarin zware ma chinegeweren staan opgesteld, wordt de heuvel achtige omgeving bestreken. Een gepantserde toren schept de gelegenheid om ook onder het zwaarste trommelvuur alles wat op het slagveld gebeurt, kilometers ver nauwkeurig te obser veeren. De otnwerpers van edzen modernen burcht van beton en staal gelooven dat ze door geen der tot nu toe bekende zware wapenen ge slecht kan worden, ook niet tijdens een langdu rig beleg. De modernste granaatwerpers zouden het eventueelen belegeraars in hun loopgraven overigens tamelijk lastig kunnen maken, ter wijl een eventueele stormaanval, zoo die niet dadelijk onderdrukt werd door het vuur dei- ma chin ege weren, toch in elk geval zou verstik ken in den helschen adem der vlammenwer pers. Op het oogenblik lijken al deze verschrikkin gen nog ver verwijderd, wanneer men de ge zellige eet-, slaap- en recreatiezalen der man schappen. de technisch voorbeeldige machineka mer en de practische installatie voor water voorziening bezichtigt. Alleen een ziekenzaal en een operatiekamer met groote capaciteit en de modernste medische hulpmiddelen stemmen even tot nadenken. (Nadruk verboden). RAUIC^ PROGRAMMA DONDERDAG 15 JUNI HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek (om 8.15 Be richten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 10.46 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.00—1.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het werk van het Leger des Heils. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.457,55 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS berichten. 8.15 Orgelcon cert. 9.00 Exegetische causerie. 9.30 Apollo- ensemble. 10.00 Berichten ANP. actueel half uur. 10.30 Vervolg concert (10.45—11.00 Gym nastiekles) 11.25 Gramofoonmuziek. ca. 11.50 —12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-uitzcnding. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berich ten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon muziek. 10 30 voor de vrouw. 10.35 Orgel concert. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Omroepor kest en soliste. 12.15 Berichten. 12.17 De Ro mancers en soliste. 1.15 Orgelspel. 1.40 Het Lyra-Trio. 2.25 Declamatie. 2.45 Revue-pro gramma (opn.) 4.00 Voor zieken en thuiszit tenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Jeugd- halfuur. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.28 Berichten. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Gramofoon muziek. 7.10 Koor „De Wacholders" 7 40 Va- cantie-praatje. 8.00 Berichten ANP, Radio journaal. mededeelingen. 8.25 Omroeporkest en solist. 9.20 Radiotooneel. 10.30 AVRO-Vaude- ville-orkest en soliste. 11.00 Berichten ANP. Hierna: Karolyi Arpad's Zigeunerensemble. 11.25—12.00 Dansmuziek (gr. pl.) DROITWICH 1500 M. 11.40—11.46 en 12.05 Gramofoonmuziek. 12.20 BBC-zangers. 12.50 Julius Kantrovitch en zijn orkest, 1.20 Liedjes aan den vleugel. 1.35—2.20 BBC-Schotsch orkest. 3.10—3.30 De clamatie. 3.35 BBC-orkest en soliste. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Het Walker-octet. 6.00 Cello voordracht, 6.20 Berichten. 6.40 Landbouw- praatje. 7.00 Radio-film. 8.00 Causerie: Arc tic Laboratory. 8.20 Gevarieerd programma. 9.05 Radio-tooneel. 9.20 Berichten. 9.45 Nieuws uit Canada. 9.50 Billy Thoburn's Band. 10.20 Kerkdienst. 10 40 Berichten. 11.05 Reportage uit Halifax. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.10 12.20 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 12.35 Zang. 1.25 Pascal-orkest. 2.35 Viool voordracht 2.50 Zang. 3.05 Gramofoonmuizek. 4.35 Zang. 4.50 Pianovoordracht. 5.25 Solisten concert. 6.05 Radiotooneel. 7.20 Ellis-orkest. 8.5012.05 Opera-uitzending. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Klein Dres- densch orkest. 8.50 Omroepkleinorkest en so listen. 10.2010.50 Volksliederenconcert. 12.20 Omroepkleinorkest en de 5 Munchener instru mentalisten. 1.35 Uit Italië: EIAR-strijkorkest en accordeontrio. 2.303.20 Populair concert. 4.20 Leo Eysoldt's orkest en soliste. 6.55 en 8.50 Gramofoonmuziek. 9.35 Radiotooneel. 10.55— 12.20 Versterkt trompettenkorps en soldaten- koren. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. I.502.20: 5.20 en 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20, 1.30-2.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Vioolvoordracht. 6.55 en 7.35 Gramofoon muziek 8.20 Ed. Loiseau's orkest. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Muziek op oude instrumenten. 9.20 Om roep kamerkoor en Omroeporkest. 10.20 Be richten. 10.40 Trioconcert. 11.05 Berichten. II.2012.20 Omroepkleinorkest.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9