Haarlem's Dagblad Indië staat voor moeilijke financiëele problemen. Gemeenteraads verkiezingen. Gouverneur-generaal geeft voor 1940 een overzicht. Raadsverkiezingen. BERICHT Extra uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitschiand. Van tandarts tot motorrenner. Het Belangrijkste 56e Jaarganj» No. 17173 Ktgmre Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienat 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 15 Juni 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek* Gisteren zijn in een groot aantal steden en dorpen gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De meeste provinciale hoofdsteden hebben zelfs haar beurt al gehad, al heeft van de zes groot ste steden des lands er nog maar één gestemd, namelijk Utrecht. De overige vijf: Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Haarlem en Groningen komen later. Begrijpelijkerwijze is er in deze steden, en in al de overige gemeenten waar men nog ter stembus moet tijgen, groote be langstelling voor de uitslagen van dezen Woensdag. Men tracht er uit op te maken wat men zelf te wachten heeft. In Haarlem, Velsen, Beverwijk en Bloemendaal kan men daarbij wat extra-aandacht geven aan naburige plaat sen waar de teerling al geworpen is: Heemstede en Haarlemmermeer hebben gisteren gekozen, Zandvoort zelfs al eerder. Cijferaars zouden zich nu al kunnen ver meien in het opmaken van totaal-resultaten, met percentages en vergelijkingen en al de andere statistische vermaken, aan verkiezingen verbonden. Maar veel werkelijk houvast zal de oogst van gisteren hun niet geven. Bij de ge meenteraadsverkiezingen doen zich nog in vele gevallen factoren gelden, die door de invoering van Evenredige Vertegenwoordiging uit de Kamer- en Statenverkiezingen vrijwel zijn verdwenen. Ik bedoel de persoonlijke bekend heid van den candidaat en de invloed van lo cale geschillen, die tot indiening van aparte lijsten leidt. De eerste factor heeft in sommige gevallen veel invloed. Als een partij met een lijstaanvoerder komt, die in zijn stad of dorp bijzonder veel waardeering geniet, die zich misschien in de laatste jaren op een of andere wijze extra onderscheiden heeft, neemt het stemmental op zijn lijst toe los van gebruike lijke politieke overwegingen. Heeft iemand, of heeft een groep, daarentegen de goe-gemeen- te ontstemd, is er misschien zelfs scheuring door in de partij ontstaan, dan treedt de te genovergestelde uitwerking op. Soms gaan veel stemmen verloren doordat de dissidente lijst geen enkelen zetel bemachtigt. Nu valt bij de uitslagen van gisteren op te merken, dat het succes der kleine partijtjes en groepjes in het algemeen minderende is. Vorige verkiezingen hebben dat verschijnsel ook al te zien gegeven: het zet zich blijkbaar voort. Niet overal, maar als overheerschend verschijnsel. Het aantal in de gemeenteraden vertegenwoor digde partijen is zeer verminderd vergeleken bij een dozijn jaren geleden, maar ook weer vrij opvallend gedaald vergeleken bij 1935. Als ik het naga in een aantal steden, waar giste - ren een nieuwe Raad gekozen is, blijkt dat het aantal fracties in den Utrechtschen Raad zal j dalen van 8 tot 7, in den Enschedé'schen van 12 tot 9, in Hilversum van 9 tot 7, in Arnhem, Zwolle en Kampen van 8 tot 7, in Bussum van 7 tot 6, in Vlissingen van 7 tot 5, in Venlo van 7 tot 4. Dat is wel een kenmerkend verschijnsel en de meeste menschen zullen het met instem ming begroeten, omdat het minder krachtsver snippering beteekent. De onlangs gehouden Statenverkiezingen hebben een stemmenwinst ten voordeele van de „middengroepen" opgeleverd die gisteren in het algemeen wel bevestigd werd, zonder dat men daar nu positieve conclusie uit kan trek ken. Het duidelijkst waarneembaar is de winst der vrijzinnig-democraten. Bij de libe ralen ziet men in vele plaatsen een stijging der stemmen-totalen maar weinig zetelwinst, bij de Christelijk-Historische Unie wat meer zetelwinst. Zoo blijkt uit den uitslag van Hil versum, dat deze drie partijen daar in 1935 ge zamenlijk 23.14 pCt. van het totale stemmen- totaal behaalden en nu 32.03 pCt. Hun aantal zetels steeg van 8 tot 10 in een Raad van 31 leden. In Leiden steeg het gezamenlijk percentage dezer drie middengroepen van 22.56 tot 26.91 en het aantal zetels van 8 tot 9 uit 35 zetels, in Arnhem steeg het percentage van 16.52 tot 23.87, het aantal zetels van 5 tot 8 uit 35, maar in Utrecht klom het percentage slechts van 17.06 tot 18.97 en het aantal zetels van 6 tot 7 uit 39. Daarnevens kan men geen belangrijke ver liezen voor de andere belangrijke partijen waarnemen. De beide grootste. R.K. cn S.D.A.P., hebben zich gehandhaafd, de eerste sterker dan de tweede. Ook de A.R. geven geen ver zwakking te zien. Verhoogingen van de stem men totalen zijn noodig om zich te handhaven, want in de meeste plaatsen is het aantal kie zers gestegen. Verhoogingen van de percenta ges gaan vaak ten koste van kleine groepen en zijn in vele gevallen niet belangrijk genoeg om zetelwinst op te leveren. Zoodat als men deze cijfers buiten beschouwing laat en alleen op de zetelverdeeling let, er niet veel wijzigingen van werkelijke beteekenis in de sterktever houding der partijen vallen te noteeren. In sommige gemeenten waar rechts of links een luttele meerderheid had, is de Raad evenwel net „om" en er zijn natuurlijk gevallen, waar in invloed op de in September komende wet houdersverkiezingen zal blijken. Maar om die te kunnen taxeeren zou men alle plaatselijke omstandigheden moeten nagaan; lang niet overal is de meerderheid rechts-links beslis send. In het algemeen dient ook opgemerkt te worden dat de uitslagen van gisteren geen duidelijk beeld voor het geheele land geven. Bij den uitslag van Heemstede valt op dat het aantal geldige stemmen in deze gemeente, ainds het annexatiejaar 1927 tengevolge van De Gouverneur-Generaal van Ned. Oost Indië I jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer heeft hedenochtend den nieuwen Volksraad geopend. De gouv.-generaal heeft bij deze gelegenheid een uitvoerige rede gehouden, waarin hij de positie van onze Oost op econo- norrusch, financieel, sociaal, politiek en cultu reel gebied belichtte. Jhr. Tjarda Starkenborgh Stachouwer. De Gouverneur-Generaal zeide' het financieel aspect voor 1940 niet gunstig te kunnen achten. Wel noemde hij den loop der landsontvangsten bevredigend, den gang van het economisch leven in aanmerking genomen, doch de sterk stijgende uitgaven stellen de Indische regeering voor moeilijke, problemen. De middelenopbrengst in 1938 is ruim 34 millioen meer dan de herziene raming voor dat jaar en 8 millioen meer dan in 1937; de uitgaven kwamen 3 millioen boven de herziene raming. Het voordeelig saldo van den gewonen dienst wordt voorloopig geschat op 1,4 millioen. Het thans loopende jaar zal echter een tekort op den gewonen dienst opleveren, dat in het licht der jongste gegevens becijferd wordt op 36 millioen. Oorzaak: de sterke stijging der uitgaven. Voor 1940 wijst de ontwerp-begrooting een nadeelig saldo op den gewonen dienst aan van 40 millioen gulden. Drie cijfers illustreeren de stijging der lands- uitgaven: in 1938 waren zij 374 millioen, voor 1939 wordt een eindcijfer van 401 millioen ver wacht en voor 1940 worden de uitgaven geraamd op 408 millioen. Het laat zich aanzien dat deze stijging zich na 1940 nog zal voortzetten. De Gouv.-Generaal betoogde in zijn rede, dat, op grond van de hierboven vermelde feiten, groote soberheid bij het financieel beleid zeer noodzakelijk is. Echter is de Indische regeering niet bereid over te gaan tot een geforceerd terugdringen van het peil der uitgaven tot dat der inkomsten Reeds een bescheiden terugtred van het uit gaven-peil van 1939 bleek al niet doenlijk en in den constanten bevolkingsgroei weer voortdu rend stijgende, nu al bijna de 10.000 bereikt heeft. Het is, om precies te zijn, 9460 en komt practisch overeen met dat van.... twee pro vinciale hoofdsteden, Middelburg en Assen, die resp. 9800 en 9334 geldige stemmen hebben uitgebracht, ik vermoed dat Heemstede daar zelf verbaasd van zal zijn. De verhouding van rechts tot links, 9-6 leden, veranderde in Heem stede in 8-7. In Haarlemmermeer daarentegen steeg de rechtsche meerderheid van 13-8 tot 14-7. Pas na de voltooiing van het geheele „ver kiezingsproces" der Nederlandsche gemeen ten zal men werkelijk afdoende conclusies om trent winsten en verliezen der verschillende partijen kunnen trekken. R. P. vele gevallen bleek een markeeren van den pas onraadzaam. Wel zijn nieuwe maatregelen tot verhooging van het inkomstenpeil noodzakelijk De Indische regeering stelt voor: a. herziening van enkele tarieven der in komstenbelasting; geschatte opbrengst 2 mil lioen. b. verhooging der opcenten op de inkomsten belasting van 50 op 75; geschatte opbrengst 6,6 millioen. c. verhooging der opcenten op den vennoot-1 schapsbelasting van 100 op 150; geschatte op brengst 8,8 millioen. Het defensie-uitvoerrecht, dat ultimo 1939 afloopt, zal niet worden verlengd. Ter com pensatie daarvan wordt 7y2 millioen van de opbrengst der nieuwe voorstellen overgebracht naar den buitengewonen dienst. De resteeren- de 9,9 millioen dienen ter vermindering van het tekort op den gewonen dienst 1940 t< millioen. Een belangrijk deel der Indische inkomsten dienen om de defensie-uitgaven te dekken. Van 1935 tot nu steeg het totaal der zuivere gewone uitgaven voor leger en vloot van 50 mil lioen tot 106 millioen. Bovendien worden van 1936 tot 1940 87 millioen op den buitengewonen dienst geboekt. Met gespannen aandacht wacht Indië de be slissing af over de plannen tot verderen uitbouw van de vloot. Voorts deelde de G.-G. nog mede, dat bij de Indische regeering in voorbereiding is een ont- werp-regeling tot afschaffing der heeren diensten. VIERHONDERD GULDEN UIT PORTEFEUILLE GESTOLEN. Een bezoeker van een café in de Voetboog straat te Amsterdam, had het zich huiselijk ge maakt en zijn jasje en vest over een stoel ge hangen. Toen hij later elders was, bemerkte hij dat hij zijn portefeuille met vierhonderd gulden miste. De man ging naar het café terug en bij een ingesteld onderzoek vond men de porte feuille in een hoek op den grond. Het geld was echter uit verdwenen. De burgerplicht eischt dezer dagen Van allen onzer weer een daad, Men komt ons om een oordeel vragen, De leuze is ditmaal: Schaft raad! Na een vier jaren van verpoozen, Zijn wij er nu weer midden in, Er wordt weer links en rechts gekozen, Ja, links en rechts in dubblen zin. In heel een serie steden, dorpen. Verspreid over het heele land. Is thans de teerling al geworpen. U weet den uitslag uit de krant. Het meerendeel moet straks nog komen. Wat later, maar toch niet te laat, Zij hebben wat meer tijd genomen, Maar wees gerust, komt tijd. komt raad. Het stembiljet met vele namen. Geeft weer een zeer bontkleurig beeld. Wij stemmen broederlijk tezamen. Maar even broederlijk verdeeld. Maar wat ons dan ook scheidt als menschen, Verplaatst op politiek terrein, Wij zijn vereend in vurig wenschen, Dat goede raad goedkoop mag zijn. P. GASUS. Het woord is aan Emerson Er is scheppend lezen ge lijk er scheppend schrijven is. Spoorwegpeiisioenen blijven de aandacht der Kamer vragen. Dwingt Uw oogen niel tot inspanning, gebruikt een bril van K EIP. Gr Houlsltaal naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) WIELRIJDSTER DOOR AUTO AANGEREDEN Woensdag is bij het oversteken van den rijks weg te IJsselmonde de 51-jarige wielrijdster mej. Van Zwol door een personenauto aange reden, welke bestuurd werd door den heer H. J A. B. uit Rotterdam. Mej. Van Zwol werd tegen den grond geslingerd en met een ernstige hoofd wonde en een hersenschudding naar het Diaco- nessenhuis te Rotterdam -overgebracht. Zij is aldaar in den loop van den dag aan de gevolgen van haar verwondingen overleden. DOODFLIJKE VAL VAN EEN SCHILDER. Woensdag was een 32-jarige schilder bezig werkzaamheden te verrichten aan de achter zijde van een huis aan de Stadhouderskade te Amsterdam. Om de raamkozijnen op de derde verdieping te schilderen, had hij tusschen twee haaks op elkaar staande ramen een plank ge legd. Met de eene voet stond hij op de venster bank, met de andere op de plank. Vermoedelijk is op een gegeven oogenblik de plank losgeschoten, waardoor de man zijn evenwicht verloor en viel. Het slachtoffer kwam op een binnenplaatsje terecht en werd zoo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. De man was gehuwd en had een kind. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. II II ebt u iets op te ruimen of te vragen? Een Groentje in Haarlem's Dagblad is er niet alleen goed voor, het is er het best voor. Mogelijk door bijzondere transacties. 's GRAVENHAGE. 15 Juni. De regeeringspersdienst meldt: Tusschen Nederland en Duitschiand werd overeenstemming verkregen over een extra uitvoer van ca. H.M. 3.000.000 aan Nederlandsche tuinbouw producten naar Duitschiand. Deze transactie werd bevorderd wegens den uitzonderlijk moeilijken toestand van den tuinbouw. De betaling van dezen uitvoer zal niet op de gebruikelijke wijze over de clearing geschieden, doch op een nader te bepalen wijze door het af sluiten van bijzondere transacties. Uit de voor de steunverleening aan den tuinbouw voor 1939 uit het Landbouwcrisis- fonds beschikbaar gestelde gelden zal de be taling aan de Nederlandsche belanghebben den op zoodanige wijze gefinancierd worden, dat deze geschiedt op een termijn die over eenkomstig met een wachttijd, gelijk die be staat voor den over de clearing te verreke nen export. Op intrekking der korting wederom aangedrongen. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioen wet Spoorweg-ambtenaren 1925. kon men zich algemeen vereenigen met het voorstel om korting op pensoenen beneden f 500 met ingang van 1 Juli 1939 ongedaan te maken. Verscheidene leden, die op het standpunt stonden, dat pensioenen onaantastbaar zijn, brachten in herinnering dat de Kamer zich op 19 October 1938 in groote meerderheid heeft uitgesproken voor intrekking van de in 1936 ingevoerde korting op de spoorwegpen sioenen. Deze leden betreurden, dat de regee ring aan deze wensch slechts ten deele gevolg wil geven en een tusschenvoorstel doet, inge volge hetwelk de korting op de pesioenen, hooger dan f 500. met ingang van 1 Januari 1940 geleidelijk in vijf jaren zal vervallen. De waardeering dezer leden voor het feit, dat de regeering aan den wensch der Kamer een eindweegs wil tegemoet komen, was gerin ger dan hun teleurstelling over het feit, dat de regeering eerst na vijf jaren een einde wil maken aan de uitzonderlijke positie waarin de spoorwegpensioenen verkeeren. Naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde leden is er slechts één weg om aan de uitspraak der Kamer volkomen recht te doen wedervaren, namelijk het intrekken van de korting, niet in termijnen, doch ineens, en wel met ingang van 1 Juli 1939, den dag waarop ook de korting op de laagste pensioenen wordt ongedaan gemaakt. Zouden tegen het terstond intrekken van de korting overwegende bezwaren bestaan, dan zouden een deel dezer leden toch ten sterkste aandringen op inkorting van het overgangs tijdperk tot twee of ten hoogste drie jaren. Goebbels aan het woord. .Duitschiand en niet Engeland aangewezen de wereld te regeeren". Te Parijs wordt tegenover het Hotel des Invalides een luchtbeschermings tentoonstelling gehouden. BERLIJN, 15 Juni (Havas) Minister Goebbels heeft in een rede voor de nationaal- socialistische studenten van den gouw Berlijn een aanval gedaan op hen. die het Hitleriaan- sche stelsel critiseeren en vooral op de intel- lectueelen. Hij wilde geen internationale vraagstukken behandelen, doch kon niet na laten een toespeling te malcen op de bekende stelling van de bezittende cn de onterfde vol ken. Hij zeide o.a. „Natuurlijk hangt de poli tieke evolutie van de omstandigheden af en het is mogelijk, dat men thans verder van het doel verwijderd is dan eenigen tijd ge leden. Doch alleen die critiek is gerechtvaar digd, die den toestand, waarin het rijk zich bevond, vóór Hitier aan de macht kwam, ver gelijkt met den tegenwoordigen toestand. An- derde volken hebben zich vergist, toen zij dachten, dat Duitschiand geen politiek hoofd had. Met die andere volken moest een con flict ontstaan alleen al. doordat zij ook ons op imperialistisch terrein trachten te bren gen". Goebbels zeide voorts: „Indien er in de zeventiende eeuw één man geweest was, sterk genoeg om Duitschiand te vereenigen, dan zou thans Duitschiand over de wereld regeeren en niet Engeland, want wij zijn daartoe aan gewezen. Wat Duitschiand sedert eeuwen ver zuimd heeft, moet thans in decaden worden ingehaald". Goebbels zeide voorts o.a.: „Duitschiand heeft zich nooit zoo sterk gevoeld als thans, nu het niet langer democratisch geregeerd wordt- Engeland en Frankrijk kunnen niet meer steunen op een deel van het Duifcsche volk. De minister zei hun. die vragen: wat zoudt gij gedaan hebben als Chamberlain niet naar München was gekomen, te antwoorden: hij is wel naar München gekomen. Hij kwam niet voor zijn genoegen, maar omdat hij geen andere oplossing had. Wij hebben hem ln een hoek gedrukt en hij was schaakmat gezet". I Goebbels maande vervolgens de journalisten tot discipline aan en eischte voor de regeering i het recht op een deel van de waarheid te ver bergen. Hij zeide in dit verband: „Gelooft ge dat ik. toen ik in de „Völkischer Beobachter" een artikel tegen Engeland schreef, alles zeide wat ik van de Engelschen wist of dat ik. als ik de rekening met Polen vereffen, niet meer j zou kunnen zeggen". I Aan de T.T. races te Assen zal dit jaar behalve de bekende Duitsche en lialiaansche motorrenners ook dc Oos tenrijker F. J. Binder deelnemen. Binder, Oostenrijker van geboorte, heeft jaren lang in Francker gewoond, ivaar hij zich als tandarts had gevestigd. Het motorracen trok hem evenwel zoo aan, dat hij zijn witte jas verruilde voor het leeren renvest en thans ziet men Binder, als lid van een Engelsch ren nerssyndicaat, op alle internationale motorraces in Europa aan den start ver schijnen. Dat hij intusschen wel tot de aller- besten is gaan behooren, bewijst zijn prestatie in den „Grooten prijs van Fin land" op 7 Mei j.l., waar hij de 350 cc klasse in een nieuwen recordtijd ivist tc winnen. Op 21 Mei nam hij deel aan een race in Viijanii, eveneens in Finland; ook hier werd hij winnaar en sloeg hij alle records in zijn categorie. HEDEN: 16 PAGINA'S BINNENLAND. e Tweede Kamer neemt de gewijzigde dienstplichtwet aan. Holzmann is uitgewezen omdat hij gevaar lijk was voor de openbare orde. Schout-bij-nacht Helfrich is benoemd tot commandant der Indische zeemacht. Uitslagen van raadsverkiezingen. BUITENLAND. Na de blokkade te Tientsin begint zich in de Engelsehc concessie voedselgebrek tc doen gevoelen. i cultureel verdrag met Ita- Spanjc heeft ec lië gesloten. Vandaag wordt een onderhoud tusschen Wil liam Strang en Molotof verwacht. SPORT. S. A. Reitsma: Een groot Nederlander her dacht. Schaakrubriek. Het sportgesprek van de week. ARTIKELEN, enz. R. P.: Gemeenteraadsverkiezingen. R. Blomberg: De Bond van Ned. Onderwijzers bestaat 1 Juli a.s. 50 jaar. D. Vertelling: Ontmoeting in het park Voor de Vrouw. De Burgerlijke Stand nomen on ran Haarlem Is opge-

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1