Haarlem's Dagblad Erfpachtscommissie veroordeelt Wethouder dclïlvUUidci beleidsfouten De Groote Oneenigheid. maakte ernstige Vonnis in Amsterdamsche moordzaak. Vierjarig jongetje Brouwersvaart. Een poppenhuis. Het Bel angrijkste 56e Jaargang Nó. 17174 tïïtgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 16 Juni 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3-25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-t regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. O Er zijn dezer dagen weer eens nieuwe uitingen van de groote oneenigheid tusschen Engeland en Duitschland geweest. De Engel- schen, thans geweldig bewapend evenals de andere groote mogendheden en voorzien van hun keten van non-agressie-verdragen met verscheidene landen door hen „vredesfront" en door Duitschland „omsingeling" genoemd hebben opnieuw den Duitschers de hand toegestoken. Zij willen onderhandelen, ver klaart Lord Halifax. Maar de Duitschers willen de toegestoken hand niet aannemen en straks zal Hitier weer een rede gaan houden om dui delijk te maken waarom niet. Het is nauwe lijks te verwachten dat deze wederzijdsche uiteenzettingen van eigen standpunt en eigen rechtsopvatting tot eenige verandering in den huidïgen toestand zullen leiden. Die blijft, dat zwaarbewapende grootmachten tegenover el kaar staan en dat alle volken hopen dat het tenslotte goed af zal loopen, maar daaraan twijfelen. Terwijl intusschen alle staten van Europa aan financiëele uitputting lijden en hun volkski-acht op den duur verzwakken doordat er te weinig geld aan allerlei nood zakelijke maatregelen besteed wordt. Als men denkt aan den grooten vooruitgang op maatschappelijk gebied, in de negentiende eeuw ingezet, in de twintigste vervolgd en nu onderbroken, ja deels weer afgebroken, is het om te huilen. De enorme bewapeningsihaat- regelen hebben een deel der werkloosheid op geheven, maar een groot deel overgelaten. En daarnevens is het onderwijs verslechterd, de zorg voor de volksgezondheid verminderd, een heel gamma van cultureele ontwikkelingen in eengezakt, de zoo noodige verbetering dei- volkshuisvesting in de meeste landen veel en veel slechter dan in ons land geremd en zijn een voortdurende onrust en wantrouwen ont staan. Diplomatiek verstaan de Engelschen en de Duitschers elkaar blijkbaar volstrekt niet meer. Het is duidelijk dat de Duitschers niet tevre den zijn met den bestaanden toestand in Oost- Europa, met den status quo, en daarin wijzi ging wenschen. Het is even duidelijk dat Enge land, ofschoon niet onwillig ten aanzien van een gewijzigd statuut voor Dantzïg, door zijn nieuwe verdragen dergelijke wijziging belet heeft. En nu beschuldigt men elkaar van agres sieve bedoelingen, m. a. w. van het voornemen om andere landen of het eigen land gewapen derhand te lijf te gaan, doet dit intusschen wederzijds niet en schiet geen streep op. Het is een vermoeiend en weinig verheffend schouwspel. De Engelschn probeeren voortdu rend het Duitsche volk van hun voortreffelijke bedoelingen te overtuigen en spreken hen in hun eigen taal per radio toe. De uitwerking wordt blijkbaar onvoldoende geacht en zij heb ben nu over de instelling van een Propaganda- myiisterie gedacht, maar bijtijds ingezien dat dit alleen in een eventueelen oorlog gewenscht zou blijken. Gelukkig dat dit uitblijft. Er komt nu een „publiciteitsafdeeling" en men zou kun nen vermoeden dat het verschil alleen in den naam zat als de leider daarvan niet Lord Perth zou zijn. Van dezen behoedzamen diplomaat, vroeger (als Sir Eric Drummond) secretaris generaal van den Volkenbond, later Britsch ambassadeur te Rome, kan men geen propa ganda verwachten die ook maar eenigszins aan den trant van dr. Goebbels zal doen den- ken. Intusschen lijkt de vraag gewettigd, welke wonderen men eigenlijk van dezen nieuwen dienst verwacht. Bemiddeling tusschen Londen en Berlijn schijnt de logische methode om hen eindelijk weer tot onderhandelen te bewegen. Maar wie zou die bemiddeling moeten verleenen tus schen twee zoo zelfbewuste grootmachten? In vroeger tijden zou men aan den president van de Verqenigde Staten hebben kunnen denken. Die mogelijkheid is nu uitgesloten, gezien de verhoudingen van de V.S. met Duitschland en de ontvangst van Roosevelt's veelbesproken Boodschap in Berlijn. De kleine mogendheden hebben ongetwijfeld al heel weinig lust om zich in het wespennest te steken en men kan zich slechts voorstellen dat iets bereikt zou kunnen worden door één enkel man, handelend niet namens een land maar voor eigen verantwoording. Hij zou een man moeten zijn die zoowel Duitschers als Engelschen volkomen verstond, die zoowel bij Hitier als bij Chamberlain en Halifax een goed onthaal en een zeer groot vertrouwen zou genieten en die zijn pogingen liever in het geheim dan in het openbaar zou moeten ondernemen, zich daarbij beroepend op de noodzaak, een uitvoerbare toekomst-politiek ln Europa te scheppen. Als ik erg hoopvol denk veronderstel ik: misschien is die man al bezig. Maar daar is nog niets van te merken. Misschien is hij bezig Zijn plannen te vermen. Dat is ook al een hoopvolle gedachte. In elk geval heeft Europa behoefte aan zoo'n bemiddelaar. Er was een tijd waarin men overal riep om den Sterken Man. Er zijn zooveel Sterke Mannen opgestaan dat men nu verlangt naar den Grooten Bemiddelaar. Waar blijft hij? R. P. Koning Zogoe naar Engeland? LONDEN. 16 Juni (Havas). De „Times' meldt, dat koning Zogoe en zijn gemalin voornemens zijn zich in Engeland te vesti gen. f Amsterdamsche Erfpachts kwestie «■■■IBillBllllllIlllHI# (Bil JhiMieke lüeikm niets van cavaiptie qMeken Gulden ongeschikt als raadslid; handelingen van Matthijsen ontoelaatbaar geacht DE AMSTERDAMSCHE Raadscommissie, welke een onderzoek moest instellen naar de bekende erfpachtskwestie, heeft haar rapport gepu bliceerd. Haar voornaamste conclusies zijn Wethouder De Miranda. Voor de commissie is komen vast te staan, dat den wethouder ernstige beleidsfouten moeten worden aan gerekend en dat de wethouder in meerdere gevallen ernstig in ver zuim is gebleven. Persoonlijk ingrij pen van den wethouder in een aantal gevallen, zonder dat hij, naar door hemzelf is verklaard, wist, wat er bij den dienst omging, moest onvermijdelijk leiden tot bevoor rechting van de bouwers, die bij die gevallen betrokken waren. Dit was niet bevorderlijk voor den goeden gang van zaken bij het grondbedrijf. Het is de commissie niet gebleken, dat overwegingen van corruptieven aard den wethouder hebben geleid bij zijn doen en laten. De heer Gulden. De Commissie meent te mogen uitspreken, dat de wijze waarop de (Voor uitvoerige heer Gulden in opspraak is gekomen en de sfeer, die er om hem is ge schapen, hem voor de uitoefening van het raadslidmaatschap onge schikt hebben gemaakt. De heer Matthijsen. De Commissie is van oordeel, dat de heer Matthijsen buitengewone bemoeiingen heeft gehad met den verkoop van scholen, waardoor het belang der gemeente niet werd ge diend. De Commissie acht deze han delwijze voor een raadslid niet toelaatbaar. Dienst der Publieke Werken. Ten aanzien van den dienst der Publieke Werken wenscht de Com missie er de aandacht op te vestigen, dat zij geen enkele aanwijzing heeft gekregen van eenige corruptie bij dezen dienst. bijzonderheden zie men -pag. 6). Straffen van vijftien en tien jaar. AMSTERDAM, 16 Juni. Vandaag heeft de rechtbank, gepresideerd door mr. J. Boon, uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 19-jarigen Fr. E., en den 27-jarigen L. K., die terecht hebben gestaan wegens doodslag op en berooving van de hoogbejaarde groot moeder van Fr. E., wonende op de Lin degracht en gepleegd in Januari van dit jaar. De rechtbank veroordeelde Fr. E., den kleinzoon tot vijftien jaar gevangenis straf, met aftrek van de voorloopige hechtenis en zijn vriend L. K. tot tien jaar gevangenisstraf, eveneens met af trek der voorloopige hechtenis. De straf werd opgelegd wegens doodslag, gepleegd, om een strafbaar feit, in dit geval de roof van het geld, te verhei melijken. De Officier van Justitie mr. C. J. van Arkel, had tegen E. twintig jaar en te gen K. twaalf jaar gerequireerd. Een Schoonheidscommissie in Bloemendaal De gemeenteraad van Bloemendaal nam in haar zitting van Donderdag definitief het voorstel van den heer Prinsenberg aan, in houdende dat er een schoonheidscommissie zal zijn, bestaande uit twee Bloemendaal- sche architecten en den ambtenaar van Bouw en Woningtoezicht. Als de wethouder archi tect is. zal hij een der twee genoemde archi tecten zijn. verdronken in de Donderdagavond is de 4-jai-ige Johnny Hamhuis uit de Schermer straat in de Brouwersvaart gevallen en jammerlijk verdronken. Omstreeks zeven uur zag een dame. die op de Kousebandsbrug stond een kinderkopje in het water. Onmiddellijk waarschuwde ze eenige omwonenden, die terstond de politie alarmeerden. Het dreggen had echter aan vankelijk geen succes. Toen om 8 uur echter een moeder aan het bureau Smedestraat kwam vertellen, dat haar vierjarig zoontje nog steeds niet thuis was gekomen trok een in specteur er met een hoofdagent en vier agen ten op uit om het reddingswerk voort te zet ten. Ook nu nog duurde het geruimen tijd voordat men op de vage, aanwijzingen, nie mand had het kind in het water zien vallen, de juiste plaats kon bepalen waar men moest dreggen. Tenslotte heeft een agent het kind met een dreg uit het water gehaald. Per zie kenauto is het lijkje naar het St.-Elisabeths Gasthuis overgebracht. Het vermoeden be staat dat het jongetje bij een zandhoop in de Oranjeboomstraat heeft gespeeld en toen op weg naar huis in het water is gevallen. De deernis der honderden belangstellenden met de zoo zwaar getroffen ouders was zooals begrijpelijk, zeer groot. (Het beroemde Poppenhuisis in de veiling Gooilust voor Neder- landsche rekening gekocht voor 8700 gulden). Er is een poppenhuis geveild. Gemaakt in een reeds grijs verleden, Verkocht, zooals het reilt en zeilt. Gevuld met veel kunstvaardigheden. Al bood het buitenland grof geld. Een Hollandsch bod ging er nog boven. Het blijft dus, naar de krant vertelt, In 't land. een feit dat valt te loven. Dit kunstwerk, Nederlandsch antiek, Reeds lang bekend om 't zeer bijzondre, Kan dus het Nederlandsch publiek, Ook in de toekomst nog bewondren. Er is zoo dikwijls al gezegd, Dat men de kunst niet weet te eeren, Soms wordt die stelling toch weerlegd. Naar men uit dit geval kan leeren. Achtduizend zevenhonderd pop, Dat is niet zuinig, kalm bekeken, Wel reden, merk ik even op. Om van een ,.poppen"huis te spreken. Welk huis, dat thans ter veiling gaat, En dat men geen kasteel kan noemen, Maar toch van levensgroot formaat, Kan zich nog op zoo'n prijs beroemen? P. GASUS. Het woord is aan André Maurois: Het moeilijke in een rede twist is niet, de eigen mee ning te verdedigen, maar haar te kennen. Engelsche koningspaar op den terugweg. „Empress of Britain" buiten de Canadeesche wateren. HALIFAX. 16 Juni. 'Havast. De „Empress of Britain", aan boord waar van de koning en de koningin naar Engeland terugkeeren. heeft tien mi nuten na middernacht Greenwichtijd de Canadeesche wateren verlaten. Amerikaansche Brilmonturen de beste. KEIP de vakspecialist toont U de laatste modellen. Gi. Houlstraal naasi Luxor (Adv. Ingez. Med.) Strijd tegen spionnen in de Ver.Staten. WASHINGTON, 15 Juni. Het onderzoek in talrijke spionnagegevallen heeft bewezen dat het aantal spionnen buitengewoon groot is. Niet alleen op Hawaii, Porto Rico, de Panamakanaal- zóne en de kust van den Stillen Oceaan, maar ook aan de kust van den Atlantischen Oceaan. Een groot aantal ongelukken in de militaire luchtvaart wordt veelal aan sabotagepogingen toegeschreven, terwijl in de bewapeningsin- dustrie en op de oorlogsschepen de spionnage aanmerkelijk is toegenomen. De tot nu toe toe gepaste straffen schijnen niet voldoende om de activiteit van de buitenlandsche agenten met succes te bestrijden. Daarom heeft de regeering der Ver. Staten zich genoodzaakt gezien de straffen op het ver raad van militaire geheimen aanzienlijk te ver zwaren. De procureur-generaal Frank Murphy, die bovendien de hoogste rechterlijke instantie ver persoonlijkt, heeft bekend gemaakt dat de chef van de federale politie, Edgar Hoover, met de leiding van de spionnagebestrijding belast is. Vóór deze verklaring door Murphy werd ge geven, had de senaats-commissie voor marine aangelegenheden een „anti-spionnagewet" aan genomen waardoor de straffen op buitenland sche spionnen tot minstens 5 jaar en hoogstens 20 jaar worden opgevoerd. (United). Japan zet de blokkade te Tientsin door. Kabinet bijeen. (Men zie ook pag. 5.) TOKIO. 16 Juni (D.N.B.) In de bijeenkomst van het kabinet heeft de minister van c-orlog, Itagaki, ver klaard, dat de Japansche autoritei ten te Tientsin de maatregelen „met in kalme vastberadenheid" doorzetten, om alle misverstanden uit den weg te ruimen. De minister van buitenlandsche zafcen, Arita, deelde mede. dat de Britsche ambassa deur nadere verklaringen heeft gevraagd om trent de redenen, die tot de blokkade geleid hebben. Arita had geantwoord, dat de geheel e aangelegenheid in de handen der plaatselijke autoriteiten te Tientsin lag. Hij had de Brit sche regeering voorgesteld met Japan samen te werken, opdat de kwestie vcor goed ge regeld kon worden. Het kabinet heeft besloten de maat regelen te Tientsin te handhaven en vastbesloten door te zetten. Een overeenkomstig besluit werd genomen door een conferentie van het bureau voor China, waaraan werd deelgenomen door den minister-president, de ministers van oorlog, marine, buitenlandsche zaken en financiën en den secretaris-generaal van het bureau generaal Janagawa. De Amerikaansche zaakgelastigde heeft inlichtingen gevraagd over den toestand dei- Amerikanen te Tientsin. Naar Domei meldt, is daarop geantwoord, dat de Amerikaansche rechten en belangen niet bedreigd worden daar Amerika slechts indirect bij de gebeur tenissen betrokken is. Naar United Press meldt, wordt de kans mogelijk geacht, dat het Zaterdag te Tientsin tot een beslissend incident zal komen. De Japanners zijn namelijk van plan ter gelegenheid van de herden king van den Boksersopstand naar het kerkhof in de internationale concessie op te marcheeren, waar de gevallenen uit dezen opstand begraven liggen. Van Engelsche zijde worden middelen be raamd om dezer, opmarsch te voorkomen. De paraplu van Chamberlain naar Stresa? STRESA. 16 Juni (Stefani». Het is mo gelijk. dat de paraplu van Chamberlain aan het meer van Stresa zal verschijnen. In de gemeente Gigesa. waar sedert een eeuw de paraplu-industrie bloeit, wordt binnenkort een tentoonstelling van paraplu's en parasols geopend en men heeft het plan geopperd den Britschen premier uit te noodigen, zijn be roemde paraplu in bruikleen af te staan. +14+14. PALMBEACH HET SPECIAAL HUIS VOOR KOUSEN BARTELJORISSTR. 7 OPENING ZATERDAG 17 JUNI '39 (Adv. ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S Autotocht voor ouden van dagen. Derde verantwoording van giften. N. N. f 10,—Mevr. v. H. f3,50; J. G. f 10,— H. f 10,—: Mej. S. f 1,Not. K. f 10.—; T. f 2,50 K. f2,50: L. f2,50; S. f2,50; V. f2,50; P. f2,50 D. f2,50. Rotaryciub i' 19.05: mevr. v. O.S f 1,50; O. d. V. f2,50: Gasbedrijf r2.15: Waterlei ding f8,95. Totaal f96,15. Nog een klein stootje en het doel is bereikt Wie helpt mede"' Het gironummer van den pen ningmeester is 20365. Van 225 moorden beschuldigd. Concierge van de gevangenis San Bernardo gearresteerd. MADRID, 16 Juni tHavas) De concierge van de gevangenis San Bernardo en zijn vrouw zijn gearresteerd. In het politierapport wordt gezegd, dat de man bekend heeft. 225 moorden te hebben gepleegd tijdens den oorlog en medegewerkt te hebben aan ver scheidene duizenden andere. HAARLEM EN OMGEVING. De Bloemendaalsche raad besluit tot instel ling van een schoonheidscommissie. 9 BINNENLAND. Een deel van het rapport der Amsterdam sche erfpachtcommissie is verschenen 1 en 6 De Tweede Kamer neemt de Kinderbijslag regeling in behandeling. 3 BUITENLAND. De Japanners hebben de blokkade te Tient sin verscherpt. 5 De Britsche regeering stelt een bureau in voor publiciteit in het buitenland. 5 Wcidmann wordt Zaterdagmorgen terecht gesteld. 5 Tengevolge van ontsporing van den D-trein BerlijnPraag zijn dertien personen om het leven gekomen. 5 SPORT. Sport in 't Kort. 8 ARTIKELEN, enz. R. P.: De groote oneenigheid. 1 H. St.: De wapens neder. 3 H. D. Vertelling: Vacantie-rhapsodie. 4 Van een bijzonderen medewerker: Hoe zie ik Londen? 5 Voor de Jeugd. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on 13

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1