1 Waar komt het BURGERLIJKE STAND. VRIJDAG 16 JUNI 1939 H'A'AREEM'S CAGBEAD 13 UIT DC OMSTREKEN VELSEN Openbare vergadering der S. D. A. P. Donderdagavond had de federatie VeLsen der S.D.A..P. in „Ons Huis" een openbare ver gadering belegd in verband met de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Toen de federatie-voorzitter, de heer N. W. van Nifterick, de bijeenkomst opende was de zaal behoorlijk bezet. De her P. F. C. Roelse ving aan er op te wijzen, dat als we de propaganda van nu en 4, 8 of 12 jaar geleden vergelijken er nog maar weinig veranderd is in de beloften der ■politieke groepjes. Het is te hopen dat de kiezers hun verstand gebruiken en zich niet wagen aan het stemmen op deze onbeduidende groepen, die als eenlingen geen taak hebben in het bestuur van een gemeente. Steeds meer gaat het beleid van het besturen van een ge meente en van den staat langs eenzelfde lijn Daarom noemt spr. deze verdeelende groepen. Zij werken het ondermijnende gewroet van de NS.B. en andere totalitaire stoomingen in de hand. Hoe de S.DA.P. zich haar groei voorstelt en hoe het zich de toekomst van de beweging indenkt, zette spr. uiteen. „Het algemeen be lang moet onze doelstelling zijn, de belangen van het gemeenebest komen eerst". Dat het terrein voor de werkzaamheden tot het ver breiden der socialistische idee daarmede be langrijk uitgebreid is, spreekt in dit verband vanzelf, zei spr. Daarom moeten we allen ten krachtigste medewerken aan den uitbouw der S.D.A.P., betoogde de heer Roelse, die daarna zijn groote vertrouwen in het beleid van den wethouder van Sociale Zaken, de heer W. F. Visser, uitsprak. Deze laatste verkreeg hierop het woord; hij neemt de diverse strooibiljetten-met-aan- beveling voor de evenzoo diverse politieke par tijen onder de loupe. De heer Visser behandelt het verleden van de partij in deze gemeente en het beleid van Sociale Zaken gedurende de laatste 4 jaar. Ten slotte sprak de heer Wim Thomassen over het verminderen van de belangstelling in de laatste jaren voor de gemeenteraads verkiezingen. De aandacht van de buiten wereld concentreert zich meer op den inter nationalen politieken toestand. Het is meer en meer geworden een vraag van oorlog of vrede, van vrijheid of onrecht En toch hangt dit alles nauw samen met een goede en geordende samenleving in ons land Daarna bestend er gelegenheid tot gedach- tenwisseling, waarna sluiting. BEVERWIJK Openbare Verkooping. In het veilinggebouw „Centrum" werden Donderdagmiddag ten overstaan van notaris J. H. Bremmers in het openbaar geveild de volgende onroerende goederen: 1. Huis en erf aan den Arendsweg no. 159, groot 184 C.A., behoorende tot de nalaten schap van den heer P. M. Bersee. G. Henneman. alhier, f 2830. 2. Dubbel woonhuis aan den Arendsweg 171 en 173, groot 515 c.A., behoorende tot dezelfde nalatenschap. N. Tervoort alhier f 4480. 3. Vijf woonhuizen en erven te Beverwijk aan de Kerkstraat 52 tot en met 60, groot 465 c.A. P. Lief ting, Castricum f 1825. Huis en erf aan den Groote Houtweg, groot 132 c.A. P. Lief ting, Castricum f 1950. 5. Huis en erf aan den Groote Houtweg 72, groot 132 c.A. Opgehouden f 1500. 6. Huis en erf aan den Kees Delfsweg, groot 175 c.A. P. Liefting, Castricum, f 2503. 6. Twee woonhuizen aan de Assumburg- straat 1 en 3. groot 227 c.A. P. Liefting, Castricum f 1960 per stuk. De perceelen 3 tot en met 6 waren eigen dom van den heer D. Maks, 7. Huis aan de Stumpiusstraat no. 43, groot 237 c.A.. eigendom van de familie v. d. Ploeg. P. Liefting, Castricum f 4960. IJMUIDEN HET NIEUWE VRIES- EN KOELHUIS TE IJMUIDEN. Na gehouden onderhandsche aanbesteding heeft de directeur der N.V. Vereenigde Ijsfa brieken IJmuiden den bouw van het nieuwe Vries- en Koelhuis opgedragen aan den aan nemer P. Cupido te IJmuiden, den laagsten inschrijver.. Deze gunning tot den bouw beteekent een groote uitbreiding van het reeds groote be drijf van bovengenemde fabrieken, maar ook dat een gebouw zal verrijzen, dat iets bijzon- is.ders is, wat accomodatie betreft, op Koel- huisgebied. Zoo zijn óp alle verdiepingen overdekte voor ruimten voor lossen, laden enz. De plannen voor dit gebouw zijn gemaakt door en de bouw staat onder leiding van J. van Asdonk, architect B.N.A. te Bloemen- daal. Logger: KW 154 f 570. ZANDVOORT Verbetering van gemeente woningen. Benoodigd 8600. B. en W. stellen den Raad voor de verbete ring van de gemeentewoningen aan de Zand- voortschelaan, den Parallelweg en de Maris- straat, nu de regeering geen premie wil ver- leenen, te doen uitvoeren zonder Rijkspremie en daarvoor aan het woningbedrijf een kapi taal te verstrekken van f 8600 en de noodige begrotingswijziging vast te stellen. Ten vervolge op de in de vorige raadsvoor stellen gedane mededeelingen, wijzen B. en W. er op, dat het woningbedrijf in 1938 wegens leegstaan de volgende schade heeft geleden woningen Zandvoortschelaan rond f 1300, woningen Marisstraat rond f 400 en woningen Parallelweg rond f 500. Deze schade kan in de toekomst alleen worden voorkomen, indien die woningen aan trekkelijker worden gemaakt door het uitvoe ren van de noodzakelijke verbeteringen, Strandexploitatie. Bezwaren van den heer F. Joustra. Het lid van den raad, de heer Joustra, heeft onder dagteekening van 7 Juni 1939 het volgen de schrijven tot den raad gericht: .Betreffende het in pacht geven aan de nieu we eigenaren van het Hotel Groot Badhuis van een gedeelte strand, vroeger in pacht bij de N.V. „Noordzeebad", verzoek ondergeteekende, F. Joustra, lid van den Raad, beleefd, in de eerstvolgende raadsvergadering aan het college van burgemeester en wethouders de vraag te mogen stelen welke motieven B en W. ertoe geleid hebben af te wijken van de bestaande regeling (saneering strandexploitatie) om vrij gekomen strandgedeelten aan te bieden aan de pachters van belendende perceelen." B. en W. antwoorden hierop o.a. dat er geen sprake is van een bestaande regeling betref fende het verpachten van vrijkomend strand. Het is gebleken, aldus B. en W., dat zich in de practijk met betrekking tot de strandverpachting zoodanige bijzondere omstandigheden kunnen voordoen, dat het niet mogelijk is daaromtrent een zoodanige bindende regeling vast te stellen waardoor in alle voorkomende gevallen wordt voorzien. In verband hiermede is het concept raadsbesluit in dien geest geredigeerd, dat de raad zich beperkt tot het bepalen van den pacht prijs en de voorwaarden der verpachting, ter wijl het verpachten van het strand aan de verschillende pachters wordt gedelegeerd aan B. en W. De raad heeft zich in zijn vergadering van 24 Januari 1938 met ons standpunt vereenigd. Krachtens dé aan B. en W. verleende delega tie hebben zij aan de N.V. Noordzeebad „Zand- voort" te Amsterdam vergunning verleend aan den heer L. A. J. M. Jonkergouw. VACATURES IN COMMISSIES. B. en W. stellen voor te voorzien in de vaca tures in de commissies voor georganiseerd over leg, en voor de strandexploitatie, ontstaan door dat de heer G. H. Vallo ontslag heeft genomen als lid van den raad. VERHUUR WINKEL. B. en W. stellen voor een winkel van perceel Badhuisplein 9 te verhuren aan M. F. van Or den, die aldaar een kapperszaak met parfume riewinkel wil. vestigen, voor het tijdvak van 15 Juni tot 1 September 1939, voor een bedrag van f 125. BEZOLDIGING CASSIèRE „ZUIDERBAD". De cassière van het Zuiderbad heeft zich tot den raad gewend met het verzoek te willen be vorderen, dat haar bezoldiging wordt verhoogd. Bij de oprichting van het bedrijf waren in dienst een le en een 2e cassière, tegen een be zoldiging van resp. f 25 en f 20 per week. Toen de le cassière den gemeentedienst verliet, werd in die vacature niet voorzien, zoodat de taak van de andere cassière werd verzwaard (alleen op drukke dagen en in het hoogseizoen is een hulp- cassière in dienst) zonder dat zulks tot op he den in haar bezoldiging tot uitdrukking werd gebracht. B. en W. achten het billijk dat haar bezoldi ging wordt verhoogd tot f 25 per week en doen daartoe een voorstel. Het loon van de hulp-cassière blijft vastge steld op f 20 per week. VOOR DE VERBREEDING VAN DE BAKKERSTRAAT. De gemeente is in de gelegenheid te koopen het perceel Bakkerstraat no. 5. De commissie voor publieke werken acht het gewenscht dit eigendom te koopen in verband met de noodzakelijke verbreeding van de Bak kerstraat. B. en W. stellen voor, tot den aankoop te be sluiten. HEEMSTEDE De Raadsverkiezing. Over de verdeeling van de restzetels. Doordat Heemstede nog geen twintigduizend inwoners heeft, worden de zoogenaamde restze tels verdeeld naar de grootste overschotten. Door deze wijze van verdeeling kreeg de R.-K. lijst 5 zetels en de lijst van de liberalen-vrijzinnige combinatie 4 zetels toegewezen. Zou daarentegen het systeem der grootste ge middelden zijn toegepast, dan zou de R.-K. lijst 6, de liberale lijst 3 zetels verkregen hebben. Bij de volgende verkiezing zal hoogstwaar schijnlijk het systeem der grootste gemiddelden toepassing vinden. Verwacht mag nl. worden, dat Heemstede bij de eerstvolgende tienjaarlijk- sche volkstelling (op 31 December 1940) de 20.000 zielen zal zijn gepasseerd. Het eigenaardige geval doet zich nu voor, dat bij de verdeeling naar de grootste gemiddelden de R.-K. lijst haar zesde zetel zou hebben ge wonnen met 539 1/3 stem per zetel, en de libe rale lijst haar 4e zetel zou verloren, omdat zij bij 4 zetels slechts 538J4 stem per zetel zou heb ben gehad. Een verschil van 5/6 stem zou in dit geval dus beslissend geweest. Een typisch voorbeeld dus, hoe het bij de verkiezingen op een enkele stem kan aankomen. W. H. BÏRRENHaGER. De heer W. H. Birkenhager, verbonden aan de openbare U.L.O.-school aan den Bronsteeweg, is gisteren door den Apeldoornschen gemeente raad benoemd tot hoofd van de twaalfklassige U.L.O.-school in die gemeente. De heer Birkenhager, die op 1 Mei 1929 in Heemstede in functie trad, is schrijver van ver schillende leerboeken en een onderwijsman van erkende paedagogische bekwaamheden, wiens heengaan algemeen als een verlies voor het Heemsteedsche onderwijs zal worden gevoeld. HILLECOM VERKOOPING. Donderdagavond had in Hotel Sistermans de verkooping bij opbod plaats van de villa „Pluk den dag" aan de Leidschestraat 102, groot 4 A. 25 c.A. Hoogste bieder was de heer J. W. J. van Biezen te Hillegom met f 5750. Afslag Donder dag a.s. ZONNESTRAAL-COLLECTE. Op Zaterdag 24 Juni zal in onze gemeente de „Zonnestraal"-collecte worden gehouden voor de bestrijding der tuberculose. Daar de vereeniging dit jaar 1214 jaar bestaat, hoopt het comité dat de sympathieke vrijgevigheid der burgerij bij deze jubileum-collecte extra groot zal zijn. Er is nog groote behoefte aan collectanten; zij die aan dit mooie werk hun medewerking willen verleenen kunnen zich opgeven bij den heer P. J. Rovers, Hofstraat 27. TOCHT OUDEN VAN DAGEN. Donderdagmiddag heeft de jaarlijksche tocht der ouden van dagen plaats gevonden onder be gunstiging van prachtig weer. Door een ernstige operatie kon de secretaris, de heer P. D. van Mourik, die toch met behulp van zijn echtge- noote zelf alles geregeld had, den tocht niet medemaken en in verband hiermede had de afrit ditmaal plaats van de Wilhelminalaan langs zijn woning. Namens de deelnemers werd een bloemenmand te zijnen huize aangeboden. Daar het ditmaal de tiende tocht was hadden de bewoners van Hillegom overal waar de lange stoet van 85 auto's passeerde, de vlag uitge stoken. Ditmaal ging de tocht naar de uitspanning Oud-Valkeveen. Aan den ingang der zaal prijkte een groot portret van den heer van Mourik en toen allen aan de schitterend met Hillegomsche bloemen versierde tafel gezeten waren was de verrassing groot toen de leider der Hillegom sche Radio-Centrale aandacht verzocht voor den heer Van Mourik. Via een gramofoonplaat wenschte de heer Van Mourik den deelnemers een prettigen dag. De voorzitter, de heer P. Klaver, sprak van een dubbel feest want de burgemeester die met zijn echtgenoote den tocht medemaakte, had ter gelegenheid van dit jubileum het eere-voorzit- terschap aanvaard. Hij bracht dank aan allen, vooral aan de burgerij die zoo spontaan had ge offerd dat het mogelijk was den deelnemers een completen feestmaaltijd aan te bieden. Ook de burgemeester sprak woorden van waardeering, waarna namens de oudjes de heer Leenslag dank bracht voor den genotvollen dag. Onnoodig te zeggen dat een ieder zich danig vermaakte met doolhof, schuitjes, strand, enz. en de middag was om voor men het besefte. Te half acht werd de terugtocht aanvaard en onder groote belangstelling der burgerij had onder de vroolijke tonen der Harmoniekapel de feeste lijke intocht in het dorp weder plaats. Het is voor allen een prachtige en onvergetelijke dag geweest; 338 personen namen er aan deel. „VREEMDELINGENVERKEER". B. en W, stellen voor, aan den heer G. H. Vallo het door hem gevraagd eervol ontslag te ver leenen als 'vertegenwoordiger van de gemeente in het-bestuur van de Vereen, voor Vreemdelin genverkeer en een nieuwen vertegenwoordiger te benoemen. HUURPRIJS ZIEKENBARAKKEN. De raad besloot in zijn vergadering van 27 April 1939 aan het Departement van Defensie te verhuren dc gemeentelijke ziekenbarakken aan den Noorder duinweg, met de daarin geplaatste tafels, stoelen en fornuizen tegen een huurprijs van f 10 per week voor de groote barak, en van f 5 per week voor de kleine barak. De militaire autoriteiten achten den bedongen huurprijs te hoog en hebben verzocht dezen te verlagen en te brengen op f 50 per maand. B. en W. stellen voor, het betreffende raads besluit in dezen zin te wijzigen. Granaat. Dit wapen, in gebruik gekomen in den aanvang van de 17de eeuw, bestond oorspronke lijk uit een hollen kogel, gevuld met kruit en stukjes ijzer. Deze stukjes ijzer waren te vergelij ken bij de zaadjes in de vrucht, welke in het Spaansch „granada" heet en waarmede de granaat uiterlijk veel overeenkomst ver toonde; vandaar de naam „gra naat". Indigo. Kleurstoffen, toebe reid uit de indigo-plant, waren reeds lang bekend voordat de Egyptenaren er gebruik van maakten. Deze laatsten echter wendden ze op de juiste wijze aan. Den naam „indigo" ont leent deze kleurstof aan het Latijnsche ..Indicum" (d w. z. „uit Indië). omdat zij uit Indië werd geïmporteerd. SANTPOORT Niet fietsen op liet Kerkpad. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 15-tal wielrijders wegens het berijden van het Kerkpad te Santpoort. VERGADERING R.K. STAATSPARTIJ Donderdagavond spraken in „Zomerlust" voor de plaatselijke afdeeling van de R.K. Staats partij de heeren J. P. Straatsburg en Pater Hen- ricus. De bijeenkomst werd geopend door den heer J. Nuyens. Na diens openingswoord werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Hierna was het woord aan den heer Straats burg. Spr. begon met te memoreeren de verdeeld heid, welke in de R.K. Staatspartij in deze ge meente is ontstaan. Spr. betreurde deze verdeeld heid om dat juist in dezen tijd eenheid meer dan noodig is. De wereld toch wordt geteisterd door een grooten chaos op geestelijk terrein, velen hebben zich van God afgekeerd en de kerk wordt vervolgd. De taak van ons, Nederlandsche Ka tholieken, aldus spr., is nu te toonen, dat wij den raad van Paus Pius XI, neergeschreven in zijn „Quadragesimo Anno" hebben begrepen: Een heid voor alles, want verdeeldheid beteekent de overwinning voor onze tegenstanders. Stemt daarom, zoo eindigde spr. op 21 Juni op lijst 2. Pater Henricus sprak over „Wij Katholieken van Nederland en de politièk." Spr. begon met te verklaren, dat het geenszins de bedoeling van de Katholieken was den niet- Katholieken Nederlanders het Roomsche geloof op te dringen. Wij willen, aldus vervolgde spr., met onze politiek het geheele volk dienen en betreuren de kloven, die er bestaan. Ons groote ideaal is aan ons zoo verschillend „ingesteld" volk eerbied voor het gezag en vrijheid te brengen. Wij moéten aan politiek doen. Vele zaken op sociaal terrein eischen nog haar oplossing en het wereldkapitaal is nog steeds oppermachtig. Dit moet daarom bestreden worden. Zoowel het een als het ander zal slechts met succes geschieden, als wij een krachtige politiek voeren en zorgen voor een dito Katholieke actie. Onze tijd is ongetwijfeld somber cn toch.... perspectief ontbreekt niet. De kansen van de Katholieke kerk zijn gunstiger dan 50 jaar ge leden. Meer dan socialisten en communisten heb ben wij grond onder onze voeten en bedenkt: „Wie thans de overwinning behaalt, zal tiental len jaren de macht bezitten." Over de oneenigheid in de R.K. Staatspartij te dezer plaatse sprekende, zeide spr. alleen iets over het dissidentisme in het algemeen te wil len zeggen. Elk dissidentisme betreurt spr. De schuldkwestie wil hij niet stellen, maar wel wil hij zeggen, dat hij het jammer vindt, dat een stukje discipline is verbroken en verbitterden zich hebben georganiseerd. Straks zullen de ver schillende afgevaardigden der R.K. stroef te genover elkaar in den Raad staan. Aan de op positie wil spr. vragen: „Was uw afscheiden wer kelijk noodig? Laten wij toch bedenken, dat het einde van tweedracht niet te zien is." Tot de a.s. gemeenteraadsleden zei spr.: „Be grijpt de teekenen van dezen tijd. Drukt op de toekomst het stempel „R. K.". En zich tenslotte tot de kiezers richtend, zei spr.: „Gaat ter stem bus met een koel hoofd. Bedenkt, dat als wij als Katholieken altijd en overal onzen plicht doen, óók internationaal, de kans op het aanbreken van een beteren tijd groot is." HEEMSKERK VERGUNNING VOOR AUTOBUS VERLEEND. Bij K. B. is met vernietiging van de be schikking van de commissie reglement auto vervoer personen aan de firma Gebr. Been tjes en de Bruyn, te Heemskerk, als nog ver gunning verleend voor de uitoefening van een autobusdienst tusschen Heemskerk en Be verwijk, op dagen waarop school wordt ge houden te Beverwijk, uitsluitend tot vervoer van scholieren. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Een financieel gunstig jaar voor het Diaconessenhuis. Het 50ste jaarverslag van het Diaconessenhuis te Haarlem is thans verschenen. Met dankbare woorden wordt hierin de na gedachtenis van het eerelid mevrouw Douairière F. van Lennep-Cloëtta, den voorzitter van den Nederlandschen Bond van Diaconessenhuizen Ds. C. J. van Paassen en van den voorzitter, den heer F. H. de Koek van Leeuwen geëerd. De Zusters Jo Klein, Hermien Buying en Paulien Breen zien terug op 25 jaar trouwen dienst. Op 15 September werd het nieuwe Zusterhuis plechtig geopend. Het aantal verpleegdagen nam in het afge- loopen jaar toe. Óp 31 December 1938 bedroeg het aantal werkende zusters 192. Op de poliklinieken werden 755 kleine opera ties verricht en werd 19351 maal hulp verleend. In de operatiezalen vonden 1537 operaties plaats. In de Röntgen-afdeeling werden 2095 onderzoekingen verricht. In 1938 werden 3350 patiënten opgenomen. De goede bezetting van het zieken huis en minder uitgaven op verschillen de posten hadden tengevolge dat de re sultatenrekening van ziekenhuis en wijken met een voordeelig saldo ad f 2819.67 sluit, iets wat in jaren niet is voorgekomen. Het totaal nadeelige saldo van deze resultatenrekening kon in verband hiermee tot f 69025.31 worden verminderd. Dit jaar werden 2 legaten ontvangen elk ten bedrage van f 500. DAMMEN. HAARL. R. K. DAMBOND. Om het kampioenschap van Haarlem le kl, Doordat de heeren G Eising Haarlem en G. Haver IJmuiden met een gelijk aantal punten zijn aangekomen, zal een match van 3 partijen gespeeld worden om het kampioen schap. De eerste partij begin gisteravond in het clubgebouw van H.R.K.D. Na een gelijk opgaande partij waarbij sterk spel te aanschouwen viel, kwam Eising gun stiger te staan. In het eindspel dwong Eising een schijf winst af, het geen voldoende was om de partij in zijn voordeel te beslissen. De 2e partij wordt Maandag 19 Juni, eveneens bij H. R. K. D. gespeeld. HAARL. R. K. DAMGENOOTSCHAP. Voor de onderlinge clubcompetitie werden nog 2 partijen gespeeld n. J. LucasJac. Bosse 02 Jac. BosseC. Heesakkers 2—0 Het drama te Koedijk. AMSTERDAM, 15 Juni. Hot gerechtshof gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles, zette van daag de Dinsdag geschorste behandeling voort van de strafzaak tegen den Bergenschen melk rijder J. B., die er van wordt verdacht, op 2 Jan. 1938 opzettelijk met de door hem bestuurde auto bij Koedijk in het Noord-Hollandsceh ka naal te zjjn gereden, waardoor drie zijner kin deren, meisjes van drie, vier en vijf jaar, ver dronken. De vrouw van verdachte, de baby en verdachte zelf werden gered. Bijna een jaar na het ongeluk werd verdachte gearresteerd, omdat een meisje, Maria D„ waar mede B. een verhouding had, verteld had, dat verdachte opzettelijk in het kanaal was gereden om van zijn gezin af te komen. Opnieuw wordt Maria D. aan een verhoor on derworpen zij handhaaft haar verklaringen. Verdachte wordt eveneens voor het getuigen- hekje geroepen. Hij verlaat de verdachtenbank en gaat vlak naast zijn vriendin voor het hekje staan. Hjj vertelt opnieuw, dat het meisje en hij tot de conclusie waren gekomen, dat „het zoo niet langer ging". Het meisje had toen gezegd (en dat gaf verdachte toe): „Dan zou er iets verschrikkelijks moeten gebeuren". Verdachte had daarop geantwoord: „Dan zou je ze (zijn gezin) moeten verdrinken...." President: „Je begrijpt toch wel, dat dat heel bezwarend voor je is. Later zijn ze immers ver dronken." Verdachte: ,,'t Was een absurde gedachte En toen, zegt de president, zou u gezegd heb ben volgens dit meisje: „Ik rijd ze het kanaal in". Verdachte ontkent dit kalm, maar met klem. President: „En vlak voor het ongeluk zou u nog een stapje verder zijn gegaan, toen zou u haar gezegd hebben: Op 2 Januari zal het ge beuren, dan huur ik een auto.... Verdachte: „Nooit gezegd". President: „En na het gebeurde in het zie kenhuis zoudt u, verdachte gezegd hebben, ,,'t is mislukt Verdachte: „Dat kan ik niet gezegd hebben, ik heb misschien gesproken over „ongeluk". De vader van Maria D. komt eenige verkla ringen afleggen over de houding van zijn dochter. President: „Wist u iets van de verhouding tusschen uw dochter en verdachte? „Neen, daarvan wist getuige niets." De journalist K. heeft hem verteld, dat ver dachte een verhouding met zijn dochter heeft gehad. En die K„ zegt getuige D., heeft zelf een ver houding met Maria. Ze zijn nu nog met elkaar en als K. geschei den is, gaan ze samen trouwen. Getuige zelf heeft een paar weken geleden getracht de vrouw van K. op te sporen om haar te bewe gen van K. te scheiden, zoodat zijn dochter met hem kan trouwen. President: „Hoe kan 't nu, dat uw dochter Dinsdag heeft verklaard, dat ze geen trouw plannen heeft?" Dat weet getuige niet. K. is bij getuige thuis geweest en heeft over de mogelijkheid van trouwen gesproken. President: „Ontmoeten ze elkaar geregeld? En waar? Getuige: „Waarschijnlijk wel in Haarlem of Heemstede, waar ze woont. Maar ik heb m'n dochter of K. sinds eergisteren niet gespro ken". Dan komen de deskundigen aan het woord. Ir. Zoetelief Norman schakelt, hoewel er geen slipspoor is gevonden, de mogelijkheid van slippen van de auto niet uit. De tweede deskundige ir. Schleurholts Tichelaar komt tot dezelfde conclusie. Het wegdek maakt aannemelijk, dat, wanneer de auto geslipt is, toch niets meer van het slipspoor te zien is korten tijd na het ongeluk. Het is mogelijk, dat het hortend geluid van de auto, dat enkele getuigen hebben gehoord, ontstaan is door het langzaam rijden op een te hooge versnelling. Diezelfde geluiden verklaarden, dat verd. 10 a 15 K.M. reed, wat naar het oordeel van de deskundigen te langzaam was bij dezen glad den weg. Verdachte vertelt, dat hij bij het uitwijken voor het hondje, vlak vóór het slippen, debrail leerde. De deskundigen achten het hoogst on aannemelijk dat verd. op een dergclijken glad den weg voor een hondje is uitgeweken. Een goed chauffeur doet dat in dergelijke gevaar lijke omstandigheden niet. Ook dc verklaring van verd. hoe hij uit de auto is gekomen en hoe hij de auto toen rechtop heeft kunnen houden, noemden de deskundigen onaan vaardbaar. Deskundige Zoetelief Norman ls van oordeel, dat verdachte vlak vóór de auto in het water reed er uit is ge sprongen en aan den kant in het wa ter terechtkwam. Hij acht het onmogelijk, dat verdachte het portier opengerukt heeft, toen de auto al in het water lag. Om zich een houding te geven zou verdachte volgens dezen deskundige ver der in het water zijn geloopen. Zijn vrouw verdronken? Verdachte ter beschikking; van de Haarlemsche justitie gesteld. ZAANDAM, 15 Juni. De monteur D. uit Zaandam, die gearresteerd is omdat hij ervan verdacht wordt, schuldig te zijn aan het ver drinken van zijn vrouw tijdens een tochtje per kano op Zaterdag J.I., is naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van de justi tie gesteld. E>e man blijft ontkennen. HAARLEM, 15 Juni. Ondertrouwd 14 Juni: A. H. Selhorst en T. de Boorder; 15 Juni: J. H. Stap en C. E. Schou ten: M. Groeneveld en F. J. G. Westervoorde; H. B. Hendriks en J. C. Eijskoot: A. J. D. van Beekum en J. Hoogveld; P. C. Postma en R. van Baaren; J. T. Koster en M. J. Flendrie; H. Vos en J. J. Hagebout; H. C. van Bilder- beek en H J. W. C. Seijts; D. Smit en L. Schra- ma; J. Blommestein en V. M. Kranendonk; A. van der Ree en C. M. Bierenbroodspot. Getrouwd 15 Juni: N. Kaptein en C. A. Muschter; G. W. B. Hilbrlnk en F. Prop; A. J. de Liefde en F. van Loenen; J. van Veller en H. A. van Ajbs; N. J. R. Groos cn W. F. Flurij; D. Bakker en A. M, A, Smit. Bevallen 12 Juni: J. M. de Leeuwde Krij ger, z.; 13 Juni: W. van Heummen—Kuiper, d.; W. Spijkstra—van Dijk, d.; 14 Juni: J. A. M. van Dieden—Vlegels, z.; II. W. de Goeij— Spelcken, d.; C. K. Verhoeven—van den Óchtend, d.; J. J. M. van TongerenBeem- sterboer, d.; J-. B. Bijster—Buné, z.; S. W. Kooij—Koppelman, d.; 15 Juni: A. Smit Boonstra, d.; H. H. NooijZweers. d. Overleden 14 Juni: M. Nierhake—Zwanen burg, 81 j., Javastraat; T. van Veen, 62 J., Oranjestraat; 15 Juni: M. Fielmlch, 51 j., Sa- turnusstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7