Hef postzegelmarktje te Amsterdam. /OIECP/ TJEINCENj Werkgelegenheid in Ned. Indië. Drie zakken met leugens. ZATERDAG 17 JUNI 1939 HAA'EEEM'S DAGBE'AD „H. H. V." en „Die Raeekse". Tuinfeest in „Groenendaal". De H.H.V. vereeniging van oud-leerlingen der Hoogere Handelsschool (H.B.S. a) te Haar lem organiseert in samenwerking met de vereeniging „Die Raeekse" op Zaterdag 1 Juli e.k. wederom haar jaarlijksche en reeds in ruimen kring bekende tuinfeest in park „Groenendaal" te Heemstede. 1 Deze avond wordt door de beide genoemde j vereenigingen aangeboden aan de dan zoo j juist geslaagde eind-examinandi der H.B.S. a. I Allereerst zullen de eind-examinandi in klei- neren kring worden toegesproken en geluk- gewenscht met het door hen behaalde succes, daarna zal gelegenheid bestaan om, na in spannende dagen, ook de ontspanning te ge nieten. De „Bonzonians" in 13 mans bezetting, bij zondere attracties en ten slotte de feestelijke verlichtingen en versieringen zullen daartoe bijdragen. De postzegelmarkt op het pleintje van de N. Z. Voorburgwal. Op het pleintje van clenN.Z. Voorburgwal IDDEN op den Nieuwe Zijds Voorburg wal in Amsterdam, dichter bij het Spui dan het postkantoor en zoowat ter hoogte van de kinderleezaal bevindt zich een driehoekig pleintje. Het wordt overhuifd door zware boomen, en er achter staat een rijtje opvallend mooie oude huizen. Op dat pleintje wordt vrijwel de geheele week door postzegelmarkt gehouden, de vaste uren daar van zijn: op de weekdagen tusschen twaalf en twee en des Zaterdags den geheelen middag door. Het heet, dat postzegelmarkten het ken merk zijn van groote steden. Londen, Parijs, hebben hun postzegelmarkten en Amster dam heeft de zijne, kleiner, gemoedelijker mis schien, echt-Amsterdamscher dan in die an dere groote steden of wel bijna zeker, want zoo gemoedelijk als het Amsterdamsche post zegelmarktje op het kleine driehoekige plein tje van den Nieuw Zijds Voorburgwal, onder het dichte lommer van een aantal tientallen van jaren oude boomen, kan het ergens an ders moeilijk zijn. Postzegels verzamelen is iets, dat we bijna allemaal gedaan hebben. Het is iets. dat er zoo'n beetje bij hoort, vrijwel ieder kind, of het nu een meisje of een jongen is, heeft in zijn jonge jaren een postzegelverzameling ge had, die meerdere honderden of meerdere dui zenden exemplaren bevatte. Als je er een beetje kijk op en een beetje flair voor had, was het een belangwekkende sport, waarmee je bovendien uren en uren zoet kon zijn, hetgeen ongetwijfeld veel moeders er toe heeft genoopt de postzegelmanie bij haar spruiten zooveel mogelijk aan te wakkeren. Bij het inplakken was je zwijgend en ingespannen aan het werk, en slechts het onverwachte opengaan van deuren gaf soms aanleiding tot meeningsverschillen, vanwege het onverhoed- schee- op- en wegwaaien van postzegels en plakpapiertjes, Bij de meesten luwde de postzegelverzamel- manie met de jaren, slechts bij enkelen bleek zij ongeneeslijk, zoodat zij de verzamelwoede met zich mee het leven in namen en tot in lengte van jaren hartstochtelijke verzame laars bleven. Het schijnt voor kenners een onuitputtelijke bron van genoegen te kunnen zijn, voor hen is een postzegel niet meer een dood stukje papier ter waarde van zooveel cent, dat je op een brief plakt en dat de post dan bij stilzwijgende afspraak beschouwt als betaling voor de door haar gedane moeite van verzending en bestelling, maai' zij zien er dingen in en aan, waar een ander zelfs niet van zou droomen. Het mooiste is het natuurlijk altijd om de postzegels te verkrijgen door ruiling, alhoewel aankoop ook een mogelijk heid is die niet verwaarloosd mag worden men zie maar eens de aanbiedingen in som mige winkels, waar de opgeplakte zegels in series of „einzeln" alles in het werk stellen om eventueele door de postzegelwoede aange taste voorbijgangers tot aankoop te verlokken. Meestal zijn het boekwinkels, een enkele maal treft men zelfs een heel postzegelhandeltje aan. Een dergelijk postzegelhandeltje is dus ook de postzegelmarkt in Amsterdam, iederen dag tusschen den middag en den geheelen Zater dagmiddag, alleen wordt er grootendeels ge ruild, dus de postzegelsport op de nobelste wijze uitgeoefend. En hoewel er, vooral door de week, ook nog wel jongeren op de markt verschijnen om er hun zaakjes te doen, is het toch opvallend, dat verreweg het grootste ge deelte van de postzegelverzamelaars uit vol wassenen bestaat, volwassenen, die met ern stige gezichten aan komen dragen met één of meer van hun albums, of met keurige vol geplakte vellen, en die getweeën of in groepen in ernstige contemplatie daarover heen staan gebogen. Vooral 's Zaterdagsmid dags is het er stampvol, het zonlicht, dat dooi de boomen filtert, werpt lichtgele lichtplekken op de hoofden en schouders van de verzame laars, en er heerscht een plechtige en ern stige stilte, hoewel er, als het weer een beetje meewerkt, zeker eenige honderden menschen aanwezig zijn, die echter hoogstens op eer biedigen fluistertoon, of zacht mompelend spreken, want de postzegelsport is een ernstige sport, en bij haar past stilte, althans rust en een zekere eerbied. Ik spot niet! het is waar, de postzegelsport is een ernstige sport en kan alleeen, als men haar ten minste naar behooren wil beoefenen, op ernstige wijze uit geoefend worden. En zij, die zich ter ruiling of ter uitwisseling van de laatste nieuwtjes op postzegelgebied, of alleen maar om elkaar weer eens te ontmoeten en berichten omtrent de laatste aanwinsten te vernemen, naar de postzegelmarkt aan den Nieuwe Zijds Voor burgwal begeven, zijn de serieuze verzame laars, die naarstig album na album vol ver zamelen, die alles afweten van postzegels, die als iedere goede verzamelaar een mooien postzegel beschouwen als een kunstwerk, dat alleen maar, zoo voorzichtig mogelijk, opge pakt mag worden met behulp van een pincet je, omdat er anders beschadigingen veroor zaakt zouden worden en die alles afweten van den beroemden postzegel van Mauritius, waarvan er maar tweeof zijn het er drie? exemplaren bestaan, en ook nog vrij wat van minder beroemde postzegels. Menschen voor wie, in het kort, bijna geen enkelen post zegel geheimen meer heeft. Misschien is dat overdreven gezegd, want als dat waar was, zou het verzamelen van postzegels vermoedelijk geen charme meer voor hen hebben. En dan zou dat Amsterdamsche postzegel marktje niet iederen Zaterdagmiddag, en op de weekdagen tusschen twaalf en twee. steeds zoo vol zijn van menschen, die hun hart ver pand hebben aan het verzamelen van post zegels, en die hun éénen vrijen middag in de week besteden om hun verzamelwoede op de waardige en gedempte wijze, die bij het object past bot te vieren. W. v. d. T In aandachtige beschouwing Propaganda-ministerie gewenscht? Kwestie op het reclame-congres besproken Over de volksvoorlichting en propaganda en over de vraag, in hoeverre de overheid daar bij een taak te vervullen heeft, is In het acht ste Nederlandsche reclame-congres, dat Vrij dag en Zaterdag te Maastricht wordt gehou den, door enkele vooraanstaande personen prae-advies uitgebracht. Het congres werd voorgezeten door jhr. dr. J. C. Mollerus uit Haarlem, die in de korte ochtendbijeenkomst een welkomstwoord tot de talrijke congresgangers heeft gericht. In de middagbijeenkomst heeft prof. dr. J. A. Veraart uit Delft zijn prae-advies over het onderwerp van dit congres nader toegelicht. Hij concludeerde in dit praeadvies, dat in een democratisch staatsbestel de beste volksvoor lichting en propaganda door de overheid wordt gegeven in het parlement, welks werkzaam heid echter dan een belangrijke hervorming dient te ondergaan. Regeeringspropaganda buiten het parle ment om moet volgens prof. Veraart in een democratisch staatsbestel nadrukkelijk wor den afgewezen. Volksvoorlichting vanwege de overheid met moderne publiciteitsmiddelen omtrent bepaalde maatregelen achtte prof. Veraart niet alleen mogelijk, maar in zekere mate ook gewenscht. Prof. Veraart wees er in zijn toe lichting in het bijzonder op. dat de diep-ingewortelde vrijheidsgedachte van het Nederlandsche volk uiterste voorzichtigheid vraagt ten aanzien van de wijze, waarop de volksvoor lichting wordt toegepast. Hij bleef bij zijn conclusie, dat voorlichting in het parlement den schijn ook van eenzijdige propaganda weerhoudt, en dat propaganda zeker in den vorm van een propaganda-ministerie z.i. dient te worden afgewezen, wijl daardoor de hooge waarden van de zuivere democratie in gevaar, komen. Een geheele reeks van sprekers heeft een critische bespreking gewijd aan de ver schillende conclusies van prof. Veraart, waar bij uiteraard de stellingen omtrent de demo cratie en haar verhouding tot volksvoorlich ting en propaganda een punt van breedvoe rige beschouwing zijn geweest. Wel voorstanders van een propaganda-ministerie. Verschillende der debaters zagen niet alleen een volksvoorlichting op breede schaal ook buiten het parlement als een nuttig en heil zaam middel om de overheid en haar taak tot grootere waardeering te brengen, maar ook zelfs de instelling van een propaganda-mi nisterie of een dergelijk propaganda-over- heids-apparaat niet in conflict met de de- democratische verhoudingen in ons land. Prof. Veraart heeft in een knap en welspre kend betoog, nogmaals nadrukkelijk zijn standpunt verdedigd, dat onder de huidige beleving der democratische beginselen het zeer noodzakelijk is, dat de Kamers zoo hoog mogelijk worden gerestaureerd als het over heidslichaam bij uitnemendheid. In een pro- pagandaministerie bleef prof. Veraart de mogelijkheid aanwezig zien van een streven naar een verkapt half-autoritair systeem. Propaganda voor en door de regeering is niet noodig en soms gevaarlijk voor een objec tieve waarheidsuiting. De overtuiging, dat onze democratie in veel opzichten aan het afbrokkelen is, was de on dergrond van het standpunt in het prae-ad vies. De leden van het congres bezochten des avonds de tentoonstelling te Luik, waar ze of ficieel werden ontvangen. EXAMENS ST. GREGORIUSVEREENIGING. Na een cursus gevolgd te hebben in kerk muziek, slaagden voor het zangersdiploma van de St. Gregoriusvereeniging de volgende hee- ren: N. Dankelman, J. Groskamp, B Kaart. Ch. Koehorst, S. Kuiper en J. Vos. allen leden van het Kathedrale Zangkoor te Haarlem. Als assistenten voor het Knapenkoor der kathedraal, slaagden voor het directie-diploma in den Gregoriaanschen zang, de dames Zr. Angèle, N. Brosi, R. Jansen, T. Kraakman en T. v. Schaick. TOONEELVEREENIGING VAN GEMEENTE WERKLIEDEN. Er is hier ter stede een Tooneelvereeniging opgericht van gemeentewerklieden. Mevr. de Mon zal als regisseuse optreden. De vereeni ging draagt den naam „Kunst na Arbeid" en zal ook haar medewerking verleenen voor liefdadige doeleinden. In studie is een blijspel „Muggen om de kaars". VEREEN VAN JONG HERVORMDEN. Zaterdag en Zondag (24 en 25 Juni) houdt de Vereen, van Jong Hervormden te Haarlem een weekend op het slot „Assumburg", te Heemskerk. Zaterdag zal dr. E. Emmen een inleiding houden over „De kerk in de knel", waarna een gedachtenwisseling volgt. De Zondag wordt gewijd aan ontspanning en spel. De slotvoogd en minstreel Geert Dils zal met zijn zang den koffiemaaltijd op luisteren. Verder zal er muziek gemaakt, ge zongen en gedeclameerd worden en wordt een causerie met lichbeelden gehouden. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk 15 v. Rotterdam te New-York. Veendam 15 v. W.-Indië te New-York. Breedijk 15 v. N,-Orleans n Rotterdam. Leerdam Rott. n. Tampico 16 te Antwerpen. Damsterdijk Rott. n. Vancouver 14 te San Francisco. Drechtdijk Rott. n. Vancouver 14 te Seattle. Delftdijk Rott. n. Vancouver 15 v. Swansea Dinteldijk 16 v. Vancouver te Rotterdam. Lochavon Vancouver n. Rott. 15 te Glasgow. Lochkatrine Vancouver n. Rott. 15 te Balboa. Beemsterdijk Rott. n. Baltimore 16 te Antw. HALCYON LIJN. Flensburg 15 v. Wabana n. Vlaardingen. Stad Dordrecht 15 v. Immingham te Gefle voor Lulea en Vlaardingen. Rozenburg 16 v. Rotterdam n. Bordeaux. Vredenburg Vlaardingen n. Wabana p. 15 Lizard. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Arendskerk 16 v. Bremen te Hamburg vertr. 19 n. Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (thuisreis) 15 te Mombassa. Springfontein (uitreis) 16 te Dar es Salaam. Heemskerk (thuisreis) 16 Juni te Suez. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Abbekerk (thuisreis) 16 Juni te Siiez. Gaasterkerk 16 v. Rott. n. Antwerpen. KONINKLIJKE/SHELL. Agatha 10 van Singapore naar Bangkok. Agnita 16 te Pauillac verwacht, n. Amsterd. Chama 8 van CuraQao naar Rotterdam. Mirza 12 van CuraQao naar Engeland. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Titus 16 Juni van Rotterdam n. Amsterdam. Euterpe 16 v. Amsterdam n. Gohenburg. Doros 16 van Amsterdam naar Danzig. Helder 16 van Amsterdam naar Chili. Trajanus 15 van Amstei'dam te Hamburg. Irene 16 van Genua te Livorno. Amor 16 v. New-York n. CuraQao. Van Rensselaer 16 v. New-York n. Port au Prince. Baarn 16 v. Chili te Amsterdam. Bodegraven 14 v. Talcahuano n. San Antonio Agamemnon 16 v. Amsterdam te Rotterdam. Ariadne 16 v. Hamburg te Amsterdam. Bennekom 14 v. Arica n. Mollendo. Ducalion 15 v. Varna n. Constantza. Drago Amst. n. W.-Indië p. 15 Prawle Pt. Fauna 15 v. Thessaloniki n. Stanxboul. Ganynxedes 16 v. Amsterdam te Rotterdam. Mars 15 v. Susak n. Split. Merope Puerto Plata n. Amsterdam p. 16 (6.30 v.m.) Lydd). Oberon 16 v. Amsterdam te Rotterdam. Pluto Amst. n. Kopenhagen p. 16 Holtenau. Stuyvesant 15 v. Barbados n. Amsterdam. Pygmalion 15 v Piraeus n. Calamata. Ulysses Bourgas n. Amst. p. 16 Ouessant. Vulcanus Amst. n. Malaga p. 15 Gibraltar. MEYER CO.'S SCHEEPV. MIJ. Philoctetes Japan n. Rott. vertr. 20 v. Lcn. Alcinous 15 v. Hamburg te New-York. Diomed Japan n. Rotterdam 16 v. Penang. ROTTERDAMSCHE LLOYD Slamat (uitreis) 16 Juni van Marseille. Dempo 16 v. Oslo te Rotterdam. Japara (uitreis' p 15 Gibraltar. Kedoe 16 v. Batavia te Rotterdam. Kota Radja (uitreisp. 15 Kaap Bon. Palembang (thuisreis) 15 v. Pt. Said 21 (5 v.m.) te Marseille verwacht. Tapanoeli (thuisreins) p. 16 Perim. Tosari 15 v. Bombay n Kurrachee. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. Alkaid (uitreis p 15 Madeira. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan van Old. (u.) 16 v. Southampton. Saleier (thuisreis) 16 v, Marseille. Johan de Witt (thuisreis) 15 v. Genua. Tarakan (thuisreis) 16 te Rotterdam. Poelau Bras (thuisreis) 16 v. Suez. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland (thuisreis) 15 te Huil. Westland (thuisreis) 15 v. Santos. Salland 14 v. Amsterdam te B -Ayres. WIJK LIJN. Stolwijk 15 v. N.-Orleans te Tampa. Beverwijk Morphoubaai n Rott. p. 15 Oues sant 17 (7 n.m.) verwacht. Naaldwijk 14 v. Antwerpen te Rochefort. Winterswijk 14 v. Alexandrië n. Bougie. Jonge Anthony 15 v. Alexandrië n. Arzew. Niet alleen de crisis deed deze voor Europeanen sterk verminderen. Er bestaan vele banden tusschen Nederland en N.-O.-Indië. Men denke slechts aan het Ne derlandsche kapitaal in Indië belegd, aan de markt, welke het moederland vormt voor kolo niale producten, aan de scheepvaart- en lucht vaartverbindingen tusschen beide gebiedsdeelen, aan den afzet van de groote verscheidenheid van Nederlandsche artikelen op de Indische markt en niet te vergeten aan de mogelijkheid tot ruime werkgelegenheid, welke ginds bestaat. Het valt niet te ontkennen, dat de economische wereld positie haar invloed ook op deze bonden heeft uitgeoefend. Maar al is dat het geval, toch blijft Indië voor het moederland een dusdanig belang rijke factor, dat niets nagelaten mag worden om de beteekenis van dat gebied zoo goed mogelijk te leeren kennen. Dat daarbij persoonlijk bezoek de beste leermeester is, heb ik reeds zoo dikwijls betoogd, dat ik bijna schroom daarover weer te schrijven. Ik zal dat dan ook nalaten. Eenige aandacht moge wel besteed worden aan de vraag: hoe is de opbouw der N.-Indische samen leving en welke bijzondere wijzigingen hebben zich in de laatste jaren voltrokken? Bevolkingsgroepen. Alhoewel de laatst gepubliceerde statistieken uit het jaar 1930 dateeren en dus in dat verband de noodige correcties zouden moeten worden toegepast, biedt het beschikbare materiaal vol doende gelegenheid zich een algemeen oordeel te vormen over de bestaande verhoudingen. Ne derlandsch-Indië telde in dat jaar circa 60 mil- lioen zielen, waaronder ongeveer 250.000 Euro peanen en met Europeanen gelijk gestelden. Dit verhoudingscijfer is in 't bijzonder van belang voor den exporteur, aangezien hij daaruit on middellijk kan concludeeren, dat zijn eventueele afzetgebied voor producten, speciaal geëigend voor den Europeaan, verhoudingsgewijze klein is. Van deze Europeesche groep had circa 88 procent de Nederlandsche nationaliteit. Het restant bestond in hoofdzaak uit Engelschen, Duitschers enz. In het contingent der ruim 200.000 Nederlanders zijn ook de vrouwen, kin deren, studeerenden, enz. begrepen. Ook daar mede dient de reeds genoemde exporteur dus rekening te houden. Het aantal Nederlanders, dat een beroep uitoefende bedroeg circa 72.000, terwijl van de Europeanen niet-Neder- landers er 13.000 een beroep uitoefenden. Indeeling der beroepen. Van de 85.000 beoefenaren van een beroep zijn er ruim 21.000 in overheidsdienst werkzaam. Daaronder zijn niet begrepen het onderwijzend personeel, net personeel der P.T.T. en dat der Staatsspoorwegen. Voorts geeft de volkstelling 1930 aan. dat in de z.g. oerproductie (cultures, boschwezen, petroleum, enz.) werkzaam waren 18.800, in de. nijverheid 4.676, bij het verkeers wezen 10.985, in den handel 11.415, in de vrije beroepen 11.290 en in de overige beroepen 7.424 personen. Zoo was de toestand ten tijde der volkstelling. Daarna heeft Ned.-Indië een he vige crisisperiode doorgemaakt, die de werkge legenheid. vooral voor Europeanen, zeer sterk heeft aangetast. Vele factoren hebben daarbij een rol gespeeld, die op deze plaats verder on besproken kunnen blijven. Vermindering werkzame Europeanen. Raadpleegt men de statistische cijfers van het Kantoor van den Arbeid te Batavia dan blijkt, dat tusschen Maart 1932 en ultimo 1934 het aan tal Europeesche mannelijke ambtenaren in bur gerlijken landsdienst van circa 17 tot 13 duizend verminderde. Ook bij het Onderwijs verminder de het aantal Europeesche leerkrachten: tus schen 1930 en 1935 met niet minder dan 500. Een sterke achteruitgang is vast te stellen bij een bedrijf als de „Koninklijke". Tusschen 1930 en 1936 nam het aantal Europeesche employés bij deze maatschappij af van 3000 tot ruim 1500. Dat de cultures in dit verband niet onberoerd zijn gebleven en dat daaronder de suikercultuur de grootste veer heeft moeten laten is zelfs voor den buitenstander volkomen duidelijk. Het Europeesche personeel verminderde bij deze cul tuur tusschen 1929 cn 1935 van ruim 4000 tot 1000 waarna wel een zeker herstel is ingetreden, maar het aantal van 1500 kon nauwelijks be reikt worden. Naast de suiker werd de rubber cultuur sterk getroffen. Maar ook andere ondernemingen werden in dezen maalstroom medegesleurd. Bij een vijftal particuliere vervoermaatschappijen liep het aan tal Europeesche arbeidskrachten terug van ruim 700 in 1929 tot 350 in de laatste jaren. Een dergelijke debacle heeft naast directe ook vele indirecte gevolgen. Het beeld van den rol lenden sneeuwbal zou hier met recht gebruikt kunnen worden. Vele onderwijsinrichtingen in het moederland zouden daarover waarschijnlijk sprekende cijfers kunnen geven. De uitzending van nieuwe arbeidskrachten heeft meer dan eens geheel stop gestaan of ondervond ernstige stag natie. Andere oorzaken. Het zou intusschen onjuist zijn om de crisis als de eenige oorzaak te willen zien voor deze zoo zeer gewijzigde omstandigheden. Dat is ze ker niet het geval. Er zijn er ook andere. Zelfs vele. Immers in Indië zelf is veel veranderd. In dit verband denke men aan den reeds vele jaren, vooral van Inheemsche zijde, uitgeoefenden drang om den invloed van de eigen groep te versterken. Bezuinigingsoverwegingen zijn voorts aan dezen gang van zaken niet vreemd. Evenals in het moederland kent ook Indië de vervanging door goedkoopere arbeidskrachten, vooral wanneer de economische omstandighe den daartoe dwingen. Het verbeterde onderwijs is daarbij natuurlijk van invloed geweest en den Inlander wordt op vele wijzen de gelegenheid geboden zich een Westerschë opleiding eigen te maken. Per ultimo 1934 schatte het Kantoor van Ar beid te Batavia het aantal Europeesche werkloo- zen op 10.000. Bij de opleving, welke daarna is ingetreden, zijn ongetwijfeld velen weder in al lerhande functies opgenomen. De Indische On- dernemersbond heeft daaromtrent cijfers gepu bliceerd. Daaruit volgt," dat tusschen 1 Januari 1936 en 1 Mei 1937, circa 2000 personen her plaatst zijn, waaronder 135 uit Nederland af komstig. Naast dit aantal van 2000 herplaatsin gen kwamen aanstellingen van. 1000 arbeids krachten. nl. 605 uit Nederlandsch-Indie en 460 uit Nederland. Het behoeft wel geen nader be toog, dat de herplaatsing der crisiswerkloozen minder gunstig werkt op de kansen der jongere Europeesche arbeidskrachten, In het laatste kwartaal van 1937 schatte men het aantal Euro peesche werkloozen in Indië nog op circa 9000, an welk aantal er ongeveer 2000 om bepaalde redenen ongeschikt zijn en dus buiten beschou wing gelaten kunnen worden. Van het restant ad 7000. neemt men aan, dat 50 procent be schouwd moet worden als bestaande uit vol waardige arbeidskrachten. Daar het totale aan tal door Nederlanders vervulde betrekkingen in 1938 in Nederlandsch-Indië ongeveer 60.000 be droeg, terwijl ruim 5 procent van de Europee sche werkkrachten wegens pensionneering of om andere redenen per jaar afvallen, zouden elk jaar 3000 vacatures ontstaan. Dr. J. B. D. Derk- sen merkt omtrent de mogelijkheden op dit punt op, dat, rekening houdende met een zekere uit breidingsbehoefte, het absorptievermogen van de arbeidsmarkt geschat moet worden op 3 a 4 duizend Europeesche werkkrachten per jaar, aangenomen dat de economische toestand van Nederlandsch-Indië zich ongeveer zou handha ven op het peil van 19371938. Deze 3 a 4 dui zend betrekkingen komen niet alle ten goede aan de Nederlandsche markt, omdat de Euro peesche samenleving in Nederlandsch-Indië per jaar zelf reeds ongeveer twee duizend jonge ar beidskrachten aflevert Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de import van Europeesche werkkrachten van vreemde na tionaliteit sedert de invoering der Crisis-ordon nantie Vreemdelingenarbeid aan beperkende be palingen is gebonden. MOLLERUS. HET TOONEEL Wie een openluchtspel bezoekt, weet wel dat hij waarschijnlijk verstoken zal blijven van modern confort. Hij zet zich volgaarne op een zeepkist of een ongeschaafde plank neer, in plaats van zich behaaglijk neer te vlijen in een gemakkelijke fauteuil. De omgeving van zwaar opgaand geboomte en de koelte van een mooien zomerschen avond vergoeden veel. Ook op het „tooneel" verdraagt hij met vreugde kleine te kortkomingen en het primitieve dat vele open luchtvoorstellingen aankleeft, schenkt er zelfs een zekere huiselijke charme aan. Misschien heeft de „Plaatselijke Federatie van Christelijke Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes te Haarlem", onder welker auspiciën de jeugd groep te Wildhoef in Bloemendaal gisteren „Drie zakken met leugens" opvoerde, in dit opzicht wel wat al te veel geëischt van de welwillend heid der toeschouwers. Dat men changeert bij open doek is nu eenmaal een noodzakelijk kwaad bij voorstellingen als deze, maar dat daar aan spelers, helpers en zelfs enthousiaste toe schouwers meewerken, kwam ons toch wat vreemd voor. En het sprookje van Margaretha Cordes verplaatst ons herhaaldelijk van boeren hoeven naar koninklijke paleizen en daar komt nogal wat voor kijken. Kleine incidenten bleven dan ook niet uit, maar ze konden de stemming niet beïnvloeden. Die was goed en werd zelfs uit stekend. toen. na een wat traag loopend begin, een alleraardigste scène kwam, waarin domme Hans, de varkenshoeder (die u begrijpt 't al de prinses en het halve koninkrijk verwerft) de opdracht kreeg honderd hazen te hoeden, die dan ook prompt te voorschijn sprongen en het tooneel vulden met hun vroolijke springeaprio- len. Die als hazen vermomde kleuters waren het succes van den avond, met hun natuurlijke en ongedwongen beweginkjes, waaraan alle kunst matigheid nog vreemd is. Juist de kunstmatig heid bederft zooveel, dat was aan sommige spe lers die zoo erg hun best deden, te merken. Wie eenvoudig bleven, zooals Hans en de prinses, brachten het er het best af. In het algemeen had de regie de spelers tegemoet kunnen komen, door de typeeringen sterker te doen uitkomen. Dat verdraagt zoo'n spelletje best. In de mooie omgeving van Wildhoef was de opvoering van Drie zakken met leugens, die door vrij veel toeschouwers werd bijgewoond, een gezellig onderonsje. En meer wilde het toch ook niet zijn. P. H. SCHRöDER. De stemming te Haarlem. Kiezers aan hun verplichting herinnerd. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen nog eens ter kennis, dat op Woens dag 21 Juni 1939 van des voormiddags acht uur tot des namiddags vijf uur. zal geschie den de stemming ter verkiezing van de leden van den raad dezer gemeente. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel 72, tweede lid. der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uit oefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet vol doet, wordt, tenzij van een geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met een geld boete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zijn verloopen se dert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien g-ulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan een krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Artikel 150 a der kieswet, luidende: „Hij die bij een verkiezing als gemachtig de stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft mei hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden". WISSELKOERSEN AMSTERDAM Londen 8.81 7/8 Berlijn 75.55 Parijs 4.99 1/8 Brussel 32.01 3/4 Zwitserland 42.44 New York 1.88 3/8 C.EBR. GERZON's MODEMAGAZIJNEN N.V. In de Vrijdagmorgen onder presidium van den waarnemend voorzitter, mr. H. A. van Nierop, gehouden jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders der Gebr. Ger- zon's Modemagazijnen N.V. waren 5 aandeel houders, vertegenwoordigende 2192 aandeelen, recht hebbende op het uitbrengen van 2192 stemmen. De volgens rooster aftredende commissaris, mr. H. A. van Nierop, werd met alle uitge brachte, geldige stemmen herkozen en nam de benoeming aan. Het voorste], om de balans en verlies- cn winstrekening over het boekjaar 1938/1939 goed te keuren en het dividend over dat boek jaar te bepalen op pCt. voor preferc-ntc en 4'2 pCt. voor gewone aandeelhouders, werd met algemeene stemmen goedgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11