Klopveegzuigers Oom Sam heeft hoog bezoek. De strijd der krachten achter de schermen. 'f ZOU DOMZUN... LEEFLANG Flora In de klas. STEMT ANTI REVOLUTIONAIR en G. WOLZAK HZN. Rubriek voor Vragen ZATERDAG 17 JUNI 1939 HA ARE EM'S DA GE HAD (Van onzen correspondent te New-York.) DE wreede werkelijkheid is bijna altijd anders dan de vriendelijke, argelooze mensch zich haar voorstelt. Wie van dichtbij kennis maakt met de braafste en on schuldigste werkzaamheden, op welk gebied der veelzijdige menschelijke activiteit ook, staat dikwijls pijnlijk verbaasd over de ver schijnselen-op-den-achtergrond. In menige allergenoegelijkste vereeniging, met allerge- noegelijkste bedoelingen gesticht, worden de minste genoegelijke manoeuvres-achter-de- schermen uitgevoerd. Er zijn bridgeclubs, damvereenigingen, sport-organisaties, gezel ligheids-comités en commissies met een aan genaam doel tot openbaar nut. vermaak of menschelijke hulpvaardigheid, mitsgaders even liefelijke als idyllische samenwerkingen van brave menschen, achter welker glim lachende zonnige gevels dikwerf verbeten strijd wordt gevoerd om de eer, de hegemonie en de zeggingschap. Vrijwel geen dezer hu manitaire instellingen of zij kent hare „kwesties", fracties en tegenstellingen. Wie aan het vereenigingsleven deelneemt weet daarover mee te praten. Vrijwel geen organi satie die daaraan ontkomt: van de tooneel- club T.A.V.E.N.U. en het naaikransje De Bo terbloem af tot de groote politieke partijen toe. En nu zijn de Koning en de Koningin van Groot Brittannië in de Vereenigde Staten en zij zien niets dan vriendelijke, glimlachende gezichten, stramme eerecompagnieën, juichen de schoolkinderen, eerbiedig-buigende diplo maten en met haar zakdoekjes wuivende dames. Doch ook achter dezen gevel is niet al les zoo blij, zoo argeloos en zoo vriendelijk als het er van buiten uitziet; er zijn hier groepen die dezen monarchen niet zoo welwil lend gezind zijn als uit de glimlachende vriendelijkheid van den heer en mevrouw Roo sevelt wpl zou kunnen lijken. Daar zijn bijvoorbeeld de wel een beetje kinderlijke ..democraten". Ik bedoel hier niet de aanhangers van de Democratische Partij, maar die Amerikanen die zich zóó republi- keinsch achten dat zij het als een verraad aan de republiek der Vereenigde Staten voe len dat men een koning ontvangt met die eerbewijzen die des konings zijn. Deze vrij kinderachtige en tamelijk flauwhartige lie den doen erg flink in ingezonden stukken. Zij doen mededeelingvan hun opvatting dat in het vrije en republikeinsche Amerika de ko ning en de koningin niet anders dan „de heer en mevrouw Windsor" zijn en zij meenen dat de eer en de hoogheid van de republiek wordt verlaagd wanneer de vrouw van den president de buiging maakt, die door het protocol wordt voorgeschreven. Deze brave lieden, die niet na laten openlijk mede te deelen dat zij in het minst niet geïmponeerd zijn door de komst van beide Britsche „burgers", zien dit be zoek uit nogal elementairen gezichtshoek en wenschen stelselmatig over het hoofd te zien dat „de heer en mevrouw Windsor" hier ko men als hoogste vertegenwoordigers van het Britsche wereldrijk. Men behoeft deze hou ding niet ernstig te nemen. Evenmin trou wens als haar serviele tegendeel: dat soort typische Amerikaansche journalistiek dat alle détails aan dit bezoek verbonden, per milimeter uitmeet. Dat precies vertelt wat de hooge Britten van minuut tot minuut doen, wat zij eten en drinken, wanneer de ko ning een sigaret opsteekt en zelfshoe het bed van Zijne Majesteit is opgemaakt: hoe veel dekens en hoeveel kussens en hoe die gevouwen en neergelegd zijn. Wij hebben plaatjes in geïllusteerde bladen gezien van de slaapkamers die den hoogen Gasten ter be schikking zijn gesteld een foto-van- dichtbij toonende „in vogelvlucht" de toilet tafel der Koningin, haar koffers en allerlei andere indiscreties in woord en beeld, die veeleer van onaangename en ongemanierde onbescheidenheid getuigen dan van eerbied. Doch ernstiger en meer-zeggend is de te genstand, die zelfs met het woord „vijandig heid" niet te scherp is gekenschetst, die bij dit bezoek in groote kringen tot uiting komt en die van een onomwonden anti-Britsche ge zindheid getuigt. Dat min of meer fascistisch getinte groepeeringen de eerste zijn om van deze vijandigheid te getuigen behoeft geen verwondering te wekken. Het veelgelezen blad van Father Goughlin Social Justice bij voorbeeld gaat al sinds maanden hevig te keer tegen Engeland en tegen de bedoelingen, die in het bezoek van den Koning en de Ko ningin als het ware gesymboliseerd worden. Ook de isolationistische stroomingen, van menschen die groote gevaren bespeuren in de bemoeienissen van de Vereenigde Staten met wat er in Europa geschiedt, bezien met diep wantrouwen het koninklijk bezoek. In derdaad heeft dit bezoek natuurlijk een po litieke beteekenis. die lijnrecht ingaat tegen deze isolationistische bedoelingen, omdat het er onder andere op gericht is in de Ver eenigde Staten een bondgenoot te vinden voor het behoud van de huidige Britsche positie in Europa en de wereld. De omvang van de zen tegenstand moet geenszins onderschat worden. Er zijn nog meer anti-Britsche tendenzen werkzaam. Er wonen in de Vereenigde Staten vele millioenen Joden en Ieren. Het behoeft niet betwijfeld te worden dat de Britsche Pa- lestina-politiek van de laatste maanden, die haar dramatische ontknooping heeft gevon den in het befaamde Witboek omtrent den status der Joden in het (hun) Beloofde Land,, sterke anti-Britsche gevoelens bij het Jodendom heeft ontwikkeld. En de Ieren, die hier zoowel door hun aantal als door hun so ciale en economische positie niet geringen in vloed hebben en die bovendien met hart en ziel aan hun moederland hangen, zijn even anti- Engelsch gezind als hun landgenooten „thuis". „Een overtuigende proef op Engelands eerlijke bedoelingen met en liefde voor de vrijheid is haar Iersche politiek" schreef de zer dagen, aan den vooravond van de aan komst der hooge gasten, een der New-York- sche dagbladen, en het vervolgde: „Ierland geeft heden ten dage aan de wereld een on weerlegbaar antwoord op de groote aanspra ken die John Buil doet gelden op het feit. dat hij onomwonden pal staat voor de demo cratie en een internationale vrede, gegrond vest op internationale rechtvaardigheid. De huidige positie van de Iersche natie geeft aan de wereld 'n duidelijk beeld van dit „kam pioenschap" dat ook zoo duidelijk tot uiting is gekomen ten aanzien van Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk en Albanië. Sommige welwillen de Amerikanen denken dat Ierland even vrij is als Frankrijk, Denemarken of België, maar dat is een heel ernstige vergissing En dit artikel eindigt met de kenschetsende zinsnede: „Een blik op Ierland alleen is vol doende om Oom Sam op zijn hoede te doen zijn tegenover de liefheid, de vleierij, de ge veinsde goede bedoelingen en de vriendschap van John Buil". Het is onmogelijk te zeggen of al of niet een meerderheid zoo denkt over John Buil en zoo neen, hoe groot de omvang van de anti- Britsche minderheid in de publieke opinie der Vereenigde Staten dan wel is. Maar het is zeker dat de..Goodwill" die Groot-Brittannië in de Vereenigde Staten altijd heeft bezeten, gedurende de laatste jaren heel veel geleden heeft en dat de Britsche buiten- en binnen- landsche politiek der laatste jaren een nog steeds groeiend wantrouwen heeft verwekt in breede democratisch gezinde kringen, terwijl dit wantrouwen uiteraard reeds aanwezig was bij fascistoide en communistische elementen. De tegenstanders van de Britsche politiek en van de verbinding van de politiek der Vereenigde Staten met die van Groot-Brit- tannië maken zich aan een grove fout schul dig wanneer zij het in den ijver van hun verzet willen doen voorkomen alsof het be zoek van het koningspaar een „groote come- die" is. Dat is natuurlijk niet zoo. Dit be zoek is van zeer groot belang. Ofschoon de Britsche monarch een niet overwegende rol speelt in de werkelijke regee ring van zijn groote rijk is er geen Brit, die niet de diepste belangstelling koestert voor alles wat zijn Koningspaar betreft. In zoo verre is de houding die de Vereenigde Staten aannemen jegens de hooge bezoekers reeds van de grootste beteekenis. En dat het volk der Vereenigde Staten ondanks zijn veel be zongen republikeinsche en „democratische" gezindheid een welhaast kinderlijke belang stelling bezit voor „royalty" is bekend ge noeg. Dat de Koning en de Koningin persoon lijk een sympathieken indruk op de bevol king hebben gemaakt staat vast. De koning is bescheiden, eenvoudig, plichtsgetrouw en zelfs een beetje verlegen. De koningin is een glimlachende, innemende verschijning: in haar houding, haar kleeding. haar optreden een persoonlijkheid, die aan alle verwachtingen omtrent een koningin beantwoordt. Achter den vriendelijken, zonnigen, kleuri- gen en hoffelijken „gevel" van dit bezoek werken dramatische krachten en tegenkrach ten. Pro-Britsche en anti-Britsche gezind heid. Het doel van het bezoek is om de pro- Brit.sche krachten te doen zegevieren over de anti-Britsche. Natuurlijk zijn ook andere in vloeden daartoe aan het werk en dit bezoek nis. Uiterlijkheden en symbolen zijn echter heeft alleen uiterlijke symbolische beteeke- van grooter belang dan zakelijk-gerichte geesten wel eens meenen. Mr. E. ELI AS. Soc.-Dem. Arbeiderspartij. Redevoeringen van Koos Vorrink en den lieer Reinalda. Voor de Federatie Haarlem der S.D.A.P. spra ken Vrijdagavond in de Concertzaal de heeren Koos Vorrink en M. A. Reinalda. De vergadering stond onder leiding van den heer S. P. Doek, die in zijn openingsrede waar- deerende woorden wijdde aan de nagedachte nis van den heer P. Voogd. Rede Koos Vorrink. De eerste spreker, de heer Vorrink, consta teerde een niet te groote belangstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen dezen keer in het geheele land; dit komt door het wereldgebeu ren, dat de menschen geheel in beslag neemt, waardoor zij de dingen van het dagelijksch le ven gaan onderschatten. Er zijn er velen, die „er niet meer uit wijs kunnen worden" en daar om „den boel maar den boel laten". Dit is ge vaarlijk, want oorlogsspanning en wat daarbij behoort, bedreigen de democratie en de per soonlijke vrijheid. Het fascisme blijft dreigen, al gaat het op het oogenblik de N.S.B. in Nederland niet naar den vleeze. Elke volksuitspraak, bij welke gelegenheid gegeven, is dus nu van be lang. Alles staat in dienst van den strijd om de waardigheid van den mensch in de massa. De hervorming der maatschappij kan slechts worden verwezenlijkt als zich in ieder mensch afzonderlijk een hervorming voltrekt. De weg moet woi'den gebaand naar het land der toe komst. De sociaal-democratie nu heeft haar practischen constructieven arbeid juist in de z.g. „kleine dingen" in de gemeentepolitiek, ver- rioht. Op het oogenblik wordt ons land geteisterd door groote werkloosheid en er zijn nog 6000 a 7000 krotten in ons land. Wat heeft de regeering vooral tegen dit laatste gedaan? Neen, laten sommige partijen niet zoo dierbaar spreken over „de heiligheid van het gezin". Wij leven in een moeilijken tijd, maar de druk zou zoo zwaar niet behoeven te zijn. De toestanden eischen nauwkeurige studie en in dit opzicht kan men de S.D.A.P: niets verwij ten. Denk aan het rapport dat S.D.A.P. en N.V.V. in 1925 deden verschijnen over werk verruiming en industrialisatie! De S.D.A.P. heeft er op aangedrongen, dat men zich zou bezinnen op constructieve maatregelen. Maar „de cap tains of industry" hebben de schuit zóó op de zandbank doen varen dat het nu is: „pompen of verdrinken!" Aan het Plan van den Arbeid heeft men niet gewild. Nu zijn er weer 2 rapporten, dat van Westhoff en dat van den Hoogen Raad van Arbeid. Spr. spotte wat met een Katholiek blad, dat tal van werken heeft opgesomd, „die om uitvoe ring schreeuwden": deze werkobjecten waren oves'geschreven uit het Plan van den Arbeid, al dus spr. Zoo komen onze tegenstanders, zoo zei- de de heer Vorrink, vanzelf wel in ons schuitje. Dat komt; dat moet komen! Met een geestdriftige peroratie eindigde spr. zijn rede, waarna luid applaus klopk. Rede M. A. Reinalda. De tweede spreker, de heer M. A. Reinalda, zeide verantwoording te zullen afleggen van 4 jaren soc.-democratischen arbrid in deze ge meente. Er is een enorm verschil tusschen de wijze waarop de gemeente kan worden bestuurd nu en 4 jaar geleden. De reegering-Colijn heeft veel naar zich toegehaald wat vroeger het vrije eigendom was der gemeente. Het toezicht van hoogere organen werd steeds scherper. Op alle deelen van de gemeentelijke huishouding en op de meest kwetsbare deelen van ons volk moest worden bezuinigd. Er is verarming en ook de sociaal-democra tie in onze stad moet daarmede rekening hou den: het gezamenlijk belastbaar inkomen daalde in eenige jaren van bijna 90 millioen gulden tot millioen. Maar moet nu de bezuiniging maar steeds worden toegepast op het onderwijs? De financieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten is ook veranderd; eenige jaren geleden werd uit de kijkskas aan eiken inwoner van Haarlem f 14 uitgekeerd voor bepaalde doelein den, thans f 8.50. Er is ook weer wijziging geko men in de belasting, hetgeen een nadeel van f 300.000 voor Haarlem beteekent. Haarlem ontkomt niet aan het voeren van een zuinig beheer, want „de randgemeenten omsin gelen ons"; de hooge inkomens verplaatsen zich naar Bloemendaal en Heemstede, wanneer het hun te Haarlem te duur wordt. De sociaal-democratie heeft tot taak de groo te werkloosheid te bestrijden. Op het oogenblik zijn er 4500 werkloozen. Moet er een zuinig be heer worden gevoerd, dan zal dit gaan met het oog gericht op die vele werkloozen. Vrijwel alle partijen in den Haarlemschen gemeenteraad zijn het eens met de sociaal-democraten, dat de werkloosheid moet worden ingeperkt. Haarlem moet groote offers brengen, omdat alle partijen het Plan van den Arbeid niet gewild hebben, onder den invloed van Colijn. Had men hel Plan van den Arbeid willen invoeren, dan zouden de offers van Haarlem niet zoo groot zijn. Het volk van Haarlem heeft den Raad dien het verdient. Het zal na de verkiezingen blijken of als men thans geen handstcffen km in slaan tegen de lage Voorjaarsprijzen LEVERTANTHRACIET MET DE HOOGTE CALORISCHE WAARDE (Adv. Ingez. Med.) Ook wij Hebben keurige LAMPEN voor huis- en zitkamer, in prijzen van 8 A 9 gulden maar dan met het stempel van ons huis. LANGE VEERSTRAAT - HAARLEM. Fraaiste, tevens oudste Lampenzaak ln Nederland. (Adv. Ingez. Med.) de sociaal-democratische groote openbare-wer- ken-politiek in de komende 4 jaar zal worden voortgezet. Er is overvloed van onbelegd geld, van ar beidskracht en van materiaal.... en er zijn 6000 krotten in ons land. Als die krotten werden gesloopt en er werd opnieuw gebouwd, we'k een opleving zou dit geven onder de bouwvakarbei ders! Maar de regeering-Colijn weigert. Dan moet plaatselijk Ket werk van de opruiming der krotten worden voortgezet. Spr. heeft verleden jaar een voorstel gedaan om 75 krotten onbe woonbaar te verklaren. Er ligt een voorstel ge reed aan B. en W., om dit jaar weer 100 wo ningen onbewoonbaar te verklaren. En spr. heeft de overtuiging, dat het zal gebeuren ookj al wil het Rijk er geen cent voor geven. Noodig is te Haanem het bouwen in versterk te mate van woningen voor ouden van dagen. Dit is al gebeurd, maar spr. heeft een nieuwe voordracht aan B. en W. klaar liggen voor we ningen van ouden van dagen cn ook voor alleen wonende oude vrouwen, die maar f 2 per weck huur zullen behoeven te betalen. Of dit zal kun nen gfbeuren hangt af van den uitslag der ver kiezingen. Er moet een streekplan worden gemaakt en sor. bracht hulde aan wijlen mr. Jan Gerritsz, die een „Haarlemmerhout" in het Noorden cier stad heeft gesticht Particuliere belangen van grondeigenaren en speculanten zullen moeten wijken voor de vitale beringen van de inwoners dezer stad. Nog verschillende wenschen uit het program der S.D.A.P. werden door spr. genoemd. De mid denstand zal het waardeeren, dat hij wordt in geschakeld bij de uibreidingsplannen der ge meente. Zijn ooi-deel is gevraagd over het aan tal winkels in nieuw te bouwen wijken. De soc. democraten willen den middenstand betrekken in het gemeentelijk leven. Er komen steeds meer nieuwe wijken en er moeten dus steeds meer nieuwe scholen komen. Op het gebied van scholenbouw heeft de soc.- democratie zich in de afgeloopen vier jaar niet onbetuigd gelaten. Spr. bracht hulde aan den heer Koppen, aan wiens stuwkracht het te dan ken is dat de geneeskundige dienst thans gehuis vest is in een uitstekend gebouw. De soc.-democraten hebben in deze stad hun moeilijke taak vervuld. Erkend wordt dat de soc.-democratie sterken invloed heeft in het stadsbestuur. Het best kan Haarlem worden bestuurd door een Raad. die bestaat uit leden, welke aanhan gers zijn'van de sociale democratie. (Applaus). De voorzitter dankte de sprekers. De vergadering werd opgeluisterd door zang van „De Stem des Volks" en muziek van „Ex celsior". Als u mij vóór vanmiddag had gevraagd eens wat veldbloemen op te noemen, zou ik zeker zijn begonnen met de paardenbloem. Misschien was ik op het madeliefje gekomen, maar veel verder had ik het niet gebracht. Heel veel vroeger wist ik ook nog dat er een plant bestaat die rusch en een andere die lisch heet, maar sinds de nieuwe spelling ben ik dat vergeten, want nu is er geen aardigheid meer aan die namen. In dien goeden ouden tijd kon je zinnen maken als: De listige Russen plukten russchen en lisschen, maar tegenwoordig maakt geen enkele jongen daar nog een fout in. En wat heb je nu als leeraar aan een dictee zonder fouten? Sinds vanmiddag ben ik in nauwer contact gekomen met Flora, want zij heeft in eigen persoon de Middelbare Meisjesschool aan de Tempeliersstraat bezocht. En niet een gekweek te, getrokken, opgefokte, veredelde kas-Flora, neen, Flora zooals zij leeft in onze weiden, langs onze slooten, in onze bosschen en duinen. Flora in natuurstaat en vrij van civilisatie. En zoo kwamen we vanmiddag een school binnen, waar een vleug natuur doorheen gestre ken was. Vijftig meisjes uit de derde klassen waren er op uitgetogen om de opdracht van hun leeraar in de plant- en dierkunde uit te voeren maak een veldboeket of „stukje", alleen be staande uit wild materiaal, zonder gebruik te maken van iets wat in den winkel is gekocht. Schik je vondsten in een vaas, mand of drijf- schaal van eigen keuze en ding mee naar de prijzen die de school uitlooft voor het geslaagd- ste geheel. Kunt u zich een aardrijkskundelokaal voor stellen? Er hangen kaarten en platen en' nog meer kaarten. Maar nu staat er plotseling een vaas met duinroos, bruine beuk, grove den en populier. Een bloeiende tak prunis brengt er een vroolijke kleur in. In de gang prijkt een symphonie-in-geel: gele waterkers met lisch en gras. Ja, met gras in hooge, fiere pluimen. Een zocht het in schakeeringen van paars: moeras- lathyrus met knoopkruid en wilde asperge, waar tusschen het wit van het walstroo. Als je zooiets bekijkt, voel je het harmonische dat in zoo'n meiske al leven moet. Wat een fantasie bezit een leerling als de kleine Jopie, die een vuilnisbakdeksel groen verfde en er een paar waterlelies in legde, om ringd door zwanctibloem, waterranonkel, bie zen en lisschen. Wat een echt-kinderlijke fanta sie ook, want op het waterlelieblad zit breed uit een gezellige kikker, die verbaasd naar zijn nieuwe omgeving (de docentenkamer) kijkt en zeker kwaken zou van eerbied, als hij kwaken kon. Maar hij kan het niet. want hij is nage maakt. En even bekruipt mij de demonische ge dachte: als deze mededingster de natuur ook eens in dit opzicht op school zou hebben ge ïntroduceerdals in deze kamer eens een échte kikvorsch rondsprongMaar dan volg ik weer met toewijding de jury: de teeken- leeraressen en de biologieleeraar, wiens scherpe blik elk binnengesmokkeld gekweekt plantje ontdekt en aan wien ik bij elke vaas mijn on kunde moet biechten. Er is een mozaiekje van zevenblad. bitterzoet, klaver, gele waterkers, distel, ratelaar en zwanenbloem dat in een drijf- schaal kleurt en aan een modern dameshoedje doet denken: zoo'n hoedje, waarmee Eily, de maakster, zal loopen als ze eindexamen heeft gedaan cn als zulke hoedjes dan nog in de mode zijn. Even verder een eenvoudig bosje zuring met valeriaan en pluimgras, waar we een heelen tijd naar kijken, zoo mooi is het in den toon. Ja, kijk nu eens even, zegt de critische bioloog, daar heb je nu een aardig stukje bosch- grond met een berkenstammetje en mos. Maar die dennekegels hooren er niet bij. Dat vijvertje is nu wel heel grappig, hooren we even later, maar dan mogen er ook alleen waterplanten bij en geen boschbloemen. Wc knikken allemaal instemmend. Ik knik ook en gelukkig vraagt hij me niet, welke er dan ver wijderd moesten worden. Dan staan we weer een poosje stil voor een schaal, waarin iets staat dat ik heelemaal niet kan thuis brengen. Maar het is mooi. Vind je zooiets nu werkelijk buiten? Handekenskruid en poclruit, zegt de bio loog. Dat heeft Miep werkelijk prachtig gedaan. En zoo is het. De paarse wilde orchideetjes hef fen zich fier op en de teere poelruit kleurt er wondermooi bij. Die moet nou maar eens een tien hebben, zegt de jury. En de belooning lijkt .me nog te laag. voor wat Miep daar met zooveel smaak en liefde heeft geschikt. Maar dit dan? vraagt de teekenleeraar die tevens een onzer bekendste Haarlemsche bloem schilderessen is en van wie eenige werken voor deze gelegenheid de school sieren. En inderdaad: die combinatie van duinroos, wilde reseda, muurpeper, wilde viooltjes, slangenkruid en hondsroos geeft al evenzeer blijk van toewijding en zin voor kleuj-schakeering. En de jury wikt en weegt. Want ook Aty's schepping komt in aanmerking voor de hoogste onderscheiding. Zoo zwerven we door de kamer der Directrice en het geschiedenislokaal, langs vlijtig handwer kende meisjes en langs zingende meisjes. We zwerven de heele school door, waar Flora ons is voorgegaan. En ik moet telkens twee dingen denken: wat ben ik onwetend, wat ben ik gren- zenloos dom, ik die geen vlier van pijpkruid kan onderscheiden èn: wat goed, wat aardig, wat mooi om zoo die meisjes de natuur in te sturen en ze te laten werken naar eigen voor keur. Dan gaat de bel en ik geef weer les en we ver moorden samen Caesar in 44 voor Christus. Want dat moet óók gebeuren. Het is niet alles bloe mengeur. Zelfs niet op school. Zelfs niet op de Middelbare Meisjesschool, waar Flora vandaag in de klas zit. P. H. SCHRÖDER. Keuze uit 10 verschillende merken. De Stofzuiger Centrale H A G E M A N GED. OUDE GRACHT 52 TELEF. 12762 (Adv. Ingez. Med.) JAARVERGADERING „ONZE VLOOT" De afdeeling Haarlem van de Kon. Ned. Ver eeniging „Onze Vloot" hield Vrijdagmiddag haar algemeene jaarvergadering in hotel „Lion d'Or", Kruisweg 36, onder voorzittex-schap van den heer L. P. van Rossem. Na de gebruikelijke openingswerkzaamheden bracht de secretaris het jaarverslag uit. Hieruit bleek dat het ledental op 1 Januari 340 bedroeg. In het afgeloopen vereenigingsjaar werden 28 nieuwe leden ingeschreven, tei-wijl 24 leden we gens verschillende omstandigheden de vereeni ging verlieten. Het financieel verslag gaf een voordeelig sal do van f 1065.62. Beide verslagen werden goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden alle aftre dende bestuursleden herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van de vereeni ging in Den Haag werd de heer L. P. van Rossem benoemd» ook voor den Raad en ge steunt een beleid beoogend sociale rechtvaardigheid financieele verantwoordelijkheid Nummer één van lijst 6 (Adv. Ingez. MedJ EXAMENS Handenarbeid. Rijkskweekschool voor Onderwijzers (essen) Haarlem. Geëxamineerd 14 candidaten. Geslaagd de dames: G. v. d. Broek, B. J. Bruijn, C Buisma, H. J. G. Ooms. S. J. Peet oom, E. Schuurman en G. J. H. Vos. De heeren: JL E. Gottschal, D. Lodders en F. W. J. Oosterhof. Deze examens zijn hiermede geëindigd. Gem. examen voor akten voor voorbereidend onderwijs (kleuterondarwijs). Geslaagd voor akte B mej. L. A. Halderman. Zandvoort, leerling van den opleidingcursus Kleverlaan 79 te Bloemendaal. (Machinisten. Geslaagd voor diploma A fie heer P. de Vries, Heemskerk. Stuurlieden. Geslaagd voor 3en stuurman groote handels vaart de heeren F. Baay cn B. J. de Vos en voor stuurman groote sleepvaart J. Berkhout. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beanticoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijnworden tevens in ons blad (je plaatst. DIVERSEN. VRAAG: Hoe verwijder ik harsvlekken uit een sportcostuum? ANTWOORD: Do vlek met do nagels der dui men „breken". Daarna afborstelen met perchloor- aethyleon. VRAAG: Weet u eenige recepten voor het klaar maken van compöte? ANTWOORD: Aardbeiencompöte: 1 k g. aard beien. 3]/3 dl. water, 100-150 gr. suiker, wat ci troensap en sago. Pluk de aardbeien, wasch ze vlug met koud water. Laat de suiker met het wa ter inkoken tot een dunne stroop, doe er de aard beien in. breng ze tot aan de kook, neem ze met een schuimspaan uit het vocht en leg zo in de compöteschaal. Vermeng het vocht met citroen sap naar smaak, bind het af met wat aangemeng de sago en giet het over de aardbeien, Kersenconipóte. Gebruik 1 k g. kersen. 2 dl. wa ter, 1 dl. bessensap. 100 gr. suiker, wat sago. Bereiding als boven, doch doe het bessensap bij de suikerstroop nadat de kersen erin opgeweld zijn en bind de saus met sago af. VRAAG: Bestaat er kampeergelegenheid op de Hooge Veluwe? Zoo ja, waar moet ik mij vervoe gen? Kosten? ANTWOORD: Alleen voor kampeorders die zijn aangesloten bij erkende vereenigingen zijn terrei nen beschikbaar bij oud-Reemst en het Hoender- losche hek. Aanmelding tijdig bij den rentmeester (telefoon Hoenderlo 230). Kosten p. d. 0.20. VRAAG: Ik ga eind Juli voor vijf dagen naar Antwerpen met een tandem (met vrouw en kind van 5 j.) Welke papieren zijn noodig? Welk# kosten ANTWOORD: Een gebruikte tandem mag vrij worden ingevoerd. Is de tandem nog zeer nieuw, voorzie u dan van een bewijs van herkomst bij het belastingkantoor. Klein Heiligland. U moet twoo bewijzen van Nederlanderschap hebben: eén voor u en één voor uw vrouw. Kos'en te Haarlem 2.50. Het kind kan op het bewijs van den vader worden ingeschreven, DIEREN. VRAAG: Hoe verwijder ik mieren uit een bo- venvoprkamer? (Stroop en gist hebben ni»t ge holpen ei> heet water durf ik niet te gebruiken met het oog op de benedenburen). ANTWOORD: Als u de naden kunt ontdekken waardoor zo binnenkomen dan deze dlchtsmceren met thymolwas (5 gram thymolkrlstallen opgelost in 25 gr. brandspiritus en vermengd met 100 gr. boenwas). Is dit niet mogelijk dan dient u de stroop-gist-methode voort te zetten. De mieren- larven gaan hieraan dood en na eenlgen tijd sterft het nest uit PLANTEN. VRAAG: Hoe kan men wolluls die zich tusschen de bladen aan den voet van mijn clivia nestelt, het best bestrijden? Als met oen praepnraat moet wor den gespoten heeft dat dan geen nadoollgen in vloed ANTWOORD: De wolluls zit altijd verscholen tusschen de bladeren in de oksels. Daarom doet u het beste met een watje gedrenkt in zeepwater met een scheut spiritus schoon to maken. Eenige keeren herhalen. Niet spuiten. RECHTSZAKEN VRAAG: 1. Ik heb een meisje voor halve dagen dat door eigen onvoorzichtigheid haar arm ge brand heeft, zoodat ze niet kan werken. Ik ben niet voor haar verzekerd. Hoe lang ben ik nu ver plicht haar loon te blijven uitbetalen? Wij zijn ondeling overeengekomen dat er bij ziekte door ij niet zou worden uitbetaald. 2. Is liet mogelijk een meisje te verzekeren to gen ziekte? ANTWOORD: 1. Gedurende S dagen. 2. Ja.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 21